Rangkaian pelajaran harian pendidikan jasmani tahun 5 membincangkan aktiviti kecergasan dan ketangkasan. Objektifnya adalah agar murid dapat melakukan aktiviti kecergasan seperti lari zig-zag dan bermain belalang belatuk, serta menyatakan faedah ketangkasan. Aktiviti dilakukan menggunakan peralatan seperti skitel dan gelung.
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Rancangan pengajaran harian
1. MOHD TAUFIK BIN ABDUL RASHID
840223 – 02 – 5603
D20102045871
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
TAHUN : 5 BESTARI
JUMLAH MURID : 14 ORANG MURID
TAJUK : KECERGASAN
SUB TAJUK : KETANGKASAN
OBJEKTIF : Selepas pengajaran murid dapat : -
1. Psikomotor - melakukan 2 dari tiga aktiviti kecergasan.
2. Kognitif - menyatakan 1 kepentingan ketangkasan dalam aktiviti
harian.
3. Efektif - melakukan aktiviti dalam keadaan gembira dan mematuhi
arahan guru.
ALAT BANTU MENGAJAR : 1. Skitel Kecil - 8
2. Skitel Besar - 12
3. Gelung kecil - 8
4. Wisel - 1
PENGGABUNGJALINAN : 1. Matematik
2. Bahasa Inggeris
NILAI : Kerjasama & Semangat Kesukanan
2. LANGKAH / MASA AKTIVITI PELAN PERGERAKKAN CATATAN
Set Induksi
1. Guru memberi salam dan bertanyakan xxxxxxxxx O
5 minit khabar murid.
Petunjuk : -
x = murid
x x O = guru
2. Membuat Regangan
x x
Murid melakukan regangan : -
- Kepala x O x
- Tangan
x x
- Kaki
x x
3. 1. Lari zig – zag sehala.
Langkah 1 Murid melakukan aktiviti aktiviti x
lari zig – zag seperti yang
x
9 minit ditunjukkan oleh guru.
Murid dikehendaki berlari dengan
laju dan menyentuh semua skitel
kecil dan besar yang telah disusun
oleh guru. O
x
Petunjuk : -
x
x x = murid
2. Lari zig – zag ulang alik O = guru
Murid dikehendaki berlari dengan = skitel besar
laju dan menyentuh semua skitel
= skitel kecil
kecil dan besar yang telah disusun
oleh guru dan berpatah balik ke
tempat asal.
O
x
x
x
4. Langkah 2 1. Lari ulang alik.
Murid berlari ke arah skitel kedua Petunjuk : -
5 minit sambil membawa gelung kecil dan
x = murid
memasukkan gelung ke dalam
skitel kedua. O O = guru
Murid berpatah balik ke skitel = skitel besar
pertama dan mengambil gelung
yang kedua dan berlari ke arah = skitel kecil
skitel ketiga dan memasukkan
gelung ke dalam skitel ke tiga.
x
Murid berpatah balik ke skitel x
pertama dan mengambil gelung x
yang ketiga dan berlari ke arah
skitel ke empat dan memasukkan
gelung ke dalam skitel ke ke
empat dan berlari ke skitel
pertama untuk menamatkan
larian.
5. Kemuncak 1. Permainan “Belalang” dan “Belatuk”.
Murid dibahagikan kepada dua KAWASAN SELAMAT
6 minit kumpulan dan dinamakan sebagai
belalang dan belatuk.
Ke dua dua kumpulan akan berdiri Petunjuk : -
di skitel kecil yang disediakan oleh x = murid
guru.
Guru akan menyebut salah satu xxxxxxxx o = guru
nama kumpulan. O = skitel besar
Kumpulan yang disebut oleh guru
xxxxxxxx = skitel kecil
iaitu “Belalang “ akan berlari ke
kawasan selamat dan kumpulan
“Belatuk” akan cuba mengejar
dan menangkap ahli kumpulan
“Belalang”.
Kumpulan yang berjaya KAWASAN SELAMAT
menangkap ahli kumpulan lawan
paling banyak akan dikira sebagai
pemenang.
PENUTUP 1. Membuat Kelonggaran / ‘ Cooling Down
‘
5 minit
Murid memusingkan tangan
mengikut dan melawan arah jam.
xxxxxxxxxxxxxx O
Murid menggoyangkan tangan
dan kaki.
Murid menyedut dan melepaskan
nafas.
6. 2. Membuat refleksi
Guru bersoal jawab bersama
murid dan menerangkan faedah
menguasai tajuk ketangkasan.