1. EKF Eger
TKTK Tanszék
MA Pedagógia- Tehetségfejlesztő Tanár szak
Levelező tagozat
Elektronikus médiumok és tananyagok
Készítette: Koncz Erika
Neptun kód: NVHF2P
Eger, 2012.
2. Óratervezet
Név: Koncz Erika Neptun kód: NVHF2P
I. Alapadatok
Iskolatípusa: általános iskola
Osztály: 6. osztály
Óra helye a tantervben: Árpád- házi uralkodók
Tantárgy: Történelem
Téma, témakör: Az Árpád- kor, Tatárjárás
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: Tatárok, szekérvár
II. Fejlesztési célok
Oktatási célok:
- IV. Béla új politikai irányvonalának ismertetése a tatárjárás előtt
- A tatárok terjeszkedése, a védelmi intézkedések bemutatása a támadás előestéjén
- A tatárjárás eseményeinek nyomon követése, a következmények elemzése
Nevelési célok:
- Erkölcsi érzék fejlesztése
- Hazaszeretetre nevelés
Ítéljék el a tanulók, hogy végveszély esetében a főurak többsége cserbenhagyta a királyt.
Tudatosítsák, hogy minden magyar embernek ma is kötelessége, hogy nehéz helyzetben
hazája érdekeit tartsa szem előtt.
III. Módszerek, alkalmazott munkaformák
Hagyományos osztálytermi módszerek: frontális munka, csoport munka
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: PowerPoint bemutató
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek : internet, youtube használat
2
3. IV. Források, eszközök
Hagyományos források:
Száray Miklós, Szász Erzsébet: Történelem II. Műszaki Kiadó, Budapest,
Középiskolai történelmi atlasz, Cartographia, Budapest
Digitális források: Power Point prezentáció (keresztrejtvény, irodalmi idézet, órai vázlat,
képek történelmi személyekről, helyekről, ismeretterjesztő film részlete – animációs film,
térkép)
Tantermi eszközök: tábla, térkép
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: interaktív tábla, projektor, laptop
Tanulói szemléltető eszközök: Középiskolai történelmi atlasz, Cartographia, Budapest
Tanári szemléltetőeszközök: Térkép
V. Felhasznált irodalom
Hagyományos papíralapú:
- Magyarország története (Akadémiai Kiadó, 2007. – Főszerkesztő: Dr. Romsics Ignác)
- Magyarország uralkodói (Pannonica Kiadó 2003.)
- Zsoldos Attila: Az Árpádok és alattvalóik (Történelmi kézikönyvtár; Csokonai Kiadó,
Debrecen, 1997.)
Elektronikus (online): www.youtube.hu
3
4. Tatárjárás
(Óratervezet)
A tanár neve: Remenyikné Molnár Margit
A témakör címe: Az Árpád-kor
Az óra anyaga: A tatárjárás
Az óra típusa: Új ismereteket feldolgozó óra
Oktatási célok:
- IV. Béla új politikai irányvonalának ismertetése a tatárjárás előtt
- A tatárok terjeszkedése, a védelmi intézkedések bemutatása a támadás előestéjén
- A tatárjárás eseményeinek nyomon követése, a következmények elemzése
Képzési célok, fejlesztendő kompetenciák:
- Időbeli tájékozódás fejlesztése
- Térbeli tájékozódás fejlesztése
- Szövegértés és olvasásfejlesztés
- A kommunikációs készség fejlesztése
- A gondolkodási készség fejlesztése
Nevelési célok:
- Erkölcsi érzék fejlesztése
- Hazaszeretetre nevelés
Ítéljék el a tanulók, hogy végveszély esetében a főurak többsége cserbenhagyta a királyt.
Tudatosítsák, hogy minden magyar embernek ma is kötelessége, hogy nehéz helyzetben
hazája érdekeit tartsa szem előtt.
Kronológia:
13. század; 1241-1242. ; 1241.április 11.
Új fogalmak:
Tatárok, szekérvár
4
5. Új nevek:
IV. Béla, Julianus barát, Batu kán, Kötöny, Ögödej nagykán, Tomaj Dénes nádor, Rogerius,
Spalatói Tamás
Új helyszínek: Muhi, Trau vára
Felhasznált tanítási eszközök:
Száray Miklós, Szász Erzsébet: Történelem II. Műszaki Kiadó, Budapest,
Középiskolai történelmi atlasz, Cartographia, Budapest
Szemléltető eszközök:
Power Point prezentáció (keresztrejtvény, irodalmi idézet, órai vázlat, képek történelmi
személyekről, helyekről, ismeretterjesztő film részlete – animációs film, térkép)
Munkaformák:
Frontális munka, páros munka, önálló munka
Felhasznált szakirodalom:
- Magyarország története (Akadémiai Kiadó, 2007. – Főszerkesztő: Dr. Romsics Ignác)
- Magyarország uralkodói (Pannonica Kiadó 2003.)
