Rancangan pengajaran harian mencakupi empat aktiviti utama yaitu menjelaskan struktur kawalan pilihan dan ulangan dalam pengaturcaraan, menghuraikan struktur tersebut dalam algoritma, membedakan struktur kawalan melalui pseudokod dan carta alir, serta menghasilkan dan menilai pseudokod dan carta alir berdasarkan situasi.
PUEBI.bahasa Indonesia/pedoman umum ejaan bahasa Indonesia pptx.
3. Reka Bentuk Pengaturcaraan.docx
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.3 Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan 6.3.1 Menyatakan struktur kawalan pilihan dan ulangan dalam
pengaturcaraan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menyatakan struktur kawalan pilihan dan ulangan dalam
pengaturcaraan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyatakan definisi struktur kawalan pilihan dan ulangan
yang betul dan relevan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan
Struktur Kawalan Pilihan dan Ulangan
Dalam Pengaturcaraan (Buku Teks:
40)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti
perbincangan dengan guru
memberikan contoh yang boleh
dikategorikan sebagai struktur
kawalan pilihan dan ulangan dalam
kehidupan harian.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Peta i-Think
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.3 Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan 6.3.2 Menghuraikan struktur kawalan pilihan dan ulangan dalam
algoritma.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menghuraikan struktur kawalan pilihan dan ulangan dalam
algoritma.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menerangkan struktur kawalan pilihan dan ulangan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan
Struktur Kawalan Pilihan dan Ulangan
Dalam Algoritma (Buku Teks: 41 - 42)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti
perbincangan dengan guru jenis
symbol, nama dan fungsinya
semasa guru melukis carta alir.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Peta i-Think
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.3 Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan 6.3.3 Membezakan struktur kawalan jujukan, pilihan dan
ulangan melalui algoritma dengan kaedah pseudokod dan carta
alir.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membezakan struktur kawalan jujukan, pilihan dan
ulangan melalui algoritma dengan kaedah pseudokod dan
carta alir.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membezakan pseudokod dan carta alir struktur kawalan
jujukan, pilihan dan ulangan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan
Perbezaan Struktur Kawalan Jujukan
Pilihan dan Ulangan Melalui Algoritma
(Buku Teks: 43 - 44)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti
perbincangan dengan guru
membezakan pseudokod dan carta
alir struktur kawalan jujukan, pilihan
dan ulangan.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Peta i-Think
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
4. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.3 Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan 6.3.4 Menjana idea dalam bentuk pseudokod atau carta alir
berdasarkan situasi yang diberikan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menjana idea dalam bentuk pseudokod atau carta alir
berdasarkan situasi yang diberikan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan pseudokod atau carta alir struktur kawalan
pilihan dan ulangan berdasarkan situasi
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Proses Penghasilan Algoritma
1) Menjanakan idea dalam pseudokod
atau carta alir berdasarkan situasi
(Buku Teks: 45 - 46)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti
kumpulan secara terkawal dengan
bimbingan guru.
Murid membentuk kumpulan
kecil.
Berikan situasi mudah seperti
memberus gigi atau mengisi air
minuman di dalam botol air.
Murid menjanakan idea dalam
pseudokod dan carta alir
berdasarkan situasi yang
diberikan.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Peta i-Think
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
5. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.3 Asas Reka Bentuk Pengaturcaraan 6.3.5 Menilai pseudokod atau carta alir yang dihasilkan untuk
mengesan ralat
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menilai pseudokod atau carta alir yang dihasilkan untuk
mengesan ralat
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menganalisis pseudokod atau carta alir untuk
ditambahbaik.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Proses Penghasilan Algoritma
2) Menilai Pseudokod atau Carta Alir
yang Dihasilkan untuk Mengesan
Ralat (Buku Teks: 47 - 48)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid berbincang dengan guru
berkenaan dengan dialog pada
Situasi 1 dan kaitkannya
dengan langkah-langkah yang
perlu diambil bagi membaiki
pseudokod dan carta alir.
Murid membuat
pembentangan produk yang
telah dihasilkan.
Murid bersoal jawab untuk
mewujudkan komunikasi dua
hala.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Peta i-Think
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
6. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.1 Mengenal pasti fitur-fitur pada antara muka perisian
pengaturcaraan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenal pasti fitur-fitur pada antara muka perisian
pengaturcaraan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menyatakan fitur-fitur pada antara muka perisian
pengaturcaraan
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pembangunan Pengaturcaraan Dalam
Mikropengawal
1) Mengenal pasti fitur antara muka
perisian pengaturcaraan (Buku Teks:
49 - 50)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Melalui laman sesawang, muat
turun perisian pengaturcaraan
berasaskan grafik dengan
berpandukan papan
mikropengawal yang
digunakan.
