O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Jak připravuju kampaně (PPC Offline na #mktfest 2016)

Přednáška z PPC Offline na Marketing festivalu na téma "Back to basics - jak vytváříme strukturu kampaní" (20. 10. 2016)

Jak připravuju kampaně (PPC Offline na #mktfest 2016)

 1. 1. JAK PŘIPRAVUJU KAMPANĚ
 2. 2. ZKUŠENOSTI S KONCEPTY A EXPERIMENTY? Příklad: Knihy Dobrovský. Nejdřív projdu web a další informace a přemýšlím, jaké skupiny klíčových slov bude potřeba řešit, co lidé budou hledat. Cokoliv, co je v souvislosti s knížkami a dává smysl inzerovat. Poznamenávám si i oblasti, o kterých nevím, co s nimi (knihovny atd.)
 3. 3. V dalším kroku už rozpracovávám konkrétní strukturu kampaní. V seskupování do kampaní zohledňuju logickou souvislost klíčových slov, důležitost a potřebu kontroly, očeávaný výkon, cíle, způsob zpracování kampaní (automatizace z feedu vs ručně), fázi nákupního cyklu, atd.
 4. 4. SEZNAMY SLOV Učebnice předměty (čeština) třídy (1. třída) školy (střední) učebnice levné geo prodej Průvodci města (Benátky) destinace (Toskánsko) země (Itálie) kontinenty (Evropa) publisher (Lonely Planet) průvodce prodej Pokračuju do ještě většího detailu. Z feedu, webu nebo nástrojů už si vytvářím konkrétní obsáhlé seznamy slov, které bude třeba kombinovat. Např. všechny předměty, všechny školní třídy a varianty jejich pojmenování. Typicky jsou pro každou kampaň (resp. kategorii) úplně jiné. Některé seznamy slov už mám předdefinované, např. seznamy českých měst, částí Prahy, variant slov pro “levné”, seznam slov definující informační dotazy (proč, jak, …). Podobně zpracovávám souběžně i seznamy vylučujících slov (+ mám některé obecné předdefinované).
 5. 5. 2 DNY volna Struktura kampaní je podle mě v PPC to zásadní a je potřeba navrhnout ji pokudmožno perfektní. Než začnu kampaně realizovat, nechám tomu chvíli času, aby se myšlenka usadila. Většinou mi ještě dojdou nějaké souvislosti, na které jsem původně nepomyslela a strukturu ještě upravím.
 6. 6. REKLAMNÍ TEXTY V mezičase si začnu připravovat texty. Opět zatím ne konkrétní, ale pouze slova, argumenty a různé typy hlášek, které chci v kampaních používat. Využívám materiály klienta (web, letáky, časopis, apod.), popř. definovaný “tone of voice”. Takto mi opět vznikne spoustu seznamů pro využití v obecných textech i pro konkrétní kategorie a typy kampaní. Z toho pak čerpám při přípravě textů, ale i v budoucnu při dalším testování. Pro první nastavení dělám jen 1 variantu textu.
 7. 7. VYTVOŘENÍ KAMPANÍ 0 1 prázdná struktura Doteď bylo vše zatím na papíře (nebo Google Docs), ale do účtu jsem ještě nesáhla. Teprve po kompletní přípravě otvírám AdWords Editor. V něm si připravím (neodeslatelné) “šablony” pro nastavení kampaně (geo cílení, způsob střídání, čerpání rozpočtu, rozšíření o lokalitu, apod.). Ty použiju pro vytvoření nových kampaní (abych to nemusela pro každou kampaň znovu nastavovat a vyhnula se chybě). Následně svoj připravenou strukturu kampaní vložím do AE - vytvořím prázdné kampaně, které později budu naplňovat.
 8. 8. 2 kombo seznamů (concatenate) Nyní už využiju svoje seznamy slov a zkombinuju je (např. předmět + třída = matematika první třída, atd.). To udělám v Excelu (popř. v kombinátoru klíčových slov) sloučením buněk a získám tak pár set řádek obsahující název sestavy a klíčové slovo (slova). To importuju do AdWords Editoru. Mám tedy už kampaně, sestavy a klíčová slova. Texty u kampaní se specifickými slovy (Bestsellery) píšu úplně ručně. U kampaní s podobným zaměřením textu (Brand, Knihy obecně) rozkopíruju a upravuju jen části pro zdůraznění klíčového slova. Pro sestavy vzniklé kombinací seznamů opět v Excelu nakombinuju částečně šablonovitý text pro danou kombinaci a doplním klíčové slovo. 3 import sestav + slov 4 texty (růčo / copy&paste / excel)
 9. 9. VYTVOŘENÍ KAMPANÍ 5 exact → bmm (copy&past) 6 vylučující slova Používám rozdělení kampaní na přesnou a volnou modifikovanou. Všechny kampaně jso tedy v přesné shodě a následně je duplikuju a hromadnou změnou typu shody převádím na volné modifikované, hromadně vyloučím všechna slova, která už jsou v kampani pro přesnou shodu. Následně do kampaní přidám i ostatní vylučující slova (opět už předpřipravená v seznamech, takže jen vložím).
 10. 10. VYTVOŘENÍ KAMPANÍ 7 doplnění … kontrola 9 Sklik import 8 Doplním ostatní prvky kampaně (sitelinky, ceny za klik, rozpočet), zkontroluju a hotové odesílám do účtu AdWords. Exportuju a tak jak to je importuju i do Sklik účtu. Na úrovni struktury, klíčových slov, vyloučení, dodržuju shodnou podobu kampaní v obou systémech (výjimkou jsou technická omezení, např. rozdělení kampaní na remarketingové a akviziční publikum, které v Skliku není). I první text nahrávám do Skliku shodný, následně už ale testuju texty pro každý vyhledávač zvláštˇ.
 11. 11. DĚKUJI ZA POZORNOST facebook.com/vetrovkacz @vetrovka petravetrovska petra.vetrovska@gmail.com www.vetrovka.cz & www.zaklik.cz

×