SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 5
Тема: Практична робота №4 «Добування кисню з гідроген пероксиду з
використанням різних біологічних каталізаторів, доведення його наявності»
Мета: ознайомити з способами добування кисню, поняттям біологічний
каталізатор, закріпити навички розпізнавання кисню, збирання його; розвивати
логічне мислення, пізнавальний інтерес, продовжити формувати навички
роботи з лабораторним обладнанням і хімічними реактивами, дотримуватись
правил техніки безпеки; виховувати бережливе ставлення до обладнання,
реактивів та власного здоров’я.
Обладнання та реактиви: лабораторний штатив із тримачем, нагрівний
прилад з відкритим полум’ям, штатив із пробірками, суха пробірка з
газовідвідними трубками, хімічна склянка для збирання кисню, скляна
пластинка, 3% -й розчин гідроген пероксиду, морква, сире м’ясо, деревна
вуглинка (розміром з горошину), вапняна вода; речовина, що прискорює
розкладання пероксиду.
Тип уроку: урок комплексного застосування знань, практичнаробота
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повторення правилтехніки безпеки
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Давайте пригадаємо, що таке каталізатор?
Відповідіучнів
Так, правильно, каталізатори - речовини, що прискорюють реакції, самі
при цьому не витрачаючись.
Сьогодні на уроці ми повинні застосувати наші знання про кисень,
каталізатор, способи збирання кисню та довести, що ми дійсно добули кисень.
Для цього нам необхідно познайомитися з новими поняттями: пероксид
водню, біологічний каталізатор.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Чи чули ви про таку речовину як пероксид водню?
Відповіді учнів.
Гідроген пероксид у побуті називають перекис водню. Зазвичай він
використовується у вигляді3-5%-го водного розчину для дезінфекції подряпин
і дрібних ран. Потрапивши на ранку, гідроген пероксид під дією каталізаторів,
наявних у крові, починає виділяти кисень, який убиває бактерії, закупорює
дрібні судини і зупиняє кровотечу. Також гідроген пероксид використовують у
вигляді 30%-го водного розчину під назвою пергідроль.
Пергідроль (30%-й розчин гідроген пероксиду) — їдка речовина! У разі
потрапляння на шкіру може призвести до слабких опіків. Знебарвлює одяг. У
разі потрапляння пергідролю на шкіру або одяг його необхідно змити
проточною водою. Якщо цього не зробити вчасно, можливе утворення опіку,
при цьому відбувається пощипування шкіри та забарвлення її в білий колір. Не
лякайтеся: неприємні відчуття швидко минуть, а біла пляма зникне через 2-3
години. Побіління одягу в разі дії пергідролю усунути неможливо — барвник
руйнується назавжди.
А які ж речовининазивають біологічними каталізаторами?
Ферме́нти, або ензи́ми — органічні речовини білкової природи, що
утворюються в живих організмах. Вони і є біологічними каталізаторами. Між
ферментами і каталізаторами неорганічної природи існують певні спільні та
відмінні ознаки. Спільним є те, що вони не використовуються під час реакції і
не входять до складу кінцевих продуктів,але для ферментів характерні деякі
специфічні властивості, яких не мають неорганічні каталізатори, та про це ми
поговоримо з вами у старших класах.
Сьогодні ми використаємо такі біологічні каталізатори як морква, буряк,
сире м’ясо. Всіці речовини прискорюють розклад гідрогенпероксиду. Давайте
переконаємося в цьомупрактично, але спочатку перевіримо наскільки ви готові
до виконання нашої практичної роботи.
Виконання самостійної роботи, використовуючи картки завдання.
1. Продуктами розкладання гідрогенпероксидуН2О2 є
а) кисень і водень б) водень і озон в) водень і вода г) вода і кисень
2. Речовини, які містяться в овочахта прискорюють розклад гідрогенпероксиду
називаються...
а) ферменти б) інгібітори в) каталізатори
3. Чи вірне твердження? Лише свіжі овочівпливають на розклад Н2О2
а) так б) ні
4. Як підтвердити наявність кисню під час збирання
а) використатитліючу скіпку б) за зміною забарвлення в)за запахом
5. Укажіть правильне твердження щодо каталізатора
а) каталізатор витрачається під час хімічної реакції
б) каталізатор прискорюєхімічну реакцію
в) каталізатор не змінює швидкість хімічної реакції
6. Збирання киснюшляхом витискування повітря засновано на тому, що ...
а) кисень легший за повітря б) кисень не змішується з повітрям
в) кисень важчий за повітря г) кисень не розчиняється у повітрі
