SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 2
Baixar para ler offline
UNITAT DIDÀCTICA 09
(C4. Tractament de la informació escrita)
              NOCIONS BÀSIQUES DEL PROCESSADOR DE TEXTOS                      4h

Competència: Emprar un processador de textos per crear, tractar, elaborar i
presentar informació i textos, destinats a ser impresos o publicats a Internet.
Objectius:

Aprendre a dissenyar un document de text.

Prendre consciència dels avantatges que suposa utilitzar un tractament de text per
crear documents per escrit necessaris en el nostre dia a dia.

Capacitats:

Crear, desar, editar, donar format bàsic i imprimir un document de text.


Continguts:                               Metodologia:

   1. Introducció al processador de       Es pretén emprar una metodologia
      textos                              eminentment pràctica. En primer lloc,
   2. Escriptura bàsica del text          l'explicació del funcionament bàsic del
   3. Format bàsic de text                processador es farà mitjançant el
                                          visionat d'uns vídeos, i posteriorment es
   4. El treball amb documents de text
                                          demanarà als alumnes que, pel seu
                                          propi compte, emprin el processador de
                                          textos per tal que realitzin un exercici
                                          molt concret, un document de text en
                                          el qual, suposadament, ofereixen els
                                          seus serveis professionals. D'aquesta
                                          manera, s'espera que la implicació de
                                          l'alumnat sigui molt major, que no pas si
                                          es tractés d'una classe teòrica o
                                          magistral.

                                          Activitats:

                                             1. Es visionaran uns vídeos que
                                                mostren el funcionament bàsic
                                                del processador de textos.

                                             2. Els alumnes hauran de crear un
                                                document de text per a penjar en
                                                un plafó informatiu en el qual
                                                ofereixin  els    seus   serveis

                                                                             Pàgina 1 de 2
professionals: per exemple, un
                                                   jardiner que ofereix els seus
                                                   serveis, o una noia que ofereix
                                                   serveis de “canguro”.

Recursos:

   1. Materials de formació ACTIC. C1. Cultura, participació i civisme digital.
      Nivell 1 Bàsic. Mòdul 1.
      www.xtec.es/pas-centres/material/792593/c1n1/materials/index-2.html
   2. Bueno Vallejo, David (2007) Aprende a usar bien Microsoft Word 2007 (1ª
      parte). Universidad de Málaga. [Data de consulta: 2 de març de 2011]
      <http://www.youtube.com/watch?v=3whWUGmq2JU>
   3. Bueno Vallejo, David (2007) Aprende a usar bien Microsoft Word 2007 (2ª
      parte). Universidad de Málaga. [Data de consulta: 2 de març de 2011]
      <http://www.youtube.com/watch?v=Z2hOK2jRvHI&feature=related>
   4. VVAA (2010). "Curso de Word 2007: El entorno de trabajo" [vídeo-tutorial en
      línia]. AULA CLIC.COM
      <http://www.youtube.com/user/aulaclic?
      feature=chclk#p/c/8C66F257871C9BAD/9/XfIYIg2dttE>
Avaluació:

Indicadors

           ⇒ Nombre de documents realitzats i puntuació d'aquests mateixos
             documents.

Sistema d'avaluació

Els documents realitzats pels alumnes, que seran anònims, seran exposats
públicament pel professor i analitzats: els alumnes hauran de dir, públicament, els
punts positius dels documents i els punts negatius i maneres de sol·lucionar
aquests últims.

Autoria:

Coordinació
      Lluís Campderrich

Equip
        Mar Corts, Carme Badia i Yolanda Anguita


Màster Universitat Oberta de Catalunya en Dinamització de la SIG 2011




                                                                             Pàgina 2 de 2

Mais conteúdo relacionado

Semelhante a Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.

La docència a l’aula virtual cat
La docència a l’aula virtual catLa docència a l’aula virtual cat
La docència a l’aula virtual catsdocencia
 
Fitxes implementacions tic
Fitxes implementacions ticFitxes implementacions tic
Fitxes implementacions ticjcerrom
 
Aprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de Mataró
Aprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de MataróAprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de Mataró
Aprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de Mataróismael cabezudo
 
Modul 2 pompeu fabra sessio 1i2 def
Modul 2 pompeu fabra sessio 1i2 defModul 2 pompeu fabra sessio 1i2 def
Modul 2 pompeu fabra sessio 1i2 defTxema Professor
 
