SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 9
გაკვეთილის სცენარი
ნაწერი რჩება უკუნისამდე ანუ ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ

1 სახელი და გვარი
2 თემის დასახელება
3 სასწავლო მიზნები

4 მოსალოდნელი შედეგები

5 მიმდინარეობა

მაია მეტრეველი
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
წაიკითხონ სამეცნიერო- პოპულარული ტექსტი ქართული
ხელნაწერების შესახებ. გაიხსენონ კითხვის სახეობები.
იმსჯელონ ,რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო
ხასიათის ტექსტში. შეეცადონ დაწერონ სამეცნიეროპოპულარული ტექსტის რეზიუმე (ანუ მოკლე შინაარსი).
წაიკითხავენ სამეცნიერო-პოპულარულ ტექსტს ქართული
ხელნაწერის შესახებ. გაიხსენებენ კითხვის სტრატეგიებს.
იმსჯელებენ , რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო
ხასიათის ტექსტში. დაწერენ სამეცნიერო -პოპულარული
ტექსტის რეზიუმე.
შევხედოთ მოცემული გაკვეთილის სათაურს . ავტორის
სახელსა და გვარს. შეგიძლიათ თქვათ, რის შესახებ იქნება ამ
ტექსტში საუბარი?(მესამე სლაიდი)
მოსალოდნელი პასუხი: აქ საუბარი იქნება ქართულ
ხელნაწერებზე. ზურაბ ჭუმბურუძე არის ენათმეცნიერი და
,სავარაუდოდ, აქ საუბარი იქნება ხელნაწერებზე. ანუ
ქართული წიგნის თავგადასავალზე .
საბეჭდი დაზგა გამოიგონა გერმანელმა იოჰან გუტენბერგმა
მე-15 საუკუნეში. რა ვიცით დამწერლობის განვითარების
პირველ საფეხურხე და საწერ მასალაზე?
თავიდან საწერ მასალად ადამიანი ქვას, თიხას, ძვალს, ხის
ქერქს იყენებდა. წერაც კაწვრას უფრო ჰგავდა და ასოებიც
ნახატებისაგან დიდად არ განსხვავდებოდა(ს)
მოგვიანებით ეგვიპტელებმა საწერი მასალის დამზადება
პაპირუსისაგან დაიწყეს. მცენარის ღეროებს ალბობდნენ,
ფცქვნიდნენ თხელ ზოლებად, სველ ფიცარზე აწებებდნენ
ასწორებდნენ და აშრობდნენ. ქართულად პაპირუსს ჭილი
ჰქვია (ს).
შემორჩენილია პალესტინაში დამზადებული ორი ქართული
ხელნაწერი.ერთი მათგანის ფურცლების ნაწილი ეტრატისაა
და ეკუთვნის მე-10 საუკუნეს. ამიტომაც მას ჭილ-ეტრატის
იადიგარს ( ჰიმნებისა და საგალობლების კრებული)
უწოდებენ.
ეტრატი ანუ პერგამენტი ცხვრის ან ხბოს ტყავისაგან
მზადდებოდა.ტყავს ალბობდნენ, ბეწვს აცლიდნენ ,
ჭიმავდნენ, აშრობდნენ და ცარცითა და კვერცხით
პოხავდნენ.ის პაპირუსს განძლეობით აღემატებოდა.
პერგამონი ქალაქი ყოფილა მცირე აზიაში და საწერ
მასალასაც სახელი მისი გავლენით დარქმევია.
ეტრატი ბერძნული წარმოშობის სიტყვაა და ქართულად
„ოთხეულს „ ნიშნავს, რადგანაც ფურცელს წიგნის
დამზადებისას ოთხად კეცავდნენ(ს)
ქაღალდი ჩინელებმა 105 წელს გამოიგონეს. ქაღალდზე
შესრულებული ქართული ხელნაწერები მე-11 საუკუნეზე
ადრე არ მოგვეპოვება.(ს)ნაწერები შესრულებულია ლერწმის
კალმით.
პირველი ქართული ნაბეჭდი წიგნი 1629 წელს გამოვიდა
იტალიაში(ს). საქართველოში სტამბა მე-18 საუკუნის
დამდეგს დააარსეს, სადაც 1907 წელს დაიბეჭდა „სახარება“,
„დავითნი“, „სამოციქულო“. 1712 წელს დაიბეჭდა
„ვეფხისტყაოსანი“(სლაიდი ბავშვებით).10წუთი

