Spadek cial

918 visualizações

Publicada em

  • Seja o primeiro a comentar

  • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Spadek cial

  1. 1. Spadek Swobodny Ciał
  2. 2. SPADEK SWOBODNY- co to jest? Spadek swobodny – ruch odbywający się wyłącznie pod wpływem siły grawitacji.
  3. 3. Przykłady swobodnego spadku ciał Przykładem swobodnego spadku jest: •ruch planet wokół Słońca, ruch Księżyca wokół Ziemi; •ruch statku kosmicznego z wyłączonym napędem; •spadek masywnego ciała w pobliżu powierzchni Ziemi z niewielkiej wysokości (wówczas prędkość spadku jest niewielka i siły oporu powietrza są zaniedbywalnie małe).
  4. 4. Spadek z krzywej wieży Spadek ze spadochronem
  5. 5. OPIS RUCHU W spadku swobodnym mamy do czynienia z lotem ciała zrzuconego z pewnej wysokości H0 nad poziomem uznanym umownie z poziom zerowy. Ciało puszczone zostaje poddane działaniu grawitacji i zaczyna przyspieszać. Przyspieszenie tego ruchu jest stałe i wynosi g (średnia wartość g na Ziemi wynosi 9,81 m/s2) . Dzięki działaniu tego przyspieszenia prędkość rośnie jednostajnie (czyli co sekundę o tyle samo - na Ziemi o 9,81 m/s). Droga o jaką spada ciało rośnie jeszcze szybciej niż prędkość - w czasie gdy prędkość wzorasta 2 razy, droga wzrasta aż 4 razy.
  6. 6. W S Z P O A R D Y E K O P I S S W U O J B Ą O C D E N Y wielkość wzór uwagi przyspieszenie a = - g Przyspieszenie jest ujemne bo jest skierowane w dół .Jeśli interesuje nas tylko wartość przyspieszenia (a nie jego zwrot), to możemy usunąć minus . położenie y (wysokość, droga) y - wysokość w danym momencie liczona od położenia zero H0 - wysokość początkowa z jakiej spada ciało liczona od położenia o wartości y = 0 g - przyspieszenie ziemskie t - czas ruchu liczony od chwili puszczenia ciała (wzór obowiązuje tylko do momentu upadku na ziemię) prędkość (y-owa, pionowa) v = vy v = - g ∙ t v - prędkość ruchu g, t - patrz wyżej Prędkość jest tu ujemna, bo jest skierowana w dół (kierunek w górę przyjęliśmy umownie jako dodatni). Jeśli interesuje nas tylko wartość prędkości , to możemy sobie usunąć minus. wartość prędkości końcowej (y-owa, pionowa) vk = vy Prędkość końcowa spadku (tuż przed uderzeniem o ziemię). Tutaj, aby być zgodnym z konwencją, to właściwie należałoby prędkość opatrzyć znakiem minus, jako że jest ona przed upadkiem przeciwna do zwrotu osi. Jednak najczęściej w pytaniach o prędkość końcową chodzi po prostu o wartość tej prędkości, a nie wartość powiązaną z konwencją. I dlatego znak minus został opuszczony.
  7. 7. PODSUMOWANIE •przyspieszenie jest stałe, skierowane w dół •prędkość ciała rośnie co sekundę o tyle samo metrów na sekundę •droga przyrasta coraz szybciej - w większym tempie niż prędkość
  8. 8. Wykonały: Klaudia Rejak Paulina Oleksyn Kl. II ,,c’’ Korzystałyśmy ze stron : http://pl.wikipedia.org/wiki/Swobodny_spadek http://www.daktik.rubikon.pl/kinematyka/rzuty_spadek _swobodny.htm

×