Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe

sara7991
ARDHJA E MIGJENIT NË LETËRSINË SHQIPE
Kur Millosh Gjergj Nikolla, me pseudonimin Migjeni, djali i ri nga Shkodra, i brishtë, elegant dhe serioz...
nisi të magjepsej nga arti i të shkruarit, letërsia shqipe kishte katërqind vjet që ekzistonte. Për të kuptuar
se ç'përfaqësonin këto vepra, mjafton të përmendim "Rrethimi i Shkodrës", të shkruar nga Marin Barleti,
që ndonëse botuar më 1504, lexohet me një frymë edhe sot. Midis shkrimtarëve që u shquan në këtë
periudhë ishin Pjetër Budi (1566-1622), Frang Bardhi (1606-1643) dhe Pjetër Bogdani(1625-1689),
personalitete të kulturës shqiptare e të asaj evropiane njëkohësisht.
Migjeni erdhi në kohën e zhgënjimit të madh
Migjeni shkroi dy vepra kryesore, "Vargjet e lira", në poezi, dhe "Novelat e qytetit të veriut", në prozë.
Asnjëra prej tyre nuk e pa dritën e botimit në gjallje të tij. Shqipëria sapo kishte dalë nga nata islamikoosmane. Dalja e saj, përmes një kaosi e anarkie të paparë, kishte qenë një ndër më të dhimbshmet në
historinë e shteteve. Kufinjtë e prerësipas një kirurgjie të pamëshirshme dhëmbnin ende. Gati gjysma e
shqiptarëve kishte mbetur jashtë tyre. Vendi ishte i varfër, i trishtë, gjysmë i rrënuar.
Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyrat tona
Me këtë varg ai nis vjershën e famshme "Vjeshta në parakalim".
Ngjyrën e verdhë lozin në vallen e fundme
(Dëshirë e marrë e gjetheve që një nga një vdesin),
Gëzimet, endjet tona, dëshirat e fundme
nëpër balta të vjeshtës një nga një po shkelin.
Dhe më poshtë:
Një lis pasqyrohet në lotin e qiellit,
Tundet dhe përgjaket në pasjon të viganit,
"Jetë! Jetë unë due! e frymë merr prej fellit,
si stuhi shkymë ajrin... por në fund ia nis vajit.
Përballë euforisë dhe vetëlavdatave prej të cilave po i merrej fryma artit shqiptar, Migjeni dhe
shkrimtarë të tjerë të kohës i parashtruan botës shqiptare një vizion të ri: sensin vetëkritik. Sfida e
Migjenit ka të bëjë me "malin që s'bëzan", pra me krejt mendësinë shqiptare, me idolet, kanunet, mitet,
komplekset e paragjykimet të shtresuara shekull pas shekulli...