იმისათვის, რომ ცნებებით დატვირთული ტექსტი უფრო
ადვილად წავიკითხოთ, შევიარაღდეთ კითხვის
სტრატეგიით , რომელსაც პირობითად დეტალების
დაზუსტების ხელოვნება დავარქვათ.
ფაქტებზე აგებული სამეცნიერო-პოპულარული ტექსტი
ზოგჯერ გადატვირთულია ინფორმაციით. თუკი ტექსტის
რომელიმე მონაკვეთის შინაარსი თქვენთვის ბუნდოვანია,
მისი უკეთ გააზრებისათვის დეტალების დაზუსტების
სტრატეგია უნდა გამოვიყენოთ. ამისათვის საჭიროა(ს)
ჩაიხედოთ სქოლიოში ან სიტყვების განმარტებებში;
ხელახლა მიუბრუნდეთ უკვე წაკითხულ ნაწილს, იქნებ
გამოგრჩათ რამე, რაც ნათელს მოჰფენდა ბუნდოვან ადგილს;
გააგრძელოთ კითხვა დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად.
რა ჰქვია კითხვის იმ სახეობას, რომელიც ამ დავალების
შესასრულებლად უნდა გამოიყენოთ?
მოსალოდნელი პასუხი: დეტალების დაზუსტების
ხელოვნება.5 წუთი(სანამ ბავშვები მუშობენ სტუმრები
უყურებენ ექსკურსიის მიხედვით მომზადებულ
სლაიდშოუს)
აქტივობა #1
წაიკითხეთ ტექსტი, შეადგინეთ გეგმა და გადმოეცით
მოკლე შინაარსი გეგმაზე დაყრდნობით.15 წუთი
გეგმა
1. როგორ იწერებოდა წიგნები სანამ გუტენბერგი საბეჭდ
დაზგას გამოიგონებდა?
2. რა სირთულესთან იყო დაკავშირებული წიგნის შექმნა?
3. შინაარსთან ერთად რით იქცევს ყურადღებას ხელნაწერი
წიგნი?
4. წიგნებს თავისი ბედი აქვთო,- ამბობს ლათინური
ბრძნული გამონათქვამი.საიდან ვიგებთ ხელნაწერების
თავგადასავალს?
5. რას გვიამბობს მე-12-მე-13 საუკუნის ერთ-ერთი მინაწერი?
6. რას გვპირდება მოცემული წიგნის წინათქმა?
აქ წავიკითხავთ მოკლე შინაარს(ორი ბავშვი).
აქტივობა #2
დავუბრუნდეთ გაკვეთილის დასაწყისში გამოთქმულ
ვარაუდებს.
1. სწორი აღმოჩნდა თუ არა თქვენი მოლოდინი ტექსტის
შესაძლო შინაარსის შესახებ? რა შეიტყვეთ ახალი, რაც არ
იცოდით აქამდე?
2. რას ნიშნავს სიტყვა „ დედანი“? ამ კითხვაზე პასუხის
გასაცემად დაგეხმარებათ სიტყვის სკივრი.
3. როგორ გესმით გამოთქმა: „წიგნებს თავისი ბედი აქვთ“ ?
5 წუთი
აქტივობა# 3
მიაქციეთ ყურადღება

რესურსები

სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია
ეწოდება. თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის გადმოცემული,
ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი ფორმით მოწოდებულ
სხვის ტექსტს კი ბრჭყალებში ჩასმა არ სჭირდება, თუმცა
ორივე შემთხვევაში აუცილებელია ავტორის (წყაროს)
მითითება. გაითვალისწინეთ მოცემული ინფორმაცია და
უპასუხეთ შემდეგ კითხვას.
4. ავტორი ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს. მოძებნეთ ეს
ადგილები და განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა ავტორს
სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ ტექსტში და რატომ არის
ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული ,
მეორე შემთხვევაში კი-არა?
5. რას გვამცნობს მე-12-მე-13 საუკუნეთა ხელნაწერის
მინაწერები?
აქტივობა#4
იოსებ გრიშაშვილის „გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“
ყურადღებით წაიკითვეთ ლექსი და უპასუხეთ შემდეგ
კითხვებს.
1. თქვენი აზრით, საქართველოს ისტორიის რომელ
პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი? პასუხისას
გაითვალისწინეთ პოეტის მოღვაწეობის დრო(18891965).
2. თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება
იყოს „მე თეკლასი ვარ“?
3. რა არია ტრაგიკული ამ ლექსში?
4. რა არია ამ ლექსის მთავარი სათქმელი?
ჯეოკლასი, ექსკურსიის მასალები, თემატური
საინიციატივო ჯგუფის
შეფასება

თვითშეფასება

სლაიდშოუ,მასწავლებლის შექმნილი აქტივობები
პროგრამული და დამატებითი მასალის
გამოყენებით.ისტორიის მასწავლებლის მომზადებული
კვლევა ქაღალდის ნახევარფაბრიკატზე
ასეტი გაკვეთილის ჩატარებაეფექტურია, რადგანაც
მოსწავლეს საშუალებას აძლევს კომპიუტერი გამოიყენოს
,როგორც სასწავლო რესურსი. განივითაროს ძიების
უნარჩვევა,შექმნას ახალი პროდუქტი გაკვეტილზე
მიღებული ინფორმაციის გამოყენებით და ბოლოს,
მნიშვნელოვანია სკოლისათვის,როგორც რესურსი
ელექტრონული ბიბლიოთეკისათვის.
ხალისიანი და დატვირტული გაკვეთილი იყო, ბავშვები
კმაყოფილი და გახარებული ყვნენ(ეს მათთვის სრულიად
ახალი სახეობა იყო გაკვეთილისა). ყველა მიზანს მივარწიე ,
მაგრამ გამიჩნდა ახალი პროექტის იდეა. კერძოდ, რა
შედეგით დასრულდება გაკვეთილი, თუ ჩავატარებ
სრულიად უცხო მასალაზე(ამ გაკვეთილის ფარგლებში მათ
ინტერნეტრესურსების მოძიება ჰქონდათ დავალებული და
მაინც ჰქონდათ რაღაც მზაობა ).

