SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 4
Baixar para ler offline
I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа
1
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
Тавдугаар ангийн технологийн хичээл
Сэдэв: Хачиртай талх бэлтгэх
Судлах цаг:1 цаг
Зорилго: Хачиртай талх хийж сурна.
Суралцахуйн зорилт:
 Хачиртай талхны орц зохиох
 Хачиртай талханд орох бүтээгдэхүүнүүдийг зөв сонгож сурах
 Өөрийн зохиосон жороор хачиртай талх бэлтгэх
 Бэлтгэсэн талхаа хэрэглэх, хэрхэн бэлтгэсэн тухай бичлэг, болон
зургаа интернет ашиглан найз нөхөддөө үзүүлэх
Амжилтын шалгуур:
 Гарын доорх материалаар жор зохиож сурна
 Бие даан хачиртай талх бэлтгэж сурна.
 Хачиртай талх хэрхэн хийх талаар бусдад зааж зөвлөж сурна
Эзэмшүүлэх чадвар:
Ерөнхий чадвар Чадвар
Энгийн орц найрлагатай хачиртай
талх хийх
 Хачиртай талхны жор зохиох
 Хачиртай талх бэлтгэх
Хэрэглэгдэхүүн:
Зөөврийн компьютер, проектор,сурагчдын аав ээжтэйгээ хамтран
бэлтгэсэн бичлэг, хичээлийн пресантаци, зөв хооллолтын талаар
мэдээлэл, нянтай гар, цэвэр гарыг харьцуулсан зурагт үзүүлэн, ажлын
хуудас,
Үнэлгээ:
 Хачиртай талхны орцыг зохиох
 Зохиосон хачиртай талх бэлтгэх
 Бэлтгэсэн талхаа бусдад болон багшдаа үзүүлж өөрийн болон
нөхдийн үнэлгээг авна.
Хичээлд мультимедиа технологи ашигласан шинэлэг тал, ач
холбогдол:
-Хичээлийн сэдвийг сурагчдад урьдчилан нээлттэй өгч, сурагч
өөрийн санаачлагаар хачиртай талх бэлтгэх сэдвийн дагуу эцэг эхтэйгээ
хамран ухаалаг утас, бусад хэрэгслээр бэлтгэсэн бичлэгийг сургалтанд
ашиглахад оршино.
-Эцэг эх сурагчдыг сургалтанд татан оролцуулна
I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа
2
-Багшийн ажил хөнгөвчлөгдөж, сурагч өөрөө мэдлэгээ бүтээх
боломж нээгдэнэ
-Бусдаас суралцан өөртөө итгэлтэй болно
-Сурагчид бүтээлч болно
-Бусдын хийсэн бүтээлтэй харьцуулан өөрийгөө бодитоор үнэлнэ
Арга зүй:
Хич
ээл
ийн
үе
шат
Хугацаа
Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа
Өмнөхмэдлэгийгсэргээнсанах
8
Хооллох үед анхаарах
зүйлийн талаар сурагчдаас
асууж хариулт авна
Дараах зүйр цэцэн үгийн утгыг
тайлбарлуулна.
Зажилж идвэл хоол
Залгиж идвэл хор
Нянгийн тухай үзүүлэн үзүүлж
ярилцана.
Хүн өдөрт хэдэн удаа хооллох
ѐстой вэ?
Хариулж болох хариултууд
• Гараа сайн угаасан байх
• Сандал дээр цэх сууна
• Ширээн дээр тохойлдож суухгүй
байх
• Хооллох үзэх үедээ ТВ, ном сонин
уншихгүй байх
• Амандаа дүүрэн хоолтой бусдад
саад болохоор чанга ярихгүй байх
• Амны алчуураа хэрэглэж дуусаад
сул нугалж тавих
• Олон удаа зажилж идэх
Нян нүдэнд үл үзэгдэнэ
