Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930

L
Shkolla Albanet

Punoi: Aldo Elmazi
Drejtimet kryesore ku u zhvillua
levizja kulturore dhe artistike ishin:

“Brezi i humbur”, i
cili shprehte
deshperimin e
mungesen e
shpreses per te
ardhmen.

Modernizmi letraroartistik krijoi shume
rryma dhe theu
format tradicionale.
Tradicionalizmi
ruajti format e
vjetra.
Modernistet krijuan shume rryma
ne letersi dhe arte si :


Fovizmi
 Ekspresionizmi
 Kubizmi
 Futurizmi
 Dadaizmi
 Surrealizmi
Fovizmi, lindi ne France


Synon kapercimin e
kufirit te “pamjes se
jashtme” dhe
perfshirjen e ndjenjes
dhe emocionit ne
veper



Perdorin ngjyra te
ndezura, kontraste te
ngjyrave plotesuese
me penelata te
fuqishme.
Ekspresionizmi, lindi ne
Gjermani
o

Shpreh gjendje
shpirterore, ankthe,
frike, gjykimin mbi
realitetin.

o

Dallohet per vija te
thyera dhe te ashpra
dhe perdorimin e lire te
ngjyrave

o

Eshte koha kur lindi:
psikoanaliza e Frojdit,
shkrimet e Kafkes dhe
teorite e Niçes
Kubizmi


Tregon perpjekjet e
artisteve “per ta
shkaterruar” realitetin
dhe per ta rikrijuar ate
nepermjet vellimeve
gjeometrike.



Piktura nuk duhet te
krijoje iluzione, por te
studioje realitetin e
fshehur te sendeve.



Piktura paraqitet ashtu
siç i percepton mendja.
Futurizmi


Paraqet levizjen e objekteve
ne hapsire duke i shperbere
ato ne imazhe te
njepasnjeshme dhe duke
shumefishuar pikeveshtrimet.



Temat e parapelqyera jane:
- qytetet me levizjet e
tyre frenike,
- makinat,trenat,
- turmat ne rruge etj.



Majkovski – “Re ne pantallona”
Surrealizmi

Dadaizmi

Lindi ne Zyrih
 Per dadaistet cdo gje
eshte art, duke
“luajtur” ne menyre
inteligjente me te,
duke krijuar gjera
terheqese, origjinale,
zbavitese dhe ironike.


Lindi ne Paris
 Kerkon te zbuloje nje
“realitet tjeter”
(mbirealitet) me te thelle
e me te padukshem
 Vemendja perqendrohet
te aktiviteti subkoshient i
njeriut, tek endrrat.

Brezi i humbur







Ernest Heminguej
Tomas Eliot
Uilljam Faulkner
Skot Fritzgerald
Erik Maria Remark
Xhon dos Pasos








Plaku dhe deti
Kater kuartet
Babbit
Gatzbi i madh
Ne perendim asgje e re
Tre ushtaret
Karakteristikat e “Brezit te Humbur”

Idealizmi rinor

Kerkuan kuptimin
e jetes

Kishin nje
femijeri te
veshtire

Jetuan ne Paris

Refuzuan
materializmin e
Amerikes moderne
Burimet e perdorura informative
jane:
Tekstet shkollore
 Tekstet alternative
 http://1920sgirls.tripod.com/lostgeneratio
n.html

Faleminderit!
1 de 12

Recomendados

Hebrenjtë në Shqipëri por
Hebrenjtë në ShqipëriHebrenjtë në Shqipëri
Hebrenjtë në ShqipëriDonikaLici
39.1K visualizações13 slides
Figurat letrare por
Figurat letrareFigurat letrare
Figurat letrareshkumbin muzlijaj
197.9K visualizações67 slides
Rilindja Kombetare Shqiptare por
Rilindja Kombetare ShqiptareRilindja Kombetare Shqiptare
Rilindja Kombetare ShqiptareOlsi Sita
51.5K visualizações61 slides
Figurat e rilindjes sonë kombëtare por
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
20.8K visualizações9 slides
Pastrimi i gjuhes shqipe por
Pastrimi i gjuhes shqipePastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipeolinuhi
8.9K visualizações23 slides
Kenget E milosaos por
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Ulpian Allaraj
37.7K visualizações12 slides