O si nuk kam një grusht të fortë
ti bij mu në zemër malit që s'bëzanë
Kështu shkruan Migjeni në vjershën "Recital i malësorit".
Dhe fare i vetmuar midis këtij kori, lëshon një thirrje të re.
Mali hesht dhe në heshtje qesh e unë vuej e në vuejtje vdes.
Kështu Migjeni i Brishtë, djaloshi i krehur me kujdes, kërcënimi i të cilit do t'i bënte të shqyheshin gazit
banorët e maleve, goditi i pari atë që ngjante e paprekshme: tradicionalizmin mesjetar. Noli, Poradeci
dhe Migjeni ishin të tre, ndonëse në mënyra të ndryshme, shkrimtarë të tipit të ri. Ç'prej kohësh letërsia
shqipe kishte nevojë për ta. Letrat shqipe prisnin me ngut ardhjen e shkrimtarëve novatorë, ata që do të
thyenin rutinën, që do të zgjeronin venat e saj të ngushtuara, që do të shkatërronin klishetë parazitare,
që do u kthenin fjalëve lirinë e humbur.
Të tre shkrimtarët e mëdhenj të epokës mund t'i përfytyrojmë si të vendosur në tri zona: në zonën
qiellore, Poradecin, në një zonë mërgimi, një farë purgatori, Nolin, dhe në ferrin e ditëve të zakonshme,
Migjenin; të tre së bashku përbënin një gjeni të plotë.
Ditët e fundit...
Në dhjetor 1937, me vaporin që bënte rrugën Durrës-Bari, Migjeni u nis për t'u kuruar e ndoshta pastaj
edhe për të studiuar për letërsi në Itali. Nga kjo rrugë, ai nuk do të kthehej më. Në senatoriumin SanLuigji të Torinos kur e ndjen se ditët i ka të numëruara, gjithçka tek ai merr formë testamentiale. Në tre
rreshtat e fundit që shkroi, përpara se t'i fillonin krizat e të binte në koma, prej së cilës nuk do
përmendej më, për herë të parë në veprën e tij përmend emrin e Skënderbeut. Nuk dëshiron të vdesë
pa shkruar diçka për Heroin Kombëtar të popullit të vet. I shkroi, pra, ato tre rreshta në prozë (fjalët e
fundit ishin "s'flitet ma"), dhe ndoshta me një lehtësim të fundit nisi të shuhej, gjersa vdiq, fare i qetë,
siç dëshmojnë të gjithë, më 26 gusht 1938.
Vargu i Poradecit:
"Fluturoi dhe shtergu i fundit madhështor me shpirt të gjorë", do t'i shkonte kësaj vdekje tragjike, aq më
tepër që, sipas moshës, Migjeni duhej të vdiste vërtet i fundit.
“Unë djepi juej e ndoshta vorri juej”, kishte shkruar vite më parë Migjeni për veprat e tij. Ai e kishte
shpërthyer më në fund varrin dhe po vinte t'i sillte letërsisë shqipe kumtin e tij të veçantë, me të gjitha
vulat dhe peshën që i jepte rikthimi nga terri.

Recomendados

Projekt por
ProjektProjekt
ProjektOrgest Balliu
13.4K visualizações12 slides
Millosh Gjergj Nikolla por
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj NikollaVilma Kafexhiu
17.8K visualizações10 slides
Shkrimtare te shquar shkrimtar por
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
1.4K visualizações4 slides
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare por
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareUniversiteti Politeknik Tirane
47.2K visualizações15 slides
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre por
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreprojekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyre
projekt: shkrimtaret bashkohor shqiptar dhe veprat e tyreFatjon Cane
30.9K visualizações9 slides
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha por
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaDriton Nuha
16.5K visualizações16 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Ndre Mjeda - 2015 por
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Riku Verri
18.2K visualizações43 slides
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
8.2K visualizações12 slides
Lasgush por
LasgushLasgush
Lasgushnonavet
31.6K visualizações36 slides
Pulebardha por
PulebardhaPulebardha
PulebardhaEsliSula1
5.7K visualizações3 slides
Jeronim dhe dritero por
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero#MesueseAurela Elezaj
2.3K visualizações18 slides
Faik konica por
Faik konicaFaik konica
Faik konicaDarla Evangjeli
2.3K visualizações3 slides

Mais procurados(20)

