SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 12
ЕРӨНХИЙ 8 ЧАДВАРААР
СУРАГЧДЫГ ХӨГЖҮҮЛСЭН НЬ
Зорилго: АЧСҮА, Иргэний
боловсрол, хичээлээс гадуурх
үйл ажиллагааны цагуудаар
ерөнхий чадвараа хөгжүүлнэ.
АЧСҮА-Ы ЦАГААР
Зорилго: Суралцагч бодит үйл
ажиллагаанд оролцох явцдаа эрэл хайгуул
хийх, асуудал олж харах, эргэцүүлэн бодох,
дүгнэх, асуудлыг илүү сайнаар шийдвэрлэх
арга барил чадварт суралцана.
Эрэл хайгуулын явцад бүтээлчээр хамтран
ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл бие даан
ажиллах, суралцах чадвар эзэмшинэ.
АЧСҮА-Ы ЦАГААР ЭЗЭМШИХ ЧАДВАРУУД
Танин мэдэхүйн чадамж
-сэтгэн бодох
-Асуудал шийдвэрлэх
Хэл нийгмийн чадамж
-Харилцах
-хамтран суралцах
Амьдрах ухааны чадамж
-Бие даан суралцах
-Мэдээлэл технологитой
ажиллах
-Эрүүл ахуйн зөв дадал
хэвшилтэй болох
-Байгаль орчинтой зөв хаилцах
1. Эрэл хайгуул хийх
2. Асуудлыг олж харах,
асуудлаа мэдлэг
чадвараа ашиглан
шийдвэрлэх
3. Бүтээлчээр хамтран
ажиллах, суралцах хүсэл
эрмэлзлэл, арга барилаа
хөгжүүлэх
4. Хамтарч ажиллах
5. Өөрийнхөө амьдрах арга
ухааныг эргэцүүлэн
бодож илэрхийлэх
Ерөнхий чадамж,
чадвар
Тусгай чадвар
СУРГАЛТЫГ ДЭМЖИХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ
ХЭРЭГЖҮҮЛСЭН АРГАЧЛАЛ АЧСҮА
 Сэдэв сонголт хийх үйл ажиллагаа:
 Сургуулийн зорилго, ангийн зорилгодоо тулгуурлан “Орон нутгийн
байгууллагуудыг” судлахаар сонгосон юм.
 Ямар учир шалтгаанаар, яагаад тухайн сэдвийг сонгох үндэслэлийг
өөрсдөөр нь яриулсны дараа багш сонголт болон сохирхолд нь үндэслэн
хэд хэдэн баг болгон хувааж ажилласан.
 Сонгосон байгууллагуудын үйл ажиллагааг судлахын зэрэгцээ тэд хэрхэн
бие биентэйгээ харилцдаг, тусалж дэмжиж эвтэй хамтарч ажилладаг
болохыг судалсан юм.
 Мэдээллийг цуглуулахдаа: Ангийн сурагчид сэдвийг сонгон сонирхлын
дагуу баг болон хуваагдаж мэдээллийг цуглуулахдаа төлөвлөгөө гаргаж
ажилласан.
 Төлөвлөхдөө: Хэн хэн юу хийх вэ?
Юу юуг судлах вэ?
Мэдээллийн эх сурвалжуудаа сонгох
Судалгааны аргуудаа сонгох
Хэнтэй , хэзээ, хаана, хэрхэн хийх, хамтарч ажиллахаа
нарийн төлөвлөж ажилласан.
 Мэдээллээ эмхлэх
боловсруулалт хийх
Хүүхдүүд өөрсдийн цуглуулсан
мэдээллээ ижил төстэй болон
ялгаатай зүйлээр нь ангилан
боловсруулж мэдээллээ эмхэлж
цэгцэлж байсан.
 Мэдээллээ нэгтгэх , тайлагнах
