SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 19
4. uv.dag
Undervisningsplanlægning og didaktik
Modul 2, DEP – Pædagogisk it
Hanne Søgaard
Nationalt Center for Erhvervspædagogik
Agenda
■ perspektiver på e-læring, og hvad det betyder
for de didaktiske valg, underviseren skal træffe.
■ Udformning af et didaktisk design med it som et
naturligt element og eleven som didaktisk
meddesigner.
■ Flipped Classroom/Flipped Learning –
muligheder og udfordringer i et didaktisk
perspektiv.
Læringsmål – modul 2
Læringsmål Modul 2 – Undervisningsplanlægning og didaktik
Kompetencer
Det er målet, at den studerende
gennem praksiserfaring og
udviklingsorientering opnår
kompetencer til at
- Håndtere forskellige didaktiske teorier og kunne reflektere over deres betydning for egen og andres erhvervspædagogiske undervisning
- Udvikle egen erhvervspædagogiske praksis i spændingsfeltet mellem uddannelse, erhverv og samfund
- Tage ansvar for tilrettelæggelse, gennemførelse og evaluering af undervisningsforløb, der bygger på didaktiske overvejelser og refleksioner
over egen praksis
- Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske praksisfelt
Viden
For at opnå disse kompetencer
skal den studerende
- Have indsigt i didaktisk teori og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt og egen undervisningsplanlægning
- Have viden om dannelses- og kompetenceteorier og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt
- Have forståelse af sammenhænge mellem professionel viden, magt, dannelse og etik
Færdigheder
For at opnå disse kompetencer
skal den studerende
- Kunne drøfte og formidle didaktiske problemstillinger og løsningsmodeller
- Kunne vurdere, begrunde og udvikle undervisnings- og læringsforløb med afsæt i didaktiske refleksioner i samspillet mellem uddannelse,
erhverv og samfund
- Kunne omsætte politiske mål og organisatoriske strategier til undervisning
Lektionsplan
Undervisningsdage
 Fælles arbejde med tekster
 Præsentation af didaktisk
model/metode
 Arbejde med studiegruppeopgave
Studiedage
 Opdatere bloggen
 Læse litteratur
 Arbejde med/besvare ”didaktikkens
ni hv-spørgsmål”
 Notere det, der er vanskeligt at forstå
Prøveform nr. 8
Mundtlig prøve kombineret
med praktisk produkt og
synopsis.
Synopsen tager
udgangspunkt i lærernes
refleksioner fra deres
portfolio. Det praktiske
produkt tager afsæt i et
undervisningsforløb.
Det er væsentligt, at emnet
er fagligt og professionelt
relevant.
Erhvervsspecifikke
læreprocesser og
erhvervsfunktioner
”didaktikkens ni hv.-spørgsmål”
Hvor foregår det
(værksted / teorilokale)?
Ved hjælp af hvad skal
der læres?
Hvornår skal der
læres?
Hvem skal lære?
Hvad skal
læres?
Hvorfor skal der
læres?
Hvad er resultatet?
Hvilken problematik
vil jeg arbejde
videre med?
Hvad skal læres?
Ved hjælp af
hvad skal der
læres?
Hvordan skal der
læres?
Af hvem skal der
læres?
Hvordan skal der
læres?
Ved hjælp af hvad
skal der læres?
teamopgave
Integration af it i alle faser, jf. Hiim & Hippe (afdækning elevforudsætninger,
rammer, mål, indhold, læreproces, evaluering)
 Hvad er problemstillingen? Vi udformer en master for et e-læringsforløb, BL.
 Flipped classroom skal indgå.
 Vi tager udgangspunkt i den e-didaktiske overvejelsesmodel.
 Vi skal inddrage dagens teori, som inspiration og argumentation for de valg vi
træffer.
 Vi skal forholde os til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål
 Vi udfylder den skematiske oversigt (fildeling) – poster til bloggen
Introduktion, e-læring
eVidenCenter: Læring, der er helt eller
delvist medieret af digitale medier.
EVA: En særlig organisatorisk
udformning af læringsmiljø
i tid og rum
UCS: Kvalitativ og/
eller kvantitativ
forbedring
Introduktion, e-læring
Læringsmiljø?
”…de vilkår og tidsmæssige og fysiske
