SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 4
Лабораторна робота № 2
ВИЗНАЧЕННЯ СТАНУ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ І СОМАТОТИПУ МЕТОДОМ
АНТРОПОМЕТРИЧНИХ ІНДЕКСІВ
Мета: ознайомити з методами оцінки фізичного розвитку та соматотипу,
визначити його стан за деякими антропометричними індексами.
Обладнання та матеріали: ростомір, ваги, сантиметрова стрічка,
динамометр кистьовий, динамометр становий.
Література:
- Дубровский В.И. Валеология. Здоровый образ жизни. - М.: Флинта, 1999. -560с.
- Левитський П.М., Язловецький B.C., Кисельов Ф.С. Практичні заняття з анатомії,
фізіології і гігієни. - К.: Радянська школа, 1985.-118с.
- Мінський І.Я. Практикум з валеології. Ч.І. - Черкаси, 1998.-118с.
Рівень фізичного розвитку визначають сукупністю методів, які засновано на
вимірах морфологічних та функціональних ознак. Розрізняють основні та додаткові
антропометричні показники. До перших відносять ріст, вагу тіла, окружність
грудної клітини (під час максимального вдиху, паузі, максимальному видоху), силу
кистей і станову силу (силу м'язів спини). Крім того, до основних показників
відносять визначення співвідношення «активних» і «пасивних » тканин організму
(худа маса тіла, загальна кількість жировідкладень) та інші показники складу
організму.
До додаткових антропометричних показників відносять ріст сидячи, окружність
шиї, розмір живота, талії, стегна і гомілки, плеча, сагітальний і фронтальний
діаметри грудної клітини, довжину рук тощо. Таким чином, антропометрія включає
визначення довжини, діаметрів, окружностей тощо.
1. Ріст стоячи вимірюють ростоміром з точністю до 0,5 см. Піддослідного
ставлять спиною до стінки ростоміру таким чином, що він торкається трьома
точками: п'ятами, сідницями і лопатками. Голову тримає так, щоб умовна лінія, яка
поєднує нижній край очної ямки і козелок вуха, була паралельна підлозі.
Планшенку опускають, доки вона не торкнеться голови. Ріст визначають за першою
шкалою.
2. При вимірюванні росту в положенні сидячи піддослідний сідає на сидіння
ростоміру і торкається його вертикальної стойки сідницями та лопатками. Ріст
визначають за другою шкалою.
3. Масу тіла визначають за допомогоюмедичнихтерезів. Зважуватись треба без
одягу і взуття. Не можна визначати масу тіла відразу після їжі або диття.
4. Окружність грудної клітини вимірюють сантиметровою стрічкою з
точністю до 0,5 см. Виміри проводять у спокійному стані - пауза, під час
глибокого вдиху і глибокого видиху. Різниця між цими показниками в сантиметрах
називається екскурсією грудної клітини. Вона свідчить про розвиток дихальної
системи. В середньому вона повинна становити 4-6 см, а в спортсменів (особливо у
плавців та гімнастів) може досягати 14 см.
5. Життєву ємність легень досліджують тричі, вибираючи кращий результат.
Точність вимірювання повинна становити близько 100 мл. Перед кожним
вимірюванням мундштук протирають ваткою, змоченою в спирті або розчині
перманганату калію.
6. Силу м'язів-згиначів кисті визначають у положенні стоячи з протягнутою у
бік рукою. Точність вимірювання — 2 кг.
7. Станову силу визначають з випрямленими руками і ногами.
Розгинають спину без ривків, з максимальним зусиллям. Дослідження проводять
тричі і записують кращий результат.
АНТРОПОМЕТРИЧНІ ІНДЕКСИ. Індекс - це величина відношення двох або
кількох антропометричних ознак (ріст, маса, окружність грудей та ін.) В основі
індексів лежать зв'язки антропометричних ознак. Метод індексів можна
використовувати тільки для орієнтовної оцінки окремих показників фізичного
розвитку.
Соматотип – це класифікація будови тіла.
* Перший тип, ендоморф, відрізняється загальними округлими формами тіла,
м'якістю, дуже великим животом, великою кількістю жиру на плечах і стегнах,
круглою головою, великими внутрішніми органами, млявими, слабкими руками
і ногами, нерозвиненими кістками і м'язами. Ендоморфи характеризуються як
огрядні люди, схильні до ожиріння.
* Для другого типу, мезоморфа, характерні прямокутні обриси тіла, подовжений
торс, широкі плечі і грудна клітка, добре розвинена мускулатура рук і ніг,
мінімальна кількість підшкірного жиру, масивна голова.
* Третій тип, ектоморф, характеризується витягнутим обличчям, високим чолом,