Эмхэлж цэгцэлсэн мэдээллийг
эхний удаад багш компьютерт
шивж оруулж өгсөн.
Сурагчид судалгааны үр дүнг аав,
ээж сургуулийн удирдлага, бусад
багш нарт тайлагнасан.
АЧСҮА-ы цагаар хийсэн ажлын үр дүн
Багаар хамтарч судалгаа хийж, мэдээллийг нэгтгэн дүгнэж, тайлагнаж
ажилласнаар сурагчдын дараах чадварууд илүү сайн хөгжиж байгаа нь
ил тод харагдаж байлаа. Ерөнхий чадвараас
Бие даан суралцах чадвар
Танин мэдэхүйн чадамж
-Асуудал шийдвэрлэх
Хэл нийгмийн чадамж
-Харилцах
-хамтран суралцах
Амьдрах ухааны чадамж
-Бие даан суралцах
-Мэдээлэл технологитой ажиллах
-Эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшилтэй болох
-Байгаль орчинтой зөв харилцах чадварууд нь илүү хөгжиж байна.
Тусгай чадвар
1. Эрэл хайгуул хийх
2. Асуудлыг олж харах, асуудлаа мэдлэг чадвараа ашиглан
шийдвэрлэх
3. Бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл, арга
барилаа хөгжүүлэх
4. Хамтарч ажиллах
5. Өөрийнхөө амьдрах арга ухааныг эргэцүүлэн бодож илэрхийлэх
чадварууд хөгжиж байна.
СУРАГЧДАД ГАРЧ
БУЙ ӨӨРЧЛӨЛТ
- Өөртөө итгэх итгэлтэй болсон
- Бусдын өмнө чөлөөтэй ярьж чаддаг
болсон
- Өөрт тулгарч буй бэрхшээлийг олж
хардаг, түүнийгээ шийдвэрлэдэг
- Хамтран ажиллах чадвар сайжирсан
- Суралцах хүсэл эрмэлзлэл нэмэгдсэн.
- Бие даан суралцах чадвар сайжирсан
зэрэг олон давуу талуудтай.
- Сургуулиас бусад албан
байгууллагуудтай хамтарч ажиллахдаа
бусдаас айж эмээлгүй чөлөөтэй
харилцах чадвартай болсон.
 Эцэг эхэд ерөнхий чадварын
болон АЧСҮА-ы тайланг нийт 3
удаа тавьсан.
 Аав ээжүүдийн хандлага
өөрчлөгдсөн.
 Сургуулиас зохион байгуулсан
үйл ажиллагаанд идэвхтэй
оролцдог болсон.
 Хүүхдийнхээ ахиц амжилтад
сэтгэл хангалуун баясгалантай
байдаг болсон
 Тайлангийн хуралд ирэхдээ
дуртай болсон .
 Багшид хандах хандлага эерэг
болсон.
 Хамтарч ажилладаг болсон
Эцэг эхэд гарч
буй өөрчлөлт
 2 ба 3-р улиралд дээрх
дарааллын дагуу сурагчдын
сонирхол сонголтонд
тулгуурлан сэдвүүдийг
сонгосон .
 2-р улиралд мөн адил албан
байгууллагуудыг судалсан
 Ажил мэргэжлийн үнэ цэнэ,
онцлог, хийж бүтээхийн
гайхамшиг сэдвийн хүрээнд
судалгаат ажлаа сонгон
явуулсан.
 4-р улиралд Орон нутгийн
тулгамдаж буй асуудлыг
ярилцан Эрүүл мэнд сэдвийг
сонгон судалгаагаа хийж
байна.
• 1-р улиралд
• Кала цэцгийн дэлгүүр
