SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 31
Γιατί διάλεξα την Ιλιάδα και 
συγκεκριμένα την «Πατρόκλεια» 
Η "Ιλιάδα" του Ομήρου παραμένει λαμπρό και αδιάβρωτο σημείο 
αναφοράς στον παγκόσμιο πολιτισμό,ένα από τα αρχαιότερα κείμενα 
της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας. Ο Όμηρος δημιούργησε ένα ποιητικό 
έργο μοναδικό, που επέδρασε όχι μόνο στον Ελληνικό, αλλά και στο 
Δυτικό πολιτισμό. Στη σύνθεσή της η Ιλιάδα έχει μια θαυμάσια πλοκή 
και αρμονική και καλλιτεχνική διάταξη. Κάθε μέρος της έχει αρτιότητα 
και τη δική του δομή, ενώ το ολοκληρωμένο της νόημα δίνεται μόνο 
μέσα από το γενικό πλαίσιο του έργου.
Η ραψωδία Π (ειδικά ο θάνατος του Πατρόκλου, που 
συμβαίνει στο τέλος της ραψωδίας) κατέχει σπουδαία θέση 
μέσα στο έπος, σηματοδοτώντας σημαντικά γεγονότα για την 
προώθηση της πλοκής και προοικονομώντας τη δράση του έργου. 
α) περιγράφει την αριστεία και τον θάνατο του Πατρόκλου. 
Ειδικότερα, ο θάνατος του Πατρόκλου εξυπηρετεί την 
προώθηση της πλοκής του έπους με την επιστροφή 
του Αχιλλέα στον πόλεμο και τον θάνατο του Έκτορα· 
β) ανατροφοδοτείται η δράση του έργου με την εγκατάλειψη της 
οργής του Αχιλλέα κατά του Αγαμέμνονα και την πυροδότηση 
μιας εκδικητικής οργής για τον Έκτορα · 
γ) αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για τους Τρώες· 
δ) μετά το ζενίθ με την αριστεία και τον θρίαμβο του Πατρόκλου 
φθάνουμε στο ναδίρ με τον θάνατό του λόγω της υπέρβασης του 
μέτρου. Υπάρχουν, δηλαδή, στοιχεία αρχαίας τραγωδίας (Jones 
2010, 222).
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 
• ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ραψωδία Π (στίχοι 684-806) 
• Στο ΑΠ διατίθενται 3 ώρες για την ενότητα 684-867.Το 
συγκεκριμένο σχέδιο μαθήματος αφορά την ενότητα 684-806 
,στην οποία αφιέρωσα 2 ώρες .
Διδακτικοί στόχοι 
Επιδιώκεται οι μαθητές : 
1.Να γνωρίσουν τις τελευταίες φάσεις της αριστείας του 
Πατρόκλου και να διαπιστώσουν την αξία και τη γενναιότητά 
του. 
2.Να διαπιστώσουν την ηθική αρχή που διέπει την ομηρική ποίηση: 
ΑΤΗ –ΥΒΡΗ- ΝΕΜΕΣΗ-ΤΙΣΗ 
3.Να προβληματιστούν σχετικά με το ρόλο των θεών και 
συγκεκριμένα του Απόλλωνα 
4.Να κατανοήσουν και να εμπεδώσουν τρόπους αφηγηματικής 
τεχνικής (αποστροφή, παρομοίωση, προοικονομία).
ΜΕΘΟΔΟΣ :Αναλυτική-Συνθετική 
Εποπτικά μέσα : 
• Φωτοτυπίες- πίνακας 
• Βιντεοπροβολέας 
• Πορεία διδασκαλίας :Ανάλυση-σύνθεση
Στάδια πορείας 
1. Αφόρμηση 
Η αφόρμηση γίνεται από το προηγούμενο μάθημα ,όπου έχει γίνει η 
περιληπτική αναδιήγηση της ραψωδίας Π και ζητάμε από τους 
μαθητές μας συγκεκριμένα να εντοπίσουν τα κατορθώματα του 
Πατρόκλου, από τη στιγμή που βγαίνει στη μάχη (υποχώρηση 
των Τρώων ,σώζει το καράβι του Πρωτεσίλαου ,σκοτώνει 
πολυάριθμους εχθρούς ,μονομαχεί με το Σαρπηδόνα).
2. Ανάγνωση «μετ’ ήθους» από το 
διδάσκοντα 
3. Σύντομη απόδοση περιεχομένου από τους μαθητές 
4. Αναγράφουμε στον πίνακα την κατευθυντήρια ιδέα της ενότητας: 
«Άνοδος και πτώση του Πατρόκλου»
5.ΑΝΑΛΥΣΗ 
i)ΑΡΙΣΤΕΙΑ 
Έχοντας αναφέρει σε προηγούμενη ενότητα, τι είναι στον Όμηρο η 
αριστεία και ποιά είναι τα τυπικά της στάδια ( τα παιδιά τα 
έχουν καταγράψει στο τετράδιό τους) εντοπίζουμε στην αριστεία 
του Πατρόκλου κάποια από τα στάδια αυτά :α) Ορμά ακάθεκτος 
στη μάχη και σκορπάει το θάνατο, σκοτώνοντας τους εχθρούς 
τον ένα μετά τον άλλο (στ.693 κκ), 
• β) συγκρούστηκε με τον πιο ισχυρό αντίπαλο τον Έκτορα 
(έστω κι αν αστόχησε σκοτώνοντας τον ηνίοχό του Κεβριόνη ) 
στ.733 κκ, 
• γ )Παρουσιάζεται η τεχνική της « αποτυχημένης απόπειρας 
»,καθώς ο επικός ήρωας χυμάει τρεις φορές και την τέταρτη 
τον αναχαιτίζει ο Απόλλωνας.
δ) η δράση του παρουσιάζεται με παραστατικές παρομοιώσεις ,άλλοτε 
απλές(στ.705,στ.786,στ.752) και άλλοτε εκτεταμένες(στ.757- 
761,765-771). 
Στο σημείο αυτό καλούμε τα παιδιά ,όχι μόνο να εντοπίσουν τις 
παρομοιώσεις ,αλλά τις εκτεταμένες να τις αναλύσουν στα συνθετικά 
τους μέρη (αναφορικό. δεικτικό μέρος και κοινός όρος)
ii)Σχήμα αποστροφής και προοικονομία 
Στους στίχους 692,707,744,754,787, επισημαίνουμε στους 
μαθητές μας το σχήμα της αποστροφής ,όπου ο Όμηρος 
διακόπτει την αντικειμενική του αφήγηση και με συγκινητικό 
τρόπο απευθύνεται σε δεύτερο πρόσωπο στον ήρωα με λόγο 
,γεμάτο θλίψη και οικτιρμό. Τι δηλώνουν αυτές οι αποστροφές; 
Α) την ειλικρινή συμπάθεια του ποιητή προς την ευγενική και 
φλογερή ψυχή του Πατρόκλου. 
Β) την πικρόχολη διάθεσή του ενόψει του χαμού ενός τέτοιου 
ήρωα. 
Γ) την πονεμένη ειρωνεία του βλέποντας τον Πάτροκλο να 
προκαλεί μόνος του τη μοίρα του και να οδεύει άφευκτα προς το 
θάνατό του.
• Σε αυτό το σημείο επισημαίνουμε στους μαθητές το στίχο 682 
«ποία τύφλωσις».όπου ο ποιητής κάνει λόγο για την Άτη ,τη 
μέθη της νίκης που γέμισε αλαζονεία τον ήρωα και ξέχασε τις 
συμβουλές του Αχιλλέα ,παρασύροντάς τον στα δόκανα της 
Ύβρης. (Υπενθυμίζουμε τους συντρόφους του Οδυσσέα και τον 
Αίγισθο από τη ραψωδία α της Οδύσσειας, καθώς και τους 
μνηστήρες). 
• Προοικονομείται από τον ποιητή ο θάνατος του ήρωα(στ.686- 
687 και στ.693).Στους στίχους 707-708 προσημαίνεται η 
άλωση της Τροίας και ο χαμός του Αχιλλέα και του Πατρόκλου 
πριν απ’αυτήν.
iii) Ο Θεός Απόλλωνας 
• Ένας μαθητής διαβάζει τους στίχους 786-804,όπου ο 
Απόλλωνας αφοπλίζει τον ήρωα ,χτυπώντας τον από πίσω, με 
τη θεϊκή του υπόσταση (επισήμανση της διαφοράς επιφάνειας και 
ενανθρώπισης ). 
Εδώ πρέπει να τονίσουμε στα παιδιά, αφού πρώτα μας 
χαρακτηρίσουν αυθόρμητα τον Απόλλωνα, ότι ο Απόλλωνας, 
πράγματι χρησιμοποιεί τρόπους ηθικά απαράδεκτους (δόλος και 
άνανδρη αντιμετώπιση του αντιπάλου) . Η επίθεσή του είναι 
ύπουλη.
• Όμως οι ενέργειες των θεών δεν κρίνονται με βάση τον ηθικό 
κώδικα που ρυθμίζει τις ανθρώπινες σχέσεις ,καθώς δεν 
ισχύουν γι’ αυτούς με τα ανθρώπινα μέτρα οι έννοιες καλό και 
κακό, ηθικό και ανήθικο ,δίκαιο και άδικο. Η Όλγα Κομνηνού- 
Κακριδή αναφέρει ότι «οι θεοί του Ολύμπου δεν είναι δεμένοι με 
ηθικούς περιορισμούς».
iv) O αριθμός τρία 
• Στην ενότητα αυτή παρατηρούμε επίσης τη χρήση του αυξητικού 
κανόνα του τρία και των πολλαπλασίων του.Τονίζουμε την 
παρουσία του στα δημοτικά μας τραγούδια και παραμύθια ,με 
ανάλογα παραδείγματα ,για να επισημάνουμε και τη συνέχεια της 
λογοτεχνικής μας παράδοσης. 
• Τρεις επιθέσεις κάνει ο Πάτροκλος στα τείχη της Τροίας ,τρεις 
φορές σκοτώνει από εννιά αντιπάλους την κάθε φορά ,σε τρεις 
φάσεις γίνεται η πτώση του και με τρεις δράστες 
(Απόλλωνας ,Εύφορβος ,Έκτορας ).Στην ενότητα αυτή, βέβαια, 
βλέπουμε τον Απόλλωνα.
6.ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ 
Προχωρούμε σε σύνθεση των όσων βγήκαν αναλυτικά μέσα από 
συζήτηση 
με συνεχείς αναφορές στο κείμενο που μας οδήγησε και μας 
στήριξε σε όλη τη διδακτική πορεία. Καταλήγουμε στο 
συμπέρασμα ότι η αριστεία του Πατρόκλου ήταν βαθιά τραγική 
,αφού πραγματοποιήθηκε με στόχο την καταστροφή του, γιατί 
μόνον έτσι θα επιστρέψει ο Αχιλλέας και θα σκοτωθεί ο 
Έκτορας, για να ολοκληρωθεί ο ιλιαδικός μύθος.
Υπενθυμίζεται ότι στον τρωικό μύθο και πόλεμο ο Αχιλλέας 
προορίζεται να σκοτωθεί νωρίς, όπως δηλώνει και το 
λογοτυπικό κατηγόρημα ωκύμορος. Στον ιλιαδικό, όμως, μύθο 
και πόλεμο αντ' αυτού σκοτώνεται ο Πάτροκλος. Η 
«Πατρόκλεια» επομένως αναπληρώνει την παραλειπόμενη στην 
Ιλιάδα «Αχιλληίδα». Πρόκειται για αποκαλυπτικό ελιγμό του 
ποιητή της Ιλιάδας, με τον οποίο το κορυφαίο αρχαϊκό έπος 
καθίσταται πρώιμη τραγωδία. 
Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ 
ΑΣΚΗΣΕΙΣ(Α) 
Μπορούμε να παραθέσουμε δημοτικά τραγούδια ,όπου επαινείται το 
ιπποτικό πνεύμα και καταδικάζεται η χρήση δόλου στην 
αντιμετώπιση του εχθρού. (από το βιβλίο του καθηγητή). 
Στο απόσπασμα που ακολουθεί ο ήρωας ψέγει τους αντιπάλους του για 
την άνανδρη συμπεριφορά τους, όπως θα μπορούσε να κάνει και ο 
Πάτροκλος εναντίον αυτών που συνέβαλαν στο θάνατο του: 
«Μαργαριτιώτες άπιστοι, νυχτοπαλικαράδες, 
εγώ αν σκότωσα πολλούς, πολλούς απ' τους δικούς σας, 
παλικαρίσια το 'κανα, δε σκότωνα τη νύχτα...»
«Ο θάνατος του Διγενή» (Β) 
[Απόσπασμα ακριτικού τραγουδιού που εξυμνεί τα υπεράνθρωπα 
κατορθώματα αλλά και το τέλος του Διγενή] 
«...Σπίτι δεν τον εσκέπαζε, σπήλιο δεν τον εχώρει 
τα όρη εδιασκέλιζε , βουνού κορφές επήδα, 
χαράκι' αμαδολόγαγε και ριζιμιά ξεκούνιε. 
Στο βίτσιμά πιανε πουλιά, στο πέταμα γεράκια, 
στο γλάκιο και στο πήδημα τα λάφια και τ' αγρίμια. 
Ζηλεύγει ο Χάρος, με χωσιά μακρά τονε βιγλίζει, 
κι ελάβωσέ του την καρδιά και την ψυχή του πήρε». 
(Ν. Πολίτης, Εκλογή από τα τραγούδια του ελληνικού λαού, εκδόσεις 
«γράμματα»)
ΑΣΚΗΣΕΙΣ 
• 1.Ποια είναι τα τελευταία κατορθώματα του Πατρόκλου; Αφού 
μελετήσετε και την περιληπτική αναδιήγηση της ραψωδίας, να 
δείξετε ότι όλη η δράση του ήρωα στη ραψωδία Π έχει τα 
χαρακτηριστικά της αριστείας με αποκορύφωμα τους στίχους 
783-785.
2. Πού φαίνεται η συμπάθεια του ποιητή για τον Πάτροκλο; Να 
σημειώσετε τα σχετικά χωρία του κειμένου. 
ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ 
ΜΕ ΤΟ ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ 
3. Να συγκρίνετε τη συμπεριφορά και το ρόλο του Απόλλωνα στο 
θάνατο του Πάτροκλου με τον τρόπο τον οποίο χρησιμοποιεί ο 
Χάρος, για να σκοτώσει τον Διγενή στο ακριτικό τραγούδι που 
εξυμνεί τα υπεράνθρωπα κατορθώματα του ακρίτη . 
Να ελέγξετε τι επιδιώκουν τόσο ο Όμηρος όσο και ο ανώνυμος 
ποιητής του ακριτικού τραγουδιού με το να αποδίδουν παρόμοιες 
συμπεριφορές στον Φοίβο και στον Χάρο αντίστοιχα.
ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ 
 ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ 
 ΟΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΣ:ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ 
 OΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑ:ΣΑΜΑΡΑ ΜΑΡΙΑ 
 
