1. Урок-турнір по темі: «Раціональні числа»
Мета: В ігровій формі поглиблювати і систематизувати знання та вміння учнів,
набуті на уроках математики ; розвивати кмітливість , упевненість у власних
силах ;а також креативне мислення учнів ;виховувати дисциплінованість,повагу
до думки товариша.
Хід турніру
I Організаційний етап.
Вчитель: Сьогодні ми проведемо математичний турнір для учнів 6-х
класів,де вони зможуть показати не тільки знання вивченого матеріалу, а й
уміння міркувати, зіставляти,знаходити вихід із складних ситуацій.
Сподівається,що наша зустріч буде пізнавальною, навчальною і цікавою.
Нехай під час змагань пануватимуть кмітливість,наполегливість, упевненість,
довіра і повага один до одного. А зараз дозвольте представити шановне журі.
1._________________2._________________3.___________________
А тепер познайомимо вас із командами.У грі беруть участь 2 команди:
“Винахідливі” і ”Кмітливі “,які складаються з учнів 6-Б,В, Г класів(команди
повідомляють назви і девіз).
“Винахідливі”
Капітан: Команда “Винахідливі” до змагання готова!
Наш девіз: Винахідливі завжди
Сухими вийдуть із води
Складних завдань для нас немає,
Сьогодні ми перемагаем.
“Кмітливі”
Капітан: команда, “Кмітливі” до змагання готова!
Наш девіз:Кмітливі труднощі долають,
Вони завжди перемагають,
Перемогу ми здобудемо,
2. В боротьбі ми перші будемо.
II Привітання
Команди одержали домашнє завдання: скласти привітання цариці наук-
Математиці.
“Винахідливі”
Найдавніша на планеті
Між наук цариця ,-
Математика - ти наша
Вірна помічниця.
І сувора, й солов’їна
Математики країна.
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно рахувати.
Вмій ділити, віднімати,
Множить швидко й додавати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим в відповіді бути.
Математику вивчати
Треба всім і всюди,
Будем її добре знати-
Вік нам вдячна буде.
“Кмітливі”
Якщо хочеш досягнути
У житті своїх вершин,
Математику збагнути
Мусиш тонко до глибин.
Найдавніша, наймудріша,
Всіх наук цариця,
3. Хай вона допоки світу
Славиться й святиться.
Логіка, краса і сила –
Ось її прикмети,
Всіх вона приворожила –
Мрійників й поетів.
Проникаючи в зоряні далі,
В таємниці земної кори,
Математика всіх закликає:
“Ти міркуй, фантазуй і твори!”
Вчитель: Отже, девізом турніру будуть слова:
“Ти міркуй, фантазуй і твори!”
Від імені Математики я дякую обом командам
За гарні слова на її адресу.
III Конкурси
1)Розминка
1)Які числа називають додатними?
2)Які числа називають від’ємними?
3)Де застосовують від’ємні числа?
4)Що таке координатна пряма?
5)Яке число не є ні від’ємним, ні додатнім ?
6)Які числа називають протилежними?
7)Яке число не має протилежного числа?
8)Які числа називають натуральними?
9)Які числа називають цілими?
4. 10)Які числа називають раціональними?
11)Що називають модулем числа?
12)Що означає порівняти два числа?
13)Як порівняти два раціональних числа?
14)Як порівняти два від’ємних числа?
15)Як додати два від’ємних числа?
16)Чому дорівнює сума двох протилежних чисел?
17)Як знайти суму додатного і від’ємного числа?
18)Як від одного раціонального числа відняти друге?
19)У якій країні виникли від’ємні числа?
20)Хто перший в Європі ввів від’ємні числа?
2)Конкурс “Віриш-не віриш?”
Командам по черзі зачитуються запитання.
Відповідь може бути «Так» або «Ні».
Запитання
1. Віриш, що 7 є модулем тільки числа -7? (Ні)
2.Віриш, що рівняння |x|=5 має 2 кореня 5 і -5?(Так)
3.Віриш, що числа -8;0;3; цілі?( Так)
4.Віриш, що рівняння –х=7 має один корінь х=-7?(Так)
5.Віриш,що рівняння |x|=-3 має один корінь х=-3?(Ні)
6.Віриш, що -9 є модулем числа 9 і -9?(Ні)
5. 7.Віриш, що -0,9 знаходиться на координатній прямій між цілими
числами 0 і -1?(Так)
8.Віриш, що числа 8 і -8 не є протилежними?(Ні)
9.Віриш, що -6>-3 ?(Ні)
10.Віриш, що існує число, яке протилежне самому собі?(Так)
3) Конкурс художників
Математики-талановиті люди. Щоб бути математиком треба мати
навички і в малюванні.
Запрошуються по 2 учасники від кожної команди.
Завдання для команди “Винахідливі”
а) На координатній прямій зобразити цілі розв’язки нерівностей:
1) |x| ≥ 4; 2) |x|< 3; 3)-2,5 ≤ x<5;
Завдання для команди “Кмітливі”
На координатній прямій зобразити цілі розв’язки нерівностей:
1) |x|≤ 5; 2) |x|>2; 3)-6<x≤ 2,7.
