SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 10
Смолінське НВО
Урок мислення серед природи.
Колективне складання казки
«Чому берізка листя роздарувала»
1 клас
Підготувала вчитель Діхтяренко Л.В.
2016р.
Тема. Урок мислення серед природи. Колективне складання казки «Чому берізка
листя роздарувала».
Мета: розширювати уявлення учнів про оточуючий світ, активізувати чуттєвий
досвід, уяву школярів, сприяти тому, щоб учні вдосконалювалися як особистості,
спостерігаючи красу природи, вправляти у вміння висловлювати власні судження,
вчити встановлювати причино-наслідкові зв’язки в природі; вчити складати
колективні казки на основі безпосередніх вражень від спостережуваного;
розвивати увагу, мислення, спостережливість, мовлення школярів; задовольнити
дитячу допитливість;
виховувати почуття любові до рідної природи, відповідальне ставлення до
збереження довкілля.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, «Чарівний лист», різнокольорові
листочки для вербальної оцінки.
Хід уроку.
І.Організація учнів до уроку.
Мовна розминка. (Імітація рухів)
«Доброго ранку, сонечко ясне,
Доброго ранку, земле прекрасна,
Доброго ранку, дерева багряні,
Доброго ранку, квіти духмяні,
Доброго ранку, пташки галасливі,
Доброго ранку, люди щасливі!»
2.Правила поводження в довкіллі.
2
Голосно в довкіллі не розмовляй, не рви рослин, не турбуй тварин.
Не торкайся руками незвичайних предметів.
Працюй на робочому місці, не відходь від нього без дозволу.
ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Бесіда.
- Сьогодні проводимо урок мислення серед природи не випадково. Яке свято
відзначаємо 28 вересня? (День народження В.О. Сухомлинського).
- Що вам відомо про життя і творчість В.О.Сухомлинського?
- Жив на свiтi педагог, учений, письменник Василь Олександрович Сухомлинський.
Вiн дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповiдань та казок про ласкаве
сонечко та м’яку травичку, про працелюбних мурашок i веселого метелика, про
зайчика-хвалька та голосистого півника, про ласкаві маминi руки i добру бабусю.
Вiн писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною i дуже хотів, щоб ви, дiти,
виросли добрими, чуйними, працьовитими. Великий учитель любив проводити
уроки серед природи, вчив своїх школярів складати казки.
Загадка
« У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості» (Осінь).
Чому вирішили, що саме осінь?
3
- Які слова допомогли відгадати загадку?
- Яку постіль вона стелить?
3. Учні читають вірші.
1) «Тихо осінь ходить гаєм,
Ліс довкола, аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть»
2) «Ніби притомилось сонечко привітне,
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена!»
3) «Стали трави, стежки золотистими,
а тоненькі гілки – та й безлистими!»
4) Довго листя зеленіло,
А тепер позолотіло.
Золоте і червонясте,
Що очей не відвести.
Багрянисте, хороше,
Наче полум’я горить!”
5)«Небеса прозорі,
Мов глибинь ріки!
Падають, як зорі,
З явора листки!»
6) Непомітно з’явилася осінь-
День коротшим стає щодоби:
Глянь, берізки – уже злотокосі
4
І в дубів багряніють чуби!»
7) «Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь.
Журавлиний клен мережить
Висоти холодну просінь!»
8) «Осінь мрійна, осінь мила
Все багрянцем притрусила.
І сама в барвистім листі
Ще й в калиновім намисті,
Відійшла в ранкову пору,
За високу темну гору!»
4. Бесіда.
- Які ознаки осені згадують у загадках?
- Які зміни в неживій природі відбулися з приходом осені?
- Як змінилось життя рослин, тварин?
- Які дерева вже змінили колір листя?
- З яких дерев, кущів опадає листя?
- Коли до нас приходить осінь за календарем?
- Назвіть осінні місяці?
- Чому осінь називають золотою?
- Звідки в осені стільки золота?
5. Легенда.
За народним переказом Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила
батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на
Землю, Сонце сказало:
- Забирай все моє багатство, віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою, і люди
полюблять тебе. І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує
нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом.
5
6.Робота над прислів’ями
1) «Вересень студений, але ситий».
2) «Як вересніє, то й дощик сіє»
3) «Вересневий час – сім погод у нас»
4) «Жовтень ходить по краю,
Та й виганяє птахів із гаю»
5) « Вересень без перевесла»
6) «Серпень страву готує,
А вересень до столу подає»
7.Загадка.
«Стоїть дівка серед поля,
В чорні цятки біля льоля,
Довгі коси розпустила,
