SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 7
Proiect de lec ieț
Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon ,Timi oaraș
Propunător: Heidi Norbert
Data: 15-01-2014
Clasa: a IX-a C
Aria curiculară: Om şi societate
Obiectul: Istorie
Subiectul /tema: Islamul i Budismulș
Tipul de lec ie:ț Mixtă
Durata: 50 min.
Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei;
2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
Obiectivele opera ionale:ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț
O1- să explice următorii termeni istorici: Coran,moschee,Hegira,Nirvana,Ramadan.
O2- să menţioneze originile islamismului si budismului;
O3- să enumere câteva state în care s-au propagat cele 2 religii;
O4- să indice cele 4 adevăruri ale doctrinei budiste;
O5- să precizeze câteva caracteristici ale islamismului.
Strategia didactică:
-metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea,ciorchinele;
-mijloace i materiale didactice:ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, ;
-forme de organizare a învățării: colectiv, individuală;
Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secvențele
lecției
Timp
Conținut științific
Strategii
Tipul de
învă areț
Tipul de
evaluare
Metode Mijloace
Forme de
organizare
C G I
Organizarea
învăţării
2 min
•Efectuara prezen eiț
•Pregătirea materialelor şi mijloacelor
necesare desfăşurării activităţii.
Conversaţia
Catalog
fişă
D D
Reactualizare
a şi
consolidarea
cunoştiinţelor
anterioare
Feed-back-ul
5-10
min
Formulează întrebări:
1.Unde își are originea religia iudaică?
2.Care sunt cele patru căr iț
fundamentaleale iudaismului?
3.Cum se numește locul de rugăciune al
evreilor?
4.Cum se numește îndrumătorul spiritual
Conversaţia
Explicaţia
Fi a deș
lucru
D D
Învăţare
inteligibilă
Ev.formati
vă/
continuă
(ev .orală)
în iudaism?
5.Care este locul na terii lui Isus Hristos?ș
6.Numi i cele 7 taine ale cre tinismului?ț ș
7.Care este semnul propriu al creștinilor?
8.În timpul căror împăra i au loc cele maiț
mari persecu ii asupra creț știnilor?
9.Care este primul împărat cre tin dinș
istoria Imperiului Roman?
10.Cum se numește "ruptura" dintre
Biserica Ortodoxă și cea Catolică?
Enunţarea
subiectului 1 min Marile religii:Islamismul i Budismulș Expunerea
Tabla
Cretă
Caiet
D
Receptiv-
reproducti
vă
Predarea
noului
conţinut
30
min
Marile religii:Islamismul i budismulș
Islamul. Caracteristici:
-propovăduiește stăpânirea de sine iș
supunerea
-reprezintă adeziunea la pacea lui Allah
-recunoa te iudaismul i creș ș știnismul
-este ultima religie monoteistă
Mahomed(571-632):
-este creatorul unei noi religii
monoteiste,ce are la bază credin a într-unț
Dumnezeu unic- Allah;
-622-hegira,plecarea lui Mahomed de la
Mecca la Medina;
-630-după unificarea triburilor arabe,prin
convertirea la islamism,Mahomed revine
la Mecca proclămând cultul lui Allah;
-632-la moartea lui
Mahomed,conducătorul comunită iiț
islamice a primit numele de calif,iar
statul arab cel de califat;
–după moartea lui Mahomed au apărut,în
lumea arabă 2 curente religioase:suni iiț
i ii ii;ș ș ț
–religia islamică s-a răspândit în
Pen.Arabia,nordul Africii,S-
Spaniei,Orientul Apropiat,Podi ulș
Iran,nordul Indiei;
Coranul:
-rugăciuni zilnice în moschei,lăcașurile
de cult ale musulmanilor;
–să facă macar o dată pelerinaj la Mecca;
–să țină postul Ramadanului;
-să participe la djihad;
Tabla
Caiet
Manual
D Receptiv-
reproducti
vă
Budismul.
–religie întemeiată de prin ul Siddharthaț
Gautama supranumit Buddha;
–budismul se adresa tuturor oamenilor iș
se împotrivea sistemului castelor;
-Învățăturile lui Buddha sunt cuprinse în
"Sutre",textele sacre ale religiei budiste;
-cel mai important centru religios budist
este Tibetul;
-curente budiste:mahayana i hinayana;ș
Doctrina budistă se bazează pe "cele
patru adevăruri":
1.adevărul privind natura suferin eiț
2.adevărul despre cauzele suferin eiț
3.necesitatea înlaturării suferin eiț
4.căile de urmat
Fixarea de
cuno tiin eș ț
10
min
Elevii vor scrie un cuvânt sau expresie în
centrul unei foi de hârtie
- elevii sunt invitaţi să scrie cât mai
multe cuvinte sau expresii care le vin în
minte despre subiectul selectat până la
expirarea timpului
- cuvintele (ideile) vor fi legate prin linii
de noţiunea centrală sau, daca este
cazul, de una din cele propuse de elevi;
- la finalul exerciţiului se va comenta
întreaga structura cu explicatiile de
rigoare;
Ciorchinele
Tabla,
Marker
I
operatorie