тонкими, довгимируками і ногами, короткоюверхньоючастиноютулуба, худою
і вузькою грудною кліткою і животом, нерозвиненою мускулатурою, майже
повною відсутністю підшкірного жирового шару, добре розвиненою нервовою
системою.
Антропометричні індекси у комплексі дозволяють характеризувати будову тіла.
Хід заняття:
1 . Показник Брока-Бругша:
МТ = ріст (см) - 100, якщо ріст 155-165 см;
МТ = ріст (см) - 105, якщо ріст 166-175 см;
МТ = ріст (см) — 110, якщо ріст більше 175 см.
2. Масо-зростовий індекс Кетле.
Цей індекс визначається за формулою: І = Р : L, де І — індекс, Р — маса тіла, L —
довжина тіла, см.
Середніми показниками вважаються: для підлітків і юнаків - 300-400 г на 1 см
росту; У молодшому шкільному віці у хлопців і дівчат цей показник приблизно
однаковий і коливається від 180 до 260 гсм-1. Значне перевищення верхньої межі
свідчить про надлишок маси тіла, величина менше нижньої межі вказує на недостачу.
У середньому шкільному віці індекс Кетле коливається від 220 до 360 гсм-1. У дівчат
він дещо вищий, ніж у хлопців. У старших школярів цей індекс коливається від 325 до
400 гсм-1 і, навпаки, у хлопців вище, ніж у дівчат. Для дорослих середнє значення
визначають за таблицею:
Кількість г на 1 см зросту Показник Кетле
Більше 540 Ожиріння
451-540 Дуже надмірна вага
416-450 Надмірна вага
401-415 Добре
400 Найкраща для чоловіків
390 Найкраща для жінок
360-389 Середня
320-359 Погана
300-319 Дуже погана
200-299 Виснаження
3. Формула ідеальноїваги (за Мегоні):
М чоловіків (кг) = ((Зріст (м) / 0,0254) х 4 – 128) х 0,453
М жінок (кг) = ((Зріст (м) / 0,0254) х 3,5 – 108) х 0,453
4. Формула маси тіла (за Лоренцом):
М (кг) = Р – (100 – (Р-150)/4), де Р – зріст.
5. Пондеральний індекс визначається за формулою:
І = (Р, кг: L, см)х 100
У дорослих чоловіків пондеральний індекс складає 23,0-24,0. Слабкий фізичний
розвиток характеризується індексом менше 23,0, а добрий — більше 24,0. У 10-11-
річних дітей він дорівнює — 22,8.
6. Життєвийіндекс:
ЖІ = ЖЄЛ (мл) : вага (кг),
Середнім для юнаків вважається 50-60 мл/кг, для дівчат - 45-50 мл/кг, для
чоловіків - 65-70 мл/кг, для жінок — 55-60 мл/кг, для спортсменів - 75-80 мл/кг, для
спортсменок - 65-70 мл/кг. Цей показник характеризує можливості дихального
апарату.
7. Силові індекси:
СІК (силовийіндекс кисті) = сила кисті (кг) : вага (кг) • 100%;
СІС (силовийіндекс становий) = сила станова (кг) : вага (кг) • 100%.
Силові індекси обчислюють у відсотках. Вони визначають розвиток сили окремих
груп м'язів відносно ваги тіла. Середнім показником сили кисті для чоловіків є 65-
75%, для жінок - 50-60%, а для станової сили відповідно: для чоловіків -200-220% і
для жінок -150-200%.
8. Індекс пропорційності розвитку грудної клітини (грудно-зростовий індекс
Бругша).
Для розрахунку індексу використовується формула:
ІПР = ОГК в стані спокою(см) х 100 : зріст (см),
У нормі індекс повинен становити 50-55. Індекс менше 50 вказує на вузьку грудну
клітину, а більше 50 — на широку.
Висновок: дайте оцінку стану фізичного розвитку організму за методом
антропометричних індексів.
9. Конституційний індекс Піньє розраховується за формулою:
І = L, см - (Р, кг + Т, см).
При індексі 10 — визначається гіперстенічний тип, 10-30 нормостенічний, 30 —
астенічний тип конституції.
10. «Кормічний» індекс знаходиться за формулою:
І = (Висота тіла сидячи, см : Довжина тіла, см) х 100
Якщо значення «кормічного» індексу менше, ніж 50,9, то це вказує на короткий тулуб,
51,0-52,2 — на наявність тулуба середніх розмірів, понад 52,3 — на довгий тулуб.
11. Конституційний індекс відношення довжини верхньої кінцівки до зросту
визначається таким розрахунком:
І = (довжина верхньої кінцівки, см : довжина тіла, см)х 100
Значення індексу: понад 47 — доліхоморфність, 45-47 — мезоморфність, менше 45 —
брахіморфність.
Доліхоморфному типові властивий вузький і короткий тулуб при відносно довгих
кінцівках, брахіморфному — широкий і довгий тулуб при відносно коротких кінцівках,
мезоморфний тип займає проміжне положення між доліхо- і брахіморфним.
12. Конституційний індекс відношення довжини нижньої кінцівки до зросту
визначається за формулою:
І = (довжина нижньої кінцівки, см : довжина тіла, см)х 100
Значення індексу: понад 55 —доліхоморфність, 50-55 — мезоморфність, менше 50 —
брахіморфність.

