SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 14
Тренінгове
  заняття

“ Справжній
    друг.
 Який він?”
                     Підготувала
     вчитель початкових класів
       зош І-ІІІ ст.. с. Перемиль
                   Пасічник Л.І.
Тип заняття: тренінг

    Клас: 4

    Тема: Справжній друг. Який він?

    Мета. Довести до дитини важливість слів «дружба», «товаришування».
Виробляти в учнів правила товаришування, вчити їх розуміти один одного,
аналізувати думки, вчинки своїх товаришів, виробляти такі риси характеру, які
допомагають миритись, відповідально ставитись до своїх вчинків, жити в мирі та
злагоді;
     розвивати мовлення, увагу, вміння складати план дій, аналізувати думки,
вчинки;
     виховувати товариськість, доброту, бажання виручати товариша з біди,
розкрити переваги добра над злом, щирості над хитрістю.

    Обладнання: виставка малюнків «Я і мій друг», запис пісні,комп’ютер,
мультимедійний проектор, іграшка, карта скарбів, сонечко із промінцями,
малюнок моря, кораблики, прапорець, аркуші кольорового паперу паперу, ручки.




                                    Хід заняття

  1. Привітання.
На початку заняття звучить запис пісні «Справжній друг».
Діти сидять на стільцях, розташованих по колу.
    Вч. - Я всміхаюсь сонечку.
    Учні. - Здрастуй, золоте!
    Вч. - Я всміхаюсь квіточці.
    Учні. - Хай вона росте.
    Вч. - Я всміхаюсь дощику.
    Учні. - Лийся, мов з відра.
    Вч. - Друзям усміхаюся.
    Учні. - Зичу їм добра.
    Вч.      - Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві чи
    подружці.


   2. Введення до тренінгу.
     Мета. Ознайомити учасників із основними питаннями заняття, завданнями
тренінгу.

    - Дорогі діти! Сьогодні на нас з вами чекає незвичайне заняття. А допоможе
мені провести його ось цей казковий герой, якого звуть Дружок. Він житель
незвичайної країни Дружляндії, де живуть справжні друзі. Для вас він приніс
найбільший скарб своєї країни. Проте отримати його непросто. Дружок хоче
перевірити вас, чи вмієте ви дружити, чи знаєте, який він – справжній друг?

    (Тема «Справжній друг. Який він?» записана на дошці)

    3. Знайомство.

Мета. Підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу, хороший
настрій, сприяти згуртованості групи.
- Ви знаєте, як звати нашого гостя, проте він не знає ваших імен. Давайте
познайомимось з ним, на рахунок 1,2,3, кожен вголос промовить своє ім’я.
(Діти разом промовляють)
- Як ви думаєте, чи зрозумів Дружок, як кого звати? А чому?
- Треба говорити по черзі.
- Отже, під час нашого незвичного заняття-подорожі ми повинні дотримуватися
певних правил. Тож перше, мабуть, правило – говорити по черзі.
Вправа «Мікрофон»
- А тепер по черзі промовимо кожен своє ім’я, при цьому ще давайте назвемо
свою найкращу рису характеру, щоб сподобатись Дружкові.
- Наприклад, мене звати Людмила Іванівна, я завжди стараюсь допомагати людям.
(Далі кожен по черзі бере в руки іграшку, промовляє ім’я, свою рису і передає
далі)
- Що ж, тепер Дружок знає ім’я кожного із вас.
    4. Складання правил тренінгу. Вправа «Сонечко».

     Мета. Скласти правила поведінки під час заняття.
     - У нас є перше правило – говорити по черзі. Проте я думаю, потрібно ще
підібрати деякі правила щодо нашої співпраці під час сьогоднішнього заняття.
Давайте спробуємо відшукати їх на промінцях. Із них ми складемо сонечко, яке
освітить нам правильний шлях до скарбу. Виберіть промінці із потрібними
правилами.
     ( На килимку в центрі кола знаходяться промінці з різними правилами. Діти
вибирають ті, які підходять до заняття: не перебивати товариша, не боятись
висловлювати свої думки, вислуховувати товариша до кінця, брати активну
участь у розмові, бути доброзичливим, поважати думку товариша, говорити
коротко. Діти називають по черзі правила, прикріплюючи до дошки промінці у
вигляді сонечка.)
     -Погляньте, яке яскраве гарне сонечко вийшло. Якщо ви будете
дотримуватися цих правил, що є на його промінчиках, то наше заняття обов’язково
буде хорошим і сонячним.

    5. Очікування.

    Мета. Визначити сподівання й очікування від тренінгу.

    - Що ж, з таким яскравим сонечком можна і помандрувати. Вирушимо від
«Берега надій». Візьміть кораблики і запишіть на них те, чого надієтесь
навчитись, дізнатись на сьогоднішньому занятті, або який би ви скарб хотіли
отримати від Дружка. (Діти записують на корабликах свої надії: Знайти друзів.
Дізнатися, який справжній друг? Які є правила товаришування? Отримати
скарб. Що таке дружба? Як перевірити справжню дружбу? Кого можна назвати
справжнім другом? Що таке дружба? Більше дізнатись про дружбу. Зрозуміти,
яким має бути друг? Чому в однієї людини багато друзів, а в іншої ні? Дізнатись
про правила товаришування.

     На дошці висить малюнок-плакат. Діти виходять і зачитують, перед тим,
як повісити на плакаті.)

    6. Інформаційне повідомлення.

    Вправа «Мікрофон». Вправа «Займи позицію»

     Мета. Ввести учасників тренінгу у тему; актуалізувати їхнє особисте розуміння
того, що таке дружба; створити визначення цього слова.
- А чи знаєте, діти, що таке дружба? Давайте спробуємо підібрати слова-
родичі до цього слова.

     (Діти передають прапорець із записаним на ньому словом дружба і
називають слова: товариськість, підтримка, взаємодопомога, взаємовиручка,
співдружність, єдність, чуйність, співчуття, братерство, мир, допомога,
злагода та ін..)

    - То що ж таке дружба?
Висновок. (запис на дошці) Отже дружба — це відносини між людьми на основі
взаємної довіри, взаєморозуміння, спільних інтересів, прив'язаності.

