тема. узагальнення й систематизація вивченого з теми односкладні речення
1. 1
Слайд № 5
Тема. Односкладні речення
Мета:
- узагальнити й систематизувати знання з розділу «Односкладні
речення»;
- систематизувати вивчений торетичний матеріал шляхом виконання
відповідних вправ;
- продовжувати розвивати творчі вміння самостійно розв'язувати нові
пізнавальні завдання;
- удосконалювати мисленнєві дії, вміння аналізувати, порівнювати,
систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати;
- розвивати спостережливість, уважність, кмітливість, пам'ять, увагу,
логічне мислення, поповнювати словниковий запас учнів;
- виховувати в учнів повагу до народних традицій, історичного
минулого, збудити інтерес до вивчення історії свого краю.
Обладнання: український вінок, аудіозапис пісні «Засвистали
козаченьки», рейтингова перфокарта, конверт із завданням, індивідуальні картки,
мікрофон, ілюстрації Запорозької Січі, репродукція картини І. Рєпіна «Запорожці
пишуть листа турецькому султанові».
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань (урок-подорож).
Методи, прийоми і форми роботи: інтерактивний прийом «Я знаю, …»,
«Німий диктант», «Збирачі скарбів», «Дискусійна сітка», кодовий диктант, робота
біля дошки, робота в групах, самостійна робота, лінгвістична гра «Третє зайве»,
«Спіймай помилку», інтерактивний метод «Мікрофон», психологічна вправа
«Наш настрій».
Народ, який не знає свого минулого, не має майбутнього.
О. Довженко
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Привітання вчителя
2. Доброго дня вам, щирі друзі!
Вітаю в цей чудовий час
Зима - красуня - чарівниця
Сніжком порадувала нас.
Та хай оці чудові квіти
Зігріють ніжністю серця.
Дорогі діти! Я радію зустрічі з вами, хвилююся і сподіваюся на те, що урок
сьогодні буде для вас цікавим. Подивіться одне на одного, посміхніться одне
одному, подаруйте усмішку гостям, які завітали до нас сьогодні. Підтягніть
спинки, сядьте рівненько і ми продовжимо мандри країною Синтаксис.
Вступне слово вчителя
З давніх-давен відомо: «Дерево життя — це гілочка, на якій ростуть три
листочки. Перший листочок — символ минулого, другий — сучасного, а третій —
майбутнього». Щоб правильно орієнтуватися у житті, щоб бути освіченою
людиною, треба знати минуле свого народу, його історію.
Слайд №1 Зображення Запорозької Січі. Аудіозапис пісні «Засвистали
2
козаченьки»
У минулому українського народу було таке неповторне явище як
Запорозька Січ.
Це про неї казав М. Гоголь: «Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки
вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на
всю Україну!»
Тож я запрошую всіх побувати у XVI-XVII ст., зайти до козацького куреня,
відкрити для себе щось нове про життя козаків, осягнути джерела мудрості.
Проведемо ми урок у формі подорожі до Запорозької Січі. Хочу, щоб у вас
виник інтерес до історії рідного краю, щоб ви його полюбили так, як любили наші
козаки. Але щоб потрапити туди, кожен повинен пройти певні випробування так,
як це було за часів козаччини.
Психологічна вправа «Наш настрій»
Діти, погляньте, який у нас барвистий український віночок. Вибиріть, будь
ласка, стрічку того кольору, який вам сьогодні найбільше до вподоби, з яким
хочеться потоваришувати й вирушити у мандри.
3. 3
Вибір дітей
— Ви підсвідомо вибрали собі «в друзі» ті ко льори, які відповідають
вашому настрою:
Слайд № 2
червоний — піднесеність; жовтогарячий — радість; жовтий — приємність;
зелений — спокій; синій — сум; фіолетовий — тривожність; білий —
складно сказати про настрій.
— Кольори впливають на людину, на її самопочуття, емоції. Сподіваюсь,
що настрій ваш такий же чудовий і прекрасний, як оцей український віночок.
Сприймайте світ у кольорі, адже це радість для людини, позитивні емоції,
енергія сили, здоров'я та успіху!
На нас чекає цікаве й водночас складне завдання: гортаючи сторінки життя
запорозького козацтва, ми повинні довести, що :
Слайд № 3
- знаємо про односкладне просте речення з головним членом у формі
присудка та про односкладне просте речення з головним членом у формі під мета;
- вміємо відрізняти односкладні речення від двоскладних, розпіз навати
види односкладних речень.
