ΙΣΤΟΡΙΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ : ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ 2ο
σεναριο:Δ.Σωτηριου-Ματωμενα-Χωματα
1. Τίτλος σεναρίου: Οπτικοποίηση του αποσπάσματος «Όταν πρωτοκατέβηκα στη
Σμύρνη» του μυθιστορήματος της Διδώς Σωτηρίου «Ματωμένα χώματα»
Δημιουργός : Προκοπίου Αικατερίνη
Δοκιμάστηκε στην τάξη : στο μάθημα των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της
Β΄ Γυμνασίου στο τμήμα Β1 του 3ου Γυμνασίου Τούμπας Θεσσαλονίκης.
Διδακτικό αντικείμενο: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Γυμνασίου
Τάξη : Β΄ Γυμνασίου
Χρονική Διάρκεια : 3 διδακτικές ώρες
Προϋποθέσεις υλοποίησης: εξοικείωση με ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και
βασικές γνώσεις ΤΠΕ
Σύντομη περιγραφή
Ανάγνωση, δημιουργία σεναρίου και οπτικοποίηση του αποσπάσματος «Όταν
πρωτοκατέβηκα στη Σμύρνη» του μυθιστορήματος της Διδώς Σωτηρίου «Ματωμένα
χώματα» στο εργαστήριο πληροφορικής με τη βοήθεια του διαδικτύου.
Εργαλεία (έντυπα και ηλεκτρονικά):
Σχολικό εγχειρίδιο: Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Γυμνασίου
Χρήση μηχανών αναζήτησης (google), επεξεργαστή κειμένου, λογισμικού
παρουσίασης (powerpoint), προγράμματος επεξεργασίας εικόνας (adope photoshop).
Στόχοι:
• Να παράγουν οι μαθητές το δικό τους έργο, το οποίο θα εκφράζει την
ευαισθητοποίησή τους και τον προβληματισμό τους από το ποίημα.
• Να καλλιεργηθεί ο κριτικός, οπτικός, κλασικός και νέος γραμματισμός των μαθητών.
Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε.
• Να αναπτύξουν δεξιότητες παραγωγής έργου και λόγου με τα μέσα που τους
προσφέρει η τεχνολογία.
• Να αναπτύξουν δεξιότητες αποτελεσματικής αναζήτησης στο διαδίκτυο και επιλογής
της κατάλληλης πληροφορίας.
Παρουσίαση σεναρίου:
1η διδακτική ώρα :
• Ανάγνωση και σχολιασμός του αποσπάσματος στην τάξη.
• Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και κάθε ομάδα αναλαμβάνει να οπτικοποιήσει μια
ενότητα του αποσπάσματος
2η διδακτική ώρα:
Φύλλο εργασίας:
1. Να γράψετε ένα σύντομο σενάριο με τα κύρια σημεία – εικόνες της ενότητας,
χρησιμοποιώντας χωρία του κειμένου.
1
2. 2. Να αναζητήσετε στο διαδίκτυο εικόνες της Σμύρνης πριν το 1922, να τις
συνταιριάξετε με το σενάριό σας και να δημιουργήσετε μια παρουσίαση σε
power point.
3η διδακτική ώρα:
Οι ομάδες συνεργάζονται και συνθέτουν τις ενότητες σε μια ενιαία αφήγηση σε power
point, το παρουσιάζουν στην τάξη και το αναρτούν στο blog του σχολείου.
Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε συνήθως σε αυτού του είδους τις διδασκαλίες
είναι:
• η δύσκολη πρόσβαση στο εργαστήριο πληροφορικής
• ο παλιάς τεχνολογίας εξοπλισμός του εργαστηρίου
• ο όγκος της διδακτέας ύλης, που είναι αδύνατον να καλυφθεί, ακολουθώντας αυτού
του είδους διδασκαλίες.
Κριτική προσέγγιση του διδακτικού σεναρίου
Στο πλαίσιο του διδακτικού σεναρίου οι μαθητές συνεργάζονται σε ένα πλήθος
δραστηριοτήτων, η υλοποίηση των οποίων απαιτεί να αξιοποιούν μέσα
αναπαράστασης της σκέψης τους διαφορετικά από αυτά που χρησιμοποιούν στην
καθημερινή παραδοσιακή διδασκαλία στην τάξη.
Οι μαθητές μέσα από τέτοιες διαδικασίες ασκούν την αφαιρετική τους ικανότητα,
καθώς περιορίζουν το γραπτό λόγο και τον ''αντικαθιστούν'' με άλλους σημειωτικούς
τρόπους. Αναζητούν εικόνες που να μεταδίδουν με επιτυχία το μήνυμά τους.
Εμπλέκονται ενεργά στην επιλογή του θέματος και της απόδοσής του, σε διαδικασίες
αναζήτησης, πραγμάτευσης και επιλογής του υλικού που αξιολογούν, σε διαδικασίες
αναζήτησης και έκφρασης, οι οποίες εμπλουτίζουν το πλαίσιο της μάθησης με το
στοιχείο της δημιουργικότητας.
Η πραγμάτευση του ποικίλου υλικού που χρησιμοποιούν, απαιτεί δεξιότητες
διαφορετικού τύπου σε σχέση με τη συγγραφή μιας εργασίας στο χαρτί, γεγονός που
δίνει ευκαιρίες σε περισσότερους μαθητές να αναδείξουν λανθάνουσες δυνατότητες,
κλίσεις και ενδιαφέροντα, που τα συμβατικά μέσα συγγραφής και παρουσίασης
εργασιών συνήθως δεν τους παρέχουν.
Στο πλαίσιο του διδακτικού σεναρίου οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες
ανταλλάσσουν απόψεις, διαφωνούν, στηρίζουν τη θέση τους με επιχειρήματα και
τελικά λειτουργούν ως ομάδα. Οι μαθητές δρουν ως όντα ενεργά, δημιουργικά, είναι
σε θέση να κατασκευάσουν πρωτότυπες δημιουργίες αξιοποιώντας ποικίλους
σημειωτικούς τρόπους, όπως απαιτεί η σύγχρονη πραγματικότητα από τη σχολική
εκπαίδευση.
2