     - А з чого ж починається дружба?
     (Діти передають прапорець у протилежному напрямку, придумуючи свій
варіант: із посмішки, із веселого настрою, із допомоги, з веселої гри, з чесності,
з разом проведеного часу, з шкільної парти, із того, що товариш виручив мене із
біди, із веселої гри, з разом проведеного часу, із спільних захоплень, із приємних
розмов.)

    7. Вправа «Займи позицію»

    Мета. Вчити висловлювати оцінні судження.

- Чи завжди ви погоджуєтеся з думкою товариша?
- А чи бувають випадки, коли ви думаєте інакше?
- А погодитесь ви з моїми думками? Якщо так, то піднімайте руку.
1. Друг – це той, з ким мені добре.
2.Мій друг дружить тільки зі мною.
3.Мій друг не може гратися з іншими, бо я ображуся.
4.Друг має бути сміливим і захищати мене.
5.Друг завжди робить те, що я хочу.
6.Друг завжди поруч зі мною.
7.Друзі ніколи не сваряться.
8.Друг завжди допоможе в біді.
9.Я не дружу з тими, хто негарний.
  (Якщо думка дитини не збігається з думкою більшості, треба заслухати її думку.)
    8. Вправа «Бінго»
    Мета: Визначити такі риси характеру, які хотіли б бачити у друга.

    - Чи добре мати друзів? Чому? Чи з усіма ви хотіли б дружити?
    - Якого друга ви хотіли б взяти із собою?
- Давайте спробуємо його створити?
    (Кожному учаснику дається аркуш паперу. Необхідно скласти аркуш
вертикально навпіл, а потім без ножиців «вирізати» фігурку «Бінго» - силует
людини. Потім написати на різних частинах фігурки ті риси, які ви хотіли б
бачити у своєму другові.)
    Після того діти називають по черзі ті риси. На дошці в центрі запис
«Справжній друг»

     завжди зрозуміє               веселий

                 справжній
                    друг


вируче з біди                не насміхається



     - Погляньте, який круг справжніх товаришів вийшов у нас.

     - А яких друзів потрібно остерігатися?
     (Хитрунів, брехух, задавак, задирак, забіяк)

     9. Вправа «Гарячий стілець»

     Мета: Швидко оцінити ситуацію, знайти вихід із неї.

      - Уявіть, що ви сидите на гарячому стільці. Швиденько спробуйте дати
         відповідь.
      - Як ти поведешся, коли...
... приятель двічі підвів тебе?
... друг робить тобі зауваження?
... товариш просить сказати неправду?
... коли товариш просить дати списати домашнє завдання?
... коли товариш просить допомоги, а ти зайнятий?
10. Гра-розминка « Знайди собі друзів»

Мета: Активізувати учасників до роботи у групі, тренувати увагу до дій іншого.
- А зараз давайте піднімемось і порозважаємось. Спробуйте знайти собі друзів,
розмовляючи лише мовою тих, чиє зображення ви побачите на картці.
(Вчитель роздає картки з зображенням тваринки. Завдання: знайти друзів, але
при цьому можна тільки промовляти звуки тої тваринки, яка зображена. Коли
знайшли одного друга, потрібно лишатися поруч, поки всі інші теж не знайдуть
свою групу. Діти утворюють три групи.)
- Важко знайти друзів без спілкування. Чи не так?
11. Розважальна вправа «Заспівай пісню»
Мета: Підняти настрій дітей, дати їм відпочити.
     - А чи любите ви співати?
     - А чи знаєте ви пісню про друга?
     - Тож зараз побачимо котра група дружніше її заспіває?
Діти по куплету співають пісню «Справжній друг»
   ПІСНЯ «СПРАВЖНІЙ ДРУГ»

      (Сл. М.Пляцковського, муз. Б.Савельєва)

1.Дружба віддана не зламається,
Не розклеїться від дощу і хуг.
Друг у біді не лишить,
Щирим словом втішить, —
Отакий він незрадливий,
Справжній друг.      2 р.
2. Ми посваримось — і помиримось,
«Нерозлийвода», — кажуть всі навкруг.
Вдень чи в ніч негожу,
Друг мені поможе, —
Отакий він незрадливий,
Справжній друг.    2 р.

3.    Друг завжди мене прийде виручить,
Він не жде подяк і не жде послуг.
Будь комусь в пригоді.
В будь-якій негоді —
Отакий він незрадливий,
Справжній друг. 2 р.

    Визначаємо переможців оплесками.

    12. Вправа «Мирилка»

    Мета: Пригадати вірші-мирилки, які допомагають відновити дружбу,
    помиритися з товаришем, вчити планувати свої дії.

    - А чи буває, що часом друзі сваряться, ображаються, коли програють у грі,
       змаганні? А як цьому завадити?
    - Мені здається і наші друзі, що співали не так дружно, теж посмутніли.
Давайте ми помиримось. Складемо план дій.
1. Підійди до товариша, з яким посварився.


                     2. Щиро посміхнися.

           3. Простягни праву руку товаришеві.

           4. Промов мирилку.


           5. Попроси вибачення, якщо завинив.              (Діти згадують
                                                       мирилки. Хтось один
           6. Пообіцяй більше не робити поганого.      із групи «мириться»
із кимось з іншої групи.)

Мир – миром, пироги з сиром,
Вареники в маслі, ми дружечки красні:
Не сварімося – помирімося.

Мир-миром, пироги з сиром,
Вареники в маслі, ми друзі найкращі.
Не сварімося, помирімося.

Мирилка летіла, на плече сіла,
Сказала тихенько: «Мирімось швиденько»

Досить дутись та сердитись.
Ну давай скоріш миритись!
Геть образа, відійди,
Жде нас дружба назавжди.

Мирись, мирись, мирись і більше не сварись.

13. Вправа «Продовж прислів’я»
Мета: Збагатити знання учнів прислів’ями про дружбу.
Діти отримують картки різних кольорів (жовтого або зеленого), на яких
записано початок, або кінець прислів’їв.
- На ваших картках є початок, або кінець прислів’я про дружбу. Давайте спробуємо
їх скласти.
Хтось перший зачитує свій початок, а той, в кого є продовження, продовжує це
прислів’я.
Дружба та братство – дорожче багатства.
Без вірного друга велика туга.
Дерево міцне корінням, а людина друзями.
Друга шукай, а знайдеш – тримай.
Нових друзів наживай, а старих не забувай.
Дружній череді і вовк не страшний.

