Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.

Projekt
Tema : Hekuri
element kimik me
Ndikim
Shendetesor
Gjimnazi: Qemal Stafa
Klasa 10-9
Lenda: Kimi
Punoi: Rexhina Marku, Ronela
Hasanaj, Nensi Ndreu, Keizbona
Sena, Ilira Karcanaj, Arsen
Dafku, Jurxhen Kutrolli, Aldail
Gjocaj
Roli I hekurit ne
organizmin tone..
Punoi : Rexhina Marku & Aresn Dafku
Roli I hekurit ne organizmin tone..
• Hekuri është pjesë mjaft e rëndësishme
eorganizimit, pasi merr pjesë në përbërjen e
hemoglobinës dhe ka rol në lidhjen dhe përcjelljen e
oksigjenit nga mushkëritë në gjak. Në indet dhe
organet e njeriut, hekuri lidhet me proteina të
ndryshme, siç janë kromoproteinat, flavoproteinat
dhe grupi i tretë ku bëjnë pjesë transferina dhe
feritina.
Hekuri merr pjesë edhe në sintezën e ADN-së, në
metabolizmin e katekolaminave dhe shërben si
përcjellës i elektroneve në mitokondrie.
Hekuri ne trupin tone..
• Në organizmin e njerëzve të rritur gjenden prej 3
deri në 5 mg hekur. Pjesa më e madhe gjendet në
hemoglobinë dhe mioglobinë. Pjesa e tepërt e
hekurit në organizëm gjendet si rezervë në formë të
feritinës dhe hemosiderinës në mëlçi, shpretkë dhe
palcën kockore. Feritina ka mjaft role në organizëm:
pengon grumbullimin e hekurit të lirë; ruan hekurin
për sintezën e hemoglobinës dhe ka rol në
përthithjen e hekurit nga zorra. Feritina është masë
më e mirë për të matur edhe sasinë e hekurit në
organizëm.
sasia e konsumimit te hekurit.
• Përmes ushqimit në organizëm futen
rreth 10 deri në 30 miligramë hekur në
ditë. Personat e shëndoshë, pa
simptoma të mungesës, absorbojnë nga
0.5 deri në 1 mg hekur, ose 5-10%. Tek
personat të cilët kanë mungesë të
hekurit në orgazmën, absorbohet rreth
30% e hekurit nga ushqimi.
Mungesa e hekurit
• Mungesa e hekurit në organizëm mund të jetë si
pasojë e rritjes së shtuar të tij (gjakderdhjet
kronike, të vogla nga trakti tretës, ulcera,
herniet, tumoret e traktit digjestiv, gjakderdhjet
menstruale), absorbimi i dobët, rritja e nevojave
për hekur (puberteti, shtatzënia) dhe mosmarrja
e mjaftueshme me anë të ushqimit. Po thuajse
secili person që ka mungesë të hekurit, ka
mungesë edhe të vitaminës A, që mund ta
përkeqësojë gjendjen anemike.
Shenjat….
• Shenjat tek njerëzit të cilët kanë mungesë
të hekurit shfaqen ngadalë, mundimet
fillojnë gjatë ngarkesave, paraqitet
mundim, plogështi, frymëmarrje e
vështirësuar, rrahje e zemrës,
kokëdhembje, përtypje e vështirësuar. Në
dukje të parë vërehet një zverdhje e
lëkurës dhe mukozës, flokët janë të thata,
të thyeshme dhe lehtë bien.
Simptomat e mungeses se hekurit.
• Jeni te rraskapitur.
• Jeni e zbehtë
• Zemra ju rreh fort
• Keni sindromën këmbës që s’pushon
• Keni dhimbje të kokës
• Ju keni tiroide jo aktive
• Ju merret fryma lehtë
Simptomat e mungeses se hekurit.
• Ju dëshironi të konsumuar sende jo
ushqimore
• Ndiheni në ankth pa ndonjë arsye
Jeni vegjetarian apo vegan
• Po ju bien flokët
• Gjuha juaj duket e çuditshme, te lenduar
dhe te lemuar..
• Keni sëmundje të duodenit ose sëmundje
inflamatore të zorrëve
Shërimi
Shërimi nga pasojat e mungesës së hekurit qëndron në
marrjen e preparateve perorale të hekurit ose përmes
injeksioneve. Në format e rënda duhet të bëhet edhe
transfuzioni i eritrociteve të koncentruara. Sigurisht, më i
mirë është shërimi i shkaktarit të anemisë. Tek personat
shumë të ndjeshëm, preferohet marrja e preparateve që
përmbajnë hekur së bashku me ushqimin, ose pas ushqimit.
Marrja e tepërt
Preparatet e hekurit tek disa njerëz mund të
shkaktojnë dhimbje në bark, mundime,
vjellje, diarre dhe kapsllëk. Efektet e
padëshirueshme në traktin digjestiv mund të
zvogëlohen nëse pacienti në fillim të
terapisë merr sasi më të vogla të hekurit.