Їх заплети їй несила»
Які слова допомогли відгадати загадку?
А тепер ми з вами підемо в гості до берізки.
Коли прийшли в гості, що потрібно зробити? (Привітатися)
То ж давайте берізоньці пісеньку заспіваємо.
8. Хоровод.
« У гайочку берізки стояли,
Вранці ясне сонечко зустрічали,
Люлі-люлі зустрічали,
Люлі- люлі зустрічали.
У берізок платтячка біленькі,
А листочки в них золотенькі,
Люлі-люлі золотенькі,
Люлі-люлі золотенькі.
Ви ростіть, берізки, виростайте,
Рідну нашу школу прикрашайте.
Люлі-люлі прикрашайте,
Люлі- люлі прикрашайте!»
6
9.Спостереження за берізкою.
- Якого кольору стовбур у цього дерева?
- Який на дотик?
- Яке у берізки гілля? На що схоже?
- Які листочки у цієї красуні? На що вони схожі? ( Золоті монетки)
- Чим корисна береза?
1) Соком – березовий сік смачний і корисний, чистий, як сльоза.
2) Листям, гілочками – з берези в’яжуть віники. Відвар з листя лікує хворі ноги.
3) Бруньками – відвар з бруньок лікує хворі нирки.
4) Корою – з кори варять дьоготь.
5) Грибом чагою – з чаги виготовляють ліки, що лікують шлунок і онкологічні
хвороби.
10. Подорож у легенду.
«В одному українському селі жила молода красуня. Вона була настільки вродлива,
що всі задивлялися на неї. Вміла ткати, вишивати, в’язати. А вже коли заспіває, то
всі слухають той спів. Багато хлопців задивлялися на її вроду, але вона нікому не
7
відповідала взаємністю. Щиро покохав дівчину нечистий. Вона від нього тікала,
ховалася, але він її скрізь знаходив . Одного разу втекла дівчина до лісу. З великого
розпачу перетворилася дівчина на красиве білокоре дерево. Нечистий довго шукав
дівчину і коли не знайшов, тоді гірко заплакав. Сльози у нього чорні. І з того часу
з’явились на березі чорні плями.”
11. Колективне складання казки «Чому берізка листя роздарувала».
- Якими словами починаються казки? (Жили-були собі…., за високими горами, за
синіми морями…, давним-давно…)
- Де росла наша берізка? ( у гайочку біля школи)
- Якою була берізка? ( стрункою, тендітною, білокорою, вродливою).
- Як звали берізку? (Білокорка, Золотоволоска).
- Які подружки були у берізки? ( Горобинка, ялинки, берізки)
- Що влітку робила Білокорка зі своїми подружками? (Вночі водили хороводи,
милували очі людей своєю красою, ховали діток в затінок, раділи пташкам)
- Що сталося з приходом осені?
- Хто попросив у берізки листочки? (Земля, їжачок вітерець).
- Що сталося з деревцем? (Вона залишилась без листочків).
Зразок казки.
«Не за горами високими, не морями глибокими, а в шкільному гайочку, біля
Смолінського НВО жила-була берізка Білокорка. І були в неї подружки: сестриці-
Берізки, зеленоокі Ялинки та чарівна Горобинка. Влітку подружкам було весело:
раділи ласкавому сонечку, милували очі людей своєю вродою, вночі водили
хороводи, ховали діток у затінок від пекучого сонця, давали прилисток пташкам.
Тихою ходою підкралася Чарівниця - Осінь. Навкруги стало сумно. Часто став
сіяти дощик, дув холодний і пронизливий вітерець. Сумно стало у гайочку
подружкам.
Одного разу до Білокорки звернулася Земля і попрохали трохи золотого листячка,
щоб зігрітися від холоду. Берізка махнула гіллячком і вкрила Землю м’якою
ковдрою. Потім до чарівної красуні завітав Їжачок-хитрячок. Він попрохав листя,
щоб змостити затишне кубельце на зиму. Щедра Білокорка подарувала і йому
листочків. Завітав до Берізки і Вітерець. Він попрохав листя, щоб йому було з ким
8
водити таночки. Білокорка віддала і йому останні листочки. Не залишила собі
жодного. Так і залишилась наша Берізка без жодного листочка. Але її було зовсім не
жаль, адже вона допомогла друзям…»
12. «Чарівний лист».
- Діти, а ось Берізка подарувала нам свого чарівного листа. Давайте прочитаємо
його.
« Любі малята! Я вам щиро вдячна, що завітали до мене у гості, порадували мене
гарними відповідями, віршами, чудовим хороводом. У мені і моїх подружок є
прохання до вас.
Не ламайте наших гілочок, нам боляче!
Коли буде сухо, то дайте нам води напитися!
Не вживайте поганих слів, не робіть поганих вчинків, ми дуже засмучуємось!
Влітку ховайтесь у затінку від спекотного сонечка!
ІV. Підсумок уроку.
1. Самооцінювання учнів (вербальне)
- Берізка подарувала нам листочки різного кольору. Візьміть собі листочок такого
кольору, який покаже, як, на вашу думку, ви працювали на уроці.
Червоний листочок - дуже добре, молодець
Жовтий листочок – добре.
Оранжевий листочок – потрібно старатись.
2.Бесіда.
Що сподобалось на уроці?
Що вдалось? Що було важким?
9
Що нового дізнались?
10

