SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 4
Baixar para ler offline
Rancangan Pelajaran Harian


Mata Pelajaran          : Sains

Tahun                   : 3 Alpha

Hari / Tarikh           : 3 Oktober 2011

Masa                    : 8.45-9.15 pagi (30 minit)

Bilangan murid          : 24 Orang

Tajuk                   : Ciri-ciri luaran haiwan

Objektif Pembelajaran   : Memerhati dan mengenali ciri-ciri luaran haiwan

Hasil pembelajaran      : Di akhir pelajaran murid dapat,

                         1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.

                         2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 8 ciri-ciri
                            luaran haiwan

                         3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual

                         4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara
                            haiwan berdasarkan jadual.
Langkah          Isi pelajaran            Aktiviti pengajaran dan     Catatan /BBM
                                                 pembelajaran
Set induksi   Mengenal pasti ciri-    1.   Guru memberikan pantun       Kad pantun
 (5 minit)    ciri luaran haiwan           teka teki mengenai haiwan     teka teki
                                           kepada 10 orang murid.
                                      2.   Murid diminta meneka         Kad gambar
                                           jawapan bagi teka teki        haiwan
                                           tersebut.
                                      3.   Murid diminta melekatkan
                                           10 jawapan (kad gambar
                                           haiwan) yang diteka oleh
                                           mereka dipapan tulis.
                                      4.   Guru mengaitkan aktiviti
                                           yang dijalankan dengan
                                           tajuk pelajaran hari ini.

Langkah 1     Menyenaraikan ciri-     1. Murid diminta                  Power point
( 10 minit)   ciri luaran haiwan         menyenaraikan ciri-ciri         slide
                                         luaran haiwan.
                                      2. Guru menunjukkan ciri-ciri
                                         luaran haiwan yang telah
                                         disebutkan oleh murid
                                         dalam bentuk peta minda.

Langkah 2     Mengelaskan ciri-ciri   1. Setiap murid diberikan         Kad gambar
(20 minit)    luaran haiwan               sekeping gambar haiwan.        haiwan
              mengikut                2. Murid-murid diminta
              kumpulannya.                menyebutkan ciri-ciri luaran
                                          yang terdapat pada setiap
                                          haiwan tersebut.
                                      3. Guru menyediakan 5 stesen
                                          mengikut ciri-ciri luaran
                                          haiwan iaitu :
                                          i. Stesen 1
                                              Haiwan yang mempunyai
                                              kaki empat dan berbulu
                                              halus.
                                         ii. Stesen 2
Haiwan yang berkaki
                                        dua dan berbulu
                                        pelepah
                                  iii. Stesen 3
                                        Haiwan yang mempunyai
                                        banyak kaki
                                  iv. Stesen 4
                                        Haiwan yang mempunyai
                                        cangkerang
                                   v. Stesen 5
                                        Haiwan yang tiada kaki
                                        dan bersisik
                                4. Sambil memegang gambar,
                                    murid-murid diminta
                                    bergerak kestesen yang
                                    berkaitan dengan ciri-ciri
                                    luaran yang terdapat pada
                                    haiwan yang dipegang oleh
                                    mereka.

Langkah 3    Persamaan dan      1. Guru melekatkan gambar        Manila kad
(20 minit)   perbezaan haiwan       haiwan pada papan tulis.     Marker pen
                                2. Murid dibahagikan kepada 4
                                    kumpulan.
                                3. Murid diminta mengelaskan
                                    haiwan-haiwan yang
                                    dilekatkan dipapan tulis
                                    kepada lima kumpulan di
                                    dalam manila kad iaitu:
                                     i. Haiwan yang mempunyai
                                        kaki empat dan berbulu
                                        halus.
                                    ii. Haiwan yang berkaki dua
                                        dan berbulu pelepah
                                   iii. Haiwan yang mempunyai
                                        banyak kaki
                                   iv. Haiwan yang mempunyai
                                        cangkerang
v. Haiwan yang tiada kaki
                                      dan bersisik
                                4. Wakil setiap kumpulan
                                   membentangkan hasil kerja
                                   mereka dihadapan kelas.