Shërimi me sasi të vogla të hekurit duhet të
zgjatë së paku 3 deri në 6 muaj. Arsyeja
është se duhet të mbushen edhe rezervat e
hekurit në organizëm.
Simptomat e teprices se hekurit ne
organizmin tone.
• Demtimi I melcise
• Dhimbje te nyjave
• Crreullime te zemres
• Oseteoporoze
• Kancer te melcise.
• Lekure ngjyre bronxi
Sherimi..
Niveli I larte I hekurit eshte po aq I
rrezikshem sa dhe niveli I ulet I tij.
Nje nder metodat me te mira per te
mjekuar tepricen e hekurit ne gjak
eshte derdhja e gjakut, ose sic
quhet ndryshe ne mjekesi
flebotomia.
Sondazh: Roli I
hekurit ne
organizem
Punoi : Nensi Ndreu
Vendosem te benim nje pyetesor ne terren per te marre nje
informacion te sakte se sa njerezt jane te informuar mbi
rolin e hekurit ne organizmin e njeriut..
U moren ne pyetje rreth 156 persona te rastesishem ne rruge..
Pyetja: “SA I RENDESISHEM MENDONI JU SE ESHTE
HEKURI NE ORGANIZMIN TUAJ DHE PSE?”
NGA PERGJIGJET E MARRA REZULTOI SE NJE PJESE E
MADHE E PERSONAVE ISHIN VETEM PJESERISHT TE
INFORMUAR RRETH ROLIT TE HEKURIT DHE NUK
KISHIN TE DHENA TE SAKTA MBI VEPRIMIN E TIJ
NE ORGANIZIMIN TONE.
NJE PJESE E VOGEL ISHIN TE MIREINFORMUAR
RRETH HEKURIT.
NDERSA NJE PJESE E PERSONAVE NUK ISHIN TE
INFORMUAR ASPAK RRETH KESAJ CESHTJEJE..
DIAGRAMI I PYETESORIT..
PJESERISHT NE
DIJENI 65%
NE DIJENI 20%
TE PAINFORMUAR
15%
CASTE NGA SONTAZHET E BERA ME
KALIMTARE TE NDRYSHEM
Tema : Hekuri te
Bimet
Punoi : Ronela Hasanaj dhe Keizbona Sena
Hekuri te bimet
• 1) Hithra
• 2) Panxhari i kuq
• 3) Lule radhiqe
• 4) Sanza
• 5) Lëng portokalli dhe limoni
Disa modifikime në mënyrën e të
ushqyerit mund të kontribuojnë në
përmirësimin e anemisë të shkaktuar nga
deficienca e hekurit.
• 1) Hithra – është një bimë, e cila
karakterizohet nga përmbajtje e hekurit,
e pranishme kryesisht në gjethet e saj,
duke u konsideruar një bimëanti-
anemike. Hithra është në gjendje të
stimulojë prodhimin e qelizave të kuqe
të gjakut, për shkak të përmbajtjes së
hekurit dhe vitaminës C. Gjethet e
hithrës mund të përdoren për përgatitjen
e çajrave, supave, etj.
• 2) Panxhari i kuq – konsumi i
panxharit të kuq dhe lëngu i tij
është veçanërisht i përshtatshëm
për ata që vuajnë nga anemia.
Duhet të konsumohet për një muaj
dy gota me lëng panxhari në ditë,
sepse është si një strukturues i
shkëlqyer i elementeve të gjakut.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
• 3) Lule radhiqe – është
konsideruar si një ilaç natyral e
dobishme në rastet e anemisë.
Mund të merret si çaj ose ekstrakt
bimor, por edhe e freskët, e cila
mund të shijohet në sallata. Lule
radhiqe është jashtëzakonisht e
pasur në kripëra ushqyese, të cilat
pastrojnë gjakun dhe shkatërrojnë
acidet në gjak.
• 4) Sanza – Shton rruazat e kuqe
dhe të bardha të gjakut, duke
luftuar kështu aneminë dhe duke
rritur rezistencën e organizmit.
• 5) Lëng portokalli dhe limoni – si dhe të
gjitha ushqimet e pasura me vitaminë C,
ndihmojnë për të nxitur përthithjen e hekurit.
Prandaj do të ishte e përshtatshme përfshirja e
kësaj vitamine përmes konsumimit të lëngjeve
të freskëta të agrumeve dhe nëpërmjet
përdorimit të lëngut të limonit nëpër sallata të
perimeve me gjethe të gjelbra. Është e
këshillueshme të konsumohen brenda të njëjtit
vakt ushqime të pasura me hekur (të tilla si
fasule, spinaq, panxhar, brokoli dhe lakër) duke
i shtuar dhe vitaminë C.
Për mirëmbajtjen e eshtrave të
forta është e nevojshme për të
futur në organizëm hekur dhe zink
me anë të dietës ushqimore.
Hekuri nuk gjendet vetëm në
mish.
• Spinaqi, brokoli, lakra dhe perime me gjethe
jeshile;
• - Fruta të thata;
• - Pjeshka të thata;
• - Fara kungulli;
• - Thjerrëza, fasule, qiqra dhe të gjitha
bishtajoret.
1 de 27

