1. План – конспект уроку трудового навчання
Тема: Мякііграшки в сучасномудекоративно-ужитковомумистецтві. Інструменти
і матеріали для їх виготовлення. Правила безпечної праці.
Мета:
Навчальна: ознайомити учнів з історією розвитку іграшки, інструментами та
матеріалами для їх виготовлення, основними правилами безпечної праці при роботі
голкою і ножицями.
Виховна: виховувати повагу до народних традицій, любов до рідного краю.
Розвивальна: розвивати спостережливість,
Обладнання і матеріали: голки, ножиці, лінійка, олівець, тканина, сантиметрова
стрічка, гольники, наперсток, нитки.
Наочність: мякі іграшки, виготовлені дітьми на заняттях гуртка, ляльки, зразки тканин
для виготовлення іграшок.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Бесіда про значення іграшки в житті людини, про улюблену іграшку дитинства.
Сьогодніми будемо говорити про іграшку, і у мене в дитинстві, і у вас є такі іграшки, які
вам дуже подобаються, які припали до душі, з якими ви, як з найкращою подругою
ділилися своїми мріями, переживаннями, які звеселяли вам душу, коли було сумно, які
допомагали пережити дитячі образи і сльози, а як же солодко спалось, обнявшись з
плюшевим ведмедиком. Є у вас такі іграшки? Розкажіть мені про них (діти розповідають
про свої іграшки).
3. Мотивація навчальної діяльності .
Мишки, кубики, машины,
И конструкторы большие,
И мячи и безделушки –
Это все мои………………..
Повідомлення теми та мети уроку.
4. Пояснення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Іграшки – це речі, які створені для того, щоб гратися. За допомогою іграшок діти
пізнають себе і світ, копіюють дії дорослих, навчаючись жити за законами добра.
Історія іграшок має такий же довгий-довгий літопис, як і історія самої людини. Можна
сказати, що іграшки зявились одночасноз появою людей. Треба ж було якось забавляти
дітей в первісному племені і їх мами давали дітям всілякі камінчики, «деревяшки»
незвичної форми – ото і були перші іграшки.
Потім зявились вже оброблені камяні та деревяні фігурки, ляльки, свистульки,
брязкальця (погремушка), ще іграшки ліпили з глини. Сама давня із всіх іграшок –
лялька. Які тільки форми вона не мала, і як тільки не видозмінювалась протягом років!
(показати ляльку-мотанку – такою лялькою гралась моя мама в дитинстві, а їй уже 76
років; пластмасовуляльку, якоюгралась я, звали мою ляльку «Катя», вона була одягнена
в голубеньке платтячко… , з того часу минуло 40 років; і ось сучасна лялька «Барбі»).
2. Однією з перших мяких іграшок стала ганчіркова лялька (тряпичная кукла). Гралися в
ганчіркові ляльки не тільки дівчатка, а й хлопчики до 7-8 років, а вже потім ігри і
іграшки ділились на дівчачі і хлопчачі. Для малюків ляльки виготовляли мами і бабусі.
Підростаючи, дівчата самі вчилися виготовлятисобіляльку, таким чином набували вмінь
шити і вишивати. Потім зявились плюшеві ведмедики, зайчики, котики, правда, раніше
вони не були такими барвистими, яскравими як зараз.
Мяка іграшка – сама нова із всіх іграшок, їй трохи більше 100 років. Перші мякі
іграшки появились на початку двадцятого століття в Німеччині. (записати) Німецька
майстриня Маргарет Штайф придумала мяких маленьких слоненят. Спочатку вони
служили подушечками для голок і шпильок, але дітям вони дуже сподобалися як
іграшки. Тоді Маргарет створила цілий звіринець: кролики і слони, мавпи і верблюди,
ослики і зайчики, і багато інших тваринок. Зшиті вони були з оксамиту і плюшу. А в
1903 році Маргарет Штайф створила самого першого плюшевого ведмедика на імя
Тедді. Він так сподобався і дітям і дорослим, що іграшкових ведмедиків стали
виготовляти і в інших країнах. З того часу розпочалась тріумфальна хода мякої іграшки
світом.
Шиття мякої іграшки – це дуже захоплююче, цікаве заняття, яке може стати для когось
із вас хоббі. Стоїть тільки один раз спробувати.
З чого ж можна виготовити м’яку іграшку?
(Відповіді дітей.)
Мяка іграшка може бути зшита з мяких тканин, фетра, звязана гачком або спицями, з
мякою набивкою всередині. (записати) Навіть саму гарну іграшку можна зшити з
«нічого». Це можуть бути клаптики тканини, обрізки стрічок, мережива, клаптики шкіри,
клейонки і, звичайно, ваша фантазія. Не обмежуйте свою фантазію. Всі самі найкращі
речі в світі були виготовлені не по інструкції, а в процесі вільної творчості. А
найголовніше - робити все з любовю.
Гра « Чарівна скринька»
Для виготовлення мякої іграшки використовують різні матеріали, інструменти,
пристосування. Щоб з ними познайомитись ми трохи пограємось. Гра називається
«Чарівна скринька». У скриньку зібрані всі інструменти і матеріали для виготовлення
мякої іграшки. Скринька закрита, тільки зроблено отвір для руки (діти не бачать, що
вони витягують). Діставши один предмет, дівчата розповідають про нього від першої
особи. У скриньку зібрані: тканина, нитки, голки у гольнику, ножиці, сантиметрова
стрічка, лінійка, олівець, калька, ґудзики,гольник, шпильки, ложка, дріт, вата або
синтепон і ін..
Наприклад: я – голка. Мене використовують дляшиття. Зі мною треба поводитись
обережно, щоб не вколотись. Діти і вчитель доповнюють розповідь, особливу увагу
приділяють правилам безпечної праці при роботі інструментами.
У скриньку спеціально покладено зайвий предмет – ложка. Діти придумують
«призначення» ложки при виготовленні іграшки – часто дуже кумедні.
По закінченні гри діти у зошит по пам’яті записують інструменти, які використовують
при шитті іграшок.
Правила безпечної праці при роботі голкою, ножицями також записати у зошит.
3. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія.
- Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви дізналися?
- Чи потрібні знання, отримані сьогодні на уроці, вам у майбутньому?
Оцінювання, мотивація оцінок.