1. Урок № 3 Математика 5 клас
Тема . Відрізок та його довжина.
Мета: Ознайомити учнів із поняттями прямої та відрізка, із їх властивостями та
взаємним розміщенням. Сприяти розвитку графічної грамотності. Сформувати уміння:
розпізнавати об’єкт серед графічних зображень, зображати, позначати, читати на
малюнку відрізки та промені. Розвивати просторову уяву. Виховували охайність і
старанність при виконанні геометричних креслень.
Обладнання: комп’ютер, таблиці, ППЗ «Математика 5 клас», презентація вчителя.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний етап .
Організація уваги учнів.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка асистентами вчителя за зразком.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Математичний диктант.
Написати числа:
2 556 089, 205 306 504, 23 004 055, 1 023 023 023, 20 200 200 020, 3 003 003 003.
ІV. Формування теми та мети уроку .
V. Мотивація навчальної діяльності.
Послухайте діти, що трапилось із Олівцем. Лежав він у пеналі і сумував, думав, що він
не потрібний, що він негарний, він – ніякий, він – простий олівець. Та якось він викотився із
пеналу і його гострий носик торкнувся аркушу паперу. На папері Олівець побачив слід від
свого носика й зрадів : ”Я намалював крапку “. Аж тут крапка ожила й вигукнула:
“Неправда. Я не просто крапка. Я – точка. Найголовніша у геометрії, а ти Олівчику , мій
найкращий друг, а в геометрії всім необхідний “. Сьогодні ми з вами “озброїмось“
олівцем та лінійкою і будемо будувати прості геометричні фігури.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Колективна робота.
Поставити дві точки позначити їх А і В. Давайте з’єднаємо їх, у нас вийшли різні лінії .
Ці лінії називаються кривими .
Давайте попросимо лінійку і з’єднаємо наші точки.
А В
Ми отримали геометричну фігуру , яка називається ..... так відрізком.
Розглянемо малюнок.
О. .К .М .С .В .А
Чи є у нас на малюнку відрізки ?
Назвіть їх ? Що має кожний відрізок ? Довжину. Що для цього потрібно
зробити , щоб знайти довжину відрізка ?(відповідають учні ). Давайте порівняємо
відрізки КМ і МК , що про них можна сказати ?А як ви думаєте : можуть бути відрізки
рівними ? А коли ж вони будуть рівними ? Розглянемо малюнок на дошку .
В D
А С
Що це у нас зображено ? Так , відрізки, але такі, що кінець першого є початком другого
відрізка, а кінець другого є початком третього. Ми з вами отримали нову геометричну
2. фігуру, яка називається ламаною АВСД. Точки називаються вершинами ламаної , а
відрізки – ланками ламаної . Ламана має свою довжину , як же ми її знайдемо ?
(відповідають учні ) АВ + ВС + СД. Де наші помічники Олівець та лінійка, давайте
попросимо їх нам допомогти. Візьмемо точку А і проведемо в різні боки прямі .
О .А В
Ми з вами отримали нову геометричну фігуру, яка називається промінь. На малюнку у
нас два промені АО і АВ, точка А називається початком променя, а чи є кінець у
променя?
Так, вірно, немає.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Перегляд відео уроків 5-6 ППЗ «Математика 5 клас».
VІІ. Первинне закріплення
Практична робота
1. Проведіть пряму а .
2. Позначте на ній точки А і В
3. Виміряйте відрізок АВ
4. Позначте на відрізку АВ точку С
5. Виміряйте відрізок АС і СВ
6. Порівняйте довжину відрізка АВ із сумою довжин відрізків АС + СВ .
Який висновок можна зробити ? (відповідають учні)
VІІІ. Закріплення умінь та навичок
Розв’язування завдань та вправ з підручника.
№ 48 – 51 – усно
№ 55, 57, 58 , 61 - колективно
№ 78 - завдання на повторення
№ 79 - самостійно
ІХ. Підсумок уроку .
Дати якісну оцінку навчального заняття, роботи класу та окремих учнів.
Х. Домашнє завдання
§2, № 56, 60 , 62, 77 .
ХІ. Рефлексія
Ініціювати та інтенсифікувати рефлексію учнів з приводу свого
психоемоційного стану, мотивації своєї діяльності, поведінки й взаємодії з учителем та
однокласниками на уроці.
«Моя діяльність на уроці». Передати зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох
дієслів.