SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 33
6. uv.dag
Undervisningsplanlægning og didaktik
Modul 2, DEP - Klasseledelse, dannelse og kompetence
Hanne Søgaard
Nationalt Center for Erhvervspædagogik
Agenda
■ Forskellige forståelser af klasseledelse
 didaktisk klasseledelse (fokus struktur)
■ Dannelse med afsæt i W. Klafki teori:
kategorial dannelse.
■ Hvad er kompetencer?
 Kompetencer og erhvervsuddannelser.
Læringsmål – modul 2
Læringsmål Modul 2 – Undervisningsplanlægning og didaktik
Kompetencer
Det er målet, at den studerende
gennem praksiserfaring og
udviklingsorientering opnår
kompetencer til at
- Håndtere forskellige didaktiske teorier og kunne reflektere over deres betydning for egen og andres erhvervspædagogiske undervisning
- Udvikle egen erhvervspædagogiske praksis i spændingsfeltet mellem uddannelse, erhverv og samfund
- Tage ansvar for tilrettelæggelse, gennemførelse og evaluering af undervisningsforløb, der bygger på didaktiske overvejelser og refleksioner
over egen praksis
- Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske praksisfelt
Viden
For at opnå disse kompetencer
skal den studerende
- Have indsigt i didaktisk teori og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt og egen undervisningsplanlægning
- Have viden om dannelses- og kompetenceteorier og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt
- Have forståelse af sammenhænge mellem professionel viden, magt, dannelse og etik
Færdigheder
For at opnå disse kompetencer
skal den studerende
- Kunne drøfte og formidle didaktiske problemstillinger og løsningsmodeller
- Kunne vurdere, begrunde og udvikle undervisnings- og læringsforløb med afsæt i didaktiske refleksioner i samspillet mellem uddannelse,
erhverv og samfund
- Kunne omsætte politiske mål og organisatoriske strategier til undervisning
Lektionsplan
Undervisningsdage
 Fælles arbejde med tekster
 Præsentation af didaktisk
model/metode (Klafki)
 Arbejde med studiegruppeopgave
Studiedage
 Opdatere bloggen
 Læse litteratur
 Arbejde med/besvare ”didaktikkens
ni hv-spørgsmål”
 Notere det, der er vanskeligt at forstå
”didaktikkens ni hv-spørgsmål”
Hvor foregår det
(værksted / teorilokale)?
Ved hjælp af hvad skal
der læres?
Hvornår skal der læres?
Hvem skal lære?
Hvad skal
læres?
Hvorfor skal der
læres?
Hvad er
resultatet?
Hvilken problematik
vil jeg arbejde
videre med?
Hvad skal læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
Hvordan skal der
læres?
Af hvem skal der
læres?
Hvordan skal der
læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
Klasseledelse – hvad er det?
CC Michael Mandiberg / Flickr.com
Relations -
kompetence
Ledelses -
kompetence
Didaktisk -
kompetence
!?
Øvelse/Drøftelse
Udvælg 3 væsentlige pointer fra dagens 2 tekster
om dannelse og kompetencer
og
skriv dem i stikordsform i jeres blog / måske har
dem allerede 
Udform et refleksionsspørgsmål, som du/I vil
forsøge at få et svar på gennem vores fælles
drøftelse af dagens tekster, noter spørgsmålet i
bloggen.
Klart til klokken 10
PAUSE
PAUSE
PAUSE
PAUSE
PAUSE
Vær tilbage om
10 minutter!
!?
Dagens tekster - drøftelse
Hvilke refleksionsspørgsmål:
1.
2.
3.
4.
Dannelsesteorier og faglig dannelse
Kvalifikations- og kompetencebegreber
(Ud)dannelse handler om:
Forberedelse til at leve i
samfundet
– at dannes til menneske
Hvilken dannelse skal til for at
blive et dueligt menneske i
fremtidens samfund?
(Hammershøy 2013)
At kunne klare sig på
arbejdsmarkedet
– at blive samfundsnyttig
Hvilken uddannelse skal til for at
blive en relevant arbejdskraft på
fremtidens arbejdsmarked?
(Hammershøy 2013)
"If we teach today's students as we taught yesterday's,
we rob them of tomorrow".
- John Dewey
Kilde: goodreads.com (besøgt 07-09-15)
Uvm om reformen 2014
G1. 1.del – 20 uger
Skal udvikle og styrke:
• almene og brede erhvervsfaglige
kompetencer
• modenhed
• grundlag for videre uddannelse
• bevidsthed om fremtidige valg og
udfordringer
I fokus er:
• Ungdomsuddannelsessigtet -
fællesskab, almen dannelse
• Samme kompetencer opnås i
alle 4 hovedområder
• Skolerne tilrettelægger og
gennemfører undervisningen
med inddragelse af den
erhvervsfaglige kontekst, som
danner grundlag for elevens
læring og uddannelses-
mæssige afklaring
Kilde: UVM – Kick off konference (besøgt 16-09-15,
ikke længere tilgængelig)
Pædagogisk balancekunst
Figur: Pædagogik og didaktik… Nr. Nissum (besøgt 22.11.18)
Dannelsesteorier
Klassiske dannelsesteorier har deres rødder tilbage i nyhumanismen (slutningen af
1700-tallet og starten af 1800-tallet)
Fire fælles karakteristika:
• Sigter mod at udvikle evne til fornuftig selvbestemmelse
• Tilegnes i rammerne af de historiske, samfundsmæssige og kulturelle
begivenheder
• Dannelse er en individuel proces
• Sker altid i et ”fællesskab”
”Almendannelse betegner et menneskes evne til i konfrontation med verden at tænke,
handle og udvikle sig kritisk, selvbevidst og solidarisk på en i forhold til sagen kompetent
måde.” (Jank & Meyer 2012:170)
Dannelsesteorier
(Jank & Meyer s.173)
Material
(objekt)
Teoretisk Klassisk
Formal
(subjekt)
Funktionel Metodisk
Kategorial dannelse (Klafki)
Kategorial dannelse
Dialektisk, dvs. menneskelig dannelse er en konstant vekselvirkning:
- Mellem de naturlige omgivelser og de kulturelle, dvs. de som samfundet tillægger betydning
- Den enkeltes subjektive personlighedsudfoldelse (fremme evne til selvbestemmelse,
medbestemmelse og solidaritet) og undervisningens objektive dannelsesmål
Den kategoriale dannelse: mennesket opnår kategorier, hvorigennem det kan forstå det samfund
og den kultur det lever i.
Dobbelt åbning: mennesket åbner sig for verden og verden åbner sig for mennesket.
Kritisk – konstruktiv teori
Kritisk:
Pædagogikken påviser og erkender de historiske, samfundsmæssige og økonomiske forhold, der
virker afskærende eller forhindrende i forhold til virkeliggørelse af de pædagogiske mål.
Konstruktiv:
Pædagogikken forholder sig til, hvorledes der kan udvikles evner til selv- og medbestemmelse,
socialitet og solidaritet.
Kategorial dannelse
Dialektisk: i erkendelsesprocessen og derfor også i didaktisk planlægning og analyse
Oplevelser, erfaringer,
eksperimenter, øvelser,
undersøgelser m.m.
Subjekt:
Erfaringer, oplevelser,
kategorier
Det faglige stofs grundkerner,
begreber, teorier, systematik m.m.
Objekt:
Kategorier, faglige
begreber
Krav til enhver lærer
"... Om det, man har at tilbyde eleverne, overhovedet er umage værd"
Klafki´s fem grundspørgsmål (didaktisk analyse for undervisningens
tilrettelæggelse):
1. Betydning her og nu (for eleven og i et pædagogisk perspektiv)
2. Betydning i fremtiden
3. Indholdets struktur (korresponderer med spr. 1 og 2)
4. Eksemplarisk betydning (åbne op for almene problemer / forhold)
5. Tilgængelighed (interessant, begribeligt, værd at stille spørgsmål til)
Didaktisk planlægning
Det
elementære:
grundlæggende
alment princip
fx fagligt
Det
fundamentale:
erfaringer,
oplevelser,
undersøgelser
m.m.
Det
eksemplariske
eksempel, der
åbner for det
elementære og
fundamentale
Knytter sig til
objektive /
materiale aspekt
Knytter sig til
subjektive /
formale aspekt
Lærerens ansvar
at finde…
Dannelse
Klafki
Dannelse er et udtryk for menneskelig
udvikling i konstant vekselvirkning med
naturlige og kulturelle omgivelser.
Vekselvirkning mellem den enkeltes
subjektive personlighedsudfoldelse
og undervisningens objektive
dannelsesmål.
Hammershøy
Dannelse kan defineres som den enkeltes
måde at forhold sig til sig selv, andre og
verden på.
Dannelsesprocesser: at ændre
vedkommendes forholdelsesmåde.
Almendannelse – livsduelighed, alsidig
udvikling, demokrati, medborgerskab etc.
Processionsdannelse – arbejdsduelighed,
virksomhedsforståelse, interesser,
holdninger etc.
Kritik – Knud Illeris
Målsætningen for skole og uddannelse, en treklang mellem
Kundskaber – færdigheder – holdninger
og
Dannelse (formal, material og kategorial)
Almen dannelse
Demokratisk, politisk, kritisk og digital dannelse
1. Hvad skal man ”gøre” eller ”beskæftige” sig med?
2. Overtoner elitære og finkulturelle.
3. Findes kun på tysk, hollandsk og i de skandinaviske sprog.
Et kvalificeret bud på baggrund af:
 Forskellige definitioner
 Litteraturen på området
 Illeris egne erfaringer og overvejelser
Hvilke elementer indgår?
Hvad er kendetegner de enkelte elementer
(grundlag, stilk, kerne, inderste og yderste
krans)?
Hvad er det særlige ved kompetenceblomsten?
Kompetenceblomsten
Definition
Kompetence udgøres af helhedsbetonende fornufts- og
følelsesmæssigt forankrede kapaciteter, dispositioner
og potentialer, der er relateret til mulige
handlingsområder og realiseres gennem vurderinger,
beslutninger og handlinger i relation til kendte og
ukendte situationer.
!?
Noter i bloggen
Skriv et kort svar på dit / jeres
refleksionsspørgsmål:
1.
2.
3.
4.
Link til egne og andres fokuspunkter
FROKOST
Studiegruppeopgave
 Vælg en udfordring fra praksis (6.vu.-dag, fokus på: Klasseledelse, dannelse og
kompetence)
 Hvad er problemstillingen?
 Vælg et eller flere elementer fra dagens teori som afsæt for det forløb, I vil
udvikle
 I skal forholde jer til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål i jeres
fremlæggelse
 Udfyld den skematiske oversigt (Intrapol/Fildeling/Eksamen) eller vælg
Relationsmodellen som planlægningsmodel – post til bloggen
 Forbered fremlæggelse på max. fem minutter
 Udvælg et punkt, der ønskes feedback på – postes i bloggen
”didaktikkens ni hv-spørgsmål”
Hvor foregår det
(værksted / teorilokale)?
Ved hjælp af hvad skal
der læres?
Hvornår skal der læres?
Hvem skal lære?
Hvad skal
læres?
Hvorfor skal der
læres?
Hvad er
resultatet?
Hvilken problematik
vil jeg arbejde
videre med?
Hvad skal
læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
Hvordan skal der
læres?
Af hvem skal der
læres?
Hvordan skal der
læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
Oversigt, uv.-forløb
Skematisk oversigt, undervisningsforløb
Problemstilling
Hvem planlægger og hvor lang tid
varer forløbet?
Hvilke læremidler benyttes i
forløbet? (Ved hjælp af hvad skal
der læres?)
Hvem er målgruppen?
(Hvem skal lære?)
Hvilken didaktisk teori tager
forløbet afsæt i? (Hvordan skal der
læres?)
Aktivitet (Hvornår skal der læres?
Med hvem skal der læres?)
Hvad skal læres? Af hvem skal der
læres?
Hvor skal der læres? Hvorfor skal der
læres?
Pause
Præsentationer
Næste gang – 7. uv.



