1. PROIECT DE LECŢIE
Şcoala
Propunător : Ciudin Raluca Mariana
Data:
CLASA : a V – a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare:Unităţi de măsură pentru lungime
SUBIECTUL LECŢIEI: Aplicaţii – perimetrul triunghiului, pătratului şi al
dreptunghiului
TIPUL LECŢIEI: Mixtă (Predare- învăţare- evaluare)
Scopul lecţiei: Calculul perimetrului triunghiului, pătratului şi al dreptunghiului
în diferite probleme
OBIECTIVE:
a) cognitive:Pe parcursul activităţii fiecare elev va fi capabil:
O1: - să efectueze transformări între multiplii şi submultiplii metrului
O2: - să estimeze măsuri ale unor obiecte din mediul apropiat
O3: - să calculeze perimetrul triunghiului
O4: - să calculeze perimetrul pătratului
O5: - să calculeze perimetrul dreptunghiului
b) socio-afective:
O1. Sa participe cu placere si interes la activitate
O2. Sa manifeste creativitate, incredere de sine si sa colaboreze cu
colegii
c) psiho-motrice
O1. Sa deseneze corect figurile geometrice
STRATEGII:
Metode utilizate: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, desenul,
brainstormingul, metoda mozaicului, eseul de 5 minute, turul galeriei
Mijloace: instrumente geometrice,planşă cu perimetrele poligoanelor studiate,
fişe de lucru , creta albă şi colorată, tabla, poster ,markere
Resurse umane:elevii clasei a V-a B, organizare- frontala ,
individuala, pe grupe
Resurse oficiale :-programa şcolara
-planificarea calendaristica- matematica –clasa a V-a
–semestrul al II-lea
- proiectul unităţii de învăţare : Unităţi de măsură pentru
lungime
- temporale: 50 minute
2. - bibliografie:manual –matematica clasa aV-a –editura Teora
editura Radical, culegere de matematica ,clasa a V-a , editura Meteor
Press
Tinte : -Predarea interactiva centrata pe elev
-adaptarea curriculum-ului la specificul mediului rural
3. Scenariul didactic
Nr.crt. Evenimentele Ob.op. Timp Conţinut instructiv educativ Metode şi Mijl.de Evaluare
lecţiei Act.prof. Act.elev procedee învăţare
1 Moment 1 min. -notează absenţii Activitate -tabla -frontală
organizatoric -organizează clasa in vederea desfasurarii frontala -caiet
activitatii -creta
-instr.
geometr. -orală
2 Verificarea 10 - verifică frontal tema pentru acasă Citeşte din caiet Activitate
cunoştinţelor min. - distribuie elevilor fişe de lucru cu tema pentru frontala
-caiet
însuşite cerinţele:1) Transformaţi : 53 km=? m; acasă. -creion
1300m=? km; 23dam=? cm; 4300cm=? - rezolvă - Activitate -instr.
dam cerinţele din fişa individu- geometr. -scrisă
2) Transformaţi în metri: 0,7dam ; 150dm; de lucru ală scrisă
3500mm ; 0,20 km ;
3) Calculaţi: 4,5dam +370dm = … m
1200 cm + 3,5 m + 0,25 hm = …dam
4) Desenaţi în caiete un triunghi , un
pătrat , un dreptunghi.
3. Pregătirea 2 min. Se împarte clasa în grupe de câte 4 elevi; Elevii formează
elevilor se numără de la 1 la 4. grupele prin
pentru Fiecare membru primeşte o fişă de ocuparea unui
receptarea învăţare , iar fiecare grupă o figură alt loc în clasă
noilor geometrică alcătuită din sârmă .Toţi cei
cunoştinţe cu nr. 1 vor rezolva p.1 , toţi cei cu nr.2
vor rezolva pb.2 etc .