- Zsoldos Attila: Az Árpádok és alattvalóik (Történelmi kézikönyvtár; Csokonai Kiadó,
Debrecen, 1997.)
Ajánlott irodalom: Makkai Sándor: 1. Táltoskirály
2. Sárga vihar
5
6. Az óra menete Megjegyzés Idő
Köszönés, jelentés, napló beírása Adminisztráció 1perc
A mai órán először elevenítsük fel a múlt órai Órai célkitűzés
anyagot! Majd ismerkedjünk meg IV. Béla 1. dia-az óra címe 4perc
uralkodásának évtizedeivel!
Miért volt zűrzavaros a III. Béla halála utáni Ismétlés
időszak?
III. Béla idősebbik fiára, Imrére hagyta a trónt, Frontális munka
de a fiatalabbik, András nem nyugodott ebbe
bele, és szervezkedni kezdett bátyja ellen.
Ki került ki győztesen ebből a küzdelemből?
András, II. Andrásként lesz király A kommunikációs képesség
Kik voltak a valódi haszonélvezői a fejlesztése
trónviszálynak és miért?
A világi előkelők, mert mindkét fél birtokado- Szóbeli szövegalkotás
mányokkal próbálta őket megnyerni ebben a gyakoroltatása, és egyben a
párharcban. szaknyelv használatának
Hova vezetett hadjáratokat II. András? elmélyítése
Halicsba és a Szentföldre
Miért vezetett ez is a királyi hatalom
gyengüléséhez?
Az eredménytelen hadakozás sok pénzt emésztett
fel, ráadásul a várkatonaságra épülő királyi
haderő a birtokadományozások következtében
gyengül. A király a világi főurak bandériumaira
kénytelen támaszkodni, így függésbe kerül tőlük.
Melyik fontos dokumentum kiadása kötődik II.
András nevéhez?
Az Aranybulla
Mikor történt ez?
1222-ben
Kik és miért kényszerítik a kiadására?
Az Imre-párti főurak a serviensek és a
várjobbágyok tömegére támaszkodva, mivel attól
tartottak, hogy birtokaiktól és szabadságuktól
megfosztják őket az adományozás révén
megerősödő világi főurak.
Melyek voltak a leglényegesebb pontjai?
- Adómentesség
- Bírói ítélet nélkül nem lehetett őket elfogni
- Szabadon végrendelkezhettek
- Csak a király vagy a nádor ítélkezhetett felettük
- Csak az ország védelmében voltak kötelesek
hadba
vonulni
- Ellenállási záradék
Ki és mikor kényszeríti az Aranybulla
megújítására az uralkodót?
Az egyház, 1231-ben
Mi volt ennek az oka?
Az egyház kimaradt az adományozásokból, és a
király a zsidókat és az izmaelitákat pártolta.
Ügyesek voltatok, jól felkészültetek a mai órára!
6
7. Mielőtt azonban továbbhaladnánk, egy rövid kis Motiváció 4 perc
rejtvénnyel készültem nektek, amelynek a Páros munka
megfejtése kulcs lesz a mai óránk anyagához. Csoportos tanulási módszer
X.Y. és V. Z. segítsetek nekem kiosztani ezeket a alkalmazása
rejtvényhálót tartalmazó lapokat! Köszönöm. Szociális kompetencia fejlesztése
Most pedig a padtársakat megkérném arra, hogy
a diára kivetített kérdések segítségével fejtsék
meg a rejtvényt!
Javíthatunk?
Igen. 2. dia – a rejtvény kérdéseivel
Tehát akkor ki volt II. András első felesége?
Gertrúd
Így van!
Hol telepítette le II. András a Német
Lovagrendet?
Barcaság
Jó!
Kevesebb nemesfémet tartalmazó pénzérmék
kibocsátása:
Pénzrontás
Rendben.
Hogyan mondhatjuk másképpen az előkelőket?
Bárók
Helyes!
Országbíró más szóval:
Nádor
Erre gondoltam.