Studiegrupperne skal præsentere et
undervisningsforløb.
Præsentationen skal indeholde:
En (didaktisk) udfordring fra praksis I vil løse, elementer /
begrundelser fra modulets teori skal indgå og I skal
forholde jer til didaktikkens grundlæggende spørgsmål.
Se yderligere info om forberedelse til dagen på
Lektionsplan / Intrapol.
referencer
Allermann, Gert: Om dannelse. Kan tilgås på: https://youtu.be/8NSDejKcoEU (besøgt 04.10.18)
Andersen, Ole D. og Christensen, Albert (2016). Om at arbejde med klasseledelse med fokus på elevens læring
(kap. 9). I: Erhvervspædagogisk didaktik. Hans Reitzels Forlag. (14 sider)
EMU: Dannelse i fokus – hvad er dannelse (Kort intro til Klafki, 1 side). EMU – kan tilgås
på: https://www.emu.dk/modul/dannelse-i-fokus (besøgt 04.10.18)
EMU: Klasseledelse. https://www.emu.dk/modul/klasseledelse-i-praksis-artikel (besøgt 22.10.18)
Graf, Stefan Ting. (2004): Wolfgang Klafkis dannelsesteori. I: Fylde og form – Wolfgang Klafki i teori og
praksis. KLIM. (s. 25-55, 30).
Illeris, Knud (2012). Det udvidede kompetencebegreb. I: Kompetence - hvad,
hvorfor, hvordan? Samfundslitteratur. (14 sider, scannet).
Interview af Knud Illeris om kompetencer (6,15 min.), kan tilgås på: https://youtu.be/-yl3XY2Igtk (besøgt 04.10.18)
Jank, Werner og Meyer, Hilbert (2012, 1. udgave, 4. oplag): Dannelsesteoretisk og kritisk – konstruktiv didaktik. I
Didaktiske modeller – grundbog i didaktik. Gyldendals lærerbibliotek.
Laursen, Hilmar: Pædagogik og didaktik, blog https://peadagogikogdidaktik.wordpress.com/2011/01/09/hvad-f-er-
dannelse/ (besøgt 05.11.18)
Dannelsen klemt i jagten på erhvervs-kompetencer. Debat-artikel (1 side), Uddannelsesforbundet 01.08.17, kan
tilgås på: https://www.uddannelsesforbundet.dk/nyheder/2017/august/dannelsen-klemt-i-jagten-paa-erhvervs-
kompetencer/ (besøgt 04.10.18)
Andersen, Peter (2014). Klasseledelse som undervisningsledelse. I: Hvis klasseledelse er svaret. Praxis (side 9-28)

