1. Óraterv
A pedagógus neve: Tóth Lászlóné
Műveltségi terület: Matematika.
Tantárgy:matematika.
Osztály:.hatodik
Az óra témája: .Törtekről tanultak ismétlése
Az óra cél- és feladatrendszere: a fejlesztendő attitűd, készségek, képességek, a tanítandó ismeretek (fogalmak, szabályok stb.) és az elérendő
fejlesztési szint, tudásszint megnevezése: Ötödik osztályban a törtekről tanult ismeretek felidézése, hiánypótlás, a tanult szabályok újra
értelmezése, alkalmazása egyszerű feladatokban,
Tudjanak törtszámokat hallás után leírni, kiolvasni, bővíteni, egyszerűsíteni,, összehasonkítani, különböző nevezőjű törteket közös
nevezőre hozni, egyszerű esetekben összeadni, kivonni, egynél nagyobb törtszámokat vegyes számmá alakítani
Az óra didaktikai feladatai: .ismétlés, gyakorlás, alkalmazás, szabálykövetés, Az új ismeretek elsajátításához szükséges előzetes ismeretek
felidézése
Tantárgyi kapcsolatok:
Felhasznált források (tankönyv, munkafüzet, feladat- és szöveggyűjtemény, digitális tananyag, online források, szakirodalom stb.):
OFI Kisér le t i tankönyv: Matemat i ka 6.o,
SmartNotebook fájl; https://drive.google.com/file/d/0B4kZrJ-oAixhR3Z4cGsyMEdTUjQ/view?usp=sharing ( az órán megoldott
feladatok megoldása interaktív módon megjelenik a táblán)
.............................................................................
Dátum: Erdőbénye, 2015.
2. I
d
ő
k
e
r
et
A tanulók tevékenysége A pedagógus tevékenysége Célok és
feladatok
Módszerek Tanulói
munafor
mák
Eszközök Megjegyzések,
tábla képe,
2
perc
Jelentés, Bevezető beszélgetés,
Tanulópárok egymás munkájának
segítésére, Füzetvezetés
Az óra címe, dátum,
SmartNotebook fájl betöltése,
tanulópárok kialakítása
A figyelem felkeltése, a
tanulók informálása a
tanulási célokról,
igényes és rendezett
füzetvezetés
beszélgetés egyéni füzet,
interaktív
tábla,
3-6. Fogalmak felidézése, referálás, a
táblai feladat rögzítése a füzetben.
Tört részeinek értelmezése, az 1
egész kifejezése tört részekkel,
szemléltetés, kérdezés,
Az új ismeretek
elsajátításához
szükséges előzetes
ismeretek felidézése
számláló, nevező
fogalma,
az elnevezések
pontos használata,
együttműködés
tanári
dominanciájú
reproduktív
beszélgetés,
frontális füzet,
interaktív
tábla, Smart 2-
3. dia
5-6. Törtek és elnevezésük lejegyzése,
a párok egymás munkáját
ellenőrzik,
Szemléltetés, füzetvezetés
ellenőrzése, megoldás ellenőrzése,
jutalmazás
kérdezés páros 4. dia
7-
10.
Egyszerűsítés és bővítés
fogalmának felidézése, szabályok
lejegyzése, kapcsolódó feladatban
a szabály alkalmazása,
Szemléltetés, kérdezés, segítség a
tanulóknak, jutalmazás
előzetes ismeretek
felidézése, szabályok
alkalmazása,
értelmező
magyarázat
frontalis,
páros,
5-6. dia
3. 10-
12
Közös nevezőjű törtek
összehasonlításáróltanult
szabályok felidézése
Szemléltetés, kérdezés, ellenőrzés, közös nevezőjű és
azonos számlálójú
törtek
összehasonlítása
szémlétetés,
közlés,
egyéni 7. dia
13-
15
Szövegrészekből szabály alkotás,
a táblánál és lejegyzése a füzetbe.
Szemléltetés, a táblai munka
írányítása,jutalmazás
rész-egész
összefüggésének
gyakorltatása
személtetés páros 8. dia
16-
19.
Törtszámok növekvő sorba
rendezése a táblánál és lejegyzése
a füzetbe
szemléltetés, a táblai munka
írányítása,jutalmazás
szabálykövetés, alkalmazás páros 9. dia
20.-
23
Vegyes számok felírása,
magyarázat megfigyelésre,
megértése, a példa lejegyzése,
személtetés, magyarázat, A vegyes számok
felírása tort alakból
és a visszaírása tört
számmá
szemléltetés,
magyarázat
frontalis,
egyéni
10-11.dia
24-
30.
Számegyenes elkészítése a
füzetben, a számok ábrázolása a
táblánál és lejegyzése a füzetbe
Szemléltetés, füzetvezetés
ellenőrzése,segítség nyújtás,
Törtek ábrázolása a
számegyenesen
szemléltetés,
magyarázat
egyéni 12.dia
31-
32
A szabály felidézése, a példa
megfigyelése
Szemléltetés, magyarázat, Közös nevezőre
hozás algorítmusa,
kérdezés,
magyarázat,
kifejtés
frontális 13.dia
4. 33.-
40.
Törtek közös nevezőre hozása, az
összeadásokelvégzése,
szemléltetés, ellenőrzés, segítséget
igénylő tanulóknak magyarázat,
ellenőrzés, jutalmazás,
szabálykövetés, alkalmazás páros 14. dia
41-
45.
Önértékelés, Házi feladat
feljegyzése
Önértékelő lapok kiosztása,
összegyűjtése, Órai munka
értékelése,Házi feladat
kijelölése
beszélgetés, egyéni Omline
gyakorlási
lehetőség:
http://Learni
ngApps.org/v
iew1564188
TK. 11. oldal A
királykisasszonyhét
próbája
A melléklet:
SmartNotebook fájl; https://drive.google.com/file/d/0B4kZrJ-oAixhR3Z4cGsyMEdTUjQ/view?usp=sharing
a kivetítendő diák képe; https://drive.google.com/file/d/0B4kZrJ-oAixhenVyQ2V1dEtaSmc/view?usp=sharing