SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 2
SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH
Temat: ,, SEGREGUJEMY ŚMIECI”
Temat dnia: ,, Wszystkie dzieci segregują śmieci ‘’
Cel główny:
- Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji
śmieci.
Cele operacyjne:
- dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja,
- dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji,
- segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal),
- będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego,
- chętnie uczestniczy w zabawach,
- potrafi skupić uwagę na utworze
- dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka
Metody:
- sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz.
Materiały:
-plakat- ,,Jak poprawnie segregować odpady’’
-pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty -
plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal)
- różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe
-obrazki przedstawiające różne odpady ( słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po
napoju, kapsel, butelka po wodzie, opakowanie po szamponie)
Przebieg zajęć:
1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza
pt. ,, ODPADY’’. Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na
pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja.
Pomyśl już teraz o naszej planecie,
zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.
Byłby to problem nie lada -
zatem już teraz pomyślmy o odpadach.
Bo śmieci i odpady nie są jednakowe -
są szklane, papierowe, także plastikowe.
Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.
I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!
Osobno plastik,
osobno szkło,
osobno papier- przyrodę chroń !
Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie
kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.; jogurty, serki, herbaty). Picie
kupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp.
Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ?
Wniosek :
Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów.
2. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki. Dlaczego mają różne kolory (każdy
kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady
wrzucamy.
3. Segregujemy śmieci – ćwiczenia w segregowaniu. Nauczycielka rozsypuje na dywanie
śmieci wykonane z różnego rodzaju materiału. Zadaniem dzieci jest ich zgniatanie i
segregowanie do poszczególnych pojemników( niebieski- makulatura , żółty- plastik, zielony-
szkło kolorowe, biały- szkło białe, czerwony – metal). Zwrócenie uwagi na to, że niektóre
pozostałe odpady nie pasujące do pojemników takie jak baterie, lekarstwa, zepsute
urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać bo są bardzo szkodliwe dla środowiska.
Nauczycielka zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z rodzicami w domu.
4. Nauka wierszyka ,, Odpadki”. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz, dzieci uważnie słuchają.
Następnie dzieci razem z nauczycielem głośno wypowiadają wiersz . Nauczyciel prosi o
powtórzenie wierszyka dziewczynki następnie chłopców. Dzieci jeszcze raz wspólnie
powtarzają wierszyk.
Papier, puszki, szkło, plastiki,
posprzątamy w pojemniki.
Posprzątamy sprawnie, pięknie,
bo nam świat przez śmieci pęknie.
5. Zabawa ruchowa ,, Tworzymy pary’’
Ochotnicy otrzymują obrazki przedstawiające różne odpady . Dzieci biegają swobodnie po
sali, na umówiony sygnał muszą utworzyć pary (np. gazeta - zeszyt, szklana butelka - słoik,
puszka po napoju – kapsel , butelka po wodzie-opakowanie po szamponie). Po sprawdzeniu
poprawności utworzonych par - zmiana uczestników zabawy.
6. Zakończenie , nauczyciel dziękuje za udział w zabawie.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Ipet zaburzenia zachowania
Ipet zaburzenia zachowaniaIpet zaburzenia zachowania
Ipet zaburzenia zachowania
Aga Szajda
 
Plan terapii jąkania
Plan terapii jąkaniaPlan terapii jąkania
Plan terapii jąkania
gosiaki
 
Rodzina jako srodowisko wychowawcze
Rodzina jako srodowisko wychowawczeRodzina jako srodowisko wychowawcze
Rodzina jako srodowisko wychowawcze
knbb_mat
 
Scenariusz zajęć w przedszkolu specjalnym
Scenariusz zajęć w przedszkolu specjalnymScenariusz zajęć w przedszkolu specjalnym
Scenariusz zajęć w przedszkolu specjalnym
izaab
 
екскурсії та практика учнів, заняття № 3
екскурсії та практика учнів, заняття № 3екскурсії та практика учнів, заняття № 3
екскурсії та практика учнів, заняття № 3
Денис Ивко
 

Mais procurados (20)

Procesy grupowe
Procesy grupoweProcesy grupowe
Procesy grupowe
 
Scenariusz przedszkole
Scenariusz przedszkoleScenariusz przedszkole
Scenariusz przedszkole
 
techniki projekcyjne w diagnozowaniu sytuacji rodzinnej i szkolnej
techniki projekcyjne w diagnozowaniu sytuacji rodzinnej i szkolnejtechniki projekcyjne w diagnozowaniu sytuacji rodzinnej i szkolnej
techniki projekcyjne w diagnozowaniu sytuacji rodzinnej i szkolnej
 
Praca z uczniem ze spektrum autyzmu
Praca z uczniem ze spektrum autyzmuPraca z uczniem ze spektrum autyzmu
Praca z uczniem ze spektrum autyzmu
 