Перевірка правильності виконання карток шляхом самоперевірки,
відповіді відображено на дошці.
ІV. Проведенняпрактичноїроботи
1. Інструктаж з БЖД
* при проведенні дослідів використовуйте невеликі кількості реактивів;
* остерігайтеся потрапляння реактивів на одяг, шкіру, в очі;
* пам'ятайте, що холодні і гарячі предмети на зовнішній вигляд однакові, нагрівання
здійснюйте лише з використанням спеціальних тримачів;
* обережно поводьтеся при закріпленні пробірок у штативі
2. Інструктаж з проведення практичноїроботи
Учитель пояснює принципи оформлення результатів практичної роботи в
зошитах.
Учитель розповідає про порядок проведення практичної роботи. (Робота
виконується згідно інструкції в зошиті для лабораторних дослідів та
практичних робіт).
3. Виконання роботи
Добування кисню з гідроген пероксиду, збирання, доведення його наявності
Хід експерименту Спостереження(рівняння реакції)
1. Дія біологічнихкаталізаторів
на розчин гідроген пероксиду.
Приготуйте зразки варених та
сирих овочів: картоплі, моркви,
буряка.
Одночасно нанесіть по кілька
крапель гідроген пероксидуна
свіжі зрізи даних зразків
Що спостерігали в даних зразках?
_____________________________________
_____________________________________
2. Добуваннякисню розкладом
гідроген пероксиду
У велику пробірку (або
плоскодоннуколбу) внесіть
каталізатор — сирем'ясо.
Пробірку закрийте корком з
двомаотворами. В один отвір
необхідно вставити газовідвідну
трубку, а в інший — піпетку з
розчином гідрогенпероксиду.
Піпеткою краплями додавайте
гідроген пероксид і спостерігайте
виділення кисню.
Що спостерігали в пробірці(колбі)?
_____________________________________
_____________________________________
Запишіть рівняння реакції:
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
3. Збираннякисню методом
витіснення повітря
До отворугазовідвідної трубки
піднесіть порожнюсуху пробірку
і зберіть кисень у пробірку. Після
збирання газу, отвір пробірки
закрити пробкою.
Що спостерігали в пробірці?
_____________________________________
_____________________________________
3. Добуваннякисню розкладом
гідроген пероксиду
У велику пробірку (або
плоскодоннуколбу) внесіть
каталізатор — манган (ІV) оксид.
Пробірку закрийте корком з
Що спостерігали в пробірці(колбі)?
_____________________________________
_____________________________________
Запишіть рівняння реакції:
_____________________________________
_____________________________________
двомаотворами. В одинотвір
необхідно вставити газовідвідну
трубку, а в інший — піпетку з
розчином гідрогенпероксиду.
Піпеткою краплями додавайте
гідроген пероксид і спостерігайте
виділення кисню.
_____________________________________
_____________________________________
4.Збираннякисню методом
витісненняводи
Для збирання кисню методом
витіснення водизанурте пробірку
в кристалізатор з водою,
наповніть її водоюта обережно
переверніть пробірку отвором до-
низу, щоб отвір лишався у воді.
Піднесіть кінець газовідвідної
трубки приладу до отвору
пробіркиу воді та наповніть
пробірку киснем. Після збирання
газу, отвір пробірки закрити
пробкою.
Що спостерігали в пробірці?
_____________________________________
_____________________________________
5. Доведеннянаявностікисню
Підготуйте тліючу скіпку:
спочатку запаліть, а потім загасіть
її. Доки скіпка тліє, внесіть її в
пробірку із зібраним киснем у
досліді 2 та 4.
Опишіть свої спостереження,
складіть рівняння реакцій горіння
вугілля (тліючої скіпки).
Замалюйте ваш прилад для
добування кисню.
Що спостерігали в пробірці з досліду №2?
_____________________________________
_____________________________________
Що спостерігали в пробірці з досліду №4?
_____________________________________
_____________________________________
Запишіть рівняння реакції:
_____________________________________
_____________________________________
Замалюйте прилад для добування кисню
Висновок Під час практичної роботия навчився (лась) ____________________
____________________________________________________________________
Кисень можна добути шляхом розкладу________________________ під дією
_______________________________, таких як ___________________________.
Довестинаявність кисню можна за допомогою ___________________________,
вона __________ .
V. Підбиття підсумків уроку
Що таке каталізатори і яке їхнє значення в хімічних процесах?
IV. Домашнє завдання
Оформитизвіт даної роботи