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯНАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯОлександра Возна
 
Розробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освіти
Розробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освітиРозробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освіти
Розробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освітиssuser7541ef1
 
Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього
Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до ньогоЗнання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього
Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до ньогоНаталія Шпалерчук
 
Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.
Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.
Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.sergey_strizhak
 
загальна характеристика країн азії
загальна характеристика країн азіїзагальна характеристика країн азії
загальна характеристика країн азіїvyglinska
 
1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf
1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf
1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdfolha1koval
 
презентація 1. проектна технологія
презентація 1. проектна технологіяпрезентація 1. проектна технологія
презентація 1. проектна технологіяliliya2896
 
Рекордсмени тваринного та рослинного світів.
Рекордсмени тваринного та рослинного світів.Рекордсмени тваринного та рослинного світів.
Рекордсмени тваринного та рослинного світів.наталья свириденко
 
Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"
Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"
Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"labinskiir-33
 
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docxКонспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docxРепетитор Історія України
 
АРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docx
АРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docxАРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docx
АРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docxLediDi1
 
початок людського життя
початок людського життяпочаток людського життя
початок людського життяkrasilya
 
Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)
Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)
Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)Екатерина Шаповалова
 
Робота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінарРобота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінарtetana38
 
Формування природничих понять
Формування природничих понятьФормування природничих понять
Формування природничих понятьlarra47
 
Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами
Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребамиНавчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами
Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребамиЗШ №10 м.Світловодська
 
Модуль2. Тема 2. Закономірності та принципи виховання
Модуль2. Тема 2. Закономірності та принципи вихованняМодуль2. Тема 2. Закономірності та принципи виховання
Модуль2. Тема 2. Закономірності та принципи вихованняstecenko_nm
 
Видатні вчені природознавці України і світу
Видатні вчені природознавці України і світуВидатні вчені природознавці України і світу
Видатні вчені природознавці України і світуМикола Корчак
 
Звіт про проходження педагогічної практики
Звіт про проходження педагогічної практикиЗвіт про проходження педагогічної практики
Звіт про проходження педагогічної практикиAlla
 

Mais procurados (20)

НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯНАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
НАТУРАЛЬНІ ВОЛОКНА ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ
 
Розробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освіти
Розробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освітиРозробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освіти
Розробка стратегії розвитку закладу загальної середньої освіти
 
Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього
Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до ньогоЗнання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього
Знання - це скарб, а вміння вчитись - ключ до нього
 
Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.
Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.
Безпека життєдіяльності в ГПД Губерненко Н.М.
 
загальна характеристика країн азії
загальна характеристика країн азіїзагальна характеристика країн азії
загальна характеристика країн азії
 
1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf
1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf
1.1 моніторинг першого циклу початкової освіти 20-21 Довідка.pdf
 
презентація 1. проектна технологія
презентація 1. проектна технологіяпрезентація 1. проектна технологія
презентація 1. проектна технологія
 
Рекордсмени тваринного та рослинного світів.
Рекордсмени тваринного та рослинного світів.Рекордсмени тваринного та рослинного світів.
Рекордсмени тваринного та рослинного світів.
 
Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"
Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"
Лабораторна робота "Втома при статичному та динамічному навантаженні"
 
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docxКонспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
Конспект. Мінна безпека , вибухонебезпечні предмети.docx
 
АРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docx
АРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docxАРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docx
АРТ ТЕХНІКИ при роботі зі стресом.docx
 
початок людського життя
початок людського життяпочаток людського життя
початок людського життя
 
Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)
Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)
Молодіжні радикальні об'єднання (субкультури)
 
Робота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінарРобота над задачами. семінар
Робота над задачами. семінар
 
О.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитини
О.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитиниО.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитини
О.Є.Матвійчук. Видатні педагоги про роль сім’ї у формуванні особистості дитини
 
Формування природничих понять
Формування природничих понятьФормування природничих понять
Формування природничих понять
 
Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами
Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребамиНавчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами
Навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами
 
Модуль2. Тема 2. Закономірності та принципи виховання
Модуль2. Тема 2. Закономірності та принципи вихованняМодуль2. Тема 2. Закономірності та принципи виховання
Модуль2. Тема 2. Закономірності та принципи виховання
 
Видатні вчені природознавці України і світу
Видатні вчені природознавці України і світуВидатні вчені природознавці України і світу
Видатні вчені природознавці України і світу
 
Звіт про проходження педагогічної практики
Звіт про проходження педагогічної практикиЗвіт про проходження педагогічної практики
Звіт про проходження педагогічної практики
 

Destaque

Ryzyko operacyjne (1)
Ryzyko operacyjne (1)Ryzyko operacyjne (1)
Ryzyko operacyjne (1)uekatonotes
 
Akademia Czystych Rąk
Akademia Czystych RąkAkademia Czystych Rąk
Akademia Czystych Rąksp3gos
 
Warsztaty Nordic Walking
Warsztaty Nordic WalkingWarsztaty Nordic Walking
Warsztaty Nordic Walkingguestbed606
 
CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...
CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...
CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...Maciej Piwowarczyk
 
Prezentacja ekonomia sektora publ.
Prezentacja ekonomia sektora publ.Prezentacja ekonomia sektora publ.
Prezentacja ekonomia sektora publ.guest20527f6
 
Prezentacja satysfakcja z pracy
Prezentacja  satysfakcja z pracyPrezentacja  satysfakcja z pracy
Prezentacja satysfakcja z pracyJustynaG1991
 
Tętniak aorty brzusznej - leczenie
Tętniak aorty brzusznej - leczenieTętniak aorty brzusznej - leczenie
Tętniak aorty brzusznej - leczeniePolanest
 
RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)
RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)
RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)Rogério M Fernandes Ferreira
 

Destaque (10)

лр 31 визначення соматотипу за антропометричними індексами
лр 31 визначення соматотипу за антропометричними індексамилр 31 визначення соматотипу за антропометричними індексами
лр 31 визначення соматотипу за антропометричними індексами
 
Ryzyko operacyjne (1)
Ryzyko operacyjne (1)Ryzyko operacyjne (1)
Ryzyko operacyjne (1)
 
Akademia Czystych Rąk
Akademia Czystych RąkAkademia Czystych Rąk
Akademia Czystych Rąk
 
Warsztaty Nordic Walking
Warsztaty Nordic WalkingWarsztaty Nordic Walking
Warsztaty Nordic Walking
 
CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...
CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...
CBRE EMEA GBS - Interview with Maciej Piwowarczyk | (8-13 page) Outsourcing M...
 
Prezentacja ekonomia sektora publ.
Prezentacja ekonomia sektora publ.Prezentacja ekonomia sektora publ.
Prezentacja ekonomia sektora publ.
 
Prezentacja satysfakcja z pracy
Prezentacja  satysfakcja z pracyPrezentacja  satysfakcja z pracy
Prezentacja satysfakcja z pracy
 
Zadania rozwojowe
Zadania rozwojoweZadania rozwojowe
Zadania rozwojowe
 
Tętniak aorty brzusznej - leczenie
Tętniak aorty brzusznej - leczenieTętniak aorty brzusznej - leczenie
Tętniak aorty brzusznej - leczenie
 
RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)
RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)
RFF Lawyers: Doing business: Portugal, Angola, Brazil, Mozambique (2016)
 

Semelhante a № 2 визначення стану фізичного розвитку і соматотипу методом антропометричних індексів.