б) Намалювати людину у повний зріст, використовуючи якомога більше
геометричних фігур, цифр, математичних знаків.
4) Конкурс капітанів
Завдання для команди “Винахідливі”
Знайти, яке число слід написати замість зірочки так, щоб утворилися
правильні рівності і нерівності:
1) , якщо х=4;
2) – 2*64 > - 2141;
6. 3) – *6,4 > - 36,4.
Завдання для команди “Кмітливі”
1) = 4, якщо х = 6;
2) – 372< - 37*
3) – 25, * 2> - 25, 12.
5)Конкурс “Заморочки з «бочки»”
Представники команд по черзі витягують з мішечка картки із
завданнями. Кожне запитання команда обмірковує одну хвилину.
Завдання
1.Розв’язати рівняння: 4 |x|-13=11;
2 . Розв’язати рівняння: ;
3.Які значення х задовольняють рівняння: ;
4.Розташувати у порядку спадання числа: -7,8; 9; -5,2; 0; -3,4; 6,8; 8,3;
5. Записати три послідовні цілі числа, менше з яких дорівнює -6;
6. Записати усі цілі числа, розташовані на координатній прямій між
числами -146,2 і -140.
6) Конкурс ““Щасливе” число 7”
Команди підготовили по три короткі повідомлення про число 7. Кожній
команді нараховуються по 3 бали.
Команда «Винахідливі»
1)Число 7 достатньо часто зустрічається в природі і людському житті.
Кожна фаза місяця триває 7 діб. Ось чому тиждень складається з 7 діб.
2)У сузір’ї Великого Воза найяскравішими є 7 зірок.
3) Веселка-це дуга, що має 7 кольорів. До неї дійдеш-7 потів проллєш,-
говориться в народному прислів’ї.
7. Команда “Кмітливі”
1)З давніх часів відомі 7 чудес світу: Єгипетські піраміди, Висячі сади
Семіраміди, храм Артеміди, статуя Зевса в Олімпії, Мавзолей у Галікарнасі ,
Колос Родоський, маяк на острові Фарос. На жаль, ці будови, крім пірамід, не
збереглися до наших днів.
2)У природі звучать 7 основних нот.
3)Щоб не помилитися, люди дійшли висновку:7 разів відміряй, 1 раз
відріж.
7) Конкурс “Літературний”
а) Свою шану математиці продемонструють по 2 учасники від кожної
команди. Вони підготували цікаві математичні вірші(читають по черзі).
Команда “Винахідливі”
Нуль
Ось круглий нуль, або “нічого”.
Послухай казочку про нього.
Веселий нуль прошепотів сусідці одиниці:
“З тобою поруч я б хотів постояти, сестрице!”
Та одиниця каже:
-Ні, ти-нуль, число нікчемне.
Не стій зі мною, бо мені це зовсім неприємно!
А нуль на це:
-Я знаю сам, що в світі значу мало…
Так якби поруч стати нам, десятка б з тебе стала!
Поглянь на себе: ти ж у нас мала та худорлява,
Ти станеш більше в десять раз, коли я стану справа!
Нехай не кажуть, що нулі такі нікчемні та малі:
Із двійки-двадцять зробимо ми.
Отож, хоч нуль-ніщо й ніхто,
Та два ну лі із одиниці зроблять сто,
А з двійки – цілих двісті!
Проста арифметика
Викликає вчитель Люду,
Слабшу серед дітвори, і питає:
-Скільки буде:10 поділить на 3?
Розв’язать вона не може,
Звісно, знітилась, мовчить…
Вчитель каже:
-Так, не гоже,
Прості дроби треба вчить.
“Хай картоплі є десяток, -
8. Вчитель далі річ веде,-
Розділи на трьох дівчаток,
То по скільки припаде?”
Люда каже:
- Зайвий клопіт,
І нащо мені це знать?
Я зварю їм у картоплю,
Потовчу і хай їдять!
Команда “Кмітливі”
Гімн одиниці
Знайте всі: без одиниці,
Хоч вона таки й мала,
Не могло на світ з’явитись
Ні єдиного числа.
Числам тісно, їх чимало!
Збільшенню межі нема,
Та всі числа, щоб ви знали,
Одиниця нам дала.
Щоб дізнатись потужність вала,
Швидкість вала, вітру міць,
Треба взяти нам чимало
Різнойменних одиниць.
Ця невтомна трудівниця
Міряє гори й океан,
Наша скромна одиниця –
Чисел славних капітан.
Точка - задавака
Якось точка вихвалялась,
Я – вершина всіх кутів,
Доля вже така дісталась,
Центр мас усіх світів.
Що у світі наймиліша,
Я – всіх променів початок,
Для фігур найважливіша
Їх у світі так багато! –
Візьмемо, наприклад, коло
Точка так розхвилювалась,
Я – у центрі, всі – навколо,
Красувалась, вихвалялась.
Бігають і веселяться,
Й не помітила вона,
А наблизитись бояться!