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Хімія в побуті
Хімія в побутіХімія в побуті
Хімія в побутіgannafilozof
 
Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті" Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті" Daria_Mykolenko
 
Кислоти: поняття, назви, склад
Кислоти: поняття, назви, складКислоти: поняття, назви, склад
Кислоти: поняття, назви, складЕлена Мешкова
 
Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"
Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"
Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"tumoshenko
 
пристосування у тваринному світі
пристосування у тваринному світіпристосування у тваринному світі
пристосування у тваринному світіЛюдмила Адаменко
 
хімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класухімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класуtatyana6221310
 
Презентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 клас
Презентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 класПрезентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 клас
Презентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 класIvanna_Zholnovich
 
гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2ssusereb8bd0
 
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрогоХронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрогоTetjana Bilotserkivets
 
Перша допомога при ушкодженні опорно-рухової системи
Перша допомога при ушкодженні опорно-рухової системиПерша допомога при ушкодженні опорно-рухової системи
Перша допомога при ушкодженні опорно-рухової системиlabinskiir-33
 
полімери
полімериполімери
полімериsolastas
 
Чисті речовини та суміші
Чисті речовини та сумішіЧисті речовини та суміші
Чисті речовини та сумішіЕлена Мешкова
 
Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...
Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...
Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...sveta7940
 
використання природних індикаторів
використання природних індикаторіввикористання природних індикаторів
використання природних індикаторівLiliya_anatolivna
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку lena karuk
 
значення тварин в житті людини
значення тварин в житті людинизначення тварин в житті людини
значення тварин в житті людиниNataliMelnikova
 
хімія природнича наука1
хімія природнича наука1хімія природнича наука1
хімія природнича наука1OksanaMelnik
 
Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті" Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті" Daria_Mykolenko
 

Mais procurados (20)

Хімія в побуті
Хімія в побутіХімія в побуті
Хімія в побуті
 
Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті" Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні речовини в побуті"
 
Кислоти: поняття, назви, склад
Кислоти: поняття, назви, складКислоти: поняття, назви, склад
Кислоти: поняття, назви, склад
 
Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"
 
Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"
Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"
Презентація учителя до проекту "Унікальні фізичні властивості води"
 
пристосування у тваринному світі
пристосування у тваринному світіпристосування у тваринному світі
пристосування у тваринному світі
 
хімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класухімічні рівняння для 7 класу
хімічні рівняння для 7 класу
 
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
Презентація «Їх дух незламний і безсмертний подвиг» (до Дня пам’яті Героїв Не...
 
Презентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 клас
Презентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 класПрезентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 клас
Презентація до уроку.Лужні метали. Натрій і калій. 10 клас
 
гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2гармонія людини і природи 2
гармонія людини і природи 2
 
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрогоХронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
Хронологічна таблиця основних подій правління у києві ярослава мудрого
 
Перша допомога при ушкодженні опорно-рухової системи
Перша допомога при ушкодженні опорно-рухової системиПерша допомога при ушкодженні опорно-рухової системи
Перша допомога при ушкодженні опорно-рухової системи
 
полімери
полімериполімери
полімери
 
Чисті речовини та суміші
Чисті речовини та сумішіЧисті речовини та суміші
Чисті речовини та суміші
 
Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...
Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...
Презентація:Фізичні та хімічні властивості оксидів:взаємодія з водою, кислота...
 
використання природних індикаторів
використання природних індикаторіввикористання природних індикаторів
використання природних індикаторів
 
Презентація до уроку
Презентація до уроку Презентація до уроку
Презентація до уроку
 
значення тварин в житті людини
значення тварин в житті людинизначення тварин в житті людини
значення тварин в житті людини
 
хімія природнича наука1
хімія природнича наука1хімія природнича наука1
хімія природнича наука1
 
Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті" Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"
Презентація на тему: "Хімічні явища в побуті"
 

Mais de ssusera012b0 (20)

276
276276
276
 
275
275275
275
 
274
274274
274
 
273
273273
273
 
273
273273
273
 
272
272272
272
 
271
271271
271
 
270
270270
270
 
269
269269
269
 
268
268268
268
 
268
268268
268
 
267
267267
267
 
267
267267
267
 
266
266266
266
 
265
265265
265
 
264
264264
264
 
263
263263
263
 
263
263263
263
 
262
262262
262
 
262
262262
262
 

Último

Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищOleksii Voronkin
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxgravebabyjohn
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 

