SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 4
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
Пәні: Геометрия Сыныбы: 11 «Ә» Күні: 15.11.2016 ж
Тақырыбы Пирамиданың жазбалары. Пирамида бетінің ауданы
Мақсаты 1. Пирамида түрлерінің жазбасы туралы түсінік беру;
2. «Пирамида» ұғымын, оның негізгі қасиеттерін есеп шығаруда пайдалануды меңгерту;
3. Формулаларды қолданып, пирамиданың беттерінің аудандарын табуды үйрету.
Күтілетін нәтиже -Құнды пікір айтуға, басқаның ойын сыйлауға үйренеді.
- топта диалогтік әңгіме дамиды.
-Топпен жұмыс жасай отырып пирамида жазбасы туралы мағлұмат алады және бүйір беті ауданы мен толық беті
ауданын табуды үйренеді.
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды анықтамаларды жинақтау арқылы 3 топқа бөлемін. Оқушылар фигуралардың анықтамасын жалғастыра
отырып толықтырады және топтасады.
Екі жағы параллель жазықтықтарда жататын өзара тең көпжақтар, ал қалған жақтары параллелограмдар болып
келген көпжақ - «Призма»
Табандары параллелограмдар болатын призма - «Параллелепипед»
Бір жағы кез келген көпбұрыш,ал қалған жақтары төбелері ортақ үшбұрыштардан тұратын көпжақ - «Пирамида»
Оқушыларда жақсы көңіл күйді қалыптастыру мақсатында –Ал, бүгін мен сендерді оқушылар деп емес, «студенттерім» деп
атаймын, өйткені сендер болашақ студенттерсіңдер! Ендеше өздеріңді нағыз студенттей сезініп, ой-пікірлеріңді ортаға
салыңдар...
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Күтілетін
нәтиже
Құрал-
жабдық
Білу
Топтық
жұмыс
8 минут
Бағалау
Үш топқа үш түрлі тапсырма беремін:
І топ: отырған сынып бөлмесінің өлшемдерін өлшеп, параллелепипедтің
толық бетінің және табан ауданын табуды тапсыру;
ІІ топ: призма мен параллелепипедтің ұқсастықтары мен айырмашылығын
яғни Венн диаграммасын жазуды тапсыру;
ІІІ топ: пирамида тақырыбына шағын постер жасату
1.Сынып бөлмесінің толық бетін қалай есептедіңдер? Осы бөлменің еденін
жаңалау үшін қанша метр квадрат алу керек?
2.Призма мен пирамиданың айырмашылығы неде?
3.Пирамида дегеніміз не? Қандай түрлері бар? Элементтерін ата
Топтың жасаған жұмыстарына қалған топтар өз бағаларын береді.
3 балл өте жақсы
Әр топ өз
тапсырмалары
бойынша топтасып
жұмыс жасайды және
қорғайды. Қосымша
сұрақтарға жауап
береді
Өмірде
параллелепипедк
е ұқсас
фигуралардың
толық беті мен
бүйір беті
аудандарын таба
біледі. Призма
мен
параллелепипедт
ің
айырмашылығы
н ажырата
А3 формат,
маркерлер,
сызғыш,
өлшеуіш
метр
2 балл жақсы
1 балл қанағаттанарлық
0 балл нашар