rammer, hvorunder en uddannelse
udbydes og gennemføres…”
Læringsdesign?
”…læringssyn og læringsprincipper et
givet læringsmiljø designes ud fra…”
ELYK-rapport 9, s. 15
Ex definition af læringsdesign
ELYK9-rapporten:
Behavioristisk
Læring = ændring af adfærd.
Design: Organiseret og styret af underviser.
Kognitivt
Læring = ændring af mentale modeller og
konstruktion af mening.
Design: Interaktion med uv.-materialer og
medlærende.
Socialkonstruktivistisk
Læring = deltagelse i sociale processer og
situationer.
Design: læringsfællesskab og interaktion ml.
lærende.
E-didaktiske overvejelsesmodel:
Instruktivistisk
Læring = bearbejdning af information.
Design: understøtter lær med underviser.
Konstruktivistisk
Læring = ændring af mentale modeller og
konstruktion af mening.
Design: understøtter lær selv. Interaktion
underviser / materialer.
Socialkonstruktivistisk
Læring = deltagelse i praksisfællesskaber.
Design: understøtter lær selv med andre.
+ flipped classroom / learning
Knewton / Gyldendal Uddannelse
DK: Henning Rommel Lund, Anders Schunk Pedersen samt Roland Hachmann
og Peter Holmboe.
Image courtesy of Flickr user AJC1.
Bloom’s reviderede taksonomi
http://laeringsteknologi.dk/149/4roid/ - obs ikke længere tilgængelig, siden er lukket!
Læringsmiljø og -design
Forskellige paradigmer / potentialer:
Pædagogiske, faglige, teknologiske og markedet.
den
lærende
opgaver-
aktiviteter
ressourcer
deltagelse
feedbackLMS
PLE
rum
tid
E-didaktiske
overvejelsesmodel
http://edidaktik.evidencenter.dk/Model/Model.html (besøgt 12. nov. 18)
obs
1. Materialeform, analyse - kunne Peter og Casper´s brug af Mintimeter være et eksempel... har vi
andre? Kan vi uddrage nogle rammer / retningslinjer for, hvad et materiale skal bestå af?
2. Hvordan udformer vi fx en video, der opfylder kravene til et specifikt læringssyn? Se fx Dema....
find eksempler på YouTube og forklar, hvorfor og hvordan de kan være inspirationsmateriale,
hvilke 5 pkt. skal fx altid være til stede i videoen?
3. Bemærk, at linkene til værktøjerne fungerer ikke. Brug i stedet apps til opgaven:
http://www.appstilopgaven.dk/om-apps-til-opgaven/ og
http://www.fremtidslaboratoriet.dk/redskaber Vi skal afgøre hvilke værktøjer, vi vil anvende....
4. Polyfonisk kommunikation, etc. - hvordan etablere vi den? Skal vi anvende digitale teknologier...
hvorfor og hvorfor ikke?
5. Hvordan afdækkes den lærendes og lærerens forudsætninger? Kom med eksempler, find
materiale i fx uddannelsesforbundets plakat / hjemmeside
https://www.uddannelsesforbundet.dk/media/2877/dendigitaleerhvervsskole.jpg
6. Hvordan kan vi evaluere forløbet, hvilket muligheder har vi?
teamopgave
Integration af it i alle faser, jf. Hiim & Hippe (afdækning elevforudsætninger,
rammer, mål, indhold, læreproces, evaluering)
 Hvad er problemstillingen? Vi udformer en master for et e-læringsforløb, BL.
 Flipped classroom skal indgå.
 Vi tager udgangspunkt i den e-didaktiske overvejelsesmodel.
 Vi skal inddrage dagens teori, som inspiration og argumentation for de valg vi
træffer.
 Vi skal forholde os til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål
 Vi udfylder den skematiske oversigt (fildeling) – poster til bloggen
Oversigt, uv.-forløb, fildeling
Skematisk oversigt, undervisningsforløb
Problemstilling
Hvem planlægger og hvor lang tid
varer forløbet?
Hvilke læremidler benyttes i
forløbet? (Ved hjælp af hvad skal
der læres?)
Hvem er målgruppen?
(Hvem skal lære?)
Hvilken didaktisk teori tager
forløbet afsæt i? (Hvordan skal der
læres?)
Aktivitet (Hvornår skal der læres?
Med hvem skal der læres?)
Hvad skal læres? Af hvem skal der
læres?
Hvor skal der læres? Hvorfor skal der
læres?
Kl. 14
Fælles gennemgang af
forslag til master(e) for
et BL-forløb
Tak for i dag!