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Cognitivism Theory
Cognitivism TheoryCognitivism Theory
Cognitivism Theorysmith_leanne
 
Lev vygotsky powerpoint
Lev vygotsky powerpointLev vygotsky powerpoint
Lev vygotsky powerpointpinar19
 
Vygotsky socio cultural theory
Vygotsky socio cultural theoryVygotsky socio cultural theory
Vygotsky socio cultural theoryPamela Gonzales
 
Constructivism : Knowledge Construction/Concept Learning
Constructivism : Knowledge Construction/Concept LearningConstructivism : Knowledge Construction/Concept Learning
Constructivism : Knowledge Construction/Concept LearningAl Francis Galabo
 
George berkeley report
George berkeley reportGeorge berkeley report
George berkeley reportClyde Barrio
 
Vygotsky’s theories
Vygotsky’s theoriesVygotsky’s theories
Vygotsky’s theoriesFatin Aqilah
 
Phenomenology (Philosophy)
Phenomenology (Philosophy)Phenomenology (Philosophy)
Phenomenology (Philosophy)Shola Tee
 
Jean PIaget-Factors of Cognitive Development
Jean PIaget-Factors of Cognitive DevelopmentJean PIaget-Factors of Cognitive Development
Jean PIaget-Factors of Cognitive DevelopmentMeg Grado
 
Tust vs. Mistrust
Tust vs. MistrustTust vs. Mistrust
Tust vs. MistrustStage1
 
Humanistic psychology
Humanistic psychologyHumanistic psychology
Humanistic psychologyEdcel Jose
 
Erick erickson theory of psyco social dev
Erick erickson theory of psyco social devErick erickson theory of psyco social dev
Erick erickson theory of psyco social devNisar Ahmad
 
Vygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENT
Vygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENTVygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENT
Vygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENTDrReshmaHafeez
 

Mais procurados (18)

Cognitivism Theory
Cognitivism TheoryCognitivism Theory
Cognitivism Theory
 
Lev vygotsky powerpoint
Lev vygotsky powerpointLev vygotsky powerpoint
Lev vygotsky powerpoint
 
Pragmatism
PragmatismPragmatism
Pragmatism
 
Vygotsky socio cultural theory
Vygotsky socio cultural theoryVygotsky socio cultural theory
Vygotsky socio cultural theory
 
Constructivism : Knowledge Construction/Concept Learning
Constructivism : Knowledge Construction/Concept LearningConstructivism : Knowledge Construction/Concept Learning
Constructivism : Knowledge Construction/Concept Learning
 
George berkeley report
George berkeley reportGeorge berkeley report
George berkeley report
 
Nature of children
Nature of childrenNature of children
Nature of children
 
Vygotsky’s theories
Vygotsky’s theoriesVygotsky’s theories
Vygotsky’s theories
 
Constructivism
Constructivism Constructivism
Constructivism
 
Phenomenology (Philosophy)
Phenomenology (Philosophy)Phenomenology (Philosophy)
Phenomenology (Philosophy)
 
Jean PIaget-Factors of Cognitive Development
Jean PIaget-Factors of Cognitive DevelopmentJean PIaget-Factors of Cognitive Development
Jean PIaget-Factors of Cognitive Development
 
Tust vs. Mistrust
Tust vs. MistrustTust vs. Mistrust
Tust vs. Mistrust
 
Humanistic psychology
Humanistic psychologyHumanistic psychology
Humanistic psychology
 
Naturalism2
Naturalism2Naturalism2
Naturalism2
 
Cognitive development presentation
Cognitive development presentationCognitive development presentation
Cognitive development presentation
 
Erick erickson theory of psyco social dev
Erick erickson theory of psyco social devErick erickson theory of psyco social dev
Erick erickson theory of psyco social dev
 
Ppt kohlberg
Ppt kohlbergPpt kohlberg
Ppt kohlberg
 
Vygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENT
Vygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENTVygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENT
Vygotsky THEORY OF SOCIO-CULTURAL DEVELOPMENT
 

Semelhante a Uv.dag 6 - klasseledelse, dannelse og kompetence

Introdag til intrapol
Introdag til intrapolIntrodag til intrapol
Introdag til intrapolFeliciaLB
 
Slides uv.dag1 didaktikbegrebet
Slides uv.dag1 didaktikbegrebetSlides uv.dag1 didaktikbegrebet
Slides uv.dag1 didaktikbegrebetFeliciaLB
 
Den Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske SkoleDen Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske Skolecamilla
 
Didaktisk Design Diskussion - 1
Didaktisk Design Diskussion - 1Didaktisk Design Diskussion - 1
Didaktisk Design Diskussion - 1Marianne Riis
 
4. uv. dag Esnord
4. uv. dag Esnord4. uv. dag Esnord
4. uv. dag EsnordFeliciaLB
 
22.01.19 powerpoint jan
22.01.19 powerpoint jan22.01.19 powerpoint jan
22.01.19 powerpoint janAnneKyed1
 
Introdag (2)
Introdag (2)Introdag (2)
Introdag (2)FeliciaLB
 
Artikel_A4_endelig version marts 2011
Artikel_A4_endelig version marts 2011Artikel_A4_endelig version marts 2011
Artikel_A4_endelig version marts 2011Lea Sørensen
 
Pædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljø
Pædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljøPædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljø
Pædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljøPGUUCSJ
 
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenAntvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenLine Skov Hansen
 
Model for faglig læring på den kreative platform
Model for faglig læring på den kreative platformModel for faglig læring på den kreative platform
Model for faglig læring på den kreative platformTyge Mortensen
 
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværsSolution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværsMaikenHolmNors
 
Læringsfællesskaber i den digitale skole
Læringsfællesskaber i den digitale skoleLæringsfællesskaber i den digitale skole
Læringsfællesskaber i den digitale skoleMads Bo-Kristensen
 