Қосымша бонус ретінде уақытты тиімді пайдаланған топқа 1 балл өзім
беремін
алады. Өтілген
тақырыптарды
еске алады
Түсіну
Топтық
жұмыс
10 минут
Бағалау
Дұрыс, дұрыс төртбұрышты және табаны тіктөртбұрыш болатын үш түрлі
пирамида макеттерін топтарға таратамын. Сол макеттерді жазып, сызғыштың
көмегімен өлшемдерін өлшеп, пирамиданың бүйір беті ауданын, толық беті
ауданын табуларын қадағалаймын. Сұрақтар беру арқылы бүгінгі сабақтың
тақырыбын аша отырып, пирамиданың бүйір беті ауданының формуласын
түсіндіремін
-Ал, қазір сендер қандай іс-әрекеттерді жасадыңдар?
-Бүйір беті ауданын қалай есептедіңдер?
-Толық беті ауданын есептеуде қандай формулаларды пайдаландыңдар?
Міне, студенттер алдымен макеттерді жаздыңдар, пирамида жазбасы
деген сол. Содан өлшемдерін өлшеп бүйір беті ауданын және толық беті
аудандарын таптыңдар. Оны табуда сендер шамалы уақытта жібердіңдер,
бүйір бетін тез табу үшін ыңғайлы формуланы пайдалансақ болады.
Берілген слайдтар арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Электронды оқулықтан
тыңдатып, көрсету
Пирамиданың толық бетінің ауданы – оның табаны мен бүйір бетінің
аудандарының қосындысы.
Sт.б.= Sт.+ Sб.б.
Пирамиданың бүйір бетінің ауданы оның табанының периметрінің жартысын
пирамиданың апофемасына көбейткенге тең
Sб.б.=
1
2
Рk
Дұрыс n бұрышты пирамида бүйір беті ауданын табуды оқушыларға беру
Тапсырмаларды орындау барысында топтың жұмысын өзім бағалаймын
Әр топ берілген
пирамида макеттерін
жазады және
өлшемдерін табады,
қандай фигуралардан
жасалғанын баяндайды.
Пирамидалардың бүйір
беті және толық бетінің
ауданын табу үшін не
істеуге болатыны
жайында өз пікірлерін
береді
Дұрыс n бұрышты
пирамиданың бүйір
беті ауданы
Sб.б.=
ka
2
𝑛 немесе
Sб.б.=
Рk
2
Пирамиданың
жазбасын көзбен
көре отырып,
бүйір беті
ауданы мен
толық беті
ауданын нақты
ажырата отырып
есептей алады.
Слайд арқылы
бүйір беті
ауданының
формуласымен
танысады
Интерак
тивті тақта,
картоннан
жасалған
пирамида
макеттері
Қолдану
Есептер
шығару
Алдымен тақтада оқулық бойынша №14 есепті шешу жолын көрсетемін
№14 Пирамиданың табаны –қабырғалары 12 см және 10 см болатын
тіктөртбұрыш. Пирамиданың ұзындығы 8 см-ге тең биіктігінің табаны
тіктөртбұрыштың диагональдарының қиылысу нүктесі болып табылады. а)
Берілген №14 есепті
шешуге
көмектеседі,сұрақтарға
жауап береді
15 минут
Пирамиданың бүйір бетінің ауданын; ә) Пирамиданың толық бетінің ауданын
табыңдар
№14 Шешуі: Пирамиданың екі жағының апофемаларын тауып, жақтарының
аудандарын екіге көбейту. Бүйір беті ауданына табан ауданына қосу