14. Ситуативні вправи. Рольові ігри.
Мета: Вчити розуміти, аналізувати думки, вчинки людей, своїх товаришів.

- Молодці, швидко справились. Я думаю, що Дружок обов’язково вам відкриє свій
скарб. А тепер ті, у кого були жовті картки, підійдіть до стола із таким кольором, а
ті, у кого сині – до протилежного. На столах у вас завдання. На підготовку якого
дається 5 хвилин.

1 група інсценізує оповідання «Антон і Харитон»
Завдання: Інсценізувати оповідання.
    Жили на світі Антон і Харитон.
     - Давай з тобою дружити, - сказав Харитон. – Будемо один з одним все
        ділити навпіл – і горе, і радість.
     - Давай, - погодився Антон, - коли поруч друг, жити легше і веселіше.
    Йшли вони якось полем. Сонце палить. А сховатися ніде – ні деревця, ні
кущика.
     - Дай мені твій бриль, сказав Харитон, - а то мені сильно голову припікає.
        Антон віддав Харитону свого великого солом’яного бриля. Сонце почало і
йому пекти в голову, але Антон подумав: «Нічого потерплю. Зате Харитону
добре!»
    Раптом набігла величезна хмара, линув дощ.
     - Дай мені скоріше свою парасолю, - закричав Харитон, - хіба не бачиш, твій
        друг мокне!
    Антон віддав йому свою парасолю. Дощик поливав Антона, але він
    думав: «Ну що ж, заради дружби і промокнути можна».
    Пройшов дощ, засяяло сонечко. Харитон віддав Антонові його парасолю і
великого бриля.
     - Візьми, - каже він, - а то мені нести важко.
Антон узяв мокру парасолю і бриль. А сам замислився. Тим часом друзі дійшли
до перехрестя.
    - Тобі куди? – запитав Антон.
    - Мені ліворуч, - відповів Харитон.
    - Ну, а мені праворуч, сказав Антон.
    - Та ми ж хотіли разом йти! – закричав Харитон. – Ми ж друзі з тобою!
   Але Антон ішов усе далі і далі. Так і пішов. Жодного разу не оглянувся.

Для протилежної групи запитання:

Чи були хлопці справжніми друзями?
Чому Антон не пішов із товаришем?
В чому він неправий?
З котрим із хлопчиків ви б хотіли дружити?

2 група отримує завдання продовжити казку в ролях.

     Були собі двоє горобчиків – Цвік та Цвірінь. Одного разу бабуся надіслала
Цвікові посилку – повний ящик добірного пшона. Але Цвік ані словом не
прохопився про це своєму приятелеві. “Якщо всім почну роздавати, собі нічого не
залишиться,” – міркував він. Так і склював все пшоно сам. Тільки й того, що коли
викидав ящик на смітник, кілька зерняток усе-таки впало на землю. Знайшов їх
Цвірінь, зібрав ретельно і полетів мерщій з ними до свого друга....
....
- Добридень, Цвіку! Дивись: я сьогодні знайшов 10 зерняток пшона. Зараз
поділимо їх порівну і з’їмо.
- Не треба... Навіщо? – замахав крильцями Цвік. Ти знайшов, ти і їж.
Але ж ми з тобою друзі, - наполягав Цвірінь. А друзі все мають ділити порівну. Хіба
ж не так?
      - Так, - погодився Цвік.
Не став він ображати Цвірінька, взяв у нього 5 зерняток. І було йому при цьому
дуже і дуже соромно. Адже сам він склював цілий ящик пшона і не поділився з
другом, не дав йому жодного зернятка.

Запитання для протилежної групи:
Хто з героїв казки був справжнім другом?
Як міркував Цвік, отримавши посилку.
Чи погоджуєтеся ви з ним?
Щоб ви порадили Цвіку і Цвіріньку?

15. Вправа «Впізнай мого друга»
Мета: Розказати про свого друга або друзів.
- У кожного із вас, мабуть, є свій друг або друзі, яких ви зобразили на своїх
малюнках. А тепер спробуйте розповісти про них, не називаючи імен, а ми
постараємось відгадати. Той, хто відгадає, той продовжить гру.

(Використовується проектор, щоб показати малюнок, який намалював той чи
інший учень).

16. Гра «Так» чи «Ні»
- Тепер ми дізнались про ваших друзів. А ще зіграти хочеться мені із вам гру чи
«Так», чи «Ні».

Коли вам краще жити,
Коли сміються діти? (так)

А чи тоді, як всі кричать
І їм не можна ради дать? (ні)

Бабусі допоміг хлопчина,
Він, діти, добра є дитина? (так)

Тепер скажіть усі мені,
У сварці добре жити? (ні)

А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно? (так)

А як серця у всіх ясні,
То вам погано, діти? (ні)

Співає хлопчик гарно так!
А вам подобається? (так)

А як обличчя всі пісні,
Похмурі, злі, вам добре? (ні)

Реве і трощить все чудак,
Це теж погано, діти? (так)

Тоді іще скажіть мені,
Як діти б’ються, добре? (ні)
Звичайно краще в мирі жити
І з усіма дітьми дружити,
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили.

- Я думаю, що тепер кожен знає, який він справжній друг. Тож давайте жити
дружно, як казав герой мультика - кіт Леопольд. Адже з друзями набагато краще.
- Ви показали на сьогоднішньому занятті, що вмієте дружити, тож Дружок з
радістю віддає вам свій скарб. Давайте подивимось, що там у цій чарівній скрині?
(Діти відкривають «скриню», в якій лежить велике серце із надписом «Дружба –
найбільший скарб»
- Чи погоджуєтеся ви з цим? Ми знайшли хороший скарб. Я думаю, що кожен з вас
зрозумів це.

17. Рефлексія.
Мета: Перевірити очікувані результати, чи досягли бажаного.
- Підходить до завершення наше заняття. Чи досягли ви того, чого очікували?
Давайте поглянемо.

(Діти підходять до своїх корабликів і зачитують свої очікування від уроку та
висловлюють думки чи збулися вони.)

