SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 36
МЕТОДИЧНІ ОСНОВИМЕТОДИЧНІ ОСНОВИ
НАВЧАЛЬНОГОНАВЧАЛЬНОГО
ЗАНЯТТЯЗАНЯТТЯ
Педагогічний університетПедагогічний університет
• Професіоналізм вчителя
визначається рівнем його
методичної підготовки
• Навчання повинно бути
коротким, приємним і
ґрунтовним
Ян Амос Коменський
• Заняття (урок) – це така форма
організації педагогічного процесу,
при якій педагог протягом точно
встановленого часу керує
колективною, пізнавальною та
іншою діяльністю постійної групи
студентів з урахуванням
особливостей кожного з них,
використовуючи види, засоби і
методи роботи, створюючи
сприятливі умови для всіх учасники
заняття
Методичні вимоги до заняття
•Організаційні вимоги. Передбачають чітке визначення мети і
завдань заняття, раціональну його структуру, підтримання
високої працездатності, дисципліни, оптимальне
використання часу.
•Дидактичні вимоги. Висувають на передній план чіткість
навчальних завдань, освітню і виховну мету, оптимальний
зміст, раціональні методи, дотримання принципів навчання.
•Психологічні вимоги. Спрямовують на стимулювання
навчально-пізнавальної діяльності, метою якої є формування
позитивного ставлення студентів до навчання. Обов'язковим
елементом кожного заняття (уроку) є формування мотивів
навчальної діяльності.
• Етичні вимоги. Відображають одну зі сторін педагогічної
моралі — характер взаємин викладача та студента на
занятті (уроці) (вимогливість, принциповість,
справедливість, тактовність). Важливою складовою
педагогічного такту є співвідношення вимогливості та
поваги до особистості учня.
• Санітарно-гігієнічні вимоги. Акцентують увагу викладача
на відповідальності не тільки за глибокі та
фундаментальні знання, але й за їх психофізіологічний
стан. Будь-яке порушення норм гігієни викладач не має
залишати без уваги.
Мета заняття
• На занятті має ставитися одна освітня
мета, а виконуватися багатоаспектні
завдання, які включають в свою
структуру цілий комплекс результатів
освітньої, мотиваційної, виховної і
розвивальної спрямованості.
• Ціль заняття вказує на напрям, по якому
йде педагог, а коли вона прийнята і
усвідомлена студентом, як мета їхньої
діяльності, то й вони підуть цим шляхом.
Основні критерії ефективності
сучасного заняття
• створення викладачем на занятті (уроці) позитивного
емоційного настрою на роботу;
• чітке визначення теми, мети, завдань заняття (уроку),
мотивація навчальної діяльності студентів;
• відповідність змісту навчального матеріалу меті заняття
(уроку);
• відповідність методів навчання, змісту навчального
матеріалу, меті і завдання заняття (уроку);
• методи навчання повинні забезпечувати:
а) мотивацію діяльності кожного студента на кожному
етапі заняття (уроку);
б) співпрацю викладача та студента;
в) залучення кожного студента до навчальної діяльності;
г) контроль і самоконтроль;
• використання різноманітного дидактичного
матеріалу;
• форми організації навчальної діяльності студентів
(групові, парні, колективні, індивідуальні);
• форма спілкування на занятті (уроці) ( діалог,
полілог);
• різноманітні види оцінки досягнень студентів
протягом усього процесу його діяльності, а не
тільки за кінцевим результатом;
• характер домашнього завдання
(тренувальне, творче, індивідуальне,
диференційоване).
МЕТОДИ НАВЧАННЯ
• пояснювально-ілюстративний метод;
• репродуктивний метод;
• метод проблемного викладу навчального
матеріалу;
• евристичний (частково-пошуковий)
метод;
• дослідницький метод;
Методи навчання При якому
змісті
матеріалу
доцільно
застосовувати?
При розв’язанні
яких задач
ефективні?
До яких
студентів
дають
найкращий
результат?
Які
можливості
повинен мати
викладач?
Словесні Матеріал
теоретико-
інформаційного
змісту
Формування знань
теоретичного та
практичного
характеру
Готових до
сприймання
вербальної
інформації
Такі, якими
володіє краще,
ніж іншими
Наочні Такому, що
може бути
поданий у
наочному
вигляді
Розвиток уваги,
спостережливості,
уміння аналізувати
Для студентів
із чуттєво-
образним
мисленням
Може знайти та
самостійно
виготовити
наочність
Практичні Коли зміст
передбачає
вміння
застосовувати на
практиці
Розвиток
практичних умінь і
навичок,
збагачення досвіду
Готових до
виконання
практичних
завдань
Наявність
приладів,