• Аймгийн төв музей
• 2-р улиралд
• Удирдлагын ордон
• 4-р цэцэрлэг
• Цагдаагийн газар
• 3-р улиралд
• 2-р сургуулийн захирал С.Бумаа
• 2-р сургуулийн дүрслэх
урлагийн багш Ц. Эрдэнээ
• Аймгийн Төв номын сан
• МУ-ын гоц мэргэн Баттөмөр
Судалгаа хийсэн
албан байгууллагууд
ХИЧЭЭЛЭЭС ГАДУУРХ ҮЙЛ
АЖИЛЛАГААНЫ ЦАГААР
Зорилго: Хамт олноороо хийх үйл ажиллагаагаар
дамжуулан хүмүүс хоорондын зүй зохистой харилцааг бий
болгох, бие биенээ хүндэтгэн, хамт олныхоо дунд зөв хүн
болон төлөвшинө.
Хэлбэр, зохион байгуулалт :
Ангиараа хамтарч ажиллана.
- Ангийн үйл ажиллагаа
- Тэмдэглэлт өдөр ба үйл ажиллагаа
- Дугуйлан болон бусад үйл ажиллагаа
- Зохион байгуулагч
- Анги удирдсан багш, эцэг эх хамтран зохион байгуулсан.
 Улирал бүрийн эхэнд ангийн
ажлын төлөвлөгөө гаргана.
 Төлөвлөгөөний дагуу үйл
ажиллагаагаа зохион
байгуулна.
 Эцэг эхчүүд сурагчдын дунд
хөгжөөнт тэмцээн уралдаан
зохион байгуулна.
- АХА, Уралдаж бодъё, Алтан
хонх гэх мэт тэмцээн зохион
байгуулж үр дүнг тооцон
ажиллаж байна.
Хийх ажлаа төлөвлөж сурна.
Ангийн хурал хийж алдаа оноо,
ахиц амжилтаа тодорхойлж
бусдыгаа сонсох, бусдаас үг
сонсож сурах давуу талуудтай.
Аав ээжүүд сурагчдын дунд
тэмцээн зохиосноор сурагчид
сурах хүсэл эрмэлзлэл
нэмэгдэж, хичээлд оролцох
идэвх нэмэгдэж байгаа нь илт
харагдаж байна.
Үйл ажиллагаа Үр дүн
АХИЦЫГ ХАРУУЛБАЛ
Ичихий
бүрэг
өөртөө
итгэлгүй
Өөртөө
итгэлгүй
боловч
ойлгомжтой
ярьдаг
Өөртөө
игэлтэй
ойлгомжтой
ярьдаг
0
2
4
6
8
10
12
1
uliral
2 uliral 3 uliral
Өөртөө
итгэлгүй
ярих чадвар
сул
Өөртөө
итгэлтэй
Боломжийн
ГРАФИКААР ХАРУУЛБАЛ
БУСАД ХИЧЭЭЛЭЭР ...
 Математикийн хичээл, IQ
сургалт явснаар сурагчдын
сэтгэх чадвар, асуудлыг
шийдэх чадвар, хамтран
ажиллах хөгжиж байна.
 Монгол хэл хичээлээр
харилцах, хамтрах, бие даан
суралцах
 Хүн байгаль хичээлээр
туршилтын хичээлүүд их
байдаг. Тиймээс сурагчид
багаар хамтран суралцах,
эрүүл ахуйн зөв дадал
хэвшил байгаль орчинтой зөв
харилцах гэх мэт
 Ерөнхий 8 чадвар бүх л
хичээл дээр хамт хэрэгжиж
хамтдаа хөгжиж байгаа. Энэ
хичээлийн жилд хүүхэд
бүрийн чадварыг ахиулж
чадсан гэж үзэж болно. Энэ
нь амьдрах чадвар болон
ерөнхий чадварын
тайлангуудаар ил тод
харагдаж байгаа. Эцэг
эхчүүдийн санал асуулга,
хандлагаас үндэслэн энэ
дүгнэлтийг хийж байна.
Дүгнэлт

