2.
Мета: закріплювати знання дітей про:
‐ особливості голосних та приголосних звуків;
‐ вміння добирати слова із заданим звуком;
‐ впізнавати слова в яких бракує останнього звука;
‐ добирати слова – антоніми;
‐ викладати звукову модель трьох – фонемних слів;
‐ придумувати і викладати речення.
Матеріал: фішки звуків голосних і приголосних, звірі, картинки для гри «4 кута»,
д/г «Приголосний – голосний», д /г «Скажи навпаки», картинки з моделями слів,
д /г «Фразовий конструктор».
Хід заняття.
‐ Діти, подивіться, що це до нас за чоловічок завітав? (голосний звук)
‐ Він не просто завітав, а потребує допомоги, всі його товариші кудись зникли, а він
забув, як їх звати, щоб покликати. Допоможемо йому?
Дидактична вправа «Добирай слово»
Мета: продовжувати вчити добирати слова із заданим звуком.
Гра зі звуками весела,
Завітала до оселі.
Посміхніться – раз – два – три!
Назвіть звуки голосні.
Діти називають голосні звуки.
В: Звуки голосні назвали, а слова з ними стрічали?
В: Часу , дітоньки , не гайте, слова зі звуком (0) добирайте.
В: Тепер знайдемо слова, в яких живе звук (а)
В:Слова зі звуком (у) шукайте та швиденько називайте.
‐ А що Вам ще відомо про звуки?
(вони є голосні і приголосні, ми їх вимовляємо і чуємо)
‐ Ой, погляньте, з’явився ще один чоловічок? Хто це? ( приголосний звук)
‐ А чому він приголосний?
3. (Звуки, при вимові яких видихуване повітря натрапляє на перешкоду, у вимові яких
беруть участь губи, зуби, язик, язичок, піднебіння називаються приголосними звуками)
Час нам знову вже пограти.
Звуки будемо розпізнавати.
Де приголосні звуки, а де – голосні,
Зараз картками покажете ви.
Дидактична гра «Приголосний – голосний»
Мета: учити розпізнавати приголосні та голосні звуки.
У кожної дитини по 2 картки: , .
Вихователь називає голосні чи приголосні звуки, а діти підіймають
відповідну фішку.
‐ Ой, погляньте, ми з Вами завітали до лісової галявинки. Хто ж це нас зустрічає?
(звірі)
‐ А який в них настрій? (сумний)
‐ Він сумний, тому що вони розгубили свої речі, а тепер не можуть розібратися, де
чиї. Допоможемо?
Дидактична гра «4 кути» ( в парах)
На галявині сидять 4 звірі (жираф, миша, свиня, кіт) кожна пара вибирає
собі тварину.
Навколо розкидані картинки. Потрібно взяти картинку, яка починається на
той самий звук, що і тварина і віднести її у кошик.
( при цьому діти пояснюють свій вибір)
‐ Звірі звеселилися, після того, як ви їм допомогли знайти їхні речі, але вони хочуть
перевірити чи справді Ви такі розумні і пограти з Вами в гру «Скажи навпаки».
4. Дидактична гра «Скажи навпаки»
Мета: учити добирати слова – антоніми.
День – ніч;
Холодний – гарячий;
Небо – земля;
Далеко – близько;
Товстий – тонкий;
Хлопчик – дівчинка;
Великий – малий;
Праворуч – ліворуч…
Фізкульхвилинка.
Дружно всі ми підхопились.
Вліво – вправо подивились.
Потім хутко повернулись
І всім навколо посміхнулись
І поплескали в долоні,
І побігали як поні.
Хай лунає всюди сміх –
Ми найкращі від усіх!
‐ Поки ми відпочивали, я знайшла лист від мешканців лісу. Вони не хочуть пускати
нас подорожувати далі, поки ми не виконаємо їхнє завдання.
Дидактична вправа «Підкажи останній звук»
Мета: учити впізнавати слова, у яких бракує останнього звука.
слова діти
У нашому лісі живуть:
Вов… К
Зає… ць
Каба… н
У нашому лісі ростуть
дерева: н
Кле… б
Ду… а
Берез…
На нашому городі к
ростуть: я
Огіро… к
5. Поки ми слова шукали,
Нас картки з фішками чекали.
Що зображено – назвіть
Та моделі слів складіть.
Кожній дитині дається різна картка , потрібно за допомогою фішок викласти
намальоване слово і прочитати його.
‐ Слова ви вмієте викладати, а чи вмієте ви складати речення.
Дидактична гра «Фразовий конструктор»
Кожній дитині дається смужка з першим словом – малюнком . на столі безліч
карток з різноманітними речами. Потрібно відібрати потрібні картки і
викласти їх на свою смужку , щоб вийшло речення з певним змістом. Потім по
черзі всі гравці читають свої речення.
Ось скінчилась наша гра.
Вам цікаво, дітвора?
А тепер скажіть мені,
Що сподобалось, що – ні. (підводимо підсумок)