აქტივობა# 1

წიგნი ცოდნის წყაროა,ადამიანის საუკეთესო მეგობარიაო,-ვამბობთ და მხედველობაში გვაქვს
ნაბეჭდი წიგნი, მაგრამ ნაბეჭდი წიგნი საბეჭდი დაზგის გამოგონებანმდე დიდი ხნით ადრე
არსებობდა. ეს იყო ხელნაწერი წიგნი. მისი შექმნა რამდენიმე პირის ხანგრძლივ შრომას
მოითხოვდა: ერთი გადაწერდა, მეორე მოხატავდა, მესამე აკინძავდა და ყდაში ჩასვამდა.
იშვიათად იყვნენ ისეთებიც, რომელთაც ყველა ეს ხელობა ემარჯვებოდათ. იმ დროს წერაკითხვა ცოტამ თუ იცოდა,საწერი მასალა და იარაღიც სხვაგვარი იყო. წიგნი ძვირად ფასობდა და
მის შესაქმნელად ხარჯის გაღება ან მისი შეძენა მხოლოდ მდიდარსა და წარჩინებულ პირებს
შეეძლოთ.
ლათინური ბრძნული ნათქვამია, წიგნებს თავისი ბედი აქვთო. ეს მით უფრო შეიძლება
ითქვას ხელნაწერი წიგნების შესახებ, რომელთაგანაც ყველა განუმეორებელია, უნიკალურია,
თითოეული ცალი უთუოდ განსხვავდება სხვებისაგან, თუნდაც ერთი დედნიდან იყოს
გადაწერილი, ხშირად კი ასეთი წიგნი მხოლოდ ერთ ცალად არსებობს და მისი წყალობით
გადარჩენილა დაღუპვისაგამ ბევრი ძველი შესანიშნავი თხზულება. მრავალი ხელნაწერი წიგნი
შინაარსთან ერთად ყურადღებას იქცევს მხატვრული გაფორმებით, ყდის შემკულობით, ანდერძმინაწერებით. ზოგი ხელნაწერი წიგნი მტრებს წაუღიათ და შემდეგ კეთილისმყოფელებს
გამოუხსნიათ ტყვეობიდან.
არაერთხელ მომხდარა, რომ მტრების მიერ გატაცებული წიგნი უცხოეთის ბაზარზე ისევ
ქართველებს გამოუსყიდიათ და სამშობლოში დაუბრუნებიათ. ამას თავად ამ ხელნაწერების
ანდერძ-მინაწერებიდან ვიგებთ. XII-XIII საუკუნის ერთ -ერთი ხელნაწერის მინაწერი გვამცნობს:
„ესე... მე ხუდადად თბილელმან დავწერე. ამა წიგნსა გარდვეკიდე და ფასი არა მქონდა, რომე
მეყიდა, და ასრე დამრჩა ტყვეობასა შიგან.ვინცა ქართველი კაცი გარდეკიდოთ ანუ შეეყაროთ,
რათამცა ეგებოდეს, ესე წიგნი დაიხსნათ ტყვეობისაგან“ შემდეგ სხვა ხელით მიწერილია:
„ცოდვანი შეუნდვნეს ღმერთმან გიორგის, ამა წიგნის დამხსნელსა რყვეობისაგან“
ხანგრძლივი სიცოცხლის მანძილზე ზოგი წიგნი მრავალ სხვადასხვა ქვეყანაში. ქალაქსა თუ
სოფელში მოხვედრილა, ხოლო რამდენი კაცის ხელში გამოუვლია, ამას ვინ მოთვლის! ერთი
სიტყვით, ბევრი ხელნაწერის ბედი ადამიანის თავგადასავალზე არანაკლებ საინტერესოა.
ამ წიგნში მკითხველი გაეცნობა წაეთული ხელნაწერების საინტერესო და საცოდნელად
სასარგებლო თავგადასავალს.

აქტივობა#2

სიტყვის სკივრი
დედანი--- თავდაპირველი ტექსტი, საიდანაც გადაღებულია ასლი.
დავლა--- ომში ნაშოვნი ქონება
ოთხთავი- იგივეა, რაც სახარება- ბიბლიის ნაწილი, რომელიც იესო ქრისტეს ცხოვრების შესახებ
მოგვითხრობს.
ძეგლი--- ხელნაწერი
თბილელი- თბილისელი
გარდვეკიდე- გადავეყარე
რათამცა ეგებოდეს- როგორც შესაძლებელი იქნება
ეტრატი-საგანგებოდ დამუშავებული ტყავი, რომელიც ძველად საწერ მასალად გამოიყენებოდა.

მრავალთავი-ძველი ქართული ლიტურგიკული კრებული, რომელშიც თავმოყრილია დიდი
საეკლესილ დღესასწაულებისთვის გამკუთვნილი საკითხავი

პალიმფსესტი-ეტრატ-ხელნაწერი,რომელზედაც ძველი ტექსტი გადაფხეკილია და ახალია
დაწერილი.

მანუსკტიპტი-ხელნაწერი, უპირატესად ძველი.

აქტივობა#3

ციტაცია
საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტების ავტორები ხშირად ჩართავენ ხოლმე საკუთარ
ტექსტში სხვის სიტყვებს(ზეპირ გამონათქვამებს, წერილობითი ტექსტის ფრაგმენტებს) ზუსტი
ან ოდნავ სახეცვლილი ფორმით. სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია
ეწოდება.
თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის დაგმოღებული, ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი
ფორმით მოწოდებულ სხვის ტექსტს კი ბრჭყალები არ სჭირდება. თუმცა ორივე შემთხვევაში
აუცილებელია ავტორის (წყაროს) მითითება.
საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტებში ციტატები მოყვანილია ხოლმე, ერთი მხრივ,
ისტორიული თუ ლიტერატურული წყაროებიდან, ხოლო მეორე მხრივ-ესაა მკვლევართა
გამონათქვამები, მოსაზრებები ამა თუ იმ საკითხის შესახებ.
ავტორი ტექსტის ამ მცირე მონაკვეთში ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს - ორჯერ ეს ტექსტი
ბრჭყალებშია ჩასმული, ორჯერ კი ბრჭყალების გარეშეა მოყვანილი. მოძებნეთ ეს ადგილები და
განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა, თქვენი აზრით, ავტორს სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ
ტექსტში და რატომ არის ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული, მეორე
შემთხვევაში კი-არა?