Ми будемо мандрувати від куреня до куреня, поглиблюючи свої знання про
життя і побут українських козаків.
Запишіть, будь ласка, у зошити сьогоднішнє число, класна робота, тему
уроку.
Слайд № 4 (Тема і мета уроку)
Працювати сьогодні на уроці ми будемо у групах, на які заздалегідь був
поділений наш клас. Перед початком нашої подорожі кожна група отримує
рейтингову перфокарту. Як ви оцінюєте свої знання з теми «Односкладні
речення» на початку уроку? Поставте собі оцінку. Відкладіть в сторону
перфокартку. До неї ви ще повернетесь наприкінці уроку.
Отже, у подорож вирушає група «Гетьмани» і група «Козаки». Бажаю вам
успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слайд № 5 Курінь «Досвідчений»
4. Починається наша мандрівка з куреня «Досвідчений», де ви маєте виконати
4
завдання вправи «Я знаю, що …»
Вправа «Я знаю, що…»
Діти, у нас є горнятко, у якому знаходяться запитання. Ваше завдання –
довести, що ви старанно працювали на попередніх уроках і досконало знаєте
матеріал з теми «Односкладні речення». По черзі витягніть запитання і дайте,
будь ласка, відповідь на нього. Не забувайте, що починати відповідь потрібно
словами «Я знаю, що …»
- Яке речення називається простим двоскладним? (Я знаю, що простим
двоскладним називається речення, яке має одну граматичну основу, до
складу якої входить і підмет і присудок.)
- Яке речення називається односкладним? (Я знаю, що односкладним
називається речення, яке має граматичну основу, до складу якої входить
підмет або присудок.)
- Які види односкладних речень ви знаєте? (Я знаю, що є такі види
односкладних речень з головним членом-присудком: означено-особові,
неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові і називні – з головним
членом-підметом.)
- Яке речення називається означено-особовим? (Я знаю, що означено-
особовим називається односкладне речення, у якому головний член-
присудок означає дію, що її виконує або буде виконувати конкретна
особа. На конкретну особу (я, ти, ми, ви) вказує закінчення дієслова.)
- Чим виражається головний член (присудок) в означено-особових
реченнях? (Я знаю, що головний член (присудок) в означено-особових
реченнях виражений дієсловом першої або другої особи однини чи
множини теперішнього або майбутнього часу дійсного чи наказового
способу.)
- Яке речення називається неозначено-особовим? (Я знаю, що неозначено-
особовим називається односкладне речення, у якому головний член-
присудок означає дію, що її виконує, виконувала або буде виконувати
неозначена особа певного кола людей.)
5. - Чим виражається головний член (присудок) в неозначено-особових
реченнях? (Я знаю, що головний член (присудок) в неозначено-особових
реченнях виражений дієсловом у формі третьої особи множини
теперішнього або майбутнього часу.)
- Яке речення називається узагальнено-особовим? (Я знаю, що узагальнено-
особовим називається односкладне речення, у якому головний член-
присудок означає дію, що виконується або має виконуватися будь -якою
особою або й усіма, тобто узагальненою особою. Переважно такі
речення є прислів’ями або приказками.)
- Чим виражається головний член (присудок) в узагальнено -особових
реченнях? (Я знаю, що головний член (присудок) в узагальнено-особових
реченнях переважно виражений дієсловом другої, рідше - третьою
особою множини теперішнього чи майбутнього часу.)
- Яке речення називається безособовим? (Я знаю, що безособовим
називається односкладне речення, у якому головний член-присудок означає
дію (стан), що їх мислимо незалежно від особи, активного діяча. Підмета
в таких реченнях не може бути, оскільки вказана в них дія (стан) не
передбачає виконавця.)
- Чим виражається головний член (присудок) в безособових реченнях? (Я
знаю, що головний член (присудок) в безособових реченнях може бути
виражений безособовим дієсловом, безособовою дієслівною формою на –
но, -то, дієсловами немає, не було, не буде, при яких є додаток у формі
родового відмінка, неозначеною формою дієслова, прислівником або
прислівником у поєднанні з неозначеною формою дієслова.)
- Яке речення називається називним? (Я знаю, що називним називається
односкладне речення, у якому головний член-підмет стверджує наявність,
існування предметів або явищ. Про дію (стан) у називному реченні не
йдеться, тому присудка в ньому немає й не може бути.)
- Чим виражається головний член (підмет) в називних реченнях? (Я знаю,
що головний член (підмет) в називних реченнях виражається іменником у
формі називного відмінка.)