Penutup    Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan
(5minit)                            akhir isi pelajaran.
                                 2. Murid dikehendaki mencari
                                    perkataan tersembunyi dan
                                    mengelaskan perkataan itu
                                    mengikut kumpulannya.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...
HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...
HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...
huda hamdan
 
Penilaian berasaskan projek
Penilaian berasaskan projekPenilaian berasaskan projek
Penilaian berasaskan projek
Norlina Rawina
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
cik noorlyda
 
Proposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakanProposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakan
abdol rahim
 

Mais procurados (20)

KSSM P KHAS ASAS TANAMAN 2016
KSSM P KHAS ASAS TANAMAN  2016KSSM P KHAS ASAS TANAMAN  2016
KSSM P KHAS ASAS TANAMAN 2016
 
Koperatif_Kolaboratif
Koperatif_KolaboratifKoperatif_Kolaboratif
Koperatif_Kolaboratif
 
HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...
HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...
HUBUNGAN DI ANTARA PENGGUNAAN BAHAN BANTU MENGAJAR DENGAN MINAT PELAJAR TAHUN...
 
Penilaian berasaskan projek
Penilaian berasaskan projekPenilaian berasaskan projek
Penilaian berasaskan projek
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Perbezaan Pembelajaran secara Kontekstual & Pembelajaran secara Tradisional
Perbezaan Pembelajaran secara Kontekstual & Pembelajaran secara TradisionalPerbezaan Pembelajaran secara Kontekstual & Pembelajaran secara Tradisional
Perbezaan Pembelajaran secara Kontekstual & Pembelajaran secara Tradisional
 
Jadual Penentu Ujian dan Jadual Spesifikasi Ujian
Jadual Penentu Ujian dan Jadual Spesifikasi UjianJadual Penentu Ujian dan Jadual Spesifikasi Ujian
Jadual Penentu Ujian dan Jadual Spesifikasi Ujian
 
analisis terhadap rancangan pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanak...
analisis terhadap rancangan pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanak...analisis terhadap rancangan pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanak...
analisis terhadap rancangan pengajaran dan pembelajaran yang telah dilaksanak...
 
Kontekstual
KontekstualKontekstual
Kontekstual
 
Pengukuran dan penilaian
Pengukuran dan penilaianPengukuran dan penilaian
Pengukuran dan penilaian
 
Tajuk 4 done
Tajuk 4 doneTajuk 4 done
Tajuk 4 done
 
Model+addie
Model+addieModel+addie
Model+addie
 
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran InduktifPengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
Pengajaran Mikro: Pengajaran Induktif
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
 
Proposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakanProposal kajian tindakan
Proposal kajian tindakan
 
Addie model
Addie modelAddie model
Addie model
 
Contoh kajian tindakan 1
Contoh kajian tindakan 1Contoh kajian tindakan 1
Contoh kajian tindakan 1
 
Presentation Pengurusan & Pengelolaan kokurikulum
Presentation Pengurusan & Pengelolaan kokurikulumPresentation Pengurusan & Pengelolaan kokurikulum
Presentation Pengurusan & Pengelolaan kokurikulum
 
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptxRefleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
Refleksi Pertengahan Praktikum- Aishah.pptx
 
TEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
TEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUMTEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
TEORI, MODEL DAN PEMBANGUNAN KURIKULUM
 

Destaque

55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-
55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-
55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-
osman1972
 
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Soleh Moleh
 
Modul kemahiran proses sains thn 4
Modul kemahiran proses sains thn 4Modul kemahiran proses sains thn 4
Modul kemahiran proses sains thn 4
FREE FILE DOWNLOAD
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Hemah Naidu
 
Set induksi sibut babi
Set induksi sibut babiSet induksi sibut babi
Set induksi sibut babi
Goh Hooi Ling
 
Bahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanBahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwan
Goh Hooi Ling
 
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrPanduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
faiz aziz
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Goh Hooi Ling
 
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanAktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Goh Hooi Ling
 
Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2
lieyarayyan
 
Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2
hasmad
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwan
Goh Hooi Ling
 
Borang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikBorang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafik
Goh Hooi Ling
 
RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2
sanchao
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwan
Goh Hooi Ling
 

Destaque (20)

55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-
55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-
55409333 topik-2-pengenalan-kepada-kbsr-dan-kssr-2-
 
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
Kemahiran proses sains tahun 4 5 6
 
Modul kemahiran proses sains thn 4
Modul kemahiran proses sains thn 4Modul kemahiran proses sains thn 4
Modul kemahiran proses sains thn 4
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
 
Langkah 1
Langkah 1Langkah 1
Langkah 1
 
Set induksi sibut babi
Set induksi sibut babiSet induksi sibut babi
Set induksi sibut babi
 
Aktiviti kumpulan
Aktiviti kumpulanAktiviti kumpulan
Aktiviti kumpulan
 
Bahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwanBahagian badan haiwan
Bahagian badan haiwan
 
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssrPanduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
Panduan rancangan pengajaran harian tahun 1 kssr
 
Latihan
LatihanLatihan
Latihan
 
Aktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan namaAktiviti kumpulan pandakan nama
Aktiviti kumpulan pandakan nama
 
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaanAktiviti kumpulan buat perbezaan
Aktiviti kumpulan buat perbezaan
 
Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2Contoh RPH DST Tahun 2
Contoh RPH DST Tahun 2
 
Haiwan bunyi
Haiwan bunyiHaiwan bunyi
Haiwan bunyi
 
Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2Contoh rph thn 2
Contoh rph thn 2
 
Latihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwanLatihan bunyi haiwan
Latihan bunyi haiwan
 
Teliga slide
Teliga slideTeliga slide
Teliga slide
 
Borang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafikBorang pengurusan grafik
Borang pengurusan grafik
 
RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2RPH SAINS TAHUN 2
RPH SAINS TAHUN 2
 
Latihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwanLatihan cara bergerak haiwan
Latihan cara bergerak haiwan
 

Semelhante a Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3
ChangHongChoon
 
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
ChangHongChoon
 
Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2
anamujaini
 
Rph dst hayat haiwan
Rph dst hayat haiwanRph dst hayat haiwan
Rph dst hayat haiwan
Miji Mina
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013
Leo Li Li
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
norhanaghazaly
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
Valliamah
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
Valliamah
 
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
Iry Said
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
ChangHongChoon
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
lizapandi
 

Semelhante a Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3 (20)

Rph 2
Rph 2Rph 2
Rph 2
 
Rph3
Rph3Rph3
Rph3
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran3
 
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
Ktiviti pengajaran dan pembelajaran2
 
Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2Rph sains tahun 2
Rph sains tahun 2
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Rph dst tahun2
Rph dst tahun2Rph dst tahun2
Rph dst tahun2
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
Rph dst hayat haiwan
Rph dst hayat haiwanRph dst hayat haiwan
Rph dst hayat haiwan
 
Rph haiwan 2013
Rph  haiwan 2013Rph  haiwan 2013
Rph haiwan 2013
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
 
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 

Mais de marziana80 (10)

Refleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro PengajaranRefleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro Pengajaran
 
Refleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro PengajaranRefleksi Makro Pengajaran
Refleksi Makro Pengajaran
 
Peta Minda Sains Tahun 4,5,6
Peta Minda Sains Tahun 4,5,6Peta Minda Sains Tahun 4,5,6
Peta Minda Sains Tahun 4,5,6
 