აქტივობა#4

„გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“
იოსებ გრიშაშვილი

ქვევით, ბაზარზე, კვირადღით, ვანქთან,
მტვრიან ქუჩებში, დამპალ ჰავაზე,
წონით ვიყიდე ექვსი გირვანქა
შოთა, აკაკი და ჭავჭავაძე.
„მე თეკლასი ვარ!- ასე ეწერა
ერთ წიგნს, დაბეჭდილს, ვახტანგის თერგზე...
და მეორეზე-ყრუდ ალმაცერად:
„ნუღარ ვიფიქრებთ ილიას თერგზე!“
სხვაში კვნესოდა ქართველ რომეოს
და ჯულიეტას წმინდა წარსული.
ერთშიც თუთუნი იდო, რომელსაც
ჰქონდა მუშკ-ამბრის ქალწული სუნი.
და გავიფიქრე: ვინ არის, ნეტა,
ამის პატრონი და გამყიდველი,
რომ პარკებისთვის გამოიმეტა
დავით რექტორის ნაწერი ძველი?!
იქნებ მის ბედი ბეწვზე ჰკიდია?
ან დამათხოვრობს, ან ავად არი...
და გროშის ფასად გაუყიდია
წიგნი სათუთი, ნათავადარი.
აი, სად ჰყრია ჩვენი დიდება!
ლამის სირცხვილით ამეწვას ლოყა!
აი, ქართლის ხმა სად იყიდება,
ჯავახიშვილო და ინდოროყვა!
1თქვენი აზრით , საქართველოს ისტორიის რომელ პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი?
2.თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება იყოს „მე თეკლასი ვარ“?
3. რა არის ყველაზე ტრაგიკული ამ ლექსში?
4.რა არის ამ ლექსის მთავარი სათქმელი?
ნაწერი რჩება...

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
irmabochorishvili
 
ნივთიერების სიმკვრივე
ნივთიერების სიმკვრივენივთიერების სიმკვრივე
ნივთიერების სიმკვრივე
jgufi8
 
ვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენისვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენის
mzekabani2013
 
მზის სისტემა
მზის სისტემამზის სისტემა
მზის სისტემა
qetevan nandoshvili
 
თალესის თეორემა
თალესის   თეორემათალესის   თეორემა
თალესის თეორემა
eleneqachlishvili
 
თემა
თემათემა
თემა
khato
 
საქართველო ჩვენი სამშობლოა!!!.
საქართველო     ჩვენი სამშობლოა!!!.საქართველო     ჩვენი სამშობლოა!!!.
საქართველო ჩვენი სამშობლოა!!!.
makaafriamashvili
 

Mais procurados (20)

ზმნა
ზმნა ზმნა
ზმნა
 
მთის წყარო
მთის წყარომთის წყარო
მთის წყარო
 
"მიწის ყივილი"
"მიწის ყივილი""მიწის ყივილი"
"მიწის ყივილი"
 
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფებაგრატ III  ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
ბაგრატ III ერთიანი საქართველოს პირველი მეფე
 
აკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdfაკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdf
 
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
შუშანიკის წამება (ლიტ.ჯგუფი)
 
ნივთიერების სიმკვრივე
ნივთიერების სიმკვრივენივთიერების სიმკვრივე
ნივთიერების სიმკვრივე
 
ზმნის პირი
ზმნის პირიზმნის პირი
ზმნის პირი
 
ზედსართავი სახელი
 ზედსართავი სახელი ზედსართავი სახელი
ზედსართავი სახელი
 
სახელზმნა
სახელზმნასახელზმნა
სახელზმნა
 
ვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენისვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენის
 
მზის სისტემა
მზის სისტემამზის სისტემა
მზის სისტემა
 
თალესის თეორემა
თალესის   თეორემათალესის   თეორემა
თალესის თეორემა
 
ზმნა
ზმნაზმნა
ზმნა
 
არსებითი სახელი
არსებითი სახელი არსებითი სახელი
არსებითი სახელი
 
თემა
თემათემა
თემა
 
საქართველო ჩვენი სამშობლოა!!!.
საქართველო     ჩვენი სამშობლოა!!!.საქართველო     ჩვენი სამშობლოა!!!.
საქართველო ჩვენი სამშობლოა!!!.
 
გაკვეთილი № 42
გაკვეთილი № 42გაკვეთილი № 42
გაკვეთილი № 42
 
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფიაიაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფია
 
არაბთა სახელმწიფო
არაბთა სახელმწიფოარაბთა სახელმწიფო
არაბთა სახელმწიფო
 

Destaque

პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილი
Maia Metreveli
 
უცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Docუცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Doc
Maia Metreveli
 
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
Maia Metreveli
 
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 101. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
Polmantic
 

Destaque (16)

Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simplePresentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
Presentasi software-perusahaan-manufaktur-simple
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
პროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილიპროექტგაკვეთილი
პროექტგაკვეთილი
 
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
NCRI Human Rights Center Weekly Bulletin 2 Nov.
 
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisiPanduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
Panduan saksi-kalteng-14-kab-revisi
 
Kates
KatesKates
Kates
 
Common respiratory diseases of poultry
Common respiratory diseases of poultryCommon respiratory diseases of poultry
Common respiratory diseases of poultry
 
უცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Docუცხო უცხოთა შორის.Doc
უცხო უცხოთა შორის.Doc
 
Seminário i
Seminário iSeminário i
Seminário i
 
Presentasi sms-kredit-financial
Presentasi sms-kredit-financialPresentasi sms-kredit-financial
Presentasi sms-kredit-financial
 
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
Presentasi petasuara-dan-quick-realcount-pemilu-2014
 
Presentasi pelatihan-saksi-realcount
Presentasi pelatihan-saksi-realcountPresentasi pelatihan-saksi-realcount
Presentasi pelatihan-saksi-realcount
 
نهاية عهد الكوابيس
نهاية عهد الكوابيسنهاية عهد الكوابيس
نهاية عهد الكوابيس
 
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربيمؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
مؤتمر دولي حول إيران في البرلمان الاوربي
 
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ
 
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 101. mariso~1. bontorannu~tps 1
01. mariso~1. bontorannu~tps 1
 

Semelhante a ნაწერი რჩება...