Murid mencuba pilihan papan
mikropengawal berlainan pada
Device Library dan melihat
perbezaan blok arahan yang
dipaparkan.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Peta i-Think
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
7. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.2 Menghuraikan perkakasan yang akan digunakan bersama
perisian pengaturcaraan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menghuraikan perkakasan yang akan digunakan bersama
perisian pengaturcaraan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menerangkan fungsi semua perkakasan yang digunakan
bersama perisian pengaturcaraan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Pembangunan Pengaturcaraan Dalam
Mikropengawal
2) Perkakasan untuk perisian
pengaturcaraan (Buku Teks: 51 - 52)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid memerhati beberapa
jenis papan mikropengawal
yang terdapat di pasaran
kepada murid.
Berbincang tentang cara
menentukan kedudukan kaki
positif dan kaki negative pada
komponen yang digunakan.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
8. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.3 Menghasilkan carta alir kawalan perkakasan yang
mengeluarkan cahaya, bunyi dan pergerakan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menghasilkan carta alir kawalan perkakasan yang
mengeluarkan cahaya, bunyi dan pergerakan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan atur cara berpandukan carta alir yang telah
dibuat.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
3) Menghasilkan Carta Alir Projek
(Buku Teks: 52 - 53)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid membentuk kumpulan
kecil untuk membincangkan
satu idea projek berasaskan
cahaya, bunyi dan pergerakan.
Berbincang untuk
mengaitkannya dengan
struktur kawalan pilihan dan
sturuktur kawalan ulangan.
Murid menyimpan bukti seperti
catatan, gambar dan
sebagainya untuk
pembentangan akhir.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
9. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.4 Membina atur cara yang dikehendaki berpandukan carta
alir yang dibuat.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membina atur cara yang dikehendaki berpandukan carta
alir yang dibuat.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menghasilkan atur cara berpandukan carta alir yang telah
dibuat.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
4) Membina Pengaturcaraan
Berpandukan Carta Alir (Buku Teks:
54 - 55)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid mengikuti langkah untuk
membina atur cara projek
keselamatan dengan
mengimbas kod QR.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
10. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.5 Menghasilkan sambungan perkakasan yang
mengeluarkan cahaya, bunyi dan pergerakan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menghasilkan sambungan perkakasan yang
mengeluarkan cahaya, bunyi dan pergerakan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menganalisis atur cara dan sambungan perkakasan yang
telah dibuat.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
5) Menghasilkan Sambungan
Perkakasan (Buku Teks: 56 - 60)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid melihat demonstrasi
penggunaan papan reka.
Murid melihat perbezaan wayar
jenis male to male, female to
female dan male to female
kepada murid.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
11. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.6 Memindahkan atur cara yang telah dibina pada
perkakasan dan menguji kefungsiannya.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Memindahkan atur cara yang telah dibina pada
perkakasan dan menguji kefungsiannya.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menganalisis atur cara dan sambungan perkakasan yang
telah dibuat.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
6) Memindahkan Pengaturcaraan Pada
Perkakasan dan Menguji
Kefungsiannya (Buku Teks: 60 - 61)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid memindahkan
pengaturcaraan pada
perkakasan.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
12. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Click here to enter a date. Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Unit 3. Reka Bentuk Pengaturcaraan
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
6.4 Pembangunan Atur Cara Dalam Mikropengawal 6.4.7 Membentangkan atur cara yang telah dihasilkan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Membentangkan atur cara yang telah dihasilkan.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Menilai atur cara dan sambungan perkakasan yang
dihasilkan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Ayuh, Kita Bina Pagar Keselamatan
7) Membentangkan Pengaturcaraan
(Buku Teks: 61)
1. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid mengadakan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Murid membuat
pembentangan hasil kerja.
Murid bersoal jawab untuk
mewujudkan komuniskasi dua
hala.
3. Murid melengkapkan tugasan yang
diberi oleh guru.
4. Murid menjawab kuiz mudah
dengan bimbingan guru.
5. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti Pembelajaran
Abad Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan
adalah: _____
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru.
Tindakan Susulan
Bilangan Murid Pemulihan
Bilangan Murid Pengukuhan
Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.