посібників
Репродуктивні Занадто простий
чи дуже
складний
Формування
базових знань,
умінь і навичок
Не готових до
проблемного
навчання
Не має часу на
застосування
інших методів.
Проблемно-
пошукові
Зміст середнього
рівня складності
Розвиток мислення,
дослідницьких умінь,
творчого підходу до
справи
Тих, які
володіють
необхідними
вміннями
Володіє
методикою
проблемного
навчання, має час
Індуктивні Зміст
викладений за
індуктивною
логікою
Розвиток умінь
узагальнювати,
мислити від
конкретного до
загального
Таких, які
утруднюються
в дедуктивних
міркуваннях
Викладач володіє
індуктивними
методами
Дедуктивні Зміст
раціонально
викладати в
такий спосіб
Розвиток мислення
(від загального до
конкретного)
Студенти
мають
відповідний
розвиток
мислення
Викладач володіє
дедуктивними
методами
Самостійна
робота
Зміст доступний
для самостійного
вивчення
Формування навичок
навчальної праці
Студенти
мають
відповідний
рівень знань,
умінь,
навичок
Є дидактичні
матеріали для
кожного
студента,
викладач уміє
керувати
роботою
студентів
Продуктивні Зміст,
сприятливий для
засвоєння його
шляхом
відкриття нового
знання
Розвиток умінь
продукувати нове
знання
Студенти
готові до
самостійної
творчої
діяльності
Викладач володіє
методикою
організації
продуктивної
діяльності
НЕСТАНДАРТНІ МЕТОДИ
• метод складної цілі;
• метод вибору;
• метод випередження;
• метод самоаналізу;
• метод індивідуалізованого
застосування.
ФОРМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
СТУДЕНТІВ
• Індивідуальна робота
• Фронтальна робота
• Колективний спосіб
• Групова робота
• Ланкова форма
• Бригадна форма
• Парна робота
• вербальні;
• наочні;
• спеціальні;
• технічні.
• відео проектори;
• екрани великих
розмірів;
• персональний
комп’ютер;
• відеокамеру;
відеомагнітофон
та ін.
ЗАСОБИ
НАВЧАННЯ
Сучасні технічні
засоби навчання (ТЗН)
Основні типи занять (уроків)
• комбіновані (змішані) заняття (уроки);
• заняття (уроки) засвоєння нових знань;
• заняття (уроки) формування навичок і вмінь;
• заняття (уроки) узагальнення і систематизації
знань;
• заняття (уроки) практичного застосування
знань, навичок і умінь;
• заняття (уроки) контролю і корекції знань,
навичок і вмінь.
Підготовка педагога до
конкретного заняття
• формулювання теми;
• визначення виховної, розвивальної та дидактичної
цілей заняття;
• підбір конкретного матеріалу до теми;
• визначення структури вибраного типу заняття;
• визначення методики заняття;
• підготовка дидактичних засобів і матеріалів;
• визначення форми контролю знань, навичок і вмінь;
• визначення місця й ролі спостереження,
• демонстрування засобів наочності і опитування в
рамках заняття;
• перевірка своєї готовності до заняття.
Структура комбінованого уроку
засвоєння нових знань
• Організаційна частина.
• Перевірка домашнього завдання.
• Актуалізація і корекція опорних знань.
• Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.
• Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
• Виклад нового навчального матеріалу.
• Закріплення нового навчального матеріалу.
• Підведення підсумків уроку.
• Повідомлення домашнього завдання.
Комбінований урок формування
навичок і вмінь
• Організаційна частина.
• Перевірка домашнього завдання.
• Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь
учнів.
• Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
• Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
• Вивчення нового матеріалу(вступні, мотиваційні та
пізнавальні вправи).
• Первинне застосування нових знань (пробні вправи).
• Самостійне застосування учнями знань у стандартних
ситуаціях (тренувальні вправи за зразком, інструкцією,
завданням).
• Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
(творчі вправи).
• Підведення підсумків уроку.
• Повідомлення домашнього завдання.
Заняття (урок) практичного
застосування знань, навичок і вмінь
• Перевірка домашнього завдання.
• Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і
вмінь.
• Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.
• Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
• Осмислення змісту й послідовності
застосування способів виконання дій.
• Самостійне виконання студентами завдань під
контролем і за допомогою викладача.
• Звіт студентів про роботу і теоретичне