ΟΜΗΡΙΚΑ ΜΕΓΑΘΕΜΑΤΑ:Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗ,Εκδ.Κέδρος. 
 Σχέδιο και τεχνική της Ιλιάδας :Όλγα Κομνηνού-Κακριδή ,Εκδ. 
Εστία. 
 http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos 
%20Politismos/Yliko/OMHROS-ILIADA/Iliada/Iliada25.htm
ΆΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ 
• Με τα τεχνολογικά εργαλεία « wordle- 
σύννεφα λέξεων »,«tagxedo» και «hot 
potatoes» μπορούν οι μαθητές μας να 
δημιουργήσουν δικά τους σύννεφα λέξεων από 
στίχους της ραψωδίας Π και να λύσουν 
πρωτότυπες ασκήσεις. Βλέπουμε στις 
επόμενες διαφάνειες. 
• Επίσης στον βιντεοπροβολέα μπορούν να 
παρακολουθήσουν ,στην παρακάτω 
ιστοσελίδα:http://www.slideshare.net/sofiah 
antzi/ss-33238361,ενδιαφέρον υλικό με 
ασκήσεις και δραστηριότητες ,για όλη την 
Ιλιάδα.
wordle
tagxedo
HOT POTATOES
HOT POTATOES
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ
ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Ομήρου Ιλιάδα Γ 121-244 φύλλο εργασίας 5
Ομήρου Ιλιάδα Γ  121-244 φύλλο εργασίας 5Ομήρου Ιλιάδα Γ  121-244 φύλλο εργασίας 5
Ομήρου Ιλιάδα Γ 121-244 φύλλο εργασίας 5varalig
 
