Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
сполучник.узагальнення й систематизація вивченого
1. 1
Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Сполучник»
Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів з теми
«Сполучник», удосконалювати орфографічні вміння і навички,
збагачувати словниковий запас учнів, навчати їх правильної
літературної вимови;
розвивати увагу, кмітливість, логічне мислення;
виховувати любов і повагу до рідної мови, художнього слова.
Тип уроку: нетрадиційний, урок-КВК.
Обладнання: картки із завданням, мультимедійна дошка, проектор,
стенд оцінювання.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вступне слово вчителя
Якщо з українською мовою
В тебе, друже, не все гаразд,
Не вважай її примусовою,
Полюби, як весною ряст.
Примусова тим, хто цурається,
А хто любить, той легко вчить:
Все, як пишеться, в ній вимовляється,
Все, як у пісні, у ній звучить.
І журлива вона, і піднесена,
Тільки фальш для неї чужа.
В ній душа Шевченкова й Лесина,
І Франкова у ній душа.
Дорожи українською мовою,
Рідна мова – основа життя.
Хіба мати бува примусовою?
Непутящим буває дитя.
Д. Білоус
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчання
Дорогі друзі! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ви маєте
можливість позмагатися за звання кращих знавців теми «Сполучник».
Ваше завдання – показати, як ви вмієте використовувати набуті знання
2. з української мови та літератури на практиці в усному та писемному
мовленні. А проведемо ми цей урок у вигляді КВК.
2
Запис в зошит дати, теми уроку.
ІІІ. Проведення КВК
Методичний коментар
Клас попередньо ділиться на дві команди, які обирають назву,
капітанів, девіз, емблему. Вчитель пояснює хід змагання та систему
оцінювання.
Команда «Калина».
Девіз:
«Калина у полі, калина у лузі.
Ми сильна команда,
Бо ми усі друзі».
Команда «Ліщина».
Девіз:
«Важкі завдання
Не лякають нас нітрішки.
Ми їх розколим,
Як міцні горішки.»
1. Конкурс «Прислів’я та приказки».
Учені вважають,що прислів’я та приказки - це глибина нашої
історії – тих уявлень і поглядів на світ та людину, якими жили наші
предки. Тому кожен із нас повинен пам’ятати, а відтак зберігати й
примножувати ці багатства. От сьогодні ми й перевіримо наскільки ви
знаєте й пам’ятаєте прислів’я та приказки.
Один представник від команди читає прислів’я та приказки, а
інша команда характеризує сполучники в прислів’ях та приказках за
такими ознаками: а) сурядний чи підрядний;
б) простий, складний чи складений.
2. Конкурс «Вибірковий диктант».
Учитель читає текст, учні виписують сполучники.
Україна – країна смутку і краси, радості й печалі, розкішний вінок
із рути і барвінку, над яким світять яскраві зорі. Це історія мужнього
народу, що впродовж століть боровся за волю і за щастя. Про історію
свого народу можна дізнатися, вивчаючи його звичаї та обряди. В усіх
3. народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків і
народу, карається людьми і Богом. Він блукає світом, як мара, і ніде
не може знайти собі притулку та захисту, бо він загублений для свого
народу.
3. Конкурс «Мовознавча розминка».
Команди повинні швидко і правильно дати відповіді на запитання
3
І команда
1.Яка частина мови називається сполучником?
2.Яке лексичне значення має сполучник?
3.Яким членом речення може бути сполучник?
4.Розкажіть про сполучники підрядності. Наведіть приклади.
5.Назвіть орфограми у сполучниках.
ІІ команда
1.Які морфологічні ознаки сполучника?
2.Синтаксична роль сполучників.
3.На які групи поділяються сполучники за роллю в мові?
4.Розкажіть про сполучники сурядності. Наведіть приклади.
5.Назвіть групи сполучників за будовою. Наведіть приклади.
4. Конкурс кмітливих.
По одному представнику від команди працює на дошці. Записати
в три колонки сполучники: прості, складні і складені.
Щоб, і, через те що, проте, а, якби, але, тому що, коли, то, зате, як
тільки, коли б, у зв’язку з тим що, неначе.
5. Конкурс «Поетична мозаїка»
1.Уважно прослухати поезію, згадати назву і автора вірша.
2.Із уривка вірша виписати сполучники і розібрати як частину
мови.
6. Конкурс «Доповни прислів’я».
Списати прислів’я, вставити на місці крапок сполучники
(вказати: підрядні чи сурядні).
Книга вчить, … на світі жить.
Мудрий не все каже, … знає, … дурний не все знає, … каже.
Від теплого слова … лід розмерзає.
Наука в ліс не веде, … з лісу виводить.
4. 4
(Книга вчить, як на світі жить. Мудрий не все каже, що знає, а
дурний не все знає, що каже. Від теплого слова і лід розмерзає. Наука
в ліс не веде, а з лісу виводить.)
7. Конкурс-гра «Дивись – не помились».
Робота з сигнальними картками.