Паспорт здоров'я
Паспорт здоров'яПаспорт здоров'я
Паспорт здоров'яrmk-resh
 
ріст, вага і фізична форма
ріст, вага і фізична формаріст, вага і фізична форма
ріст, вага і фізична формаdemidovaol
 
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з вікомурок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з вікомOlga Ostapishina
 
Урок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправи
Урок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправиУрок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправи
Урок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправиКовпитська ЗОШ
 
3 осн здор_гнатюк_2014_укр
3 осн здор_гнатюк_2014_укр3 осн здор_гнатюк_2014_укр
3 осн здор_гнатюк_2014_укрAira_Roo
 
3k osn-zdor-gnatuk-14
3k osn-zdor-gnatuk-143k osn-zdor-gnatuk-14
3k osn-zdor-gnatuk-14booking123
 
О.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 клас
О.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 класО.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 клас
О.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 класoleg379
 
Osnovy zdorovja-3-klas-gnatjuk
Osnovy zdorovja-3-klas-gnatjukOsnovy zdorovja-3-klas-gnatjuk
Osnovy zdorovja-3-klas-gnatjukkreidaros1
 
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яО.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яSemenuk
 
довжина, площа, об,эм 7 кл
довжина, площа, об,эм 7 клдовжина, площа, об,эм 7 кл
довжина, площа, об,эм 7 клNika Goncharenko
 
конституційні особливості
конституційні особливостіконституційні особливості
конституційні особливостіLesiaKUZEMKO
 
презентация2
презентация2презентация2
презентация2sadok3
 

Semelhante a № 2 визначення стану фізичного розвитку і соматотипу методом антропометричних індексів. (20)

фізичний розвиток
фізичний розвитокфізичний розвиток
фізичний розвиток
 
21.23.doc
21.23.doc21.23.doc
21.23.doc
 
Паспорт здоров'я
Паспорт здоров'яПаспорт здоров'я
Паспорт здоров'я
 
палітра інновацій нвк№3
палітра інновацій нвк№3палітра інновацій нвк№3
палітра інновацій нвк№3
 
Палітра інновацій НВК №3
Палітра інновацій НВК №3Палітра інновацій НВК №3
Палітра інновацій НВК №3
 
№ 4 визначення загальної фізичної працездатності учнів
№ 4 визначення загальної фізичної працездатності учнів № 4 визначення загальної фізичної працездатності учнів
№ 4 визначення загальної фізичної працездатності учнів
 
ріст, вага і фізична форма
ріст, вага і фізична формаріст, вага і фізична форма
ріст, вага і фізична форма
 
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з вікомурок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
 
Урок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправи
Урок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправиУрок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправи
Урок 8.1 Гімнастика. Комплексні вправи
 
3 осн здор_гнатюк_2014_укр
3 осн здор_гнатюк_2014_укр3 осн здор_гнатюк_2014_укр
3 осн здор_гнатюк_2014_укр
 
3 oz g_u
3 oz g_u3 oz g_u
3 oz g_u
 
3 oz g_u
3 oz g_u3 oz g_u
3 oz g_u
 
3k osn-zdor-gnatuk-14
3k osn-zdor-gnatuk-143k osn-zdor-gnatuk-14
3k osn-zdor-gnatuk-14
 
О.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 клас
О.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 класО.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 клас
О.В. Гнатюк Основи здоров’я 3 клас
 
Osnovy zdorovja-3-klas-gnatjuk
Osnovy zdorovja-3-klas-gnatjukOsnovy zdorovja-3-klas-gnatjuk
Osnovy zdorovja-3-klas-gnatjuk
 
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"яО.В. Гнатюк Основи здоров"я
О.В. Гнатюк Основи здоров"я
 
довжина, площа, об,эм 7 кл
довжина, площа, об,эм 7 клдовжина, площа, об,эм 7 кл
довжина, площа, об,эм 7 кл
 
конституційні особливості
конституційні особливостіконституційні особливості
конституційні особливості
 
лр 1. вимірювання рухів у суглобах, визначення сили м’язів для оцінки рухових...
лр 1. вимірювання рухів у суглобах, визначення сили м’язів для оцінки рухових...лр 1. вимірювання рухів у суглобах, визначення сили м’язів для оцінки рухових...
лр 1. вимірювання рухів у суглобах, визначення сили м’язів для оцінки рухових...
 
презентация2
презентация2презентация2
презентация2
 

Mais de Кременчуцький педагогічний коледж імені А. С. Макаренка

Mais de Кременчуцький педагогічний коледж імені А. С. Макаренка (20)

Fizichna kultura posibnik_z_praktiki_onovleniy
Fizichna kultura posibnik_z_praktiki_onovleniyFizichna kultura posibnik_z_praktiki_onovleniy
Fizichna kultura posibnik_z_praktiki_onovleniy
 
зрв
зрвзрв
зрв
 
фізкультурно оздоровчі заходи в режимі навчального дня (авт.каблашова д.)
фізкультурно оздоровчі заходи  в режимі навчального дня (авт.каблашова д.)фізкультурно оздоровчі заходи  в режимі навчального дня (авт.каблашова д.)
фізкультурно оздоровчі заходи в режимі навчального дня (авт.каблашова д.)
 