5η ενότητα, Οδύσσεια
5η ενότητα, Οδύσσεια5η ενότητα, Οδύσσεια
5η ενότητα, Οδύσσειαmatoula74
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣemathites
 
διαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμα
διαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμαδιαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμα
διαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμαRia Papamanoli
 
Ιλιάδα , ραψωδια Π Ppt και ερωτήσεις
Ιλιάδα ,  ραψωδια Π  Ppt και ερωτήσειςΙλιάδα ,  ραψωδια Π  Ppt και ερωτήσεις
Ιλιάδα , ραψωδια Π Ppt και ερωτήσειςartedinou
 
Νέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ Γυμνασίου
Νέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ ΓυμνασίουΝέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ Γυμνασίου
Νέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ ΓυμνασίουEleni Vakana
 
Ιλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία Α
Ιλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία ΑΙλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία Α
Ιλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία Αvaralig
 
Οδυσσεια, ε 165 251
Οδυσσεια, ε 165 251Οδυσσεια, ε 165 251
Οδυσσεια, ε 165 251Georgia Sofi
 
Μετοχή: θεωρία ασκήσεις
Μετοχή: θεωρία  ασκήσειςΜετοχή: θεωρία  ασκήσεις
Μετοχή: θεωρία ασκήσειςGeorgia Dimitropoulou
 
Ν.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Ν.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη ΖορμπάΝ.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Ν.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη ΖορμπάGeorgia Dimitropoulou
 
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςστην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςZeta Stavropoulou
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣemathites
 
ραψωδια χ
ραψωδια χραψωδια χ
ραψωδια χartedinou
 
Νεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίας
Νεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίαςΝεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίας
Νεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίαςmvourtsian
 
Ερωτόκριτος
ΕρωτόκριτοςΕρωτόκριτος
ΕρωτόκριτοςStella Stath
 
Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας
      Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας      Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας
Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίαςmvourtsian
 

Mais procurados (20)

Ομήρου Ιλιάδα Γ 121-244 φύλλο εργασίας 5
Ομήρου Ιλιάδα Γ  121-244 φύλλο εργασίας 5Ομήρου Ιλιάδα Γ  121-244 φύλλο εργασίας 5
Ομήρου Ιλιάδα Γ 121-244 φύλλο εργασίας 5
 