Introdag modul 5
Introdag modul 5Introdag modul 5
Introdag modul 5FeliciaLB
 
5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer
5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer
5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformerThomas Ryberg
 

Semelhante a Uv.dag 6 - klasseledelse, dannelse og kompetence (20)

Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18
Uv.dag 4 -  paedagogisk it 13.11.18Uv.dag 4 -  paedagogisk it 13.11.18
Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18
 
Introdag til intrapol
Introdag til intrapolIntrodag til intrapol
Introdag til intrapol
 
4. uv.dag motivation, modstand og mestring
4. uv.dag   motivation, modstand og mestring4. uv.dag   motivation, modstand og mestring
4. uv.dag motivation, modstand og mestring
 
Slides uv.dag1 didaktikbegrebet
Slides uv.dag1 didaktikbegrebetSlides uv.dag1 didaktikbegrebet
Slides uv.dag1 didaktikbegrebet
 
Den Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske SkoleDen Kulturhistoriske Skole
Den Kulturhistoriske Skole
 
Didaktisk Design Diskussion - 1
Didaktisk Design Diskussion - 1Didaktisk Design Diskussion - 1
Didaktisk Design Diskussion - 1
 
4. uv. dag Esnord
4. uv. dag Esnord4. uv. dag Esnord
4. uv. dag Esnord
 
22.01.19 powerpoint jan
22.01.19 powerpoint jan22.01.19 powerpoint jan
22.01.19 powerpoint jan
 
Web 2.0 i undervisningen
Web 2.0 i undervisningenWeb 2.0 i undervisningen
Web 2.0 i undervisningen
 
Introdag (2)
Introdag (2)Introdag (2)
Introdag (2)
 
Pp keynote 2. buhl
Pp keynote 2. buhlPp keynote 2. buhl
Pp keynote 2. buhl
 
Artikel_A4_endelig version marts 2011
Artikel_A4_endelig version marts 2011Artikel_A4_endelig version marts 2011
Artikel_A4_endelig version marts 2011
 
Pædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljø
Pædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljøPædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljø
Pædagogik 29.4 uge 37 læringsmiljø
 
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenAntvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
 
Model for faglig læring på den kreative platform
Model for faglig læring på den kreative platformModel for faglig læring på den kreative platform
Model for faglig læring på den kreative platform
 
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværsSolution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
 
Læringsfællesskaber i den digitale skole
Læringsfællesskaber i den digitale skoleLæringsfællesskaber i den digitale skole
Læringsfællesskaber i den digitale skole
 
Nordisk re
Nordisk reNordisk re
Nordisk re
 
Introdag modul 5
Introdag modul 5Introdag modul 5
Introdag modul 5
 
5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer
5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer
5. sem huminf - 1 forelæsning - vidensformer
 

Mais de Københavns Professionshøjskole (KP)

Mais de Københavns Professionshøjskole (KP) (20)

Differentiering - deltagere - digitalisering
Differentiering - deltagere - digitaliseringDifferentiering - deltagere - digitalisering
Differentiering - deltagere - digitalisering
 
Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019
Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019
Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019
 
Uv.dag 2 stud. 11.01.2019
Uv.dag 2   stud. 11.01.2019Uv.dag 2   stud. 11.01.2019
Uv.dag 2 stud. 11.01.2019
 
Uv.dag 3, evaluering og feedback 06.11.18
Uv.dag 3, evaluering og feedback 06.11.18Uv.dag 3, evaluering og feedback 06.11.18
Uv.dag 3, evaluering og feedback 06.11.18
 
Esnord digital dannelse - ver.stud 12.10.18
Esnord   digital dannelse - ver.stud 12.10.18Esnord   digital dannelse - ver.stud 12.10.18
Esnord digital dannelse - ver.stud 12.10.18
 
Uv. dag 7 - afslutning og opsamling
Uv. dag 7 - afslutning og opsamlingUv. dag 7 - afslutning og opsamling
Uv. dag 7 - afslutning og opsamling
 
Uv.dag 6 transfer u. noter
Uv.dag 6   transfer u. noterUv.dag 6   transfer u. noter
Uv.dag 6 transfer u. noter
 
Uv.dag 3 laeringstyper hsoe - stud.
Uv.dag 3   laeringstyper hsoe - stud.Uv.dag 3   laeringstyper hsoe - stud.
Uv.dag 3 laeringstyper hsoe - stud.
 