1ш нян 9 цагийн дараа 9 сая болж
үржинэ
1 цэгний толбо дээр 10 сая болж үрждэг
4-5 удаа хооллодог болохыг
мэдэж авна
Сэдэлжүүлэлт
7
Өглөөний хоолыг –ӨӨРТӨӨ
Өдрийн хоолыг – НАЙЗДАА
Оройн хоолыг - ДАЙСАНДАА
Хүүхдүүдээ та нар өглөөний
цайндаа юу юу иддэг вэ?
Нөөц материал “Зөв
хооллолт” PPT хичээлээс
шаардлагатай хэсгээ үзүүлнэ
Утгыг
ярилцан
өглөөний
хоол чухал
болохыг
мэдэж, дүгнэлт хийнэ
Өглөөний хоолондоо юу хэрэглэдэг
болохоо ярилцаж эдгээрээс хачиртай
талхыг сонгож авна.
I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа
3
Мэдрэх,хүлээнавах:
10
Энэ талханд юу? Юу? орсон
байна вэ?
Хачиртай талхыг дотор нь
Ил хачиртай талх
Хавчмал талх гэж ангилна
Хачиртай талхны онолоор
бусдыг шүүмжлэх тухай
мэдээлэл өгнө
Талх, хиам, өргөст хэмх, улаан лооль
гэх мэт хачир хийх бага зэрэг хүнсний
зүйлүүдийг харах, үнэрлэх, амтлах
эрхтнүүдээрээ хэрхэн мэдэрч байдгаа
ярилцана
Муудсан эсэхийг шалгана.
Ямар хүнсний бүтээгдэхүүнд ямар амин
дэмээр баялаг байдгийг ярилцана
Ил хачиртай талх, хавчмал талхны
ялгаатай ба төстэй талхыг өөрийн хур
мэдлэгтээ тулгуурлан ярилцана
Найз нөхдөө эелдгээр шүүмжилж,
шүүмжлэл хүлээж авч байгаа нь хачир
шиг амттайг үнэтэй зөвөлгөө гэж хүлээж
авах. Хачир сайхан бөгөөд түүнтэй
адилтган шүүмжлэлийг
эерүүлж хүлээж авч сурна
www.delgeen
.comхаягаар
олонянзын
хачиртай
талхтай
танилцаара
й
Бүтээх,
гүйцэтгэх:
6
Хэрлэнгийн аав ээжтэйгээ
хамтран хийсэн хачиртай талх
хийх бичлэгийг үзэхдээ
-Ямар бүтээгдэхүүн,
-Ямар орцтойгоор орж,
-Хэрхэн хийж байгааг
анхааралтай үзнэ
Бичлэг үзнэ.
Дүгнэлт
8
Хэрлэнгийн хийсэн хачиртай
талхны орцыг ажлын хуудсан
дээр ангиараа ярилцан бичиж,
орцны талаарх ойлголтыг
ямар байгаа талаар дүгнэлт
хийлгэнэ
.
Гэрийн
даалгавар
1
Ангийн фейсбүүк групэд болон
ангидаа хийсэн хачиртай
талхаа авч ирж найз нөхөд,
багшдаа үзүүлэн үнэлгээгээ
авахыг тайлбарлаж өгнө
Гэртээ хачиртай талхаа хийж үнэлгээгээ
авна
Нөөц материал
-Зөв хооллолтын талаарх бичлэг “how eating healthy changed my life”-эх
сурвалж нь youtube
I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа
4
- www.delgeen.com хаягаар олон янзын хачиртай талхтай танилцаарай
• Өглөөний цайгаа тогтмол уух – энэ нь таны өдрийн эрч хүчийг
нэмэгдүүлдэг. Мөн хэт их идэхээс сэргийлнэ.
• Өдөрт 5-с дээш удаа хоол, хөнгөн цай хэрэглэх – таныг хэт их
идэхээс хамгаална.
• Өдөрт тогтмол цагт тохирсон хэмжээгээр хооллож хэвших
• Өдрийн хоолны илчлэгээ хянаж сурах
• Дасгал хөдөлгөөний тогтмол хийж байх
• Давс, чихэр, тосны хэрэглээгээ аль болох бууруулах
Хөтөлбөр боловсруулсан багш Ч.Энхтуяа