5η ενότητα, Οδύσσεια
5η ενότητα, Οδύσσεια5η ενότητα, Οδύσσεια
5η ενότητα, Οδύσσεια
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΠΕΡΙΛΗΨΗ-ΑΣΚΗΣΕΙΣ
 
διαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμα
διαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμαδιαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμα
διαγώνισμα προσομοιωσηw λογοτεχνια α ταξη- Το μαύρο κύμα
 
Ραψωδία Α' (στ.: 1-53)
Ραψωδία Α' (στ.: 1-53)Ραψωδία Α' (στ.: 1-53)
Ραψωδία Α' (στ.: 1-53)
 
Λεξιλογικός Πίνακας "κοσμώ". 3η ενότητα Αρχαίων Β΄ Γυμνασίου
Λεξιλογικός Πίνακας "κοσμώ". 3η ενότητα Αρχαίων Β΄ ΓυμνασίουΛεξιλογικός Πίνακας "κοσμώ". 3η ενότητα Αρχαίων Β΄ Γυμνασίου
Λεξιλογικός Πίνακας "κοσμώ". 3η ενότητα Αρχαίων Β΄ Γυμνασίου
 
Ιλιάδα , ραψωδια Π Ppt και ερωτήσεις
Ιλιάδα ,  ραψωδια Π  Ppt και ερωτήσειςΙλιάδα ,  ραψωδια Π  Ppt και ερωτήσεις
Ιλιάδα , ραψωδια Π Ppt και ερωτήσεις
 
Νέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ Γυμνασίου
Νέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ ΓυμνασίουΝέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ Γυμνασίου
Νέα Παιδαγωγική, Ν.Καζαντζάκης, Α΄ Γυμνασίου
 
Ιλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία Α
Ιλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία ΑΙλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία Α
Ιλιάδα σημειώσεις στη ραψωδία Α
 
Ευριπίδη Ελένη, Β΄ επεισόδιο, 4η σκηνή, στ. 942-1139
Ευριπίδη Ελένη, Β΄ επεισόδιο, 4η σκηνή, στ. 942-1139Ευριπίδη Ελένη, Β΄ επεισόδιο, 4η σκηνή, στ. 942-1139
Ευριπίδη Ελένη, Β΄ επεισόδιο, 4η σκηνή, στ. 942-1139
 
Ευριπίδη Ελένη, Α΄ επεισόδιο, 2η σκηνή, στίχοι 495-541
Ευριπίδη Ελένη, Α΄ επεισόδιο, 2η σκηνή, στίχοι 495-541Ευριπίδη Ελένη, Α΄ επεισόδιο, 2η σκηνή, στίχοι 495-541
Ευριπίδη Ελένη, Α΄ επεισόδιο, 2η σκηνή, στίχοι 495-541
 
Οδυσσεια, ε 165 251
Οδυσσεια, ε 165 251Οδυσσεια, ε 165 251
Οδυσσεια, ε 165 251
 
Μετοχή: θεωρία ασκήσεις
Μετοχή: θεωρία  ασκήσειςΜετοχή: θεωρία  ασκήσεις
Μετοχή: θεωρία ασκήσεις
 
Ν.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Ν.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη ΖορμπάΝ.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
Ν.Καζαντζάκης, Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά
 
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςστην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
 
ραψωδια χ
ραψωδια χραψωδια χ
ραψωδια χ
 
Νεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίας
Νεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίαςΝεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίας
Νεοελληνική Γλώσσα Γ Γυμνασίου Ενότητα 1 Φύλλο εργασίας
 
Ερωτόκριτος
ΕρωτόκριτοςΕρωτόκριτος
Ερωτόκριτος
 
Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας
      Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας      Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας
Αρχαία Ελληνικά Γ Γυμνασίου Ενότητα 8 Φύλλο εργασίας
 

Destaque

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ  Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ Maria Froudaraki
 
αριστεια ιλιαδα
αριστεια ιλιαδααριστεια ιλιαδα
αριστεια ιλιαδαMariaPerra
 
ΙΛΙΑΔΑ Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
ΙΛΙΑΔΑ  Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)ΙΛΙΑΔΑ  Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
ΙΛΙΑΔΑ Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)Kats961
 
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣAlexandra Gerakini
 
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑAlexandra Gerakini
 
ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣ
ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣ
ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣAlexandra Gerakini
 
Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972
Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972
Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 197217gymnasioperisteriou
 
ζωφραφιες μαθητών
ζωφραφιες μαθητώνζωφραφιες μαθητών
ζωφραφιες μαθητώνmtrianti69
 
History of Photography
History of PhotographyHistory of Photography
History of Photographycmanasaki
 
ΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑ
ΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑ
ΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑΕΛΕΝΗ ΜΟΥΤΑΦΗ
 
ΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑdimimytaki
 
Τα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τους
Τα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τουςΤα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τους
Τα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τουςΓιάννης Φερεντίνος
 
Μνημεία της βυζαντινής Κωνσταντινούπολης
Μνημεία της βυζαντινής ΚωνσταντινούποληςΜνημεία της βυζαντινής Κωνσταντινούπολης
Μνημεία της βυζαντινής ΚωνσταντινούποληςΓιάννης Φερεντίνος
 
Προσφυγικό πρόβλημα
Προσφυγικό πρόβλημαΠροσφυγικό πρόβλημα
Προσφυγικό πρόβλημαchavalesnick
 

Destaque (20)

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ  Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΚΛΟΥ
 
αριστεια ιλιαδα
αριστεια ιλιαδααριστεια ιλιαδα
αριστεια ιλιαδα
 
ΙΛΙΑΔΑ Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
ΙΛΙΑΔΑ  Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)ΙΛΙΑΔΑ  Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
ΙΛΙΑΔΑ Β' Γυμνασίου (33 διαγωνίσματα)
 
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
ΙΛΙΑΔΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
 
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ
ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ
 
ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣ
ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣ
ΛΕΞΙΚΟ ΟΡΩΝ ΙΛΙΑΔΑΣ
 
αξιοθέατα Μονάχου
αξιοθέατα Μονάχουαξιοθέατα Μονάχου
αξιοθέατα Μονάχου
 
Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972
Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972
Ολυμπιακοί αγώνες στη Γερμανία 1972
 