- Дорогі діти! Будьте чемними, дружними, поважайте один одного, виручайте з
біди. Щоб усім жилося весело й цікаво. Дотримуйтесь прислів’я: «Один за всіх, і всі
за одного» . І знайте, що: «Дружба – найбільший скарб».


Вірші про дружбу
(Діти розказують вірші)
   1. Земля в барвистому суцвітті
У часі й просторі летить.
Ти не один живеш у світі,
Один би ти не зміг прожить.

    2. Давайте дружно жити,
Щоб легко всім було.
І кожного любити
Усім нести тепло.

   3. Не кривдити нікого,
Не бить, не ображать.

   4. Поганого нічого
Нікому не казать.

   5. Давайте жити в мирі
У злагоді й теплі.

   6. Слова хороші й щирі
Хай линуть на землі.

    7. І ти , і я, й товариші,
І наші друзі всі по класу.

   8. Живім із сонечком в душі,
На ненависть не гаймо часу!

   9. Не тратьмо часу на біду.
Це страшно, я скажу відразу.

10. Живім, як пташечка в саду,
І не носім в душі образу.

11. Нехай усім нам сонце світить,
Любов в серцях палахкотить.

12. Тож будем в світі дружно жити
(всі разом)
І разом з піснею дружить.

Діти співають пісню «Посмішка»

1. Від усмішки хмарний день ясніш,
Від усмішки засія веселка в небі...
Поділись усмішкою щедріш,
І вона не раз повернеться до тебе.
Приспів
І тоді хмарки склика
в танець музика дзвінка,
І на скрипці коник грає веселіше...
Із блакитного струмка
починається ріка,
ну а дружба починається з усмішки.

 2. Від усмішки сонячної вмить
найсумніший дощик плакать перестане,
сонний ліс ураз загомонить
і заплеще, мов долоньками, листками.

Від усмішки йде до всіх тепло –
до слона і навіть до малої мишки...
Тож нехай, щоб добре всім було,
ніби лампочки, вмикаються усмішки!


Всі разом «Давайте жити дружно»
(Діти дарують сердечка із надписом «Давайте жити дружно»
або «Живіть із сонечком в душі» або з прислів’ями про дружбу....

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

план педагога організатора.pptx
план педагога організатора.pptxплан педагога організатора.pptx
план педагога організатора.pptx
ssusere6bf8f
 
Презентація Методична робота
Презентація Методична роботаПрезентація Методична робота
Презентація Методична робота
Max Grin
 
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
dtamara123
 
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
dtamara123
 
сценарії спортивних свят та розваг
сценарії спортивних свят та розвагсценарії спортивних свят та розваг
сценарії спортивних свят та розваг
doradyrda
 

Mais procurados (20)

Конспект заняття для старшої групи з логіко-математичного розвитку «Математи...
Конспект заняття для старшої групи з логіко-математичного розвитку  «Математи...Конспект заняття для старшої групи з логіко-математичного розвитку  «Математи...
Конспект заняття для старшої групи з логіко-математичного розвитку «Математи...
 
Тема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя БатьківщинаТема: Україна – моя Батьківщина
Тема: Україна – моя Батьківщина
 
Семінар-практикум "Патріотичне виховання"
Семінар-практикум "Патріотичне виховання"Семінар-практикум "Патріотичне виховання"
Семінар-практикум "Патріотичне виховання"
 
план педагога організатора.pptx
план педагога організатора.pptxплан педагога організатора.pptx
план педагога організатора.pptx
 
Формування здоров’язберігаючої компетентності учнів
Формування здоров’язберігаючої компетентності учнів Формування здоров’язберігаючої компетентності учнів
Формування здоров’язберігаючої компетентності учнів
 
економічне виховання в днз
економічне виховання в днзекономічне виховання в днз
економічне виховання в днз
 
конфлікти в дитячому таборі
конфлікти в дитячому таборіконфлікти в дитячому таборі
конфлікти в дитячому таборі
 
Схема плану Старша група
                                    Схема плану   Старша   група                                    Схема плану   Старша   група
Схема плану Старша група
 
Літній табір 2016
Літній табір 2016Літній табір 2016
Літній табір 2016
 
Презентація Методична робота
Презентація Методична роботаПрезентація Методична робота
Презентація Методична робота
 
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"Конспект  уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Конспект уроку "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
 
Квест-гра.docx
Квест-гра.docxКвест-гра.docx
Квест-гра.docx
 
Заняття - подорож "Вода — це життя!" (середній вік)
Заняття - подорож "Вода — це життя!" (середній вік)Заняття - подорож "Вода — це життя!" (середній вік)
Заняття - подорож "Вода — це життя!" (середній вік)
 
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
 
Збірник творчих вправ з української мови 4 клас. Дорогань Н.В. вчитель початк...
Збірник творчих вправ з української мови 4 клас. Дорогань Н.В. вчитель початк...Збірник творчих вправ з української мови 4 клас. Дорогань Н.В. вчитель початк...
Збірник творчих вправ з української мови 4 клас. Дорогань Н.В. вчитель початк...
 
Формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів у НУШ
Формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів у НУШФормувальне оцінювання навчальних досягнень учнів у НУШ
Формувальне оцінювання навчальних досягнень учнів у НУШ
 
Презентація-додаток "Економічні загадки"
Презентація-додаток "Економічні загадки"Презентація-додаток "Економічні загадки"
Презентація-додаток "Економічні загадки"
 
довідка про тематичну перевірку
довідка про тематичну перевіркудовідка про тематичну перевірку
довідка про тематичну перевірку
 
сценарії спортивних свят та розваг
сценарії спортивних свят та розвагсценарії спортивних свят та розваг
сценарії спортивних свят та розваг
 
Числівник
ЧислівникЧислівник
Числівник
 

Destaque (10)

презентация на тему дружба
презентация на тему дружбапрезентация на тему дружба
презентация на тему дружба
 
тренінг я людина серед людей
тренінг я   людина серед людейтренінг я   людина серед людей
тренінг я людина серед людей
 
Презентація "Моя школа - моя гордість"
Презентація "Моя школа - моя гордість"Презентація "Моя школа - моя гордість"
Презентація "Моя школа - моя гордість"
 
№ 51 проект на тему "Дружба"
№ 51 проект на тему "Дружба"№ 51 проект на тему "Дружба"
№ 51 проект на тему "Дружба"
 