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Didaktik og professionsudviklingfinit
Didaktik og professionsudviklingfinitDidaktik og professionsudviklingfinit
Didaktik og professionsudviklingfinit
Leila Joensson
 
Undervisning i relationer ved padlet.com
Undervisning i relationer ved padlet.comUndervisning i relationer ved padlet.com
Undervisning i relationer ved padlet.com
Thomas Bang
 
Lektionsplan i 5 klasse
Lektionsplan i 5 klasseLektionsplan i 5 klasse
Lektionsplan i 5 klasse
Natascha
 

Mais procurados (19)

Introdag til intrapol
Introdag til intrapolIntrodag til intrapol
Introdag til intrapol
 
Introduktion till workshop 4 Sissel Kondrup og Henrik Hersom
 Introduktion till workshop 4 Sissel Kondrup og Henrik Hersom Introduktion till workshop 4 Sissel Kondrup og Henrik Hersom
Introduktion till workshop 4 Sissel Kondrup og Henrik Hersom
 
Didaktik og professionsudviklingfinit
Didaktik og professionsudviklingfinitDidaktik og professionsudviklingfinit
Didaktik og professionsudviklingfinit
 
4. uv.dag motivation, modstand og mestring
4. uv.dag   motivation, modstand og mestring4. uv.dag   motivation, modstand og mestring
4. uv.dag motivation, modstand og mestring
 
Undervisning i relationer ved padlet.com
Undervisning i relationer ved padlet.comUndervisning i relationer ved padlet.com
Undervisning i relationer ved padlet.com
 
Pp keynote 3. dam
Pp keynote 3. damPp keynote 3. dam
Pp keynote 3. dam
 
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværsSolution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
Solution hub ved thomas ryberg, entreprenørskab på tværs
 
Opgave evaluering og undervisning
Opgave evaluering og undervisningOpgave evaluering og undervisning
Opgave evaluering og undervisning
 
Konferencemappe Voksenpædagogisk Forum 2017
Konferencemappe Voksenpædagogisk Forum 2017Konferencemappe Voksenpædagogisk Forum 2017
Konferencemappe Voksenpædagogisk Forum 2017
 
Pædagogisk LæringsCenter mellem ledelse og undervisere
Pædagogisk LæringsCenter mellem ledelse og underviserePædagogisk LæringsCenter mellem ledelse og undervisere
Pædagogisk LæringsCenter mellem ledelse og undervisere
 
Ikt som transfermedierende værktøj
Ikt som transfermedierende værktøjIkt som transfermedierende værktøj
Ikt som transfermedierende værktøj
 
Fra fluffy til målbar av stine hohwü christensen
Fra fluffy til målbar av stine hohwü christensenFra fluffy til målbar av stine hohwü christensen
Fra fluffy til målbar av stine hohwü christensen
 
UCSJ besøger EASJ - Erfaringer fra UCSJ Læring
UCSJ besøger EASJ - Erfaringer fra UCSJ LæringUCSJ besøger EASJ - Erfaringer fra UCSJ Læring
UCSJ besøger EASJ - Erfaringer fra UCSJ Læring
 
Eleven som produsent og læreren som didaktisk designer
Eleven som produsent og læreren som didaktisk designerEleven som produsent og læreren som didaktisk designer
Eleven som produsent og læreren som didaktisk designer
 
Videndeling og implementering i praksis
Videndeling og implementering i praksisVidendeling og implementering i praksis
Videndeling og implementering i praksis
 
Lektionsplan i 5 klasse
Lektionsplan i 5 klasseLektionsplan i 5 klasse
Lektionsplan i 5 klasse
 
Samskabelse i Hedensted kommune, av Anders Korsgaard
Samskabelse i Hedensted kommune, av Anders KorsgaardSamskabelse i Hedensted kommune, av Anders Korsgaard
Samskabelse i Hedensted kommune, av Anders Korsgaard
 
Nordyrk2015 workshop
Nordyrk2015 workshop Nordyrk2015 workshop
Nordyrk2015 workshop
 
Co-creation (og) samskabelse, av hans mikkelsen
Co-creation (og) samskabelse, av hans mikkelsenCo-creation (og) samskabelse, av hans mikkelsen
Co-creation (og) samskabelse, av hans mikkelsen
 

Semelhante a Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18

Karsten gynther didaktik 2.0
Karsten gynther didaktik 2.0Karsten gynther didaktik 2.0
Karsten gynther didaktik 2.0
Stig
 
Læring og læringsressourcer oplæg 2
Læring og læringsressourcer oplæg 2Læring og læringsressourcer oplæg 2
Læring og læringsressourcer oplæg 2
Anders Bredahl Frank
 

Semelhante a Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18 (18)

Digitale teknologier
Digitale teknologierDigitale teknologier
Digitale teknologier
 
Moodle oplæg maj 2016
Moodle oplæg maj 2016Moodle oplæg maj 2016
Moodle oplæg maj 2016
 
Pp ws 3 lillian buus m.fl.
Pp ws 3 lillian buus m.fl.Pp ws 3 lillian buus m.fl.
Pp ws 3 lillian buus m.fl.
 
Web 2.0 i undervisningen
Web 2.0 i undervisningenWeb 2.0 i undervisningen
Web 2.0 i undervisningen
 
Karsten gynther didaktik 2.0
Karsten gynther didaktik 2.0Karsten gynther didaktik 2.0
Karsten gynther didaktik 2.0
 
Forskellige læringsaktiviteter præsenteret i en AAU pædagogisk kontekst
Forskellige læringsaktiviteter præsenteret i en AAU pædagogisk kontekstForskellige læringsaktiviteter præsenteret i en AAU pædagogisk kontekst
Forskellige læringsaktiviteter præsenteret i en AAU pædagogisk kontekst
 
It i dagtilbud - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
It i dagtilbud  - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov KommuneIt i dagtilbud  - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
It i dagtilbud - 3. kursusgang for pædagoger i Favrskov Kommune
 
