O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Poruchy pamäte

490 visualizações

Publicada em

 • Seja o primeiro a comentar

 • Seja a primeira pessoa a gostar disto

Poruchy pamäte

 1. 1.  - základná vlastnosť živých organizmov.  - aktívny proces spracovania ukladaných stôp, na ktorom sa podieľajú emócie, myslenie a intelekt.  - schopná prijímať, uchovávať a znovuvybavovať vnemy, zážitky a deje.
 2. 2. Môžu byť spôsobené pri : - nehodách - dedičnou chorobou - zvýšenej únave, strese - starnutí - šoku
 3. 3.  Na Slovensku ňou trpí 50 až 60 tisíc ľudí a o túto skupinu sa stará viac ako 100 tisíc opatrovateľov.  Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva.
 4. 4. Časté príznaky : 1. Zhoršovanie pamäte, ktoré narušuje schopnosť plniť jednoduché úlohy každodenného života. 2. Časté opakovanie otázok. 3. Zmeny nálad a správania, nezáujem o okolitý svet. 4. Ukladanie vecí na nesprávne a nevhodné miesta. 5. Zlá orientácia v známom prostredí - problém potrafiť domov. 6. Neschopnosti zapamätať si aktuálny deň či rok.
 5. 5. Prvá fáza ACH --chorý sa prestáva zaujímať o prácu, koníčky, objavuje sa podozrievavosť, strata schopnosti pamätať si nedávne udalosti. Stredná fáza ACH - chorý sa stráca v známom prostredí, žiada o pomoc pri rutinných činnostiach dennej potreby. Pokročilá fáza ACH - postihnutý prestáva chodiť, je pripútaný na lôžko, prestáva vykonávať bežné činnosti, je inkontinentný, úplná strata staropamäti a novopamäti.
 6. 6. - narodený dňa 11. 5. 1938 - britský dirigent a hudobník - dňa 27. marca 1985 sa nakazil vírusom : Herpes simplex encephalitis
 7. 7. 8:31 AM: Now I am really, completely awake. 9:06 AM: Now I am perfectly, overwhelmingly awake. 9:34 AM: Now I am superlatively, actually awake.
 8. 8. Ak máte dojem že Váš blízky má poruchy pamäte, na tejto stránke je test, ktorý by Vaše podozrenie mohol vyvrátiť. Avšak získané odpovede je potrebné prediskutovať s lekárom! http://www.zdravie.sk/sz/content/672- 39601/test-poruchy-pamate.html
 9. 9. Použité stránky : http://en.wikipedia.org/wiki/Clive_Wearing http://www.psychoterapia- sk.sk/dokumenty/informacie/alzheimerova_ch oroba.pdf http://zivot.lesk.cas.sk/clanok/862/alzheimerova- choroba-zlodej-dusi.html http://slnieckova.sk/p/alzheimerova-choroba/ http://www.telegraph.co.uk/health/3313452/The- man-who-keeps-falling-in-love-with-his- wife.html

×