обґрунтування отриманих результатів.
• Підведення підсумків уроку.
• Повідомлення домашнього завдання.
Заняття (урок) узагальнення і
систематизації знань
• Організаційна частина.
• Повідомлення теми, цілей та завдань уроку.
• Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
• Відтворення й узагальнення понять і засвоєння
відповідної їм системи знань.
• Узагальнення та систематизація основних
теоретичних положень і відповідних наукових
ідей.
• Підведення підсумків уроку.
• Повідомлення домашнього завдань.
Комбінований урок:
• перевірка, корекція раніше засвоєних знань,
навичок і вмінь;
• відтворення і корекція опорних знань студентів;
• повідомлення теми, мети і завдань заняття та
формування мотивації навчання;
• приймання й усвідомлення студентами нового
матеріалу;
• осмислення, узагальнення і систематизація
нових знань;
• підсумки заняття і повідомлення домашнього
завдання.
• Нестандартне заняття – імпровізоване
навчальне заняття, що має нетрадиційну
(невстановлену) структуру, зміст, і форми, якого
викликають перш за все інтерес студентів,
розвиток їх творчого потенціалу.
• Для них характерні: максимальна
насиченість різними видами пізнавальної
діяльності, використання програмованого
і проблемного навчання, здійснення
міждисциплінарних зв'язків, відсутність
перевантаження.
Початок заняття
• взаємне вітання педагога й студентів;
• перевірка присутніх;
• перевірка зовнішнього стану
приміщення,перевірка робочих місць;
• організація уваги.
Повідомлення теми, цілі й
завдань заняття
• Тему кожного заняття педагог
повідомляє на початку заняття або
роботи над новим матеріалом. При
цьому важливо чітко її сформулювати,
визначити завдання заняття й основні
питання, які мають засвоїти студенти.
Пояснення матеріалу
Цей етап повинен відповідати таким
вимогам:
• педагог має продумати своє місце в
навчальному кабінеті, щоб його було
чути і видно всім;
• говорити голосно і чітко; темп розповіді
має бути розміреним; мова доступною;
• послідовно викладати тему;
• використовувати ілюстративний і
демонстраційний матеріал.
Шляхи спонукання інтересу
• Оживлення заняття елементами
цікавого.
• Спонукання студентів задавати
питання.
• Колективний аналіз процесу і
результатів роботи.
• Практика індивідуальних завдань.
• Рекомендація додаткової літератури.
Підсумки заняття
• Підбиваючи підсумки заняття, педагог
коротко повідомляє цілі заняття і
визначає, чи досягнуті вони, оцінює
дисципліну як окремих студентів, так і
всієї групи.
• Домашнє завдання передбачає чітку
систему домашніх завдань; інструктаж
про його виконання.
Інтерактивні методи навчання
в умовах креативної освіти
Інтерактив (з англ.) –
inter – взаємний
act – діяти, тобто здатний до
взаємодії, діалогу
Пасивна модель
навчання
модель «Монолог»
Активна модель
навчання
модель «Діалог»
Інтерактивна модель
навчання
модель «Полілог»
Групи інтерактивних
технологій
КооперативнеКооперативне
навчаннянавчання
Колективно-груповеКолективно-групове
навчаннянавчання
СитуативнеСитуативне
моделюваннямоделювання
ОпрацюванняОпрацювання
дискусійних питаньдискусійних питань
Робота в парах
Обговорення
проблеми
Імітаційні ігри Метод ПРЕС
Ротаційні трійки
2-4-усі разом
Робота в малих
групах
Акваріум
Мікрофон
Незакінчені
речення
Мозковий штурм
Ажурна пилка
Аналіз ситуації
Вирішення
проблем
Дерево рішень
Спрощене
судове слухання
Рольова гра
Займи позицію
Неперервна
шкала думок
Дискусія
Дебати
Інтерактивні форми
навчання
• дискусії з відкритою відповіддю;
• групові форми навчання;
• інтерв’ю;
• мозковий штурм;
• активні громадянські дії (листи, звернення,
листівки, плакати, реклами);
• вияв своїх думок і почуттів невербальними
засобами (пантоміма, малюнки);
• розробка власних проектів;
• антистресові вправи.
Інтерактивні методиІнтерактивні методи
навчаннянавчання
Пам’ятайте, що при
інтерактиві:
• кожна думка важлива;
• не бійся висловитись;
• ми всі - партнери;
• обговорюємо сказане, а не людину;
• обдумав, сформулював, висловив;
• кажи чітко, ясно, красиво;
• вислухав, висловився, вислухав;
• наводь тільки обґрунтовані докази;
• умій погодитись і не погодитись;
• важлива кожна роль.
«Хороших методів існує стільки,
скільки існує хороших вчителів»
Д. Пойа
(угорський, американський математик)
Дякую за увагу!