Oktoberfest
OktoberfestOktoberfest
Oktoberfest
 
Munchen
MunchenMunchen
Munchen
 
ζωφραφιες μαθητών
ζωφραφιες μαθητώνζωφραφιες μαθητών
ζωφραφιες μαθητών
 
History of Photography
History of PhotographyHistory of Photography
History of Photography
 
ισοδύναμα κλάσματα
ισοδύναμα κλάσματαισοδύναμα κλάσματα
ισοδύναμα κλάσματα
 
ΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑ
ΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑ
ΙΛΙΑΔΑ Χ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΚΤΟΡΑ
 
ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΟΔΥΣΣΕΙΑ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΟΔΥΣΣΕΙΑΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΟΔΥΣΣΕΙΑ
ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ, ΟΔΥΣΣΕΙΑ
 
ΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
ΗΜΕΡΙΔΑ: ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ-ΜΥΤΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ
 
Τα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τους
Τα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τουςΤα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τους
Τα είδη των δοντιών μας και τα μέρη τους
 
Ο βυζαντινός Ιππόδρομος
Ο βυζαντινός ΙππόδρομοςΟ βυζαντινός Ιππόδρομος
Ο βυζαντινός Ιππόδρομος
 
Μνημεία της βυζαντινής Κωνσταντινούπολης
Μνημεία της βυζαντινής ΚωνσταντινούποληςΜνημεία της βυζαντινής Κωνσταντινούπολης
Μνημεία της βυζαντινής Κωνσταντινούπολης
 
Προσφυγικό πρόβλημα
Προσφυγικό πρόβλημαΠροσφυγικό πρόβλημα
Προσφυγικό πρόβλημα
 

Semelhante a ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ

Διονύσιος Σολωμός, "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματος
Διονύσιος Σολωμός,  "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματοςΔιονύσιος Σολωμός,  "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματος
Διονύσιος Σολωμός, "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματοςevstamou
 
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptxΣχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptxssuser3ec3c7
 
αφήγηση περιγραφή
αφήγηση περιγραφήαφήγηση περιγραφή
αφήγηση περιγραφήGZ tech
 
1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις
1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις
1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσειςJoannaArtinou
 
Eiσαγωγη στην ιλιαδα
Eiσαγωγη στην ιλιαδαEiσαγωγη στην ιλιαδα
Eiσαγωγη στην ιλιαδαsomakris
 
Κεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματα
Κεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματαΚεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματα
Κεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματαKvarnalis75
 
αρχαϊκη τα γράμματα
αρχαϊκη  τα γράμματααρχαϊκη  τα γράμματα
αρχαϊκη τα γράμματα4444465
 
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗVaspan
 
Iλιάδα I 225 – 431
Iλιάδα I 225 – 431Iλιάδα I 225 – 431
Iλιάδα I 225 – 431varalig
 
Συνολική Θεώρηση Ιλιάδας Ομήρου
Συνολική Θεώρηση Ιλιάδας ΟμήρουΣυνολική Θεώρηση Ιλιάδας Ομήρου
Συνολική Θεώρηση Ιλιάδας ΟμήρουAngeliki Chroni
 
12 Αδαμίδου Μαρία
12 Αδαμίδου Μαρία12 Αδαμίδου Μαρία
12 Αδαμίδου Μαρίαalekosangela
 
Το θεατρο στη κλασικη εποχη
Το θεατρο στη κλασικη εποχηΤο θεατρο στη κλασικη εποχη
Το θεατρο στη κλασικη εποχηgeormak
 
εισαγωγή στην οδύσσεια
εισαγωγή στην οδύσσειαεισαγωγή στην οδύσσεια
εισαγωγή στην οδύσσειαMaria Michali
 
ομηρου ιλιαδα Pp
ομηρου ιλιαδα Ppομηρου ιλιαδα Pp
ομηρου ιλιαδα Ppmkrkd
 
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53mvourtsian
 

Semelhante a ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ (20)

Διονύσιος Σολωμός, "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματος
Διονύσιος Σολωμός,  "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματοςΔιονύσιος Σολωμός,  "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματος
Διονύσιος Σολωμός, "Ο Κρητικός". Τα αυτόγραφα του ποιήματος
 
Ιλιαδα
ΙλιαδαΙλιαδα
Ιλιαδα
 
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptxΣχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
Σχεδιο διδασκαλιας στην Ιλιάδα ραψωδία Ω.pptx
 
αφήγηση περιγραφή
αφήγηση περιγραφήαφήγηση περιγραφή
αφήγηση περιγραφή
 
1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις
1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις
1. Εισαγωγή στην Οδύσσεια -βασικές ερωτήσεις
 
Eiσαγωγη στην ιλιαδα
Eiσαγωγη στην ιλιαδαEiσαγωγη στην ιλιαδα
Eiσαγωγη στην ιλιαδα
 
Ραψωδία Ι 225 431
Ραψωδία Ι 225 431Ραψωδία Ι 225 431
Ραψωδία Ι 225 431
 
Κεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματα
Κεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματαΚεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματα
Κεφάλαιο Η. Οι τέχνες και τα γράμματα στην κλασική εποχή. 1. τα γράμματα
 
"Του γιοφυριού της Άρτας"
"Του γιοφυριού της Άρτας""Του γιοφυριού της Άρτας"
"Του γιοφυριού της Άρτας"
 
αρχαϊκη τα γράμματα
αρχαϊκη  τα γράμματααρχαϊκη  τα γράμματα
αρχαϊκη τα γράμματα
 
Του γιοφυριού της Άρτας. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
Του γιοφυριού της Άρτας. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ ΓυμνασίουΤου γιοφυριού της Άρτας. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
Του γιοφυριού της Άρτας. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
 
Ευριπίδη Ελένη, Α Επεισόδιο, 1η σκηνή, στίχοι 437-494
Ευριπίδη Ελένη, Α Επεισόδιο, 1η σκηνή, στίχοι 437-494Ευριπίδη Ελένη, Α Επεισόδιο, 1η σκηνή, στίχοι 437-494
Ευριπίδη Ελένη, Α Επεισόδιο, 1η σκηνή, στίχοι 437-494
 
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
 
Iλιάδα I 225 – 431
Iλιάδα I 225 – 431Iλιάδα I 225 – 431
Iλιάδα I 225 – 431
 
Συνολική Θεώρηση Ιλιάδας Ομήρου
Συνολική Θεώρηση Ιλιάδας ΟμήρουΣυνολική Θεώρηση Ιλιάδας Ομήρου
Συνολική Θεώρηση Ιλιάδας Ομήρου
 