Топтарға өзіндік жұмыс беріледі. Оқулық бойынша №18,19,20 есептерді
тақтада орындауларын тапсырамын
Өздеріне берілген
есептерді топтасып
шығарады
Сергіту
сәті
2 минут
Үлкен сфинкс туралы мәлімет. Егер жолымыз түсіп Каир қаласына бару
үшін шамамен қанша қаражат кетер еді? Есептеп көрейік
Пирамидаларға таяу жерде басы адам, ал тұлғасы арыстан бейнесіндегі алып
мүсін – Yлкен сфинкс бар. Тастан жасалған алыпқа қараған адамның зәресі
ұшатыны сондай, жұрт оны «үрей атасы» деп атады. Пирамидалар мен сфинкс
египеттіктерге перғауындардың жай адам емес, құдіретті екенін санасына
сіңіру үшін жасалған. Сфинкс жартастағы тастан қашалып, кескінделді.
Мүсіннің биіктігі 20 метрден астам, ал ені 52 метр.
Оқушылар слайд
арқылы Каирге бару
үшін ұшақпен поезбен
қанша қаражатпен
баратындығын есептеп
табады
Талдау
5 минут
Пирамида табаны тең бүйірлі үшбұрыш, тең қабырғалы үшбұрыш және
әртүрлі үшбұрыш болып келсе бүйір беті ауданы мен толық беті ауданын
қалай табамыз? Үш топқа пікірлесіп, талдау жасату
Үш топ постер жасап өз
пікірлерін айтады және
қорғайды
Жинақтау
Өзіндік
жұмыс
3 минут
Тақырыпты негіздеу үшін оқушыларға тест тапсырмаларын таратамын.
Тест тапсырмалары:
1. Пирамида төбесін табан қабырғасының төбелерімен қосатын кесінді
А) пирамида осі В) апофема С) бүйір қырлары
2. Табанында тең қабырғалы үшбұрыш жатқан пирамида
А) октаэдр В) тетраэдр С) төртбұрышты пирамида
3. Табанында дұрыс n көпбұрыш, бүйір қырлары өзара тең пирамида
А) дұрыс В) қиық С) кез келген
4. Бүйір бетінің ауданы
А) бүйір жақтарының В) бүйір қырларының
С) барлық жақтарының аудандарының қосындысына тең
5. Апофема деп ...
Берілген тест
тапсырмасын шешеді
және слайд арқылы
жауаптарын тексереді.
Бағалау парағына өз
бағаларын қояды
А) табанының В) бүйір жағының С) кез келген қырына түсірілген
биіктік
6. Төртбұрышты пирамиданың неше жағы бар?
А) 4 В) 5 С) 6
7. Тетраэдрда неше қыр бар?
А) 6 В) 7 С) 8
8. Дұрыс үшбұрышты пирамиданың табан қабырғасы а, бүйір қыры в, биіктігі
неге тең?
А) √в2-3а2 В) √в2-а2/3 С) √3в2-а2
9. Төртбұрышты пирамиданың неше диагональдың қимасы болады
А) 4 В) 2 С) 1
10. Дұрыс пирамиданың толық бетінің ауданы неге тең?
А) S=Ph+Sт В) S=Pl/2+Sт С) S=Pl+Sт
P – табанының периметрі, l – апофема, h – пирамиданың биіктігі
Бағалау
Рефлексия
2 минут
Пирамиданың бүйір бетінің ауданын және толық бетінің ауданын қалай
табамыз? Ойын қорғайды,таңдайды және бағалайды
Өзін-өзі бағалайды.Не
білдім?,Не үйрендім? –
сұрақтарға жауап
жазады.
Пән мұғалімі: Турдалиева Ақжан Оңалбаевна