Що залишилась одна.
Скільки точок є у крузі,
Та вони мені не друзі,
9. Бо для них я - центр, цариця.
А не будь-яка дівиця.
б) Напередодні учням було оголошено завдання:
Скласти казку математичного змісту.
Команда «Винахідливі»
Особливість кожної цифри!
Якось в царстві Математики повинен був відбутися бал Знань, на який
повинні приїхати різні науки. Цей бал відбувався раз у чотири роки, і тому було
б просто неввічливо не прийти будь-якій науці на це свято. А у світі знань дуже
поважали вихованість та пунктуальність. І тому Верховна Рада Знань прийняла
закон, який говорить: “Кожні чотири роки буде проходити свято або бал Знань
у царстві Математики, і ні в якому іншому. Будуть запрошені всі науки. Прийти
всім обов’язково.”
Ось залишається три дні до свята. Всі перевіряють свої знання.
Наприклад, 2+2=4 або 150*6=900. І в одному класі вже починається перевірка.
Пан Плюс почав опитування:
- Скільки буде 2+0? – пан Плюс добре знав на чому цифри погано
знаються і почав зі складного.
- Буде 3, - відповіла Двієчка.
- Ні, ні, ні, - заперечив пан Плюс.
- Буде 2, - заперечив Нулик, а потім зі сльозами на очах сказав: “Від мене
ніколи нічого не змінюється. Краще б мене зовсім не було”, - та з червоними
очима вибіг з класу.
Всі однокласники Нулика були розчаровані в його гірких словах правди.
Після занять всі цифри з класу Нулика пішли до пана Нуля, тобто до татуся
Нулика за порадою. Пан Нуль розповів, що все, про що говорив Нулик
неправда, і розповів про свої особливості.
Наступного дня Нулик пішов до школи, щоб з усім класом піти до
палацу. Але коли він прийшов, нікого не було. Потім він попрямував до Палацу
Математики, але й там нікого не було. Тоді вирішив, що всі його покинули й
поплентався додому. По дорозі додому Нулик зайшов до магазину, але й там
нікого не було.
10. Його це ще більше здивувало, навіть насторожило. Та він прямував далі.
Тільки-но він відчинив двері додому, аж раптом побачив всі раціональні числа
його міста, і дробові, і цілі. Всі вони дали зрозуміти Нулику, що кожна цифра
особлива й потрібна цариці Математиці.
Через день відбувся бал Знань, де Нулик був на висоті!
Команда “Кмітливі”
Значимість Нулика
Колись давно, ще до появи людства, з`явилася країна-Математика.
Спершу у неї заселилися натуральні числа, тоді вони, поєднуючись, утворили
дробові, а математичні знаки допомогли їм у цьому. Таким чином у їхній
державі з`явилась мадам Пропорція, її близька подруга Відношення, король та
королева раціональних чисел, містер Модуль і ще багато-багато чисел та знаків
утворилися у світі Математики. І усі почували себе потрібними та
обов’язковими. Лише один Нулик не розумів, для чого він існує. Він не входив
ні до царства додатних, ні до царства від’ємних чисел. Так і ходив самотнім,
доки одного дня Нулику не закортіло дізнатися, для чого ж його створено? І він
подався до мудрої Діаграми. Проте вона не змогла відповісти на це запитання, а
лише сказала, що 0 – це порожнеча, це – нічого.
Тоді пішов Нулик до дядечка Відсотка – брата Діаграми. Але і він
розчарував маленького. Дорогою додому Нулик зустрів загадкового Ікса. Хоча
той і входив до царства букв, але часто навідувався на вулицю Математики.
Зазвичай Ікс був неохочим до розмови, проте, почувши проблему Нулика,
згодився допомогти. Спершу вони пішли до царства раціональних чисел. Там
мадам Координатна Пряма дуже здивувалася їхньому запитанню. “Як, ти не
знаєш свою важливу роль у цьому світі? Ти ж так само необхідний, як Плюс
або Мінус!” - сказала вона. У цей час Нулик поглянув на величезних Плюса і
Мінуса, що стояли поруч. “Невже я можу бути таким важливим, як ці два
велетня?” - подумав він. “Звичайно! Ти ж є кордоном між областю додатних та
від’ємних чисел! Уяви, щоб сталося якби тебе не було! Суцільний безлад!” -
вигукнула Координатна Пряма, прочитавши думки Нулика. Відтоді
кругленький Нулик перестав відчувати себе самотнім.
11. 8)Конкурс “Музичний”
Вернісаж математичних пісень
Команди по черзі називають назви пісень, в яких зустрічаються числа.
Наприклад: “Три танкісти”, “Ой на горі два дубки”, “Два кольори”, “Раз, два,
три калина”, “Жили у бабусі два веселих гусі” тощо.
Учитель: Велич людини- у її здатності мислити. І людина залишається
людиною лише завдяки тому, що використовує досвід минулого. Ваші знання –
це безцінне багатство. Бажаю вам нових злетів у навчанні!
Підбиття підсумків. Нагородження переможців.