Gakvetilis gegma
Gakvetilis gegmaGakvetilis gegma
Gakvetilis gegma
jgufi8
 
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmaინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
mziaegiashvili
 
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
mzekabani2013
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანა
mananajanelidze
 
презентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалыпрезентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалы
Makvala Mamuladze
 
ახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაციაახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაცია
ninoshengelia
 
Presentation1[1]
Presentation1[1]Presentation1[1]
Presentation1[1]
sopo
 
vaxtang VI
vaxtang VIvaxtang VI
vaxtang VI
sopo
 

Semelhante a ნაწერი რჩება... (20)

როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
როგორ დავწეროთ საკურსო ნაშრომი (დიპლომი New)
 
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერებათავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
თავისუფალი გაკვეთილი1-წიგნიერება
 
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული""კითხვის გაკვეთილების რვეული"
"კითხვის გაკვეთილების რვეული"
 
Gakvetilis gegma
Gakvetilis gegmaGakvetilis gegma
Gakvetilis gegma
 
Gegma Taj Mahalisa
Gegma Taj MahalisaGegma Taj Mahalisa
Gegma Taj Mahalisa
 
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegmaინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
ინტ. გაკ. მე 8კლ.amosabechdi gegma
 
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
 
Maka kobaxidze
Maka kobaxidzeMaka kobaxidze
Maka kobaxidze
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანა
 
Irma gureshidze
Irma gureshidzeIrma gureshidze
Irma gureshidze
 
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტიპროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
 
презентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалыпрезентация урока мамуладзе маквалы
презентация урока мамуладзе маквалы
 
ახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაციაახალი პრეზენტაცია
ახალი პრეზენტაცია
 
სწავლების სტრატეგიები
სწავლების   სტრატეგიებისწავლების   სტრატეგიები
სწავლების სტრატეგიები
 
Nino Nozadze
Nino NozadzeNino Nozadze
Nino Nozadze
 
Presentation1[1]
Presentation1[1]Presentation1[1]
Presentation1[1]
 
vaxtang VI
vaxtang VIvaxtang VI
vaxtang VI
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
 
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,პროექტი ,,გამოცანები გონების  ვარჯიშია,,
პროექტი ,,გამოცანები გონების ვარჯიშია,,
 

Mais de Maia Metreveli

ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...
Maia Metreveli
 
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეროგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
Maia Metreveli
 
ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.
Maia Metreveli
 
კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...
Maia Metreveli
 
დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.
Maia Metreveli
 
სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...
Maia Metreveli
 
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
Maia Metreveli
 
New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)
Maia Metreveli
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...
Maia Metreveli
 
Pbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hsPbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hs
Maia Metreveli
 
ვენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამავენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამა
Maia Metreveli
 
შეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევიშეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევი
Maia Metreveli
 
ურთიერთშეფასება.Docx
ურთიერთშეფასება.Docxურთიერთშეფასება.Docx
ურთიერთშეფასება.Docx
Maia Metreveli
 

Mais de Maia Metreveli (20)

Presentation 3
Presentation 3Presentation 3
Presentation 3
 
Me 19 saukunis tbilisi
Me 19 saukunis tbilisiMe 19 saukunis tbilisi
Me 19 saukunis tbilisi
 
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshi
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshiApxazuri kantanta aluziebi leqsshi
Apxazuri kantanta aluziebi leqsshi
 
Shatberuli xelnaweri
Shatberuli xelnaweriShatberuli xelnaweri
Shatberuli xelnaweri
 
შუა საუკუნეები
შუა საუკუნეებიშუა საუკუნეები
შუა საუკუნეები
 
სლაიდის ავტორი
სლაიდის ავტორისლაიდის ავტორი
სლაიდის ავტორი
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...
 
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზეროგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
როგორ ვიმუშაოთ პედაგოგიურ კვლევებზე
 
ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.ვ ბგერის სიცელქეები.
ვ ბგერის სიცელქეები.
 
კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...კითხვის ნიშანი იწერება...
კითხვის ნიშანი იწერება...
 
დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.დავით აღმაშენებელი.
დავით აღმაშენებელი.
 
სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...სასვენი ნიშნები...
სასვენი ნიშნები...
 
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
არგუმენტირებული ესეს პარამეტრები...
 
New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)New microsoft office word document (2)
New microsoft office word document (2)
 
ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...ხეო, უფლისაო...
ხეო, უფლისაო...
 
Pbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hsPbl brochure sample_hs
Pbl brochure sample_hs
 
ვენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამავენის დიაგრამა
ვენის დიაგრამა
 
ვიცი....
ვიცი....ვიცი....
ვიცი....
 
შეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევიშეფასების გზამკვლევი
შეფასების გზამკვლევი
 
ურთიერთშეფასება.Docx
ურთიერთშეფასება.Docxურთიერთშეფასება.Docx
ურთიერთშეფასება.Docx
 

ნაწერი რჩება...