Det videre arbejde
Det videre arbejdeDet videre arbejde
Det videre arbejde
 
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningenAntvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
Antvorskov Skole, 3.11.2011: Web 2.0 i undervisningen
 
skoleledermøde
skoleledermødeskoleledermøde
skoleledermøde
 
Karen Frederiksen: Mentorstøttet efteruddannelse i informationskompetence
Karen Frederiksen: Mentorstøttet efteruddannelse i informationskompetenceKaren Frederiksen: Mentorstøttet efteruddannelse i informationskompetence
Karen Frederiksen: Mentorstøttet efteruddannelse i informationskompetence
 
Pp keynote 2. buhl
Pp keynote 2. buhlPp keynote 2. buhl
Pp keynote 2. buhl
 
Dun præsentation: Rikke Toft Nørgård
Dun præsentation: Rikke Toft NørgårdDun præsentation: Rikke Toft Nørgård
Dun præsentation: Rikke Toft Nørgård
 
Alina digital konference
Alina digital konferenceAlina digital konference
Alina digital konference
 
Læring og læringsressourcer oplæg 2
Læring og læringsressourcer oplæg 2Læring og læringsressourcer oplæg 2
Læring og læringsressourcer oplæg 2
 
Teknologi-medieret samarbejde med virksomheder
Teknologi-medieret samarbejde med virksomhederTeknologi-medieret samarbejde med virksomheder
Teknologi-medieret samarbejde med virksomheder
 
Barrierer for IT-støttet undervisning og læring
Barrierer for IT-støttet undervisning og læringBarrierer for IT-støttet undervisning og læring
Barrierer for IT-støttet undervisning og læring
 
Den Digitale Erhvervsuddannelse - hvorfor og hvordan
Den Digitale Erhvervsuddannelse - hvorfor og hvordanDen Digitale Erhvervsuddannelse - hvorfor og hvordan
Den Digitale Erhvervsuddannelse - hvorfor og hvordan
 

Mais de Københavns Professionshøjskole (KP)

Mais de Københavns Professionshøjskole (KP) (20)

Differentiering - deltagere - digitalisering
Differentiering - deltagere - digitaliseringDifferentiering - deltagere - digitalisering
Differentiering - deltagere - digitalisering
 
Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019
Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019
Uv.dag 3, Esnord - 16.01.2019
 
Uv.dag 2 stud. 11.01.2019
Uv.dag 2   stud. 11.01.2019Uv.dag 2   stud. 11.01.2019
Uv.dag 2 stud. 11.01.2019
 
Esnord digital dannelse - ver.stud 12.10.18
Esnord   digital dannelse - ver.stud 12.10.18Esnord   digital dannelse - ver.stud 12.10.18
Esnord digital dannelse - ver.stud 12.10.18
 
Uv. dag 7 - afslutning og opsamling
Uv. dag 7 - afslutning og opsamlingUv. dag 7 - afslutning og opsamling
Uv. dag 7 - afslutning og opsamling
 
Uv.dag 6 transfer u. noter
Uv.dag 6   transfer u. noterUv.dag 6   transfer u. noter
Uv.dag 6 transfer u. noter
 
Uv.dag 3 laeringstyper hsoe - stud.
Uv.dag 3   laeringstyper hsoe - stud.Uv.dag 3   laeringstyper hsoe - stud.
Uv.dag 3 laeringstyper hsoe - stud.
 
Uv.dag 2 - Esnord
Uv.dag 2 - EsnordUv.dag 2 - Esnord
Uv.dag 2 - Esnord
 
Agenda 28. april 2015
Agenda 28. april 2015Agenda 28. april 2015
Agenda 28. april 2015
 
Praksisfællesskaber 22.04.2015
Praksisfællesskaber 22.04.2015Praksisfællesskaber 22.04.2015
Praksisfællesskaber 22.04.2015
 
Dep 14.april 2015
Dep 14.april 2015Dep 14.april 2015
Dep 14.april 2015
 
It-didaktisk design incl. opgaver
It-didaktisk design incl. opgaverIt-didaktisk design incl. opgaver
It-didaktisk design incl. opgaver
 
Intro web 2.0
Intro web 2.0Intro web 2.0
Intro web 2.0
 
28.05.14 it-didaktisk design
28.05.14   it-didaktisk design 28.05.14   it-didaktisk design
28.05.14 it-didaktisk design
 
Praksisfællesskaber
PraksisfællesskaberPraksisfællesskaber
Praksisfællesskaber
 
Online teknologier og ophavsret
Online teknologier og ophavsretOnline teknologier og ophavsret
Online teknologier og ophavsret
 
Læreplanstema: Sociale kompetencer
Læreplanstema: Sociale kompetencerLæreplanstema: Sociale kompetencer
Læreplanstema: Sociale kompetencer
 
Qr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole Sønderborg
Qr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole SønderborgQr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole Sønderborg
Qr koder & AR 2.uv - Sønderskovskole Sønderborg
 
Introduktion til ophavsret og QR
Introduktion til ophavsret og QRIntroduktion til ophavsret og QR
Introduktion til ophavsret og QR
 