5
6. ІІІ. Виконання завдань на узагальнення практичних умінь і
6
навичок
Наступна зупинка – курінь «Збирачі скарбів».
Слайд № 6 Курінь «Збирачі скарбів»
Самостійна робота учнів
Слайд № 7 Зображення
1.Переглядаючи зображення, записати ті «назви-скарби», які можна
пов'язати з лексичною темою «Запорозька Січ».
(Наприклад, фортеця, будинок, бунчук, м’яч, корогва, гетьман, булава, спис,
книжка, кіш, люлька, олівець, шабля, сурма, квітка, кирея, запорожець,
комп’ютер, літак, шаровари, жупан, автомобіль, пояс, бурка, гармата, рушниця,
сагайдак, кинджал і т. д.)
2. Прочитати записані слова.
Слайд № 8 Курінь «Винахідливий»
Творче конструювання
1. Виконуючи завдання куреня «Винахідливий», потрібно проявити
творчість. Із записаними «словами-скарбами» скласти і записати три
односкладних речення.
(Козак, шабля, гетьман, фортеця … Хоробрий козак. Мали гострі шаблі.
Неприступна фортеця.)
2. Прочитати речення. Визначити їх вид.
На нас чекають завдання куреня «Козацька рада»
Слайд № 9 Курінь «Козацька рада»
Робота в групах
Слайд № 10 Текст і завдання
1. Прочитати текст.
Ой царице, наша мати,
Що ж ти наробила?
Гей, славне військо запорозьке
Та й запропастила.
Україно, Запорожже,
7. 7
Можна вас забути?
- Як ви гадаєте, хто сказав ці слова?
- Так, звичайно, наш великий геній Т. Г. Шевченко. Адже він
неодноразово звертався до теми козаччини.
2. Порадившись, як козаки на раді, відшукати односкладні речення.
3. Записати односкладні речення в зошит.
4.Зробити синтаксичний розбір першого односкладного речення групі
«Гетьмани», другого – групі «Козаки».
Робота біля дошки. По одному представнику з кожної групи виконують
завдання на дошці.
Взаємоперевірка.
(Група «Гетьмани»
Гей, славне військо запорозьке
Та й запропастила.
Зразок письмового розбору односкладного речення
Речення розп., неокл., просте, пошир.; односкл.; означ.-особ.; присудок
вираж. особовим дієсловом запропастила.
Зразок усного розбору односкладного речення
Речення розповідне, неокличне, просте, поширене; односкладне; означено-
особове; головний член - присудок запропастила, виражений особовим
дієсловом.)
(Група «Козаки»
Україно, Запорожже,
Можна вас забути?
Зразок письмового розбору односкладного односкладного речення
Речення питальн., неокл., просте, пошир.; односкл.; безособ.; складен.
дієслівн. присудок вираж. допоміжним дієсловом можна та неозначеною
формою дієслова забути, усклад. непоширеними звертаннями Україно,
Запорожже.
Зразок усного розбору односкладного речення
Речення питальне, неокличне, просте, поширене; односкладне; безособове;
головний член – складений дієслівний присудок можна забути, виражений
8. 8
допоміжним дієсловом та неозначеною формою дієслова, ускладнене
непоширеними звертаннями Україно, Запорожже.)
Мандруємо до куреня «Побут і звичаї»
Слайд № 11 Курінь «Побут і звичаї»
Творча робота в групах . Випереджувальне завдання
Діти, ви мали випереджувальне завдання: скласти текст із 6-7 речень,
використовуючи односкладні речення. Групі «Гетьмани» скласти текст про побут
козаків, а групі «Козаки» - про звичаї і обряди. Прошу презентувати свою роботу.
(Група «Гетьмани» Козаки вбиралися просто: в грубу сорочку, в кирею. За
широким поясом носили пістолі і люльку, через плече — торбинку з харчами і
кулями. До пояса на ремінь причіпляли ще й порошницю з порохом.
Їли сушену рибу, печене м'ясо та риб'ячу юшку. Риби в ріках, всякого звіра
та птаства в степу було багато. Пекли сухарі з пшеничної муки.)
(Група «Козаки» Жінок на Січі не було. Ніхто не смів мати на Січі жінки,
навіть сам отаман. За це грозила кара — смерть. Коли козак був жонатий, то
жінка й діти жили десь на селі або на хуторах, по так зва них «зимівниках». Там
жили, коли не було війни. Господарювали, вели велику пасіку, полювали. Частину з
того завжди віддавали на Січ. Там, звичайно, й зимували. Коли кошовий отаман
оголошував воєнний похід, приміром, на турка, то козацькі кінні роз'їжджалися
по тих хуторах-зимівниках. Закликали козаків-хуторян на Січ, на війну.)
