План уроку про хліб надіслала Науменко Алла Володимирівна, вчителька Лозівського навчально-виховного комплексу № 10 "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад" (м. Лозова, Харківська область).
1. Матеріал, представлений у даному файлі, був наданий проекту «Зелений Пакет –
Україна» за допомогою інтерактивної форми «Запропоную свій урок».
Проект «Зелений Пакет – Україна» започаткований в 2009 році Координатором
проектів ОБСЄ в Україні з метою розвитку в Україні інноваційних освітніх
інструментів.
Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Розробка Науменко Алли Володимирівни,
учителя початкових класів Лозівського навчально-виховного комплексу № 10
«загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад»
Лозівської міської ради Харківської області
Тема виховного заходу: Хліб – усьому голова
Мета: поглибити знання учнів про хліб ; створити ситуацію успіху для
розвитку особистості; дати можливість досягнення, усвідомлення своїх
здібностей; допомогти зрозуміти, що задарма в житті нічого не дається;
розвивати творче мислення, уміння спілкуватися; висловлювати свої думки;
вміння розв’язувати проблеми і приймати рішення; виховувати повагу до
праці хлібороба, бережливе ставлення до хліба.
Обладнання: картки, кластер, кросворд, куб, малюнки, хліб на
рушнику, запис «Пісня про хліб».
Хід виховного заходу
I. Організаційний момент.
Лунає дзвіночок, до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно!
2. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
II. Розминка.
1. Дилема. Робота у групі за картками.
Хлопчик біг по школі і побачив шматочок білого хліба. У нього
промайнула думка:
- Підняти.
- Нехай це зроблять інші.
- Буцнути.
- Віднести до годівнички.
А що зробив би ти?
2. Презентація відповідей.
3.Складання кластеру.
(Поле,колосок, зерно, їжа, робота, тістечко, рушник, Україна.)
3 . Обрунтування навчання. Повідомлення теми.
1.Очікування.
Знаю. Вмію. Хочу знати більше.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Об’єднання дітей у групи за допомогою лічилки.
1, 2, 3, 4, 5,
Разом будемо працювати,
Про ресурси пильно дбати,
хліб
3. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
І Землі допомагати.
2. Робота з прислів’ями та загадками у групі.
Хто більше згадає.
3. Презентація прислів’їв та загадок доповідачами.
Прислів’я:
*Не страшна біда, коли є хліб та вода.
*Лежачого хліба нема.
*Сій вчасно – вродить рясно.
*Посієш впору, будеш мати зерна гору.
*Не кожух гріє, паляниця.
*У хлібороба руки чорні, та хліб білий.
Загадки:
*Б’ють мене, товчуть, ріжуть,а, я все терплю, усім добром плачу (Хліб)
*Ріжуть мене ножакою,
Б’ють мене ломакою,
За те мене отак гублять,
Бо всі мене люблять. (Хліб)
4.Вірші про хліб.
1 учень
Пахне хліб,
Як тепло пахне хліб!
Любов’ю трударів,
І радістю земною,
І сонцем, що всміхалося весною
І щастям наших неповторних діб.
Духмяно пахне хліб.
2 учень
Це велике щастя на землі,
4. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Коли хліб вродив, шумить колосся…
Він – святий на нашому столі,
Споконвіку так вважати довелося.
Хліб – святий, живий, від нього сила.
3 учень
Не грайся хлібом, то ж бо гріх!-
В суворій ласкавості
Бувало каже дід старий
Малечі кучерявій.
4 учень
І хліб, і труд- не байдужі зустрічні,
Дороги їх – поруч, одна в них судьба.
Бо труд без хліба - трагедія вічна,
А хліб без труда – віковічна ганьба.
4. Звучить «Пісня про хліб» Ярощук Іринки.
IV. Усвідомлення змісту.
1. Стратегія «Кубування».
Це я знаю, але хочу знати більше.
1. Сино-
німи
2.Як
печуть
хліб
3.
