Η παρούσα εργασία αποτελεί παρουσίαση ενός ψηφιακού διδακτικού σεναρίου για μαθητές δημοτικού με θεματική το περιβάλλον. Αποτελεί πρότυπη δημιουργία από τον συγγραφέα για την ψηφιακή πλατφόρμα-αποθετήριο δειγματικών σεναρίων Αίσωπος, (http://aesop.iep.edu.gr) με χρήση διαδικτυακών εκπαιδευτικών εργαλείων καθώς και εφαρμογών των ΤΠΕ. Η πρόταση αφορά την προβολή αλλά και εφαρμογή από τον συγγραφέα του πρότυπου αυτού διδακτικού σεναρίου με τη χρήση επιλεγμένων διαδικτυακών και ψηφιακών εκπαιδευτικών εφαρμογών καθώς και την παιδαγωγική ανάλυση της συγκεκριμένης διδακτικής. Τονίζεται η παράλληλη καλλιέργεια συγκεκριμένων γραμματισμών των μαθητών όπως ο κριτικός, ο επικοινωνιακός και ο ψηφιακός καθώς και η ενίσχυση των δεξιοτήτων της διερεύνησης, ανακάλυψης και παρουσίασης. Η διδακτική λοιπόν εφαρμογή του πρότυπου αυτού σεναρίου αποδείχθηκε ότι ενθουσίασε τους μαθητές, αναδύοντας, ως αποτέλεσμα, την αύξηση της συμμετοχής των καθώς και την ενίσχυση των γνώσεων και των δεξιοτήτων. Πρώτιστα όμως με την υιοθέτηση συγκεκριμένης παιδαγωγικής για επιτυχή και επιθυμητά αποτελέσματα.
Οι Μαθητές της Φύσης. Ψηφιακό Διδακτικό Σενάριο για την Πλατφόρμα Αίσωπος
1. Οι Μαθητές της Φύσης
Ένα Ψηφιακό Διδακτικό
Σενάριο για την Πλατφόρμα
Αίσωπος
Αμανατίδης Νικόλαος
Δρ. στις ΤΠΕ στην Εκπαίδευση
Εκπαίδευση
Περιβάλλον,
Μόλυνση,
Ανακύκλωση,
ΤΠΕ,
Διαδικτυακά
Εργαλεία,
Άτυπη Μάθηση,
Κριτική,
Διάλογος,
Παρουσίαση,
Συνεργασία,
Αξιολόγηση.
2. Ψηφιακό Διδακτικό
Σενάριο για το
Περιβάλλον
Τυπική και Άτυπη
Εκπαίδευση
Ενεργή
Συμμετοχή των
Μαθητών
Ο
Εκπαιδευτικός
ως
Καθοδηγητής
Εργασία και
Διδασκαλία
Εκτός Τάξης
Μικροί
Ερευνητές
Διερεύνηση
και
Ανακάλυψη
Διάλογος και
Επιχειρηματο
λογία
Email: nikosaman@gmail.com
Ανάπτυξη
Δεξιοτήτων και
Γραμματισμών
4. Διδακτικοί
Στόχοιτου
Σεναρίου
•Να αναπτύξουν συγκεκριμένη
στάση ζωής όσον αφορά την
προστασία του
περιβάλλοντος.
Στάση
•Να υιοθετήσουν συγκεκριμένη
δράση στο πρόβλημα της
μόλυνσης αλλά και της
ηχορύπανσης στη γειτονιά
Δράση
•Να αναπτύξουν πρωτοβουλία
και να προτείνουν λύσεις στα
περιβαλλοντικά προβλήματα
που υπάρχουν.
Πρωτοβουλία
5. Υλικοτεχνική
υποδομή
Χαρακτηριστικά
του Σεναρίου
Υποδομή Χαρακτηριστικά Χαρακτηριστικά Δεξιότητες
Σχολείο
Εργαστήρι
Πληροφορικής
12 Διδακτικές
Ώρες
Άτυπη
Εκπαίδευση
Επικοινωνία
Τάξη Υπολογιστής
στην τάξη
Διάλογος Εντός και Εκτός
Σχολείου
Συνεργασία
Τάξη Προβολέας στην
τάξη
Επιχειρήματα Ενεργός
Μάθηση
Κριτική
Σχολείο και Τάξη Μπλοκ
Σημειώσεων
Δράση Ομαδική
Εργασία
Αντιμετώπιση
προβλήματος
6. Συμπεράσματα
Σκοπός του είναι η αλλαγή στο τρόπο μάθησης και
απόκτησης της γνώσης από τους μαθητές.