Recomendados

Hekuri ,elementi kimik me vlere... por
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
50.8K visualizações7 slides
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti. por
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
58.6K visualizações29 slides
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
38.4K visualizações30 slides
Komunizmi ne Shqiperi por
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
44.2K visualizações18 slides
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi por
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
76.5K visualizações23 slides
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit por
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisitxhulia osmanllari
206.6K visualizações34 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK por
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIKKleaHaka
5.4K visualizações10 slides
Hebrenjtë në Shqipëri por
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K visualizações13 slides
Kequshqyerja dhe semundjet por
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
55.1K visualizações50 slides
turizmi ne shqiperi por
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
16.1K visualizações8 slides
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore por
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
114.2K visualizações20 slides
Trashegimia natyrore e shqiperise por
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
23.4K visualizações20 slides

Mais procurados(20)

PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK por KleaHaka
 PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
PROJEKT/KIMI •HEKURI SI ELEMENT KIMIK
KleaHaka5.4K visualizações
Hebrenjtë në Shqipëri por DonikaLici
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në Shqipëri
DonikaLici39.1K visualizações
Kequshqyerja dhe semundjet por Sindi_haka
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjet
Sindi_haka55.1K visualizações
turizmi ne shqiperi por manomano46
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano4616.1K visualizações
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore por Mirsad
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Mirsad114.2K visualizações
Trashegimia natyrore e shqiperise por melissa cani
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani23.4K visualizações
energjia por ANA KOSHI
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI27.1K visualizações
Kimi- Hekuri por Admin Nuriu
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
Admin Nuriu54.8K visualizações
Mjedisi yne-lokal por olinuhi
Mjedisi yne-lokalMjedisi yne-lokal
Mjedisi yne-lokal
olinuhi22.5K visualizações
Ngrohja globale por Kristjana Llolli
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
Kristjana Llolli51.3K visualizações
Iliret por Edlira Ekmekciu
IliretIliret
Iliret
Edlira Ekmekciu11K visualizações
Kimia ne mbrojtje te mjedisit por Klarisa Klara
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Klarisa Klara16.5K visualizações
Mjedisi por Klarisa Klara
MjedisiMjedisi
Mjedisi
Klarisa Klara57.7K visualizações
Te drejtat e femijeve por 22062002
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve
2206200241.1K visualizações
Kimia ne jeten e perditshme por Orven Bregu
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu86.6K visualizações
Modelet e atomit por BlerinaMuobega
Modelet e atomitModelet e atomit
Modelet e atomit
BlerinaMuobega12.8K visualizações
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem por ArenoardReno
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I ShendetshemDieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
Dieta E Balancuar Dhe Energjia E Nevojshme-Organizem I Shendetshem
ArenoardReno7.1K visualizações
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare por Ke Keiss
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Ke Keiss84.2K visualizações
Ndotja e Ajrit por Ervis Leçi
Ndotja e AjritNdotja e Ajrit
Ndotja e Ajrit
Ervis Leçi15.5K visualizações
Shkaqet e ndotjes akustike por olinuhi
Shkaqet e ndotjes akustikeShkaqet e ndotjes akustike
Shkaqet e ndotjes akustike
olinuhi36.1K visualizações