Blogs som portfolio
Blogs som portfolioBlogs som portfolio
Blogs som portfolio
 

Uv.dag 4 - paedagogisk it 13.11.18

  • 1. 4. uv.dag Undervisningsplanlægning og didaktik Modul 2, DEP – Pædagogisk it Hanne Søgaard Nationalt Center for Erhvervspædagogik
  • 2. Agenda ■ perspektiver på e-læring, og hvad det betyder for de didaktiske valg, underviseren skal træffe. ■ Udformning af et didaktisk design med it som et naturligt element og eleven som didaktisk meddesigner. ■ Flipped Classroom/Flipped Learning – muligheder og udfordringer i et didaktisk perspektiv.
  • 3. Læringsmål – modul 2 Læringsmål Modul 2 – Undervisningsplanlægning og didaktik Kompetencer Det er målet, at den studerende gennem praksiserfaring og udviklingsorientering opnår kompetencer til at - Håndtere forskellige didaktiske teorier og kunne reflektere over deres betydning for egen og andres erhvervspædagogiske undervisning - Udvikle egen erhvervspædagogiske praksis i spændingsfeltet mellem uddannelse, erhverv og samfund - Tage ansvar for tilrettelæggelse, gennemførelse og evaluering af undervisningsforløb, der bygger på didaktiske overvejelser og refleksioner over egen praksis - Indgå i tværprofessionelt samarbejde om udvikling af det erhvervspædagogiske praksisfelt Viden For at opnå disse kompetencer skal den studerende - Have indsigt i didaktisk teori og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt og egen undervisningsplanlægning - Have viden om dannelses- og kompetenceteorier og betydninger heraf for det erhvervspædagogiske felt - Have forståelse af sammenhænge mellem professionel viden, magt, dannelse og etik Færdigheder For at opnå disse kompetencer skal den studerende - Kunne drøfte og formidle didaktiske problemstillinger og løsningsmodeller - Kunne vurdere, begrunde og udvikle undervisnings- og læringsforløb med afsæt i didaktiske refleksioner i samspillet mellem uddannelse, erhverv og samfund - Kunne omsætte politiske mål og organisatoriske strategier til undervisning
  • 4. Lektionsplan Undervisningsdage  Fælles arbejde med tekster  Præsentation af didaktisk model/metode  Arbejde med studiegruppeopgave Studiedage  Opdatere bloggen  Læse litteratur  Arbejde med/besvare ”didaktikkens ni hv-spørgsmål”  Notere det, der er vanskeligt at forstå
  • 5. Prøveform nr. 8 Mundtlig prøve kombineret med praktisk produkt og synopsis. Synopsen tager udgangspunkt i lærernes refleksioner fra deres portfolio. Det praktiske produkt tager afsæt i et undervisningsforløb. Det er væsentligt, at emnet er fagligt og professionelt relevant. Erhvervsspecifikke læreprocesser og erhvervsfunktioner
  • 6. ”didaktikkens ni hv.-spørgsmål” Hvor foregår det (værksted / teorilokale)? Ved hjælp af hvad skal der læres? Hvornår skal der læres? Hvem skal lære? Hvad skal læres? Hvorfor skal der læres? Hvad er resultatet? Hvilken problematik vil jeg arbejde videre med? Hvad skal læres? Ved hjælp af hvad skal der læres? Hvordan skal der læres? Af hvem skal der læres? Hvordan skal der læres? Ved hjælp af hvad skal der læres?
  • 7. teamopgave Integration af it i alle faser, jf. Hiim & Hippe (afdækning elevforudsætninger, rammer, mål, indhold, læreproces, evaluering)  Hvad er problemstillingen? Vi udformer en master for et e-læringsforløb, BL.  Flipped classroom skal indgå.  Vi tager udgangspunkt i den e-didaktiske overvejelsesmodel.  Vi skal inddrage dagens teori, som inspiration og argumentation for de valg vi træffer.  Vi skal forholde os til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål  Vi udfylder den skematiske oversigt (fildeling) – poster til bloggen
  • 8. Introduktion, e-læring eVidenCenter: Læring, der er helt eller delvist medieret af digitale medier. EVA: En særlig organisatorisk udformning af læringsmiljø i tid og rum UCS: Kvalitativ og/ eller kvantitativ forbedring