Ουσιαστικά επιδιώκεται η κατάκτηση της στάσης και
τακτικής από το μαθητή του πώς να μαθαίνει αλλά
και η διαδικασία της μετάβασης από την
επιφανειακή μάθηση στη βαθύτερη μάθηση,
Entwistle N., (1988).
7. Συμπεράσματα
Ο/Η εκπαιδευτικός προσπάθησε να ενεργοποιήσει στο μαθητή
τη συμμετοχή αλλά και την ανάκληση της πρότερης γνώσης και
εμπειρίας και στη συνέχεια να δημιουργήσει συσχετίσεις και
γέφυρες πέρα από αυτό που έχει επιφανειακά γνωρίσει.
Μέσω της αφόρμησης και του διαλόγου επιτεύχθηκε η
επεξεργασία των γνώσεων και απόψεων από τους μαθητές, η
υιοθέτηση συγκεκριμένης στρατηγικής για την επίτευξη και
ολοκλήρωση της εργασίας και τελικώς η εκπλήρωση μιας
βαθύτερης μαθησιακής διαδικασίας μέσα από ευχάριστες και
πλήρως συμμετοχικές συνεργασίες.
8. Συμπεράσματα
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ
30
minute
Οι μαθητές συνεργάστηκαν μεταξύ τους στην
ομάδα, ανέπτυξαν με επιτυχία έναν
εποικοδομητικό διάλογο με επιχειρήματα καθώς
και διερεύνησαν, αξιολόγησαν και επέλεξαν κριτικά
την κατάλληλη πληροφορία μέσα από πληθώρα
ψηφιακών πηγών με τη μεταβατική καθοδήγηση
του εκπαιδευτικού, καλλιεργώντας και ενισχύοντας
ως αποτέλεσμα, τον κριτικό, επικοινωνιακό και
ψηφιακό γραμματισμό αλλά και τις δεξιότητες της
ανάλυσης, διερεύνησης, επιλογής και
παρουσίασης των αποτελεσμάτων των εργασιών.
ΨΗΦΙΑΚΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
Contact Us atdirectionsmedia.net
9. Κύριες Φάσεις
του Σεναρίου
και Πηγές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ
30
minute
1η Φάση: Ανίχνευση και αναγνώριση
Στη φάση αυτή ο/η εκπαιδευτικός με τους μαθητές ξεκινούν το
ταξίδι της γνώσης μέσα από την ανίχνευση των προβλημάτων
από τον οικείο χώρο της γειτονιάς σε μια μορφή άτυπης
εκπαίδευσης, εκτός των συνόρων της σχολικής τάξης.
Επιλογή Πηγών
O «Πράσινος» Shaun -Διαδραστικό διαδικτυακό Παιχνίδι για
τη Διαχείριση Του Περιβάλλοντος Στις Πόλεις,
https://goo.gl/XWqjRC
Ανακύκλωση
Συσκευών:http://photodentro.edu.gr/lor/handle/8521/1534
http://greendot.com.cy/el/enemerotiko-yliko/paichnidia
ΨΗΦΙΑΚΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
Contact Us atdirectionsmedia.net
10. Κύριες Φάσεις
του Σεναρίου
και Πηγές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ
30
minute
2η Φάση: Συζήτηση με Διάλογο και Προτάσεις Επίλυσης
Οι μαθητές στη φάση αυτή μελετούν τις προτεινόμενες
θεματικές για το περιβάλλον καθώς και αναπτύσσουν γνώση
και λεξιλόγιο με τον διάλογο, την επιχειρηματολογία και την
κατανόηση των όρων και των εννοιών που συναντούν στις
γνωστικές τους περιηγήσεις αλλά και στις ομαδικές τους
εργασίες.
Επιλογή Πηγών
Ήχος & Φύση:
http://repository.edulll.gr/edulll/handle/10795/1179
Φύση χωρίς Σκουπίδια http://goo.gl/zukoMl
ΨΗΦΙΑΚΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
Contact Us atdirectionsmedia.net
11. Κύριες Φάσεις
του Σεναρίου
και Πηγές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ
30
minute
3η Φάση: Σχεδιασμός αφίσας και φυλλαδίου
Οι μαθητές στη φάση αυτή ασχολούνται δημιουργικά αλλά και
κριτικά με το θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος μέσα
από τα σχετικά διαδικτυακά εργαλεία παρουσιάσεων.