Autyzm: metody pracy, teoria i praktyka
Autyzm: metody pracy, teoria i praktykaAutyzm: metody pracy, teoria i praktyka
Autyzm: metody pracy, teoria i praktyka
 
Diagnoza penitencjarna
Diagnoza penitencjarnaDiagnoza penitencjarna
Diagnoza penitencjarna
 
РАНКОВІ ЗУСТРІЧІ. АКТУАЛЬНІСТЬ, РОЛЬ РАНКОВИХ ЗУСТРІЧЕЙ (Решетник Р.В.)
РАНКОВІ ЗУСТРІЧІ. АКТУАЛЬНІСТЬ, РОЛЬ РАНКОВИХ ЗУСТРІЧЕЙ (Решетник Р.В.)РАНКОВІ ЗУСТРІЧІ. АКТУАЛЬНІСТЬ, РОЛЬ РАНКОВИХ ЗУСТРІЧЕЙ (Решетник Р.В.)
РАНКОВІ ЗУСТРІЧІ. АКТУАЛЬНІСТЬ, РОЛЬ РАНКОВИХ ЗУСТРІЧЕЙ (Решетник Р.В.)
 
1 Rozpoznawanie materiałów do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych
1 Rozpoznawanie materiałów do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych1 Rozpoznawanie materiałów do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych
1 Rozpoznawanie materiałów do wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych
 
diagnoza przypadków przemocy i zaniedbywania dzieci
diagnoza przypadków przemocy i zaniedbywania dziecidiagnoza przypadków przemocy i zaniedbywania dzieci
diagnoza przypadków przemocy i zaniedbywania dzieci
 
Koncepcje psychologiczne
Koncepcje psychologiczneKoncepcje psychologiczne
Koncepcje psychologiczne
 
Praca z dzieckiem autystycznym - metodyka
Praca z dzieckiem autystycznym - metodykaPraca z dzieckiem autystycznym - metodyka
Praca z dzieckiem autystycznym - metodyka
 
Autyzm
AutyzmAutyzm
Autyzm
 
Ipet zaburzenia zachowania
Ipet zaburzenia zachowaniaIpet zaburzenia zachowania
Ipet zaburzenia zachowania
 
diagnoza funkcjonowania dziecka w szkole
diagnoza funkcjonowania dziecka w szkolediagnoza funkcjonowania dziecka w szkole
diagnoza funkcjonowania dziecka w szkole
 
Autyzm
AutyzmAutyzm
Autyzm
 
100 kapitalnych pomysłów na promocję czytelnictwa - Czytanie wyzwala kreatywn...
100 kapitalnych pomysłów na promocję czytelnictwa - Czytanie wyzwala kreatywn...100 kapitalnych pomysłów na promocję czytelnictwa - Czytanie wyzwala kreatywn...
100 kapitalnych pomysłów na promocję czytelnictwa - Czytanie wyzwala kreatywn...
 
Plan terapii jąkania
Plan terapii jąkaniaPlan terapii jąkania
Plan terapii jąkania
 
Rodzina jako srodowisko wychowawcze
Rodzina jako srodowisko wychowawczeRodzina jako srodowisko wychowawcze
Rodzina jako srodowisko wychowawcze
 
Scenariusz zajęć w przedszkolu specjalnym
Scenariusz zajęć w przedszkolu specjalnymScenariusz zajęć w przedszkolu specjalnym
Scenariusz zajęć w przedszkolu specjalnym
 
екскурсії та практика учнів, заняття № 3
екскурсії та практика учнів, заняття № 3екскурсії та практика учнів, заняття № 3
екскурсії та практика учнів, заняття № 3
 

Destaque (6)

Konspekt lekcji muzealnej
Konspekt lekcji muzealnejKonspekt lekcji muzealnej
Konspekt lekcji muzealnej
 
Schemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcjiSchemat scenariusza lekcji
Schemat scenariusza lekcji
 
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasyScenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy
 
Tworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcjiTworzenie scenariuszy lekcji
Tworzenie scenariuszy lekcji
 
Czynności obrazki logopedyczne 1111
Czynności obrazki logopedyczne 1111Czynności obrazki logopedyczne 1111
Czynności obrazki logopedyczne 1111
 
13
1313
13
 

Semelhante a Scenariusz zajęć polonistycznych

Ekologia w szkole i w domu
Ekologia w szkole i w domuEkologia w szkole i w domu
Ekologia w szkole i w domu
Agata
 
Dekalog przyjaciół Eco Flasha
Dekalog przyjaciół Eco FlashaDekalog przyjaciół Eco Flasha
Dekalog przyjaciół Eco Flasha
Maria Pirecka
 
Listy do ziemi
Listy  do ziemiListy  do ziemi
Listy do ziemi
sppolna30
 
Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Jak rozbudzać kreatywność dziecka? Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Sabina Zalewska
 