Mais conteúdo relacionado

Destaque

How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
ThinkNow
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Kurio // The Social Media Age(ncy)
 

Destaque (20)

How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
 
Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...
 
12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work12 Ways to Increase Your Influence at Work
12 Ways to Increase Your Influence at Work
 
ChatGPT webinar slides
ChatGPT webinar slidesChatGPT webinar slides
ChatGPT webinar slides
 

user_file_589b9d2f71526.docx

  • 1. Қысқа мерзімді сабақ жоспар Пәні: Геометрия Сыныбы: 11 «Ә» Күні: 15.11.2016 ж Тақырыбы Пирамиданың жазбалары. Пирамида бетінің ауданы Мақсаты 1. Пирамида түрлерінің жазбасы туралы түсінік беру; 2. «Пирамида» ұғымын, оның негізгі қасиеттерін есеп шығаруда пайдалануды меңгерту; 3. Формулаларды қолданып, пирамиданың беттерінің аудандарын табуды үйрету. Күтілетін нәтиже -Құнды пікір айтуға, басқаның ойын сыйлауға үйренеді. - топта диалогтік әңгіме дамиды. -Топпен жұмыс жасай отырып пирамида жазбасы туралы мағлұмат алады және бүйір беті ауданы мен толық беті ауданын табуды үйренеді. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды анықтамаларды жинақтау арқылы 3 топқа бөлемін. Оқушылар фигуралардың анықтамасын жалғастыра отырып толықтырады және топтасады. Екі жағы параллель жазықтықтарда жататын өзара тең көпжақтар, ал қалған жақтары параллелограмдар болып келген көпжақ - «Призма» Табандары параллелограмдар болатын призма - «Параллелепипед» Бір жағы кез келген көпбұрыш,ал қалған жақтары төбелері ортақ үшбұрыштардан тұратын көпжақ - «Пирамида» Оқушыларда жақсы көңіл күйді қалыптастыру мақсатында –Ал, бүгін мен сендерді оқушылар деп емес, «студенттерім» деп атаймын, өйткені сендер болашақ студенттерсіңдер! Ендеше өздеріңді нағыз студенттей сезініп, ой-пікірлеріңді ортаға салыңдар... Сабақтың барысы Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже Құрал- жабдық Білу Топтық жұмыс 8 минут Бағалау Үш топқа үш түрлі тапсырма беремін: І топ: отырған сынып бөлмесінің өлшемдерін өлшеп, параллелепипедтің толық бетінің және табан ауданын табуды тапсыру; ІІ топ: призма мен параллелепипедтің ұқсастықтары мен айырмашылығын яғни Венн диаграммасын жазуды тапсыру; ІІІ топ: пирамида тақырыбына шағын постер жасату 1.Сынып бөлмесінің толық бетін қалай есептедіңдер? Осы бөлменің еденін жаңалау үшін қанша метр квадрат алу керек? 2.Призма мен пирамиданың айырмашылығы неде? 3.Пирамида дегеніміз не? Қандай түрлері бар? Элементтерін ата Топтың жасаған жұмыстарына қалған топтар өз бағаларын береді. 3 балл өте жақсы Әр топ өз тапсырмалары бойынша топтасып жұмыс жасайды және қорғайды. Қосымша сұрақтарға жауап береді Өмірде параллелепипедк е ұқсас фигуралардың толық беті мен бүйір беті аудандарын таба біледі. Призма мен параллелепипедт ің айырмашылығы н ажырата А3 формат, маркерлер, сызғыш, өлшеуіш метр
  • 2. 2 балл жақсы 1 балл қанағаттанарлық 0 балл нашар Қосымша бонус ретінде уақытты тиімді пайдаланған топқа 1 балл өзім беремін алады. Өтілген тақырыптарды еске алады Түсіну Топтық жұмыс 10 минут Бағалау Дұрыс, дұрыс төртбұрышты және табаны тіктөртбұрыш болатын үш түрлі пирамида макеттерін топтарға таратамын. Сол макеттерді жазып, сызғыштың көмегімен өлшемдерін өлшеп, пирамиданың бүйір беті ауданын, толық беті ауданын табуларын қадағалаймын. Сұрақтар беру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын аша отырып, пирамиданың бүйір беті ауданының формуласын түсіндіремін -Ал, қазір сендер қандай іс-әрекеттерді жасадыңдар? -Бүйір беті ауданын қалай есептедіңдер? -Толық беті ауданын есептеуде қандай формулаларды пайдаландыңдар? Міне, студенттер алдымен макеттерді жаздыңдар, пирамида жазбасы деген сол. Содан өлшемдерін өлшеп бүйір беті ауданын және толық беті аудандарын таптыңдар. Оны табуда сендер шамалы уақытта жібердіңдер, бүйір бетін тез табу үшін ыңғайлы формуланы пайдалансақ болады. Берілген слайдтар арқылы жаңа сабақты түсіндіру. Электронды оқулықтан тыңдатып, көрсету Пирамиданың толық бетінің ауданы – оның табаны мен бүйір бетінің аудандарының қосындысы. Sт.