  • 1. გაკვეთილის სცენარი ნაწერი რჩება უკუნისამდე ანუ ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ 1 სახელი და გვარი 2 თემის დასახელება 3 სასწავლო მიზნები 4 მოსალოდნელი შედეგები 5 მიმდინარეობა მაია მეტრეველი ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ წაიკითხონ სამეცნიერო- პოპულარული ტექსტი ქართული ხელნაწერების შესახებ. გაიხსენონ კითხვის სახეობები. იმსჯელონ ,რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო ხასიათის ტექსტში. შეეცადონ დაწერონ სამეცნიეროპოპულარული ტექსტის რეზიუმე (ანუ მოკლე შინაარსი). წაიკითხავენ სამეცნიერო-პოპულარულ ტექსტს ქართული ხელნაწერის შესახებ. გაიხსენებენ კითხვის სტრატეგიებს. იმსჯელებენ , რა როლს ასრულებს ციტატა საინფორმაციო ხასიათის ტექსტში. დაწერენ სამეცნიერო -პოპულარული ტექსტის რეზიუმე. შევხედოთ მოცემული გაკვეთილის სათაურს . ავტორის სახელსა და გვარს. შეგიძლიათ თქვათ, რის შესახებ იქნება ამ ტექსტში საუბარი?(მესამე სლაიდი) მოსალოდნელი პასუხი: აქ საუბარი იქნება ქართულ ხელნაწერებზე. ზურაბ ჭუმბურუძე არის ენათმეცნიერი და ,სავარაუდოდ, აქ საუბარი იქნება ხელნაწერებზე. ანუ ქართული წიგნის თავგადასავალზე . საბეჭდი დაზგა გამოიგონა გერმანელმა იოჰან გუტენბერგმა მე-15 საუკუნეში. რა ვიცით დამწერლობის განვითარების პირველ საფეხურხე და საწერ მასალაზე? თავიდან საწერ მასალად ადამიანი ქვას, თიხას, ძვალს, ხის ქერქს იყენებდა. წერაც კაწვრას უფრო ჰგავდა და ასოებიც ნახატებისაგან დიდად არ განსხვავდებოდა(ს) მოგვიანებით ეგვიპტელებმა საწერი მასალის დამზადება პაპირუსისაგან დაიწყეს. მცენარის ღეროებს ალბობდნენ, ფცქვნიდნენ თხელ ზოლებად, სველ ფიცარზე აწებებდნენ ასწორებდნენ და აშრობდნენ. ქართულად პაპირუსს ჭილი ჰქვია (ს). შემორჩენილია პალესტინაში დამზადებული ორი ქართული ხელნაწერი.ერთი მათგანის ფურცლების ნაწილი ეტრატისაა და ეკუთვნის მე-10 საუკუნეს. ამიტომაც მას ჭილ-ეტრატის იადიგარს ( ჰიმნებისა და საგალობლების კრებული) უწოდებენ. ეტრატი ანუ პერგამენტი ცხვრის ან ხბოს ტყავისაგან მზადდებოდა.ტყავს ალბობდნენ, ბეწვს აცლიდნენ , ჭიმავდნენ, აშრობდნენ და ცარცითა და კვერცხით პოხავდნენ.ის პაპირუსს განძლეობით აღემატებოდა. პერგამონი ქალაქი ყოფილა მცირე აზიაში და საწერ მასალასაც სახელი მისი გავლენით დარქმევია. ეტრატი ბერძნული წარმოშობის სიტყვაა და ქართულად
  • 2. „ოთხეულს „ ნიშნავს, რადგანაც ფურცელს წიგნის დამზადებისას ოთხად კეცავდნენ(ს) ქაღალდი ჩინელებმა 105 წელს გამოიგონეს. ქაღალდზე შესრულებული ქართული ხელნაწერები მე-11 საუკუნეზე ადრე არ მოგვეპოვება.(ს)ნაწერები შესრულებულია ლერწმის კალმით. პირველი ქართული ნაბეჭდი წიგნი 1629 წელს გამოვიდა იტალიაში(ს). საქართველოში სტამბა მე-18 საუკუნის დამდეგს დააარსეს, სადაც 1907 წელს დაიბეჭდა „სახარება“, „დავითნი“, „სამოციქულო“. 1712 წელს დაიბეჭდა „ვეფხისტყაოსანი“(სლაიდი ბავშვებით).10წუთი იმისათვის, რომ ცნებებით დატვირთული ტექსტი უფრო ადვილად წავიკითხოთ, შევიარაღდეთ კითხვის სტრატეგიით , რომელსაც პირობითად დეტალების დაზუსტების ხელოვნება დავარქვათ. ფაქტებზე აგებული სამეცნიერო-პოპულარული ტექსტი ზოგჯერ გადატვირთულია ინფორმაციით. თუკი ტექსტის რომელიმე მონაკვეთის შინაარსი თქვენთვის ბუნდოვანია, მისი უკეთ გააზრებისათვის დეტალების დაზუსტების სტრატეგია უნდა გამოვიყენოთ. ამისათვის საჭიროა(ს) ჩაიხედოთ სქოლიოში ან სიტყვების განმარტებებში; ხელახლა მიუბრუნდეთ უკვე წაკითხულ ნაწილს, იქნებ გამოგრჩათ რამე, რაც ნათელს მოჰფენდა ბუნდოვან ადგილს; გააგრძელოთ კითხვა დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად. რა ჰქვია კითხვის იმ სახეობას, რომელიც ამ დავალების შესასრულებლად უნდა გამოიყენოთ? მოსალოდნელი პასუხი: დეტალების დაზუსტების ხელოვნება.5 წუთი(სანამ ბავშვები მუშობენ სტუმრები უყურებენ ექსკურსიის მიხედვით მომზადებულ სლაიდშოუს) აქტივობა #1 წაიკითხეთ ტექსტი, შეადგინეთ გეგმა და გადმოეცით მოკლე შინაარსი გეგმაზე დაყრდნობით.15 წუთი გეგმა 1. როგორ იწერებოდა წიგნები სანამ გუტენბერგი საბეჭდ დაზგას გამოიგონებდა? 2. რა სირთულესთან იყო დაკავშირებული წიგნის შექმნა? 3. შინაარსთან ერთად რით იქცევს ყურადღებას ხელნაწერი წიგნი?