Tárnokmester:………..Dénes?
Apodfi
Ügyes vagy!
Végül: ebben az időszakban elterjedő stílus:
Gótika 3. dia – rejtvényháló a
Rutinosan megoldottátok a rejtvényt. Most megoldással az ellenőr- zés
olvassátok össze a kijelölt függőleges oszlopot! végén
Mi jött ki?
Tatárok
Jól dolgoztatok! Tehát a mai órán meg fogjátok Új anyag feldolgozása 10perc
tudni, hogy kik is azok a tatárok, és hogyan Órai célkitűzés
kapcsolódnak a már említett IV. Béla (A tatárjárás)
uralkodásához. Írjátok fel az óra címét a
füzetetekbe!
Az Árpád-házi uralkodók leszármazási táblájának Átvezető feladat
részlete segítségével válaszoljatok a következő
kérdésekre!
Ki vette át az ország irányítását II. András 4. dia – (Árpád-házi uralkodók
halálát követően? Milyen rokonságban állt vele? leszármazási táblája)
IV. Béla, a fia követte őt a trónon Információk leolvasása ábráról
Így van! Mettől meddig uralkodott?
1235-1270.
I. Részcélkitűzés
Helyes!
Most nézzük meg közösen, hogy milyen
kihívásokkal kellett szembe néznie az új
7
8. uralkodónak!
Miután apja nagymértékű birtokadományai Tanári magyarázat
révén lecsökkent a királyi birtokállomány, ezt
szerette volna visszaállítani a III. Béla
korabeli állapotoknak megfelelően. Problémafelvető kérdés
Szerintetek hogyan látott ehhez hozzá? Logikus gondolkodás fejlesztése
Felülvizsgálta, hogy miért is kapták ezeket a
földeket az előkelők, és vissza akarta szerezni. Frontális munka
Valóban így történt. Ezáltal kikkel került
szembe? Tanári magyarázat
Természetesen a bárókkal.
Jó. Emellett más módon is próbálta a
korábban megtépázott királyi tekintélyt
helyreállítani. Jelenlétében nem lehetett leülni
a királyi tanácsban, a székeket kihordatta és
elégettette.
Színe elé nem lehetett közvetlenül járulni, csak
petíció által léphettek vele kapcsolatba.
Édesanyja, a meggyilkolt Gertrúd merénylőin
bosszút állt. Intézkedései egyre nagyobb
ellenállást váltottak ki, ezért a 30-as években a
birtokvisszavételeket abbahagyta.
Ebben a feszült helyzetben érkezett a közeledő Forráselemzés
tatár támadás híre, a keleten a vándorlás Olvasási és szövegértési
során leszakadt magyarokat kereső Julianus kompetencia fejlesztése
baráttól és szerzetestársaitól.
Most olvassunk el egy rövid részletet Julianus
barát jelentéséből! Nyissátok ki a tankönyvet az
57.oldalon és ezzel párhuzamosan a történelmi
atlaszotokat a 30. oldal b térképénél! Próbáljátok
olvasás közben megkeresni, hogy hol találta meg
a magyarokat Julianus, és azokat hogyan mutatja 5. dia: Ázsia és a Mongol
be? Ezeket az információkat közben húzzátok Birodalom a XIII. században
alá! X.Y. Olvasd fel a szöveget! Topográfiai készség fejlesztése
Tehát mi a válasz a kérdéseimre? Hármas lépés
A Volga folyó mellett találta meg a magyarokat
Valóban. Egy pillanatra figyeljetek a dián
kivetített térképre. Megmutatom a folyót. Ti is
keressétek meg az atlaszban! Z. szaladj ki, és te
is mutasd meg! Mindenki megtalálta?
Igen.
Most olvassátok le, hogy a forrásban említett
volgai bolgárok melyik hegység közelében éltek?
Az Ural.
Rendben. Folytassuk! Mit tudunk meg az ott
maradt magyarokról?
- úgy élnek, mint a pogányok
- nem művelik a földeket
- lóhúst, farkashúst esznek, kancatejet és
vért isznak
- bátrak a harcban, sok lovuk és fegyverük
van
Helyes. Nézzük meg, hogy kik is voltak azok a 6. dia: Kölcsey Ferenc: Himnusz
8
9. tatárok, akikről Julianus barát hírt hozott? Ehhez (részlet) + tatár lovas képe
figyeljétek meg a következő diát! Kinek melyik
művéből származik az idézet? Külső koncentráció (magyar
Kölcsey Ferenc: Himnusz irodalom)
Vajon mi köze lehet a mellette levő képhez?
