SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 4
სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
მასწავლებელი: ბესიკ მაჩიტაძე
საგანი:
მსოფლიოს გეოგრაფია
კლასი: X2
თემა: სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა დრო: 45 წუთი
მოსწავლის პროფილი: 30 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლე ჯგუფში არ ირიცხება
გაკვეთილის მიზანი:
• სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის (სარ) ბუნებრივი პირობების, მოსახლეობისა და მეურნეობის
შესწავლა;
• სარ-ის ადგილის განსაზღვრა მსოფლიოს ქვეყნებს შორის;
• მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები:
✓ ციფრული და ბეჭდური წიგნიერების განვითარების უნარი;
✓ გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის;
✓ გეოგრაფიული ინტერპრეტაციის განვითარების;
✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი.
ეროვნული გეგმის სტანდარტი:
გეო.X.2. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ქვეყნების ადგილი მსოფლიოში რიგი სოციალური და
ეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით.
გეო.X.4. მოსწავლეს შეუძლია შეადაროს ერთმანეთს ქვეყნები სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით და
იმსჯელოს მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: პოულობს ქვეყნებს პოლიტიკურ რუკაზე, გამოყოფს
მსოფლიო რეგიონებს, იცის რომელი ქვეყანა რომელ რეგიონში მდებარეობს, შეუძლია დაყოს
ქვეყნები მმართველობისა და ადმინისტრაციული ტერიტორიული მოწყობის მიხედვით.
შეფასება და თვითშეფასება:
• ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასება;
• გაკვეთილში ჩართულობის შეფასება;
• პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა.
სასწავლო მასალა და რესურსები: მეათე კლასის სახელმძღვანელო, მსოფლიოს პოლიტიკური და
ფიზიკური რუკა, კონტურული რუკა, დაფა, დაფის მარკერი, თაბახის A4 ფურცლები, კომპიუტერი,
პროექტორი, ჩხირები.
აქტივობა #1 (საშინაო დავალების შემოწმება: მასწავლებლის მიერ წინასწარ მომზადებული
შეკითხვების საშუალებით) 12 წთ.
აქტივობის მიზანი: რამდენად კარგად იციან ამერიკის შეერთებული შტატების ფიზიკურ-
გეოგრაფიული მახასიათებლები, მოსახლეობა, მეურნეობა და შეუძლიათ თუ არა მისი როლის
განსაზღვრა მსოფლიოში.
აქტივობის აღწერა: კლასი წინასწარ დაყოფილია ოთხ ჯგუფად თემების შესაბამისად („ფიზიკურ-
გეოგრაფიული საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“, „დემოგრაფიული და პოლიტიკური საკითხების
ექსპერტთა ჯგუფი“, „ეკონომიკური საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“ , „სამხედრო საკითხების
ექსპერტთა ჯგუფი“). ჯგუფებს შესაბამისი თემიდან გამომდინარე ვურიგებ შეკითხვებს,
შეკითხვებზე პასუხის მოსაფიქრებლად ვაძლევ 2 წუთს, ჯგუფიდან შეკითხვაზე პასუხს გასცემენ
შემთხვევითობის პრინციპით (ჩხირების საშუალებით).
აქტივობა #2 (გონებრივი იერიში) 4 წთ.
აქტივობის მიზანი: გონებრივი იერიშის საშუალებით გავიგო მოსწავლეებში წინარე ცოდნა
სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის შესახებ.
აქტივობის აღწერა: დაფაზე წრეში ვწერ სიტყვას სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის და ვსთხოვ
მოსწავლეებს გაიხსენონ რა იციან სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის შესახებ.
აქტივობა #3 (ჯგუფური მუშაობა - წიგნისა და გეოგრაფიული ატლასის საშუალებით მოხსენებების
მომზადება) 20 წთ.
აქტივობის მიზანი: ბეჭდური წიგნიერების განვითარება
აქტივობის აღწერა: კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად.
თითოეული ჯგუფი მეათე კლასის სახელმძღვანელოსა და გეოგრაფიული ატლასის საშუალებით