Запрошую вас до куреня «Церква Святої Покрови».
Слайд № 12 Курінь «Церква Святої Покрови»
Творча трансформація
Посеред Січі знаходиться церква Святої Покрови.
Слайд № 13 Зображення церкви Святої Покрови
1. Розглянути малюнок.
2. Прочитати текст. На основі тексту та ілюстрації скласти і записати три
односкладних речення різних типів.
Посередині Січі стояла невелика церква Святої Покрови. Знадвору дуже
скромна, але всередині повна золота й срібла, бо козаки були побожні й дуже
дбали про свою церкву. Під час читання Євангелія тримали шаблі наполовину
витягнені з піхов, на знак того, що готові будь-якої миті боронити свою віру.
9. Частину своєї воєнної здобичі призначали на церкву і купували щораз кращі нові
хоругви та ікони. Запорозькі козаки були глибоко віруючими людьми, вони
дотримувалися християнської православної віри. На Запорозькій Січі рятувалися
від кріпацтва й переслідування люди різних націй. Утікачі мусили прийняти
християнство.
3. Прочитати складені речення. Визначити їх вид.
(Шануємо козацьку святиню.(Означено-особове). Милуюся красою і
оригінальністю церкви.(Означено-особове). Тримали шаблі наполовину витягнені з
піхов.(Неозначено-особове). Готові боронити свою віру.(Неозначено-особове).
Скромна, але повна срібла та золота церква Святої Покрови.(Називне) . Побожні
козаки.(Називне). Частину своєї воєнної здобичі призначали на
церкву.(Неозначено-особове). Купували нові хоругви та ікони.(Неозначено-
особове). Дбали про церкву.(Неозначено-особове). Дотримувалися християнської
православної віри. (Неозначено-особове). Мусили прийняти християнство.
(Неозначено-особове). На Запорозькій Січі рятувалися від кріпацтва й
переслідування. (Неозначено-особове).)
Створення ситуації успіху
Молодці, ви гарно попрацювали, справилися і з цим завданням. Сподіваюсь,
9
що й надалі будете так плідно працювати!
Мандруємо далі, на нас чекають несподіванки куреня «Таємничого».
Слайд № 14 Курінь «Таємничий»
Кодовий диктант
— Діти, у мене на столі знаходиться конверт, який адресований вам,
учням 8-го класу Грудківської школи. Але щоб його отримати, ви маєте відгадати
одну таємницю, а для цього вам потрібно написати кодовий диктант.
Слайд № 15 Цифри і вид речення
На дошці цифри, що відповідають певному виду речень. Я читатиму
речення, а ви запишіть цифру, що відповідає типу речення.
Ви розгадаєте таємницю, знайшовши код-ключ до наступного завдання, у
тому випадку, якщо правильно виконаєте дане завдання.
0 — двоскладне питальне речення.
1 — двоскладне розповідне речення.
10. 2 — двоскладне спонукальне речення.
3 — односкладне означено-особове речення.
4 — односкладне неозначено-особове речення.
5 — односкладне безособове речення.
6 — односкладне узагальнено-особове речення.
7 — односкладне називне речення.
1. Бандуристи співали про славних отаманів і гетьманів. (Двоскладне
10
розповідне речення (1))
2. Дивні звичаї запорожців. (Односкладне називне речення (7))
3. Гострі мова й вигадки. (Односкладне називне речення (7))
4. Ой пора нам погуляти, до козацтва завітати. (Односкладне безособове
речення (5))
Слайд № 16 Код-ключ: 1775
— Якщо ваш код і код на дошці збігаються — ви впоралися із
завданням. (Якщо код не збігається, потрібно перевірити і проаналізувати
відповіді учнів.)
— Вітаю, і з великим задоволенням передаю вам лист, який адресований
саме вам, восьмикласникам Грудківської школи. Але перш, ніж ви розкриєте
конверт, уважно придивіться до отриманих вами цифр — 1775. Вам нічого не
нагадує ця дата?
— Правильно, діти. Саме 1775 року Катерина II наказала ліквідувати
Запорозьку Січ.
— Отже, розкриваємо конверт.
Вчитель відкриває конверт
— У конверті для вас, дорогі діти, знаходиться цікаве завдання.
