O slideshow foi denunciado.
Seu SlideShare está sendo baixado. ×
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Anúncio
Próximos SlideShares
How to apply  for Aadhaar?
How to apply for Aadhaar?
Carregando em…3
×

Confira estes a seguir

1 de 10 Anúncio
Anúncio

Mais Conteúdo rRelacionado

Mais de National Centre for Financial Education (20)

Anúncio

How to register with NPS?

  1. 1. ৰাষ্ট্ৰীয় পেন্সন েদ্ধতি(এনতেএছ)ি েঞ্জীকৰণ পকননকক কতৰব?
  2. 2. পকানন প াগ তিব োনৰ? এজন ভাৰিৰ নাগতৰক, তিও আৱাতিক বা অনাৱাতিক হয় • আেুতন ১৮-২০ বছৰ বয়িৰ তভিৰি হ’ব লাতগব • আেুতন ন’ ইয়ৰ কাষ্টমাৰ(পকৱাইতি)তনয়মিমূহ অনুোলন কৰা উতিি পকানন প াগ তিব পনাৱানৰ? তনম্নতলতিি আনবিনকাৰীিকনল প াগ তিব পনাৱানৰ • অনা-কাৰামুক্ত প াধাক্ষম বা পিউলীয়া • নীতিহীন মানতিক তিতিৰ বযতক্তিকল এনতেএছৰ অধীনি েূবব-তবিযমান একাউন্ট ধাৰক
  3. 3. েঞ্জীকৰণ েঞ্জীকৰণৰ িুটা মাধযমিমূহ িহজলভয: ১. অফলাইন ২.অনলাইন
  4. 4. ১. অফলাইন পঞ্জীকৰণৰ ননৰ্দেশাৱলীসমূহ i. িায়ী অৱিৰপ্ৰাপ্ত একাউন্ট নম্বৰ(প্ৰান) আনবিন েত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰক আেুতন আনোনাৰ প্ৰান আনবিন ফমবিন ত নকাননা উেিােন-পিৱা প াগানকাৰী(তেওতে-এছতে) পকন্দ্ৰৰ েৰা াৰ সিনি আেুতন েঞ্জীকৰণ কতৰব পিানজ, িাৰ েৰা িংগ্ৰহ কতৰব োনৰ| আেুতন লগনি প্ৰান আনবিন ফমবিন এই https://www.npscra.nsdl.co.in/subscribers- corner-form.php পবৱিাইটৰ েৰাও প্ৰাপ্ত কতৰব োনৰ| তনতিি হওঁক প আনোনাৰ প্ৰান আনবিন ফমবিন িম্পূণব কৰা সহনছ, অৰ্বাি ফনটাগ্ৰাফ, স্বাক্ষৰ, বাধযিামূলক িতৱন ষ, প্ৰাধানয তিয়া আঁিতন িতৱন ষ ইিযাতি আৰু লগনি েতৰিয় প্ৰমাণ েত্ৰ আৰু ঠিকনাৰ প্ৰমাণ েত্ৰৰৰৰৰ সিনি পকৱাইতি নতৰ্েত্ৰিমূহ জমা তিওঁক| ii. আৰ্পানাৰ প্ৰান আৰ্েদন পত্ৰখন আৰ্পানাৰ ননকটৱৰ্তী উপস্থাপন- সসৱা স াগানকাৰী(নপওনপ-এছনপ) সকন্দ্ৰৰ্ত জমা নদওঁক আেুতন আনোনাৰ তনকটৱিী তেওতে-এছতে পকন্দ্ৰকল াওঁক আৰু প্ৰান আনবিন েত্ৰিন পকৱাইতি নতৰ্েত্ৰৰ সিনি জমা কৰক| প্ৰান কাৰ্ব িন পকন্দ্ৰীয় পৰকৰ্ব ৰিা িংিাই(ক্ৰা) প াগান াগৰ ঠিকনাকল েঠিয়াব|
  5. 5. iii. প্ৰান আনবিনৰ গতিেৰ্ তিতিি কৰক প্ৰান আনবিনিন জমা তিয়াৰ িময়ি, তেওতে-এছতেনয় আনোনাক এিন ৰতিি তিব| আেুতন আনোনাৰ ৰতিি নম্বৰটি তনম্নতলতিি তলংকি ভৰাই প্ৰান আনবিনৰ তিতিৰ গতিেৰ্ তিতিি কতৰব োতৰব| https://cra-nsdl.com/CRA/pranCardStatusInput.do iv . আৰ্পানাৰ প্ৰথম েৰঙনণ পত্ৰীখন জমা কৰক আেুতন আনোনাৰ প্ৰৰ্ম বৰঙতণ(নূযনিম ৫০০/-টকা) ত নকাননা তেওতে-এছতেি েঞ্জীকৰণ কতৰবকল আনবিন কৰাৰ িময়ি জমা তিব লানগ|