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
New Mongol College of Technology
 
монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэммонгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
guest00835cf3
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
bdeegii_9100
 
монгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахмонгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлах
Nyamzaya Gerelzaya
 
Оюуны зураглал
Оюуны зураглалОюуны зураглал
Оюуны зураглал
Burnee Naran
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
delgerya
 
темпрамент зан төлөв Copy
темпрамент зан төлөв   Copyтемпрамент зан төлөв   Copy
темпрамент зан төлөв Copy
Siner AG
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
tsewegmed
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгаа
jobshig
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
нэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоонэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоо
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
bilig_01
 

Mais procurados (20)

ч.алтанцэцэг
ч.алтанцэцэгч.алтанцэцэг
ч.алтанцэцэг
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БАЙГАЛЬ
 
монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэммонгол xэлний зөв бичиx дүрэм
монгол xэлний зөв бичиx дүрэм
 
Management
ManagementManagement
Management
 
лекц
лекцлекц
лекц
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
6 настай хүүхдийн нас сэтгэхүйн онцлог
 
монгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлахмонгол хэлний хичээлийн лавлах
монгол хэлний хичээлийн лавлах
 
Оюуны зураглал
Оюуны зураглалОюуны зураглал
Оюуны зураглал
 
Багш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцааБагш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцаа
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
темпрамент зан төлөв Copy
темпрамент зан төлөв   Copyтемпрамент зан төлөв   Copy
темпрамент зан төлөв Copy
 
Ugzuin zadlal
Ugzuin zadlalUgzuin zadlal
Ugzuin zadlal
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
эцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгааэцэг эхийн судлгаа
эцэг эхийн судлгаа
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
 
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэхХичээлийг сэдэлжүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэх
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИНБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
 
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
нэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоонэгж  хичээлийн  хөтөлбөр  отгоо
нэгж хичээлийн хөтөлбөр отгоо
 

Destaque

нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Tsoomoo Myagmar
 
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ayur
 
цахим хичээл
цахим хичээлцахим хичээл
цахим хичээл
ouyha
 
иргэний боловсрол
иргэний боловсролиргэний боловсрол
иргэний боловсрол
baigalmaaa53
 
өнцөг хэмжих
өнцөг хэмжихөнцөг хэмжих
өнцөг хэмжих
pvsa_8990
 
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
tseegii6
 
технологи хичээл
технологи хичээлтехнологи хичээл
технологи хичээл
amune
 
технологийн тест
технологийн тесттехнологийн тест
технологийн тест
Panju0511
 
тест 12
тест 12тест 12
тест 12
vbayalag
 
L.uranchimeg testuud 1
 L.uranchimeg testuud 1 L.uranchimeg testuud 1
L.uranchimeg testuud 1
school14
 
Dursleh urlag test
Dursleh urlag testDursleh urlag test
Dursleh urlag test
esui_01
 
д.о.тест
д.о.тест д.о.тест
д.о.тест
bayalag
 
цахим тест ц.ганчимэг
цахим тест ц.ганчимэгцахим тест ц.ганчимэг
цахим тест ц.ганчимэг
Panju0511
 
хээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлалхээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлал
ts-tsetsee
 
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдолDorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjoo_14
 
цахим хичээл удвал
цахим хичээл  удвалцахим хичээл  удвал
цахим хичээл удвал
zolko_89
 

Destaque (20)

нэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөрнэгж хичээлийн хөтөлбөр
нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөрээлжит хичээлийн хөтөлбөр
ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
цахим хичээл
цахим хичээлцахим хичээл
цахим хичээл
 
иргэний боловсрол
иргэний боловсролиргэний боловсрол
иргэний боловсрол
 
өнцөг хэмжих
өнцөг хэмжихөнцөг хэмжих
өнцөг хэмжих
 
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
9 р ангийн хөтөлбөр төлөвлөгөө 2010-2011он
 
технологи хичээл
технологи хичээлтехнологи хичээл
технологи хичээл
 
технологийн тест
технологийн тесттехнологийн тест
технологийн тест
 
тест 12
тест 12тест 12
тест 12
 
L.uranchimeg testuud 1
 L.uranchimeg testuud 1 L.uranchimeg testuud 1
L.uranchimeg testuud 1
 
Dursleh urlag test
Dursleh urlag testDursleh urlag test
Dursleh urlag test
 
д.о.тест
д.о.тест д.о.тест
д.о.тест
 
цахим тест ц.ганчимэг
цахим тест ц.ганчимэгцахим тест ц.ганчимэг
цахим тест ц.ганчимэг
 
Техник технологийн XIX олимпиадын заавар
Техник технологийн XIX олимпиадын зааварТехник технологийн XIX олимпиадын заавар
Техник технологийн XIX олимпиадын заавар
 
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.135. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
5. hee ugalz. dursleh urlag.bolormaa.04.13
 
хээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлалхээ зурах аргачлал
хээ зурах аргачлал
 
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдолDorjkhand14, Зүү ороох оёдол
Dorjkhand14, Зүү ороох оёдол
 
Зүү ороох оёдол
Зүү ороох оёдолЗүү ороох оёдол
Зүү ороох оёдол
 
Shinee хичээл1
Shinee  хичээл1Shinee  хичээл1
Shinee хичээл1
 
цахим хичээл удвал
цахим хичээл  удвалцахим хичээл  удвал
цахим хичээл удвал
 

Semelhante a ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)

улаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажил
улаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажилулаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажил
улаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажил
Battulga Damiran
 
Elektron hicheel1 ok
Elektron hicheel1 okElektron hicheel1 ok
Elektron hicheel1 ok
gganchimeg
 
5.eruul mend.hovguud.bolormaa
5.eruul mend.hovguud.bolormaa5.eruul mend.hovguud.bolormaa
5.eruul mend.hovguud.bolormaa
bolorzbayn
 
Эрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээ
Эрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээЭрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээ
Эрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээ
ub_old
 
зөвлөгөө 3 да
зөвлөгөө 3 дазөвлөгөө 3 да
зөвлөгөө 3 да
gdavaa
 
зөвлөгөө 2 да
зөвлөгөө 2 дазөвлөгөө 2 да
зөвлөгөө 2 да
gdavaa
 

Semelhante a ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1) (16)

8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах 8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
8 шим ба шим бус бодисыг загварчлах
 
Bidnii hvns
Bidnii hvnsBidnii hvns
Bidnii hvns
 
Taniltsuulga
TaniltsuulgaTaniltsuulga
Taniltsuulga
 
Biologi
BiologiBiologi
Biologi
 
Slide hicheel munkhuu 2015.12.22
Slide hicheel munkhuu 2015.12.22Slide hicheel munkhuu 2015.12.22
Slide hicheel munkhuu 2015.12.22
 
улаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажил
улаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажилулаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажил
улаангом сумын 4 р цэцэрлэгийн онцлох ажил
 
Child obesity хүүхдийн таргалалт
Child obesity хүүхдийн таргалалтChild obesity хүүхдийн таргалалт
Child obesity хүүхдийн таргалалт
 
ДМЦС –ИЙН БАГШ ЦЭРЭН-ОЧИР
ДМЦС –ИЙН БАГШ ЦЭРЭН-ОЧИРДМЦС –ИЙН БАГШ ЦЭРЭН-ОЧИР
ДМЦС –ИЙН БАГШ ЦЭРЭН-ОЧИР
 
Elektron hicheel1 ok
Elektron hicheel1 okElektron hicheel1 ok
Elektron hicheel1 ok
 
5.eruul mend.hovguud.bolormaa
5.eruul mend.hovguud.bolormaa5.eruul mend.hovguud.bolormaa
5.eruul mend.hovguud.bolormaa
 
Эрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээ
Эрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээЭрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээ
Эрүүл хооллолт, оновчтой сонголт, зохистэй хэрэглээ
 
Boloroo iltgel
Boloroo iltgelBoloroo iltgel
Boloroo iltgel
 
Bi bi
Bi  biBi  bi
Bi bi
 
Presentation2
Presentation2Presentation2
Presentation2
 
зөвлөгөө 3 да
зөвлөгөө 3 дазөвлөгөө 3 да
зөвлөгөө 3 да
 
зөвлөгөө 2 да
зөвлөгөө 2 дазөвлөгөө 2 да
зөвлөгөө 2 да
 

Mais de Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт

Mais de Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт (20)

Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9Bagshin hugjil 9
Bagshin hugjil 9
 
Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8Bagshin hugjil 8
Bagshin hugjil 8
 
Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7Bagshiin hugjil 7
Bagshiin hugjil 7
 
Daalgavar
DaalgavarDaalgavar
Daalgavar
 
Spank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 pptSpank out day 2019 ppt
Spank out day 2019 ppt
 
Sb
SbSb
Sb
 
Zorilt
ZoriltZorilt
Zorilt
 
Монгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэмМонгол хэлний дүрэм
Монгол хэлний дүрэм
 
Hjb
HjbHjb
Hjb
 
№6
№6№6
№6
 
Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5Bagshiin khugjil5
Bagshiin khugjil5
 
Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018Zorilt 2017-2018
Zorilt 2017-2018
 
Setguul4
Setguul4Setguul4
Setguul4
 
Learners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campusLearners handout bagshiin campus
Learners handout bagshiin campus
 
Bk setguul
Bk setguulBk setguul
Bk setguul
 
Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017Zorilt2016 2017
Zorilt2016 2017
 
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлагаОюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
Оюуны наадам зохион байгуулж сурагч, багшаа хөгжүүлдэг туршлага
 
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх ньХарилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
Харилцаа сургалтад нөлөөлөх нь
 
Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2Bagshiin hugjil №2
Bagshiin hugjil №2
 
ф7 э4-чийдэн-асаацгаая
ф7 э4-чийдэн-асаацгааяф7 э4-чийдэн-асаацгаая
ф7 э4-чийдэн-асаацгаая
 

ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)

  • 1. I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа 1 Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр Тавдугаар ангийн технологийн хичээл Сэдэв: Хачиртай талх бэлтгэх Судлах цаг:1 цаг Зорилго: Хачиртай талх хийж сурна. Суралцахуйн зорилт:  Хачиртай талхны орц зохиох  Хачиртай талханд орох бүтээгдэхүүнүүдийг зөв сонгож сурах  Өөрийн зохиосон жороор хачиртай талх бэлтгэх  Бэлтгэсэн талхаа хэрэглэх, хэрхэн бэлтгэсэн тухай бичлэг, болон зургаа интернет ашиглан найз нөхөддөө үзүүлэх Амжилтын шалгуур:  Гарын доорх материалаар жор зохиож сурна  Бие даан хачиртай талх бэлтгэж сурна.  Хачиртай талх хэрхэн хийх талаар бусдад зааж зөвлөж сурна Эзэмшүүлэх чадвар: Ерөнхий чадвар Чадвар Энгийн орц найрлагатай хачиртай талх хийх  Хачиртай талхны жор зохиох  Хачиртай талх бэлтгэх Хэрэглэгдэхүүн: Зөөврийн компьютер, проектор,сурагчдын аав ээжтэйгээ хамтран бэлтгэсэн бичлэг, хичээлийн пресантаци, зөв хооллолтын талаар мэдээлэл, нянтай гар, цэвэр гарыг харьцуулсан зурагт үзүүлэн, ажлын хуудас, Үнэлгээ:  Хачиртай талхны орцыг зохиох  Зохиосон хачиртай талх бэлтгэх  Бэлтгэсэн талхаа бусдад болон багшдаа үзүүлж өөрийн болон нөхдийн үнэлгээг авна. Хичээлд мультимедиа технологи ашигласан шинэлэг тал, ач холбогдол: -Хичээлийн сэдвийг сурагчдад урьдчилан нээлттэй өгч, сурагч өөрийн санаачлагаар хачиртай талх бэлтгэх сэдвийн дагуу эцэг эхтэйгээ хамран ухаалаг утас, бусад хэрэгслээр бэлтгэсэн бичлэгийг сургалтанд ашиглахад оршино. -Эцэг эх сурагчдыг сургалтанд татан оролцуулна
  • 2. I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа 2 -Багшийн ажил хөнгөвчлөгдөж, сурагч өөрөө мэдлэгээ бүтээх боломж нээгдэнэ -Бусдаас суралцан өөртөө итгэлтэй болно -Сурагчид бүтээлч болно -Бусдын хийсэн бүтээлтэй харьцуулан өөрийгөө бодитоор үнэлнэ Арга зүй: Хич ээл ийн үе шат Хугацаа Багшийн үйл ажиллагаа Сурагчийн үйл ажиллагаа Өмнөхмэдлэгийгсэргээнсанах 8 Хооллох үед анхаарах зүйлийн талаар сурагчдаас асууж хариулт авна Дараах зүйр цэцэн үгийн утгыг