Слайд № 17 Лінгвістична гра. Речення для кожної групи
Лінгвістична гра «Третє зайве»
Робота в групах
1. У групі речень визначити і записати «зайву» синтаксичну конструкцію.
Свій вибір обґрунтувати
2. У «зайвій» синтаксичній конструкції підкреслити члени речення.
11. Робота біля дошки. По одному представнику з групи виконують завдання
11
на дошці.
Група «Гетьмани»
1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю вернулись козаки.
2. Козача потилиця панам, ляхам не хилиться.
3. Козацькая слава.
Група «Козаки»
1. Нема того козаченька.
2. Козаччина .
3. Ой коню мій, вороненький, нудно тобі жити.
(Група «Гетьмани» 1. В кривавих січах натомившись гірко, на Хортицю
вернулись козаки. (Двоскладне.) 2. Козача потилиця панам ляхам не хилилася.
(Двоскладне) 3. Козацькая слава. (Називне))
(Група «Козаки» 1. Нема того козаченька. (Безособове) 2. Козаччина
.(Називне) 3.Ой коню мій, вороненький, нудно тобі жити. (Безособове))
Продовжуємо мандрувати, завітаємо до куреня «Правосуддя»
Слайд № 18 Курінь «Правосуддя»
Робота на картці. «Дискусійна сітка»
Виконуючи дане завдання, вам потрібно бути чес ними і справедливими.
1.Обговорити проблемне питання.
2.Записати аргументи за і проти.
Група «Гетьмани»
Гетьмана впізнали.
Речення неозначено-особове?
За! Тому що,
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
………………
Проти! Тому що,
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
………………
12. 12
Група «Козаки»
З хатини видно Україну і всю Гетьманщину кругом.
Речення безособове?
За! Тому що,
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
………………
Проти! Тому що,
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
………………
ІV. Підсумок уроку
Слайд № 19 Курінь «Обачливий»
Гра «Спіймай помилку»
Робота зі сигнальними картками
У грі ви маєте бути уважними і обачливими. Я читаю речення і називаю
його вид. Якщо ви згідні — підніміть зелену картку, якщо ні — червону.
1.Посадили над козаком явір та калину. (Неозначено-особове речення)
Так. Це неозначено-особове речення.
2. Мова й вигадки козаків гострі. (Означено-особове речення)
Ні. Це двоскладне речення.
3.Нема на світі кращих хлопців над козацьких добровольців. (Безособове
речення)
Так. Це безособове речення.
4.Повіяв вітер на козацький курінь. (Двоскладне речення)
Так. Це двоскладне речення.
5.Степ та воля — козацькая доля. (Узагальнено-особове речення)
Ні. Це двоскладне речення.
6.За рідний край і життя віддай. (Неозначено-особове речення)
Ні. Це узагальнено-особове речення.
Слайд № 20 Зображення Запорозької Січі.
13. Ось і закінчилася наша подорож. Я сподіваюсь, що про Січ Запорозьку ви не
забудете, адже ми — нащадки запорізького козацтва. Ви повинні знати, що Січ
Запорозька — це явище, яким ми гордимось до сьогоднішнього дня. Недаремно ж
прислів'я говорить: «Козацькому роду нема переводу».
Рефлексія. Інтерактивний метод «Мікрофон»
— Що вам найбільше запам'яталось чи сподобалось на сьогоднішньому
13
уроці?
Оцінювання учнів
Оцініть, будь ласка, свою роботу на уроці, заповніть рейтингові
перфокарти.
Заключне слово вчителя. Стратегія «Похвала і нагорода для всіх»
Мета: заохочувати всіх дітей, не нехтуючи при цьому жодним учнем,
розвивати почуття єдності.
— Діти, ви молодці! Ми усе встигли. Усі разом ми здійснили чудову
подорож у минуле нашої рідної України.
Слайд № 21 Епіграф уроку
Не забуваймо вислів видатного українського письменника Олександра
Довженка, який був епіграфом сьогоднішнього уроку: «Народ, який не знає свого
минулого, не має майбутнього».
V. Домашнє завдання
Слайд № 22
Група «Гетьмани»
1. Поділитися своїми враженнями про нашу подорож, написавши невеликий
зв'язний текст, вживаючи різні типи односкладних речень (типи односкладних
речень вказати).
Група «Козаки»
2. Описати зовнішність одного з козаків, зображених на картині І. Рєпіна
«Запорожці пишуть листа турецькому султанові», використовуючи односкладні
речення. Визначити їх вид.