O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.
ANALÝZA A PŘÍPRAVA 
VĚTŠÍCH PROJEKTŮ 
Ivoš Gajdorus | coex.cz | @guid33
O ČEM TO BUDE? 
● Prezentace přístupu - nikoli metodik a nástrojů 
● Best practices a tipy z historie a úspěšných realizac...
PŘEDSTAVENÍ FIRMY 
● Oficiálně založeno 2006, aktuálně 20 lidí 
● Konzultace a zakázkový vývoj, startupy 
● Python (Django...
PROJEKTY NAD 1000h 
● HRANIPEX (+5tis h) - napojení na IS, +12 EU poboček 
● EXAPRO (+3tis h) - custom ERP/CRM, 20 operato...
SPRÁVNÝ VÝBĚR PARTNERA
VALIDACE PŘÍLEŽITOSTI 
● Je projekt smysluplný a v souladu s našimi hodnotami? 
● Máme patřičné kapacity a expertízu? 
● L...
VALIDACE KVALITY ZADÁNÍ 
● Jak dobře je specifkované zadání? 
● Je dostupná dokumentace popisující business a vizi? 
● Exi...
ROZHODNUTÍ 
a) Jdeme do toho: 
● Věříme partnerovi, rozumíme si v zadání i vizi 
● Rozumíme si lidsky, sedí to finančně i ...
JDEME DO TOHO!
REŠERŠE 
chybějící data, licence, konkurence a validace záměru 
ÚVODNÍ STUDIE 
cíle, požadavky, tech. specifikace, prototy...
DOBRÁ ANALÝZA 
● Je tvořena realizátorem společně s klientem 
● Zahrnuje vizi, cíle, “businessovou” i “technickou” část 
●...
OBSAH ANALÝZY 
● Sumarizace vize, dlouhodobého záměru a cílů 
● Market research, srovnání s konkurencí 
● Use cases, perso...
PROTOTYPOVÁNÍ 
● Jedna z nejdůležitější částí přípravy projektu 
● Skicy > Mockupy > Wireframes > Prototyp 
● Upřednostněn...
BEST PRACTICES 
● Nebát se od začátku nahlas říct, co si myslíme 
● Nevalidujeme jen vizi ale i klienta (partner na léta) ...
DÍKY ZA POZORNOST!
Ivoš Gajdorus 
@guid33 
www.coex.cz 
info@coex.cz 
@coexcz 
facebook.cz/coex.cz
Próximos SlideShares
Carregando em…5
×

COEX eBrana workshop - Příprava větších projektů

788 visualizações

Publicada em

Přípravná fáze větších software projektů

Publicada em: Software
 • D0WNL0AD FULL ▶ ▶ ▶ ▶ http://1lite.top/XECmQ ◀ ◀ ◀ ◀
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • A professional Paper writing services can alleviate your stress in writing a successful paper and take the pressure off you to hand it in on time. Check out, please ⇒ www.WritePaper.info ⇐
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui
 • D0WNL0AD FULL ▶ ▶ ▶ ▶ http://1lite.top/XECmQ ◀ ◀ ◀ ◀
     Responder 
  Tem certeza que deseja  Sim  Não
  Insira sua mensagem aqui

