O slideshow foi denunciado.
Utilizamos seu perfil e dados de atividades no LinkedIn para personalizar e exibir anúncios mais relevantes. Altere suas preferências de anúncios quando desejar.

Türkiyenin Dikkat Süresi - Attention Span

1.158 visualizações

Publicada em

Türkiye'nin olaylar karşısında dikkat aralığını Google Trends aracı ile analiz ediyoruz. Yaşadığımız olaylar karşısında ilgimizi kaybetmeden ne kadar durabiliyoruz?

Publicada em: Notícias e política
 • Login to see the comments

Türkiyenin Dikkat Süresi - Attention Span

 1. 1. Türkiye’nin Dikkat Süresi
 2. 2. Dikkat Süresi Dikkat süresi bir insanın dikkati dağılmadan bir iş üzerinde odaklandığı sürenin toplamıdır. - Wikipedia -
 3. 3. Türkiye’nin Genel Durumu Türkiye’de olaylar karşısında halkın gösterdiği tepkiler her zaman üst seviyelerde olmuştur. Özellikle basına yansıyan olaylar, oldukça geniş kitleler tarafından öğrenilmekte ve tepki gösterilmesi gereken durumlarda toplumsal tepkiler gösterilmektedir.
 4. 4. Hatırlayalım • Van Depremi (2011) • Reyhanlı Katliamı (2013) • Berkin Elvan (2013) • Bilal Erdoğan (2014) • Soma Faciası (2014)
 5. 5. Google Trends Nedir? Google Trends Google aramalarında hangi kelime hangi coğrafyada ve hangi dillerde arandığını istatistiki bilgi olarak kullanıcılara sunan servistir.
 6. 6. Van Depremi - 23 Ekim 2011 23 Ekim günü Van’da meydana gelen ve son yıllarda yaşadığımız en büyük depremlerden biri olan Van Depremi, 23 Ekim - 30 Ekim tarihleri arasında en yüksek arama hacmine ulaşmış, sonrasında ise bu düşüş azalan bir ivme ile devam etmiş durumda.
 7. 7. Reyhanlı Saldırısı - 11 Mayıs 2013 11 Mayıs günü Hatay’da meydana gelen 2 ayrı bombalı saldırı sonucunda 50’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Tarihin en kanlı terör olaylarından biri olarak tarihe geçti.
 8. 8. Bilal Erdoğan - 24 Şubat 2014 Şubat ayının sonlarında Youtube’a yüklenen, Bilal Erdoğan ve R. Tayyip Edoğan’a ait olduğu söylenen ses kaydı çok kısa sürede hereksin konuştuğu bir konu haline geldi. Toplam 5 milyondan fazla dinlenme sayısına ulaştı.
 9. 9. Berkin Elvan’ın Ölümü - 11 Mart 2014 2013 Yılının Mayıs ayının sonlarında başlayan Gezi Parkı olayları, bir çok kişinin ağır yaralar almasına neden oldu. Bu kişilerden biri olan Berkin Elvan, başına isabet eden gaz kapsülü ile yaralandı ve yaşam mücadelesi 11 Mart günü son buldu.
 10. 10. Zafer Çağlayan - Patek Philippe Konuşması - 5 Mayıs 2014 Zafer Çağlayan’ın Patek Philippe ($700.000) saati 17 Aralık iddiaları ile gündeme gelmişti. 5 Mayıs günü hakkındaki fezleke kapsamında mecliste yaptığı konuşma sonrası bu olay herkesin konuştuğu bir konu haline geldi!
 11. 11. Soma Maden Faciası - 13 Mayıs 2014 Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs günü meydana gelen, Türkiye tarihinin en büyük maden faciası 301 madencimizin ölümü ile sonuçlandı. Soma Holding, bu facianın en büyük sorumlusu tutulurken halk yetkililerden hesap sorulmasını istedi!
 12. 12. Türkiye’nin Dikkat Süresi Arama yoğunluklarını temel alacak olursak yaşanan en kötü olaylar karşısında halk olarak ilgi düzeyimiz maksimum 1 hafta olduğu görülmektedir. 1 haftalık süre zarfında tepkimizi gösterip sonrasında olayları takip etmek yerine izleyici konumuna geçerek sosyal hayatımıza devam ediyoruz. Yaşanan süreçte anlık yoğun tepkiler, olayların sonuçsuz kalmasına neden oluyor.
 13. 13. Kurdele Problemi Belki de Türkiye’nin yaşadığı ağır olaylar karşısında gösterdiği en büyük duyarlılık “siyak kurdele” takmaktır. Facebook, Twitter, mailler, görseller, paylaşımlar…
 14. 14. Kurdele Problemi “Kurdele” yazım problemi ise, olayın farklı bir boyutu. Siyah Kurdale Siyah Kurdela
 15. 15. Attention Span - Dikkat Aralığı Attention Span, yani dikkat aralığı adı verilen bu doğal süreç Türkiye için 1 hafta demek çok yanlış olmayacaktır. Medya, bu sürede en büyük etken olsa da internet teknolojileri, dikkat aralığımızın azalmasında bir diğer etkendir.
 16. 16. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi mail veya yorum olarak paylaşabilirsiniz. TEŞEKKÜRLER. @burakbudak - www.burakbudak.com

×