Ndre Mjeda - 2015 por Riku Verri
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.2K visualizações
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930 por lira kuca
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
lira kuca8.2K visualizações
Lasgush por nonavet
LasgushLasgush
Lasgush
nonavet31.6K visualizações
Pulebardha por EsliSula1
PulebardhaPulebardha
Pulebardha
EsliSula15.7K visualizações
Faik konica por Darla Evangjeli
Faik konicaFaik konica
Faik konica
Darla Evangjeli2.3K visualizações
Naim Frasheri dhe vepra e tij por Diana Lamaj
Naim Frasheri dhe vepra e tijNaim Frasheri dhe vepra e tij
Naim Frasheri dhe vepra e tij
Diana Lamaj10.7K visualizações
Dritero Agolli. por Genti Mustafaj
Dritero Agolli.Dritero Agolli.
Dritero Agolli.
Genti Mustafaj1.8K visualizações
Ura me tri harqe por ArdiPerla
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
ArdiPerla9K visualizações
Ndre Mjeda por Sindi Ramadani
Ndre MjedaNdre Mjeda
Ndre Mjeda
Sindi Ramadani2.6K visualizações
Gjergj Fishta por OrgesaIbri
Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj Fishta
OrgesaIbri1K visualizações
Dritëro agolli por briken paja
Dritëro agolliDritëro agolli
Dritëro agolli
briken paja745 visualizações
Biografia e ismail kadares por Actuallyican
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican6.5K visualizações
Jeronim De Rada por Muki Huduti
Jeronim De RadaJeronim De Rada
Jeronim De Rada
Muki Huduti12.4K visualizações
Mrizi i Zanave por MightyGirl20
Mrizi i ZanaveMrizi i Zanave
Mrizi i Zanave
MightyGirl2010.3K visualizações
Gjergj Fishta por Elio Mema
Gjergj FishtaGjergj Fishta
Gjergj Fishta
Elio Mema8K visualizações
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis" por Matilda Gremi
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Gjergj fishta dhe "Lahuta e Malecis"
Matilda Gremi62.7K visualizações
shkrimtaret e brezit te humbur por FialdoMema
shkrimtaret e brezit te humburshkrimtaret e brezit te humbur
shkrimtaret e brezit te humbur
FialdoMema47.2K visualizações
Naim Frasheri por Muki Huduti
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
Muki Huduti14.4K visualizações

Destaque

Migjeni - Portret/Monografi por
Migjeni - Portret/MonografiMigjeni - Portret/Monografi
Migjeni - Portret/MonografiKolipato Mutanto
4K visualizações107 slides
Projekt letersi por
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersianndos
67.5K visualizações11 slides
lasgush poradeci por
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeciornela rama
45K visualizações15 slides
Projekt Letersi por
Projekt LetersiProjekt Letersi
Projekt LetersiMehmet Emiri
12.9K visualizações5 slides
Romantizmi por
RomantizmiRomantizmi
RomantizmiArlind Ymeri
25.1K visualizações1 slide
Gazeta e shkolles por
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesIsmail Dama
9.4K visualizações13 slides

Destaque(12)

Migjeni - Portret/Monografi por Kolipato Mutanto
Migjeni - Portret/MonografiMigjeni - Portret/Monografi
Migjeni - Portret/Monografi
Kolipato Mutanto4K visualizações
Projekt letersi por anndos
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersi
anndos67.5K visualizações
lasgush poradeci por ornela rama
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeci
ornela rama45K visualizações
Projekt Letersi por Mehmet Emiri
Projekt LetersiProjekt Letersi
Projekt Letersi
Mehmet Emiri12.9K visualizações
Romantizmi por Arlind Ymeri
RomantizmiRomantizmi
Romantizmi
Arlind Ymeri25.1K visualizações
Gazeta e shkolles por Ismail Dama
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Ismail Dama9.4K visualizações
Muzika por Marina Bare
MuzikaMuzika
Muzika
Marina Bare31K visualizações
Rilindja Kombetare Shqiptare por Olsi Sita
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare Shqiptare
Olsi Sita51.5K visualizações
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?! por #MesueseAurela Elezaj
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
#MesueseAurela Elezaj21.7K visualizações
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI " por #MesueseAurela Elezaj
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
#MesueseAurela Elezaj107.2K visualizações
Muzika dhe instrumentet por An An
Muzika dhe instrumentetMuzika dhe instrumentet
Muzika dhe instrumentet
An An83K visualizações
Gazeta e shkolles por Valeria Baçi
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
Valeria Baçi148.2K visualizações

Similar a Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe

Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeAjlinda Idrizi
12.6K visualizações17 slides
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” por
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” #MesueseAurela Elezaj
50.3K visualizações24 slides
Ismail kadare por
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadarebriken paja
766 visualizações5 slides
Koment vepre (1) por
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)pjetri
1.5K visualizações5 slides
Letersia boterore e shekullit xx por
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xxJozefKola
1.8K visualizações41 slides
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri por
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriErgi Nushi
55.7K visualizações30 slides

Similar a Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe (20)

Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por Ajlinda Idrizi
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K visualizações
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” por #MesueseAurela Elezaj
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
#MesueseAurela Elezaj50.3K visualizações
Ismail kadare por briken paja
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
briken paja766 visualizações
Koment vepre (1) por pjetri
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
pjetri1.5K visualizações
Letersia boterore e shekullit xx por JozefKola
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xx
JozefKola1.8K visualizações
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri por Ergi Nushi
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Ergi Nushi55.7K visualizações
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof. por Mujasera Aliu
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Mujasera Aliu158 visualizações
Lin DELIJA - Punimi Perfundimtar por Bujar Kapllani
Lin DELIJA - Punimi PerfundimtarLin DELIJA - Punimi Perfundimtar
Lin DELIJA - Punimi Perfundimtar
Bujar Kapllani268 visualizações
Kufizimet e letersise gjate diktatures por Darla Evangjeli
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Darla Evangjeli9.9K visualizações
Gjenerali i ushtrise se vdekur por Daniela Muhaj
Gjenerali i ushtrise se vdekurGjenerali i ushtrise se vdekur
Gjenerali i ushtrise se vdekur
Daniela Muhaj4.6K visualizações
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni por tancela
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
tancela172 visualizações
Jeronim de rada por Diana Lamaj
Jeronim de radaJeronim de rada
Jeronim de rada
Diana Lamaj2.6K visualizações
Albert Kamy por arjetajani
Albert KamyAlbert Kamy
Albert Kamy
arjetajani1K visualizações
Albert kamy por arjetajani
Albert kamyAlbert kamy
Albert kamy
arjetajani1.2K visualizações
Letersi por esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja271 visualizações
Letersi por esipaja
LetersiLetersi
Letersi
esipaja52 visualizações
Profili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi Ramadanit por Nijazi Ramadani
Profili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi RamadanitProfili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi Ramadanit
Profili shumedimensional krijues i shkrimtarit Nijazi Ramadanit
Nijazi Ramadani78 visualizações
Daniel azulli kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja por Marjan DODAJ
Daniel azulli  kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadejaDaniel azulli  kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja
Daniel azulli kane gri dom ndrene! - poeti i ambelsires, dom ndre zadeja
Marjan DODAJ429 visualizações
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja por Marjan DODAJ
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre ZadejaDaniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja
Daniel Gazulli KANE GRI DOM NDRENE Poeti i ambelsires Dom Ndre Zadeja
Marjan DODAJ279 visualizações
Aleksander Moisiu por Ornela Keçi
Aleksander Moisiu Aleksander Moisiu
Aleksander Moisiu
Ornela Keçi2.9K visualizações

Mais de sara7991

Pune laboratori fizike por
Pune laboratori fizikePune laboratori fizike
Pune laboratori fizikesara7991
7.5K visualizações6 slides
Guide turistike por
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
11.6K visualizações16 slides
Guide turistike por
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
22.5K visualizações30 slides
Pllakat tektonike por
Pllakat tektonikePllakat tektonike
Pllakat tektonikesara7991
2.7K visualizações1 slide
Flora dhe fauna por
Flora dhe faunaFlora dhe fauna
Flora dhe faunasara7991
12.4K visualizações3 slides
Disa lumenj te rendesishem ne bote por
Disa lumenj te rendesishem ne boteDisa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne botesara7991
9.5K visualizações3 slides

Mais de sara7991(20)