Similar a Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.

kimi gjimnazi sami frasheri por
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri elonaharizi
7.2K visualizações48 slides
Projekt 2 por
Projekt 2Projekt 2
Projekt 2Mersi
1.7K visualizações28 slides
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM por
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMAltin Emiri
10.2K visualizações16 slides
PROJEKT.pptx por
PROJEKT.pptxPROJEKT.pptx
PROJEKT.pptxssuser47ddfa
33 visualizações23 slides
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut por
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutRoli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutLejdia Pashaj
6.3K visualizações10 slides
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. por
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.ronela hasanaj
2.2K visualizações9 slides

Similar a Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.(18)

kimi gjimnazi sami frasheri por elonaharizi
kimi gjimnazi sami frasheri kimi gjimnazi sami frasheri
kimi gjimnazi sami frasheri
elonaharizi7.2K visualizações
Projekt 2 por Mersi
Projekt 2Projekt 2
Projekt 2
Mersi 1.7K visualizações
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM por Altin Emiri
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEMELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
ELEMENTET KIMIKE NE ORGANIZEM
Altin Emiri10.2K visualizações
PROJEKT.pptx por ssuser47ddfa
PROJEKT.pptxPROJEKT.pptx
PROJEKT.pptx
ssuser47ddfa33 visualizações
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut por Lejdia Pashaj
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriutRoli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Lejdia Pashaj6.3K visualizações
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor. por ronela hasanaj
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj2.2K visualizações
elementet kimik dhe roli i tyre por Franceskasita
elementet kimik dhe roli i tyreelementet kimik dhe roli i tyre
elementet kimik dhe roli i tyre
Franceskasita18.5K visualizações
kimi por Ylli Duva
kimi kimi
kimi
Ylli Duva1.1K visualizações
Projekt biologji por Ueda Rrukaj
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
Ueda Rrukaj33.3K visualizações
Roli i elementeve ne organizmin tone por Klodjan Hoxha
Roli i elementeve ne organizmin tone Roli i elementeve ne organizmin tone
Roli i elementeve ne organizmin tone
Klodjan Hoxha984 visualizações
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre- por axheta axheta
 tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre- tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
axheta axheta146 visualizações
Aparati i ekskretimit por Matilda Gremi
Aparati i ekskretimitAparati i ekskretimit
Aparati i ekskretimit
Matilda Gremi37.9K visualizações
Projekt kimi (1) por ermela01
Projekt kimi (1)Projekt kimi (1)
Projekt kimi (1)
ermela0142.2K visualizações
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut por Google
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Projekt kimi roli i elementeve kimik ne organizmin e njeriut
Google7.4K visualizações
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. por Darla Evangjeli
Ndikimi i pH në jetën e njeriut. Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Ndikimi i pH në jetën e njeriut.
Darla Evangjeli28K visualizações
Kimi por hasanmusaj
KimiKimi
Kimi
hasanmusaj9.9K visualizações
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut por koralda
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
koralda38.8K visualizações
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli por irena kotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelliRoli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
Roli i elementeve kimike ne ushqime byirenakotobelli
irena kotobelli6.9K visualizações

Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.