б.= Sт.+ Sб.б. Пирамиданың бүйір бетінің ауданы оның табанының периметрінің жартысын пирамиданың апофемасына көбейткенге тең Sб.б.= 1 2 Рk Дұрыс n бұрышты пирамида бүйір беті ауданын табуды оқушыларға беру Тапсырмаларды орындау барысында топтың жұмысын өзім бағалаймын Әр топ берілген пирамида макеттерін жазады және өлшемдерін табады, қандай фигуралардан жасалғанын баяндайды. Пирамидалардың бүйір беті және толық бетінің ауданын табу үшін не істеуге болатыны жайында өз пікірлерін береді Дұрыс n бұрышты пирамиданың бүйір беті ауданы Sб.б.= ka 2 𝑛 немесе Sб.б.= Рk 2 Пирамиданың жазбасын көзбен көре отырып, бүйір беті ауданы мен толық беті ауданын нақты ажырата отырып есептей алады. Слайд арқылы бүйір беті ауданының формуласымен танысады Интерак тивті тақта, картоннан жасалған пирамида макеттері Қолдану Есептер шығару Алдымен тақтада оқулық бойынша №14 есепті шешу жолын көрсетемін №14 Пирамиданың табаны –қабырғалары 12 см және 10 см болатын тіктөртбұрыш. Пирамиданың ұзындығы 8 см-ге тең биіктігінің табаны тіктөртбұрыштың диагональдарының қиылысу нүктесі болып табылады. а) Берілген №14 есепті шешуге көмектеседі,сұрақтарға жауап береді
  • 3. 15 минут Пирамиданың бүйір бетінің ауданын; ә) Пирамиданың толық бетінің ауданын табыңдар №14 Шешуі: Пирамиданың екі жағының апофемаларын тауып, жақтарының аудандарын екіге көбейту. Бүйір беті ауданына табан ауданына қосу Топтарға өзіндік жұмыс беріледі. Оқулық бойынша №18,19,20 есептерді тақтада орындауларын тапсырамын Өздеріне берілген есептерді топтасып шығарады Сергіту сәті 2 минут Үлкен сфинкс туралы мәлімет. Егер жолымыз түсіп Каир қаласына бару үшін шамамен қанша қаражат кетер еді? Есептеп көрейік Пирамидаларға таяу жерде басы адам, ал тұлғасы арыстан бейнесіндегі алып мүсін – Yлкен сфинкс бар. Тастан жасалған алыпқа қараған адамның зәресі ұшатыны сондай, жұрт оны «үрей атасы» деп атады. Пирамидалар мен сфинкс египеттіктерге перғауындардың жай адам емес, құдіретті екенін санасына сіңіру үшін жасалған. Сфинкс жартастағы тастан қашалып, кескінделді. Мүсіннің биіктігі 20 метрден астам, ал ені 52 метр. Оқушылар слайд арқылы Каирге бару үшін ұшақпен поезбен қанша қаражатпен баратындығын есептеп табады Талдау 5 минут Пирамида табаны тең бүйірлі үшбұрыш, тең қабырғалы үшбұрыш және әртүрлі үшбұрыш болып келсе бүйір беті ауданы мен толық беті ауданын қалай табамыз? Үш топқа пікірлесіп, талдау жасату Үш топ постер жасап өз пікірлерін айтады және қорғайды Жинақтау Өзіндік жұмыс 3 минут Тақырыпты негіздеу үшін оқушыларға тест тапсырмаларын таратамын. Тест тапсырмалары: 1. Пирамида төбесін табан қабырғасының төбелерімен қосатын кесінді А) пирамида осі В) апофема С) бүйір қырлары 2. Табанында тең қабырғалы үшбұрыш жатқан пирамида А) октаэдр В) тетраэдр С) төртбұрышты пирамида 3. Табанында дұрыс n көпбұрыш, бүйір қырлары өзара тең пирамида А) дұрыс В) қиық С) кез келген 4. Бүйір бетінің ауданы А) бүйір жақтарының В) бүйір қырларының С) барлық жақтарының аудандарының қосындысына тең 5. Апофема деп ... Берілген тест тапсырмасын шешеді және слайд арқылы жауаптарын тексереді. Бағалау парағына өз бағаларын қояды
  • 4. А) табанының В) бүйір жағының С) кез келген қырына түсірілген биіктік 6. Төртбұрышты пирамиданың неше жағы бар? А) 4 В) 5 С) 6 7. Тетраэдрда неше қыр бар? А) 6 В) 7 С) 8 8. Дұрыс үшбұрышты пирамиданың табан қабырғасы а, бүйір қыры в, биіктігі неге тең? А) √в2-3а2 В) √в2-а2/3 С) √3в2-а2 9. Төртбұрышты пирамиданың неше диагональдың қимасы болады А) 4 В) 2 С) 1 10. Дұрыс пирамиданың толық бетінің ауданы неге тең? А) S=Ph+Sт В) S=Pl/2+Sт С) S=Pl+Sт P – табанының периметрі, l – апофема, h – пирамиданың биіктігі Бағалау Рефлексия 2 минут Пирамиданың бүйір бетінің ауданын және толық бетінің ауданын қалай табамыз? Ойын қорғайды,таңдайды және бағалайды Өзін-өзі бағалайды.Не білдім?,Не үйрендім? – сұрақтарға жауап жазады. Пән мұғалімі: Турдалиева Ақжан Оңалбаевна