Rangkuman singkat dokumen tersebut adalah:
1. Dokumen ini merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Bahasa Melayu di Tahun 6 yang membahas tentang seni tari tradisional Malaysia.
2. Pelajaran ini bertujuan agar murid dapat membaca dengan lancar dan membina ayat dari gambar yang ditunjukkan.
3. Aktiviti pelajaran terdiri dari memperdengarkan lagu tarian, melihat gambar tarian tradisional
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tahun
: 6E
Tarikh
: 24 Februari 2014
Masa
: 60 minit ( 11.10 pagi hingga 12.10 tengah hari)
Tema
: Seni Tradisi Kebanggaan Kita
Tajuk
: Indahnya Seni Tari Kita
Objektif
:Pada akhir pengajaran, murid dapat
1. Membaca petikan dengan dengan lancar , sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul mengikut tanda baca.
2. Membina 5 ayat daripada gambar yang di paparkan.
Penggabungjalinan
:Kemahiran membaca, menulis
Huraian Sukatan Pelajaran: 5.1( membaca)
membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal
dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
8.1( menulis)
membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2 (i)
i membina ayat majmuk dengan kata hubung.
2. Penerapan Nilai
: i) Nilai
: Rasional
ii) Ilmu
: Kebudayaan
iii) KBKK/KBAT
:membanding dan membeza
Alat Bahan Mengajar : Papan hijau, radio
Bahan Bantu Mengajar: Gambar tarian tradisional, ,
Pengetahuan Sedia ada: Murid pernah melihat tarian singa
3. Langkah/
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Masa
Bahan
dan Pembelajaran
Induksi set
- lagu tarian singa dimainkan
1. Murid diperdengarkan dengan lagu tarian singa
( 5 minit)
- bersoal jawab dengan murid
2.Murid cuba meneka bunyi tersebut.
soal jawab
3.Guru bertanya kepada murid “Bilakah lagu ini
sumbangsaran
Teknik
dimainkan?
4.Guru mengaitkan tajuk pengajaran hari ini iaitu
Sini Tari Kita
Langkah 1
-Gambar tarian tradisional
1. Guru melekatkan gambar ke papan hijua
( 15 minit)
1. tarian kuda kepang- kaum 2.Murid meneka jenis tarian
Melayu
3.Murid menamakan kaum bagi setiap tarian
2.tarian kipas- kaum Cina
Bahan bantu mengajar
radio
Bahan bantu mengajar
gambar
4.Guru dan murid berbincang tentang gambar tersebut
3.tarian Bhara Natyamkaum India
tradisional
Nilai
Rasional
tarian
4. Langkah 2
(15 minit)
- Petikan
Buku teks
- Petikan (jenis-jenis tarian di
1. Murid membaca petikan yang diberikan guru secara
berkumpulan.
2.Murid dan guru bersoal jawab tentang petikan yang
Bahan bantu mengajar
Petikan
(Jenis-jenis tarian di
dibaca.
Malaysia)
Malaysia)
3.Murid diminta mencari kata hubung dalam petikan
yang dibaca.
4.Murid menyebut kata hubung yang terdapat dalam
petikan.
KBKK
Kecerdasan
pelbagai
5.Guru menulis kata hubung yang disebut ke papan
hijau.
Langkah 3
(20 minit)
- Penerangan tentang ayat
majmuk.
- Arahan membina ayat majmuk
1. Guru menerangkan tentang ayat majmuk kepada
murid.
2.Murid diminta membina ayat majmuk dengan
Bahan bantu mengajar
Petikan
( Langkah-langkah
menggunakan kata hubung dari petikan.
di papan hijau.
memelihara alam
3. Murid diminta membina ayat majmuk ke dalam
buku latihan.
4.Beberapa orang murid diminta menulis ayat majmuk
ke papan hijau.
5.Guru membetulkan kesalahan ayat majmuk yang
sekitar)
Nilai
Keyakinan
5. ditulis oleh murid.
5.Murid membuat pembetulan ayat majmuk di dalam
buku latihan.
Penutup
Rumusan
1.Guru dan murid bersoal jawab tentang pelajaran pada Bahan bantu mengajar
( 5 minit)
- Tarian tradisional
hari ini.
- menghantar buku latihan
2.Guru membuat rumusan tentang tarian tradisional
bagi setiap kaum
Gambar
tarian
tradisional
Teknik
Soal jawab
Sumbangsaran