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Майстер клас
Майстер класМайстер клас
Майстер клас
yanaanya
 
аналіз і самоаналіз уроку
аналіз і самоаналіз урокуаналіз і самоаналіз уроку
аналіз і самоаналіз уроку
serdj phil
 
План роботи школи молодого вчителя
План роботи школи молодого вчителяПлан роботи школи молодого вчителя
План роботи школи молодого вчителя
Rebbit2015
 
Структура методичної роботи школи
Структура методичної роботи школиСтруктура методичної роботи школи
Структура методичної роботи школи
Світлана Гарна
 
урок як основна традиційна форма навчання
урок як основна традиційна форма навчанняурок як основна традиційна форма навчання
урок як основна традиційна форма навчання
Роман Яременко
 
Нетрадиційні форми методичної роботи
Нетрадиційні форми методичної роботиНетрадиційні форми методичної роботи
Нетрадиційні форми методичної роботи
bti14
 
Презентація
Презентація Презентація
Презентація
cherkaska
 
школа молодого педагога тренінг
школа молодого педагога тренінгшкола молодого педагога тренінг
школа молодого педагога тренінг
azazin
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
olenasar
 

Mais procurados (20)

Майстер клас
Майстер класМайстер клас
Майстер клас
 
аналіз і самоаналіз уроку
аналіз і самоаналіз урокуаналіз і самоаналіз уроку
аналіз і самоаналіз уроку
 
Професійне портфоліо: територія успіху сучасного педагога
Професійне портфоліо: територія успіху сучасного педагогаПрофесійне портфоліо: територія успіху сучасного педагога
Професійне портфоліо: територія успіху сучасного педагога
 
Підготовка до уроку
Підготовка до уроку Підготовка до уроку
Підготовка до уроку
 
Форми методичної роботи опис
Форми методичної роботи описФорми методичної роботи опис
Форми методичної роботи опис
 
План роботи школи молодого вчителя
План роботи школи молодого вчителяПлан роботи школи молодого вчителя
План роботи школи молодого вчителя
 
Структура методичної роботи школи
Структура методичної роботи школиСтруктура методичної роботи школи
Структура методичної роботи школи
 
Тренінг як альтернативна форма проведення засідань методичного об’єднання
Тренінг як альтернативна форма проведення засідань методичного об’єднанняТренінг як альтернативна форма проведення засідань методичного об’єднання
Тренінг як альтернативна форма проведення засідань методичного об’єднання
 
вимоги до сучасного уроку
вимоги до сучасного урокувимоги до сучасного уроку
вимоги до сучасного уроку
 
зднвр Матеріали для науково-практичного семінару заступників директорів з НВР
зднвр Матеріали для  науково-практичного семінару заступників директорів з НВРзднвр Матеріали для  науково-практичного семінару заступників директорів з НВР
зднвр Матеріали для науково-практичного семінару заступників директорів з НВР
 
урок як основна традиційна форма навчання
урок як основна традиційна форма навчанняурок як основна традиційна форма навчання
урок як основна традиційна форма навчання
 
Нетрадиційні форми методичної роботи
Нетрадиційні форми методичної роботиНетрадиційні форми методичної роботи
Нетрадиційні форми методичної роботи
 