засоби фв мол.шк. тмфв
засоби фв мол.шк. тмфвзасоби фв мол.шк. тмфв
засоби фв мол.шк. тмфв
 
семінар 3
семінар 3семінар 3
семінар 3
 
інструкція до лаб практичного заняття 7
інструкція до лаб практичного заняття 7 інструкція до лаб практичного заняття 7
інструкція до лаб практичного заняття 7
 
сем.№ 11
сем.№ 11сем.№ 11
сем.№ 11
 
лр 6
лр 6лр 6
лр 6
 
№2 спостереження уроку з елементами легкої атлетики школа пересувань, стрибкі...
№2 спостереження уроку з елементами легкої атлетики школа пересувань, стрибкі...№2 спостереження уроку з елементами легкої атлетики школа пересувань, стрибкі...
№2 спостереження уроку з елементами легкої атлетики школа пересувань, стрибкі...
 
vh1.фізичне виховання як соціальна система
vh1.фізичне виховання як соціальна системаvh1.фізичне виховання як соціальна система
vh1.фізичне виховання як соціальна система
 
18.методика та послідовність навчання техніці пересування на лижах
18.методика та послідовність навчання техніці пересування на лижах18.методика та послідовність навчання техніці пересування на лижах
18.методика та послідовність навчання техніці пересування на лижах
 
17.методика вивчення стройових вправ
17.методика вивчення стройових вправ17.методика вивчення стройових вправ
17.методика вивчення стройових вправ
 
16.методика вивчення загальнорозвиваючих вправ без предмета. методика вивченн...
16.методика вивчення загальнорозвиваючих вправ без предмета. методика вивченн...16.методика вивчення загальнорозвиваючих вправ без предмета. методика вивченн...
16.методика вивчення загальнорозвиваючих вправ без предмета. методика вивченн...
 
14.загальні основи навчан¬ня фізичних вправ
14.загальні основи навчан¬ня фізичних вправ  14.загальні основи навчан¬ня фізичних вправ
14.загальні основи навчан¬ня фізичних вправ
 
12.загальні основи розвитку фізичних якостей
12.загальні основи розвитку фізичних якостей 12.загальні основи розвитку фізичних якостей
12.загальні основи розвитку фізичних якостей
 
11.особливості роботи з фізичного виховання в малокомплектній сільській школі
11.особливості роботи з фізичного виховання в малокомплектній сільській школі11.особливості роботи з фізичного виховання в малокомплектній сільській школі
11.особливості роботи з фізичного виховання в малокомплектній сільській школі
 
10.підготовка вчителя до уроку
10.підготовка вчителя до уроку 10.підготовка вчителя до уроку
10.підготовка вчителя до уроку
 
9.методичні принципи і методи навчання фізич¬них вправ.
9.методичні   принципи   і методи навчання фізич¬них вправ.9.методичні   принципи   і методи навчання фізич¬них вправ.
9.методичні принципи і методи навчання фізич¬них вправ.
 
8.основи планування і контролю навчальної роботи з фізичного ви ховання у шк...
8.основи планування  і контролю навчальної роботи з фізичного ви ховання у шк...8.основи планування  і контролю навчальної роботи з фізичного ви ховання у шк...
8.основи планування і контролю навчальної роботи з фізичного ви ховання у шк...
 
7.правила та засоби загартування молодших школярів.
7.правила та засоби загартування молодших школярів.7.правила та засоби загартування молодших школярів.
7.правила та засоби загартування молодших школярів.
 

№ 2 визначення стану фізичного розвитку і соматотипу методом антропометричних індексів.

