Rangkuman dokumen tersebut adalah aktiviti membuat topeng beruang untuk pelajaran Pendidikan Seni Visual kelas 2. Murid-murid akan belajar menggunakan alat seperti kertas, krayon, dan gunting untuk menghasilkan topeng beruang. Guru akan mengajar langkah-langkah membuat topeng dan memastikan murid-murid memahami proses tersebut.
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL SEKOLAH RENDAH
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 2F
Tarikh : 26 Ogos 2011 ( Jumaat )
Masa : 5 : 00 pm – 5 : 30 pm ( 30 minit )
Bilangan Murid : 37 orang
Bidang : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Topeng
Tajuk : Binatang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melukis gambar binatang.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Menyatakan alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng
2. Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk menghasilkan topeng
Nilai-nilai Murni : Tolong-menolong, berhati-hati
Unsur Kemahiran Berfikir : Menghubungkait
Bahan Bantu Mengajar : Jigsaw ( puzzle ), kertas mahjong, tembikar, gambar beruang
( Alatan : gunting ) ( Bahan : Kad manila, krayon, gam dan getah )
2. LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi 1. Jigsaw ( puzzle ) 1. Guru meminta enam orang murid keluar BBM: Jigsaw
( 4 minit ) ke depan bilik darjah. ( puzzle )
2. Guru memberi enam keping jigsaw KB:
( puzzle ) kepada enam murid tersebut. Menghubungkait
3. Guru meminta enam murid tersebut
2. Menyoal soalan
menyiapkan jigsaw ( puzzle ) di papan
A)Apakah haiwan
hitam.
terdapat di dalam
4. Guru menanya soalan dan murid
jigsaw ( puzzle ) ini?
menjawab soalan.
5. Guru memberitahu murid-murid P&P hari
ini adalah membuat topeng beruang.
Langkah 1 1. Memperkenalkan 1. Guru meminta murid-murid menyatakan BBM: Gunting,
( 4 minit ) alat-alat alat-alat yang diperlukan. Kad manila,
A) Kad manila 2. Guru memperkenalkan alat-alat yang Krayon, Gam,
B) Krayon diperlukan. gambar beruang
C) Gunting dan Getah
D) Gam KB:
E) Getah Menghubungkait
F) Gambar beruang
Langkah 2 1. Mempamerkan 1. Guru mempamerkan kertas mahjong di BBM: Kertas
( 7 minit ) kertas mahjong papan hitam. mahjong, Gam
Langkah-langkah: 2. Guru meminta murid-murid membaca Gambar
1. Melukis mata, langkah-langkah. beruang, Getah,
hidung dan mulut 3. Guru mengajar murid-murid membuat Gunting, Krayon,
beruang. topeng beruang. dan Kad manila
2. Mengguntingkan 4. Murid-murid belajar cara membuat Nilai-nilai
topeng dan tampal topeng beruang. Murni:
di atas kad manila. 5. Guru mengulang langkah-langkah Berhati-hati
3. 3. Mengguntingkan membuat topeng beruang.
topeng yang
ditampal di atas kad
manila dan
bahagian mata.
4. Membuat dua
lubang kecil di dua
belah topeng.
5. Mengikat getah
di bahagian lubang
kecil.
Langkah 3 Gambar beruang 1. Guru meminta murid-murid BBM: Kertas
( 10 minit ) mengeluarkan alatan dan bahan. mahjong
2. Guru mengedarkan gambar beruang dan Nilai-nilai
kad manila kepada murid-murid. Murni:
3. Guru meminta murid-murid mengulang Tolong-menolong
langkah-langkah membuat topeng
beruang.
4. Guru meminta murid-murid menghasilkan
topeng beruang dengan mengikut
langkah-langkah tersebut.
5. Guru memberi bantuan kepada
murid-murid yang tidak faham.
Penutup 1. Mempamerkan 1. Guru mempamerkan empat tembikar. BBM: Gambar
( 5 minit ) tembikar 2. Guru menukat tempat tembikar. Nilai-nilai
3. Guru meminta murid-murid menunjukkan Murni:
tempat tembikar beruang. Berhati-hati
4. Guru meminta murid-murid
mengemaskan kelas.