Типи уроків та їх структура
Типи уроків та їх структураТипи уроків та їх структура
Типи уроків та їх структура
 
Творчі групи
Творчі групиТворчі групи
Творчі групи
 
Презентація
Презентація Презентація
Презентація
 
школа молодого педагога тренінг
школа молодого педагога тренінгшкола молодого педагога тренінг
школа молодого педагога тренінг
 
типи і структура уроків
типи і структура уроківтипи і структура уроків
типи і структура уроків
 
Презентація"Система роботи педколективу над науково-методичною проблемою"
Презентація"Система роботи педколективу над науково-методичною проблемою"Презентація"Система роботи педколективу над науково-методичною проблемою"
Презентація"Система роботи педколективу над науково-методичною проблемою"
 
психолого педагогічні аспекти уроку
психолого педагогічні аспекти урокупсихолого педагогічні аспекти уроку
психолого педагогічні аспекти уроку
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 

Semelhante a презентація методичні основи заняття

підготовка вчителя до уроку.тема 8
підготовка вчителя до уроку.тема 8підготовка вчителя до уроку.тема 8
підготовка вчителя до уроку.тема 8
mad psychologist
 
хорошо
хорошохорошо
хорошо
olga_ruo
 
методична лабораторія самоаналіз самопідготовки
методична лабораторія самоаналіз самопідготовкиметодична лабораторія самоаналіз самопідготовки
методична лабораторія самоаналіз самопідготовки
Анна Натяжко
 
копия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробкикопия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробки
Luba Luba
 
копия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробкикопия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробки
Luba Luba
 
презентація методмоделі.
презентація методмоделі.презентація методмоделі.
презентація методмоделі.
Иван Бородин
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
A I
 

Semelhante a презентація методичні основи заняття (20)

школа молодого вчителя
школа молодого вчителяшкола молодого вчителя
школа молодого вчителя
 
підготовка вчителя до уроку.тема 8
підготовка вчителя до уроку.тема 8підготовка вчителя до уроку.тема 8
підготовка вчителя до уроку.тема 8
 
сучасний урок
сучасний уроксучасний урок
сучасний урок
 
аналіз уроку іноземної мови
аналіз уроку іноземної мовианаліз уроку іноземної мови
аналіз уроку іноземної мови
 
лекція 3
лекція 3лекція 3
лекція 3
 
Яким повинен бути конспект уроку (методичні рекомендації)
Яким повинен бути конспект уроку (методичні рекомендації)Яким повинен бути конспект уроку (методичні рекомендації)
Яким повинен бути конспект уроку (методичні рекомендації)
 
хорошо
хорошохорошо
хорошо
 
10.підготовка вчителя до уроку
10.підготовка вчителя до уроку 10.підготовка вчителя до уроку
10.підготовка вчителя до уроку
 
Методика експертизи професійної діяльності вчителя
Методика експертизи професійної діяльності вчителяМетодика експертизи професійної діяльності вчителя
Методика експертизи професійної діяльності вчителя
 
методична лабораторія самоаналіз самопідготовки
методична лабораторія самоаналіз самопідготовкиметодична лабораторія самоаналіз самопідготовки
методична лабораторія самоаналіз самопідготовки
 
Виступ: аналіз уроку в системі контрольно-аналітичної діяльності ЗДНР
Виступ: аналіз уроку в системі контрольно-аналітичної діяльності ЗДНРВиступ: аналіз уроку в системі контрольно-аналітичної діяльності ЗДНР
Виступ: аналіз уроку в системі контрольно-аналітичної діяльності ЗДНР
 
копия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробкикопия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробки
 
копия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробкикопия вимоги до створення методичної розробки
копия вимоги до створення методичної розробки
 
презентація методмоделі.
презентація методмоделі.презентація методмоделі.
презентація методмоделі.
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
Практика Пробні уроки та заняття. ІІІ курс
Практика Пробні уроки та заняття. ІІІ курсПрактика Пробні уроки та заняття. ІІІ курс
Практика Пробні уроки та заняття. ІІІ курс
 
Передовий педагогічний досвід
Передовий педагогічний досвідПередовий педагогічний досвід
Передовий педагогічний досвід
 
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технологіїН.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
 