Pac1 hipermedia
Pac1 hipermediaPac1 hipermedia
Pac1 hipermediajurtiaga
 
Elaboració material ud
Elaboració material udElaboració material ud
Elaboració material udjjcobmkars
 
Curs fdf modul2 unitat4
Curs fdf modul2 unitat4Curs fdf modul2 unitat4
Curs fdf modul2 unitat4rosamari1234
 
Curs de Revisió de textos
Curs de Revisió de textosCurs de Revisió de textos
Curs de Revisió de textosjessinef
 
Pac1 hipermedia tic
Pac1 hipermedia ticPac1 hipermedia tic
Pac1 hipermedia ticjurtiaga
 
Pohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_js
Pohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_jsPohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_js
Pohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_jsjosodo
 
Afern232 M1 Bis
Afern232 M1 BisAfern232 M1 Bis
Afern232 M1 Bislaia.marty
 
Plataforma Moodle per a Goethe institut
Plataforma Moodle per a Goethe institutPlataforma Moodle per a Goethe institut
Plataforma Moodle per a Goethe institutvanerale
 
Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"
Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"
Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"Congreso Internet en el Aula
 
Recursos TIC-TAC
Recursos TIC-TACRecursos TIC-TAC
Recursos TIC-TACximochust
 
Taller de competència digital sessio2
Taller de competència digital sessio2Taller de competència digital sessio2
Taller de competència digital sessio2JORDI MONTERO AURA
 
Projecte formacio centres 11i12
Projecte formacio centres 11i12Projecte formacio centres 11i12
Projecte formacio centres 11i12miguel valdes
 

Semelhante a Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos. (20)

La docència a l’aula virtual cat
La docència a l’aula virtual catLa docència a l’aula virtual cat
La docència a l’aula virtual cat
 
Fitxes implementacions tic
Fitxes implementacions ticFitxes implementacions tic
Fitxes implementacions tic
 
Aprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de Mataró
Aprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de MataróAprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de Mataró
Aprèn Moodle. Escola Pia Santa Anna de Mataró
 
Modul 2 pompeu fabra sessio 1i2 def
Modul 2 pompeu fabra sessio 1i2 defModul 2 pompeu fabra sessio 1i2 def
Modul 2 pompeu fabra sessio 1i2 def
 
Pac1 hipermedia
Pac1 hipermediaPac1 hipermedia
Pac1 hipermedia
 
Elaboració material ud
Elaboració material udElaboració material ud
Elaboració material ud
 
Curs fdf modul2 unitat4
Curs fdf modul2 unitat4Curs fdf modul2 unitat4
Curs fdf modul2 unitat4
 
Curs de Revisió de textos
Curs de Revisió de textosCurs de Revisió de textos
Curs de Revisió de textos
 
Pac1 hipermedia tic
Pac1 hipermedia ticPac1 hipermedia tic
Pac1 hipermedia tic
 
Pohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_js
Pohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_jsPohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_js
Pohl soler pac2_md_ms_fitxes_projectes_v5_js
 
Afern232 M1 Bis
Afern232 M1 BisAfern232 M1 Bis
Afern232 M1 Bis
 
Tic
TicTic
Tic
 
Plataforma Moodle per a Goethe institut
Plataforma Moodle per a Goethe institutPlataforma Moodle per a Goethe institut
Plataforma Moodle per a Goethe institut
 
Què és moodle
Què és moodleQuè és moodle
Què és moodle
 
Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"
Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"
Rosa Bobé Bruguera - "Nuestra experiencia de Campus Virtual con Moodle"
 
Recursos TIC-TAC
Recursos TIC-TACRecursos TIC-TAC
Recursos TIC-TAC
 
Taller de competència digital sessio2
Taller de competència digital sessio2Taller de competència digital sessio2
Taller de competència digital sessio2
 
Projecte formacio centres 11i12
Projecte formacio centres 11i12Projecte formacio centres 11i12
Projecte formacio centres 11i12
 
In lingua
In linguaIn lingua
In lingua
 
In lingua
In linguaIn lingua
In lingua
 

Mais de Lluís Campderrich

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesLluís Campderrich
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesLluís Campderrich
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesLluís Campderrich
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicLluís Campderrich
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Lluís Campderrich
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsLluís Campderrich
 
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Lluís Campderrich
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Lluís Campderrich
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicLluís Campderrich
 

Mais de Lluís Campderrich (16)

Sessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empresesSessió 1 del curs de creació d'empreses
Sessió 1 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empresesSessió 3 del curs de creació d'empreses
Sessió 3 del curs de creació d'empreses
 
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empresesSessió 2 del curs de creació d'empreses
Sessió 2 del curs de creació d'empreses
 
Introducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònicIntroducció pràctica al comerç electrònic
Introducció pràctica al comerç electrònic
 
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...Sessió núm. 4:  "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
Sessió núm. 4: "Ajudes i subvencions, i el pla econòmic i financer" (Curs de...
 