(segít az aláhúzott szó!)
Valószínűleg egy mongol harcost ábrázolhat a Tanári magyarázat
kép
Igen. Tehát a tatárok nem mások, mint a
mongolok. A távoli Ázsiában éltek. A mongol
törzseket Dzsingisz kán egyesíti a 13.
században. Ő és utódai innen terjeszkedtek
nyugati irányba illetve Kína felé. Unokája, Topográfia, térben való
Batu kán vezeti a Magyar Királyság elleni tájékozódási képesség fejlesztése
hadjáratot. Hármas lépés
Vessetek egy pillantást a térképetekre! Mutatom
Dzsingisz Kán birodalmának határait a kivetített
térképen, ti is keressétek meg! X, gyere ki, és te
is mutasd meg! Van-e, aki nem találta meg?
Nincs!
Most keressük meg, hogy utódai meddig
merészkedtek el hadjárataikkal! Milyen színű
nyilak irányát kell figyelnünk? Nézzétek csak
meg a jelmagyarázatot!
A zöld nyilat kell nézni
Mit figyelhetünk meg?
Egészen Magyarországig eljutnak a tatárok
Milyen irányból támadnak hazánkra?
Kijev felől
Így van. Most szedjük össze, hogy hogyan készül
fel a tatár támadásra IV. Béla!
Még a legelső híradáskor befogadta az
országba a tatárok elől menekülő kunokat
arra számítva, hogy segítségére lesznek az
ország védelmében. Viszont ők összetűzésbe
keverednek a magyar lakossággal nomád
pásztorkodást folytató életmódjuk miatt,
ugyanis állataikat ráhajtották a magyarok
vetéseire. Miután azt terjesztik róluk a bárók,
hogy a tatárok kémei, a kun királyt, Kötönyt
és kíséretét legyilkolják, a kunok pedig éppen
akkor, amikor a tatárok áttörik, a gyepűket
elhagyják az országot, ezzel is gyengítve a Nevelési cél megvalósítása
védelmet.
IV. Béla a kor szokása szerint körbe
hordoztatta a véres kardot, a bárókat,
servienseket és várjobbágyokat hadba hívta; a 7. dia-Spalatoi Tamás 13. századi
bárók nagy része azonban sértettségből nem krónikás el-beszélése alapján ké-
igyekezett a király segítségére. szült animáció 1.37perc
Mi a véleményetek erről a hozzáállásról? Szemléltetés audiovizuális
Cserbenhagyták hazájukat, a saját sérelmeik eszközzel
fontosabbak voltak, mint az ország sorsa. Vizuális kompetencia fejlesztése
Egyetértek veletek. Jól gondoljátok.
Ezen kívül IV. Béla a Kárpátok hágóit
9
10. eltorlaszoltatta. Hogy milyen formában történt http://www.youtube.com
ez, a következő filmrészletből megtudjátok. /watch?v=syt5Y0A1w
Figyeljetek a szövegre! Fordítsátok meg az óra Hw&feature=related
elején kapott keresztrejtvényt, s a másik oldalon
feltett kérdésekre igyekezzetek választ adni a 2perc
film alapján!
Kinek az elbeszélése alapján készült az
animáció?
Spalatói Tamás Részösszefoglalás I.
Hogyan torlaszoltatta el a hágókat a király?
Keresztbe tett fákkal
Hány fejszéssel érkeztek a tatárok, és nekik mi
volt a feladatuk?
40000 fejszést hoztak magukkal, akik erdőt
irtottak, utakat egyengettek, megtisztították a
sereg előtt a terepet
Így van.
Most összegezzük azt, amit eddig
megbeszéltünk!
Milyen célokat kíván megvalósítani IV. Béla
uralkodásának kezdetén?
- Vissza akarja állítani a III. Béla kori birtok-
viszonyokat
- megpróbálja visszaszerezni a korábban
eladományozott királyi birtokokat
- igyekszik a bárók hatalmát, a királyi tekintélyt
visszaszerezni
Miért állítja le a birtokvisszavételt?
Mert nagyon ellenséges volt a hangulat Kommunikációs kompetencia
Miről hoz hírt Julianus barát? fejlesztése
A közelgő tatár támadásról
Mit keresett Julianus barát keleten?
Az ott maradó magyarokat kutatta fel
Kik voltak a tatárok?