сучасний урок математики
сучасний урок математикисучасний урок математики
сучасний урок математики
 
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
Сучасний урок . Доповідь на педраді. 5.01.17
 

Último

Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
JurgenstiX
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
JurgenstiX
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ssuser59e649
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
OlgaDidenko6
 

Último (19)

Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 

презентація методичні основи заняття

  • 2. • Професіоналізм вчителя визначається рівнем його методичної підготовки • Навчання повинно бути коротким, приємним і ґрунтовним Ян Амос Коменський
  • 3. • Заняття (урок) – це така форма організації педагогічного процесу, при якій педагог протягом точно встановленого часу керує колективною, пізнавальною та іншою діяльністю постійної групи студентів з урахуванням особливостей кожного з них, використовуючи види, засоби і методи роботи, створюючи сприятливі умови для всіх учасники заняття
  • 4. Методичні вимоги до заняття •Організаційні вимоги. Передбачають чітке визначення мети і завдань заняття, раціональну його структуру, підтримання високої працездатності, дисципліни, оптимальне використання часу. •Дидактичні вимоги. Висувають на передній план чіткість навчальних завдань, освітню і виховну мету, оптимальний зміст, раціональні методи, дотримання принципів навчання. •Психологічні вимоги. Спрямовують на стимулювання навчально-пізнавальної діяльності, метою якої є формування позитивного ставлення студентів до навчання. Обов'язковим елементом кожного заняття (уроку) є формування мотивів навчальної діяльності.
  • 5. • Етичні вимоги. Відображають одну зі сторін педагогічної моралі — характер взаємин викладача та студента на занятті (уроці) (вимогливість, принциповість, справедливість, тактовність). Важливою складовою педагогічного такту є співвідношення вимогливості та поваги до особистості учня. • Санітарно-гігієнічні вимоги. Акцентують увагу викладача на відповідальності не тільки за глибокі та фундаментальні знання, але й за їх психофізіологічний стан. Будь-яке порушення норм гігієни викладач не має залишати без уваги.
  • 6. Мета заняття • На занятті має ставитися одна освітня мета, а виконуватися багатоаспектні завдання, які включають в свою структуру цілий комплекс результатів освітньої, мотиваційної, виховної і розвивальної спрямованості. • Ціль заняття вказує на напрям, по якому йде педагог, а коли вона прийнята і усвідомлена студентом, як мета їхньої діяльності, то й вони підуть цим шляхом.
  • 7. Основні критерії ефективності сучасного заняття • створення викладачем на занятті (уроці) позитивного емоційного настрою на роботу; • чітке визначення теми, мети, завдань заняття (уроку), мотивація навчальної діяльності студентів; • відповідність змісту навчального матеріалу меті заняття (уроку); • відповідність методів навчання, змісту навчального матеріалу, меті і завдання заняття (уроку); • методи навчання повинні забезпечувати: а) мотивацію діяльності кожного студента на кожному етапі заняття (уроку); б) співпрацю викладача та студента; в) залучення кожного студента до навчальної діяльності; г) контроль і самоконтроль;
  • 8. • використання різноманітного дидактичного матеріалу; • форми організації навчальної діяльності студентів (групові, парні, колективні, індивідуальні); • форма спілкування на занятті (уроці) ( діалог, полілог); • різноманітні види оцінки досягнень студентів протягом усього процесу його діяльності, а не тільки за кінцевим результатом; • характер домашнього завдання (тренувальне, творче, індивідуальне, диференційоване).
  • 9. МЕТОДИ НАВЧАННЯ • пояснювально-ілюстративний метод; • репродуктивний метод; • метод проблемного викладу навчального матеріалу; • евристичний (частково-пошуковий) метод; • дослідницький метод;