Επιλογή Πηγών
Glogster:http://edu.glogster.com
Infographics: http://www.easel.ly
ΨΗΦΙΑΚΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
Contact Us atdirectionsmedia.net
12. Κύριες Φάσεις
του Σεναρίου
και Πηγές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ
30
minute
4η Φάση: Δημιουργία e-ημερολογίου δράσεων
Οι μαθητές στη φάση αυτή αναπτύσσουν τις οργανωτικές τους
δεξιότητες, δημιουργίας και διαχείρισης της γνώσης, αναφορικά
με το θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος μέσα από τα
σχετικά διαδικτυακά εργαλεία.
Επιλογή Πηγών
Για τη χρήση, τον σχεδιασμό, την επεξεργασία και τη
δημιουργία του οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν
κάποιο πρότυπο από το εργαλείο κειμενογράφου Microsoft
Word, Microsoft Excel ή ακόμη και από τα ελεύθερα
λογισμικά κειμενογράφου όπως το Open Office Writer,
https://www.openoffice.org
ΨΗΦΙΑΚΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
Contact Us atdirectionsmedia.net
13. Κύριες Φάσεις
του Σεναρίου
και Πηγές
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ
30
minute
5η Φάση: Αναστοχασμός και Αποτίμηση τις Δράσης
Στην τελική αυτή φάση ο/η εκπαιδευτικός σε συνεργασία με
τους μαθητές αναστοχάζονται το ταξίδι αυτό της γνώσης, των
εργαλείων διερεύνησης και γνώσης, της άτυπης και τυπικής
εκπαίδευσης, καθώς και αυτοαξιολογούνται μέσα από
διαλογική συζήτηση, επιχειρηματολογία και ρουμπρίκες
αξιολόγησης.
ΨΗΦΙΑΚΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
Contact Us atdirectionsmedia.net
14. Επίλογος
Η διδακτική λοιπόν εφαρμογή του
πρότυπου αυτού σεναρίου αποδείχθηκε
ότι ενθουσίασε τους μαθητές,
αναδύοντας, ως αποτέλεσμα, την αύξηση
της συμμετοχής των καθώς και την
ενίσχυση των γνώσεων και των
δεξιοτήτων. Πρώτιστα όμως με την
υιοθέτηση συγκεκριμένης παιδαγωγικής
για επιτυχή και επιθυμητά αποτελέσματα.
Contact Us atdirectionsmedia.net
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας
Νίκος Αμανατίδης
Email: nikosaman@gmail.com
Notas do Editor
Η πρόταση αφορά την προβολή αλλά και εφαρμογή από τον συγγραφέα του πρότυπου αυτού διδακτικού σεναρίου με τη χρήση επιλεγμένων διαδικτυακών και ψηφιακών εκπαιδευτικών εφαρμογών καθώς και την παιδαγωγική ανάλυση της συγκεκριμένης διδακτικής. Τονίζεται η παράλληλη καλλιέργεια συγκεκριμένων γραμματισμών των μαθητών όπως ο κριτικός, ο επικοινωνιακός και ο ψηφιακός καθώς και η ενίσχυση των δεξιοτήτων της διερεύνησης, ανακάλυψης και παρουσίασης.