Поради
4.
Дослід-
ники
6. Крос-
ворд
5. Клас-
тер
5. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Робота у групах:
Група № 1 – знайти синоніми до слова хліб за словником.
Група № 2 – гра « Переставлянка». Як приготувати хліб? Перестав
речення.
Група № 3– поради, як поводитись з хлібом.
Група № 4 – дослідження за малюнками, що хліб є символ гостинності.
2. Презентація робіт доповідачами. (Додаток № 1)
3. Складання кластеру «У хлібороба руки чорні, та хліб білий».
Хліб – орати, сіяти, доглядати, збирати, зберігати, молоти, випікати.
Доглядати – трактори, комбайни, машини.
Трактори – корисні копалини, електроенергія, вода, заводи, люди.
- Чи багато людей бере участь, поки хліб прийде до столу?
- Як часто ми споживаємо борошно і хліб у нашому житті?
- Чи можна уявити наш стіл без хліба?
- Чи маєте ви право кинути хліб?
4.Фізкультхвилинка.
А ми зерно сіяли, сіяли (сіємо)
У земельку чорную, свіжую (нахиляємось, присідаємо)
хліб
6. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
І з’явились перші листочки,
А з них тугі, повні колосочки (піднімаємось, руки догори)
До сонечка повернулись.
І сонечку усміхнулись .
Вітер колоски гойдає ( колишуть руками),
До землі їх нахиляє (нахиляємось).
Вони з нею розмовляють,
А діти тихо за парти сідають.
5. Кросворд «Хлібний». Впишіть у клітинки, що можна приготувати з
борошна (Додаток № 2)
V.Рефлексія. Складання сенквейну «Хліб».
Хліб.
Смачний, святий.
Вирощувати, їсти, берегти.
Хліб живий, від нього сила.
Життя.
- Що нового дізналися про хліб?
VI. На столі на рушнику хліб з сіллю. Пригощання дітей хлібом.
Бережіть хліб!
Додаток № 1.
Група № 1
Синоніми.
Хліб – буханець, бухан, книш, калач, булка, паляниця, коровай.
Група № 2
Гра «Переставлянка»
Як приготувати хліб. Перестав речення.
*Сформувати буханці.
7. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
*Вимісити тісто.
*Завести опару.
*Випекти в печі.
Група № 3
Поради:
-Коли купуєте хліб, реально оцініть потреби, оскільки з часом хліб черствіє.
-Хліб беруть чистими руками.
-Тримайте хліб окремо від інших продуктів.
-Білий хліб зберігайте окремо від чорного, щоб їх запахи не змішувались.
-Черствий хліб розпарьте і з’їжте.
Група № 4
Дослідження за малюнками. Чи хліб є символом гостинності?
*Хліб із сіллю є символом гостинності. В Україні хліб,як і рушник , є
оберегом. Кругла паляниця символізує сонце, якому поклонялися далекі
предки.
*На весілля пекли коровай, калачі, шишки. Хлібом батьки благословляли
молодих на щастя на долю.
*На зимові свята вносили в оселю дідуха (житній або пшеничний сніп).
Готували кутю (обрядову їжу з пшениці з медом, горіхами, маком). На
Великдень пекли зі здобного тіста паску, яку прикрашали фарбованим
пшоном, маком.
*Хліб використовували в обрядах зустрічі весни: господарки пекли із тіста
жайворонків, з якими діти закликали весну.
8. Запропонуйте свій урок для розміщення на сайті Зеленого Пакету через форму:
http://www.greenpack.in.ua/contacts/addlesson.php
Додаток № 2
Кросворд «Хлібний». Впишіть у клітинки, що можна приготувати з борошна
Відповіді: 1. Хліб. 2. Коржі. 3. Вареники. 4. Оладки. 5. Локшина. 6. Млинці.
7. Печиво.
Х Б
К О
В Р
О
Л Ш
М Н
П О