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

цагийн менежмент 1рр
цагийн менежмент 1ррцагийн менежмент 1рр
цагийн менежмент 1рр
ts_tseegii
 
12 анхаарал
12 анхаарал12 анхаарал
12 анхаарал
Tsuntsaga Ch
 
насны үечлэл
насны үечлэлнасны үечлэл
насны үечлэл
Naranjargal_Z
 
таван хошуу мал
таван хошуу малтаван хошуу мал
таван хошуу мал
NNaraa
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
Odon Otgonjargal
 
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмжБие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Teacher's E-content
 
хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэ
хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэхэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэ
хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэ
junai566
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
New Mongol College of Technology
 
7 зан төлөвийн судалгаа)
7 зан төлөвийн судалгаа)7 зан төлөвийн судалгаа)
7 зан төлөвийн судалгаа)
Tsuntsaga Ch
 
цахим хичээл байгаль хамгаалах
цахим хичээл байгаль хамгаалахцахим хичээл байгаль хамгаалах
цахим хичээл байгаль хамгаалах
otgontuyaaaa
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
 
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
Delger Nasan
 

Mais procurados (20)

цагийн менежмент 1рр
цагийн менежмент 1ррцагийн менежмент 1рр
цагийн менежмент 1рр
 
Өгүүлбэртэй бодлого бодох аргачлал
Өгүүлбэртэй бодлого бодох аргачлалӨгүүлбэртэй бодлого бодох аргачлал
Өгүүлбэртэй бодлого бодох аргачлал
 
12 анхаарал
12 анхаарал12 анхаарал
12 анхаарал
 
Сэтгэл судлал - Багаар ажиллах чадвар
Сэтгэл судлал - Багаар ажиллах чадварСэтгэл судлал - Багаар ажиллах чадвар
Сэтгэл судлал - Багаар ажиллах чадвар
 
насны үечлэл
насны үечлэлнасны үечлэл
насны үечлэл
 
таван хошуу мал
таван хошуу малтаван хошуу мал
таван хошуу мал
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
 
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмжБие даалтын ажил хийх зөвлөмж
Бие даалтын ажил хийх зөвлөмж
 
хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэ
хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэхэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэ
хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхэд гэж хэн бэ
 
7-р ангийн ээлжит хичээлийн хөтөлбөрүүд
7-р ангийн ээлжит хичээлийн хөтөлбөрүүд7-р ангийн ээлжит хичээлийн хөтөлбөрүүд
7-р ангийн ээлжит хичээлийн хөтөлбөрүүд
 
Багш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцааБагш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцаа
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
 
лекц 1
лекц 1лекц 1
лекц 1
 
7 зан төлөвийн судалгаа)
7 зан төлөвийн судалгаа)7 зан төлөвийн судалгаа)
7 зан төлөвийн судалгаа)
 
цахим хичээл байгаль хамгаалах
цахим хичээл байгаль хамгаалахцахим хичээл байгаль хамгаалах
цахим хичээл байгаль хамгаалах
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
гэрийн даалгавар
гэрийн даалгавар гэрийн даалгавар
гэрийн даалгавар
 
өгүүлбэрийн гишүүд
өгүүлбэрийн гишүүдөгүүлбэрийн гишүүд
өгүүлбэрийн гишүүд
 
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
 
Лекц 6
Лекц 6Лекц 6
Лекц 6
 

Destaque

Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
chemistry teacher
 
Geometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteehGeometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteeh
baljin bataa
 
англи хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргалангли хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргал
shaagaa
 
хөнгөн атлетик
хөнгөн атлетикхөнгөн атлетик
хөнгөн атлетик
mart0822
 
словарь толь бичиг
словарь толь бичигсловарь толь бичиг
словарь толь бичиг
b_sainbileg85
 

Destaque (20)

Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагааСургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
 
amidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhni
amidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhniamidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhni
amidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhni
 
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
 
To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)
 
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүнХүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
Хүүхдийн хүмүүжил, хөгжил төлөвшил багшийн үйл ажиллагааны үр дүн
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
 
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimtAngi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
 
Geometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteehGeometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteeh
 
арга зүй технологи
арга зүй технологиарга зүй технологи
арга зүй технологи
 
ESON101-Хичээл 8
 ESON101-Хичээл 8 ESON101-Хичээл 8
ESON101-Хичээл 8
 
Gamshgaas hamgaalah tuhai huuli
Gamshgaas hamgaalah tuhai huuliGamshgaas hamgaalah tuhai huuli
Gamshgaas hamgaalah tuhai huuli
 
GLON303-Хичээл 7
GLON303-Хичээл 7GLON303-Хичээл 7
GLON303-Хичээл 7
 
англи хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргалангли хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргал
 