12 Αδαμίδου Μαρία
12 Αδαμίδου Μαρία12 Αδαμίδου Μαρία
12 Αδαμίδου Μαρία
 
Το θεατρο στη κλασικη εποχη
Το θεατρο στη κλασικη εποχηΤο θεατρο στη κλασικη εποχη
Το θεατρο στη κλασικη εποχη
 
εισαγωγή στην οδύσσεια
εισαγωγή στην οδύσσειαεισαγωγή στην οδύσσεια
εισαγωγή στην οδύσσεια
 
ομηρου ιλιαδα Pp
ομηρου ιλιαδα Ppομηρου ιλιαδα Pp
ομηρου ιλιαδα Pp
 
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής στην Ιλιάδα ,ραψ.Α 1-53
 

Mais de milonitsa

Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣmilonitsa
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑmilonitsa
 
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ milonitsa
 
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ  ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ  ΤΗΣ  ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΠΕΡΙΓΡΑΦΗ  ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ  ΤΗΣ  ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥmilonitsa
 
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.milonitsa
 
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣmilonitsa
 
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....milonitsa
 
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....milonitsa
 
ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΘΕΟΦΙΛΟΣΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΘΕΟΦΙΛΟΣmilonitsa
 
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....milonitsa
 
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΟΔΥΣΣΕΑΣΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΟΔΥΣΣΕΑΣmilonitsa
 
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη ΝταλιάνηAγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνηmilonitsa
 
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης NταλιάνηςΠάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνηςmilonitsa
 
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....milonitsa
 
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....milonitsa
 
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣmilonitsa
 
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!milonitsa
 
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣmilonitsa
 
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....milonitsa
 

Mais de milonitsa (20)

Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ
 
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ -ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ
 
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
 
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ  ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ  ΤΗΣ  ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΠΕΡΙΓΡΑΦΗ  ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ  ΤΗΣ  ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
 
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 4Ο.
 
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑΣ
 
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ.....
 
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
ΤΑ ΕΠΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.....
 
WALT DISNEY
WALT DISNEYWALT DISNEY
WALT DISNEY
 
ΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΘΕΟΦΙΛΟΣΘΕΟΦΙΛΟΣ
ΘΕΟΦΙΛΟΣ
 
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΕΡΑ....
 
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΟΔΥΣΣΕΑΣΟΔΥΣΣΕΑΣ
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
 
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη ΝταλιάνηAγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
Aγάπη, το δώρο της ζωής...από τον Αντώνη Νταλιάνη
 
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης NταλιάνηςΠάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
Πάσχα , η γιορτή της Aναστάσεως και όχι μόνο.... Aντώνης Nταλιάνης
 
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ.....
 
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
Η ΡΩΣΙΑ ΤΩΝ ΤΣΑΡΩΝ.....
 
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ
 
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
ΒΙΕΝΝΗ....Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ!
 
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
ΧΑΜΕΝΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ.....ΒΟΣΠΟΡΟΣ
 
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....
ΦΩΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ....
 