მოამზადებენ მოხსენებებს (სამუშაოდ ვაძლევ 5 წუთს):
I ჯგუფი - სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის ფიზიკურ-გეოგრაფიული მდებარეობა;
II ჯგუფი - სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის მოსახლეობა;
III ჯგუფი - მმართველობის ფორმა და ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობა;
IV ჯგუფი - ეკონომიკა.
აქტივობა #4 (შეჯამება, ახალი მასალის განმტკიცება, შეფასება, საშინაო დავალების მიცემა) 9 წთ.
აქტივობის მიზანი:
➢ ახალი მასალის განმტკიცება.
➢ ბეჭდური და ციფრული წიგნიერების უნარების განვითარება.
➢ მოსწავლეები შეძლებენ ერთმანეთის შეფასებას წინასწარ შემუშავებული შეფასების
რუბრიკებით.
აქტივობის აღწერა:
✓ გაკვეთილის მიწურულს, ჩემს მიერ წინასწარ შექმნილი ელექტრონული „სახალისო ქვიზის“
საშუალებით შერჩევითობის (ჩხირების საშუალებით) პრინციპით 5-7 კადეტი გასცემს პასუხს
ქვიზის შეკითხვას.
✓ მოსწავლეები ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკით მოახდენენ თვითშეფასებასა და
მომხსენებლების შეფასებას, ხოლო მასწავლებელი თითოეულ ჯგუფს აძლევს განმავითარებელ
შეფასებას.
✓ ბოლოს ვაძლევ საშინაო დავალებას: თითოეულმა ჯგუფმა სხვადასხვა ბეჭდური თუ
ელექტრონული ლიტერატურის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია სამხრეთ აფრიკის
რესპუბლიკის ან მისი რომელიმე ქალაქის ღირსშესანიშნაობების შესახებ და მოამზადონ
ელექტრონული-ციფრული რესურსების გამოყენებით სლაიდშოუ ან რეფერატი.
ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა --------------------------------------
სახელი და გვარი
კრიტერიუმი
არასდროს
1
ზოგჯერ
2
ყოველთვის
3
ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ
როცა სხვა ლაპარაკობს,
ვუსმენ ყურადღებით
განსხვავებულ აზრს
ვითვალისწინებ
დაკისრებულ ფუნქციას
ვასრულებ
ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ
უნდა გადაიზარდოს
ვიცავ დროის ლიმიტს
პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები
#
პრეზენტატო
რის სახელი
და გვარი
პასუხო
ბს
თემას
ფლობს
აუდიტორია
ს (იყენებს
მიმიკას,
ჟესტიკულაც
იას,
ინტონაციას)
საუბრობს
გამართულ
ი ენით
შემოქმედები
თობის უნარი,
იყენებს
განსხვავებულ
წყაროებს
ადარებს
მოვლენე
ბს,
ფაქტებს,
საგნებს
იყენებს
თვალსაჩინ
ოებას
იცავს
დროის
ლიმიტს
ჯამი
1 2 2 2 1 1 1 10
1
2
3
4
5
გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
ქულები და
კრიტერიუმები
9-10 7-8 4-5-6 3-2-1
აქტიური
მონაწილეობა
ყოველთვის
მონაწილეობს და
ხშირად წარმართავს
კიდეც საკლასო
მსჯელობას
ყოველთვის
მონაწილეობს
ხშირად
მონაწილეობს
იშვიათად ან
საერთოდ არ
მონაწილეობს
გამართული და
სწორი
მეტყველება
გამართულად
მეტყველებს, აქვს
მდიდარი ლექსიკა
და შემოქმედებითად
იყენებს ენობრივ–
გამომსახველობით
საშუალებებს
გამართულად
მეტყველებს და
იყენებს
მართებულ
სინტაქსურ და
გრამატიკულ
კონსტრუქციებს
იცავს
მართლმეტყველების
ელემენტარულ
წესებს. მეტ–
ნაკლებად
გამართულად
საუბრობს
არ იცავს
მართლმეტყველების
ელემენტარულ
წესებს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებულად
წარმოდგენა
ყოველთვის
დამაჯერებლად და
არგუმენტირებულად
წარმოადგენს თავის
მოსაზრებას
თითქმის
ყოველთვის
ასაბუთებს
საკუთარ
მოსაზრებას
სირად ახერხებს
საკუთარი აზრის
დასაბუთებას
უჭირს
გამართულად
საუბარი, ხშირად
ვერ ასაბუთებს
საკუთარ აზრს
სხვისი აზრის
პატივისცემის
დემონსტრირება
უსმენს სხვებს და
საკუთარ მოსაზრებას
გამოთქვამს
მოსმენილზე
დაყრდნობით.
კორექტულია და
ამჟღავნებს სხვისი
აზრის მიმართ
პატივისცემას
უსმენს სხვებს
და საკუთარ
მოსაზრებას
გამოთქვამს
მოსმენილზე
დაყრდნობით.
უსმენს სხვებს და
აცდის საუბრის
დამთავრებას
არ უსმენს სხვებს
და არ აცდის
საუბრის დამთა