 • 1. Projekt Tema : Hekuri element kimik me Ndikim Shendetesor
 • 2. Gjimnazi: Qemal Stafa Klasa 10-9 Lenda: Kimi Punoi: Rexhina Marku, Ronela Hasanaj, Nensi Ndreu, Keizbona Sena, Ilira Karcanaj, Arsen Dafku, Jurxhen Kutrolli, Aldail Gjocaj
 • 3. Roli I hekurit ne organizmin tone.. Punoi : Rexhina Marku & Aresn Dafku
 • 4. Roli I hekurit ne organizmin tone.. • Hekuri është pjesë mjaft e rëndësishme eorganizimit, pasi merr pjesë në përbërjen e hemoglobinës dhe ka rol në lidhjen dhe përcjelljen e oksigjenit nga mushkëritë në gjak. Në indet dhe organet e njeriut, hekuri lidhet me proteina të ndryshme, siç janë kromoproteinat, flavoproteinat dhe grupi i tretë ku bëjnë pjesë transferina dhe feritina. Hekuri merr pjesë edhe në sintezën e ADN-së, në metabolizmin e katekolaminave dhe shërben si përcjellës i elektroneve në mitokondrie.
 • 5. Hekuri ne trupin tone.. • Në organizmin e njerëzve të rritur gjenden prej 3 deri në 5 mg hekur. Pjesa më e madhe gjendet në hemoglobinë dhe mioglobinë. Pjesa e tepërt e hekurit në organizëm gjendet si rezervë në formë të feritinës dhe hemosiderinës në mëlçi, shpretkë dhe palcën kockore. Feritina ka mjaft role në organizëm: pengon grumbullimin e hekurit të lirë; ruan hekurin për sintezën e hemoglobinës dhe ka rol në përthithjen e hekurit nga zorra. Feritina është masë më e mirë për të matur edhe sasinë e hekurit në organizëm.
 • 6. sasia e konsumimit te hekurit. • Përmes ushqimit në organizëm futen rreth 10 deri në 30 miligramë hekur në ditë. Personat e shëndoshë, pa simptoma të mungesës, absorbojnë nga 0.5 deri në 1 mg hekur, ose 5-10%. Tek personat të cilët kanë mungesë të hekurit në orgazmën, absorbohet rreth 30% e hekurit nga ushqimi.
 • 7. Mungesa e hekurit • Mungesa e hekurit në organizëm mund të jetë si pasojë e rritjes së shtuar të tij (gjakderdhjet kronike, të vogla nga trakti tretës, ulcera, herniet, tumoret e traktit digjestiv, gjakderdhjet menstruale), absorbimi i dobët, rritja e nevojave për hekur (puberteti, shtatzënia) dhe mosmarrja e mjaftueshme me anë të ushqimit. Po thuajse secili person që ka mungesë të hekurit, ka mungesë edhe të vitaminës A, që mund ta përkeqësojë gjendjen anemike.
 • 8. Shenjat…. • Shenjat tek njerëzit të cilët kanë mungesë të hekurit shfaqen ngadalë, mundimet fillojnë gjatë ngarkesave, paraqitet mundim, plogështi, frymëmarrje e vështirësuar, rrahje e zemrës, kokëdhembje, përtypje e vështirësuar. Në dukje të parë vërehet një zverdhje e lëkurës dhe mukozës, flokët janë të thata, të thyeshme dhe lehtë bien.
 • 9. Simptomat e mungeses se hekurit. • Jeni te rraskapitur. • Jeni e zbehtë • Zemra ju rreh fort • Keni sindromën këmbës që s’pushon • Keni dhimbje të kokës • Ju keni tiroide jo aktive • Ju merret fryma lehtë
 • 10. Simptomat e mungeses se hekurit. • Ju dëshironi të konsumuar sende jo ushqimore • Ndiheni në ankth pa ndonjë arsye Jeni vegjetarian apo vegan • Po ju bien flokët • Gjuha juaj duket e çuditshme, te lenduar dhe te lemuar.. • Keni sëmundje të duodenit ose sëmundje inflamatore të zorrëve
 • 11. Shërimi Shërimi nga pasojat e mungesës së hekurit qëndron në marrjen e preparateve perorale të hekurit ose përmes injeksioneve. Në format e rënda duhet të bëhet edhe transfuzioni i eritrociteve të koncentruara. Sigurisht, më i mirë është shërimi i shkaktarit të anemisë. Tek personat shumë të ndjeshëm, preferohet marrja e preparateve që përmbajnë hekur së bashku me ushqimin, ose pas ushqimit.
 • 12. Marrja e tepërt Preparatet e hekurit tek disa njerëz mund të shkaktojnë dhimbje në bark, mundime, vjellje, diarre dhe kapsllëk. Efektet e padëshirueshme në traktin digjestiv mund të zvogëlohen nëse pacienti në fillim të terapisë merr sasi më të vogla të hekurit. Shërimi me sasi të vogla të hekurit duhet të zgjatë së paku 3 deri në 6 muaj. Arsyeja është se duhet të mbushen edhe rezervat e hekurit në organizëm.
