Az órát 5. osztály számára terveztem. Nagy eszközigényű. (interaktív tábla, hangfal, számítógépek)
Az informatika óra témája: A számítógép felépítése
Kooperatív, csoportos és frontális osztálymunkát egyaránt igényel.
1. GH3KMO /CJV7XR
Neptun Kód………………………………..
Jári Mariann
Név:…………………………………
Óravázlat
ALAPADATOK
Iskola típusa: Általános iskola felső tagozat
Osztály: 5. osztály
Óra helye a tantervben: 8. óra
Tantárgy: Informatika
Téma, témakör: A számítógép felépítése
Óra típusa: új ismeretet közlő óra
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: A számítógép felépítése, részei: processzor, memória, alaplap, winchester, perifériák
FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: A számítógép részei, és működésük
A képességek, készségek: az információs társadalom technológiáinak magabiztos és kritikus használatára, megfelelő kommunikációs készség,
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: felelősségteljes munkavégzés, egyéni felelősség, együttműködés, figyelem, tolerancia egymás iránt, egymásért és
önmagáért való felelősségérzet.
MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Hagyományos osztálytermi módszerek: tanári magyarázat, megbeszélés, szemléltetés, frontális osztálymunka, kooperatív osztálymunka
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: probléma- és felfedező alapú tanulás
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek:
közösségi tartalomfejlesztés (wiki, blog, link és média)
tartalom aggregálás (iGoogle, Opera, Firefox, Google Chrome)
reflexió (interaktív nem passzív)
FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Füzetek, Jegyzetek
Digitális források: SDT: frontális, csoportmunka, differenciált, osztálymunka.
Tantermi eszközök: Interaktív tábla, Hangfal, Projektor, Szemléltetés, Beszéd, Szöveg, Kép, Illusztráció, Mozgókép
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz:
http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/informatika/informatika/informatika-4-evfolyam/informatikai-eszkozok-hasznalata/a-szamitogepes-konfiguraciohasznalatanak-megismerese-belepes-a-lokalis-halozatba
3. Idő
Tartalom
Gondolatmenet,
részfeladat
0-45
2p.
Az órai tevékenység
Szervezési feladatok
I. Motiváció
3p.
Adat, név, fogalom,
jelenség
Módszerei,
tevékenységei
formái
(tantermi, offline,
online)
Számítógépek
bekapcsolása, belépés
az egyéni
felhasználói
felületekre, csoportok
kijelölése,
elhelyezése
frontális
osztálymunka
http://www.
Szemléltetés
A csoportok
kijelölése
véletlenszerű, a
digitális tábla
Smart
programjának
beépített
funkciójával
történik.
Keresztrejtvény
kitöltése, az eddig
már a számítógép
használata során
megismert részeket
felelevenítve.
Eszközei
interaktív tábla
II. Korábbi ismeretek
2p.
aktivizálása
Korábbi ismeretek
felelevenítése
feladatlap és a
digitális tábla
segítségével.
Alapvető fogalmak
(hardver, szoftver,
információ, adat, Szemléltetés
PC)
Felhasználói
Interaktív tábla,
Tárgyak
3
4. Hardver és szoftver
elemek, egységek
bemutatása
3p.
5p.
részellenőrzés,
visszacsatolás /
megerősítés
A feladatlap kitöltése
előtt beszélgetünk a
hardver és a szoftver
fogalmáról, és
nagyobb
egységeikről.
(kimeneti, bemeneti
egységek, perifériák)
A feladatlap kitöltése,
majd közös
ellenőrzése.
felület,
Asztal, Információ
megszerzésének
módjai
Perifériák
Input, Output
egységek
hardver, szoftver,
input, output,
felhasználói
Megbeszélés
szoftver, operációs
rendszer,
periféria
http://informatika.
gtportal.eu/index.p
Interaktív tábla
hp?f0=alapfogalm
ak_25
Csoportmunka
Interaktív tábla
III. Új ismeretek
feldolgozása
15p.
célkitűzés,
problémafelvetés
Milyen eszközök,
hardverek
szükségesek egy
működőképes
számítógép
felépítéséhez?
Csoportalakítás csoportok neveket
kapnak:
Alaplap
Processzor
Memória
Csoportmunka
Számítógéppel
segített
Internetes
keresés
Az egyes
csoportok a
Ráhangolódás:
https://www.youtube.c
om/watch?v=H4eCNU
ZUslM
Számítógép
Interaktív tábla
http://tudasbazis.sulinet Hangfal
.hu/hu/informatika/info
rmatika/informatika-4evfolyam/informatikai-
4