Mongolok
Ki egyesítette a birodalmukat?
Dzsingisz kán
Ki vezette a Magyarország elleni támadást?
Batu kán, Dzsingisz kán unokája
Hogyan készült fel IV. Béla a védelemre?
- Befogadja a kunokat
- a véres kardot körbehordoztatja
- fegyverbe szólítja a bárókat, servienseket
és a várjobbágyokat
- eltorlaszoltatja a Kárpátok hágóit
Miért hagyják el a kunok az országot a tatárok
betörése előtt?
A kunok királyát, Kötönyt és kíséretét megölik
Ügyesek voltatok. Most másoljátok le a Rögzítés I. 4perc
következő vázlatot! Vázlatírás 8. dia
Nézzük meg együtt, hogy miután a tatárok II. Részcélkitűzés 12perc
átkeltek a Kárpátok hágóin, hol és miként
ütköztek meg a magyarok főerőivel, és mi lett
ennek az eredménye! Tanári magyarázat
10
11. Sajnos a tatárok már a Vereckei –hágónál Topográfia
megsemmisítették a nádor, Tomaj Dénes Hármas lépés
hadát, így nyitva állt az út az ország belseje
felé. A főerőkkel a tatárok 1241. április 11-én
küzdöttek meg Muhi közelében. 9. dia Spalatoi Tamás elbeszélése
Nézzük tovább a Spalatói Tamás leírása alapján alapján ké- szült animáció 1.38-
készült animációt! Z. oszd ki gyorsan ezeket a 5.18-ig
cédulákat, amelyen négy kérdést találtok, Koncentráció fejlesztése
igyekezzetek a látottak és hallottak alapján Önálló munka
ezekre választ adni! Jó! Ellenőrizzük! http://www.youtube.com
1. Melyik folyó partján állították fel sátraikat a /watch?v=syt5Y0A1w
magyar csapatok? Hw&feature=related
A Sajó folyó mellett
Igen. 2. Mivel igyekezett a király a seregét
védeni?
Szekerekkel és pajzsokkal vetette körbe a táborát
Helyes. Ezt szekérvárnak nevezzük.
3. Kiket említ meg a forrás a király seregéből?
Ugrin érseket, Kálmán királyt, a templomosokat
4.Mi lett a csata eredménye, mi történt a Topográfia
királlyal? Tájékozódás térben
A magyar sereg vereséget szenved, a király Hármas lépés
elmenekül.
Ügyesek vagytok. Most pontosítsuk a csata
helyszínét! Nyissátok ki az atlaszotokat a 34. 10. dia- a muhi csata emlékműve
oldal c részénél! Én megmutatom nektek Muhit a
falitérképen, ti is keressétek meg! X, szaladj ki a
térképhez, te is mutasd meg! Mindenki
megtalálta?
Igen! Napjainkban emlékhely található a Tanári magyarázat
tragikus kimenetelű csata helyszínén. A dián
láthatjátok az emlékművet.
Folytassuk tovább!
IV. Béla menekülés közben Babenberg
Frigyes, osztrák herceg fogságába kerül, aki
néhány megye átengedése után hajlandó csak
elengedni. A király végül Dalmáciában, Trau
várában lel menedékre.
Miközben a király nincs, az országban a
tatárok berendezkednek: adót szednek,
rabolnak, foszto- gatnak, az ország lakói
eldugott, védett helyekre menekülnek. A
kővárak jelentik a legnagyobb menedéket.
1242 tavaszán a tatár seregek váratlanul Forráselemzés
kivonulnak az országból. Az okokról több Olvasási és szövegértési
feltételezés született: egyes történészek szerint képesség fejlesztése
Batu kán az Ögödej nagykán halála utáni
kánválasztásra sietett, míg mások szerint ez a
stratégiájuk része volt, csak a későbbi hódítást Gondolkodási és kommunikációs
kívánták előkészíteni 1241-42-ben. készség fejlesztése
Milyen képet mutatott az ország a tatárok
kivonulása után? Olvassuk fel a kortárs Rogerius,
nagyváradi püspök leírását!
X.Y, olvasd, kérlek!
11
12. Mit talált Gyulafehérváron? Tanári magyarázat
A megöltek csontjait és koponyáit
Mi maradt itt a templomokból és bazilikákból?
Szétrombolt és aláásott falak
Hova menekültek a tatárok elől azok az emberek,
akik Rogeriussal találkoztak?
