SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 19
BAHASA MELAYU
     PEMULIHAN
        ZAKIRAH BINTI YAAKOB
         UNIT K3 (BM/ PJ/ PM)
        AMBILAN JANUARI 2012
INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
OBJEKTIF:
   RPH        1. Melafazkan pantun dengan
                 sebutan yang jelas dan
Set Induksi      intonasi yang betul.
Langkah 1     2. Memadankan maksud pantun
                 dengan gambar yang betul.
Langkah 2     3. Bercerita tentang pakaian
                 tradisional dengan sebutan
Langkah 3        yang jelas dan intonasi yang
                 betul menggunakan ayat
Penutup          majmuk.
S
E
T
    Bilakah baju ini dipakai?
I
N
D
U
K
S
I
L
A
N
G
K
A
H

1
Baju kurung baju Melayu,
Dipakai anggun orang Melayu.

Perut kenyang makan taufu,
Loh riang memakai samfu.

Chin bercuti ke Johor Bahru,
Tahun Baru berceongsam biru.

Pergi ke kedai membeli roti,
Pak Thurai memakai dhoti.
L
A
N
G
K
A
H

2
Perut kenyang makan taufu,
                             =
 Loh riang memakai samfu.
Baju kurung baju Melayu,
                               =
Dipakai anggun orang Melayu.
Pergi ke kedai membeli roti,
                               =
Pak Thurai memakai dhoti.
Berjalan kaki seorang diri,
                              =
 Sita Dewi memakai sari.
Xin Hui ke Johor Bahru,
                               =
Tahun Baru berceongsam biru.
L
A
N
G
K
A
H
        Baju kurung baju Melayu,
3   dipakai anggun oleh orang _____?
Berjalan kaki seorang diri,

Sita Dewi memakai _____?.
Perut kenyang memakan taufu,

Loh riang memakai ______?.
Xin Hui ke Johor Bahru,

Tahun Baru berceongsam _____?.
Pergi ke kedai membeli roti,

Pak Thurai memakai _____?.
P
E   • Murid diminta untuk membaca pantun
N     dengan nada yang tersendiri.
    • Murid memberikan pandangan tentang
U     pakaian tradisional di Malaysia.
T   • Guru merumuskan pengajaran pada hari
U     ini.

P
Baju kurung baju Melayu,
Dipakai anggun orang Melayu.

Perut kenyang makan taufu,
Loh riang memakai samfu.

Chin bercuti ke Johor Bahru,
Tahun Baru berceongsam biru.

Pergi ke kedai membeli roti,
Pak Thurai memakai dhoti.
BMM 3106: Abm IT (pakaian tradisional)

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

5. sains tahun 5 elektrik
5. sains tahun 5 elektrik5. sains tahun 5 elektrik
5. sains tahun 5 elektrikNor Hafiz
 
E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3
E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3
E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3SMK SERI PErMAISURI
 
Aplikasi model addie
Aplikasi model addieAplikasi model addie
Aplikasi model addieEni Nasution
 
Sesi 3 peranan & tanggungjawab seorg pemimpin
Sesi 3   peranan & tanggungjawab seorg pemimpinSesi 3   peranan & tanggungjawab seorg pemimpin
Sesi 3 peranan & tanggungjawab seorg pemimpinsiti rozita
 
Karangan laporan
Karangan laporanKarangan laporan
Karangan laporanjasfarten
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajarLinda Yius
 
Kurikulum malaysia vs singapura
Kurikulum malaysia vs singapuraKurikulum malaysia vs singapura
Kurikulum malaysia vs singapuranuruladni1234
 
JSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSR
JSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSRJSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSR
JSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSRar-rifke.com
 
SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2
SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2
SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2cikla321
 
Soalan permainan kotak beracun
Soalan permainan kotak beracun Soalan permainan kotak beracun
Soalan permainan kotak beracun Amir House
 
02 modul pengajaran pend kesihatan thn 1
02 modul pengajaran pend kesihatan thn 102 modul pengajaran pend kesihatan thn 1
02 modul pengajaran pend kesihatan thn 1Mark Karis
 
Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1norihaharino
 
Aspirasi sistem pendidikan & aspirasi murid
Aspirasi sistem pendidikan & aspirasi muridAspirasi sistem pendidikan & aspirasi murid
Aspirasi sistem pendidikan & aspirasi muridNabihahNazri
 

Mais procurados (20)

5. sains tahun 5 elektrik
5. sains tahun 5 elektrik5. sains tahun 5 elektrik
5. sains tahun 5 elektrik
 
Falsafah pendidikan kebangsaan (sosial)
Falsafah pendidikan kebangsaan (sosial)Falsafah pendidikan kebangsaan (sosial)
Falsafah pendidikan kebangsaan (sosial)
 
