Anúncio

Nikola_Tesla_KYsaca_Hayat

19 de Mar de 2023
Anúncio

Mais conteúdo relacionado

Destaque(20)

Anúncio

Nikola_Tesla_KYsaca_Hayat

  1. NİKOLA TESLA KİMDİR ? • Döneminin çok ilerisinde olan mucit dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza attı. Günümüzde nikola tesla’nın hala bilinmeyen ya da kullanılmayan birçok icadı bulunur. En büyük buluşları tesla bobini ve kablosuz elektrikiletimidir. Mucit, fizikçi ve aynı zamanda elektro fizik uzmanı olan nikola tesla kablosuz elektrik iletimini ilk olarak chicago‘da düzenlenen columbia fuarında dener ve başarılı olur. 1943 yılına kadar, yirmi altı ülkede kendi patenti olan üç yüze yakın icadı bulunan nikola tesla’nın icatlarından birçoğu anlaşılamamıştır.
  2. NİKOLA TESLA HAYATI • Dünyanın en büyük dahilerinden bir tanesi, 10 temmuz 1856 tarihinde, sırbistan’ın smiljan kasabasında dünyaya geldi. Babası inançlarına bağlı sade bir yaşam süren bir papazdı. Annesinin ise okuma yazması yoktu, ancak etrafında küçük ev aletleri tasarlayan mucit olarak tanınıyordu. Babası tesla’nın iyi bir papaz olmasını istiyordu. Ancak annesi buna şiddetle karşı çıkıyordu. Nikola tesla annesinin gözünde bir dahiydi ve yeteneklerini ilk fark eden de annesi olmuştu. • Ancak genç tesla çoktan kararını vermişti. Mühendislik okuyacaktı. Babasını her ne kadar ikna edemese de, yakalandığı ölümcül hastalığı sırasında isteğini bir kez daha babasına tekrar etmişti. Babası oğlunun içinde bulunduğu duruma dayanamadı ve isteğini kabul etti.
  3. NİKOLA TESLA HAYATI • Zaten annesinin desteğine de sahip olan mucit, fizik ve matematik alanlarında bilgisini kısa sürede artırdı. İlk eğitimini graz’daki politeknik okulunda alacaktı. Çok heyecanlıydı, belki de nikola tesla kimdir? Sorusunun cevabı eğitim hayatında gizliydi. • Nikola tesla’nın ailesinde kendisinden başka beş kardeşi daha vardı. Bunlardan dane genç mucidin ağabeyi idi, ancak o beş yaşında iken öldü. Güneşli bir günde ailesinin bile öngöremeyeceği bir kazada kaybetmişti abisini. Dane, ata bindiği sırada düştü ve çok fazla yaşamadı. 12 yaşında abisini kaybeden nicola tesla, psikolojik olarak yıpranır ve kendisine kısa süreli şizofreniye yakın belirtiler gösterdiğine dair tanı konur. Kısa sürede bu bunalımı atlatmayı başarır.
  4. NİKOLA TESLA HAYATI • Graz‘daki eğitiminde nikola tesla elektrik üzerine bilgisini artırır, ancak kişisel özelliklerinden dolayı üçüncü sınıfta okulu bırakmak zorunda kalır. Tesla geçirdiği bunalımların etkisi ile ailesini terk eder ve oto mühendislik firmasında çalışmaya başlar. Bunalımlı dönemlerini atlattıktan sonra babasının isteği üzerine prag şehrinde bulunan charles ferdinand üniversitesi‘nde eğitime başlar. • Üniversite eğitimi babasının ölümü üzerine yarım kalacaktır. Bir yaz dönemi burada eğitim gördükten sonra ayrılır ve 1882 yılında paris‘e yerleşmeye karar verir. Burada continental edison firmasında işe başlar. Bu firma thomas edison‘un fikirlerini avrupa çapında yaymak için kurulmuş bir firmadır. Nikola tesla hayatı ciddiye alan diğer mucitler gibi burada da kendisini geliştirmeye başlar. Akım motorları ve dinamolar ile ilgili tecrübelerini burada geliştirir. Edindiği tecrübeler sayesinde ilk icadını burada yapar ve ilk icadı, regüle edici kontrol cihazlarıdır.
  5. TESLA BOBİNİ • Tesla bobini, 1891 yılı civarında nikola tesla tarafından bulunan ve yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek amacıyla kullanılan deşarj bobinleridir. Tesla bobininde kabloyu bir hortum, elektiriği bu hortumun içinde akan su, elektirik akımını suyun akışı ve voltajı da suyun basıncı olarak düşünebiliriz. Hortumun ucuna bir ağızlık eklendiğinde ters orantılı bir şekilde suyun akış hızı azalırken basıncı da artar. Tesla bobininin çalışması da bu şekilde gerçekleşir. • Tesla bu bobinleri elektrikle aydınlanma, fosforesans, röntgen ışınları üretimi, yüksek frekanslı alternatif akım, elektroterapi ve kablosuz elektrik üretimi gibi alanlarda yenilik getirecek deneyleri için kullanmıştır.
  6. RADYOASTRONOMİ • Radyoastronominin de temellerini atan mucit, kimselere detayından bahsetmediği deneyler yapıyordu. Deneylerinden bir tanesi de radyo dalgalarını atmosferden aşırarak ileriye götürmesi ve uzaya göndermesi idi. Daha sonrasında yakın arkadaşlarına, mars ve venüs‘ten radyo sinyallerini almayı başardığını ve bu gezegenlerden yanıt geldiğini anlatıyordu. Gelen yanıtları da mucit çözdüğünü söylüyordu. • Günümüzde bu çalışmalar, nicola tesla ve uzaylılar arasında geçen mesajlaşma olarak anılır.
  7. RADYO KONTROLLÜ TEKNE • Nicola tesla projeleri arasında o dönemin gazetecilerinin yakından şahit olduğu ve şaşkınlıklarını gizleyemedikleri radyo kontrollü tekne deneyidir. Mucit deneyini onlarca gazetecilerin gözü önünde oyuncak bir tekneye yerleştirdiği verici ile gerçekleştirdi ve tekneyi uzaktan kontrol etmeyi başardı. • Nicola tesla icatları arasında patent alan icatlardan bir tanesiydi. Mucit bu icadı ile günümüzde geliştirilen ve insana benzeyen robot çalışmalarının da ilk adımını atmış oldu.
  8. NİKOLA TESLA MÜZESİ • Mucidin aldığı ve almadığı bütün icatlarının patentlerini, nikola tesla müzesi içerisinde görebilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili 20 dakikalık video, müzeyi ziyarete gelenlere izlettiriliyor. Sırbistan’da bulunan müzeyi, 15 kişilik gruplar halinde gezebiliyorsunuz. Müze rehberi ziyarete gelen gruplara, tesla icatları önünde kısa bilgilendirme konuşmaları yapıyor. • Müzenin tamamını 45 dakikada gezebiliyorsunuz. Müze rehberi ilk önce nikola tesla kimdir kısaca anlatıyor. Daha sonra ünlü mucidin icatları kısaca anlatılıyor ve mucidin küllerinin bulunduğu yeri görebiliyorsunuz.
Anúncio