тайлбарлуулна. Зажилж идвэл хоол Залгиж идвэл хор Нянгийн тухай үзүүлэн үзүүлж ярилцана. Хүн өдөрт хэдэн удаа хооллох ѐстой вэ? Хариулж болох хариултууд • Гараа сайн угаасан байх • Сандал дээр цэх сууна • Ширээн дээр тохойлдож суухгүй байх • Хооллох үзэх үедээ ТВ, ном сонин уншихгүй байх • Амандаа дүүрэн хоолтой бусдад саад болохоор чанга ярихгүй байх • Амны алчуураа хэрэглэж дуусаад сул нугалж тавих • Олон удаа зажилж идэх Нян нүдэнд үл үзэгдэнэ 1ш нян 9 цагийн дараа 9 сая болж үржинэ 1 цэгний толбо дээр 10 сая болж үрждэг 4-5 удаа хооллодог болохыг мэдэж авна Сэдэлжүүлэлт 7 Өглөөний хоолыг –ӨӨРТӨӨ Өдрийн хоолыг – НАЙЗДАА Оройн хоолыг - ДАЙСАНДАА Хүүхдүүдээ та нар өглөөний цайндаа юу юу иддэг вэ? Нөөц материал “Зөв хооллолт” PPT хичээлээс шаардлагатай хэсгээ үзүүлнэ Утгыг ярилцан өглөөний хоол чухал болохыг мэдэж, дүгнэлт хийнэ Өглөөний хоолондоо юу хэрэглэдэг болохоо ярилцаж эдгээрээс хачиртай талхыг сонгож авна.
  • 3. I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа 3 Мэдрэх,хүлээнавах: 10 Энэ талханд юу? Юу? орсон байна вэ? Хачиртай талхыг дотор нь Ил хачиртай талх Хавчмал талх гэж ангилна Хачиртай талхны онолоор бусдыг шүүмжлэх тухай мэдээлэл өгнө Талх, хиам, өргөст хэмх, улаан лооль гэх мэт хачир хийх бага зэрэг хүнсний зүйлүүдийг харах, үнэрлэх, амтлах эрхтнүүдээрээ хэрхэн мэдэрч байдгаа ярилцана Муудсан эсэхийг шалгана. Ямар хүнсний бүтээгдэхүүнд ямар амин дэмээр баялаг байдгийг ярилцана Ил хачиртай талх, хавчмал талхны ялгаатай ба төстэй талхыг өөрийн хур мэдлэгтээ тулгуурлан ярилцана Найз нөхдөө эелдгээр шүүмжилж, шүүмжлэл хүлээж авч байгаа нь хачир шиг амттайг үнэтэй зөвөлгөө гэж хүлээж авах. Хачир сайхан бөгөөд түүнтэй адилтган шүүмжлэлийг эерүүлж хүлээж авч сурна www.delgeen .comхаягаар олонянзын хачиртай талхтай танилцаара й Бүтээх, гүйцэтгэх: 6 Хэрлэнгийн аав ээжтэйгээ хамтран хийсэн хачиртай талх хийх бичлэгийг үзэхдээ -Ямар бүтээгдэхүүн, -Ямар орцтойгоор орж, -Хэрхэн хийж байгааг анхааралтай үзнэ Бичлэг үзнэ. Дүгнэлт 8 Хэрлэнгийн хийсэн хачиртай талхны орцыг ажлын хуудсан дээр ангиараа ярилцан бичиж, орцны талаарх ойлголтыг ямар байгаа талаар дүгнэлт хийлгэнэ . Гэрийн даалгавар 1 Ангийн фейсбүүк групэд болон ангидаа хийсэн хачиртай талхаа авч ирж найз нөхөд, багшдаа үзүүлэн үнэлгээгээ авахыг тайлбарлаж өгнө Гэртээ хачиртай талхаа хийж үнэлгээгээ авна Нөөц материал -Зөв хооллолтын талаарх бичлэг “how eating healthy changed my life”-эх сурвалж нь youtube
  • 4. I сургууль- Багш Чимэдийн Энхтуяа 4 - www.delgeen.com хаягаар олон янзын хачиртай талхтай танилцаарай • Өглөөний цайгаа тогтмол уух – энэ нь таны өдрийн эрч хүчийг нэмэгдүүлдэг. Мөн хэт их идэхээс сэргийлнэ. • Өдөрт 5-с дээш удаа хоол, хөнгөн цай хэрэглэх – таныг хэт их идэхээс хамгаална. • Өдөрт тогтмол цагт тохирсон хэмжээгээр хооллож хэвших • Өдрийн хоолны илчлэгээ хянаж сурах • Дасгал хөдөлгөөний тогтмол хийж байх • Давс, чихэр, тосны хэрэглээгээ аль болох бууруулах Хөтөлбөр боловсруулсан багш Ч.Энхтуяа