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

ვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენისვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენის
mzekabani2013
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
lomadze70
 
კონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძე
კონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძეკონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძე
კონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძე
Mary Merkviladze
 
ფესვის აგებულება
ფესვის აგებულებაფესვის აგებულება
ფესვის აგებულება
qetevan nandoshvili
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
likako
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
L G
 
ქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილი
ქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილიქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილი
ქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილი
bakurgelashvili
 
თემა
თემათემა
თემა
khato
 
პროექტის გეგმის შაბლონი
პროექტის გეგმის შაბლონიპროექტის გეგმის შაბლონი
პროექტის გეგმის შაბლონი
nanibakuradze
 

Mais procurados (20)

სუნთქვა
სუნთქვასუნთქვა
სუნთქვა
 
ვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენისვიქტორინა ქართული ენის
ვიქტორინა ქართული ენის
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
 
პროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონიპროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონი
 
ფოტოსინთეზი
ფოტოსინთეზიფოტოსინთეზი
ფოტოსინთეზი
 
კონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძე
კონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძეკონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძე
კონფლიქტი და თანამშრომლობა - მარიამ მერკვილაძე
 
უკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარიუკან მიდევნებული ლამპარი
უკან მიდევნებული ლამპარი
 
დროის აღრიცხვის სისტემები
დროის აღრიცხვის სისტემებიდროის აღრიცხვის სისტემები
დროის აღრიცხვის სისტემები
 
ფესვის აგებულება
ფესვის აგებულებაფესვის აგებულება
ფესვის აგებულება
 
შეფასება
შეფასებაშეფასება
შეფასება
 
გაპიროვნება
გაპიროვნებაგაპიროვნება
გაპიროვნება
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელისწავლების სამფაზიანი მოდელი
სწავლების სამფაზიანი მოდელი
 
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძეიავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
იავნანა-მასწავლებელი ნანა ჩიტორელიძე
 
სასკოლო სასწავლო-შემეცნებითი ექსკურსია/ვიზიტის მნიშვნელობა კლასგარეშე განათლე...
სასკოლო სასწავლო-შემეცნებითი ექსკურსია/ვიზიტის მნიშვნელობა კლასგარეშე განათლე...სასკოლო სასწავლო-შემეცნებითი ექსკურსია/ვიზიტის მნიშვნელობა კლასგარეშე განათლე...
სასკოლო სასწავლო-შემეცნებითი ექსკურსია/ვიზიტის მნიშვნელობა კლასგარეშე განათლე...
 
ქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილი
ქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილიქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილი
ქართლის ცხოვრება-ბაკურ გელაშვილი
 
თემა
თემათემა
თემა
 
სასწავლო პროცესის დაგეგმვა
სასწავლო პროცესის დაგეგმვასასწავლო პროცესის დაგეგმვა
სასწავლო პროცესის დაგეგმვა
 
პროპორცია
პროპორციაპროპორცია
პროპორცია
 
პროექტის გეგმის შაბლონი
პროექტის გეგმის შაბლონიპროექტის გეგმის შაბლონი
პროექტის გეგმის შაბლონი
 

Mais de Besik Machitadze

Mais de Besik Machitadze (20)

CMLSazogadoebrivi.pptx
CMLSazogadoebrivi.pptxCMLSazogadoebrivi.pptx
CMLSazogadoebrivi.pptx
 
სათბობი რესურსები.pptx
სათბობი რესურსები.pptxსათბობი რესურსები.pptx
სათბობი რესურსები.pptx
 
ენერგიის სახეები
ენერგიის სახეებიენერგიის სახეები
ენერგიის სახეები
 
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptxმ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
მ.ადეიშვილი 10 (1).pptx
 
ლუკა ვერულაშვილი.pptx
ლუკა ვერულაშვილი.pptxლუკა ვერულაშვილი.pptx
ლუკა ვერულაშვილი.pptx
 
მ.ჭელიძე copy.pptx
მ.ჭელიძე copy.pptxმ.ჭელიძე copy.pptx
მ.ჭელიძე copy.pptx
 
რ.ფუთურიძე.pptx
რ.ფუთურიძე.pptxრ.ფუთურიძე.pptx
რ.ფუთურიძე.pptx
 
დ.მარღია 1-5.pptx
დ.მარღია 1-5.pptxდ.მარღია 1-5.pptx
დ.მარღია 1-5.pptx
 
მარიამ-ცინცაძე-10-5.pptx
მარიამ-ცინცაძე-10-5.pptxმარიამ-ცინცაძე-10-5.pptx
მარიამ-ცინცაძე-10-5.pptx
 
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptxნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
ნატა ნადირაძა (2) (1).pptx
 
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptxვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
ვ.ჭეიშვილი 10-5.pptx
 
D.Malania გეოგრაფია.pptx
D.Malania გეოგრაფია.pptxD.Malania გეოგრაფია.pptx
D.Malania გეოგრაფია.pptx
 
ცქფურიშვილი.pptx
ცქფურიშვილი.pptxცქფურიშვილი.pptx
ცქფურიშვილი.pptx
 
ა.გოგილავა.pptx
ა.გოგილავა.pptxა.გოგილავა.pptx
ა.გოგილავა.pptx
 
შეყილაძე.pptx
შეყილაძე.pptxშეყილაძე.pptx
შეყილაძე.pptx
 
მ.თუთბერიძე.pptx
მ.თუთბერიძე.pptxმ.თუთბერიძე.pptx
მ.თუთბერიძე.pptx
 
რ.გოგატშვილი 10-5.pptx
რ.გოგატშვილი 10-5.pptxრ.გოგატშვილი 10-5.pptx
რ.გოგატშვილი 10-5.pptx
 
სანდრო აბრამიძე.pptx
სანდრო აბრამიძე.pptxსანდრო აბრამიძე.pptx
სანდრო აბრამიძე.pptx
 