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

3 um sap_2020-2
3 um sap_2020-23 um sap_2020-2
3 um sap_2020-24book
 
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класХрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класOstap Oprysko
 
2 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_22 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_24book
 
Літературна галявина від Галини Малик
Літературна галявина  від Галини МаликЛітературна галявина  від Галини Малик
Літературна галявина від Галини МаликНБУ для дітей
 
Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...
Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...
Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...12Балів ГДЗ
 
3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр
3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр
3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укрAira_Roo
 
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класиХрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класиНаталія Трофимчук
 
3 литер науменко_2014_укр
3 литер науменко_2014_укр3 литер науменко_2014_укр
3 литер науменко_2014_укрAira_Roo
 

Mais procurados (13)

3 um sap_2020-2
3 um sap_2020-23 um sap_2020-2
3 um sap_2020-2
 
літературне читання 3 кл
літературне читання 3 кллітературне читання 3 кл
літературне читання 3 кл
 
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класХрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
 
2 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_22 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_2
 
Літературна галявина від Галини Малик
Літературна галявина  від Галини МаликЛітературна галявина  від Галини Малик
Літературна галявина від Галини Малик
 
Осінь - окраса року
Осінь - окраса рокуОсінь - окраса року
Осінь - окраса року
 
хрестоматія 2 клас
хрестоматія 2 класхрестоматія 2 клас
хрестоматія 2 клас
 
3
33
3
 
Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...
Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...
Підручник Українська мова та читання 4 клас Н. І. Богданець-Білоскаленко, Ю. ...
 
