Mais conteúdo relacionado
Semelhante a социологи хичээлийн хөтөлбөр (20)
Mais de Батбагана Баасанжав (20)
социологи хичээлийн хөтөлбөр
- 1. МОНГОЛ УЛСЫН СОЁЛ УРЛАГИЙН ИХ СУРГУУЛЬ
СОЁЛЫН СУРГУУЛЬ
ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
СОЦИОЛОГИ
(SOCIOLOGY)
Хичээлийн код: S.SS101
Хичээлийн хэлбэр: Лекц
Хичээлийн багц цаг: 2 кредит
Судлах улирал: Дурын
Хичээл заах тэнхим/профессорын баг: Хүмүүнлэгийн ухааны тэнхим
Хичээлийн хөтөлбөр боловсруулсан:
Багш Магистр (MA) Б.Насанбат
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Хичээлийн хөтөлбөрийг зөвшөөрсөн:
Тэнхмийн эрхлэгч Магистр (MA) Д.Энхбаяр
албан тушаал гарын үсэг цол, зэрэг, нэр
Улаанбаатар
2015
- 2. Хичээлийн хөтөлбөр: Социологи
Улирал: Дурын
Хичээлийн задаргаа: 2:0 (Лекц)
Заах багш: Б.Насанбат
Багшийн код: С.АМ05
E-мэйл хаяг: nasaa1201@yahoo.com
Ажлын утас: 70137052
Утас: (976)-99901393
Ажлын өрөө: СУИС-ийн хичээлийн II байр 211 тоот
Ажиллах цаг: Даваа–Баасан, 9:00 – 18:00.
Үндсэн сурах бичиг:
1. М.Батбаатар Социологийн онол, түүх-1 УБ.,2007
2. Э.Гидденс. Социологи. УБ., 2005
3. В. Отгоннасан Социологийн судалгааны үндсэн аргууд. УБ.,2005
4. Н.Смелзер. Социологи . УБ., 2000
5. Bilton T and etc (2002) Introductory Sociology
Нэмэлт унших материалууд:
1. Ц.Баятбаяр Социологи судлал сарах бичиг УБ.,2012.
2. Ц.Болд Социологийн судалгааны арга МУИС УБ.,2012.
3. О.Мөнхбат Нийгмийн социаль бүтцийн социологи, УБ.,2000.
4. МУИС-иас эрхлэн гаргадаг Социологи сэтгүүлийн дугаарууд
5. Д.Оюунцэцэг. Олон нийтийн санал бодлын социологи. УБ.,1999.
6. Ш.Оюунханд Гаж үзэгдлийн социологийн асуудал.
7. А.А.Радугин, К.А.Радугин. Социологи (сурах бичиг) УБ., 2003
8. С.Төмөр-Очир. Социологийн судалгааны арга, техникийн дадлага. 2003.
Хичээлийн өмнөх холбоо:
Хичээлийн товч тодорхойлолт:
Социологийн шинжлэх ухааны онол, үзэл баримтлал, хүмүүсийн амьдрах үйл ажиллагааны
олон талт байдлаас үүсдэг гэрлэлт, зөрчилдөөн, нийгмийн бүлэг, соёл, ажилгүйдэл, тэгш бус байдал,
гаж үзэгдэл, жендерийн ялгаа, нийгмийн бүтцийн өөрчлөлтийн тухай асуудлыг голчилно. Ингэхдээ
социологийн судалгааны арга зүй, аргачлалын тусламжтайгаар дээрх социаль үзэгдлүүд хүмүүсийн
ухамсар, зан үйл хэлбэржихэд хэрхэн нөлөөлдөг, тэдгээрийн үүсэл шалтгаан, мөн чанар, үр дагаварыг
авч үзэж судлана.
Хичээлийн зорилго:
Нийгмийн социаль үзэгдэлүүдийн мөн чанарыг ойлгож, учир шалтгааныг өөрийн үндэслэлээр
тайлбарлаж чаддаг болох, нийгэм дэх үйл явцад зөвшилцлийг эрхэмлэсэн хандалагад суралцах,
цаашид өөрийн судалгаа шинжилгээний ажил, амьдрал үйл ажиллагаандаа шаардлагатай
социологийн судалгааг хэрхэн төлөвлөх, хэрэгжүүлэх, дүгнэх арга зүйг эзэмшихэд оршино.