Rph sumber air
Rph sumber airRph sumber air
Rph sumber air
 
Kepelbagaian kecerdasan
Kepelbagaian kecerdasanKepelbagaian kecerdasan
Kepelbagaian kecerdasan
 
E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3
E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3
E-BOOK PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 3
 
Aplikasi model addie
Aplikasi model addieAplikasi model addie
Aplikasi model addie
 
Corak dan rekaan
Corak dan rekaanCorak dan rekaan
Corak dan rekaan
 
Rubrik pemarkahan holistik
Rubrik pemarkahan holistikRubrik pemarkahan holistik
Rubrik pemarkahan holistik
 
Sesi 3 peranan & tanggungjawab seorg pemimpin
Sesi 3   peranan & tanggungjawab seorg pemimpinSesi 3   peranan & tanggungjawab seorg pemimpin
Sesi 3 peranan & tanggungjawab seorg pemimpin
 
Karangan laporan
Karangan laporanKarangan laporan
Karangan laporan
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar
 
Kurikulum malaysia vs singapura
Kurikulum malaysia vs singapuraKurikulum malaysia vs singapura
Kurikulum malaysia vs singapura
 
JSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSR
JSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSRJSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSR
JSU Kertas Soalan Bahasa Melayu Tahun 4 KSSR
 
SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2
SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2
SOALAN PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN GEOGRAFI TINGKATAN 2
 
Buku komunikasi
Buku komunikasiBuku komunikasi
Buku komunikasi
 
Soalan permainan kotak beracun
Soalan permainan kotak beracun Soalan permainan kotak beracun
Soalan permainan kotak beracun
 
02 modul pengajaran pend kesihatan thn 1
02 modul pengajaran pend kesihatan thn 102 modul pengajaran pend kesihatan thn 1
02 modul pengajaran pend kesihatan thn 1
 
Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1Rph perbincangan 1
Rph perbincangan 1
 
Aspirasi sistem pendidikan & aspirasi murid
Aspirasi sistem pendidikan & aspirasi muridAspirasi sistem pendidikan & aspirasi murid
Aspirasi sistem pendidikan & aspirasi murid
 
Latihan khat-nasakh1
Latihan khat-nasakh1Latihan khat-nasakh1
Latihan khat-nasakh1
 

Destaque

Pakaian adat riau
Pakaian adat riauPakaian adat riau
Pakaian adat riauWarnet Raha
 
Budaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampung
Budaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampungBudaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampung
Budaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampunganggiaysaa
 
Busana tradisional melayu
Busana tradisional melayuBusana tradisional melayu
Busana tradisional melayu@f!Q@H @F!N@
 
Pakaian adat melayu riau
Pakaian adat melayu riauPakaian adat melayu riau
Pakaian adat melayu riauAdra Sari
 
contoh Laporan perjalanan b.indo
contoh Laporan perjalanan b.indocontoh Laporan perjalanan b.indo
contoh Laporan perjalanan b.indoMaharani Yusran
 
Pakaian[1]
Pakaian[1]Pakaian[1]
Pakaian[1]bettytsm
 
Abm tema pakaian
Abm tema pakaianAbm tema pakaian
Abm tema pakaianfazida34
 
Jenis pakaian kaum di malaysia
Jenis pakaian kaum di malaysiaJenis pakaian kaum di malaysia
Jenis pakaian kaum di malaysiaIzan Wahab
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 

Destaque (20)

Pakaian tradisional (psk)
Pakaian tradisional (psk)Pakaian tradisional (psk)
Pakaian tradisional (psk)
 
Pakaian adat riau
Pakaian adat riauPakaian adat riau
Pakaian adat riau
 
Kain Samping Melayu
Kain Samping MelayuKain Samping Melayu
Kain Samping Melayu
 
Budaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampung
Budaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampungBudaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampung
Budaya melayu riau Pakaian adat Melayu Riau yang masih rampung
 
Busana tradisional melayu
Busana tradisional melayuBusana tradisional melayu
Busana tradisional melayu
 
Laporan perjalanan kelompok 7
Laporan perjalanan kelompok 7Laporan perjalanan kelompok 7
Laporan perjalanan kelompok 7
 
jenis-jenis drama
jenis-jenis dramajenis-jenis drama
jenis-jenis drama
 
Budaya melayu riau
Budaya melayu riauBudaya melayu riau
Budaya melayu riau
 
Pakaian adat melayu riau
Pakaian adat melayu riauPakaian adat melayu riau
Pakaian adat melayu riau
 
Pakaian
PakaianPakaian
Pakaian
 
Salmo 36:5
Salmo 36:5Salmo 36:5
Salmo 36:5
 
Suku melayu
Suku melayuSuku melayu
Suku melayu
 
Sanggul tradisional
Sanggul tradisionalSanggul tradisional
Sanggul tradisional
 
contoh Laporan perjalanan b.indo
contoh Laporan perjalanan b.indocontoh Laporan perjalanan b.indo
contoh Laporan perjalanan b.indo
 