  • 3. 4. წიგნებს თავისი ბედი აქვთო,- ამბობს ლათინური ბრძნული გამონათქვამი.საიდან ვიგებთ ხელნაწერების თავგადასავალს? 5. რას გვიამბობს მე-12-მე-13 საუკუნის ერთ-ერთი მინაწერი? 6. რას გვპირდება მოცემული წიგნის წინათქმა? აქ წავიკითხავთ მოკლე შინაარს(ორი ბავშვი). აქტივობა #2 დავუბრუნდეთ გაკვეთილის დასაწყისში გამოთქმულ ვარაუდებს. 1. სწორი აღმოჩნდა თუ არა თქვენი მოლოდინი ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ? რა შეიტყვეთ ახალი, რაც არ იცოდით აქამდე? 2. რას ნიშნავს სიტყვა „ დედანი“? ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად დაგეხმარებათ სიტყვის სკივრი. 3. როგორ გესმით გამოთქმა: „წიგნებს თავისი ბედი აქვთ“ ? 5 წუთი აქტივობა# 3 მიაქციეთ ყურადღება რესურსები სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია ეწოდება. თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის გადმოცემული, ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი ფორმით მოწოდებულ სხვის ტექსტს კი ბრჭყალებში ჩასმა არ სჭირდება, თუმცა ორივე შემთხვევაში აუცილებელია ავტორის (წყაროს) მითითება. გაითვალისწინეთ მოცემული ინფორმაცია და უპასუხეთ შემდეგ კითხვას. 4. ავტორი ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს. მოძებნეთ ეს ადგილები და განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა ავტორს სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ ტექსტში და რატომ არის ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული , მეორე შემთხვევაში კი-არა? 5. რას გვამცნობს მე-12-მე-13 საუკუნეთა ხელნაწერის მინაწერები? აქტივობა#4 იოსებ გრიშაშვილის „გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“ ყურადღებით წაიკითვეთ ლექსი და უპასუხეთ შემდეგ კითხვებს. 1. თქვენი აზრით, საქართველოს ისტორიის რომელ პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი? პასუხისას გაითვალისწინეთ პოეტის მოღვაწეობის დრო(18891965). 2. თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება იყოს „მე თეკლასი ვარ“? 3. რა არია ტრაგიკული ამ ლექსში? 4. რა არია ამ ლექსის მთავარი სათქმელი? ჯეოკლასი, ექსკურსიის მასალები, თემატური
  • 4. საინიციატივო ჯგუფის შეფასება თვითშეფასება სლაიდშოუ,მასწავლებლის შექმნილი აქტივობები პროგრამული და დამატებითი მასალის გამოყენებით.ისტორიის მასწავლებლის მომზადებული კვლევა ქაღალდის ნახევარფაბრიკატზე ასეტი გაკვეთილის ჩატარებაეფექტურია, რადგანაც მოსწავლეს საშუალებას აძლევს კომპიუტერი გამოიყენოს ,როგორც სასწავლო რესურსი. განივითაროს ძიების უნარჩვევა,შექმნას ახალი პროდუქტი გაკვეტილზე მიღებული ინფორმაციის გამოყენებით და ბოლოს, მნიშვნელოვანია სკოლისათვის,როგორც რესურსი ელექტრონული ბიბლიოთეკისათვის. ხალისიანი და დატვირტული გაკვეთილი იყო, ბავშვები კმაყოფილი და გახარებული ყვნენ(ეს მათთვის სრულიად ახალი სახეობა იყო გაკვეთილისა). ყველა მიზანს მივარწიე , მაგრამ გამიჩნდა ახალი პროექტის იდეა. კერძოდ, რა შედეგით დასრულდება გაკვეთილი, თუ ჩავატარებ სრულიად უცხო მასალაზე(ამ გაკვეთილის ფარგლებში მათ ინტერნეტრესურსების მოძიება ჰქონდათ დავალებული და მაინც ჰქონდათ რაღაც მზაობა ). აქტივობა# 1 წიგნი ცოდნის წყაროა,ადამიანის საუკეთესო მეგობარიაო,-ვამბობთ და მხედველობაში გვაქვს ნაბეჭდი წიგნი, მაგრამ ნაბეჭდი წიგნი საბეჭდი დაზგის გამოგონებანმდე დიდი ხნით ადრე არსებობდა. ეს იყო ხელნაწერი წიგნი. მისი შექმნა რამდენიმე პირის ხანგრძლივ შრომას მოითხოვდა: ერთი გადაწერდა, მეორე მოხატავდა, მესამე აკინძავდა და ყდაში ჩასვამდა. იშვიათად იყვნენ ისეთებიც, რომელთაც ყველა ეს ხელობა ემარჯვებოდათ. იმ დროს წერაკითხვა ცოტამ თუ იცოდა,საწერი მასალა და იარაღიც სხვაგვარი იყო. წიგნი ძვირად ფასობდა და