  6. 6. ২. অনলাইল েঞ্জীকৰণৰ(ই-এনতেএছ) বানব তননিব াৱলীিমূহ: পমাবাইল নম্বৰ, ই-পমইল আইতৰ্ আৰু পনট পবংতকং িুতবধা ৰ্কা এটা িতক্ৰয় পবংক একাউন্ট ৰ্াতকব লানগ| আধাৰ ৰ্াতকব লানগ(আধাৰৰ সিনি পমাবাইল নম্বৰ েঞ্জীকৰণ কৰা ৰ্াতকব লানগ) বা োন কাৰ্ব | তিনহ আনবিনকাৰীনয় োন, িাতলকাভু ক্ত(েঞ্জীকৰণ প্ৰতক্ৰয়াৰ িময়ি আনবিনকাৰীৰ দ্বাৰা তনববাতিি, আধাৰৰ পক্ষত্ৰি প্ৰনয়াজন নহয়) পবংকিমূহ(নাম আৰু ঠিকনা পবংক পৰকৰ্ব ৰ সিনি তমল পিাৱা)ৰ দ্বাৰা িিয প্ৰতিোিন কৰাৰ ফলি িতক্ৰয় পহাৱা প্ৰানৰ জতৰয়নি বযতক্তগি পেন্সন একাউন্ট িুতলব তবিাতৰনল| এই https://enps.nsdl.com/eNPS/LandingPage.html তলংককল াঁওক| িকনলা বাধযিামূলক িতৱন ষ অনলাইন েূৰ কৰক| আনোনাৰ ফনটাগ্ৰাফ আৰু স্বাক্ষৰ পেন আৰু আেনলাৰ্ কৰক(এইয়া তবকল্প, তিনহ আধাৰৰ দ্বাৰা িিয প্ৰতিোিন কৰা হয়)| অনলাইন আিায় তিওঁক(নূযনিম েতৰমাণ ৫০০/- ফমবিন তপ্ৰন্ট কৰক, ফনটাগ্ৰাফ লগাওঁক আৰু স্বাক্ষৰ তি, পকন্দ্ৰীয় পৰকৰ্ব ৰিা িংিা(ক্ৰা)ি জমা তিওঁক|
  7. 7. প্ৰৰ্য়াজনীয় সকৱাইনি ননথপত্ৰসমূহ পনৰিয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ: গ্ৰহনীয় প্ৰমাণপত্ৰসমূহ(ন ৰ্কাৰ্না এখন কনপ) a. ভাৰি িৰকাৰৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা প্ৰমাণ েত্ৰ b. ফনটাগ্ৰাফনৰ সিনি পৰিন কাৰ্ব c. পবংক োছবুক বা ফনটাগ্ৰাফনৰ সিনি প্ৰমাণ েত্ৰ d. ফনটাগ্ৰাফ আৰু আৱাতিক ঠিকনানৰ সিনি পভাটাৰ প্ৰমাণ েত্ৰ e. ফনটাগ্ৰানফনৰ সিনি সবধ ড্ৰাইতভং লাইনিঞ্চ f. আয়কৰ তবভানগ জাতৰ কৰা োন কাৰ্ব g. িংিিৰ িিিয বা তবধান িভাৰ িিিযৰ দ্বাৰা ফনটা কতেনৰ সিনি ৰ্কা েতৰিয় প্ৰমাণ েত্ৰি কৰা স্বাক্ষৰ h. ইউতনক আইনৰ্নটিতফনকশ্বন অৰ্তৰটী অফ ইতিয়াৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা আধাৰ/েত্ৰ i. পকন্দ্ৰীয় বা ৰাতজযক িৰকাৰ আৰু ইয়াৰ তবভাগিমূহ, প নন তবতধবদ্ধ বা তনয়ন্ত্ৰক কিতব েক্ষ, িাববজতনক পক্ষত্ৰৰ উনিযাগিমূহ(তেএছইউ), অনুিূিীি বযৱিাতয়ক পবংকিমূহ, ৰাজহুৱা তবত্তীয় িংিািমূহ, তবশ্বতবিযালয়ৰ ািাভূ ক্ত মহাতবিযালয়িমূহ, বা বযতক্তগি পগাটিমূহ প নন, আইতিএআই, আইতিৰ্াবতলউএআই, আইতিএছআই, আইনজীৱীৰ েতৰষিৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা আনবিনকাৰীৰ ফনটা ৰ্কা আইতৰ্ কাৰ্ব িমূহ ইিযাতি| j. ৰাতজযক িৰকাৰৰ দ্বাৰা স্বাক্ষতৰি এননৰগাৰ জ’ব কাৰ্ব k. প্ৰতিৰক্ষা, িামতৰক আৰু আৰক্ষী তবভাগৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা েতৰিয় প্ৰমাণ েত্ৰ l. প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰযালনয় পিওঁনলাকৰ কমবিাৰীিকলকল জাতৰ কৰা প্ৰাক্তন-পিৱা কমবিাৰীৰ প্ৰমাণ েত্ৰ m. ফনটা পক্ৰতৰ্ট কাৰ্ব