презентация по теме дружба
презентация по теме дружбапрезентация по теме дружба
презентация по теме дружба
 
Конкурс господарочка
Конкурс господарочкаКонкурс господарочка
Конкурс господарочка
 
Добро починається з тебе
Добро починається з тебеДобро починається з тебе
Добро починається з тебе
 
презентація "Добро врятує світ"
презентація "Добро врятує світ"презентація "Добро врятує світ"
презентація "Добро врятує світ"
 
16. Людина має творити добро
16. Людина має творити добро16. Людина має творити добро
16. Людина має творити добро
 
7
77
7
 

Semelhante a тренінг справжній друг. який він

християнська етика
християнська етикахристиянська етика
християнська етика
ksuxa_2005
 
доброчинність
доброчинністьдоброчинність
доброчинність
lelipusik
 

Semelhante a тренінг справжній друг. який він (20)

Qv2
Qv2Qv2
Qv2
 
Стежками дружби
Стежками дружбиСтежками дружби
Стежками дружби
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
Сценар_й квесту.docx
Сценар_й квесту.docxСценар_й квесту.docx
Сценар_й квесту.docx
 
Дружба - велика сила.docx
Дружба - велика сила.docxДружба - велика сила.docx
Дружба - велика сила.docx
 
Тема 16. Оцінка. Взаємооцінка
Тема 16. Оцінка. ВзаємооцінкаТема 16. Оцінка. Взаємооцінка
Тема 16. Оцінка. Взаємооцінка
 
Розробка уроку
Розробка урокуРозробка уроку
Розробка уроку
 
вих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмивих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьми
 
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
 
1
11
1
 
християнська етика
християнська етикахристиянська етика
християнська етика
 
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
 
15
1515
15
 
доброчинність
доброчинністьдоброчинність
доброчинність
 
урок-тренінг 0000
урок-тренінг 0000урок-тренінг 0000
урок-тренінг 0000
 

Mais de schoolperem1984

проект хай не буде переводу козацькому роду
проект хай не буде переводу козацькому родупроект хай не буде переводу козацькому роду
проект хай не буде переводу козацькому роду
schoolperem1984
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
schoolperem1984
 
проект наші друзі птахи
проект наші друзі   птахипроект наші друзі   птахи
проект наші друзі птахи
schoolperem1984
 
життя і творчість григорія савича сковороди
життя і творчість григорія савича сковородижиття і творчість григорія савича сковороди
життя і творчість григорія савича сковороди
schoolperem1984
 
як з’явився комп’ютер
як з’явився комп’ютеряк з’явився комп’ютер
як з’явився комп’ютер
schoolperem1984
 
малюємо за алгоритмом
малюємо за алгоритмоммалюємо за алгоритмом
малюємо за алгоритмом
schoolperem1984
 
алгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитися
алгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитисяалгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитися
алгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитися
schoolperem1984
 

Mais de schoolperem1984 (20)

Українська кухня в школі
Українська кухня в школіУкраїнська кухня в школі
Українська кухня в школі
 
захід до дня рідної мови
захід до дня рідної мовизахід до дня рідної мови
захід до дня рідної мови
 
захід до дня рідної мови
захід до дня рідної мовизахід до дня рідної мови
захід до дня рідної мови
 
презентация до уроку історії україни у 8 класі
презентация до уроку історії україни у 8 класіпрезентация до уроку історії україни у 8 класі
презентация до уроку історії україни у 8 класі
 
презентація до уроку історія україни 11 клас
презентація до уроку історія україни 11 класпрезентація до уроку історія україни 11 клас
презентація до уроку історія україни 11 клас
 
презентація досвіду роботи вчителя історії
презентація досвіду роботи вчителя історіїпрезентація досвіду роботи вчителя історії
презентація досвіду роботи вчителя історії
 
історія україни
історія україниісторія україни
історія україни
 
завдання
завданнязавдання
завдання
 
слайди
слайдислайди
слайди
 
проект хай не буде переводу козацькому роду
проект хай не буде переводу козацькому родупроект хай не буде переводу козацькому роду
проект хай не буде переводу козацькому роду
 
наше літо
наше літонаше літо
наше літо
 
4 клас
4 клас4 клас
4 клас
 
4 клас
4 клас4 клас
4 клас
 
табір
табіртабір
табір
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
 
проект наші друзі птахи
проект наші друзі   птахипроект наші друзі   птахи
проект наші друзі птахи
 
життя і творчість григорія савича сковороди
життя і творчість григорія савича сковородижиття і творчість григорія савича сковороди
життя і творчість григорія савича сковороди
 
як з’явився комп’ютер
як з’явився комп’ютеряк з’явився комп’ютер
як з’явився комп’ютер
 
малюємо за алгоритмом
малюємо за алгоритмоммалюємо за алгоритмом
малюємо за алгоритмом
 
алгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитися
алгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитисяалгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитися
алгоритми для формування в молодших школярів уміння вчитися
 