4. Anunţarea 1 min. Aplicaţii – perimetrul triunghiului, Notează titlul Scrisa
subiectului şi pătratului şi al dreptunghiului
a obiectivelor
O1,O2,O3,O4,O5
lecţiei
5. Comunicare / O1 Fişa de învăţare este formată din: -comunică între Conversa- Fisa de
însuşirea 1) a)– măsuraţi în cm laturile triunghiului ei pentru ţia lucru Scrisa
4. conţinutului O2 20 din sârmă rezolvarea euristică, Markere
min. b) scrieţi în caiete rezultatele obţinute cerinţei din fişa învăţarea Postere
O3 Instrumente
c) desenaţi triunghiul în caiete de învăţare în prin
O4
d) calculaţi suma lungimilor laturilor grupele de descope-
O5 măsurate experţi şi rire,
e) desfaceţi triunghiul din sârmă obţinând însuşirea desenul,
un segment cunoşt.necesare brainstor-
f) comparaţi suma lungimilor laturilor să explice mingul,
măsurate cu lungimea segmentului obţinut colegilor
2) a)– măsuraţi în cm laturile pătratului rezolvarea pb. metoda
din sârmă mozaicu-
b) scrieţi în caiete rezultatele obţinute lui,
c) desenaţi pătratul în caiete
d) calculaţi suma lungimilor laturilor
măsurate
e) desfaceţi pătratul din sârmă obţinând un
segment
f) comparaţi suma lungimilor laturilor
măsurate cu lungimea segmentului obţinut
3)a)– măsuraţi în cm laturile
dreptunghiului din sârmă
b) scrieţi în caiete rezultatele obţinute
c) desenaţi dreptunghiul în caiete
d) calculaţi suma lungimilor laturilor
măsurate
e) desfaceţi dreptunghiul din sârmă
obţinând un segment
f) comparaţi suma lungimilor laturilor
măsurate cu lungimea segmentului obţinut
4) – Considerăm că vreţi să lipiţi pe
lambriul din clasă o baghetă . Cum veţi
proceda? Realizaţi practic acest lucru.
5. Profesorul va urmari si dirija activitatea
elevilor , ii va îndruma în măsurările
efectuate si îi va sprijini in realizarea
posterelor.
6 Fixarea şi 10min. Cere elevilor să realizeze un poster cu -realizează un Conversa-
sistematizarea rezolvarea problemei fiecărei grupe poster cu soluţia ţia
Profesorul va urmari si dirija activitatea problemei euristică, -orală
de prezentare a posterelor elevilor . -se întorc în învăţarea
Va defini perimetrul triunghiului, grupele iniţiale prin
pătratului, şi al dreptunghiului . şi predau descope-
Le va spune elevilor şi formula colegilor rire,
perimetrului figurilor învăţate. rezolvarea desenul,
problemei brainstor-
-posterul este mingul,
prezentat de un metoda
lider al grupei mozaicu-
colegilor lui,
7 Aprecierea 2min. Profesorul aprecieaza activitatea Elevii se vor turul
activităţii echipelor, dar si pe cea a fiecarui elev in aprecia între ei galeriei
elevilor parte subliniind , aspectele pozitive si scriind pe un
incurajand elevii care si-au adus intr-o postit PT. şi
masura mai mica aportul la desfasurarea PS.celorlalte
lectiei. grupe.
8 Precizarea şi 1min. Elevilor li se va indica tema pentru acasa Notează tema şi
explicarea -fisa- si vor fi date explicatii privind indicaţiile
temei pentru modul de rezolvare
acasă
9 Incheierea 3 min. In finalul orei se va cere elevilor sa eseul de 5 Individual
activitatii raspunda la urmatoarele intrebari : minute, Chestionar
6. 1. Cum apreciati activitatea voastra in
aceasta ora,pe o scara de la 1 la 10?
2.Ce anume v-a placut ,in mod deosebit?
7. FIŞA DE ÎNVĂŢARE
1)TRIUNGHIUL
a) măsuraţi în cm laturile triunghiului din sârmă
b) scrieţi în caiete rezultatele obţinute
c) desenaţi triunghiul în caiete
d) calculaţi suma lungimilor laturilor măsurate
e) desfaceţi triunghiul din sârmă obţinând un segment
f) comparaţi suma lungimilor laturilor măsurate cu lungimea segmentului
obţinut
2)PĂTRATUL
a) măsuraţi în cm laturile pătratului din sârmă
b) scrieţi în caiete rezultatele obţinute
c) desenaţi pătratul în caiete
d) calculaţi suma lungimilor laturilor măsurate
e) desfaceţi pătratul din sârmă obţinând un segment
f) comparaţi suma lungimilor laturilor măsurate cu lungimea segmentului
obţinut
3)DREPTUNGHIUL
a)măsuraţi în cm laturile dreptunghiului din sârmă
b) scrieţi în caiete rezultatele obţinute
c) desenaţi dreptunghiul în caiete
d) calculaţi suma lungimilor laturilor măsurate
e) desfaceţi dreptunghiul din sârmă obţinând un segment
f) comparaţi suma lungimilor laturilor măsurate cu lungimea segmentului
obţinut
4) PROBĂ PRACTICĂ
– Considerăm că vreţi să lipiţi pe lambriul din clasă o baghetă . Cum veţi
proceda? Realizaţi practic acest lucru.