ΠΑΤΡΟΚΛΕΙΑ

  • 1. Γιατί διάλεξα την Ιλιάδα και συγκεκριμένα την «Πατρόκλεια» Η "Ιλιάδα" του Ομήρου παραμένει λαμπρό και αδιάβρωτο σημείο αναφοράς στον παγκόσμιο πολιτισμό,ένα από τα αρχαιότερα κείμενα της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας. Ο Όμηρος δημιούργησε ένα ποιητικό έργο μοναδικό, που επέδρασε όχι μόνο στον Ελληνικό, αλλά και στο Δυτικό πολιτισμό. Στη σύνθεσή της η Ιλιάδα έχει μια θαυμάσια πλοκή και αρμονική και καλλιτεχνική διάταξη. Κάθε μέρος της έχει αρτιότητα και τη δική του δομή, ενώ το ολοκληρωμένο της νόημα δίνεται μόνο μέσα από το γενικό πλαίσιο του έργου.
  • 2. Η ραψωδία Π (ειδικά ο θάνατος του Πατρόκλου, που συμβαίνει στο τέλος της ραψωδίας) κατέχει σπουδαία θέση μέσα στο έπος, σηματοδοτώντας σημαντικά γεγονότα για την προώθηση της πλοκής και προοικονομώντας τη δράση του έργου. α) περιγράφει την αριστεία και τον θάνατο του Πατρόκλου. Ειδικότερα, ο θάνατος του Πατρόκλου εξυπηρετεί την προώθηση της πλοκής του έπους με την επιστροφή του Αχιλλέα στον πόλεμο και τον θάνατο του Έκτορα· β) ανατροφοδοτείται η δράση του έργου με την εγκατάλειψη της οργής του Αχιλλέα κατά του Αγαμέμνονα και την πυροδότηση μιας εκδικητικής οργής για τον Έκτορα · γ) αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση για τους Τρώες· δ) μετά το ζενίθ με την αριστεία και τον θρίαμβο του Πατρόκλου φθάνουμε στο ναδίρ με τον θάνατό του λόγω της υπέρβασης του μέτρου. Υπάρχουν, δηλαδή, στοιχεία αρχαίας τραγωδίας (Jones 2010, 222).
  • 4. ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ • ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ραψωδία Π (στίχοι 684-806) • Στο ΑΠ διατίθενται 3 ώρες για την ενότητα 684-867.Το συγκεκριμένο σχέδιο μαθήματος αφορά την ενότητα 684-806 ,στην οποία αφιέρωσα 2 ώρες .
  • 5. Διδακτικοί στόχοι Επιδιώκεται οι μαθητές : 1.Να γνωρίσουν τις τελευταίες φάσεις της αριστείας του Πατρόκλου και να διαπιστώσουν την αξία και τη γενναιότητά του. 2.Να διαπιστώσουν την ηθική αρχή που διέπει την ομηρική ποίηση: ΑΤΗ –ΥΒΡΗ- ΝΕΜΕΣΗ-ΤΙΣΗ 3.Να προβληματιστούν σχετικά με το ρόλο των θεών και συγκεκριμένα του Απόλλωνα 4.Να κατανοήσουν και να εμπεδώσουν τρόπους αφηγηματικής τεχνικής (αποστροφή, παρομοίωση, προοικονομία).
  • 6. ΜΕΘΟΔΟΣ :Αναλυτική-Συνθετική Εποπτικά μέσα : • Φωτοτυπίες- πίνακας • Βιντεοπροβολέας • Πορεία διδασκαλίας :Ανάλυση-σύνθεση
  • 7. Στάδια πορείας 1. Αφόρμηση Η αφόρμηση γίνεται από το προηγούμενο μάθημα ,όπου έχει γίνει η περιληπτική αναδιήγηση της ραψωδίας Π και ζητάμε από τους μαθητές μας συγκεκριμένα να εντοπίσουν τα κατορθώματα του Πατρόκλου, από τη στιγμή που βγαίνει στη μάχη (υποχώρηση των Τρώων ,σώζει το καράβι του Πρωτεσίλαου ,σκοτώνει πολυάριθμους εχθρούς ,μονομαχεί με το Σαρπηδόνα).
  • 8. 2. Ανάγνωση «μετ’ ήθους» από το διδάσκοντα 3. Σύντομη απόδοση περιεχομένου από τους μαθητές 4. Αναγράφουμε στον πίνακα την κατευθυντήρια ιδέα της ενότητας: «Άνοδος και πτώση του Πατρόκλου»
  • 9. 5.ΑΝΑΛΥΣΗ i)ΑΡΙΣΤΕΙΑ Έχοντας αναφέρει σε προηγούμενη ενότητα, τι είναι στον Όμηρο η αριστεία και ποιά είναι τα τυπικά της στάδια ( τα παιδιά τα έχουν καταγράψει στο τετράδιό τους) εντοπίζουμε στην αριστεία του Πατρόκλου κάποια από τα στάδια αυτά :α) Ορμά ακάθεκτος στη μάχη και σκορπάει το θάνατο, σκοτώνοντας τους εχθρούς τον ένα μετά τον άλλο (στ.693 κκ), • β) συγκρούστηκε με τον πιο ισχυρό αντίπαλο τον Έκτορα (έστω κι αν αστόχησε σκοτώνοντας τον ηνίοχό του Κεβριόνη ) στ.733 κκ, • γ )Παρουσιάζεται η τεχνική της « αποτυχημένης απόπειρας »,καθώς ο επικός ήρωας χυμάει τρεις φορές και την τέταρτη τον αναχαιτίζει ο Απόλλωνας.
  • 10. δ) η δράση του παρουσιάζεται με παραστατικές παρομοιώσεις ,άλλοτε απλές(στ.705,στ.786,στ.752) και άλλοτε εκτεταμένες(στ.757- 761,765-771). Στο σημείο αυτό καλούμε τα παιδιά ,όχι μόνο να εντοπίσουν τις παρομοιώσεις ,αλλά τις εκτεταμένες να τις αναλύσουν στα συνθετικά τους μέρη (αναφορικό. δεικτικό μέρος και κοινός όρος)
  • 11. ii)Σχήμα αποστροφής και προοικονομία Στους στίχους 692,707,744,754,787, επισημαίνουμε στους μαθητές μας το σχήμα της αποστροφής ,όπου ο Όμηρος διακόπτει την αντικειμενική του αφήγηση και με συγκινητικό τρόπο απευθύνεται σε δεύτερο πρόσωπο στον ήρωα με λόγο ,γεμάτο θλίψη και οικτιρμό. Τι δηλώνουν αυτές οι αποστροφές; Α) την ειλικρινή συμπάθεια του ποιητή προς την ευγενική και φλογερή ψυχή του Πατρόκλου. Β) την πικρόχολη διάθεσή του ενόψει του χαμού ενός τέτοιου ήρωα. Γ) την πονεμένη ειρωνεία του βλέποντας τον Πάτροκλο να προκαλεί μόνος του τη μοίρα του και να οδεύει άφευκτα προς το θάνατό του.
  • 12. • Σε αυτό το σημείο επισημαίνουμε στους μαθητές το στίχο 682 «ποία τύφλωσις».όπου ο ποιητής κάνει λόγο για την Άτη ,τη μέθη της νίκης που γέμισε αλαζονεία τον ήρωα και ξέχασε τις συμβουλές του Αχιλλέα ,παρασύροντάς τον στα δόκανα της Ύβρης. (Υπενθυμίζουμε τους συντρόφους του Οδυσσέα και τον Αίγισθο από τη ραψωδία α της Οδύσσειας, καθώς και τους μνηστήρες). • Προοικονομείται από τον ποιητή ο θάνατος του ήρωα(στ.686- 687 και στ.693).Στους στίχους 707-708 προσημαίνεται η άλωση της Τροίας και ο χαμός του Αχιλλέα και του Πατρόκλου πριν απ’αυτήν.