тренінг справжній друг. який він

  • 1. Тренінгове заняття “ Справжній друг. Який він?” Підготувала вчитель початкових класів зош І-ІІІ ст.. с. Перемиль Пасічник Л.І.
  • 2. Тип заняття: тренінг Клас: 4 Тема: Справжній друг. Який він? Мета. Довести до дитини важливість слів «дружба», «товаришування». Виробляти в учнів правила товаришування, вчити їх розуміти один одного, аналізувати думки, вчинки своїх товаришів, виробляти такі риси характеру, які допомагають миритись, відповідально ставитись до своїх вчинків, жити в мирі та злагоді; розвивати мовлення, увагу, вміння складати план дій, аналізувати думки, вчинки; виховувати товариськість, доброту, бажання виручати товариша з біди, розкрити переваги добра над злом, щирості над хитрістю. Обладнання: виставка малюнків «Я і мій друг», запис пісні,комп’ютер, мультимедійний проектор, іграшка, карта скарбів, сонечко із промінцями, малюнок моря, кораблики, прапорець, аркуші кольорового паперу паперу, ручки. Хід заняття 1. Привітання. На початку заняття звучить запис пісні «Справжній друг».
  • 3. Діти сидять на стільцях, розташованих по колу. Вч. - Я всміхаюсь сонечку. Учні. - Здрастуй, золоте! Вч. - Я всміхаюсь квіточці. Учні. - Хай вона росте. Вч. - Я всміхаюсь дощику. Учні. - Лийся, мов з відра. Вч. - Друзям усміхаюся. Учні. - Зичу їм добра. Вч. - Тож поверніться і подаруйте посмішку своєму товаришеві чи подружці. 2. Введення до тренінгу. Мета. Ознайомити учасників із основними питаннями заняття, завданнями тренінгу. - Дорогі діти! Сьогодні на нас з вами чекає незвичайне заняття. А допоможе мені провести його ось цей казковий герой, якого звуть Дружок. Він житель незвичайної країни Дружляндії, де живуть справжні друзі. Для вас він приніс найбільший скарб своєї країни. Проте отримати його непросто. Дружок хоче перевірити вас, чи вмієте ви дружити, чи знаєте, який він – справжній друг? (Тема «Справжній друг. Який він?» записана на дошці) 3. Знайомство. Мета. Підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу, хороший настрій, сприяти згуртованості групи. - Ви знаєте, як звати нашого гостя, проте він не знає ваших імен. Давайте познайомимось з ним, на рахунок 1,2,3, кожен вголос промовить своє ім’я. (Діти разом промовляють) - Як ви думаєте, чи зрозумів Дружок, як кого звати? А чому? - Треба говорити по черзі. - Отже, під час нашого незвичного заняття-подорожі ми повинні дотримуватися певних правил. Тож перше, мабуть, правило – говорити по черзі. Вправа «Мікрофон» - А тепер по черзі промовимо кожен своє ім’я, при цьому ще давайте назвемо свою найкращу рису характеру, щоб сподобатись Дружкові. - Наприклад, мене звати Людмила Іванівна, я завжди стараюсь допомагати людям. (Далі кожен по черзі бере в руки іграшку, промовляє ім’я, свою рису і передає далі)
  • 4. - Що ж, тепер Дружок знає ім’я кожного із вас. 4. Складання правил тренінгу. Вправа «Сонечко». Мета. Скласти правила поведінки під час заняття. - У нас є перше правило – говорити по черзі. Проте я думаю, потрібно ще підібрати деякі правила щодо нашої співпраці під час сьогоднішнього заняття. Давайте спробуємо відшукати їх на промінцях. Із них ми складемо сонечко, яке освітить нам правильний шлях до скарбу. Виберіть промінці із потрібними правилами. ( На килимку в центрі кола знаходяться промінці з різними правилами. Діти вибирають ті, які підходять до заняття: не перебивати товариша, не боятись висловлювати свої думки, вислуховувати товариша до кінця, брати активну участь у розмові, бути доброзичливим, поважати думку товариша, говорити коротко. Діти називають по черзі правила, прикріплюючи до дошки промінці у вигляді сонечка.) -Погляньте, яке яскраве гарне сонечко вийшло. Якщо ви будете дотримуватися цих правил, що є на його промінчиках, то наше заняття обов’язково буде хорошим і сонячним. 5. Очікування. Мета. Визначити сподівання й очікування від тренінгу. - Що ж, з таким яскравим сонечком можна і помандрувати. Вирушимо від «Берега надій». Візьміть кораблики і запишіть на них те, чого надієтесь навчитись, дізнатись на сьогоднішньому занятті, або який би ви скарб хотіли отримати від Дружка. (Діти записують на корабликах свої надії: Знайти друзів. Дізнатися, який справжній друг? Які є правила товаришування? Отримати скарб. Що таке дружба? Як перевірити справжню дружбу? Кого можна назвати справжнім другом? Що таке дружба? Більше дізнатись про дружбу. Зрозуміти, яким має бути друг? Чому в однієї людини багато друзів, а в іншої ні? Дізнатись про правила товаришування. На дошці висить малюнок-плакат. Діти виходять і зачитують, перед тим, як повісити на плакаті.) 6. Інформаційне повідомлення. Вправа «Мікрофон». Вправа «Займи позицію» Мета. Ввести учасників тренінгу у тему; актуалізувати їхнє особисте розуміння того, що таке дружба; створити визначення цього слова.
  • 5. - А чи знаєте, діти, що таке дружба? Давайте спробуємо підібрати слова- родичі до цього слова. (Діти передають прапорець із записаним на ньому словом дружба і називають слова: товариськість, підтримка, взаємодопомога, взаємовиручка, співдружність, єдність, чуйність, співчуття, братерство, мир, допомога, злагода та ін..) - То що ж таке дружба? Висновок. (запис на дошці) Отже дружба — це відносини між людьми на основі взаємної довіри, взаєморозуміння, спільних інтересів, прив'язаності. - А з чого ж починається дружба? (Діти передають прапорець у протилежному напрямку, придумуючи свій варіант: із посмішки, із веселого настрою, із допомоги, з веселої гри, з чесності, з разом проведеного часу, з шкільної парти, із того, що товариш виручив мене із біди, із веселої гри, з разом проведеного часу, із спільних захоплень, із приємних розмов.) 7. Вправа «Займи позицію» Мета. Вчити висловлювати оцінні судження. - Чи завжди ви погоджуєтеся з думкою товариша? - А чи бувають випадки, коли ви думаєте інакше? - А погодитесь ви з моїми думками? Якщо так, то піднімайте руку. 1. Друг – це той, з ким мені добре. 2.Мій друг дружить тільки зі мною. 3.Мій друг не може гратися з іншими, бо я ображуся. 4.Друг має бути сміливим і захищати мене. 5.Друг завжди робить те, що я хочу. 6.Друг завжди поруч зі мною. 7.Друзі ніколи не сваряться. 8.Друг завжди допоможе в біді. 9.Я не дружу з тими, хто негарний. (Якщо думка дитини не збігається з думкою більшості, треба заслухати її думку.) 8. Вправа «Бінго» Мета: Визначити такі риси характеру, які хотіли б бачити у друга. - Чи добре мати друзів? Чому? Чи з усіма ви хотіли б дружити? - Якого друга ви хотіли б взяти із собою?