Uv.dag 2 - Esnord
Uv.dag 2 - EsnordUv.dag 2 - Esnord
Uv.dag 2 - Esnord
 
Agenda 28. april 2015
Agenda 28. april 2015Agenda 28. april 2015
Agenda 28. april 2015
 
Praksisfællesskaber 22.04.2015
Praksisfællesskaber 22.04.2015Praksisfællesskaber 22.04.2015
Praksisfællesskaber 22.04.2015
 
Dep 14.april 2015
Dep 14.april 2015Dep 14.april 2015
Dep 14.april 2015
 
Opgave evaluering og undervisning
Opgave evaluering og undervisningOpgave evaluering og undervisning
Opgave evaluering og undervisning
 
It-didaktisk design incl. opgaver
It-didaktisk design incl. opgaverIt-didaktisk design incl. opgaver
It-didaktisk design incl. opgaver
 
Intro web 2.0
Intro web 2.0Intro web 2.0
Intro web 2.0
 
28.05.14 it-didaktisk design
28.05.14   it-didaktisk design 28.05.14   it-didaktisk design
28.05.14 it-didaktisk design
 
Praksisfællesskaber
PraksisfællesskaberPraksisfællesskaber
Praksisfællesskaber
 
Online teknologier og ophavsret
Online teknologier og ophavsretOnline teknologier og ophavsret
Online teknologier og ophavsret
 
Læreplanstema: Sociale kompetencer
Læreplanstema: Sociale kompetencerLæreplanstema: Sociale kompetencer
Læreplanstema: Sociale kompetencer
 
Qr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole Sønderborg
Qr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole SønderborgQr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole Sønderborg
Qr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole Sønderborg
 