4 ldch s_2015
4 ldch s_20154 ldch s_2015
4 ldch s_2015
 
3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр
3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр
3 укр лит_науменко_перлинка_2013_укр
 
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класиХрестоматія з літературного читання 3-4 класи
Хрестоматія з літературного читання 3-4 класи
 
3 литер науменко_2014_укр
3 литер науменко_2014_укр3 литер науменко_2014_укр
3 литер науменко_2014_укр
 

Destaque (10)

3
33
3
 
La administracion
La administracionLa administracion
La administracion
 
Indian villains
Indian villainsIndian villains
Indian villains
 
12
1212
12
 
federal reserve
federal reservefederal reserve
federal reserve
 
160921 exponentiality wtf
160921 exponentiality wtf160921 exponentiality wtf
160921 exponentiality wtf
 
Promedio general fani
Promedio general faniPromedio general fani
Promedio general fani
 
40
4040
40
 
InsightDemo
InsightDemoInsightDemo
InsightDemo
 
Comercializadora de Helados Yogo
Comercializadora de Helados YogoComercializadora de Helados Yogo
Comercializadora de Helados Yogo
 

Semelhante a Сухомлинський Урок мислення

Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2kreidaros1
 
природу вчись любити
природу вчись любитиприроду вчись любити
природу вчись любитиtanya1952
 
3 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-23 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-2NoName520
 
Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2kreidaros1
 
3 um var_2020-2
3 um var_2020-23 um var_2020-2
3 um var_2020-24book
 
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756lyudamarta
 
Конспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описКонспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описlarisanishchyk
 
Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для ...
  Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для               ...  Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для               ...
Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для ...Tamara Emec
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісажznannademcenko
 
Текст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиноюТекст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиноюКовпитська ЗОШ
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2kreidaros1
 
4 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-2
4 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-24 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-2
4 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-2cgf gfgfg
 
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класКовпитська ЗОШ
 
Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015
Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015
Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015kreidaros1
 
4 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_2015
4 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_20154 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_2015
4 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_2015Svinka Pepa
 
4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укрAira_Roo
 

Semelhante a Сухомлинський Урок мислення (20)

Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
 
природу вчись любити
природу вчись любитиприроду вчись любити
природу вчись любити
 
3 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-23 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-2
3 klas-ukrainska-mova-chumarna-2020-2
 
1
11
1
 
Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2
Ukrajinska mova-3-klas-chumarna-2020-2
 
3 um var_2020-2
3 um var_2020-23 um var_2020-2
3 um var_2020-2
 
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
збірка натхнення митьhttp://www.slideshare.net/lyudamarta/ss-26781756
 
Конспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-описКонспект уроку усний твір-опис
Конспект уроку усний твір-опис
 
Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для ...
  Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для               ...  Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для               ...
Авторські казки дітей та батьків на тему: “ Хороші казки для ...
 
87
8787
87
 
302
302302
302
 
квітковий вернісаж
квітковий вернісажквітковий вернісаж
квітковий вернісаж
 
Текст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиноюТекст – опис. Твір – опис за картиною
Текст – опис. Твір – опис за картиною
 
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2
Ukr mova-ta-chytannya-4-klas-bohdanets-2021-2
 
4 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-2
4 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-24 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-2
4 klas-ukrayinska-mova-bohdanets-2021-2
 
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 класОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
ОСІНЬ ЙДЕ ПО УКРАЇНІ 2 клас
 
Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015
Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015
Literaturne chytannia-4-klas-khoroshkovska-2015
 
4 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_2015
4 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_20154 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_2015
4 klas literaturne_chitannja_khoroshkovska_2015
 
4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр
4 литер хорошковська_воскресенська_2015_укр
 
первоцвіти
первоцвітипервоцвіти
первоцвіти
 

Mais de Людмила Шведенко

заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.Людмила Шведенко
 
Текстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентаціїТекстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентаціїЛюдмила Шведенко
 
Презентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняПрезентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняЛюдмила Шведенко
 
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дняорганIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дняЛюдмила Шведенко
 
інтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттяхінтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттяхЛюдмила Шведенко
 
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  упро зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти уЛюдмила Шведенко
 
відомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштіввідомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштівЛюдмила Шведенко
 
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спортузвіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спортуЛюдмила Шведенко
 

Mais de Людмила Шведенко (20)

заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
 
Текстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентаціїТекстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентації
 
Презентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняПрезентація - моральне виховання
Презентація - моральне виховання
 
текст до презентації
текст до презентаціїтекст до презентації
текст до презентації
 
моральне виховання
моральне виховання моральне виховання
моральне виховання
 
майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.
 
майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.
 
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дняорганIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
 
інтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттяхінтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттях
 
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  упро зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
 
фінансовий звіт 2017
фінансовий звіт 2017фінансовий звіт 2017
фінансовий звіт 2017
 
звіт про проведення ТБ
звіт про проведення ТБзвіт про проведення ТБ
звіт про проведення ТБ
 
Злинський ЗДО "Сонечко"
Злинський ЗДО "Сонечко"Злинський ЗДО "Сонечко"
Злинський ЗДО "Сонечко"
 
відомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштіввідомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштів
 
тиждень правового виховання
тиждень правового вихованнятиждень правового виховання
тиждень правового виховання
 
смоліне ромашка
смоліне ромашкасмоліне ромашка
смоліне ромашка
 
смоліне ромашка
смоліне ромашкасмоліне ромашка
смоліне ромашка
 
фінансовий звіт
фінансовий звітфінансовий звіт
фінансовий звіт
 
звіт про проведення
звіт про проведеннязвіт про проведення
звіт про проведення
 
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спортузвіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
 

Último

Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 

Último (14)

Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 

Сухомлинський Урок мислення

  • 1. Смолінське НВО Урок мислення серед природи. Колективне складання казки «Чому берізка листя роздарувала» 1 клас Підготувала вчитель Діхтяренко Л.В. 2016р.
  • 2. Тема. Урок мислення серед природи. Колективне складання казки «Чому берізка листя роздарувала». Мета: розширювати уявлення учнів про оточуючий світ, активізувати чуттєвий досвід, уяву школярів, сприяти тому, щоб учні вдосконалювалися як особистості, спостерігаючи красу природи, вправляти у вміння висловлювати власні судження, вчити встановлювати причино-наслідкові зв’язки в природі; вчити складати колективні казки на основі безпосередніх вражень від спостережуваного; розвивати увагу, мислення, спостережливість, мовлення школярів; задовольнити дитячу допитливість; виховувати почуття любові до рідної природи, відповідальне ставлення до збереження довкілля. Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, «Чарівний лист», різнокольорові листочки для вербальної оцінки. Хід уроку. І.Організація учнів до уроку. Мовна розминка. (Імітація рухів) «Доброго ранку, сонечко ясне, Доброго ранку, земле прекрасна, Доброго ранку, дерева багряні, Доброго ранку, квіти духмяні, Доброго ранку, пташки галасливі, Доброго ранку, люди щасливі!» 2.Правила поводження в довкіллі. 2
  • 3. Голосно в довкіллі не розмовляй, не рви рослин, не турбуй тварин. Не торкайся руками незвичайних предметів. Працюй на робочому місці, не відходь від нього без дозволу. ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. ІІІ. Робота над темою уроку. 1. Бесіда. - Сьогодні проводимо урок мислення серед природи не випадково. Яке свято відзначаємо 28 вересня? (День народження В.О. Сухомлинського). - Що вам відомо про життя і творчість В.О.Сухомлинського? - Жив на свiтi педагог, учений, письменник Василь Олександрович Сухомлинський. Вiн дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповiдань та казок про ласкаве сонечко та м’яку травичку, про працелюбних мурашок i веселого метелика, про зайчика-хвалька та голосистого півника, про ласкаві маминi руки i добру бабусю. Вiн писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною i дуже хотів, щоб ви, дiти, виросли добрими, чуйними, працьовитими. Великий учитель любив проводити уроки серед природи, вчив своїх школярів складати казки. Загадка « У садах, гаях блукає, Жовті шати одягає. Золотисту стелить постіль, Жде сестрицю білу в гості» (Осінь). Чому вирішили, що саме осінь? 3