ლ.ლომიძე 10-5.pptx
ლ.ლომიძე 10-5.pptxლ.ლომიძე 10-5.pptx
ლ.ლომიძე 10-5.pptx
 
რ.ბერიძე.pptx
რ.ბერიძე.pptxრ.ბერიძე.pptx
რ.ბერიძე.pptx
 

გაკვეთილის გეგმა ბ.მაჩიტაძე

  • 1. სსიპ გენერალ გიორგი კვინიტაძის სახელობის კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი მასწავლებელი: ბესიკ მაჩიტაძე საგანი: მსოფლიოს გეოგრაფია კლასი: X2 თემა: სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა დრო: 45 წუთი მოსწავლის პროფილი: 30 მოსწავლე სსსმ მოსწავლე ჯგუფში არ ირიცხება გაკვეთილის მიზანი: • სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის (სარ) ბუნებრივი პირობების, მოსახლეობისა და მეურნეობის შესწავლა; • სარ-ის ადგილის განსაზღვრა მსოფლიოს ქვეყნებს შორის; • მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ შემდეგი უნარები: ✓ ციფრული და ბეჭდური წიგნიერების განვითარების უნარი; ✓ გეოგრაფიულ თვალსაჩინოებებზე მუშაობის; ✓ გეოგრაფიული ინტერპრეტაციის განვითარების; ✓ ანალიზისა და დასკვნების გაკეთების უნარი. ეროვნული გეგმის სტანდარტი: გეო.X.2. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ქვეყნების ადგილი მსოფლიოში რიგი სოციალური და ეკონომიკური პარამეტრების მიხედვით. გეო.X.4. მოსწავლეს შეუძლია შეადაროს ერთმანეთს ქვეყნები სხვადასხვა მახასიათებლების მიხედვით და იმსჯელოს მსგავსება-განსხვავების მიზეზებზე. საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: პოულობს ქვეყნებს პოლიტიკურ რუკაზე, გამოყოფს მსოფლიო რეგიონებს, იცის რომელი ქვეყანა რომელ რეგიონში მდებარეობს, შეუძლია დაყოს ქვეყნები მმართველობისა და ადმინისტრაციული ტერიტორიული მოწყობის მიხედვით. შეფასება და თვითშეფასება: • ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასება; • გაკვეთილში ჩართულობის შეფასება; • პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა. სასწავლო მასალა და რესურსები: მეათე კლასის სახელმძღვანელო, მსოფლიოს პოლიტიკური და ფიზიკური რუკა, კონტურული რუკა, დაფა, დაფის მარკერი, თაბახის A4 ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, ჩხირები. აქტივობა #1 (საშინაო დავალების შემოწმება: მასწავლებლის მიერ წინასწარ მომზადებული შეკითხვების საშუალებით) 12 წთ. აქტივობის მიზანი: რამდენად კარგად იციან ამერიკის შეერთებული შტატების ფიზიკურ- გეოგრაფიული მახასიათებლები, მოსახლეობა, მეურნეობა და შეუძლიათ თუ არა მისი როლის განსაზღვრა მსოფლიოში. აქტივობის აღწერა: კლასი წინასწარ დაყოფილია ოთხ ჯგუფად თემების შესაბამისად („ფიზიკურ- გეოგრაფიული საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“, „დემოგრაფიული და პოლიტიკური საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“, „ეკონომიკური საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“ , „სამხედრო საკითხების ექსპერტთა ჯგუფი“). ჯგუფებს შესაბამისი თემიდან გამომდინარე ვურიგებ შეკითხვებს, შეკითხვებზე პასუხის მოსაფიქრებლად ვაძლევ 2 წუთს, ჯგუფიდან შეკითხვაზე პასუხს გასცემენ შემთხვევითობის პრინციპით (ჩხირების საშუალებით). აქტივობა #2 (გონებრივი იერიში) 4 წთ. აქტივობის მიზანი: გონებრივი იერიშის საშუალებით გავიგო მოსწავლეებში წინარე ცოდნა სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის შესახებ.