Uv.dag 6 - klasseledelse, dannelse og kompetence

  • 1. 6. uv.dag Undervisningsplanlægning og didaktik Modul 2, DEP - Klasseledelse, dannelse og kompetence Hanne Søgaard Nationalt Center for Erhvervspædagogik
  • 2. Agenda ■ Forskellige forståelser af klasseledelse  didaktisk klasseledelse (fokus struktur) ■ Dannelse med afsæt i W. Klafki teori: kategorial dannelse. ■ Hvad er kompetencer?  Kompetencer og erhvervsuddannelser.
  • 3. Læringsmål – modul 2 Læringsmål Modul 2 – Undervisningsplanlægning og didaktik Kompetencer Det er målet, at den studerende gennem praksiserfaring og udviklingsorientering opnår kompetencer til at - Håndtere forskellige didaktiske teorier og kunne reflektere over deres betydning for egen og andres erhvervspædagogiske undervisning - Udvikle egen erhvervspædagogiske praksis i spændingsfeltet mellem uddannelse, erhverv og samfund - Tage ansvar for tilrettelæggelse, gennemførelse og evaluering af undervisningsforløb, der bygger på didaktiske overvejelser og refleksioner over egen praksis - Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske praksisfelt Viden For at opnå disse kompetencer skal den studerende - Have indsigt i didaktisk teori og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt og egen undervisningsplanlægning - Have viden om dannelses- og kompetenceteorier og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt - Have forståelse af sammenhænge mellem professionel viden, magt, dannelse og etik Færdigheder For at opnå disse kompetencer skal den studerende - Kunne drøfte og formidle didaktiske problemstillinger og løsningsmodeller - Kunne vurdere, begrunde og udvikle undervisnings- og læringsforløb med afsæt i didaktiske refleksioner i samspillet mellem uddannelse, erhverv og samfund - Kunne omsætte politiske mål og organisatoriske strategier til undervisning
  • 4. Lektionsplan Undervisningsdage  Fælles arbejde med tekster  Præsentation af didaktisk model/metode (Klafki)  Arbejde med studiegruppeopgave Studiedage  Opdatere bloggen  Læse litteratur  Arbejde med/besvare ”didaktikkens ni hv-spørgsmål”  Notere det, der er vanskeligt at forstå
  • 5. ”didaktikkens ni hv-spørgsmål” Hvor foregår det (værksted / teorilokale)? Ved hjælp af hvad skal der læres? Hvornår skal der læres? Hvem skal lære? Hvad skal læres? Hvorfor skal der læres? Hvad er resultatet? Hvilken problematik vil jeg arbejde videre med? Hvad skal læres? Ved hjælp af hvad skal der læres? Hvordan skal der læres? Af hvem skal der læres? Hvordan skal der læres? Ved hjælp af hvad skal der læres?
  • 6. Klasseledelse – hvad er det? CC Michael Mandiberg / Flickr.com Relations - kompetence Ledelses - kompetence Didaktisk - kompetence
  • 7. !? Øvelse/Drøftelse Udvælg 3 væsentlige pointer fra dagens 2 tekster om dannelse og kompetencer og skriv dem i stikordsform i jeres blog / måske har dem allerede  Udform et refleksionsspørgsmål, som du/I vil forsøge at få et svar på gennem vores fælles drøftelse af dagens tekster, noter spørgsmålet i bloggen. Klart til klokken 10
  • 9. !? Dagens tekster - drøftelse Hvilke refleksionsspørgsmål: 1. 2. 3. 4.
  • 10. Dannelsesteorier og faglig dannelse Kvalifikations- og kompetencebegreber
  • 11. (Ud)dannelse handler om: Forberedelse til at leve i samfundet – at dannes til menneske Hvilken dannelse skal til for at blive et dueligt menneske i fremtidens samfund? (Hammershøy 2013) At kunne klare sig på arbejdsmarkedet – at blive samfundsnyttig Hvilken uddannelse skal til for at blive en relevant arbejdskraft på fremtidens arbejdsmarked? (Hammershøy 2013) "If we teach today's students as we taught yesterday's, we rob them of tomorrow". - John Dewey Kilde: goodreads.com (besøgt 07-09-15)
  • 12. Uvm om reformen 2014 G1. 1.del – 20 uger Skal udvikle og styrke: • almene og brede erhvervsfaglige kompetencer • modenhed • grundlag for videre uddannelse • bevidsthed om fremtidige valg og udfordringer I fokus er: • Ungdomsuddannelsessigtet - fællesskab, almen dannelse • Samme kompetencer opnås i alle 4 hovedområder • Skolerne tilrettelægger og gennemfører undervisningen med inddragelse af den erhvervsfaglige kontekst, som danner grundlag for elevens læring og uddannelses- mæssige afklaring Kilde: UVM – Kick off konference (besøgt 16-09-15, ikke længere tilgængelig)
  • 13. Pædagogisk balancekunst Figur: Pædagogik og didaktik… Nr. Nissum (besøgt 22.11.18)
  • 14. Dannelsesteorier Klassiske dannelsesteorier har deres rødder tilbage i nyhumanismen (slutningen af 1700-tallet og starten af 1800-tallet) Fire fælles karakteristika: • Sigter mod at udvikle evne til fornuftig selvbestemmelse • Tilegnes i rammerne af de historiske, samfundsmæssige og kulturelle begivenheder • Dannelse er en individuel proces • Sker altid i et ”fællesskab” ”Almendannelse betegner et menneskes evne til i konfrontation med verden at tænke, handle og udvikle sig kritisk, selvbevidst og solidarisk på en i forhold til sagen kompetent måde.” (Jank & Meyer 2012:170)
  • 15. Dannelsesteorier (Jank & Meyer s.173) Material (objekt) Teoretisk Klassisk Formal (subjekt) Funktionel Metodisk Kategorial dannelse (Klafki)
  • 16. Kategorial dannelse Dialektisk, dvs. menneskelig dannelse er en konstant vekselvirkning: - Mellem de naturlige omgivelser og de kulturelle, dvs. de som samfundet tillægger betydning - Den enkeltes subjektive personlighedsudfoldelse (fremme evne til selvbestemmelse, medbestemmelse og solidaritet) og undervisningens objektive dannelsesmål Den kategoriale dannelse: mennesket opnår kategorier, hvorigennem det kan forstå det samfund og den kultur det lever i. Dobbelt åbning: mennesket åbner sig for verden og verden åbner sig for mennesket.
  • 17. Kritisk – konstruktiv teori Kritisk: Pædagogikken påviser og erkender de historiske, samfundsmæssige og økonomiske forhold, der virker afskærende eller forhindrende i forhold til virkeliggørelse af de pædagogiske mål. Konstruktiv: Pædagogikken forholder sig til, hvorledes der kan udvikles evner til selv- og medbestemmelse, socialitet og solidaritet.