  • 4. - Які слова допомогли відгадати загадку? - Яку постіль вона стелить? 3. Учні читають вірші. 1) «Тихо осінь ходить гаєм, Ліс довкола, аж горить. Ясен листя осипає, Дуб нахмурений стоїть» 2) «Ніби притомилось сонечко привітне, У траві пожовклій молочай не квітне. Облетіло літо листячком із клена, Лиш ялинка в лісі сонячно-зелена!» 3) «Стали трави, стежки золотистими, а тоненькі гілки – та й безлистими!» 4) Довго листя зеленіло, А тепер позолотіло. Золоте і червонясте, Що очей не відвести. Багрянисте, хороше, Наче полум’я горить!” 5)«Небеса прозорі, Мов глибинь ріки! Падають, як зорі, З явора листки!» 6) Непомітно з’явилася осінь- День коротшим стає щодоби: Глянь, берізки – уже злотокосі 4
  • 5. І в дубів багряніють чуби!» 7) «Сяють золотом берези, Жовтень ним вінчає осінь. Журавлиний клен мережить Висоти холодну просінь!» 8) «Осінь мрійна, осінь мила Все багрянцем притрусила. І сама в барвистім листі Ще й в калиновім намисті, Відійшла в ранкову пору, За високу темну гору!» 4. Бесіда. - Які ознаки осені згадують у загадках? - Які зміни в неживій природі відбулися з приходом осені? - Як змінилось життя рослин, тварин? - Які дерева вже змінили колір листя? - З яких дерев, кущів опадає листя? - Коли до нас приходить осінь за календарем? - Назвіть осінні місяці? - Чому осінь називають золотою? - Звідки в осені стільки золота? 5. Легенда. За народним переказом Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало: - Забирай все моє багатство, віддаю тобі все своє золото. Будь щедрою, і люди полюблять тебе. І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам щедрі дарунки полів і садів, чарує нас своїм осіннім золотом. 5
  • 6. 6.Робота над прислів’ями 1) «Вересень студений, але ситий». 2) «Як вересніє, то й дощик сіє» 3) «Вересневий час – сім погод у нас» 4) «Жовтень ходить по краю, Та й виганяє птахів із гаю» 5) « Вересень без перевесла» 6) «Серпень страву готує, А вересень до столу подає» 7.Загадка. «Стоїть дівка серед поля, В чорні цятки біля льоля, Довгі коси розпустила, Їх заплети їй несила» Які слова допомогли відгадати загадку? А тепер ми з вами підемо в гості до берізки. Коли прийшли в гості, що потрібно зробити? (Привітатися) То ж давайте берізоньці пісеньку заспіваємо. 8. Хоровод. « У гайочку берізки стояли, Вранці ясне сонечко зустрічали, Люлі-люлі зустрічали, Люлі- люлі зустрічали. У берізок платтячка біленькі, А листочки в них золотенькі, Люлі-люлі золотенькі, Люлі-люлі золотенькі. Ви ростіть, берізки, виростайте, Рідну нашу школу прикрашайте. Люлі-люлі прикрашайте, Люлі- люлі прикрашайте!» 6
  • 7. 9.Спостереження за берізкою. - Якого кольору стовбур у цього дерева? - Який на дотик? - Яке у берізки гілля? На що схоже? - Які листочки у цієї красуні? На що вони схожі? ( Золоті монетки) - Чим корисна береза? 1) Соком – березовий сік смачний і корисний, чистий, як сльоза. 2) Листям, гілочками – з берези в’яжуть віники. Відвар з листя лікує хворі ноги. 3) Бруньками – відвар з бруньок лікує хворі нирки. 4) Корою – з кори варять дьоготь. 5) Грибом чагою – з чаги виготовляють ліки, що лікують шлунок і онкологічні хвороби. 10. Подорож у легенду. «В одному українському селі жила молода красуня. Вона була настільки вродлива, що всі задивлялися на неї. Вміла ткати, вишивати, в’язати. А вже коли заспіває, то всі слухають той спів. Багато хлопців задивлялися на її вроду, але вона нікому не 7