HSP Science Year 6
HSP Science Year 6HSP Science Year 6
HSP Science Year 6
 
HSP Science Year 5
HSP Science Year 5HSP Science Year 5
HSP Science Year 5
 
HSP Science Year 4
HSP Science Year 4HSP Science Year 4
HSP Science Year 4
 
HSP Science Year 3
HSP Science Year 3HSP Science Year 3
HSP Science Year 3
 
HSP Science Year 2
HSP Science Year 2HSP Science Year 2
HSP Science Year 2
 
HSP Science Year 1
HSP Science Year 1HSP Science Year 1
HSP Science Year 1
 
Sains Tahun 3
Sains Tahun 3Sains Tahun 3
Sains Tahun 3
 

Último

Último (6)

Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
 
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaanBab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
 
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
 
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptxBahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
 
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysiaSlaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
 
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptxBab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
 

Rancangan Pelajaran Harian Sains Tahun 3

  • 1. Rancangan Pelajaran Harian Mata Pelajaran : Sains Tahun : 3 Alpha Hari / Tarikh : 3 Oktober 2011 Masa : 8.45-9.15 pagi (30 minit) Bilangan murid : 24 Orang Tajuk : Ciri-ciri luaran haiwan Objektif Pembelajaran : Memerhati dan mengenali ciri-ciri luaran haiwan Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat, 1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan. 2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 8 ciri-ciri luaran haiwan 3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual 4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara haiwan berdasarkan jadual.
  • 2. Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan /BBM pembelajaran Set induksi Mengenal pasti ciri- 1. Guru memberikan pantun  Kad pantun (5 minit) ciri luaran haiwan teka teki mengenai haiwan teka teki kepada 10 orang murid. 2. Murid diminta meneka  Kad gambar jawapan bagi teka teki haiwan tersebut. 3. Murid diminta melekatkan 10 jawapan (kad gambar haiwan) yang diteka oleh mereka dipapan tulis. 4. Guru mengaitkan aktiviti yang dijalankan dengan tajuk pelajaran hari ini. Langkah 1 Menyenaraikan ciri- 1. Murid diminta  Power point ( 10 minit) ciri luaran haiwan menyenaraikan ciri-ciri slide luaran haiwan. 2. Guru menunjukkan ciri-ciri luaran haiwan yang telah disebutkan oleh murid dalam bentuk peta minda. Langkah 2 Mengelaskan ciri-ciri 1. Setiap murid diberikan  Kad gambar (20 minit) luaran haiwan sekeping gambar haiwan. haiwan mengikut 2. Murid-murid diminta kumpulannya. menyebutkan ciri-ciri luaran yang terdapat pada setiap haiwan tersebut. 3. Guru menyediakan 5 stesen mengikut ciri-ciri luaran haiwan iaitu : i. Stesen 1 Haiwan yang mempunyai kaki empat dan berbulu halus. ii. Stesen 2
  • 3. Haiwan yang berkaki dua dan berbulu pelepah iii. Stesen 3 Haiwan yang mempunyai banyak kaki iv. Stesen 4 Haiwan yang mempunyai cangkerang v. Stesen 5 Haiwan yang tiada kaki dan bersisik 4. Sambil memegang gambar, murid-murid diminta bergerak kestesen yang berkaitan dengan ciri-ciri luaran yang terdapat pada haiwan yang dipegang oleh mereka. Langkah 3 Persamaan dan 1. Guru melekatkan gambar  Manila kad (20 minit) perbezaan haiwan haiwan pada papan tulis.  Marker pen 2. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. 3. Murid diminta mengelaskan haiwan-haiwan yang dilekatkan dipapan tulis kepada lima kumpulan di dalam manila kad iaitu: i. Haiwan yang mempunyai kaki empat dan berbulu halus. ii. Haiwan yang berkaki dua dan berbulu pelepah iii. Haiwan yang mempunyai banyak kaki iv. Haiwan yang mempunyai cangkerang
  • 4. v. Haiwan yang tiada kaki dan bersisik 4. Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja mereka dihadapan kelas. Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan (5minit) akhir isi pelajaran. 2. Murid dikehendaki mencari perkataan tersembunyi dan mengelaskan perkataan itu mengikut kumpulannya.