Mais conteúdo relacionado

Destaque

Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectieeconsiliere
 
Manual tehn-prod-cofet-pat-1974
Manual tehn-prod-cofet-pat-1974Manual tehn-prod-cofet-pat-1974
Manual tehn-prod-cofet-pat-1974Timofte Gabriela
 
Retete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserie
Retete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserieRetete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserie
Retete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserieSilvia Caraiman
 
Retetar pentru-preparate-culinare
Retetar pentru-preparate-culinareRetetar pentru-preparate-culinare
Retetar pentru-preparate-culinareTimofte Gabriela
 
Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982
Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982
Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982Timofte Gabriela
 
GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom
GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom
GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom Brian Housand
 
Connecting With the Disconnected
Connecting With the DisconnectedConnecting With the Disconnected
Connecting With the DisconnectedChris Wejr
 

Destaque (9)

Proiect de lectie
Proiect de lectieProiect de lectie
Proiect de lectie
 
Model de proiect de lectie
Model de proiect de lectieModel de proiect de lectie
Model de proiect de lectie
 
Manual tehn-prod-cofet-pat-1974
Manual tehn-prod-cofet-pat-1974Manual tehn-prod-cofet-pat-1974
Manual tehn-prod-cofet-pat-1974
 
Retete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserie
Retete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserieRetete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserie
Retete bucate-retetar-produse-cofetarie-si-patiserie
 
Retetar pentru-preparate-culinare
Retetar pentru-preparate-culinareRetetar pentru-preparate-culinare
Retetar pentru-preparate-culinare
 
Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982
Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982
Retetar tip-pt-preparate-culinare-1982
 
cofetarie-1
cofetarie-1cofetarie-1
cofetarie-1
 
GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom
GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom
GAME ON! Integrating Games and Simulations in the Classroom
 
Connecting With the Disconnected
Connecting With the DisconnectedConnecting With the Disconnected
Connecting With the Disconnected
 