Στο σημερινό σύγχρονο και ραγδαία αναπτυσσόμενο κόσμο τα περιβαλλοντικά ζητήματα είναι σημαντικά και πολυδιάστατα για τη ζωή και την ανάπτυξη του ανθρώπου. Το σύγχρονο σχολείο είναι δυνατόν να συμβάλει καθοριστικά στην καλλιέργεια ενεργών μαθητών-αυριανών πολιτών που γνωρίζουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, έχουν θέση και προβάλλουν την άποψη και τις ιδέες τους καθώς και συμμετέχουν ενεργά στην τοπική κοινωνία με δράσεις και πρωτοβουλίες. Στην κατεύθυνση αυτή θεωρούνται ως απαραίτητες τόσο η τυπική όσο και η άτυπη εκπαίδευση καθώς διαθέτουν εργαλεία, μεθοδολογίες και μέσα επικοινωνίας με τα οποία μπορούν να εμπλέξουν ενεργά τους μαθητές στην επίγνωση των θεμάτων αυτών καθώς και στην αποτελεσματική συμμετοχή τους στην αντιμετώπιση των περιβαλλοντικών αυτών προβλημάτων, Δημητρίου Α., (2009). Προκειμένου οι μαθητές να είναι ικανοί να προσεγγίζουν τα θέματα αυτά στην πηγή του προβλήματος καθώς και πολυδιάστατα είναι αναγκαίο να αναπτύξουν συγκεκριμένες δεξιότητες για τη διερεύνηση του περιβάλλοντος κόσμου αλλά και τον ρόλο του ανθρώπου μέσα σε αυτόν με τρόπο κριτικό, αναλυτικό και συνθετικό. Με άλλα λόγια να είναι σε θέση να προσεγγίζουν και να κατανοούν τον κόσμο με διερευνητική και κριτική σκέψη. Οι μαθητές-αυριανοί πολίτες είναι πλέον απαραίτητο να διαθέτουν σαφείς αξίες και πεποιθήσεις-ικανότητες ορθών επιλογών για την ποιότητα της ζωής τους αλλά και κριτική σκέψη για την επίδραση του ανθρώπου στο περιβάλλον και την εκμετάλλευση του πλανήτη. Επιπλέον ο/η εκπαιδευτικός-καθοδηγητής θα πρέπει να ενισχύσει στους μαθητές τη δυνατότητα ανάπτυξης πρωτοβουλίας καθώς και ανάληψης δράσης σε συλλογικό επίπεδο για την επίλυση των περιβαλλοντικών προβλημάτων
Το ψηφιακό αυτό σενάριο αποσκοπεί στο να αναπτύξει στους μαθητές την πρωτοβουλία, την ευαισθητοποίηση και την επιχειρηματολογία σε θέματα περιβάλλοντος και ανάπτυξης της ποιότητας ζωής του ανθρώπου, ξεκινώντας από τον κοντινό και γνώριμο σε αυτούς μικρόκοσμο της γειτονιάς και του σχολείου. Για την επίτευξη του παραπάνω στόχου, απαιτούνται αλλαγές των στάσεων των μαθητών απέναντι στα περιβαλλοντικά και αναπτυξιακά ζητήματα αλλά και, των συμπεριφορών και των αξιών τους, ώστε αυτές να συνεργάζονται με την αειφορία και την ανάπτυξη. Η διδακτική λοιπόν αυτή δράση αφορά τη μελέτη των ευρύτερων προεκτάσεων της καταστροφής του περιβάλλοντος όπως της σπατάλης των πόρων του πλανήτη, της μόλυνσης των πηγών και της ραγδαίας αλλαγής του κλίματος. Παρουσιάζεται το πρόβλημα και αναπτύσσεται μια πορεία εύρεσης λύσεων με ταυτόχρονη ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών όπως της κριτικής αξιολόγησης και αξιοποίησης των πηγών καθώς και επίλυσης προβλήματος με διάλογο και συνεργασία.
Διδακτικοί Στόχοι:
• Να αναπτύξουν συγκεκριμένη στάση ζωής όσον αφορά την προστασία του περιβάλλοντος Να γνωρίσουν και κατανοήσουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα της γειτονιάς
• Να αποκτήσουν υπεύθυνη στάση στο πρόβλημα της μόλυνσης αλλά και της ηχορύπανσης
• Να αναπτύξουν πρωτοβουλία και να προτείνουν λύσεις στα περιβαλλοντικά προβλήματα που υπάρχουν.
Η σχολική μονάδα καλό θα είναι να διαθέτει εργαστήριο πληροφορικής και η σχολική τάξη υπολογιστή με προβολέα. Τυπικός χρόνος αλληλεπίδρασης με το εκπαιδευτικό σενάριο σε διδακτικές ώρες για δουλειά εντός του σχολείου: 12 διδακτικές ώρες. Πνευματικά δικαιώματα ή άλλοι αντίστοιχοι περιορισμοί: Τα δικαιώματα των εργαλείων χρήσης και των πηγών όπως αναφέρονται στους αντίστοιχους ιστότοπους. Εκτιμώμενο Επίπεδο Δυσκολίας: Μέτριας δυσκολίας. Τύπος διαδραστικότητας : Ενεργός μάθηση. Επίπεδο διαδραστικότητας : Μεσαίο. Προτεινόμενη ηλικιακή ομάδα του τελικού χρήστη: 9-12. Εκπαιδευτική βαθμίδα που απευθύνεται το σενάριο: Δημοτικό
Το διδακτικό σενάριο δεν έχει ως μόνο σκοπό την ενίσχυση συγκεκριμένων δεξιοτήτων και γραμματισμών που ούτως ή άλλως είναι απαραίτητοι στο σημερινό σύγχρονο κόσμο. Σημαίνων σκοπός του σεναρίου αλλά και σύγχρονης παιδαγωγικής αξιοποίησης των πηγών και ιδεών που προσφέρει είναι η αλλαγή στο τρόπο μάθησης και απόκτησης της γνώσης από τους μαθητές
Μέσω λοιπόν του συγκεκριμένου διδακτικού σεναρίου ο/η εκπαιδευτικός προσπάθησε να ενεργοποιήσει στο μαθητή τη συμμετοχή αλλά και την ανάκληση της πρότερης γνώσης και εμπειρίας και στη συνέχεια να δημιουργήσει συσχετίσεις και γέφυρες πέρα από αυτό που έχει επιφανειακά γνωρίσει.