71 2014 төлөвлөгөө
71  2014 төлөвлөгөө71  2014 төлөвлөгөө
71 2014 төлөвлөгөө
 
Information security17799 khaltar
Information security17799 khaltarInformation security17799 khaltar
Information security17799 khaltar
 
хөнгөн атлетик
хөнгөн атлетикхөнгөн атлетик
хөнгөн атлетик
 
словарь толь бичиг
словарь толь бичигсловарь толь бичиг
словарь толь бичиг
 
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээлӨөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сан
 

Semelhante a ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь

Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
lxagvaochir_sh
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
Subd85
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
delgerya
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
delgerya
 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
tumbur tumee
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
bayja
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
bayja
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
dajaaaaaa
 
ауб илтгэл
ауб илтгэлауб илтгэл
ауб илтгэл
batbayarD
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
dajaaaaaa
 

Semelhante a ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь (20)

JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
2015 uyanga
2015 uyanga2015 uyanga
2015 uyanga
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
 
ESON101-Хичээл 7 /20190227/
ESON101-Хичээл 7 /20190227/ESON101-Хичээл 7 /20190227/
ESON101-Хичээл 7 /20190227/
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИНБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
 
ЭДЦС, Бага боловсролын багш М.Оюун
ЭДЦС, Бага боловсролын багш М.ОюунЭДЦС, Бага боловсролын багш М.Оюун
ЭДЦС, Бага боловсролын багш М.Оюун
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
 
Iltgeliin onol
Iltgeliin onolIltgeliin onol
Iltgeliin onol
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
 
bst4
bst4bst4
bst4
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх  нь 
Чөлөөт ажиглалт хүүхдийн хөгжлийн ахицын үнэлгээнд нөлөөлөх нь 
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
 
ауб илтгэл
ауб илтгэлауб илтгэл
ауб илтгэл
 
Juram tosol 2013.08.16
Juram tosol 2013.08.16Juram tosol 2013.08.16
Juram tosol 2013.08.16
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
 

ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь

  • 1. ЕРӨНХИЙ 8 ЧАДВАРААР СУРАГЧДЫГ ХӨГЖҮҮЛСЭН НЬ Зорилго: АЧСҮА, Иргэний боловсрол, хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны цагуудаар ерөнхий чадвараа хөгжүүлнэ.
  • 2. АЧСҮА-Ы ЦАГААР Зорилго: Суралцагч бодит үйл ажиллагаанд оролцох явцдаа эрэл хайгуул хийх, асуудал олж харах, эргэцүүлэн бодох, дүгнэх, асуудлыг илүү сайнаар шийдвэрлэх арга барил чадварт суралцана. Эрэл хайгуулын явцад бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл бие даан ажиллах, суралцах чадвар эзэмшинэ.
  • 3. АЧСҮА-Ы ЦАГААР ЭЗЭМШИХ ЧАДВАРУУД Танин мэдэхүйн чадамж -сэтгэн бодох -Асуудал шийдвэрлэх Хэл нийгмийн чадамж -Харилцах -хамтран суралцах Амьдрах ухааны чадамж -Бие даан суралцах -Мэдээлэл технологитой ажиллах -Эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшилтэй болох -Байгаль орчинтой зөв хаилцах 1. Эрэл хайгуул хийх 2. Асуудлыг олж харах, асуудлаа мэдлэг чадвараа ашиглан шийдвэрлэх 3. Бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл, арга барилаа хөгжүүлэх 4. Хамтарч ажиллах 5. Өөрийнхөө амьдрах арга ухааныг эргэцүүлэн бодож илэрхийлэх Ерөнхий чадамж, чадвар Тусгай чадвар
  • 4. СУРГАЛТЫГ ДЭМЖИХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ХЭРЭГЖҮҮЛСЭН АРГАЧЛАЛ АЧСҮА  Сэдэв сонголт хийх үйл ажиллагаа:  Сургуулийн зорилго, ангийн зорилгодоо тулгуурлан “Орон нутгийн байгууллагуудыг” судлахаар сонгосон юм.  Ямар учир шалтгаанаар, яагаад тухайн сэдвийг сонгох үндэслэлийг өөрсдөөр нь яриулсны дараа багш сонголт болон сохирхолд нь үндэслэн хэд хэдэн баг болгон хувааж ажилласан.  Сонгосон байгууллагуудын үйл ажиллагааг судлахын зэрэгцээ тэд хэрхэн бие биентэйгээ харилцдаг, тусалж дэмжиж эвтэй хамтарч ажилладаг болохыг судалсан юм.  Мэдээллийг цуглуулахдаа: Ангийн сурагчид сэдвийг сонгон сонирхлын дагуу баг болон хуваагдаж мэдээллийг цуглуулахдаа төлөвлөгөө гаргаж ажилласан.  Төлөвлөхдөө: Хэн хэн юу хийх вэ? Юу юуг судлах вэ? Мэдээллийн эх сурвалжуудаа сонгох Судалгааны аргуудаа сонгох Хэнтэй , хэзээ, хаана, хэрхэн хийх, хамтарч ажиллахаа нарийн төлөвлөж ажилласан.
  • 5.  Мэдээллээ эмхлэх боловсруулалт хийх Хүүхдүүд өөрсдийн цуглуулсан мэдээллээ ижил төстэй болон ялгаатай зүйлээр нь ангилан боловсруулж мэдээллээ эмхэлж цэгцэлж байсан.  Мэдээллээ нэгтгэх , тайлагнах Эмхэлж цэгцэлсэн мэдээллийг эхний удаад багш компьютерт шивж оруулж өгсөн. Сурагчид судалгааны үр дүнг аав, ээж сургуулийн удирдлага, бусад багш нарт тайлагнасан. АЧСҮА-ы цагаар хийсэн ажлын үр дүн Багаар хамтарч судалгаа хийж, мэдээллийг нэгтгэн дүгнэж, тайлагнаж ажилласнаар сурагчдын дараах чадварууд илүү сайн хөгжиж байгаа нь ил тод харагдаж байлаа. Ерөнхий чадвараас Бие даан суралцах чадвар Танин мэдэхүйн чадамж -Асуудал шийдвэрлэх Хэл нийгмийн чадамж -Харилцах -хамтран суралцах Амьдрах ухааны чадамж -Бие даан суралцах -Мэдээлэл технологитой ажиллах -Эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшилтэй болох -Байгаль орчинтой зөв харилцах чадварууд нь илүү хөгжиж байна. Тусгай чадвар 1. Эрэл хайгуул хийх 2. Асуудлыг олж харах, асуудлаа мэдлэг чадвараа ашиглан шийдвэрлэх 3. Бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл, арга барилаа хөгжүүлэх 4. Хамтарч ажиллах 5. Өөрийнхөө амьдрах арга ухааныг эргэцүүлэн бодож илэрхийлэх чадварууд хөгжиж байна.