  • 6. - Давайте спробуємо його створити? (Кожному учаснику дається аркуш паперу. Необхідно скласти аркуш вертикально навпіл, а потім без ножиців «вирізати» фігурку «Бінго» - силует людини. Потім написати на різних частинах фігурки ті риси, які ви хотіли б бачити у своєму другові.) Після того діти називають по черзі ті риси. На дошці в центрі запис «Справжній друг» завжди зрозуміє веселий справжній друг вируче з біди не насміхається - Погляньте, який круг справжніх товаришів вийшов у нас. - А яких друзів потрібно остерігатися? (Хитрунів, брехух, задавак, задирак, забіяк) 9. Вправа «Гарячий стілець» Мета: Швидко оцінити ситуацію, знайти вихід із неї. - Уявіть, що ви сидите на гарячому стільці. Швиденько спробуйте дати відповідь. - Як ти поведешся, коли... ... приятель двічі підвів тебе? ... друг робить тобі зауваження? ... товариш просить сказати неправду? ... коли товариш просить дати списати домашнє завдання? ... коли товариш просить допомоги, а ти зайнятий? 10. Гра-розминка « Знайди собі друзів» Мета: Активізувати учасників до роботи у групі, тренувати увагу до дій іншого. - А зараз давайте піднімемось і порозважаємось. Спробуйте знайти собі друзів, розмовляючи лише мовою тих, чиє зображення ви побачите на картці. (Вчитель роздає картки з зображенням тваринки. Завдання: знайти друзів, але при цьому можна тільки промовляти звуки тої тваринки, яка зображена. Коли знайшли одного друга, потрібно лишатися поруч, поки всі інші теж не знайдуть свою групу. Діти утворюють три групи.) - Важко знайти друзів без спілкування. Чи не так?
  • 7. 11. Розважальна вправа «Заспівай пісню» Мета: Підняти настрій дітей, дати їм відпочити. - А чи любите ви співати? - А чи знаєте ви пісню про друга? - Тож зараз побачимо котра група дружніше її заспіває? Діти по куплету співають пісню «Справжній друг» ПІСНЯ «СПРАВЖНІЙ ДРУГ» (Сл. М.Пляцковського, муз. Б.Савельєва) 1.Дружба віддана не зламається, Не розклеїться від дощу і хуг. Друг у біді не лишить, Щирим словом втішить, — Отакий він незрадливий, Справжній друг. 2 р. 2. Ми посваримось — і помиримось, «Нерозлийвода», — кажуть всі навкруг. Вдень чи в ніч негожу, Друг мені поможе, — Отакий він незрадливий, Справжній друг. 2 р. 3. Друг завжди мене прийде виручить, Він не жде подяк і не жде послуг. Будь комусь в пригоді. В будь-якій негоді — Отакий він незрадливий, Справжній друг. 2 р. Визначаємо переможців оплесками. 12. Вправа «Мирилка» Мета: Пригадати вірші-мирилки, які допомагають відновити дружбу, помиритися з товаришем, вчити планувати свої дії. - А чи буває, що часом друзі сваряться, ображаються, коли програють у грі, змаганні? А як цьому завадити? - Мені здається і наші друзі, що співали не так дружно, теж посмутніли. Давайте ми помиримось. Складемо план дій.
  • 8. 1. Підійди до товариша, з яким посварився. 2. Щиро посміхнися. 3. Простягни праву руку товаришеві. 4. Промов мирилку. 5. Попроси вибачення, якщо завинив. (Діти згадують мирилки. Хтось один 6. Пообіцяй більше не робити поганого. із групи «мириться» із кимось з іншої групи.) Мир – миром, пироги з сиром, Вареники в маслі, ми дружечки красні: Не сварімося – помирімося. Мир-миром, пироги з сиром, Вареники в маслі, ми друзі найкращі. Не сварімося, помирімося. Мирилка летіла, на плече сіла, Сказала тихенько: «Мирімось швиденько» Досить дутись та сердитись. Ну давай скоріш миритись! Геть образа, відійди, Жде нас дружба назавжди. Мирись, мирись, мирись і більше не сварись. 13. Вправа «Продовж прислів’я» Мета: Збагатити знання учнів прислів’ями про дружбу.
  • 9. Діти отримують картки різних кольорів (жовтого або зеленого), на яких записано початок, або кінець прислів’їв. - На ваших картках є початок, або кінець прислів’я про дружбу. Давайте спробуємо їх скласти. Хтось перший зачитує свій початок, а той, в кого є продовження, продовжує це прислів’я. Дружба та братство – дорожче багатства. Без вірного друга велика туга. Дерево міцне корінням, а людина друзями. Друга шукай, а знайдеш – тримай. Нових друзів наживай, а старих не забувай. Дружній череді і вовк не страшний. 14. Ситуативні вправи. Рольові ігри. Мета: Вчити розуміти, аналізувати думки, вчинки людей, своїх товаришів. - Молодці, швидко справились. Я думаю, що Дружок обов’язково вам відкриє свій скарб. А тепер ті, у кого були жовті картки, підійдіть до стола із таким кольором, а ті, у кого сині – до протилежного. На столах у вас завдання. На підготовку якого дається 5 хвилин. 1 група інсценізує оповідання «Антон і Харитон» Завдання: Інсценізувати оповідання. Жили на світі Антон і Харитон. - Давай з тобою дружити, - сказав Харитон. – Будемо один з одним все ділити навпіл – і горе, і радість. - Давай, - погодився Антон, - коли поруч друг, жити легше і веселіше. Йшли вони якось полем. Сонце палить. А сховатися ніде – ні деревця, ні кущика. - Дай мені твій бриль, сказав Харитон, - а то мені сильно голову припікає. Антон віддав Харитону свого великого солом’яного бриля. Сонце почало і йому пекти в голову, але Антон подумав: «Нічого потерплю. Зате Харитону добре!» Раптом набігла величезна хмара, линув дощ. - Дай мені скоріше свою парасолю, - закричав Харитон, - хіба не бачиш, твій друг мокне! Антон віддав йому свою парасолю. Дощик поливав Антона, але він думав: «Ну що ж, заради дружби і промокнути можна». Пройшов дощ, засяяло сонечко. Харитон віддав Антонові його парасолю і великого бриля. - Візьми, - каже він, - а то мені нести важко.