Үнэлэх хэлбэр:
Суралцагч тухайн хичээлээр нийт 100 оноо цуглуулна. Үүнээс явц 70 оноо, улирлын шалгалт 30
оноотой байна . Явцын 70 оноо нь дараах хэсгүүдээс бүрдэнэ. Үүнд:
Ирц- 10 оноо
Бие даалтууд- 20 оноо
Явцынсорил I-15 оноо
Явцынсорил II-15 оноо
Бүтээлч оролцоо -10 оноо
- 3. Бие даалтын даалгаварыг үнэлэх арга:
Бие даалтын ажлыг мини судалгаагаар орлуулан тооцно. Мини судалгааг дараах сэдвээс
сонгож , эсвэл өөрийн дипломын ажилд холбогдох сэдэв сонгон хичээлийн 7 дахь долоо хоногоос 15
дахь долоо хоногийн хугацаанд хийж гүйцэтгэнэ. Үнэлэхдээ:
Хугацаандаа гүйцэтгэсэн эсэх
Бичиглэлийн ерөнхий стандар
Судалгааг хэрхэн авч, хэрхэн дүгнэсэн байдал
Агуулгыг эзэмшсэн байдал
Хүрсэн үр дүнг харгалзан үзэж 1-20 оноогоор дүгнэнэ.
Судалгааны сэдвүүд:
Залуучуудын чөлөөт цаг ашиглалт
Тамхины хэрэглээ-охид
Сургуулийн орчин дахь интернэтийн хэрэглээ
Тв-үүдийн мэдээллийн хөтөлбөрийн чанар
Хамтлаг дуучдын рейтинг
Олны таашаалд хүрсэн уран бүтээлч
Хогийн савны хүртээмж
Оюутны, хэрэглэгчийн гэх мэт сэтгэл ханамжийн судалгаа
Хамтран амьдрагчдыг зөвшөөрөх үү?
... бүтээгдэхүүнийг сонгох болсон шалтгааныг тодруулах судалгаа
РС тоглоом ба өсвөр үе
Хяналтгүй Hotel-уудын сөрөг тал
Чөлөөт цаг өнгөрүүлэх газруудын судалгаа
Улаанбаатарын хөгжилд залуусын оролцоо
Оюутны 70,000 төгрөгийн зарцуулалт
Оюутны ажил эрхлэлтийн байдал
Залуучуудын оролцооны байгууллагын талаарх судалгаа
Цэрэгт явсан ба яваагүй залуус ялгаатай юу?
Сургуулийн орчин дахь эрсдэлүүд
Үндэсний тэтгэлэг оюутны сурлагат нөлөөлсөн үү?
Орчин үеийн залуу эмэгтэй гэж хэн бэ?
Гоо сайхны мэс заслын талаарх эрчүүдийн бодол
Өнгө хэрхэн нөлөөлдөг вэ?
Монголчуудын оройн хоол
Солонгосын киног Монголчууд үзэх дуртай юу?
Өөрийн сонирхсон бусад сэдэв
Хичээлд суусан/оролцсон байдлыг үнэлэх арга:
Тухайн оюутан уг хичээлийн явцад 70 оноог цуглуулсан байна. Үүнд:
Лекцийн тэмдэглэлд үндэслэн ирцийн 10 оноо авна.
Хичээлийн явц дахь бүтээлч оролцоо, идэвх санаачлагатай байсан эсэхийг харгалзан 10 оноог
цуглуулна. /Кейс шинжилгээнд оролцсон байдал/
Хичээлийн явцын хоёр удаагийн сорилоос 30 оноо авна.
Бие даалтын ажил /судалгаа /-ын гүйцэтгэлийн 20 оноог цуглуулна.
Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар:
1. Нийгмийн амьдралын үзэгдэл үйл явдлыг ойлгож, тайлбарлаж чаддаг суралцагч болно.
- 4. 2. Нийгмийн үзэгдэл үйл явдалд өөрийн хэмжээнд социологийн судалгаа хийж чаддаг боловсон
хүчин болно.
3. Нийгмийн үзэгдлүүд, хүмүүсийн социаль амьдралын олон талт байдлын уг чанарын талаар
зохих төсөөлөлтэй болж, соёлын үл тэвчих болон ялгаварлах үзлүүдээс ангид, хүлээц
зөвшилцөөнийг эрхэмлэсэн зан хандлагыг эзэмшсэн иргэн болно.