Pune laboratori fizike por sara7991
Pune laboratori fizikePune laboratori fizike
Pune laboratori fizike
sara79917.5K visualizações
Guide turistike por sara7991
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
sara799111.6K visualizações
Guide turistike por sara7991
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
sara799122.5K visualizações
Pllakat tektonike por sara7991
Pllakat tektonikePllakat tektonike
Pllakat tektonike
sara79912.7K visualizações
Flora dhe fauna por sara7991
Flora dhe faunaFlora dhe fauna
Flora dhe fauna
sara799112.4K visualizações
Disa lumenj te rendesishem ne bote por sara7991
Disa lumenj te rendesishem ne boteDisa lumenj te rendesishem ne bote
Disa lumenj te rendesishem ne bote
sara79919.5K visualizações
Mineralet e nentokes por sara7991
Mineralet e nentokesMineralet e nentokes
Mineralet e nentokes
sara79914.6K visualizações
Punë laboratori nr por sara7991
Punë laboratori nrPunë laboratori nr
Punë laboratori nr
sara79914.9K visualizações
Muzeu oriental bratko por sara7991
Muzeu oriental bratko Muzeu oriental bratko
Muzeu oriental bratko
sara7991847 visualizações
Projekt.qytetari por sara7991
Projekt.qytetari Projekt.qytetari
Projekt.qytetari
sara799117.3K visualizações
Balada e murimit por sara7991
Balada e murimit Balada e murimit
Balada e murimit
sara799112.6K visualizações
Kanceri por sara7991
Kanceri Kanceri
Kanceri
sara79914.5K visualizações
Kontrata sociale e ruso por sara7991
Kontrata sociale e ruso Kontrata sociale e ruso
Kontrata sociale e ruso
sara79912.5K visualizações
Cunami por sara7991
Cunami Cunami
Cunami
sara7991984 visualizações
Informatika 1 por sara7991
Informatika 1 Informatika 1
Informatika 1
sara7991700 visualizações
Nje guidim ne nje vend arkeologjik por sara7991
Nje guidim ne nje vend arkeologjik Nje guidim ne nje vend arkeologjik
Nje guidim ne nje vend arkeologjik
sara79911.5K visualizações
Nje guidim ne nje objekt kulti por sara7991
Nje guidim ne nje objekt kulti Nje guidim ne nje objekt kulti
Nje guidim ne nje objekt kulti
sara79911.2K visualizações
Punw laboratory nr2 por sara7991
Punw laboratory nr2Punw laboratory nr2
Punw laboratory nr2
sara79919.2K visualizações
Divorci ne shoqerine shqiptare por sara7991
Divorci ne shoqerine shqiptare Divorci ne shoqerine shqiptare
Divorci ne shoqerine shqiptare
sara79912.1K visualizações
Divorci ne shoqerine shqiptare por sara7991
Divorci ne shoqerine shqiptare Divorci ne shoqerine shqiptare
Divorci ne shoqerine shqiptare
sara79919.6K visualizações