  • 13. iii) Ο Θεός Απόλλωνας • Ένας μαθητής διαβάζει τους στίχους 786-804,όπου ο Απόλλωνας αφοπλίζει τον ήρωα ,χτυπώντας τον από πίσω, με τη θεϊκή του υπόσταση (επισήμανση της διαφοράς επιφάνειας και ενανθρώπισης ). Εδώ πρέπει να τονίσουμε στα παιδιά, αφού πρώτα μας χαρακτηρίσουν αυθόρμητα τον Απόλλωνα, ότι ο Απόλλωνας, πράγματι χρησιμοποιεί τρόπους ηθικά απαράδεκτους (δόλος και άνανδρη αντιμετώπιση του αντιπάλου) . Η επίθεσή του είναι ύπουλη.
  • 14. • Όμως οι ενέργειες των θεών δεν κρίνονται με βάση τον ηθικό κώδικα που ρυθμίζει τις ανθρώπινες σχέσεις ,καθώς δεν ισχύουν γι’ αυτούς με τα ανθρώπινα μέτρα οι έννοιες καλό και κακό, ηθικό και ανήθικο ,δίκαιο και άδικο. Η Όλγα Κομνηνού- Κακριδή αναφέρει ότι «οι θεοί του Ολύμπου δεν είναι δεμένοι με ηθικούς περιορισμούς».
  • 15. iv) O αριθμός τρία • Στην ενότητα αυτή παρατηρούμε επίσης τη χρήση του αυξητικού κανόνα του τρία και των πολλαπλασίων του.Τονίζουμε την παρουσία του στα δημοτικά μας τραγούδια και παραμύθια ,με ανάλογα παραδείγματα ,για να επισημάνουμε και τη συνέχεια της λογοτεχνικής μας παράδοσης. • Τρεις επιθέσεις κάνει ο Πάτροκλος στα τείχη της Τροίας ,τρεις φορές σκοτώνει από εννιά αντιπάλους την κάθε φορά ,σε τρεις φάσεις γίνεται η πτώση του και με τρεις δράστες (Απόλλωνας ,Εύφορβος ,Έκτορας ).Στην ενότητα αυτή, βέβαια, βλέπουμε τον Απόλλωνα.
  • 16. 6.ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ Προχωρούμε σε σύνθεση των όσων βγήκαν αναλυτικά μέσα από συζήτηση με συνεχείς αναφορές στο κείμενο που μας οδήγησε και μας στήριξε σε όλη τη διδακτική πορεία. Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η αριστεία του Πατρόκλου ήταν βαθιά τραγική ,αφού πραγματοποιήθηκε με στόχο την καταστροφή του, γιατί μόνον έτσι θα επιστρέψει ο Αχιλλέας και θα σκοτωθεί ο Έκτορας, για να ολοκληρωθεί ο ιλιαδικός μύθος.
  • 17. Υπενθυμίζεται ότι στον τρωικό μύθο και πόλεμο ο Αχιλλέας προορίζεται να σκοτωθεί νωρίς, όπως δηλώνει και το λογοτυπικό κατηγόρημα ωκύμορος. Στον ιλιαδικό, όμως, μύθο και πόλεμο αντ' αυτού σκοτώνεται ο Πάτροκλος. Η «Πατρόκλεια» επομένως αναπληρώνει την παραλειπόμενη στην Ιλιάδα «Αχιλληίδα». Πρόκειται για αποκαλυπτικό ελιγμό του ποιητή της Ιλιάδας, με τον οποίο το κορυφαίο αρχαϊκό έπος καθίσταται πρώιμη τραγωδία. Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗΣ
  • 18. ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ(Α) Μπορούμε να παραθέσουμε δημοτικά τραγούδια ,όπου επαινείται το ιπποτικό πνεύμα και καταδικάζεται η χρήση δόλου στην αντιμετώπιση του εχθρού. (από το βιβλίο του καθηγητή). Στο απόσπασμα που ακολουθεί ο ήρωας ψέγει τους αντιπάλους του για την άνανδρη συμπεριφορά τους, όπως θα μπορούσε να κάνει και ο Πάτροκλος εναντίον αυτών που συνέβαλαν στο θάνατο του: «Μαργαριτιώτες άπιστοι, νυχτοπαλικαράδες, εγώ αν σκότωσα πολλούς, πολλούς απ' τους δικούς σας, παλικαρίσια το 'κανα, δε σκότωνα τη νύχτα...»
  • 19. «Ο θάνατος του Διγενή» (Β) [Απόσπασμα ακριτικού τραγουδιού που εξυμνεί τα υπεράνθρωπα κατορθώματα αλλά και το τέλος του Διγενή] «...Σπίτι δεν τον εσκέπαζε, σπήλιο δεν τον εχώρει τα όρη εδιασκέλιζε , βουνού κορφές επήδα, χαράκι' αμαδολόγαγε και ριζιμιά ξεκούνιε. Στο βίτσιμά πιανε πουλιά, στο πέταμα γεράκια, στο γλάκιο και στο πήδημα τα λάφια και τ' αγρίμια. Ζηλεύγει ο Χάρος, με χωσιά μακρά τονε βιγλίζει, κι ελάβωσέ του την καρδιά και την ψυχή του πήρε». (Ν. Πολίτης, Εκλογή από τα τραγούδια του ελληνικού λαού, εκδόσεις «γράμματα»)
  • 20. ΑΣΚΗΣΕΙΣ • 1.Ποια είναι τα τελευταία κατορθώματα του Πατρόκλου; Αφού μελετήσετε και την περιληπτική αναδιήγηση της ραψωδίας, να δείξετε ότι όλη η δράση του ήρωα στη ραψωδία Π έχει τα χαρακτηριστικά της αριστείας με αποκορύφωμα τους στίχους 783-785.
  • 21. 2. Πού φαίνεται η συμπάθεια του ποιητή για τον Πάτροκλο; Να σημειώσετε τα σχετικά χωρία του κειμένου. ΑΣΚΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ 3. Να συγκρίνετε τη συμπεριφορά και το ρόλο του Απόλλωνα στο θάνατο του Πάτροκλου με τον τρόπο τον οποίο χρησιμοποιεί ο Χάρος, για να σκοτώσει τον Διγενή στο ακριτικό τραγούδι που εξυμνεί τα υπεράνθρωπα κατορθώματα του ακρίτη . Να ελέγξετε τι επιδιώκουν τόσο ο Όμηρος όσο και ο ανώνυμος ποιητής του ακριτικού τραγουδιού με το να αποδίδουν παρόμοιες συμπεριφορές στον Φοίβο και στον Χάρο αντίστοιχα.
  • 22. ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ  ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ  ΟΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΣ:ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΤΟΣ  OΜΗΡΟΥ ΙΛΙΑΔΑ:ΣΑΜΑΡΑ ΜΑΡΙΑ  ΟΜΗΡΙΚΑ ΜΕΓΑΘΕΜΑΤΑ:Δ.ΜΑΡΩΝΙΤΗ,Εκδ.Κέδρος.  Σχέδιο και τεχνική της Ιλιάδας :Όλγα Κομνηνού-Κακριδή ,Εκδ. Εστία.  http://users.sch.gr/ipap/Ellinikos %20Politismos/Yliko/OMHROS-ILIADA/Iliada/Iliada25.htm
  • 23. ΆΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ • Με τα τεχνολογικά εργαλεία « wordle- σύννεφα λέξεων »,«tagxedo» και «hot potatoes» μπορούν οι μαθητές μας να δημιουργήσουν δικά τους σύννεφα λέξεων από στίχους της ραψωδίας Π και να λύσουν πρωτότυπες ασκήσεις. Βλέπουμε στις επόμενες διαφάνειες. • Επίσης στον βιντεοπροβολέα μπορούν να παρακολουθήσουν ,στην παρακάτω ιστοσελίδα:http://www.slideshare.net/sofiah antzi/ss-33238361,ενδιαφέρον υλικό με ασκήσεις και δραστηριότητες ,για όλη την Ιλιάδα.