Semelhante a Scenariusz zajęć polonistycznych (14)

Ekologia w jaworzni
Ekologia w jaworzniEkologia w jaworzni
Ekologia w jaworzni
 
Ekologia w SP Jaworznia
Ekologia w SP JaworzniaEkologia w SP Jaworznia
Ekologia w SP Jaworznia
 
Ekologia
EkologiaEkologia
Ekologia
 
Ekologia w szkole i w domu
Ekologia w szkole i w domuEkologia w szkole i w domu
Ekologia w szkole i w domu
 
Dekalog przyjaciół Eco Flasha
Dekalog przyjaciół Eco FlashaDekalog przyjaciół Eco Flasha
Dekalog przyjaciół Eco Flasha
 
Listy do ziemi
Listy  do ziemiListy  do ziemi
Listy do ziemi
 
Prezentacja Dzień Ziemi
Prezentacja Dzień ZiemiPrezentacja Dzień Ziemi
Prezentacja Dzień Ziemi
 
Praca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego Zdroje
Praca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego ZdrojePraca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego Zdroje
Praca konkursowa Liceum Ogólnokształcącego Zdroje
 
scenariusz_Rabka
scenariusz_Rabkascenariusz_Rabka
scenariusz_Rabka
 
Ecological activities at school in Jaworznia
Ecological activities at school in JaworzniaEcological activities at school in Jaworznia
Ecological activities at school in Jaworznia
 
Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Jak rozbudzać kreatywność dziecka? Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
Jak rozbudzać kreatywność dziecka?
 
Lubuskie gra w zielone Gimnzajum w Deszcznie
Lubuskie gra w zielone Gimnzajum w DeszcznieLubuskie gra w zielone Gimnzajum w Deszcznie
Lubuskie gra w zielone Gimnzajum w Deszcznie
 
Ekologia na co dzień
Ekologia na co dzieńEkologia na co dzień
Ekologia na co dzień
 
Dzien ziemi
Dzien ziemiDzien ziemi
Dzien ziemi
 

Scenariusz zajęć polonistycznych

  • 1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH Temat: ,, SEGREGUJEMY ŚMIECI” Temat dnia: ,, Wszystkie dzieci segregują śmieci ‘’ Cel główny: - Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji śmieci. Cele operacyjne: - dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, - dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji, - segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal), - będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego, - chętnie uczestniczy w zabawach, - potrafi skupić uwagę na utworze - dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka Metody: - sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz. Materiały: -plakat- ,,Jak poprawnie segregować odpady’’ -pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty - plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal) - różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe -obrazki przedstawiające różne odpady ( słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po napoju, kapsel, butelka po wodzie, opakowanie po szamponie) Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza pt. ,, ODPADY’’. Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja. Pomyśl już teraz o naszej planecie, zanim się stanie jednym wielkim śmieciem. Byłby to problem nie lada - zatem już teraz pomyślmy o odpadach. Bo śmieci i odpady nie są jednakowe - są szklane, papierowe, także plastikowe. Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady. I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci! Osobno plastik, osobno szkło, osobno papier- przyrodę chroń !
  • 2. Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzenie kupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.; jogurty, serki, herbaty). Picie kupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp. Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ? Wniosek : Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów. 2. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki. Dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy. 3. Segregujemy śmieci – ćwiczenia w segregowaniu. Nauczycielka rozsypuje na dywanie śmieci wykonane z różnego rodzaju materiału. Zadaniem dzieci jest ich zgniatanie i segregowanie do poszczególnych pojemników( niebieski- makulatura , żółty- plastik, zielony- szkło kolorowe, biały- szkło białe, czerwony – metal). Zwrócenie uwagi na to, że niektóre pozostałe odpady nie pasujące do pojemników takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać bo są bardzo szkodliwe dla środowiska. Nauczycielka zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z rodzicami w domu. 4. Nauka wierszyka ,, Odpadki”. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz, dzieci uważnie słuchają. Następnie dzieci razem z nauczycielem głośno wypowiadają wiersz . Nauczyciel prosi o powtórzenie wierszyka dziewczynki następnie chłopców. Dzieci jeszcze raz wspólnie powtarzają wierszyk. Papier, puszki, szkło, plastiki, posprzątamy w pojemniki. Posprzątamy sprawnie, pięknie, bo nam świat przez śmieci pęknie. 5. Zabawa ruchowa ,, Tworzymy pary’’ Ochotnicy otrzymują obrazki przedstawiające różne odpady . Dzieci biegają swobodnie po sali, na umówiony sygnał muszą utworzyć pary (np. gazeta - zeszyt, szklana butelka - słoik, puszka po napoju – kapsel , butelka po wodzie-opakowanie po szamponie). Po sprawdzeniu poprawności utworzonych par - zmiana uczestników zabawy. 6. Zakończenie , nauczyciel dziękuje za udział w zabawie.