  • 9. Introduktion, e-læring Læringsmiljø? ”…de vilkår og tidsmæssige og fysiske rammer, hvorunder en uddannelse udbydes og gennemføres…” Læringsdesign? ”…læringssyn og læringsprincipper et givet læringsmiljø designes ud fra…” ELYK-rapport 9, s. 15
  • 10. Ex definition af læringsdesign ELYK9-rapporten: Behavioristisk Læring = ændring af adfærd. Design: Organiseret og styret af underviser. Kognitivt Læring = ændring af mentale modeller og konstruktion af mening. Design: Interaktion med uv.-materialer og medlærende. Socialkonstruktivistisk Læring = deltagelse i sociale processer og situationer. Design: læringsfællesskab og interaktion ml. lærende. E-didaktiske overvejelsesmodel: Instruktivistisk Læring = bearbejdning af information. Design: understøtter lær med underviser. Konstruktivistisk Læring = ændring af mentale modeller og konstruktion af mening. Design: understøtter lær selv. Interaktion underviser / materialer. Socialkonstruktivistisk Læring = deltagelse i praksisfællesskaber. Design: understøtter lær selv med andre.
  • 11. + flipped classroom / learning Knewton / Gyldendal Uddannelse DK: Henning Rommel Lund, Anders Schunk Pedersen samt Roland Hachmann og Peter Holmboe. Image courtesy of Flickr user AJC1.
  • 12. Bloom’s reviderede taksonomi http://laeringsteknologi.dk/149/4roid/ - obs ikke længere tilgængelig, siden er lukket!
  • 13. Læringsmiljø og -design Forskellige paradigmer / potentialer: Pædagogiske, faglige, teknologiske og markedet. den lærende opgaver- aktiviteter ressourcer deltagelse feedbackLMS PLE rum tid
  • 15. obs 1. Materialeform, analyse - kunne Peter og Casper´s brug af Mintimeter være et eksempel... har vi andre? Kan vi uddrage nogle rammer / retningslinjer for, hvad et materiale skal bestå af? 2. Hvordan udformer vi fx en video, der opfylder kravene til et specifikt læringssyn? Se fx Dema.... find eksempler på YouTube og forklar, hvorfor og hvordan de kan være inspirationsmateriale, hvilke 5 pkt. skal fx altid være til stede i videoen? 3. Bemærk, at linkene til værktøjerne fungerer ikke. Brug i stedet apps til opgaven: http://www.appstilopgaven.dk/om-apps-til-opgaven/ og http://www.fremtidslaboratoriet.dk/redskaber Vi skal afgøre hvilke værktøjer, vi vil anvende.... 4. Polyfonisk kommunikation, etc. - hvordan etablere vi den? Skal vi anvende digitale teknologier... hvorfor og hvorfor ikke? 5. Hvordan afdækkes den lærendes og lærerens forudsætninger? Kom med eksempler, find materiale i fx uddannelsesforbundets plakat / hjemmeside https://www.uddannelsesforbundet.dk/media/2877/dendigitaleerhvervsskole.jpg 6. Hvordan kan vi evaluere forløbet, hvilket muligheder har vi?
  • 16. teamopgave Integration af it i alle faser, jf. Hiim & Hippe (afdækning elevforudsætninger, rammer, mål, indhold, læreproces, evaluering)  Hvad er problemstillingen? Vi udformer en master for et e-læringsforløb, BL.  Flipped classroom skal indgå.  Vi tager udgangspunkt i den e-didaktiske overvejelsesmodel.  Vi skal inddrage dagens teori, som inspiration og argumentation for de valg vi træffer.  Vi skal forholde os til didaktikkens 9 grundlæggende spørgsmål  Vi udfylder den skematiske oversigt (fildeling) – poster til bloggen
  • 17. Oversigt, uv.-forløb, fildeling Skematisk oversigt, undervisningsforløb Problemstilling Hvem planlægger og hvor lang tid varer forløbet? Hvilke læremidler benyttes i forløbet? (Ved hjælp af hvad skal der læres?) Hvem er målgruppen? (Hvem skal lære?) Hvilken didaktisk teori tager forløbet afsæt i? (Hvordan skal der læres?) Aktivitet (Hvornår skal der læres? Med hvem skal der læres?) Hvad skal læres? Af hvem skal der læres? Hvor skal der læres? Hvorfor skal der læres?
  • 18. Kl. 14 Fælles gennemgang af forslag til master(e) for et BL-forløb
  • 19. Tak for i dag!