  • 2. აქტივობის აღწერა: დაფაზე წრეში ვწერ სიტყვას სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის და ვსთხოვ მოსწავლეებს გაიხსენონ რა იციან სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის შესახებ. აქტივობა #3 (ჯგუფური მუშაობა - წიგნისა და გეოგრაფიული ატლასის საშუალებით მოხსენებების მომზადება) 20 წთ. აქტივობის მიზანი: ბეჭდური წიგნიერების განვითარება აქტივობის აღწერა: კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად. თითოეული ჯგუფი მეათე კლასის სახელმძღვანელოსა და გეოგრაფიული ატლასის საშუალებით მოამზადებენ მოხსენებებს (სამუშაოდ ვაძლევ 5 წუთს): I ჯგუფი - სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის ფიზიკურ-გეოგრაფიული მდებარეობა; II ჯგუფი - სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის მოსახლეობა; III ჯგუფი - მმართველობის ფორმა და ადმინისტრაციულ-ტერიტორიული მოწყობა; IV ჯგუფი - ეკონომიკა. აქტივობა #4 (შეჯამება, ახალი მასალის განმტკიცება, შეფასება, საშინაო დავალების მიცემა) 9 წთ. აქტივობის მიზანი: ➢ ახალი მასალის განმტკიცება. ➢ ბეჭდური და ციფრული წიგნიერების უნარების განვითარება. ➢ მოსწავლეები შეძლებენ ერთმანეთის შეფასებას წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკებით. აქტივობის აღწერა: ✓ გაკვეთილის მიწურულს, ჩემს მიერ წინასწარ შექმნილი ელექტრონული „სახალისო ქვიზის“ საშუალებით შერჩევითობის (ჩხირების საშუალებით) პრინციპით 5-7 კადეტი გასცემს პასუხს ქვიზის შეკითხვას. ✓ მოსწავლეები ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკით მოახდენენ თვითშეფასებასა და მომხსენებლების შეფასებას, ხოლო მასწავლებელი თითოეულ ჯგუფს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას. ✓ ბოლოს ვაძლევ საშინაო დავალებას: თითოეულმა ჯგუფმა სხვადასხვა ბეჭდური თუ ელექტრონული ლიტერატურის საშუალებით მოიძიონ ინფორმაცია სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის ან მისი რომელიმე ქალაქის ღირსშესანიშნაობების შესახებ და მოამზადონ ელექტრონული-ციფრული რესურსების გამოყენებით სლაიდშოუ ან რეფერატი.
  • 3. ჯგუფური მუშაობის თვითშეფასების რუბრიკა -------------------------------------- სახელი და გვარი კრიტერიუმი არასდროს 1 ზოგჯერ 2 ყოველთვის 3 ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ როცა სხვა ლაპარაკობს, ვუსმენ ყურადღებით განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ დაკისრებულ ფუნქციას ვასრულებ ვიცი, რომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს ვიცავ დროის ლიმიტს პრეზენტაციის შეფასების კრიტერიუმები # პრეზენტატო რის სახელი და გვარი პასუხო ბს თემას ფლობს აუდიტორია ს (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაც იას, ინტონაციას) საუბრობს გამართულ ი ენით შემოქმედები თობის უნარი, იყენებს განსხვავებულ წყაროებს ადარებს მოვლენე ბს, ფაქტებს, საგნებს იყენებს თვალსაჩინ ოებას იცავს დროის ლიმიტს ჯამი 1 2 2 2 1 1 1 10 1 2 3 4 5
  • 4. გაკვეთილში ჩართულობის შეფასების რუბრიკა ქულები და კრიტერიუმები 9-10 7-8 4-5-6 3-2-1 აქტიური მონაწილეობა ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას ყოველთვის მონაწილეობს ხშირად მონაწილეობს იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს გამართული და სწორი მეტყველება გამართულად მეტყველებს, აქვს მდიდარი ლექსიკა და შემოქმედებითად იყენებს ენობრივ– გამომსახველობით საშუალებებს გამართულად მეტყველებს და იყენებს მართებულ სინტაქსურ და გრამატიკულ კონსტრუქციებს იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს. მეტ– ნაკლებად გამართულად საუბრობს არ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოდგენა ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას სირად ახერხებს საკუთარი აზრის დასაბუთებას უჭირს გამართულად საუბარი, ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს სხვისი აზრის პატივისცემის დემონსტრირება უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით. უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას არ უსმენს სხვებს და არ აცდის საუბრის დამთა