Último (6)

Габон
ГабонГабон
Габон
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 

248

  • 1. Тема: Практична робота №4 «Добування кисню з гідроген пероксиду з використанням різних біологічних каталізаторів, доведення його наявності» Мета: ознайомити з способами добування кисню, поняттям біологічний каталізатор, закріпити навички розпізнавання кисню, збирання його; розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, продовжити формувати навички роботи з лабораторним обладнанням і хімічними реактивами, дотримуватись правил техніки безпеки; виховувати бережливе ставлення до обладнання, реактивів та власного здоров’я. Обладнання та реактиви: лабораторний штатив із тримачем, нагрівний прилад з відкритим полум’ям, штатив із пробірками, суха пробірка з газовідвідними трубками, хімічна склянка для збирання кисню, скляна пластинка, 3% -й розчин гідроген пероксиду, морква, сире м’ясо, деревна вуглинка (розміром з горошину), вапняна вода; речовина, що прискорює розкладання пероксиду. Тип уроку: урок комплексного застосування знань, практичнаробота Хід уроку І. Організаційний момент Повторення правилтехніки безпеки ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності. Давайте пригадаємо, що таке каталізатор? Відповідіучнів Так, правильно, каталізатори - речовини, що прискорюють реакції, самі при цьому не витрачаючись. Сьогодні на уроці ми повинні застосувати наші знання про кисень, каталізатор, способи збирання кисню та довести, що ми дійсно добули кисень. Для цього нам необхідно познайомитися з новими поняттями: пероксид водню, біологічний каталізатор. ІІІ. Вивчення нового матеріалу Чи чули ви про таку речовину як пероксид водню? Відповіді учнів. Гідроген пероксид у побуті називають перекис водню. Зазвичай він використовується у вигляді3-5%-го водного розчину для дезінфекції подряпин і дрібних ран. Потрапивши на ранку, гідроген пероксид під дією каталізаторів, наявних у крові, починає виділяти кисень, який убиває бактерії, закупорює дрібні судини і зупиняє кровотечу. Також гідроген пероксид використовують у вигляді 30%-го водного розчину під назвою пергідроль.
  • 2. Пергідроль (30%-й розчин гідроген пероксиду) — їдка речовина! У разі потрапляння на шкіру може призвести до слабких опіків. Знебарвлює одяг. У разі потрапляння пергідролю на шкіру або одяг його необхідно змити проточною водою. Якщо цього не зробити вчасно, можливе утворення опіку, при цьому відбувається пощипування шкіри та забарвлення її в білий колір. Не лякайтеся: неприємні відчуття швидко минуть, а біла пляма зникне через 2-3 години. Побіління одягу в разі дії пергідролю усунути неможливо — барвник руйнується назавжди. А які ж речовининазивають біологічними каталізаторами? Ферме́нти, або ензи́ми — органічні речовини білкової природи, що утворюються в живих організмах. Вони і є біологічними каталізаторами. Між ферментами і каталізаторами неорганічної природи існують певні спільні та відмінні ознаки. Спільним є те, що вони не використовуються під час реакції і не входять до складу кінцевих продуктів,але для ферментів характерні деякі специфічні властивості, яких не мають неорганічні каталізатори, та про це ми поговоримо з вами у старших класах. Сьогодні ми використаємо такі біологічні каталізатори як морква, буряк, сире м’ясо. Всіці речовини прискорюють розклад гідрогенпероксиду. Давайте переконаємося в цьомупрактично, але спочатку перевіримо наскільки ви готові до виконання нашої практичної роботи. Виконання самостійної роботи, використовуючи картки завдання. 1. Продуктами розкладання гідрогенпероксидуН2О2 є а) кисень і водень б) водень і озон в) водень і вода г) вода і кисень 2. Речовини, які містяться в овочахта прискорюють розклад гідрогенпероксиду називаються... а) ферменти б) інгібітори в) каталізатори 3. Чи вірне твердження? Лише свіжі овочівпливають на розклад Н2О2 а) так б) ні 4. Як підтвердити наявність кисню під час збирання а) використатитліючу скіпку б) за зміною забарвлення в)за запахом 5. Укажіть правильне твердження щодо каталізатора а) каталізатор витрачається під час хімічної реакції б) каталізатор прискорюєхімічну реакцію в) каталізатор не змінює швидкість хімічної реакції 6. Збирання киснюшляхом витискування повітря засновано на тому, що ... а) кисень легший за повітря б) кисень не змішується з повітрям в) кисень важчий за повітря г) кисень не розчиняється у повітрі Перевірка правильності виконання карток шляхом самоперевірки, відповіді відображено на дошці. ІV. Проведенняпрактичноїроботи 1. Інструктаж з БЖД * при проведенні дослідів використовуйте невеликі кількості реактивів; * остерігайтеся потрапляння реактивів на одяг, шкіру, в очі; * пам'ятайте, що холодні і гарячі предмети на зовнішній вигляд однакові, нагрівання здійснюйте лише з використанням спеціальних тримачів; * обережно поводьтеся при закріпленні пробірок у штативі