  • 10. Методи навчання При якому змісті матеріалу доцільно застосовувати? При розв’язанні яких задач ефективні? До яких студентів дають найкращий результат? Які можливості повинен мати викладач? Словесні Матеріал теоретико- інформаційного змісту Формування знань теоретичного та практичного характеру Готових до сприймання вербальної інформації Такі, якими володіє краще, ніж іншими Наочні Такому, що може бути поданий у наочному вигляді Розвиток уваги, спостережливості, уміння аналізувати Для студентів із чуттєво- образним мисленням Може знайти та самостійно виготовити наочність Практичні Коли зміст передбачає вміння застосовувати на практиці Розвиток практичних умінь і навичок, збагачення досвіду Готових до виконання практичних завдань Наявність приладів, посібників Репродуктивні Занадто простий чи дуже складний Формування базових знань, умінь і навичок Не готових до проблемного навчання Не має часу на застосування інших методів.
  • 11. Проблемно- пошукові Зміст середнього рівня складності Розвиток мислення, дослідницьких умінь, творчого підходу до справи Тих, які володіють необхідними вміннями Володіє методикою проблемного навчання, має час Індуктивні Зміст викладений за індуктивною логікою Розвиток умінь узагальнювати, мислити від конкретного до загального Таких, які утруднюються в дедуктивних міркуваннях Викладач володіє індуктивними методами Дедуктивні Зміст раціонально викладати в такий спосіб Розвиток мислення (від загального до конкретного) Студенти мають відповідний розвиток мислення Викладач володіє дедуктивними методами Самостійна робота Зміст доступний для самостійного вивчення Формування навичок навчальної праці Студенти мають відповідний рівень знань, умінь, навичок Є дидактичні матеріали для кожного студента, викладач уміє керувати роботою студентів Продуктивні Зміст, сприятливий для засвоєння його шляхом відкриття нового знання Розвиток умінь продукувати нове знання Студенти готові до самостійної творчої діяльності Викладач володіє методикою організації продуктивної діяльності
  • 12. НЕСТАНДАРТНІ МЕТОДИ • метод складної цілі; • метод вибору; • метод випередження; • метод самоаналізу; • метод індивідуалізованого застосування.
  • 13. ФОРМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТУДЕНТІВ • Індивідуальна робота • Фронтальна робота • Колективний спосіб • Групова робота • Ланкова форма • Бригадна форма • Парна робота
  • 14. • вербальні; • наочні; • спеціальні; • технічні. • відео проектори; • екрани великих розмірів; • персональний комп’ютер; • відеокамеру; відеомагнітофон та ін. ЗАСОБИ НАВЧАННЯ Сучасні технічні засоби навчання (ТЗН)
  • 15. Основні типи занять (уроків) • комбіновані (змішані) заняття (уроки); • заняття (уроки) засвоєння нових знань; • заняття (уроки) формування навичок і вмінь; • заняття (уроки) узагальнення і систематизації знань; • заняття (уроки) практичного застосування знань, навичок і умінь; • заняття (уроки) контролю і корекції знань, навичок і вмінь.
  • 16. Підготовка педагога до конкретного заняття • формулювання теми; • визначення виховної, розвивальної та дидактичної цілей заняття; • підбір конкретного матеріалу до теми; • визначення структури вибраного типу заняття; • визначення методики заняття; • підготовка дидактичних засобів і матеріалів; • визначення форми контролю знань, навичок і вмінь; • визначення місця й ролі спостереження, • демонстрування засобів наочності і опитування в рамках заняття; • перевірка своєї готовності до заняття.
  • 17. Структура комбінованого уроку засвоєння нових знань • Організаційна частина. • Перевірка домашнього завдання. • Актуалізація і корекція опорних знань. • Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. • Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. • Виклад нового навчального матеріалу. • Закріплення нового навчального матеріалу. • Підведення підсумків уроку. • Повідомлення домашнього завдання.
  • 18. Комбінований урок формування навичок і вмінь • Організаційна частина. • Перевірка домашнього завдання. • Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь учнів. • Повідомлення теми, мети і завдань уроку. • Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. • Вивчення нового матеріалу(вступні, мотиваційні та пізнавальні вправи). • Первинне застосування нових знань (пробні вправи). • Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях (тренувальні вправи за зразком, інструкцією, завданням). • Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації (творчі вправи). • Підведення підсумків уроку. • Повідомлення домашнього завдання.