Pakaian[1]
Pakaian[1]Pakaian[1]
Pakaian[1]
 
Abm tema pakaian
Abm tema pakaianAbm tema pakaian
Abm tema pakaian
 
Jenis pakaian kaum di malaysia
Jenis pakaian kaum di malaysiaJenis pakaian kaum di malaysia
Jenis pakaian kaum di malaysia
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Pakaian Tradisional Melayu
Pakaian Tradisional MelayuPakaian Tradisional Melayu
Pakaian Tradisional Melayu
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 

Mais de zakirah yaakob

BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)
BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)
BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)zakirah yaakob
 
WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)
WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)
WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)zakirah yaakob
 
Prinsip asas kemoralan
Prinsip asas kemoralanPrinsip asas kemoralan
Prinsip asas kemoralanzakirah yaakob
 
Anatomi dan pengurusan jantung
Anatomi dan pengurusan jantungAnatomi dan pengurusan jantung
Anatomi dan pengurusan jantungzakirah yaakob
 
Anatomi dan pengurusan jantung, m6
Anatomi dan pengurusan jantung, m6Anatomi dan pengurusan jantung, m6
Anatomi dan pengurusan jantung, m6zakirah yaakob
 

Mais de zakirah yaakob (8)

Lembaran 2
Lembaran 2Lembaran 2
Lembaran 2
 
BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)
BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)
BMM 3105; Tapak pengajaran (M5)
 
WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)
WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)
WAJ 3106; Hubungan Etnik - Tutorial 5 (pembangunan 5 tahun sebelum 1970)
 
Prinsip asas kemoralan
Prinsip asas kemoralanPrinsip asas kemoralan
Prinsip asas kemoralan
 
EDU 31104 Tutorial 7
EDU 31104 Tutorial 7EDU 31104 Tutorial 7
EDU 31104 Tutorial 7
 
Slide edu tutorial m5
Slide edu tutorial m5Slide edu tutorial m5
Slide edu tutorial m5
 
Anatomi dan pengurusan jantung
Anatomi dan pengurusan jantungAnatomi dan pengurusan jantung
Anatomi dan pengurusan jantung
 
Anatomi dan pengurusan jantung, m6
Anatomi dan pengurusan jantung, m6Anatomi dan pengurusan jantung, m6
Anatomi dan pengurusan jantung, m6
 

BMM 3106: Abm IT (pakaian tradisional)

  • 1. BAHASA MELAYU PEMULIHAN ZAKIRAH BINTI YAAKOB UNIT K3 (BM/ PJ/ PM) AMBILAN JANUARI 2012 INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS IPOH
  • 2. OBJEKTIF: RPH 1. Melafazkan pantun dengan sebutan yang jelas dan Set Induksi intonasi yang betul. Langkah 1 2. Memadankan maksud pantun dengan gambar yang betul. Langkah 2 3. Bercerita tentang pakaian tradisional dengan sebutan Langkah 3 yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat Penutup majmuk.
  • 3. S E T Bilakah baju ini dipakai? I N D U K S I
  • 5. Baju kurung baju Melayu, Dipakai anggun orang Melayu. Perut kenyang makan taufu, Loh riang memakai samfu. Chin bercuti ke Johor Bahru, Tahun Baru berceongsam biru. Pergi ke kedai membeli roti, Pak Thurai memakai dhoti.
  • 7. Perut kenyang makan taufu, = Loh riang memakai samfu.
  • 8. Baju kurung baju Melayu, = Dipakai anggun orang Melayu.
  • 9. Pergi ke kedai membeli roti, = Pak Thurai memakai dhoti.
  • 10. Berjalan kaki seorang diri, = Sita Dewi memakai sari.
  • 11. Xin Hui ke Johor Bahru, = Tahun Baru berceongsam biru.
  • 12. L A N G K A H Baju kurung baju Melayu, 3 dipakai anggun oleh orang _____?
  • 13. Berjalan kaki seorang diri, Sita Dewi memakai _____?.
  • 14. Perut kenyang memakan taufu, Loh riang memakai ______?.
  • 15. Xin Hui ke Johor Bahru, Tahun Baru berceongsam _____?.
  • 16. Pergi ke kedai membeli roti, Pak Thurai memakai _____?.
  • 17. P E • Murid diminta untuk membaca pantun N dengan nada yang tersendiri. • Murid memberikan pandangan tentang U pakaian tradisional di Malaysia. T • Guru merumuskan pengajaran pada hari U ini. P
  • 18. Baju kurung baju Melayu, Dipakai anggun orang Melayu. Perut kenyang makan taufu, Loh riang memakai samfu. Chin bercuti ke Johor Bahru, Tahun Baru berceongsam biru. Pergi ke kedai membeli roti, Pak Thurai memakai dhoti.