  • 3. 2. Інструктаж з проведення практичноїроботи Учитель пояснює принципи оформлення результатів практичної роботи в зошитах. Учитель розповідає про порядок проведення практичної роботи. (Робота виконується згідно інструкції в зошиті для лабораторних дослідів та практичних робіт). 3. Виконання роботи Добування кисню з гідроген пероксиду, збирання, доведення його наявності Хід експерименту Спостереження(рівняння реакції) 1. Дія біологічнихкаталізаторів на розчин гідроген пероксиду. Приготуйте зразки варених та сирих овочів: картоплі, моркви, буряка. Одночасно нанесіть по кілька крапель гідроген пероксидуна свіжі зрізи даних зразків Що спостерігали в даних зразках? _____________________________________ _____________________________________ 2. Добуваннякисню розкладом гідроген пероксиду У велику пробірку (або плоскодоннуколбу) внесіть каталізатор — сирем'ясо. Пробірку закрийте корком з двомаотворами. В один отвір необхідно вставити газовідвідну трубку, а в інший — піпетку з розчином гідрогенпероксиду. Піпеткою краплями додавайте гідроген пероксид і спостерігайте виділення кисню. Що спостерігали в пробірці(колбі)? _____________________________________ _____________________________________ Запишіть рівняння реакції: _____________________________________ _____________________________________ _____________________________________ _____________________________________ 3. Збираннякисню методом витіснення повітря До отворугазовідвідної трубки піднесіть порожнюсуху пробірку і зберіть кисень у пробірку. Після збирання газу, отвір пробірки закрити пробкою. Що спостерігали в пробірці? _____________________________________ _____________________________________ 3. Добуваннякисню розкладом гідроген пероксиду У велику пробірку (або плоскодоннуколбу) внесіть каталізатор — манган (ІV) оксид. Пробірку закрийте корком з Що спостерігали в пробірці(колбі)? _____________________________________ _____________________________________ Запишіть рівняння реакції: _____________________________________ _____________________________________
  • 4. двомаотворами. В одинотвір необхідно вставити газовідвідну трубку, а в інший — піпетку з розчином гідрогенпероксиду. Піпеткою краплями додавайте гідроген пероксид і спостерігайте виділення кисню. _____________________________________ _____________________________________ 4.Збираннякисню методом витісненняводи Для збирання кисню методом витіснення водизанурте пробірку в кристалізатор з водою, наповніть її водоюта обережно переверніть пробірку отвором до- низу, щоб отвір лишався у воді. Піднесіть кінець газовідвідної трубки приладу до отвору пробіркиу воді та наповніть пробірку киснем. Після збирання газу, отвір пробірки закрити пробкою. Що спостерігали в пробірці? _____________________________________ _____________________________________ 5. Доведеннянаявностікисню Підготуйте тліючу скіпку: спочатку запаліть, а потім загасіть її. Доки скіпка тліє, внесіть її в пробірку із зібраним киснем у досліді 2 та 4. Опишіть свої спостереження, складіть рівняння реакцій горіння вугілля (тліючої скіпки). Замалюйте ваш прилад для добування кисню. Що спостерігали в пробірці з досліду №2? _____________________________________ _____________________________________ Що спостерігали в пробірці з досліду №4? _____________________________________ _____________________________________ Запишіть рівняння реакції: _____________________________________ _____________________________________ Замалюйте прилад для добування кисню Висновок Під час практичної роботия навчився (лась) ____________________ ____________________________________________________________________ Кисень можна добути шляхом розкладу________________________ під дією _______________________________, таких як ___________________________. Довестинаявність кисню можна за допомогою ___________________________, вона __________ . V. Підбиття підсумків уроку Що таке каталізатори і яке їхнє значення в хімічних процесах?