Notas do Editor

  1. Indhold: Under dette tema vil vi beskæftige os med forskellige perspektiver på e-læring, og hvad det betyder for de didaktiske valg, underviseren skal træffe.   Vi skal drøfte, hvordan man kan udforme et didaktisk design, hvor it er et naturligt element, og hvilke muligheder vi har for at inddrage eleven som didaktisk meddesigner.    Derudover får I en kort introduktion til Flipped Classroom/Flipped Learning - herunder drøfter vi muligheder og udfordringer i et didaktisk perspektiv.  Didaktisk model: Den eDidaktiske overvejelsesmodel Obligatorisk læsning:   Hansen, J. J (2012). At designe e-læring - E-læringsparadigmer, didaktiske modeller og didaktiske værktøjer. I Læring & Medier (LOM) – nr. 9 – 2012 (30 sider). Kan hentes via: https://tidsskrift.dk/lom/article/view/6162/6107 (besøgt 03.10.18)  Den digitale erhvervsuddannelse - inspirationskatalog fra EVA, 2015 (s.30-32 og s. 47-49, dvs. 6 sider). Kan hentes via: https://www.eva.dk/projekter/2014/inspiration-til-den-digitale-erhvervsuddannelse (besøgt 02.10.18)  It som pædagogisk værktøj – EVA, 2017 (alle læser resume og indledning (9 sider) de 3 afsnit fordeles mellem de studerende (10+6+3 sider)). Kan hentes via: https://www.eva.dk/erhvervsuddannelse/it-paedagogisk-vaerktoej-0 (besøgt 08.11.18). Supplerende læsning:  Strategi for den digitale erhvervsuddannelse, UVM, 2015 – Ret fokus mod de fem strategier (ca. 5 sider) Kan hentes via: http://www.emu.dk/sites/default/files/Strategi%20for%20den%20digitale%20erhvervsuddannelse%20marts%202015.pdf  (besøgt 02.10.18)  Flipped Classroom / Learning, se materiale på EMU: http://www.emu.dk/modul/flipped-learning-og-classroom-definition-og-materiale (besøgt 02.10.18)   Plakat – dialogværktøj, den digitale erhvervsskole. Uddannelsesforbundet (2018). Kan hentes via: https://www.uddannelsesforbundet.dk/media/2877/dendigitaleerhvervsskole.jpg(besøgt 04.10.17)  
  2. Vi har lagt stor vægt på studiegruppearbejdet på dagen (det vender vi tilbage til) derfor er der stor vægt af videns- og færdighedsmålene på alle undervisningsdage – med henblik på at udvikle kompetencerne.
  3. Forslag til en anden form for studiegruppearbejdet i dag. Alle et fælles team med en fælles agenda og slutprodukt. Næste slide – her drøfter vi mit forslag.
  4. Hilde Hiim og Else Hippe - særlig definition på erhvervsrettet didaktik: ”Praktisk – teoretisk planlægning, gennemførelse, evaluering og kritisk analyse af erhvervsspecifikke læreprocesser og brug af erhvervsfunktioner som grundlag.” Forslag – vi drøfter i plenum uddannelsesforbundets plakat igennem og begrunder vha læst teori, dvs vi øver os i at argumentere vha teorien vi har læst. Vi laver dernæst en fælles master for et forløb med it, hvor vi anvender den edidaktiske overvejelsesmodel.
  5. 2 min., hvor I overvejer om der er nogle spr. i forhold til dagens tekster. Didaktikkens ni hv-spørgsmål (i forhold til læring, eftersom didaktikkens opgave er: at give lærere praktisk anvendelig handlingsorientering) Hvem skal lære? Hvad skal læres? Af hvem skal der læres? Hvornår skal der læres? Med hvem skal der læres? Hvor skal der læres? Hvordan skal der læres? (metoder) Ved hjælp af hvad skal der læres? (læremidler) Hvorfor skal der læres? Hiim og Hippe - relationsmodel, en almen didaktisk model, hvis formål er: - etablere oversigt og orden - reducere kompleksitet - retningsgivende funktion Handlingsorientering Obligatorisk læsning:   Hansen, J. J (2012). At designe e-læring - E-læringsparadigmer, didaktiske modeller og didaktiske værktøjer. I Læring & Medier (LOM) – nr. 9 – 2012 (30 sider). Kan hentes via: https://tidsskrift.dk/lom/article/view/6162/6107 (besøgt 03.10.18)  Den digitale erhvervsuddannelse - inspirationskatalog fra EVA, 2015 (s.30-32 og s. 47-49, dvs. 6 sider). Kan hentes via: https://www.eva.dk/projekter/2014/inspiration-til-den-digitale-erhvervsuddannelse (besøgt 02.10.18)  It som pædagogisk værktøj – EVA, 2017 (alle læser resume og indledning (9 sider) de 3 afsnit fordeles mellem de studerende (10+6+3 sider)). Kan hentes via: https://www.eva.dk/erhvervsuddannelse/it-paedagogisk-vaerktoej-0 (besøgt 08.11.18). Supplerende læsning:  Strategi for den digitale erhvervsuddannelse, UVM, 2015 – Ret fokus mod de fem strategier (ca. 5 sider) Kan hentes via: http://www.emu.dk/sites/default/files/Strategi%20for%20den%20digitale%20erhvervsuddannelse%20marts%202015.pdf  (besøgt 02.10.18)  Flipped Classroom / Learning, se materiale på EMU: http://www.emu.dk/modul/flipped-learning-og-classroom-definition-og-materiale (besøgt 02.10.18)   Plakat – dialogværktøj, den digitale erhvervsskole. Uddannelsesforbundet (2018). Kan hentes via: https://www.uddannelsesforbundet.dk/media/2877/dendigitaleerhvervsskole.jpg(besøgt 04.10.17)  