  • 1. Лабораторна робота № 2 ВИЗНАЧЕННЯ СТАНУ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ І СОМАТОТИПУ МЕТОДОМ АНТРОПОМЕТРИЧНИХ ІНДЕКСІВ Мета: ознайомити з методами оцінки фізичного розвитку та соматотипу, визначити його стан за деякими антропометричними індексами. Обладнання та матеріали: ростомір, ваги, сантиметрова стрічка, динамометр кистьовий, динамометр становий. Література: - Дубровский В.И. Валеология. Здоровый образ жизни. - М.: Флинта, 1999. -560с. - Левитський П.М., Язловецький B.C., Кисельов Ф.С. Практичні заняття з анатомії, фізіології і гігієни. - К.: Радянська школа, 1985.-118с. - Мінський І.Я. Практикум з валеології. Ч.І. - Черкаси, 1998.-118с. Рівень фізичного розвитку визначають сукупністю методів, які засновано на вимірах морфологічних та функціональних ознак. Розрізняють основні та додаткові антропометричні показники. До перших відносять ріст, вагу тіла, окружність грудної клітини (під час максимального вдиху, паузі, максимальному видоху), силу кистей і станову силу (силу м'язів спини). Крім того, до основних показників відносять визначення співвідношення «активних» і «пасивних » тканин організму (худа маса тіла, загальна кількість жировідкладень) та інші показники складу організму. До додаткових антропометричних показників відносять ріст сидячи, окружність шиї, розмір живота, талії, стегна і гомілки, плеча, сагітальний і фронтальний діаметри грудної клітини, довжину рук тощо. Таким чином, антропометрія включає визначення довжини, діаметрів, окружностей тощо. 1. Ріст стоячи вимірюють ростоміром з точністю до 0,5 см. Піддослідного ставлять спиною до стінки ростоміру таким чином, що він торкається трьома точками: п'ятами, сідницями і лопатками. Голову тримає так, щоб умовна лінія, яка поєднує нижній край очної ямки і козелок вуха, була паралельна підлозі. Планшенку опускають, доки вона не торкнеться голови. Ріст визначають за першою шкалою. 2. При вимірюванні росту в положенні сидячи піддослідний сідає на сидіння ростоміру і торкається його вертикальної стойки сідницями та лопатками. Ріст визначають за другою шкалою. 3. Масу тіла визначають за допомогоюмедичнихтерезів. Зважуватись треба без одягу і взуття. Не можна визначати масу тіла відразу після їжі або диття. 4. Окружність грудної клітини вимірюють сантиметровою стрічкою з точністю до 0,5 см. Виміри проводять у спокійному стані - пауза, під час глибокого вдиху і глибокого видиху. Різниця між цими показниками в сантиметрах називається екскурсією грудної клітини. Вона свідчить про розвиток дихальної системи. В середньому вона повинна становити 4-6 см, а в спортсменів (особливо у плавців та гімнастів) може досягати 14 см. 5. Життєву ємність легень досліджують тричі, вибираючи кращий результат. Точність вимірювання повинна становити близько 100 мл. Перед кожним вимірюванням мундштук протирають ваткою, змоченою в спирті або розчині
  • 2. перманганату калію. 6. Силу м'язів-згиначів кисті визначають у положенні стоячи з протягнутою у бік рукою. Точність вимірювання — 2 кг. 7. Станову силу визначають з випрямленими руками і ногами. Розгинають спину без ривків, з максимальним зусиллям. Дослідження проводять тричі і записують кращий результат. АНТРОПОМЕТРИЧНІ ІНДЕКСИ. Індекс - це величина відношення двох або кількох антропометричних ознак (ріст, маса, окружність грудей та ін.) В основі індексів лежать зв'язки антропометричних ознак. Метод індексів можна використовувати тільки для орієнтовної оцінки окремих показників фізичного розвитку. Соматотип – це класифікація будови тіла. * Перший тип, ендоморф, відрізняється загальними округлими формами тіла, м'якістю, дуже великим животом, великою кількістю жиру на плечах і стегнах, круглою головою, великими внутрішніми органами, млявими, слабкими руками і ногами, нерозвиненими кістками і м'язами. Ендоморфи характеризуються як огрядні люди, схильні до ожиріння. * Для другого типу, мезоморфа, характерні прямокутні обриси тіла, подовжений торс, широкі плечі і грудна клітка, добре розвинена мускулатура рук і ніг, мінімальна кількість підшкірного жиру, масивна голова. * Третій тип, ектоморф, характеризується витягнутим обличчям, високим чолом, тонкими, довгимируками і ногами, короткоюверхньоючастиноютулуба, худою