Proiect lectie islam

  • 1. Proiect de lec ieț Unitatea de învățământ: Liceul Jean Louis Calderon ,Timi oaraș Propunător: Heidi Norbert Data: 15-01-2014 Clasa: a IX-a C Aria curiculară: Om şi societate Obiectul: Istorie Subiectul /tema: Islamul i Budismulș Tipul de lec ie:ț Mixtă Durata: 50 min. Competenţe specifice: 1.1 –exprimarea de opinii în limbajul adecvat istoriei; 2. 1- recunoaşterea şi acceptarea perspectivelor multiple asupra faptelor şi proceselor istorice.
  • 2. Obiectivele opera ionale:ț La sfâr itul lec iei, elevii vor fi capabili:ș ț O1- să explice următorii termeni istorici: Coran,moschee,Hegira,Nirvana,Ramadan. O2- să menţioneze originile islamismului si budismului; O3- să enumere câteva state în care s-au propagat cele 2 religii; O4- să indice cele 4 adevăruri ale doctrinei budiste; O5- să precizeze câteva caracteristici ale islamismului. Strategia didactică: -metode de predare: conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea,ciorchinele; -mijloace i materiale didactice:ș tabla şi creta, manualul, fişă de lucru, hârtie, pix, ; -forme de organizare a învățării: colectiv, individuală; Modalită i de evaluare:ț formativă/continuă (evaluare orală), criterială/formatoare (evaloare scrisă);
  • 3. DESFĂȘURAREA LECȚIEI Secvențele lecției Timp Conținut științific Strategii Tipul de învă areț Tipul de evaluare Metode Mijloace Forme de organizare C G I Organizarea învăţării 2 min •Efectuara prezen eiț •Pregătirea materialelor şi mijloacelor necesare desfăşurării activităţii. Conversaţia Catalog fişă D D Reactualizare a şi consolidarea cunoştiinţelor anterioare Feed-back-ul 5-10 min Formulează întrebări: 1.Unde își are originea religia iudaică? 2.Care sunt cele patru căr iț fundamentaleale iudaismului? 3.Cum se numește locul de rugăciune al evreilor? 4.Cum se numește îndrumătorul spiritual Conversaţia Explicaţia Fi a deș lucru D D Învăţare inteligibilă Ev.formati vă/ continuă (ev .orală)
  • 4. în iudaism? 5.Care este locul na terii lui Isus Hristos?ș 6.Numi i cele 7 taine ale cre tinismului?ț ș 7.Care este semnul propriu al creștinilor? 8.În timpul căror împăra i au loc cele maiț mari persecu ii asupra creț știnilor? 9.Care este primul împărat cre tin dinș istoria Imperiului Roman? 10.Cum se numește "ruptura" dintre Biserica Ortodoxă și cea Catolică? Enunţarea subiectului 1 min Marile religii:Islamismul i Budismulș Expunerea Tabla Cretă Caiet D Receptiv- reproducti vă
  • 5. Predarea noului conţinut 30 min Marile religii:Islamismul i budismulș Islamul. Caracteristici: -propovăduiește stăpânirea de sine iș supunerea -reprezintă adeziunea la pacea lui Allah -recunoa te iudaismul i creș ș știnismul -este ultima religie monoteistă Mahomed(571-632): -este creatorul unei noi religii monoteiste,ce are la bază credin a într-unț Dumnezeu unic- Allah; -622-hegira,plecarea lui Mahomed de la Mecca la Medina; -630-după unificarea triburilor arabe,prin convertirea la islamism,Mahomed revine la Mecca proclămând cultul lui Allah; -632-la moartea lui Mahomed,conducătorul comunită iiț islamice a primit numele de calif,iar statul arab cel de califat; –după moartea lui Mahomed au apărut,în lumea arabă 2 curente religioase:suni iiț i ii ii;ș ș ț –religia islamică s-a răspândit în Pen.Arabia,nordul Africii,S- Spaniei,Orientul Apropiat,Podi ulș Iran,nordul Indiei; Coranul: -rugăciuni zilnice în moschei,lăcașurile de cult ale musulmanilor; –să facă macar o dată pelerinaj la Mecca; –să țină postul Ramadanului; -să participe la djihad; Tabla Caiet Manual D Receptiv- reproducti vă
  • 6. Budismul. –religie întemeiată de prin ul Siddharthaț Gautama supranumit Buddha; –budismul se adresa tuturor oamenilor iș se împotrivea sistemului castelor; -Învățăturile lui Buddha sunt cuprinse în "Sutre",textele sacre ale religiei budiste; -cel mai important centru religios budist este Tibetul; -curente budiste:mahayana i hinayana;ș Doctrina budistă se bazează pe "cele patru adevăruri": 1.adevărul privind natura suferin eiț 2.adevărul despre cauzele suferin eiț 3.necesitatea înlaturării suferin eiț 4.căile de urmat
  • 7. Fixarea de cuno tiin eș ț 10 min Elevii vor scrie un cuvânt sau expresie în centrul unei foi de hârtie - elevii sunt invitaţi să scrie cât mai multe cuvinte sau expresii care le vin în minte despre subiectul selectat până la expirarea timpului - cuvintele (ideile) vor fi legate prin linii de noţiunea centrală sau, daca este cazul, de una din cele propuse de elevi; - la finalul exerciţiului se va comenta întreaga structura cu explicatiile de rigoare; Ciorchinele Tabla, Marker I operatorie