Η εδραίωση της βαθύτερης μάθησης πραγματοποιήθηκε με την εφαρμογή συγκεκριμένης παιδαγωγικής όπως φθίνουσα καθοδήγηση, ομαδοσυνεργατική εργασία με χρήση της διερευνητικής-ανακαλυπτικής μεθόδου μάθησης σε ομάδες και μέσω διαλόγου με τη σχετική αυτονόμηση των μαθητών. Είναι πολύ σημαντική η πρότερη πλήρης καθοδήγηση των μαθητών αναφορικά με τις δραστηριότητες για την αποφυγή λαθών και την οικονομία του χρόνου. Ο/Η εκπαιδευτικός καθοδηγεί και συντονίζει τους μαθητές και τις ομάδες με πλήρη και λεπτομερή αναφορά των διδακτικών εργασιών με τις οποίες θα ασχοληθεί η τάξη, θα αναφέρει το σκοπό και τους στόχους αλλά και τη συνολική πορεία που θα ακολουθήσουν οι μαθητές ως την ολοκλήρωσή τους. Η αξιολόγηση γίνεται πάντα διαμορφωτικά και στο σύνολο της μαθησιακής πορείας
Ο/Η Εκπαιδευτικός ξεκινά στην τάξη μια συζήτηση για το περιβάλλον, τα σκουπίδια και την ηχορύπανση. Αναπτύσσεται έτσι μια συζήτηση με τους μαθητές για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά στο σπίτι, στη γειτονιά και στο σχολείο αναφορικά με το περιβάλλον που ζούμε και τη συνεχή ρύπανση της κάθε μορφής. Στη συνέχεια ο/η εκπαιδευτικός προτείνει στους μαθητές να βγούνε από την αίθουσα και να επισκεφτούν το παρακείμενο στο σχολείο, παρκάκι όπου με μια φωτογραφική μηχανή ή και ένα κινητό με κάμερα και ένα φύλλο χαρτί στο χέρι, χωρισμένοι σε ομάδες θα φωτογραφίσουν και θα ζωγραφίσουν το χώρο όπως τον βλέπουν με τα δεντράκια και τα φυτά αλλά και τα σκουπίδια και τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και θα σημειώσουν τυχόν προβλήματα ρύπανσης που παρατήρησαν. Στη συνέχεια, επιστρέφουν όλοι στην τάξη όπου και γίνεται η παρουσίαση των φωτογραφιών σε ένα Power Point, δημιουργία από τον εκπαιδευτικό, καθώς και των ζωγραφιών από τους μαθητές. Ο Πράσινος Σον, το παιχνίδι μας παρακινεί στο να χτίσουμε τη δική μας πόλη μέσα σε δέκα ημέρες, όσο λείπει ο αγρότης-νοικοκύρης! Προσπαθήστε λοιπόν να λύσετε ένα πρόβλημα, καθοδηγώντας τον Σον και το κοπάδι του, και σώστε την πόλη σας. Αυτό το παιχνίδι, που σχεδιάστηκε από την ομάδα Sustainable Learning στο Ηνωμένο Βασίλειο και υλοποιήθηκε από την εταιρεία Aardman, είναι δωρεάν και προκαλεί τους να χτίσουν τη δική τους βιώσιμη πόλη, κρατώντας την ισορροπία ανάμεσα σε πέντε θεματικές ενότητες: τρόφιμα, φυσικό περιβάλλον, ενέργεια, μεταφορές και πόροι, ενώ παράλληλα βάζει τα παιδιά να προβληματιστούν για «πράσινα» θέματα.
Το παιχνίδι έχει μεταφραστεί σε όλες τις γλώσσες της ΕΕ, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει δημιουργήσει εκδόσεις του παιχνιδιού και για τα 28 κράτη μέλη, ως μέρος της διαφημιστικής εκστρατείας τους για περιβαλλοντικά βιωσιμότερες πόλεις.