  • 8. відповідала взаємністю. Щиро покохав дівчину нечистий. Вона від нього тікала, ховалася, але він її скрізь знаходив . Одного разу втекла дівчина до лісу. З великого розпачу перетворилася дівчина на красиве білокоре дерево. Нечистий довго шукав дівчину і коли не знайшов, тоді гірко заплакав. Сльози у нього чорні. І з того часу з’явились на березі чорні плями.” 11. Колективне складання казки «Чому берізка листя роздарувала». - Якими словами починаються казки? (Жили-були собі…., за високими горами, за синіми морями…, давним-давно…) - Де росла наша берізка? ( у гайочку біля школи) - Якою була берізка? ( стрункою, тендітною, білокорою, вродливою). - Як звали берізку? (Білокорка, Золотоволоска). - Які подружки були у берізки? ( Горобинка, ялинки, берізки) - Що влітку робила Білокорка зі своїми подружками? (Вночі водили хороводи, милували очі людей своєю красою, ховали діток в затінок, раділи пташкам) - Що сталося з приходом осені? - Хто попросив у берізки листочки? (Земля, їжачок вітерець). - Що сталося з деревцем? (Вона залишилась без листочків). Зразок казки. «Не за горами високими, не морями глибокими, а в шкільному гайочку, біля Смолінського НВО жила-була берізка Білокорка. І були в неї подружки: сестриці- Берізки, зеленоокі Ялинки та чарівна Горобинка. Влітку подружкам було весело: раділи ласкавому сонечку, милували очі людей своєю вродою, вночі водили хороводи, ховали діток у затінок від пекучого сонця, давали прилисток пташкам. Тихою ходою підкралася Чарівниця - Осінь. Навкруги стало сумно. Часто став сіяти дощик, дув холодний і пронизливий вітерець. Сумно стало у гайочку подружкам. Одного разу до Білокорки звернулася Земля і попрохали трохи золотого листячка, щоб зігрітися від холоду. Берізка махнула гіллячком і вкрила Землю м’якою ковдрою. Потім до чарівної красуні завітав Їжачок-хитрячок. Він попрохав листя, щоб змостити затишне кубельце на зиму. Щедра Білокорка подарувала і йому листочків. Завітав до Берізки і Вітерець. Він попрохав листя, щоб йому було з ким 8
  • 9. водити таночки. Білокорка віддала і йому останні листочки. Не залишила собі жодного. Так і залишилась наша Берізка без жодного листочка. Але її було зовсім не жаль, адже вона допомогла друзям…» 12. «Чарівний лист». - Діти, а ось Берізка подарувала нам свого чарівного листа. Давайте прочитаємо його. « Любі малята! Я вам щиро вдячна, що завітали до мене у гості, порадували мене гарними відповідями, віршами, чудовим хороводом. У мені і моїх подружок є прохання до вас. Не ламайте наших гілочок, нам боляче! Коли буде сухо, то дайте нам води напитися! Не вживайте поганих слів, не робіть поганих вчинків, ми дуже засмучуємось! Влітку ховайтесь у затінку від спекотного сонечка! ІV. Підсумок уроку. 1. Самооцінювання учнів (вербальне) - Берізка подарувала нам листочки різного кольору. Візьміть собі листочок такого кольору, який покаже, як, на вашу думку, ви працювали на уроці. Червоний листочок - дуже добре, молодець Жовтий листочок – добре. Оранжевий листочок – потрібно старатись. 2.Бесіда. Що сподобалось на уроці? Що вдалось? Що було важким? 9