Ardhja e migjenit në letërsinë shqipe

 • 1. ARDHJA E MIGJENIT NË LETËRSINË SHQIPE Kur Millosh Gjergj Nikolla, me pseudonimin Migjeni, djali i ri nga Shkodra, i brishtë, elegant dhe serioz... nisi të magjepsej nga arti i të shkruarit, letërsia shqipe kishte katërqind vjet që ekzistonte. Për të kuptuar se ç'përfaqësonin këto vepra, mjafton të përmendim "Rrethimi i Shkodrës", të shkruar nga Marin Barleti, që ndonëse botuar më 1504, lexohet me një frymë edhe sot. Midis shkrimtarëve që u shquan në këtë periudhë ishin Pjetër Budi (1566-1622), Frang Bardhi (1606-1643) dhe Pjetër Bogdani(1625-1689), personalitete të kulturës shqiptare e të asaj evropiane njëkohësisht. Migjeni erdhi në kohën e zhgënjimit të madh Migjeni shkroi dy vepra kryesore, "Vargjet e lira", në poezi, dhe "Novelat e qytetit të veriut", në prozë. Asnjëra prej tyre nuk e pa dritën e botimit në gjallje të tij. Shqipëria sapo kishte dalë nga nata islamikoosmane. Dalja e saj, përmes një kaosi e anarkie të paparë, kishte qenë një ndër më të dhimbshmet në historinë e shteteve. Kufinjtë e prerësipas një kirurgjie të pamëshirshme dhëmbnin ende. Gati gjysma e shqiptarëve kishte mbetur jashtë tyre. Vendi ishte i varfër, i trishtë, gjysmë i rrënuar. Vjeshtë në natyrë dhe vjeshtë ndër ftyrat tona Me këtë varg ai nis vjershën e famshme "Vjeshta në parakalim". Ngjyrën e verdhë lozin në vallen e fundme (Dëshirë e marrë e gjetheve që një nga një vdesin), Gëzimet, endjet tona, dëshirat e fundme nëpër balta të vjeshtës një nga një po shkelin. Dhe më poshtë: Një lis pasqyrohet në lotin e qiellit, Tundet dhe përgjaket në pasjon të viganit, "Jetë! Jetë unë due! e frymë merr prej fellit, si stuhi shkymë ajrin... por në fund ia nis vajit. Përballë euforisë dhe vetëlavdatave prej të cilave po i merrej fryma artit shqiptar, Migjeni dhe shkrimtarë të tjerë të kohës i parashtruan botës shqiptare një vizion të ri: sensin vetëkritik. Sfida e Migjenit ka të bëjë me "malin që s'bëzan", pra me krejt mendësinë shqiptare, me idolet, kanunet, mitet, komplekset e paragjykimet të shtresuara shekull pas shekulli... O si nuk kam një grusht të fortë ti bij mu në zemër malit që s'bëzanë Kështu shkruan Migjeni në vjershën "Recital i malësorit". Dhe fare i vetmuar midis këtij kori, lëshon një thirrje të re.
 • 2. Mali hesht dhe në heshtje qesh e unë vuej e në vuejtje vdes. Kështu Migjeni i Brishtë, djaloshi i krehur me kujdes, kërcënimi i të cilit do t'i bënte të shqyheshin gazit banorët e maleve, goditi i pari atë që ngjante e paprekshme: tradicionalizmin mesjetar. Noli, Poradeci dhe Migjeni ishin të tre, ndonëse në mënyra të ndryshme, shkrimtarë të tipit të ri. Ç'prej kohësh letërsia shqipe kishte nevojë për ta. Letrat shqipe prisnin me ngut ardhjen e shkrimtarëve novatorë, ata që do të thyenin rutinën, që do të zgjeronin venat e saj të ngushtuara, që do të shkatërronin klishetë parazitare, që do u kthenin fjalëve lirinë e humbur. Të tre shkrimtarët e mëdhenj të epokës mund t'i përfytyrojmë si të vendosur në tri zona: në zonën qiellore, Poradecin, në një zonë mërgimi, një farë purgatori, Nolin, dhe në ferrin e ditëve të zakonshme, Migjenin; të tre së bashku përbënin një gjeni të plotë. Ditët e fundit... Në dhjetor 1937, me vaporin që bënte rrugën Durrës-Bari, Migjeni u nis për t'u kuruar e ndoshta pastaj edhe për të studiuar për letërsi në Itali. Nga kjo rrugë, ai nuk do të kthehej më. Në senatoriumin SanLuigji të Torinos kur e ndjen se ditët i ka të numëruara, gjithçka tek ai merr formë testamentiale. Në tre rreshtat e fundit që shkroi, përpara se t'i fillonin krizat e të binte në koma, prej së cilës nuk do përmendej më, për herë të parë në veprën e tij përmend emrin e Skënderbeut. Nuk dëshiron të vdesë pa shkruar diçka për Heroin Kombëtar të popullit të vet. I shkroi, pra, ato tre rreshta në prozë (fjalët e fundit ishin "s'flitet ma"), dhe ndoshta me një lehtësim të fundit nisi të shuhej, gjersa vdiq, fare i qetë, siç dëshmojnë të gjithë, më 26 gusht 1938. Vargu i Poradecit: "Fluturoi dhe shtergu i fundit madhështor me shpirt të gjorë", do t'i shkonte kësaj vdekje tragjike, aq më tepër që, sipas moshës, Migjeni duhej të vdiste vërtet i fundit. “Unë djepi juej e ndoshta vorri juej”, kishte shkruar vite më parë Migjeni për veprat e tij. Ai e kishte shpërthyer më në fund varrin dhe po vinte t'i sillte letërsisë shqipe kumtin e tij të veçantë, me të gjitha vulat dhe peshën që i jepte rikthimi nga terri.