  • 19. Заняття (урок) практичного застосування знань, навичок і вмінь • Перевірка домашнього завдання. • Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь. • Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. • Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. • Осмислення змісту й послідовності застосування способів виконання дій. • Самостійне виконання студентами завдань під контролем і за допомогою викладача. • Звіт студентів про роботу і теоретичне обґрунтування отриманих результатів. • Підведення підсумків уроку. • Повідомлення домашнього завдання.
  • 20. Заняття (урок) узагальнення і систематизації знань • Організаційна частина. • Повідомлення теми, цілей та завдань уроку. • Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. • Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань. • Узагальнення та систематизація основних теоретичних положень і відповідних наукових ідей. • Підведення підсумків уроку. • Повідомлення домашнього завдань.
  • 21. Комбінований урок: • перевірка, корекція раніше засвоєних знань, навичок і вмінь; • відтворення і корекція опорних знань студентів; • повідомлення теми, мети і завдань заняття та формування мотивації навчання; • приймання й усвідомлення студентами нового матеріалу; • осмислення, узагальнення і систематизація нових знань; • підсумки заняття і повідомлення домашнього завдання.
  • 22. • Нестандартне заняття – імпровізоване навчальне заняття, що має нетрадиційну (невстановлену) структуру, зміст, і форми, якого викликають перш за все інтерес студентів, розвиток їх творчого потенціалу. • Для них характерні: максимальна насиченість різними видами пізнавальної діяльності, використання програмованого і проблемного навчання, здійснення міждисциплінарних зв'язків, відсутність перевантаження.
  • 23. Початок заняття • взаємне вітання педагога й студентів; • перевірка присутніх; • перевірка зовнішнього стану приміщення,перевірка робочих місць; • організація уваги.
  • 24. Повідомлення теми, цілі й завдань заняття • Тему кожного заняття педагог повідомляє на початку заняття або роботи над новим матеріалом. При цьому важливо чітко її сформулювати, визначити завдання заняття й основні питання, які мають засвоїти студенти.
  • 25. Пояснення матеріалу Цей етап повинен відповідати таким вимогам: • педагог має продумати своє місце в навчальному кабінеті, щоб його було чути і видно всім; • говорити голосно і чітко; темп розповіді має бути розміреним; мова доступною; • послідовно викладати тему; • використовувати ілюстративний і демонстраційний матеріал.
  • 26. Шляхи спонукання інтересу • Оживлення заняття елементами цікавого. • Спонукання студентів задавати питання. • Колективний аналіз процесу і результатів роботи. • Практика індивідуальних завдань. • Рекомендація додаткової літератури.
  • 27. Підсумки заняття • Підбиваючи підсумки заняття, педагог коротко повідомляє цілі заняття і визначає, чи досягнуті вони, оцінює дисципліну як окремих студентів, так і всієї групи. • Домашнє завдання передбачає чітку систему домашніх завдань; інструктаж про його виконання.
  • 28. Інтерактивні методи навчання в умовах креативної освіти Інтерактив (з англ.) – inter – взаємний act – діяти, тобто здатний до взаємодії, діалогу
  • 32. Групи інтерактивних технологій КооперативнеКооперативне навчаннянавчання Колективно-груповеКолективно-групове навчаннянавчання СитуативнеСитуативне моделюваннямоделювання ОпрацюванняОпрацювання дискусійних питаньдискусійних питань Робота в парах Обговорення проблеми Імітаційні ігри Метод ПРЕС Ротаційні трійки 2-4-усі разом Робота в малих групах Акваріум Мікрофон Незакінчені речення Мозковий штурм Ажурна пилка Аналіз ситуації Вирішення проблем Дерево рішень Спрощене судове слухання Рольова гра Займи позицію Неперервна шкала думок Дискусія Дебати
  • 33. Інтерактивні форми навчання • дискусії з відкритою відповіддю; • групові форми навчання; • інтерв’ю; • мозковий штурм; • активні громадянські дії (листи, звернення, листівки, плакати, реклами); • вияв своїх думок і почуттів невербальними засобами (пантоміма, малюнки); • розробка власних проектів; • антистресові вправи.
  • 35. Пам’ятайте, що при інтерактиві: • кожна думка важлива; • не бійся висловитись; • ми всі - партнери; • обговорюємо сказане, а не людину; • обдумав, сформулював, висловив; • кажи чітко, ясно, красиво; • вислухав, висловився, вислухав; • наводь тільки обґрунтовані докази; • умій погодитись і не погодитись; • важлива кожна роль.
  • 36. «Хороших методів існує стільки, скільки існує хороших вчителів» Д. Пойа (угорський, американський математик) Дякую за увагу!