і вузькою грудною кліткою і животом, нерозвиненою мускулатурою, майже повною відсутністю підшкірного жирового шару, добре розвиненою нервовою системою. Антропометричні індекси у комплексі дозволяють характеризувати будову тіла. Хід заняття: 1 . Показник Брока-Бругша: МТ = ріст (см) - 100, якщо ріст 155-165 см; МТ = ріст (см) - 105, якщо ріст 166-175 см; МТ = ріст (см) — 110, якщо ріст більше 175 см. 2. Масо-зростовий індекс Кетле. Цей індекс визначається за формулою: І = Р : L, де І — індекс, Р — маса тіла, L — довжина тіла, см. Середніми показниками вважаються: для підлітків і юнаків - 300-400 г на 1 см росту; У молодшому шкільному віці у хлопців і дівчат цей показник приблизно однаковий і коливається від 180 до 260 гсм-1. Значне перевищення верхньої межі свідчить про надлишок маси тіла, величина менше нижньої межі вказує на недостачу. У середньому шкільному віці індекс Кетле коливається від 220 до 360 гсм-1. У дівчат він дещо вищий, ніж у хлопців. У старших школярів цей індекс коливається від 325 до 400 гсм-1 і, навпаки, у хлопців вище, ніж у дівчат. Для дорослих середнє значення визначають за таблицею: Кількість г на 1 см зросту Показник Кетле Більше 540 Ожиріння
  • 3. 451-540 Дуже надмірна вага 416-450 Надмірна вага 401-415 Добре 400 Найкраща для чоловіків 390 Найкраща для жінок 360-389 Середня 320-359 Погана 300-319 Дуже погана 200-299 Виснаження 3. Формула ідеальноїваги (за Мегоні): М чоловіків (кг) = ((Зріст (м) / 0,0254) х 4 – 128) х 0,453 М жінок (кг) = ((Зріст (м) / 0,0254) х 3,5 – 108) х 0,453 4. Формула маси тіла (за Лоренцом): М (кг) = Р – (100 – (Р-150)/4), де Р – зріст. 5. Пондеральний індекс визначається за формулою: І = (Р, кг: L, см)х 100 У дорослих чоловіків пондеральний індекс складає 23,0-24,0. Слабкий фізичний розвиток характеризується індексом менше 23,0, а добрий — більше 24,0. У 10-11- річних дітей він дорівнює — 22,8. 6. Життєвийіндекс: ЖІ = ЖЄЛ (мл) : вага (кг), Середнім для юнаків вважається 50-60 мл/кг, для дівчат - 45-50 мл/кг, для чоловіків - 65-70 мл/кг, для жінок — 55-60 мл/кг, для спортсменів - 75-80 мл/кг, для спортсменок - 65-70 мл/кг. Цей показник характеризує можливості дихального апарату. 7. Силові індекси: СІК (силовийіндекс кисті) = сила кисті (кг) : вага (кг) • 100%; СІС (силовийіндекс становий) = сила станова (кг) : вага (кг) • 100%. Силові індекси обчислюють у відсотках. Вони визначають розвиток сили окремих груп м'язів відносно ваги тіла. Середнім показником сили кисті для чоловіків є 65- 75%, для жінок - 50-60%, а для станової сили відповідно: для чоловіків -200-220% і для жінок -150-200%. 8. Індекс пропорційності розвитку грудної клітини (грудно-зростовий індекс Бругша). Для розрахунку індексу використовується формула: ІПР = ОГК в стані спокою(см) х 100 : зріст (см), У нормі індекс повинен становити 50-55. Індекс менше 50 вказує на вузьку грудну клітину, а більше 50 — на широку. Висновок: дайте оцінку стану фізичного розвитку організму за методом антропометричних індексів.
  • 4. 9. Конституційний індекс Піньє розраховується за формулою: І = L, см - (Р, кг + Т, см). При індексі 10 — визначається гіперстенічний тип, 10-30 нормостенічний, 30 — астенічний тип конституції. 10. «Кормічний» індекс знаходиться за формулою: І = (Висота тіла сидячи, см : Довжина тіла, см) х 100 Якщо значення «кормічного» індексу менше, ніж 50,9, то це вказує на короткий тулуб, 51,0-52,2 — на наявність тулуба середніх розмірів, понад 52,3 — на довгий тулуб. 11. Конституційний індекс відношення довжини верхньої кінцівки до зросту визначається таким розрахунком: І = (довжина верхньої кінцівки, см : довжина тіла, см)х 100 Значення індексу: понад 47 — доліхоморфність, 45-47 — мезоморфність, менше 45 — брахіморфність. Доліхоморфному типові властивий вузький і короткий тулуб при відносно довгих кінцівках, брахіморфному — широкий і довгий тулуб при відносно коротких кінцівках, мезоморфний тип займає проміжне положення між доліхо- і брахіморфним. 12. Конституційний індекс відношення довжини нижньої кінцівки до зросту визначається за формулою: І = (довжина нижньої кінцівки, см : довжина тіла, см)х 100 Значення індексу: понад 55 —доліхоморфність, 50-55 — мезоморфність, менше 50 — брахіморфність.