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME por
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEPOLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEKleaHaka
5.8K visualizações12 slides
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeAjlinda Idrizi
12.6K visualizações17 slides
Projekt gjeografie klasa 9 por
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9S Gashi
22.9K visualizações50 slides
Lojrat popullore por
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat populloreKristina Doko
91.8K visualizações7 slides
Letersia-12-TEST 2.docx por
Letersia-12-TEST 2.docxLetersia-12-TEST 2.docx
Letersia-12-TEST 2.docxMeglisaHamati
869 visualizações3 slides
Albanian Language - verbs por
Albanian Language - verbs Albanian Language - verbs
Albanian Language - verbs Faruk Istogu
22.8K visualizações74 slides

Mais procurados(20)

POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME por KleaHaka
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEPOLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
KleaHaka5.8K visualizações
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe por Ajlinda Idrizi
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi12.6K visualizações
Projekt gjeografie klasa 9 por S Gashi
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi22.9K visualizações
Lojrat popullore por Kristina Doko
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
Kristina Doko91.8K visualizações
Letersia-12-TEST 2.docx por MeglisaHamati
Letersia-12-TEST 2.docxLetersia-12-TEST 2.docx
Letersia-12-TEST 2.docx
MeglisaHamati869 visualizações
Albanian Language - verbs por Faruk Istogu
Albanian Language - verbs Albanian Language - verbs
Albanian Language - verbs
Faruk Istogu22.8K visualizações
Komunizmi ne Shqiperi por Denis Lezo
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo44.2K visualizações
Provimi i lirimit 2015 Matematike por Helio RAMOLLARI
Provimi i lirimit 2015 MatematikeProvimi i lirimit 2015 Matematike
Provimi i lirimit 2015 Matematike
Helio RAMOLLARI33.2K visualizações
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo por Aldrin Pashku
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Aldrin Pashku9.8K visualizações
prilli i thyer BISEDA LETRARE por manomano46
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
manomano4690.9K visualizações
Analizë e veprës së një autori por Ertil EB
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autori
Ertil EB5.5K visualizações
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe por #MesueseAurela Elezaj
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipePyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
#MesueseAurela Elezaj36.2K visualizações
Funksionet ne jeten e perditshme por matildad93
Funksionet ne jeten e perditshmeFunksionet ne jeten e perditshme
Funksionet ne jeten e perditshme
matildad9330K visualizações
Fjala dhe perberesit e saj por BlerinaMuobega
Fjala dhe perberesit e sajFjala dhe perberesit e saj
Fjala dhe perberesit e saj
BlerinaMuobega45.5K visualizações
Shqiperia gjate viteve 1920-1924 por Ke Keiss
Shqiperia gjate viteve 1920-1924Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Shqiperia gjate viteve 1920-1924
Ke Keiss17.2K visualizações
Humanizmi por Aldrin Pashku
HumanizmiHumanizmi
Humanizmi
Aldrin Pashku15.3K visualizações
Ndre Mjeda - 2015 por Riku Verri
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri18.2K visualizações
Rrethi i letërsisë por ArdiPerla
Rrethi i letërsisëRrethi i letërsisë
Rrethi i letërsisë
ArdiPerla5.4K visualizações
Letersia nen Diktature por Ornela Keçi
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
Ornela Keçi22.6K visualizações
Projekt por Orgest Balliu
ProjektProjekt
Projekt
Orgest Balliu13.4K visualizações

Destaque

Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare por
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareUniversiteti Politeknik Tirane
47.2K visualizações15 slides
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore por
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boteroreSHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boteroreSHKOLLA "ALBANET"
4.7K visualizações40 slides
Projekt Fizik klasa 9 por
Projekt Fizik klasa 9Projekt Fizik klasa 9
Projekt Fizik klasa 9alban1shabani
6K visualizações4 slides
Projekt fizike por
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizikeMatilda Gremi
18.6K visualizações14 slides
Projekt fizike por
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizikeUeda Rrukaj
53.4K visualizações31 slides
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme por
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeJetmira Sula
67.3K visualizações20 slides

Destaque(9)

SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore por SHKOLLA "ALBANET"
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boteroreSHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET" Kimberli Kadriu klasa 8 histori boterore
SHKOLLA "ALBANET"4.7K visualizações
Projekt Fizik klasa 9 por alban1shabani
Projekt Fizik klasa 9Projekt Fizik klasa 9
Projekt Fizik klasa 9
alban1shabani6K visualizações
Projekt fizike por Matilda Gremi
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizike
Matilda Gremi18.6K visualizações
Projekt fizike por Ueda Rrukaj
Projekt fizikeProjekt fizike
Projekt fizike
Ueda Rrukaj53.4K visualizações
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme por Jetmira Sula
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshmeTema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Tema:Forca dhe levizja ne jeten e perditshme
Jetmira Sula67.3K visualizações
Fizika ne jeten e perditshme por An An
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
An An169.8K visualizações
projekt fizike por xhesiona pera
projekt fizikeprojekt fizike
projekt fizike
xhesiona pera55.3K visualizações
Projekt fizikë por Xhoana Pepa
Projekt fizikë Projekt fizikë
Projekt fizikë
Xhoana Pepa32.7K visualizações

Similar a Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930

Lin DELIJA - Punimi Perfundimtar por
Lin DELIJA - Punimi PerfundimtarLin DELIJA - Punimi Perfundimtar
Lin DELIJA - Punimi PerfundimtarBujar Kapllani
268 visualizações19 slides
Xhejms Xhojsi por
Xhejms XhojsiXhejms Xhojsi
Xhejms XhojsiArlind Nishori
559 visualizações1 slide
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare por
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare#MesueseAurela Elezaj
11.7K visualizações30 slides
bota sot 206 por
bota sot 206bota sot 206
bota sot 206Shefqet Avdush Emini
39 visualizações1 slide
B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati- por
B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati-B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati-
B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati-Shefqet Avdush Emini
48 visualizações1 slide
Modernizmi ne letersi por
Modernizmi ne letersiModernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiaxheta axheta
667 visualizações13 slides

Similar a Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930(12)

Lin DELIJA - Punimi Perfundimtar por Bujar Kapllani
Lin DELIJA - Punimi PerfundimtarLin DELIJA - Punimi Perfundimtar
Lin DELIJA - Punimi Perfundimtar
Bujar Kapllani268 visualizações
Xhejms Xhojsi por Arlind Nishori
Xhejms XhojsiXhejms Xhojsi
Xhejms Xhojsi
Arlind Nishori559 visualizações
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare por #MesueseAurela Elezaj
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
#MesueseAurela Elezaj11.7K visualizações
B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati- por Shefqet Avdush Emini
B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati-B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati-
B otimi i-gazetes-bota-e-re-rexhep-rifati-
Shefqet Avdush Emini48 visualizações
Modernizmi ne letersi por axheta axheta
Modernizmi ne letersiModernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersi
axheta axheta667 visualizações
Dritero Agolli. por Genti Mustafaj
Dritero Agolli.Dritero Agolli.
Dritero Agolli.
Genti Mustafaj1.8K visualizações
Kufizimet e letersise gjate diktatures por Darla Evangjeli
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Darla Evangjeli9.9K visualizações
Mbyllur - . Arti eshte Shpirt pa thembra. por Bujar Kapllani
Mbyllur - . Arti eshte Shpirt pa thembra.Mbyllur - . Arti eshte Shpirt pa thembra.
Mbyllur - . Arti eshte Shpirt pa thembra.
Bujar Kapllani75 visualizações
Karl Raimund Popper por Amdi Nuredini
Karl Raimund Popper Karl Raimund Popper
Karl Raimund Popper
Amdi Nuredini796 visualizações
Histori por Brikena Plaku
HistoriHistori
Histori
Brikena Plaku1.1K visualizações

Mais de lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami por
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
7K visualizações15 slides
Genti Haveri test semestral histori por
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
842 visualizações10 slides
Favio Vreka Athina dhe Sparta por
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
6.3K visualizações10 slides
Fjona Hysi klasa VI por
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
1.5K visualizações9 slides
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
1.5K visualizações13 slides
Elena Bita Politika antisemite ne Europe por
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europelira kuca
603 visualizações12 slides