  • 5. მის შესაქმნელად ხარჯის გაღება ან მისი შეძენა მხოლოდ მდიდარსა და წარჩინებულ პირებს შეეძლოთ. ლათინური ბრძნული ნათქვამია, წიგნებს თავისი ბედი აქვთო. ეს მით უფრო შეიძლება ითქვას ხელნაწერი წიგნების შესახებ, რომელთაგანაც ყველა განუმეორებელია, უნიკალურია, თითოეული ცალი უთუოდ განსხვავდება სხვებისაგან, თუნდაც ერთი დედნიდან იყოს გადაწერილი, ხშირად კი ასეთი წიგნი მხოლოდ ერთ ცალად არსებობს და მისი წყალობით გადარჩენილა დაღუპვისაგამ ბევრი ძველი შესანიშნავი თხზულება. მრავალი ხელნაწერი წიგნი შინაარსთან ერთად ყურადღებას იქცევს მხატვრული გაფორმებით, ყდის შემკულობით, ანდერძმინაწერებით. ზოგი ხელნაწერი წიგნი მტრებს წაუღიათ და შემდეგ კეთილისმყოფელებს გამოუხსნიათ ტყვეობიდან. არაერთხელ მომხდარა, რომ მტრების მიერ გატაცებული წიგნი უცხოეთის ბაზარზე ისევ ქართველებს გამოუსყიდიათ და სამშობლოში დაუბრუნებიათ. ამას თავად ამ ხელნაწერების ანდერძ-მინაწერებიდან ვიგებთ. XII-XIII საუკუნის ერთ -ერთი ხელნაწერის მინაწერი გვამცნობს: „ესე... მე ხუდადად თბილელმან დავწერე. ამა წიგნსა გარდვეკიდე და ფასი არა მქონდა, რომე მეყიდა, და ასრე დამრჩა ტყვეობასა შიგან.ვინცა ქართველი კაცი გარდეკიდოთ ანუ შეეყაროთ, რათამცა ეგებოდეს, ესე წიგნი დაიხსნათ ტყვეობისაგან“ შემდეგ სხვა ხელით მიწერილია: „ცოდვანი შეუნდვნეს ღმერთმან გიორგის, ამა წიგნის დამხსნელსა რყვეობისაგან“ ხანგრძლივი სიცოცხლის მანძილზე ზოგი წიგნი მრავალ სხვადასხვა ქვეყანაში. ქალაქსა თუ სოფელში მოხვედრილა, ხოლო რამდენი კაცის ხელში გამოუვლია, ამას ვინ მოთვლის! ერთი სიტყვით, ბევრი ხელნაწერის ბედი ადამიანის თავგადასავალზე არანაკლებ საინტერესოა. ამ წიგნში მკითხველი გაეცნობა წაეთული ხელნაწერების საინტერესო და საცოდნელად სასარგებლო თავგადასავალს. აქტივობა#2 სიტყვის სკივრი დედანი--- თავდაპირველი ტექსტი, საიდანაც გადაღებულია ასლი. დავლა--- ომში ნაშოვნი ქონება
  • 6. ოთხთავი- იგივეა, რაც სახარება- ბიბლიის ნაწილი, რომელიც იესო ქრისტეს ცხოვრების შესახებ მოგვითხრობს. ძეგლი--- ხელნაწერი თბილელი- თბილისელი გარდვეკიდე- გადავეყარე რათამცა ეგებოდეს- როგორც შესაძლებელი იქნება ეტრატი-საგანგებოდ დამუშავებული ტყავი, რომელიც ძველად საწერ მასალად გამოიყენებოდა. მრავალთავი-ძველი ქართული ლიტურგიკული კრებული, რომელშიც თავმოყრილია დიდი საეკლესილ დღესასწაულებისთვის გამკუთვნილი საკითხავი პალიმფსესტი-ეტრატ-ხელნაწერი,რომელზედაც ძველი ტექსტი გადაფხეკილია და ახალია დაწერილი. მანუსკტიპტი-ხელნაწერი, უპირატესად ძველი. აქტივობა#3 ციტაცია
  • 7. საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტების ავტორები ხშირად ჩართავენ ხოლმე საკუთარ ტექსტში სხვის სიტყვებს(ზეპირ გამონათქვამებს, წერილობითი ტექსტის ფრაგმენტებს) ზუსტი ან ოდნავ სახეცვლილი ფორმით. სხვისი სიტყვების ჩართვას საკუთარ ტექსტში ციტაცია ეწოდება. თუ სხვისი ტექსტი ზუსტად არის დაგმოღებული, ის ბრჭყალებში ჩაისმის, შეცვლილი ფორმით მოწოდებულ სხვის ტექსტს კი ბრჭყალები არ სჭირდება. თუმცა ორივე შემთხვევაში აუცილებელია ავტორის (წყაროს) მითითება. საინფორმაციო-სამეცნიერო ტექსტებში ციტატები მოყვანილია ხოლმე, ერთი მხრივ, ისტორიული თუ ლიტერატურული წყაროებიდან, ხოლო მეორე მხრივ-ესაა მკვლევართა გამონათქვამები, მოსაზრებები ამა თუ იმ საკითხის შესახებ. ავტორი ტექსტის ამ მცირე მონაკვეთში ოთხჯერ იმოწმებს სხვის ნათქვამს - ორჯერ ეს ტექსტი ბრჭყალებშია ჩასმული, ორჯერ კი ბრჭყალების გარეშეა მოყვანილი. მოძებნეთ ეს ადგილები და განმარტეთ, რისთვის დასჭირდა, თქვენი აზრით, ავტორს სხვისი ნათქვამის ჩართვა საკუთარ ტექსტში და რატომ არის ეს ნათქვამები ერთ შემთხვევაში ბრჭყალებში ჩასმული, მეორე შემთხვევაში კი-არა? აქტივობა#4 „გენიოსების ბედი თბილისის ბაზარში“ იოსებ გრიშაშვილი ქვევით, ბაზარზე, კვირადღით, ვანქთან, მტვრიან ქუჩებში, დამპალ ჰავაზე, წონით ვიყიდე ექვსი გირვანქა
  • 8. შოთა, აკაკი და ჭავჭავაძე. „მე თეკლასი ვარ!- ასე ეწერა ერთ წიგნს, დაბეჭდილს, ვახტანგის თერგზე... და მეორეზე-ყრუდ ალმაცერად: „ნუღარ ვიფიქრებთ ილიას თერგზე!“ სხვაში კვნესოდა ქართველ რომეოს და ჯულიეტას წმინდა წარსული. ერთშიც თუთუნი იდო, რომელსაც ჰქონდა მუშკ-ამბრის ქალწული სუნი. და გავიფიქრე: ვინ არის, ნეტა, ამის პატრონი და გამყიდველი, რომ პარკებისთვის გამოიმეტა დავით რექტორის ნაწერი ძველი?! იქნებ მის ბედი ბეწვზე ჰკიდია? ან დამათხოვრობს, ან ავად არი... და გროშის ფასად გაუყიდია წიგნი სათუთი, ნათავადარი. აი, სად ჰყრია ჩვენი დიდება! ლამის სირცხვილით ამეწვას ლოყა! აი, ქართლის ხმა სად იყიდება, ჯავახიშვილო და ინდოროყვა! 1თქვენი აზრით , საქართველოს ისტორიის რომელ პერიოდს ეხმიანება ეს ლექსი? 2.თქვენი აზრით, რომელი წიგნის წარწერა შეიძლება იყოს „მე თეკლასი ვარ“? 3. რა არის ყველაზე ტრაგიკული ამ ლექსში? 4.რა არის ამ ლექსის მთავარი სათქმელი?