Правильна відповідь – синій колір. Допущено помилку –
червоний колір.
1.Прості сполучники: а, хоч, бо, що, як, і.(синя картка)
2.Єднальні сполучники: і, ні … ні, та, й, у, але.( червона картка)
3.Протиставні сполучники: а, але, та, і, проте, щоб.(червона картка)
4.Сполучники сурядності: а, і, й, щоб, але, в.(червона картка)
5.Розділові сполучники: або, чи, або … або, чи … чи, то …то.(синя
картка)
6.Сполучники підрядності: якщо, коли, щоб, мов, ні … ні, на,
якби.(червона картка)
7.Складні сполучники: щоб, якби, або, немов, але. (червона картка)
8.Складені сполучники: тому що, для того щоб, коли, незважаючи на
те що. (червона картка)
8. Конкурс «Творчий».
Перш ніж виконати наступне завдання, скажіть, які думки,
почуття виникають у вас, коли ви чуєте слова: рідне село, батьківський
поріг, отчий дім.
Село моє. Дитинства ти стежина.
В душі моїй запалена свіча.
Село моє. Розквітло мов калина,
В терпких долонях співу солов’я.
Твоя душа бринить веселим співом,
В ній захлинаються мелодії дзвінкі.
А вечори задумливим мотивом
Тебе колишуть шепотом ріки.
Скласти твір-мініатюру на тему «Моє село». Сполучники в тексті
підкреслити.(Можна колективно, можна індивідуально).
5. 5
9. Конкурс «Сам собі коректор»
Записати речення, зробити синтаксичний розбір. Визначити , яку
роль виконують сполучники.
В рідному краї і сонце світить яскравіше, і люди добріші, і земля
тепліша. Стара верба то змовкне, то рипить. Нахиляються верби, щоб
із річки води напитись. Дуби гойдались і тремтіли клени, вгорнувши
небо в стомлені гілки. Кожна квітка тягнеться угору, а сонце і блакить
милують її та цілують.
10. Конкурс капітанів
Замінити подані вислови фразеологізмами із сполучниками
сурядності ні …ні.
1 капітан.
Побажання щасливого завершення справи.
Сказати недоречно, зробити невлад.
Розгубитися; не знати, що робити.
Дуже зляканий, вражений, здивований.
Дуже рано.
(Ні пуху ні пера; ні пір’я ні луски.
Ні в тин ні в ворота;ні до ладу ні до прикладу.
Ні в сих ні в тих.
Ні живий ні мертвий.
Ні світ ні зоря.)
2 капітан.
Безпричинно, безпідставно чіплятися.
Безініціативний, ледачий, байдужий.
Нічого не робити для справи.
Мовчати, не знати чогось.
Немає ніякої звістки.
(Ні з того ні з сього.
Ні риба ні м'ясо; ні рак ні риба.
Ні кує ні меле; ні шиє ні поре.
Ні бе ні ме.
Ні слуху ні духу.)
ІІІ. Підсумок уроку
6. Підводяться підсумки КВК. Визначається команда –переможець.
6
Оцінювання учнів.
Наша чесна й відкрита гра показала, яка команда сильніша та
кмітливіша, хто швидше зможе виплутатися з будь-яких ситуацій,
завдяки тому, що знає краще навчальний матеріал. А ті, хто програли у
нашому конкурсі мають можливість замислитися: чи добре вони
вчилися?
Дуже хотілося б, щоб, вийшовши з уроку, ви не тільки
запам’ятали, що сполучник – незмінна службова частина мови, що
сполучає однорідні члени речення та частини складного речення, не
має лексичного значення, не є членами речення, а й серцем відчули
красу рідного слова, його глибоке значення в житті кожної людини.
Зрозуміли б, що потрібно вивчати й берегти рідну мову як чисте
джерело нашої Батьківщини, її найбільше й найдорожче добро, її
багату скарбницю, бо людина, яка не любить рідної мови, якій нічого
не промовляє рідне слово, - це людина без роду й племені.
ІV. Домашнє завдання
1. Виписати шість складних речень з української літератури,
виконати морфологічний розбір сполучників.
2. Написати невеликий твір-роздум «Велика сила сполучника» за
поданим початком.
Познайомився ближче із сполучником і дивуюся: яку велику силу
він має. Сполучник трудиться у синтаксичному царстві натхненно, то
нанизуючи цілі ряди однорідних членів речення, то об’єднуючи прості
речення в складні. Візьмемо, наприклад, сурядні сполучники …
7. 7
Конкурс кмітливих
Записати в три колонки сполучники: прості,
складні і складені.
Щоб, і, через те що, проте, а, якби, але, тому що,
коли, то, зате, як тільки, коли б, у зв’язку з тим що,
неначе.
Конкурс кмітливих
Записати в три колонки сполучники: прості,
складні і складені.
Щоб, і, через те що, проте, а, якби, але, тому що,
коли, то, зате, як тільки, коли б, у зв’язку з тим що,
неначе.