Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
прогулянка країною дієслово
1. УРОК № Узагальнення і систематизація знань з теми «Дієслово»
Мета уроку: *навчальна: узагальнити й систематизувати вивчені відомості
про дієслово, його граматичні й морфологічні ознаки, лексичне значення,
правопис; формувати в учнів навички практичного застосування
теоретичних знань, правильного їх використання в усному й писемному
мовленні;
*розвивальна:
розвивати пам'ять, увагу, логічне та образне, творче мислення, збагачувати
лексичний запас учнів;
*виховна:
виховувати в учнів любов до рідної мови, почуття колективізму,
відповідальності за справу, яку виконуєш.
ХІД УРОКУ
І.ОРГМОМЕНТ. ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ УЧНІВ.
Доброго дня усім вам. Усміхніться і подумайте, що б ви побажали собі
й один одному, і нехай все збудеться! А я бажаю вам, присутні гості,
відчувати себе на нашому уроці комфортно! А вам, дорогі мої діти,
виправдати сьогодні всі мої надії, бути зосоредженими, спокійними,
активними і звичайно ж, задоволеними собою! А людина лише тоді може
бути задоволеною, коли досягає певних успіхів, коли говорить: «Мені це
вдалося». Тож бажаю, щоб нам сьогодні все вдалося.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЦІЛЕЙ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодні передостанній урок з теми «Дієслово» з великого розділу
мовознавчої науки «Морфологія».
Розгорніть, будь ласка, зошити і запишіть дату, тему уроку:
Дев’ятнадцяте листопада
Класна робота
Узагальнення і систематизація знань з теми «Дієслово»
Які ж цілі цього уроку? Що ви знатимете після уроку? А що
вмітимете?
Я знатиму:
загальне значення дієслова, його морфологічні ознаки,
синтаксичну роль;
форми дієслова;
способи творення дієслів
Я вмітиму:
розрізняти дієслова доконаного й недоконаного виду,
часи та способи дієслів;
творити дієслова умовного й наказового способів;
2. конструювати речення з дієсловами в усіх часах і особових формах;
правильно писати дієслова з вивченими орфограмами;
правильно використовувати форми дієслів у мовленні.
Знайдіть і прочитайте те, що ви не назвали……
Сьогоднішній урок не зовсім звичайний, це прогулянка країною
Дієслово до вершини Успіху. (роздаю завдання)
Я пропоную вам прогулятися на возах, як колись подорожували
чумаки. Круторогі воли тягнутимуть наші вози, а ми долатимемо перешкоди,
які траплятимуться на шляху. А саме воли тягнутимуть вози, бо народна
мудрість гласить: «Не поспішай – швидше буде», «Поспішиш – людей
насмішиш». Отже, гадаю, під час сьогоднішньої роботи ви будете зібраними і
зосередженими, зорієнтуєтеся в часі, подолаєте перехідність, перестрибнете
через дієвідміну, впораєтеся з видом, для вас буде легким правопис дієслів. І
взагалі, робота з дієсловом буде корисною і цікавою. А все, що викличе
труднощі, ви запишете на листочки, щоб дома повторити до контрольної
роботи.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
І перше завдання – дізнатися побажання в дорогу!
Розподілити дієслова у 5 колонок: неозначену форму дієслова, особові,
безособові дієслова на но-, то-, дієприкметники і дієприслівники.
Устигати, хочуть, іменуємо, розшито, біліючі, оздоблений, ідучи, сміятися,
писати, веселиться, усміхаєшся, оброблено, висіваючи, аналізуючи,
творений, милуючись, інформувати
Устигати
сміятися
писати,
інформувати
хочуть
іменуємо
веселиться
усміхаєшся
розшито
оброблено
біліючі
оздоблений
творений
ідучи
висіваючи
аналізуючи
милуючись
З перших літер слів прочитайте вислів.
Перевірте, якщо були допущені помилки.
Отже, у добру путь!
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Перша перешкода, яка трапилася нам на шляху, – «Теоретичні чагарі».
Щоб вибратися з них, треба доповнити схеми необхідними поняттями,
виправити знайдені помилки.
Накінець-то ви вибралися з Теоретичних чагарників. Надіюся, що й надалі
вам усе вдаватиметься.
ІV. ПОВТОРЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У
ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ.
1. Наступна зупинка біля колеса фортуни. Це місце, де вам обов’язково
пощастить і ви виловите всі помилки. Якщо так станеться, то колесо
закрутиться.
“Лови помилку!”. Знайдіть і виправте помилки в правописі дієслів.
Обгрунтуйте.
3. Читаєш, пишеш, мудруєш, любиш, не знаєш, не добачати, прагниш,
сповідуєшся, роздивляєшся, переконуєш, недзвониш, пишиш, дивуїш, не
хтуєш, прагне, дивицця, збирається, неславити, озирається, в’яне, ляж, стань,
вдарь, полізьте, забери, повірте, кинте, стань, їжьте, несіть.
2. Остання перешкода – ворота, що відмикаються завдяки коду, який ви
маєте отримати в результаті морфологічного розбору дієслова за
таблицею.
1.Орбіту літа дописав (211.121.011) листок і ліг (212.121.011) на стежку, що
прямує (222.110.311) в осінь (М. Боровко). 2. Хтось бабине літо розвісив
(211.121.012) на ґанку і посаг для осені тче (221.110.311) (М. Боровко). 3.
Осіння пошта вчора принесла (211.122.011) осінній лист, що ходить
(222.110.312) без конверта.
От ми біля підніжжя гори з вершиною Успіху. Щоб її подолати, треба
успішно виконати тести. Підходимо і беремо планшети. Заодно й
розімнетеся. Заходимо в Тесторіум, 35 українська мова, дієслово (за
посиланням) – і удачі вам.
3. Скласти розповідь-жарт на тему «Мій сьогоднішній урок»,
використовуючи тільки дієслова минулого часу.
(Прийшов, злякався, заспокоївся, прогулявся, повторив, згадав, виконав,
подолав, отримав, зрадів…покуняв, повернувся, …)
Або Сенкан «Дієслово».
Величне. Сильне.
Керує, надихає, контролює.
Відповідає за граматичні дії.
Справжній «Геракл».
V. РЕФЛЕКСІЯ.
От і добігають останні миті уроку. Діти, чи сподобався вам урок?
Чи справдилися ваші очікування? Зараз кожен, хто бажає,
висловить свою думку.
МЕТОД „МІКРОФОН"
Я зрозумів...
Мене здивувало...
Я збагатився інформацією про...
Мене зацікавило повідомлення про...
Я ніколи раніше не чув про...
Я зумів …
Удома я …
Найбільші труднощі я відчув …
Мені б хотілося ще …
4. VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ. Я вам дякую за урок. Ваші
оцінки за урок – це оцінки за тестування. Після уроку дасте щоденники –і я
виставлю.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Підготуватися до контрольної роботи,
ліквідувати всі виявлені під час уроку прогалини. Виконати завдання з
підручника Заболотного – с. 59-60.