Egy magas hegyre, amelyet egy nagy sziklával
erősítettek meg
Helyes. Tehát a tatárjárás után szomorú képet
festett az ország, elpusztult és kihalt
települések maradtak utánuk. Az
emberveszteség a becslések szerint 20 és 50%
közötti volt. Az országba jászok, oláhok,
románok, csehek és lengyelek telepedtek be,
míg IV. Béla visszahívta a kunokat, s az ország
ritkán lakott részeire telepítette le őket. A
népesség létszáma így nőtt, de a magyarok
továbbra is többségben maradtak.
Foglaljuk össze, hogy mi történt hazánkban a Részösszefoglalás II.
tatárjárás idején!
Ki szenvedett súlyos vereséget a Vereckei-hágó
védelme során?
Tomaj Dénes nádor
Miért nem volt hatékony a hágók eltorlaszolása?
A tatárok fejszéseket hoztak magukkal, akik rövid
idő alatt megtisztították a terepet
Hol és mikor került sor a magyar főerők és a tatár
seregek összecsapására? Frontális munka
1241 áprilisában Muhi mellett a Sajó folyónál
Hogyan próbálta a király a táborát megerősíteni?
Szekérvárral
Mi lett a csata eredménye?
A magyar csapatok döntő vereséget szenvednek,
a király elmenekül
Mi történt az országban ezt követően?
A tatárok berendezkedtek, raboltak, pusztítottak.
A lakosság elmenekült előlük.
Mi lehetett az oka a tatárok váratlan
kivonulásának?
Batu kán igyekezett a nagykán-választásra, vagy
a tatárjárás egy későbbi hódítás előkészítő
akciója volt.
Milyen állapotban volt az ország a tatárok
távozása után?
Egyes részei elnéptelenedtek,a falvakat,
városokat elpusztították, az emberek félve jöttek
elő rejtekhelyükről
Hogyan valósult meg a lakosság pótlása?
A környező országokból jöttek be különböző Rögzítés II.
népcsoportok, IV. Béla visszahívja a kunokat Vázlatírás 11. dia 3perc
Rendben van. Írjátok le a vázlatot!
12
13. Most pedig rendszerezzük, hogy miről is volt szó Összefoglalás 3perc
a mai órán!
IV. Béla milyen politikát folytatott a tatárjárás
előtt?
Igyekezett visszaszerezni az apja által
eladományozott
birtokokat, és törekedett a királyi tekintély
helyreállítására.
Milyen veszéllyel kellett az uralkodónak szembe-
néznie?
A tatár támadásra kellett felkészülnie
Mikor és hol volt a döntő ütközet a magyar és
tatár csapatok között? Milyen eredménnyel
zárult?
1241.április11-én Muhi mellett, a magyar sereg
katasztrofális vereséget szenvedett
Mi volt a következménye a tatárjárásnak?
Az ország nagy része elpusztult, a lakosság
száma megfogyatkozott.
Hogyan normalizálódott a népességszám?
A környező területekről különböző népcsoportok
vándoroltak be, illetve a király visszahívta a
kunokat
Nagyon jól dolgoztatok a mai órán. Örülök, hogy Értékelés 2perc
ennyire aktívak voltatok, és tudtatok velem
együtt gondolkodni.
A következő órára a tankönyvben az 57-61.oldalt Házi feladat kijelölése
13
14. tanuljátok meg.
Ha a téma felkeltette az érdeklődéseteket, Könyvajánlás
Makkai Sándor két történelmi regényét ajánlom.
Az egyik a Táltoskirály címet viseli, és IV.Béla
fiatalságáról szól, a másik Sárga vihar címmel a
tatárjárás éveit eleveníti fel. Ha van egy kis
szabadidőtök, érdemes elolvasni ezeket.
Köszönöm az aktív munkát!
Most már összepakolhattok! Viszontlátásra! Az óra lezárása
A keresztrejtvény hálója:
Kérdések Spalatói Tamás elbeszélése alapján készült animációhoz
I. Részlet:
1. Kinek az elbeszélése alapján készült az animáció?
2. Hogyan torlaszoltatta el a hágókat a király?
3. Hány fejszéssel érkeztek a tatárok, és nekik mi volt a feladatuk?
II. Részlet:
1. Melyik folyó partján állították fel sátraikat a magyar csapatok?
2. Mivel igyekezett a király a seregét védeni?
3. Kiket említ meg a forrás a király seregéből?
4. Mi lett a csata eredménye, mi történt a királlyal?
14