Ο/Η εκπαιδευτικός συντονίζει έναν διάλογο με τους μαθητές για τους κινδύνους από τη μόλυνση του περιβάλλοντος σε τοπικό επίπεδο και τις λύσεις που θα μπορούσαν να υπάρξουν για την βελτίωση της ποιότητας ζωής όλων. Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και η κάθε ομάδα συμμετέχει στο διάλογο και προτείνει λύσεις για ένα συγκεκριμένο θέμα. 1η Ομάδα: Το πρόβλημα των σκουπιδιών, 2η ομάδα: Το πρόβλημα των πεταμένων συσκευών και βαρέων αντικειμένων, 3η ομάδα: Το πρόβλημα της ηχορύπανσης, 4η ομάδα: Το πρόβλημα της διάσωσης των πόρων του πλανήτη και η επίλυσή του με τη μέθοδο της ανακύκλωσης.
Ο/Η εκπαιδευτικός στη συνέχεια, ζητά από τους μαθητές στις ομάδες τους να ζωγραφίσουν μια αφίσα για το θέμα που είχαν αναλάβει να παρουσιάσουν . Έτσι οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες προτείνουν λύσεις μέσω προτάσεων- ιδεών που θα ενσωματώσουν στην αφίσα τους. Σκοπός της δραστηριότητας η δημιουργία μιας πολυτροπικής αφίσας για τα περιβαλλοντικά προβλήματα με τη χρήση του εκπαιδευτικού διαδικτυακού εργαλείου δημιουργίας πολυτροπικής αφίσας Glogster.
Ο/Η εκπαιδευτικός καθοδηγεί και συντονίζει τους μαθητές και τις ομάδες με πλήρη και λεπτομερή αναφορά των εργασιών με τις οποίες θα ασχοληθεί η τάξη. Σε μια προσπάθεια συνολικής χρονολογικής καταγραφής αποτίμησης και αξιολόγησης της διδακτικής δράσης ο/η εκπαιδευτικός αναφέρει το σκοπό, τους στόχους αλλά και τη συνολική πορεία που ακολούθησαν οι μαθητές μέχρι την ολοκλήρωσή του έργου. Πιο αναλυτικά με στόχους την κατανόηση της προστασίας του περιβάλλοντος ως έννοιας με αναφορές από την καθημερινότητα μας και το άμεσο περιβάλλον μας, την αναγνώριση και κατανόηση των προβλημάτων της γειτονιάς, τη μελέτη της έννοιας μόλυνση καθώς και αναγνώριση των διαφόρων μορφών της αλλά και την έννοια της ηχορύπανσης που παρατηρήσαμε στις μελέτες μας καθώς και τις λύσεις που προτάθηκαν από τις ομάδες για την επίλυση αυτών των προβλημάτων και πιο συγκεκριμένα το τι ακριβώς μάθαμε, τι λύσεις προτείναμε στα προβλήματα που διαπιστώσαμε και αν τελικά γίναμε πιο συνειδητοί μαθητές και πολίτες σε σχέση με το περιβάλλον, την προστασία του και την βελτίωση της ποιότητας της ζωής μας σε καθημερινή βάση.
Οι μαθητές με τον/την εκπαιδευτικό-συντονιστή -διευκολυντή παρουσιάζουν τις τελικές τις εργασίες και ακολουθεί μια αναστοχαστική συζήτηση για την όλη πορεία τις δράσης. Εδώ η ολομέλεια τις τάξης καταθέτει και καταγράφει έναν απολογισμό του έργου με τα προβλήματα που αντιμετωπίστηκαν, τις λύσεις που προτάθηκαν καθώς και τα συμπεράσματα που βγήκαν. Πιο αναλυτικά ο/η εκπαιδευτικός προσπαθεί να εντοπίσει και καταγράψει το αν οι μαθητές κατάφεραν να κατανοήσουν τη θεματική, να απαντήσουν στα προβλήματα με λύσεις, να εργαστούν αποτελεσματικά και δημιουργικά και να καταλήξουν σε συμπεράσματα και επιτυχείς προτάσεις λύσεων καθώς και να αναστοχαστούν μαθησιακά και στο σύνολο τις δράσεις, τις εργασίες, τα προβλήματα που τέθηκαν αλλά και τις δυσκολίες που αντιμετωπίστηκαν.