  • 18. Kategorial dannelse Dialektisk: i erkendelsesprocessen og derfor også i didaktisk planlægning og analyse Oplevelser, erfaringer, eksperimenter, øvelser, undersøgelser m.m. Subjekt: Erfaringer, oplevelser, kategorier Det faglige stofs grundkerner, begreber, teorier, systematik m.m. Objekt: Kategorier, faglige begreber
  • 19. Krav til enhver lærer "... Om det, man har at tilbyde eleverne, overhovedet er umage værd" Klafki´s fem grundspørgsmål (didaktisk analyse for undervisningens tilrettelæggelse): 1. Betydning her og nu (for eleven og i et pædagogisk perspektiv) 2. Betydning i fremtiden 3. Indholdets struktur (korresponderer med spr. 1 og 2) 4. Eksemplarisk betydning (åbne op for almene problemer / forhold) 5. Tilgængelighed (interessant, begribeligt, værd at stille spørgsmål til)
  • 20. Didaktisk planlægning Det elementære: grundlæggende alment princip fx fagligt Det fundamentale: erfaringer, oplevelser, undersøgelser m.m. Det eksemplariske eksempel, der åbner for det elementære og fundamentale Knytter sig til objektive / materiale aspekt Knytter sig til subjektive / formale aspekt Lærerens ansvar at finde…
  • 21. Dannelse Klafki Dannelse er et udtryk for menneskelig udvikling i konstant vekselvirkning med naturlige og kulturelle omgivelser. Vekselvirkning mellem den enkeltes subjektive personlighedsudfoldelse og undervisningens objektive dannelsesmål. Hammershøy Dannelse kan defineres som den enkeltes måde at forhold sig til sig selv, andre og verden på. Dannelsesprocesser: at ændre vedkommendes forholdelsesmåde. Almendannelse – livsduelighed, alsidig udvikling, demokrati, medborgerskab etc. Processionsdannelse – arbejdsduelighed, virksomhedsforståelse, interesser, holdninger etc.
  • 22. Kritik – Knud Illeris Målsætningen for skole og uddannelse, en treklang mellem Kundskaber – færdigheder – holdninger og Dannelse (formal, material og kategorial) Almen dannelse Demokratisk, politisk, kritisk og digital dannelse 1. Hvad skal man ”gøre” eller ”beskæftige” sig med? 2. Overtoner elitære og finkulturelle. 3. Findes kun på tysk, hollandsk og i de skandinaviske sprog.
  • 23. Et kvalificeret bud på baggrund af:  Forskellige definitioner  Litteraturen på området  Illeris egne erfaringer og overvejelser Hvilke elementer indgår? Hvad er kendetegner de enkelte elementer (grundlag, stilk, kerne, inderste og yderste krans)? Hvad er det særlige ved kompetenceblomsten? Kompetenceblomsten
  • 24. Definition Kompetence udgøres af helhedsbetonende fornufts- og følelsesmæssigt forankrede kapaciteter, dispositioner og potentialer, der er relateret til mulige handlingsområder og realiseres gennem vurderinger, beslutninger og handlinger i relation til kendte og ukendte situationer.
  • 25. !? Noter i bloggen Skriv et kort svar på dit / jeres refleksionsspørgsmål: 1. 2. 3. 4. Link til egne og andres fokuspunkter
  • 27. Studiegruppeopgave  Vælg en udfordring fra praksis (6.vu.-dag, fokus på: Klasseledelse, dannelse og kompetence)  Hvad er problemstillingen?  Vælg et eller flere elementer fra dagens teori som afsæt for det forløb, I vil udvikle  I skal forholde jer til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål i jeres fremlæggelse  Udfyld den skematiske oversigt (Intrapol/Fildeling/Eksamen) eller vælg Relationsmodellen som planlægningsmodel – post til bloggen  Forbered fremlæggelse på max. fem minutter  Udvælg et punkt, der ønskes feedback på – postes i bloggen
  • 28. ”didaktikkens ni hv-spørgsmål” Hvor foregår det (værksted / teorilokale)? Ved hjælp af hvad skal der læres? Hvornår skal der læres? Hvem skal lære? Hvad skal læres? Hvorfor skal der læres? Hvad er resultatet? Hvilken problematik vil jeg arbejde videre med? Hvad skal læres? Ved hjælp af hvad skal der læres? Hvordan skal der læres? Af hvem skal der læres? Hvordan skal der læres? Ved hjælp af hvad skal der læres?
  • 29. Oversigt, uv.-forløb Skematisk oversigt, undervisningsforløb Problemstilling Hvem planlægger og hvor lang tid varer forløbet? Hvilke læremidler benyttes i forløbet? (Ved hjælp af hvad skal der læres?) Hvem er målgruppen? (Hvem skal lære?) Hvilken didaktisk teori tager forløbet afsæt i? (Hvordan skal der læres?) Aktivitet (Hvornår skal der læres? Med hvem skal der læres?) Hvad skal læres? Af hvem skal der læres? Hvor skal der læres? Hvorfor skal der læres?
  • 30. Pause
  • 32. Næste gang – 7. uv.    Studiegrupperne skal præsentere et undervisningsforløb. Præsentationen skal indeholde: En (didaktisk) udfordring fra praksis I vil løse, elementer / begrundelser fra modulets teori skal indgå og I skal forholde jer til didaktikkens grundlæggende spørgsmål. Se yderligere info om forberedelse til dagen på Lektionsplan / Intrapol.
  • 33. referencer Allermann, Gert: Om dannelse. Kan tilgås på: https://youtu.be/8NSDejKcoEU (besøgt 04.10.18) Andersen, Ole D. og Christensen, Albert (2016). Om at arbejde med klasseledelse med fokus på elevens læring (kap. 9). I: Erhvervspædagogisk didaktik. Hans Reitzels Forlag. (14 sider) EMU: Dannelse i fokus – hvad er dannelse (Kort intro til Klafki, 1 side). EMU – kan tilgås på: https://www.emu.dk/modul/dannelse-i-fokus (besøgt 04.10.18) EMU: Klasseledelse. https://www.emu.dk/modul/klasseledelse-i-praksis-artikel (besøgt 22.10.18) Graf, Stefan Ting. (2004): Wolfgang Klafkis dannelsesteori. I: Fylde og form – Wolfgang Klafki i teori og praksis. KLIM. (s. 25-55, 30). Illeris, Knud (2012). Det udvidede kompetencebegreb. I: Kompetence - hvad, hvorfor, hvordan? Samfundslitteratur. (14 sider, scannet). Interview af Knud Illeris om kompetencer (6,15 min.), kan tilgås på: https://youtu.be/-yl3XY2Igtk (besøgt 04.10.18) Jank, Werner og Meyer, Hilbert (2012, 1. udgave, 4. oplag): Dannelsesteoretisk og kritisk – konstruktiv didaktik. I Didaktiske modeller – grundbog i didaktik. Gyldendals lærerbibliotek. Laursen, Hilmar: Pædagogik og didaktik, blog https://peadagogikogdidaktik.wordpress.com/2011/01/09/hvad-f-er- dannelse/ (besøgt 05.11.18) Dannelsen klemt i jagten på erhvervs-kompetencer. Debat-artikel (1 side), Uddannelsesforbundet 01.08.17, kan tilgås på: https://www.uddannelsesforbundet.dk/nyheder/2017/august/dannelsen-klemt-i-jagten-paa-erhvervs- kompetencer/ (besøgt 04.10.18) Andersen, Peter (2014). Klasseledelse som undervisningsledelse. I: Hvis klasseledelse er svaret. Praxis (side 9-28)