  6. E-læring og blended learning på VEU-området (EVA, 2011:21) E-læring opfattes i denne undersøgelse som læring og undervisning der udelukkende er tilrettelagt fleksibelt ved hjælp af informations- og kommunikationsteknologi og uden fysisk tilstedeværelsesundervisning, mens blended learning dækker over kombinationer af e-læring og tilstedeværelsesundervisning hvor lærere og kursister/studerende er fysisk til stede på samme tid og sted. I deres rapport af 2014 ligger de helt i tråd med eVidenCenterts definition. (Se nedenstående rapport s. 26) Rapporten ”Kan vi lære af de andre” (s.26) går et skridt videre og definerer e-læring som: ”planlagt undervisning, der er helt eller delvist digitalt medieret med det sigte at skabe en kvalitativ og/eller kvantitativ forbedring af en uddannelse.”
  7. Vi kunne også kalde det et didaktisk design eller et design for læring 
  8. ELYK-rapport 9 og den e-didaktiske overvejelsesmodels definitioner af et læringsdesign stillet op overfor hinanden. Formålet er vise, at læringssynet har indflydelse på det didaktiske design.   Et design kan fremmes eller hæmmes af de vilkår, tidsmæssige og fysiske rammer som er mulige på den aktuelle uddannelse. Vælger man fx en socialkonstruktivistisk tilgang til læring, er det ikke uvæsentligt om de digitale muligheder på fx en e-læringsplatform gør det muligt at arbejde kollaborativt.
  9. https://www.knewton.com/ https://youtu.be/erBjuEwvXrs
  10. Huske - Kan eleven genkalde eller huske information? Forstå - Kan eleven forklare ideer og koncepter? Anvende - Kan eleven bruge informationen i nye sammenhænge? Analysere - Kan eleven skelne mellem og identificere de forskellige delelementer der udgør helheden? Vurdere - Kan eleven argumentere for et synspunkt eller en beslutning? Skabe - Kan eleven sætte delelementer sammen til et nyt, sammenhængende hele, eller lave et fuldstændigt originalt produkt.
  11. ELYK-rapporten kalder det paradigmer og UCS taler om potentialer: Det pædagogiske paradigme. Det pædagogiske paradigme har fokus på at e-læring grundlæggende skal understøtte de lærendes læreprocesser – og dette perspektiv overordnes faglige, teknologiske og erhvervsmæssige vilkår. Mulighed for at lære og interagere på dynamiske nye måder, hvilket kan resultere i øget motivation og læringsudbytte i form af: hurtigere læring, mere læring, dybere læring og anderledes læring. Fagparadigmet. Fagparadigmet ser e-læring som en forlængelse af traditionel nærundervisning. Teknologiparadigmet. Teknologiparadigmet ser e-læring som en teknologisk udfordring. ….et system der på driftsikker og billig vis kan distribuere et forudstruktureret læringsindhold til en bred modtagerskare. Markedsparadigmet. Det markedsbaserede paradigme tager udgangspunkt i erhvervslivets behov – og dette behov er det styrende kriterium for udvikling af e-læring. Det erhvervsmæssige udgangspunkt har betydning for både design af det faglige indhold og de pædagogiske arbejdsformer. Ny pædagogisk praksis, der kan nå flere målgrupper eller dække et behov hos nuværende elever… bedre ressourceudnyttelse af lærerkræfter etc.
  12. Følg linket og gennemgå kort modellen. Drøft hvordan den ser ud i forhold til Hiim & Hippe´s relationsmodel. Overvej hvilke andre didaktiske modeller, vi kan inddrage. 1. Materialeform, analyse - kunne Peter og Casper´s brug af Mintimeter være et eksempel... har vi andre? Kan vi uddrage nogle rammer / retningslinjer for, hvad et materiale skal bestå af? 2. Hvordan udformer vi fx en video, der opfylder kravene til dette? Ex snurring af materiale.... find eksempler på YouTube og forklar, hvorfor og hvordan de kan være inspirationsmateriale, hvilke 5 pkt skal fx altid være til stede i videoen? 3. Bemærk, at linkene til værktøjerne er ikke fungerende. Brug i stedet apps til opgaven: http://www.appstilopgaven.dk/om-apps-til-opgaven/ og http://www.fremtidslaboratoriet.dk/redskaber Vi skal afgøre hvilke værktøjer, vi vil anvende.... 4. Polyfonisk kommunikation - hvordan etablere vi den? Skal vi anvende digitale teknologier... hvorfor og hvorfor ikke? 5. Hvordan afdækkes den lærendes og lærerens forudsætninger? Kom med eksempler, find materiale i fx uddannelsesforbundets plakat / hjemmeside https://www.uddannelsesforbundet.dk/media/2877/dendigitaleerhvervsskole.jpg 6. Hvordan kan vi evaluere forløbet, hvilket muligheder har vi?
  13. https://www.youtube.com/channel/UCdQkEdn-uNgw3_z6f37uAgQ
  14. Det praktiske produkt: Er et undervisningsforløb Tager udgangspunkt i skematisk oversigt (ramme for synopsis til eksamen) Kan være digitalt, fysisk, tegnet, skrevet o.a. Udform et google docx – alt efter, hvad I bliver enige om i forhold til løsningen af opgaven.
  15. Forud for præsentationen skal gruppen bede om feedback på et udvalgt element, som de medstuderende skal være opmærksomme på undervejs i præsentationen. Struktur: 14.00-14.45: Præsentation af undervisningsforløb, vi ser på de enkelte dele af forløbet (hvert område præsenteres, der bruges