COEX eBrana workshop - Příprava větších projektů

 1. 1. ANALÝZA A PŘÍPRAVA VĚTŠÍCH PROJEKTŮ Ivoš Gajdorus | coex.cz | @guid33
 2. 2. O ČEM TO BUDE? ● Prezentace přístupu - nikoli metodik a nástrojů ● Best practices a tipy z historie a úspěšných realizací ● O přípravě projektů, ne tvorbě odhadů ● O sdílení zkušeností ● O lidech (a o zvířatech:)
 3. 3. PŘEDSTAVENÍ FIRMY ● Oficiálně založeno 2006, aktuálně 20 lidí ● Konzultace a zakázkový vývoj, startupy ● Python (Django) tým - ERPs, CRM a portály na míru ● PHP tým - weby, vývoj MODX (CMF) ● Integrace, přizpůsobení a rozvoj open-source ● Více než 30% obratu do zahraničí (USA/CAN/EU) “Nedodávát klientům to co chtějí, ale to co potřebují.“
 4. 4. PROJEKTY NAD 1000h ● HRANIPEX (+5tis h) - napojení na IS, +12 EU poboček ● EXAPRO (+3tis h) - custom ERP/CRM, 20 operatorů ● ESF Fórum II (+2tis h) - OS, knowledgebase & more ● QUANDA (+5tis h) - SaaS platforma, dotazníky, mailing ● Katipult Equity (+2tis h) - private equity investing ● TopGolf.com (+3tis h), Antenne.de (+2tis h) ● Od roku 2002 více než 500 projektů Celkový výstup kolem 2200h měsíc (z toho 60% vývoj).
 5. 5. SPRÁVNÝ VÝBĚR PARTNERA
 6. 6. VALIDACE PŘÍLEŽITOSTI ● Je projekt smysluplný a v souladu s našimi hodnotami? ● Máme patřičné kapacity a expertízu? ● Lze být partnerem, nikoli jen dodavatelem? ● Lze dodržet svůj postup a přístup (způsob práce)? ● Lze hluboce porozumět potřebě klienta a jeho businessu? ● Lze měnit nesprávné (i obchodní) koncepty? ● Jsou konečné výstupy závislé pouze na nás? ● Jedná se o jednorázovou práci či trvalý rozvoj/servis? ● Jsou dobře definované cíle, metriky, KPI?
 7. 7. VALIDACE KVALITY ZADÁNÍ ● Jak dobře je specifkované zadání? ● Je dostupná dokumentace popisující business a vizi? ● Existuje podrobná technická zadávací dokumentace? ● Je dopředu definován cenový a časový rámec? ● Je na straně klienta jasně definovaný tým a styčný bod? ● Lze realizovat v “našich” technologiích? ● Je realisticky popsána představa o provozu a rozvoji? ● Je klient připraven zaplatit za Analýzu či Studii projektu?
 8. 8. ROZHODNUTÍ a) Jdeme do toho: ● Věříme partnerovi, rozumíme si v zadání i vizi ● Rozumíme si lidsky, sedí to finančně i termínem b) Nejdeme do toho: ● Nevěříme projektu nebo partnerovi ● Jsme tlačeni do nereálných rozpočtů/termínů ● Nelíbí se nám, čím se projekt zabývá
 9. 9. JDEME DO TOHO!
 10. 10. REŠERŠE chybějící data, licence, konkurence a validace záměru ÚVODNÍ STUDIE cíle, požadavky, tech. specifikace, prototyp, rizika PLÁN REALIZACE fáze vývoje, rozpočet, harmonogram, provoz PŘÍPRAVNÁ FÁZE - ANALÝZA
 11. 11. DOBRÁ ANALÝZA ● Je tvořena realizátorem společně s klientem ● Zahrnuje vizi, cíle, “businessovou” i “technickou” část ● Pomáhá oběma stranám nahlédnout velikost problému ● Účastní se jí expert, který rozumí segmentu ● Postupuje od obecného ke konkrétnímu ● Komentují a vyjadřují se k ní různé role ● Navrhuje plán (fáze) realizace a také provoz ● Navrhuje metodiku pozměňovacích požadavků (agile) ● Může se vyvíjet s projektem (iterace)
 12. 12. OBSAH ANALÝZY ● Sumarizace vize, dlouhodobého záměru a cílů ● Market research, srovnání s konkurencí ● Use cases, persony, scénáře ● Funkční požadavky, datové typy, atributy ● Procesní diagramy, architektura systému ● Wireframes, interaktivní prototyp ● Rozpočet a harmonogram, servis ● Volitelně také rizika, SWOT, lean canvas atd.
 13. 13. PROTOTYPOVÁNÍ ● Jedna z nejdůležitější částí přípravy projektu ● Skicy > Mockupy > Wireframes > Prototyp ● Upřednostnění interaktivního modelu před statikou ● Řešení UI/UX a copywritingu (ale bez grafiky) ● Vystavíme online a sbíráme komentáře a diskuze ● Děláme několik iterací a ladíme “Klient neví co chce, dokud to neuvidí…”
 14. 14. BEST PRACTICES ● Nebát se od začátku nahlas říct, co si myslíme ● Nevalidujeme jen vizi ale i klienta (partner na léta) ● Projekty nad 5tis h rozdělovat na subprojekty či fáze ● Vytvářet Minimum Viable Product (Django, MODX, SASS) ● Zapojit do projektu lidi, kteří mají k tématu nejblíže ● Brát vývojáře “on site”, ať si na to sáhnou ● Zapojit vývojáře od začátku do komunikace ● Visuálně komunikovat - více kreslit než psát ● Podíl managingu/komunikace roste s počtem lidí ● Nepodceňovat komplexnost multijazyčnosti ● Myslet na to, že nasazením projekt teprve začíná
 15. 15. DÍKY ZA POZORNOST!
 16. 16. Ivoš Gajdorus @guid33 www.coex.cz info@coex.cz @coexcz facebook.cz/coex.cz

×