  8. 8. প্ৰৰ্য়াজনীয় সকৱাইনি ননথপত্ৰসমূহ পনৰিয়ৰ প্ৰমাণপত্ৰ: গ্ৰহনীয় প্ৰমাণপত্ৰসমূহ(ন ৰ্কাৰ্না এখন কনপ) a. ভাৰি িৰকাৰৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা প্ৰমাণ েত্ৰ b. ফনটাগ্ৰাফনৰ সিনি ঠিকনা ৰ্কা পৰিন কাৰ্ব c. পবংক োছবুক বা ফনটাগ্ৰাফনৰ সিনি ঠিকনা ৰ্কা প্ৰমাণ েত্ৰ d. ফনটাগ্ৰাফ আৰু আৱাতিক ঠিকনানৰ সিনি পভাটাৰ প্ৰমাণ েত্ৰ e. ফনটাগ্ৰানফনৰ সিনি ঠিকনা ৰ্কা সবধ ড্ৰাইতভং লাইনিঞ্চ f. ৰাজেতত্ৰি তবষয়াৰ স্তৰি ত নকাননা স্বীকত তিপ্ৰাপ্ত িাববজতনক কিতব েক্ষৰ, প নন-তজলা নযায়ধী ,তবভাগীয় আয়ুক্ত, তবতৰ্ও, িহতিলিাৰ, মিল ৰাজহ তবষয়াৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা েত্ৰ g. িংিিৰ িিিয বা তবধান িভাৰ িিিযৰ দ্বাৰা ফনটা কতেনৰ সিনি ৰ্কা েতৰিয় প্ৰমাণ েত্ৰি কৰা স্বাক্ষৰ h. ইউতনক আইনৰ্নটিতফনকশ্বন অৰ্তৰটী অফ ইতিয়াৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা আধাৰ/েত্ৰ i. পকন্দ্ৰীয় বা ৰাতজযক িৰকাৰ আৰু ইয়াৰ তবভাগিমূহ, প নন তবতধবদ্ধ বা তনয়ন্ত্ৰক কিতব েক্ষ, িাববজতনক পক্ষত্ৰৰ উনিযাগিমূহ(তেএছইউ), অনুিূিীি বযৱিাতয়ক পবংকিমূহ, ৰাজহুৱা তবত্তীয় িংিািমূহ, তবশ্বতবিযালয়ৰ ািাভূ ক্ত মহাতবিযালয়িমূহ, বা বযতক্তগি পগাটিমূহ প নন, আইতিএআই, আইতিৰ্াবতলউএআই, আইতিএছআই, আইনজীৱীৰ েতৰষিৰ দ্বাৰা জাতৰ কৰা আনবিনকাৰীৰ ফনটা ৰ্কা আইতৰ্ কাৰ্ব িমূহ ইিযাতি| j. ৰাতজযক িৰকাৰৰ দ্বাৰা স্বাক্ষতৰি এননৰগাৰ জ’ব কাৰ্ব k. গ্ৰাহক/িাবীিাৰৰ নামি ৰ্কা নিু ন সবিুযতিক/োনী তবল, ’ি ঠিকনা পিিুওঁৱা সহনছ(তিতনমাহিকক েুৰতণ হ’ব নালানগ)| l. নিু ন িম্পতত্ত/আৱািী কৰ ৰতিি(এক বছৰিকক েুৰতণ হ’ব নালানগ) m. ষ্টাম পেোৰি আৱািৰ সবিযমান েঞ্জীকত ি সবধ েট্টা িুতক্ত( তিনহ ভাৰা/েট্টাট ৰ্কা বািিানৰ পক্ষত্ৰি)|
  9. 9. িাতলকাভু ক্ত পবংকৰ িাতলকা ক্ৰমাাং ক সোংকৰ নামসমূহ ক্ৰমাাং ক সোংকৰ নামসমূহ ১. এলাহাবাি পবংক ১২. পষ্টট পবংক অফ ইতিয়া ২. অন্দ্ৰা পবংক ১৩. পষ্টট পবংক অফ োতিয়ালা ৩. পবংক অফ ইতিয়া ১৪. পষ্টট পবংক অফ ট্ৰাভাননকৌৰ ৪. পবংক অফ মহাৰাষ্ট্ৰ ১৫. তিতিনকট পবংক ৫. কেবনৰশ্বন পবংক ১৬. িাতমলনাি মানিব ন্ট পবংক ৬. পৰ্না পবংক ১৭. িযা কানৰাৰ বযাি পবংক ৭. আইতৰ্তবআই পবংক ১৮. িযা লক্ষ্মী তবলাি পবংক তলতমনটৰ্ ৮. ইতিয়ান পবংক ১৯. িযা িাউৰ্ ইতিয়ান পবংক তলতমনটৰ্ ৯. অতৰনয়ন্টল পবংক অফ কমবাি ২০. ইনকা পবংক ১০. পষ্টট পবংক অফ তবকানৰ এি জয়েুৰৰ ২১. ইউনাইনটৰ্ পবংক অফ ইতিয়া ১১. পষ্টট পবংক অফ হাইড্ৰাবাি ২২. তবজয়া পবংক
  10. 10. A financially aware and empowered India.

×