 • 13. Simptomat e teprices se hekurit ne organizmin tone. • Demtimi I melcise • Dhimbje te nyjave • Crreullime te zemres • Oseteoporoze • Kancer te melcise. • Lekure ngjyre bronxi
 • 14. Sherimi.. Niveli I larte I hekurit eshte po aq I rrezikshem sa dhe niveli I ulet I tij. Nje nder metodat me te mira per te mjekuar tepricen e hekurit ne gjak eshte derdhja e gjakut, ose sic quhet ndryshe ne mjekesi flebotomia.
 • 15. Sondazh: Roli I hekurit ne organizem Punoi : Nensi Ndreu
 • 16. Vendosem te benim nje pyetesor ne terren per te marre nje informacion te sakte se sa njerezt jane te informuar mbi rolin e hekurit ne organizmin e njeriut.. U moren ne pyetje rreth 156 persona te rastesishem ne rruge.. Pyetja: “SA I RENDESISHEM MENDONI JU SE ESHTE HEKURI NE ORGANIZMIN TUAJ DHE PSE?” NGA PERGJIGJET E MARRA REZULTOI SE NJE PJESE E MADHE E PERSONAVE ISHIN VETEM PJESERISHT TE INFORMUAR RRETH ROLIT TE HEKURIT DHE NUK KISHIN TE DHENA TE SAKTA MBI VEPRIMIN E TIJ NE ORGANIZIMIN TONE. NJE PJESE E VOGEL ISHIN TE MIREINFORMUAR RRETH HEKURIT. NDERSA NJE PJESE E PERSONAVE NUK ISHIN TE INFORMUAR ASPAK RRETH KESAJ CESHTJEJE..
 • 17. DIAGRAMI I PYETESORIT.. PJESERISHT NE DIJENI 65% NE DIJENI 20% TE PAINFORMUAR 15%
 • 18. CASTE NGA SONTAZHET E BERA ME KALIMTARE TE NDRYSHEM
 • 19. Tema : Hekuri te Bimet Punoi : Ronela Hasanaj dhe Keizbona Sena
 • 20. Hekuri te bimet • 1) Hithra • 2) Panxhari i kuq • 3) Lule radhiqe • 4) Sanza • 5) Lëng portokalli dhe limoni
 • 21. Disa modifikime në mënyrën e të ushqyerit mund të kontribuojnë në përmirësimin e anemisë të shkaktuar nga deficienca e hekurit. • 1) Hithra – është një bimë, e cila karakterizohet nga përmbajtje e hekurit, e pranishme kryesisht në gjethet e saj, duke u konsideruar një bimëanti- anemike. Hithra është në gjendje të stimulojë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, për shkak të përmbajtjes së hekurit dhe vitaminës C. Gjethet e hithrës mund të përdoren për përgatitjen e çajrave, supave, etj.
 • 22. • 2) Panxhari i kuq – konsumi i panxharit të kuq dhe lëngu i tij është veçanërisht i përshtatshëm për ata që vuajnë nga anemia. Duhet të konsumohet për një muaj dy gota me lëng panxhari në ditë, sepse është si një strukturues i shkëlqyer i elementeve të gjakut.
 • 24. • 3) Lule radhiqe – është konsideruar si një ilaç natyral e dobishme në rastet e anemisë. Mund të merret si çaj ose ekstrakt bimor, por edhe e freskët, e cila mund të shijohet në sallata. Lule radhiqe është jashtëzakonisht e pasur në kripëra ushqyese, të cilat pastrojnë gjakun dhe shkatërrojnë acidet në gjak.
 • 25. • 4) Sanza – Shton rruazat e kuqe dhe të bardha të gjakut, duke luftuar kështu aneminë dhe duke rritur rezistencën e organizmit.
 • 26. • 5) Lëng portokalli dhe limoni – si dhe të gjitha ushqimet e pasura me vitaminë C, ndihmojnë për të nxitur përthithjen e hekurit. Prandaj do të ishte e përshtatshme përfshirja e kësaj vitamine përmes konsumimit të lëngjeve të freskëta të agrumeve dhe nëpërmjet përdorimit të lëngut të limonit nëpër sallata të perimeve me gjethe të gjelbra. Është e këshillueshme të konsumohen brenda të njëjtit vakt ushqime të pasura me hekur (të tilla si fasule, spinaq, panxhar, brokoli dhe lakër) duke i shtuar dhe vitaminë C.
 • 27. Për mirëmbajtjen e eshtrave të forta është e nevojshme për të futur në organizëm hekur dhe zink me anë të dietës ushqimore. Hekuri nuk gjendet vetëm në mish. • Spinaqi, brokoli, lakra dhe perime me gjethe jeshile; • - Fruta të thata; • - Pjeshka të thata; • - Fara kungulli; • - Thjerrëza, fasule, qiqra dhe të gjitha bishtajoret.