Хүснэгт 1. Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур чадвар ба хичээлийн агуулгын хамаарал
№ Хичээлийн цөм агуулга
Хичээлээр эзэмших мэдлэг, ур
чадварууд
1 Социологи ба нийгмийн харилцан үйлдэл 1
2 Социологийн судалгааны аргууд ба түүний хэрэглээ 1, 2
3 Нийгмийн үндсэн институт ба тэдгээрийн өөрчлөлт 2, 3
Хүснэгт 2. Хичээлийн төлөвлөгөө (сэдэв өөрчлөгдөж болно)
Долоо
хоног
Модуль
/Үндсэнсурахбичгийн
харгалзахбүлэг/
Сэдэв
Лекц
цаг
1
Э.Гидденс. Социологи. УБ., 2005
Н.Смелзер. Социологи . УБ., 2000
Социологи юу судладаг вэ? Бусад
нийгмийн шинжлэх ухаанаас
ялгагдах ямар онцлогтой вэ?
2
2
Э.Гидденс. Социологи. УБ., 2005
Н.Смелзер. Социологи . УБ., 2000
Хүн нийгэмд хэрхэн амьдардаг
вэ? Хүний социаль амьдралын
мөн чанар.
2
3
А.А.Радугин, К.А.Радугин. Социологи
(сурах бичиг) УБ., 2003 VII бүлэг
Н.Смелзер. Социологи. УБ., 2001. 73-81,
82-117,154-183, 284-307
Нийгэмшил, түүний үндсэн үе
шатууд
2
4
Э.Гидденс. Социологи. УБ., 2005
Н.Смелзер. Социологи . УБ., 2000
Социаль зан үйл ба бусад зан үйл 2
5
Н.Смелзер. Социологи. УБ., 2001. 60-82,
254-284, 576-577, О.Мөнхбат.
Нийгмийн социаль бүтцийн социологи.
УБ., 2000. 122-125 тал, А.А.Радугин,
К.А.Радугин. Социологи (сурах бичиг).
2003. 77-83 дахь тал.
Нийгмийн бүтэц, нийгмийн бүлэг
байгууллага
2
6 Тараах материал
Нийгмийн үзэгдэлүүд ба
судалгааны объект/гэрлэлт, дайн,
ажилгүйдэл, ядуурал гэх мэт/
2
7
В. Отгоннасан Социологийн судалгааны
үндсэн аргууд. УБ.,2005, II бүлэг
Социологийн судалгааны
хөтөлбөр боловсруулах аргачлал
2
8
В. Отгоннасан Социологийн судалгааны
үндсэн аргууд. УБ.,2005, IV, V бүлэг
Судалгааны мэдээлэл цуглуулах
тоон аргууд
2
9
В. Отгоннасан Социологийн судалгааны
үндсэн аргууд. УБ.,2005, VI, VII, VIII
бүлэг
Ц.Болд Социологийн судалгааны аргууд
Судалгааны мэдээлэл цуглуулах
чанарын аргууд
2
10
В. Отгоннасан Социологийн судалгааны
үндсэн аргууд. УБ.,2005
Социологийн судалгааны арга,
техникийн дадлага. 2003. 198-205 дахь
тал.
Социологийн судалгааны
аргуудыг хэрэглэх нь
2
11 В. Отгоннасан Социологийн судалгааны Судалгааны мэдээллийг 2
- 5. үндсэн аргууд. УБ.,2005, XIII бүлэг
С.Төмөр-Очир. Социологийн
судалгааны арга, техникийн дадлага.
2003. 198-205 дахь тал.
боловсруулах, тайлан дүгнэлт
бичих аргачлал
12
Ц.Баятбаяр Социологи судлал сарах
бичиг УБ.,2012, XII бүлэг
Н.Смелзер. Социологи . УБ., 2000
Гэр бүлийн социлоги 2
13
Ц.Баятбаяр Социологи судлал сарах
бичиг УБ.,2012, IX бүлэг
Тараах материал
Улс төрийн социологи
2
14 Тараах материал Соёлын социологи: Шашин 2
15
Ц.Баятбаяр Социологи судлал сарах
бичиг УБ.,2012, XIV бүлэг
Тараах материал
Чөлөөт цагийн социологи 2
16
Ш.Оюунханд Гаж үзэгдлийн
социологийн асуудал.
Нийгмийн гаж үзэгдэл
2
Нийт 32
Хичээлийн хөтөлбөр бэлтгэсэн: Б.Насанбат (MA)
Шинэчилсэн огноо: 2015 оны 09 сарын 15 өдөр