  • 6. СУРАГЧДАД ГАРЧ БУЙ ӨӨРЧЛӨЛТ - Өөртөө итгэх итгэлтэй болсон - Бусдын өмнө чөлөөтэй ярьж чаддаг болсон - Өөрт тулгарч буй бэрхшээлийг олж хардаг, түүнийгээ шийдвэрлэдэг - Хамтран ажиллах чадвар сайжирсан - Суралцах хүсэл эрмэлзлэл нэмэгдсэн. - Бие даан суралцах чадвар сайжирсан зэрэг олон давуу талуудтай. - Сургуулиас бусад албан байгууллагуудтай хамтарч ажиллахдаа бусдаас айж эмээлгүй чөлөөтэй харилцах чадвартай болсон.  Эцэг эхэд ерөнхий чадварын болон АЧСҮА-ы тайланг нийт 3 удаа тавьсан.  Аав ээжүүдийн хандлага өөрчлөгдсөн.  Сургуулиас зохион байгуулсан үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцдог болсон.  Хүүхдийнхээ ахиц амжилтад сэтгэл хангалуун баясгалантай байдаг болсон  Тайлангийн хуралд ирэхдээ дуртай болсон .  Багшид хандах хандлага эерэг болсон.  Хамтарч ажилладаг болсон Эцэг эхэд гарч буй өөрчлөлт
  • 7.  2 ба 3-р улиралд дээрх дарааллын дагуу сурагчдын сонирхол сонголтонд тулгуурлан сэдвүүдийг сонгосон .  2-р улиралд мөн адил албан байгууллагуудыг судалсан  Ажил мэргэжлийн үнэ цэнэ, онцлог, хийж бүтээхийн гайхамшиг сэдвийн хүрээнд судалгаат ажлаа сонгон явуулсан.  4-р улиралд Орон нутгийн тулгамдаж буй асуудлыг ярилцан Эрүүл мэнд сэдвийг сонгон судалгаагаа хийж байна. • 1-р улиралд • Кала цэцгийн дэлгүүр • Аймгийн төв музей • 2-р улиралд • Удирдлагын ордон • 4-р цэцэрлэг • Цагдаагийн газар • 3-р улиралд • 2-р сургуулийн захирал С.Бумаа • 2-р сургуулийн дүрслэх урлагийн багш Ц. Эрдэнээ • Аймгийн Төв номын сан • МУ-ын гоц мэргэн Баттөмөр Судалгаа хийсэн албан байгууллагууд
  • 8.
  • 9. ХИЧЭЭЛЭЭС ГАДУУРХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЦАГААР Зорилго: Хамт олноороо хийх үйл ажиллагаагаар дамжуулан хүмүүс хоорондын зүй зохистой харилцааг бий болгох, бие биенээ хүндэтгэн, хамт олныхоо дунд зөв хүн болон төлөвшинө. Хэлбэр, зохион байгуулалт : Ангиараа хамтарч ажиллана. - Ангийн үйл ажиллагаа - Тэмдэглэлт өдөр ба үйл ажиллагаа - Дугуйлан болон бусад үйл ажиллагаа - Зохион байгуулагч - Анги удирдсан багш, эцэг эх хамтран зохион байгуулсан.
  • 10.  Улирал бүрийн эхэнд ангийн ажлын төлөвлөгөө гаргана.  Төлөвлөгөөний дагуу үйл ажиллагаагаа зохион байгуулна.  Эцэг эхчүүд сурагчдын дунд хөгжөөнт тэмцээн уралдаан зохион байгуулна. - АХА, Уралдаж бодъё, Алтан хонх гэх мэт тэмцээн зохион байгуулж үр дүнг тооцон ажиллаж байна. Хийх ажлаа төлөвлөж сурна. Ангийн хурал хийж алдаа оноо, ахиц амжилтаа тодорхойлж бусдыгаа сонсох, бусдаас үг сонсож сурах давуу талуудтай. Аав ээжүүд сурагчдын дунд тэмцээн зохиосноор сурагчид сурах хүсэл эрмэлзлэл нэмэгдэж, хичээлд оролцох идэвх нэмэгдэж байгаа нь илт харагдаж байна. Үйл ажиллагаа Үр дүн
  • 12. БУСАД ХИЧЭЭЛЭЭР ...  Математикийн хичээл, IQ сургалт явснаар сурагчдын сэтгэх чадвар, асуудлыг шийдэх чадвар, хамтран ажиллах хөгжиж байна.  Монгол хэл хичээлээр харилцах, хамтрах, бие даан суралцах  Хүн байгаль хичээлээр туршилтын хичээлүүд их байдаг. Тиймээс сурагчид багаар хамтран суралцах, эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшил байгаль орчинтой зөв харилцах гэх мэт  Ерөнхий 8 чадвар бүх л хичээл дээр хамт хэрэгжиж хамтдаа хөгжиж байгаа. Энэ хичээлийн жилд хүүхэд бүрийн чадварыг ахиулж чадсан гэж үзэж болно. Энэ нь амьдрах чадвар болон ерөнхий чадварын тайлангуудаар ил тод харагдаж байгаа. Эцэг эхчүүдийн санал асуулга, хандлагаас үндэслэн энэ дүгнэлтийг хийж байна. Дүгнэлт