  • 10. Антон узяв мокру парасолю і бриль. А сам замислився. Тим часом друзі дійшли до перехрестя. - Тобі куди? – запитав Антон. - Мені ліворуч, - відповів Харитон. - Ну, а мені праворуч, сказав Антон. - Та ми ж хотіли разом йти! – закричав Харитон. – Ми ж друзі з тобою! Але Антон ішов усе далі і далі. Так і пішов. Жодного разу не оглянувся. Для протилежної групи запитання: Чи були хлопці справжніми друзями? Чому Антон не пішов із товаришем? В чому він неправий? З котрим із хлопчиків ви б хотіли дружити? 2 група отримує завдання продовжити казку в ролях. Були собі двоє горобчиків – Цвік та Цвірінь. Одного разу бабуся надіслала Цвікові посилку – повний ящик добірного пшона. Але Цвік ані словом не прохопився про це своєму приятелеві. “Якщо всім почну роздавати, собі нічого не залишиться,” – міркував він. Так і склював все пшоно сам. Тільки й того, що коли викидав ящик на смітник, кілька зерняток усе-таки впало на землю. Знайшов їх Цвірінь, зібрав ретельно і полетів мерщій з ними до свого друга.... .... - Добридень, Цвіку! Дивись: я сьогодні знайшов 10 зерняток пшона. Зараз поділимо їх порівну і з’їмо. - Не треба... Навіщо? – замахав крильцями Цвік. Ти знайшов, ти і їж. Але ж ми з тобою друзі, - наполягав Цвірінь. А друзі все мають ділити порівну. Хіба ж не так? - Так, - погодився Цвік. Не став він ображати Цвірінька, взяв у нього 5 зерняток. І було йому при цьому дуже і дуже соромно. Адже сам він склював цілий ящик пшона і не поділився з другом, не дав йому жодного зернятка. Запитання для протилежної групи: Хто з героїв казки був справжнім другом? Як міркував Цвік, отримавши посилку. Чи погоджуєтеся ви з ним? Щоб ви порадили Цвіку і Цвіріньку? 15. Вправа «Впізнай мого друга»
  • 11. Мета: Розказати про свого друга або друзів. - У кожного із вас, мабуть, є свій друг або друзі, яких ви зобразили на своїх малюнках. А тепер спробуйте розповісти про них, не називаючи імен, а ми постараємось відгадати. Той, хто відгадає, той продовжить гру. (Використовується проектор, щоб показати малюнок, який намалював той чи інший учень). 16. Гра «Так» чи «Ні» - Тепер ми дізнались про ваших друзів. А ще зіграти хочеться мені із вам гру чи «Так», чи «Ні». Коли вам краще жити, Коли сміються діти? (так) А чи тоді, як всі кричать І їм не можна ради дать? (ні) Бабусі допоміг хлопчина, Він, діти, добра є дитина? (так) Тепер скажіть усі мені, У сварці добре жити? (ні) А як немає забіяк, Тоді усім прекрасно? (так) А як серця у всіх ясні, То вам погано, діти? (ні) Співає хлопчик гарно так! А вам подобається? (так) А як обличчя всі пісні, Похмурі, злі, вам добре? (ні) Реве і трощить все чудак, Це теж погано, діти? (так) Тоді іще скажіть мені, Як діти б’ються, добре? (ні)
  • 12. Звичайно краще в мирі жити І з усіма дітьми дружити, Щоб всі веселими були, У мирі й злагоді жили. - Я думаю, що тепер кожен знає, який він справжній друг. Тож давайте жити дружно, як казав герой мультика - кіт Леопольд. Адже з друзями набагато краще. - Ви показали на сьогоднішньому занятті, що вмієте дружити, тож Дружок з радістю віддає вам свій скарб. Давайте подивимось, що там у цій чарівній скрині? (Діти відкривають «скриню», в якій лежить велике серце із надписом «Дружба – найбільший скарб» - Чи погоджуєтеся ви з цим? Ми знайшли хороший скарб. Я думаю, що кожен з вас зрозумів це. 17. Рефлексія. Мета: Перевірити очікувані результати, чи досягли бажаного. - Підходить до завершення наше заняття. Чи досягли ви того, чого очікували? Давайте поглянемо. (Діти підходять до своїх корабликів і зачитують свої очікування від уроку та висловлюють думки чи збулися вони.) - Дорогі діти! Будьте чемними, дружними, поважайте один одного, виручайте з біди. Щоб усім жилося весело й цікаво. Дотримуйтесь прислів’я: «Один за всіх, і всі за одного» . І знайте, що: «Дружба – найбільший скарб». Вірші про дружбу (Діти розказують вірші) 1. Земля в барвистому суцвітті У часі й просторі летить. Ти не один живеш у світі, Один би ти не зміг прожить. 2. Давайте дружно жити, Щоб легко всім було. І кожного любити Усім нести тепло. 3. Не кривдити нікого,
  • 13. Не бить, не ображать. 4. Поганого нічого Нікому не казать. 5. Давайте жити в мирі У злагоді й теплі. 6. Слова хороші й щирі Хай линуть на землі. 7. І ти , і я, й товариші, І наші друзі всі по класу. 8. Живім із сонечком в душі, На ненависть не гаймо часу! 9. Не тратьмо часу на біду. Це страшно, я скажу відразу. 10. Живім, як пташечка в саду, І не носім в душі образу. 11. Нехай усім нам сонце світить, Любов в серцях палахкотить. 12. Тож будем в світі дружно жити (всі разом) І разом з піснею дружить. Діти співають пісню «Посмішка» 1. Від усмішки хмарний день ясніш, Від усмішки засія веселка в небі... Поділись усмішкою щедріш, І вона не раз повернеться до тебе. Приспів І тоді хмарки склика в танець музика дзвінка, І на скрипці коник грає веселіше... Із блакитного струмка
  • 14. починається ріка, ну а дружба починається з усмішки. 2. Від усмішки сонячної вмить найсумніший дощик плакать перестане, сонний ліс ураз загомонить і заплеще, мов долоньками, листками. Від усмішки йде до всіх тепло – до слона і навіть до малої мишки... Тож нехай, щоб добре всім було, ніби лампочки, вмикаються усмішки! Всі разом «Давайте жити дружно» (Діти дарують сердечка із надписом «Давайте жити дружно» або «Живіть із сонечком в душі» або з прислів’ями про дружбу....