Mais de lira kuca(20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami por lira kuca
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
lira kuca7K visualizações
Genti Haveri test semestral histori por lira kuca
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
lira kuca842 visualizações
Favio Vreka Athina dhe Sparta por lira kuca
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
lira kuca6.3K visualizações
Fjona Hysi klasa VI por lira kuca
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI por lira kuca
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
lira kuca1.5K visualizações
Elena Bita Politika antisemite ne Europe por lira kuca
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
lira kuca603 visualizações
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi por lira kuca
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
lira kuca4.2K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca1.5K visualizações
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla por lira kuca
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
lira kuca5.2K visualizações
Kei Xhixhabesi por lira kuca
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
lira kuca384 visualizações
Arkelino Hila por lira kuca
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
lira kuca667 visualizações
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti por lira kuca
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
lira kuca2.7K visualizações
Leonardo da vinci Aron Mane por lira kuca
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
lira kuca895 visualizações
Kei Ushe por lira kuca
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
lira kuca3.6K visualizações
Http por lira kuca
HttpHttp
Http
lira kuca1.6K visualizações
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori por lira kuca
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
lira kuca2.8K visualizações
Sami Frasheri Serena Mane por lira kuca
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
lira kuca2.3K visualizações
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit por lira kuca
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
lira kuca5.5K visualizações
Kris Ushe Pashalleku i Janines por lira kuca
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
lira kuca6.6K visualizações
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... por lira kuca
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
lira kuca2.9K visualizações

Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930

 • 2. Drejtimet kryesore ku u zhvillua levizja kulturore dhe artistike ishin: “Brezi i humbur”, i cili shprehte deshperimin e mungesen e shpreses per te ardhmen. Modernizmi letraroartistik krijoi shume rryma dhe theu format tradicionale. Tradicionalizmi ruajti format e vjetra.
 • 3. Modernistet krijuan shume rryma ne letersi dhe arte si :  Fovizmi  Ekspresionizmi  Kubizmi  Futurizmi  Dadaizmi  Surrealizmi
 • 4. Fovizmi, lindi ne France  Synon kapercimin e kufirit te “pamjes se jashtme” dhe perfshirjen e ndjenjes dhe emocionit ne veper  Perdorin ngjyra te ndezura, kontraste te ngjyrave plotesuese me penelata te fuqishme.
 • 5. Ekspresionizmi, lindi ne Gjermani o Shpreh gjendje shpirterore, ankthe, frike, gjykimin mbi realitetin. o Dallohet per vija te thyera dhe te ashpra dhe perdorimin e lire te ngjyrave o Eshte koha kur lindi: psikoanaliza e Frojdit, shkrimet e Kafkes dhe teorite e Niçes
 • 6. Kubizmi  Tregon perpjekjet e artisteve “per ta shkaterruar” realitetin dhe per ta rikrijuar ate nepermjet vellimeve gjeometrike.  Piktura nuk duhet te krijoje iluzione, por te studioje realitetin e fshehur te sendeve.  Piktura paraqitet ashtu siç i percepton mendja.
 • 7. Futurizmi  Paraqet levizjen e objekteve ne hapsire duke i shperbere ato ne imazhe te njepasnjeshme dhe duke shumefishuar pikeveshtrimet.  Temat e parapelqyera jane: - qytetet me levizjet e tyre frenike, - makinat,trenat, - turmat ne rruge etj.  Majkovski – “Re ne pantallona”
 • 8. Surrealizmi Dadaizmi Lindi ne Zyrih  Per dadaistet cdo gje eshte art, duke “luajtur” ne menyre inteligjente me te, duke krijuar gjera terheqese, origjinale, zbavitese dhe ironike.  Lindi ne Paris  Kerkon te zbuloje nje “realitet tjeter” (mbirealitet) me te thelle e me te padukshem  Vemendja perqendrohet te aktiviteti subkoshient i njeriut, tek endrrat. 
 • 9. Brezi i humbur       Ernest Heminguej Tomas Eliot Uilljam Faulkner Skot Fritzgerald Erik Maria Remark Xhon dos Pasos       Plaku dhe deti Kater kuartet Babbit Gatzbi i madh Ne perendim asgje e re Tre ushtaret
 • 10. Karakteristikat e “Brezit te Humbur” Idealizmi rinor Kerkuan kuptimin e jetes Kishin nje femijeri te veshtire Jetuan ne Paris Refuzuan materializmin e Amerikes moderne
 • 11. Burimet e perdorura informative jane: Tekstet shkollore  Tekstet alternative  http://1920sgirls.tripod.com/lostgeneratio n.html 