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
Vull muntar el meu propi negoci. Per on he de començar?
 
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
Unitat didàctica 29. Gestions i tràmits per Internet.
 
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDsUnitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
Unitat didàctica 27. Introducció a la creació de CDs i DVDs
 
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
Unitat didàctica 24. Captació d'imatges.
 
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
Unitat didàctica 22. Treballar amb un full de càlcul.
 
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
Unitat didàctica 13. Navegació per Internet i altres conceptes.
 
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
Unitat didàctica 11. Conceptes de seguretat.
 
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
Unitat didàctica 8. Ergonomia, salut i medi ambient.
 
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
Unitat didàctica 3. Els components de l'ordinador.
 
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
Unitat didàctica 1. La Tecnologia.
 
Introducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònicIntroducció al comerç electrònic
Introducció al comerç electrònic
 

Unitat didàctica 9. Nocions bàsiques del processador de textos.

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA 09 (C4. Tractament de la informació escrita) NOCIONS BÀSIQUES DEL PROCESSADOR DE TEXTOS 4h Competència: Emprar un processador de textos per crear, tractar, elaborar i presentar informació i textos, destinats a ser impresos o publicats a Internet. Objectius: Aprendre a dissenyar un document de text. Prendre consciència dels avantatges que suposa utilitzar un tractament de text per crear documents per escrit necessaris en el nostre dia a dia. Capacitats: Crear, desar, editar, donar format bàsic i imprimir un document de text. Continguts: Metodologia: 1. Introducció al processador de Es pretén emprar una metodologia textos eminentment pràctica. En primer lloc, 2. Escriptura bàsica del text l'explicació del funcionament bàsic del 3. Format bàsic de text processador es farà mitjançant el visionat d'uns vídeos, i posteriorment es 4. El treball amb documents de text demanarà als alumnes que, pel seu propi compte, emprin el processador de textos per tal que realitzin un exercici molt concret, un document de text en el qual, suposadament, ofereixen els seus serveis professionals. D'aquesta manera, s'espera que la implicació de l'alumnat sigui molt major, que no pas si es tractés d'una classe teòrica o magistral. Activitats: 1. Es visionaran uns vídeos que mostren el funcionament bàsic del processador de textos. 2. Els alumnes hauran de crear un document de text per a penjar en un plafó informatiu en el qual ofereixin els seus serveis Pàgina 1 de 2
  • 2. professionals: per exemple, un jardiner que ofereix els seus serveis, o una noia que ofereix serveis de “canguro”. Recursos: 1. Materials de formació ACTIC. C1. Cultura, participació i civisme digital. Nivell 1 Bàsic. Mòdul 1. www.xtec.es/pas-centres/material/792593/c1n1/materials/index-2.html 2. Bueno Vallejo, David (2007) Aprende a usar bien Microsoft Word 2007 (1ª parte). Universidad de Málaga. [Data de consulta: 2 de març de 2011] <http://www.youtube.com/watch?v=3whWUGmq2JU> 3. Bueno Vallejo, David (2007) Aprende a usar bien Microsoft Word 2007 (2ª parte). Universidad de Málaga. [Data de consulta: 2 de març de 2011] <http://www.youtube.com/watch?v=Z2hOK2jRvHI&feature=related> 4. VVAA (2010). "Curso de Word 2007: El entorno de trabajo" [vídeo-tutorial en línia]. AULA CLIC.COM <http://www.youtube.com/user/aulaclic? feature=chclk#p/c/8C66F257871C9BAD/9/XfIYIg2dttE> Avaluació: Indicadors ⇒ Nombre de documents realitzats i puntuació d'aquests mateixos documents. Sistema d'avaluació Els documents realitzats pels alumnes, que seran anònims, seran exposats públicament pel professor i analitzats: els alumnes hauran de dir, públicament, els punts positius dels documents i els punts negatius i maneres de sol·lucionar aquests últims. Autoria: Coordinació Lluís Campderrich Equip Mar Corts, Carme Badia i Yolanda Anguita Màster Universitat Oberta de Catalunya en Dinamització de la SIG 2011 Pàgina 2 de 2