1. Сабақтың тақырыбы: «Бесік жыры. Тұсаукесу»
Сабақтың мақсаты:
Халқымыздың ғасырдан ғасырға жалғасып келе жатқан салт-дәстүрін дәріптеу, соның бірі отбасының басты қызығы,
алтын тіреу діңгегі бала, баланы бесікке бөлеу, тұсау кесу дәстүрін атадан балаға жеткізу. Бесік жырының, тұсау кесер
жырының маңызын ұғындыру. Салт –дәстүрді құрметтеуге, адамгершілікке, мейірімділікке, тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Пәнаралық байланыс: Музыка, дүниетану
Технологиясы: СТО,БЛУМтаксономиясы
Көрнекілігі: Кітаптар, суреттер, интерактивті тақта, слайдтар, бағалау жетондары т.б.
Мақсаты Тапсырмалар
жүйесі
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушының іс-
әрекеті
Ұйымдаст
ыру түрі
Күтілетін
нәтиже
Бағалау
І.Ұйымдастыру
кезі
Қызығушылықт
ы ояту
Психологиялық
дайындық.
«Бесік жыры»
Өлеңге балалармен бірге
сергіту сәтін жасайды.
Балалар әннің
ырғағымен
қимыл жасайды. Сыныппен
Үй тапсырмасы Сұрақ – жауап
әдісімен
Сиқырлы
қорапшадағы
Жетекші сұрақтар:
Балалар, біз үй
тапсырмасынтексеру
үшін мынау менің
қолымдағы «Сиқырлы
қорапшадан» сұрақтар
алайық.
1.Өтебай Тұрманжанов
Еске түсіреді,
сұрақтарға
жауап береді.
Оқушылар
өтілген сабақта
алған
білімдерімен
бөліседі.
Сыныппен
Өткен
сабақта
алған
білімдерін
қорытынды
лайды.
Әрбір
дұрыс
жауапқа
дөңгелек
шелер
үлестіріп
отыру.
2. сұрақтар кім?
2. «Өс, Ұлан» өлеңін
жатқа, мәнерлеп айту. (3-
4 баладан сұрау)
Өткен сабақты
қорытындылау.
1.Өлеңде ақын баланың
дені сау болуына қандай
жақсы тілектер айтқан?
ІІ.Мағынаны
тану
І. Білу.
1 күлте:теориясы
«Білу» (ауызша)
Кім?Не? Қандай?
1.Баланы бесікке салу
мен тұсау кесу туралы не
білесіңдер?
2.Бесікке бөлеудің
қандай пайдасы бар?
Бесік жыры- тұрмыс-
салт жырларының көне
түрі. Әлемде бесік
жырын айтпайтын
халық жоқ. Бесік жырын
барша халық ұлттық
тәрбиенің мөлдір бұлағы
деп біледі. Әлем
халықтарының бесік
жырлары әр елде әр
түрлі аталғанымен,
атқаратын міндеті,
мазмұны, құрылымы мен
саз-әуені жағынан
үндесіп жатады. Бесік
жырының басты қызметі
- бесік тербелісіне
Білгендерін
(кесте)
баяндайды.
3. ыңғайлас сазды әуен,
ырғақты сөзбен баланы
тыныштандыра отырып,
оның жан жүйесімен
санасына ұлттық
тәрбиенің алғашқы
нәрін сіңіру. Бесік – ата-
бабаларымыздан қалған
асыл мұра, қастерлі
мүлік . бесікті жұмыр
талдан жасайды.
ІІ.Түсіну 2 күлте:теориясы
«Түсіну» (ауызш
а)
Бейнежазба:
«Бесікке салу»
1)Оқулықпен
жұмыс
Жетекші сұрақтар
қояды.
1.Балалар, тұсау кесу
жыры қай кезде
айтылады?
2.Баланың тұсауын қай
кезде кесеміз?
Тұсауды немен кесеміз?
1 Түсінгенін
айтады
2. Өлеңді
мәнерлеп оқып
береді
Өлеңнің
идеясын ашуға
тырысады.
Жеке
жұмыс
Өлеңнің
авторы
туалы
мағлұмат
алады.
Жақсы
оқыған
оқушы
дөңгелек
ше алады.
ІІІ.Қолдану. Зерттеушілік
сұрақтар:
Қалай
түсінесіңдер...?
Ендеше бүгін бізге
қадірлі қонақ
әжеміз келіп
отыр. Олай болса
әжемізді ортаға
шақырып, тұсау
кесу дәстүрін
Баланың тұсауын кесу
дәстүрін бірге көрсетеді.
Балалар бесікке
салу,тұсау кесу
дәстүрінің
ерекшелігіне
мән беріп ой
түйеді.
1-топ: Бесік
жабдықтарын
жазады
Топпен Сұрақтарға
жауап
береді.Өз
ойларын
еркін айтуға
ұмтылады.
4. көрсетейік. 2-топ: Бесіктің
пайдасы туралы
өз ойларын
жазады.
3-топ: Салт –
дәстүрге
топтастыру
4-топ: Бесікке
байланысты
тыйым сөздер
жазу.
ІV.Талдау Анықтаушы
сұрақтар:
Неліктен...?
Неліктен баланы бесікке
бөлеп,тұсауын кесеміз?
Сұрақтарға
жауап алынады
V.Жинақтау Ойлан,тап.
Сөзжұмбақ
Оқушылардың
жауаптарын тыңдайды.
Ойлана отырып
сөздерді
топтастырып
айтады.
Жеке
жұмыс
Өз ойларын
жеткізе
алады.
Бағалу
дөңгелек
шелері
VІ.Бағалау Бағалаушы
сұрақтар:
Не жақсы?Не
жаман?
Жаңа сабақтан
алған білімдерін
пысықтайды
Жеке
жұмыс
Сұрақтарға
нақты
жауап бере
алады.
Барлық
жинаған
дөңгелек
шелері
бойынша
бағаланад
ы.