1. Cабақтың тақырыбы: Жіктеу есімдіктері
Сабақтың мақсаты: 1)Оқушылардың жіктеу есімдіктері туралы алған білімдерін
пысықтау , есімдіктердің жіктелуін үйрету.
2) Сөздік қорын молайту, талдау жасауға машықтандыру.
3) Ұқыптылыққа, ұлтжандылыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: қима қағаздар, интерактивтік тақта.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау
Пәнаралық байланыс: математика, ана тілі, дүниетану
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру бөлімі. Сыныпты үш топқа бөлу.
1-топ.Жауқазын 2-топ. Бәйшешек 3-топ. Қызғалдақ
1-топ. Жауқазын
2-топ. Бәйшешек
3-топ. Қызғалдақ
Психологиялық дайындық. Топтар бір-біріне жақсы тілек айтылады.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
Электрондық оқулықпен жұмыс
Әр топтан ереже сұрау.
-Есімдік дегеніміз не?
-Жіктеу есімдіктері дегеніміз не?
ІІІ.Жаңа сабақ
486-жаттығу
Серік ерте тұрды.Серік атасына көмектесті(1-топ)
2. Кітапханашы менің іздеген кітабымды тауып берді.Кітапханашы балаларға үнемі
көмектеседі.(2-топ)
Сатушы дүкенге келді.Сатушы жұмысына кірісті.(3-топ)
Әр қатардың екінші сөйлеміндегі зат есімді “ол”жіктеу есімдігімен алмастыру
керек.
-“Ол”жіктеу есімдігі сөйлемде не үшін жұмсалып тұр?
ООққууллыыққппееннжжұұммыысс
448866--жжааттттыығғуу
487-жаттығу
Берілген етістіктер мен жіктеу есімдіктерін қатыстырып сөйлем құрау.
Ақылдастық,көмектестің,келді.
Сөз құрамына талдау
ССөөййллееммққұұрраауу..
ССөөззққұұррааммыыннаа ттааллддаауу..
ААққыыллддаассттыыққ,,
ккөөммееккттеессттііңң,,
ккееллддіі
3. Сергіту сәті
Тақтада М.Әлімбай суреті шығады.
Ертегілер,
мысалдар
Жұмбақтар,
өлеңдер
Халық
жазушысы
Балалар
ақыны
Келеді ұшып тырналар,
Үшкілденіп тізіліп.
Қайтқан сайын жылда олар,
Қараймыз біз қызығып.
Өлеңдегі жіктеу есімдігін табу.(Олар, біз)Осы жіктеу есімдіктерінің жекеше түрін
айту(Ол,мен)
-Зат есімнің орнына жұмсалып тұрған есімдікті табу(Тырналар-олар)
1-топ. Өлеңдегі жіктеу есімдігін табу, жекеше және көпше
түрде айту.
2-топ. Зат есімді және орнына жұмсалып тұрған жіктеу
есімдігін табу.
3-топ. Өлеңнің ұйқасын табу.
4. 490-жаттығу
Көру диктанты
Шындықтан зор балуан жоқ,
Ол жауды да жығады,
Қамалды да бұзады.
Жіктеу есімдігін табу.
11--ттоопп.. ЖЖііккттееуу еессііммддііггіінн ттааббуу.. ҮҮшш жжааққттаа ааййттуу..
22--ттоопп.. ММааққааллддыыңң ммаағғыыннаассыынн ттүүссііннддіірруу..
ШШыыннддыыққ ссөөззііннее ққааррссыы ммәәннддеесс ссөөзз ааййттуу..
33--ттоопп.. ӨӨттіірріікк ссөөззііннее ммааттееммааттииккааллыыққ
ттәәссііллммеенн ффооннееттииккааллыыққ ттааллддаауу жжаассаауу..
Мақалдың мағынасын түсіндіру.Шындық сөзіне қарсы мәндес сөзді табу.Сол
сөзге математикалық тәсілмен фонетикалық талдау жасау.Қима қағазбен жұмыс
Өтірік-6О=
6О=3 ,(ө,і,і) Жіңішке,еріндік, жартылай ашық.
3 ,(т,р,к) Қатаң екеу,үнді 1
Балаларға суретке қарап әнгіме құрау тапсырылады.
Наурызға байланысты әңгіме құрау.
ІV.Қорытынды:-Бүгінгі сабақта не үйрендік,не білдік?
Озып шыққан топты анықтау.