SlideShare uma empresa Scribd logo
1 de 6
RPH Kepelbagaian pelajar

Matapelajaran              : Ekonomi Rumah Tangga
Tarikh                     : 30 Januari 2012 ( Rabu)
Kelas                      : 4 ERT 2
Bilangan pelajar           : 20 orang
Masa                       : 8.20 – 9.40 pg (80 minit)
Tajuk                      : Pemilihan dan Penyimpanan Makanan
Sub –tajuk                 : Makanan Segar- Sayur-sayuran
Pengetahuan sedia ada      : Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan
                             segar semasa amali masakan semasa Tingkatan 1 hingga
                             Tingkatan 3.
Hasil pembelajaran         :
   Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar
   Tingakatan 4 ERT2 (A) dapat:
       1. menyatakan ( B-aras) kesemua (D) klasifikasi sayur-sayuran
       2. menghuraikan (B-aras) 80% (D) ciri-ciri pemilihan dan penyimpanan sayur-
          sayuran.
Nilai                      : Kerjasama dan tolong menolong
KBKK                       : Menjana minda
Kemahiran Sosial           : Menjadi penyokong yang baik

                   Fasa-fasa pembelajaran Hunter                         Pelajar     Pelajar
                                                                       cemerlang   sederhana
1    Set induksi - sometimes called a "hook" to grab the student's
     attention: actions and statements by the teacher to relate the
     experiences of the students to the objectives of the lesson. To
     put students into a receptive frame of mind.
     • to focus student attention on the lesson.
     • to create an organizing framework for the ideas,
         principles, or information that is to follow (c.f., the
         teaching strategy called "advance organizers").
     • to extend the understanding and the application of
         abstract ideas through the use of example or
         analogy...used any time a different activity or new
         concept is to be introduced.

2    Maklumkan hasil pembelajaran - Before the lesson is
     prepared, the teacher should have a clear idea of what the
     lesson outcomes are. What, specifically, should the student
     be able to do, understand, care about as a result of the
     teaching. Bloom's Taxonomy ofMager’s Educational
     Objectives.
3   Input pengajaran - The teacher provides the information
    needed for students to gain the knowledge or skill through
    lecture, film, tape, video, pictures, etc.

4   Permodelan - Once the material has been presented, the              Kaedah PBL    Pendekatan
    teacher uses it to show students examples of what is                               Koperatif
    expected as an end product of their work. The critical aspects
    are explained through labeling, categorizing, comparing, etc.                    (Kepelbagaian
    As much as possible, students are taken to the application                        Kecerdasan-
    level (problem-solving, comparison, summarizing, etc.)                           Ruang/ Visual)

5   Semak kefahaman murid - Determination of whether
    students have "got it" before proceeding. It is essential that
    students practice doing it right so the teacher must know that
    students understand before proceeding to practice. If there is
    any doubt that the class has not understood, the concept/skill
    should be retaught before practice begins. Usually through
    questionning
6   Pantau dan ubah suai – if required, reteach

7   Praktis terbimbing - An opportunity for each student to
    demonstrate grasp of new learning by working through an
    activity or exercise under the teacher's direct supervision.
    The teacher moves around the room to determine the level of
    mastery and to provide individual remediation as needed.
    Guided practice [in class "seat work." With the teacher
    circulating [e.g., "praise, prompt, and leave"]. Monitor
    students' work, providing corrective feedback as necessary,
    and assess performance of the group in determining whether
    the class is ready for the next instruction. Additional time for
    those whose aptitude calls for a longer learning period can be
    provided by giving "extra credit" assignments,
    supplementary activities, etc.

8   Praktis bertempoh - Once pupils have mastered the content
    or skill, it is time to provide for reinforcement practice. It is
    provided on a repeating schedule so that the learning is not
    forgotten. It may be in class formative testing, home work or
    individual work in class. It can be utilized as an element in a
    subsequent project. It should provide for decontextualization:
    enough different contexts so that the skill/concept may be
    applied to any relevant situation...not only the context in
    which it was originally learned. The failure to do this is
    responsible for most student failure to be able to apply
    something learned. Independent practice [additional class
    time or homework] begins when students have achieved an
85 to 90% accuracy level. To insure retention and develop
    fluency, students practice on their own without assistance
    and with delayed feedback [e.g., comments on graded
    papers]. Five or more brief practice activities distributed over
    a month or more may be required to "fix" the new
    concept/skill
9   Penutup - Those actions or statements by a teacher that are
    designed to bring a lesson presentation to an appropriate
    conclusion. Used to help students bring things together in
    their own minds, to make sense out of what has just been
    taught. "Any questions? No. OK, let's move on" is not
    closure. Closure is used:
        • to cue students to the fact that they have arrived at an
            important point in the lesson or the end of a lesson,
        • to help organize student learning,
        • to help form a coherent picture, to consolidate,
            eliminate confusion and frustration, etc.,
        • to reinforce the major points to be learned...to help
            establish the network of thought relationships that
            provide a number of possibilities for cues for
            retrieval. Closure is the act of reviewing and
            clarifying the key points of a lesson, tying them
            together into a coherent whole, and ensuring their
            utility in application by securing them in the student's
            conceptual network
Matapelajaran              : Ekonomi Rumah Tangga
Tarikh                     : 30 Januari 2012 ( Rabu)
Kelas                      : 4 ERT 2
Bilangan pelajar           : 20 orang
Masa                       : 8.20 – 9.40 pg (80 minit)
Tajuk                      : Pemilihan dan Penyimpanan Makanan
Sub –tajuk                 : Makanan Segar- Sayur-sayuran
Pengetahuan sedia ada      : Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan
                             segar semasa amali masakan semasa Tingkatan 1 hingga
                             Tingkatan 3.
Hasil pembelajaran         :
   Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar
   Tingakatan 4 ERT2 (A) dapat:
       3. menyatakan ( B-aras) kesemua (D) klasifikasi sayur-sayuran
       4. menghuraikan (B-aras) 80% (D) ciri-ciri pemilihan dan penyimpanan sayur-
          sayuran.
Nilai                      : Kerjasama dan tolong menolong
KBKK                       : Menjana minda
Kemahiran Sosial           : Menjadi penyokong yang baik

            Fasa-fasa             Pelajar cemerlang                 Pelajar sederhana
     pembelajaran Hunter
1    Set induksi             1. Guru merangsangkan minda pelajar tentang pelajaran hari ini
     ( 4 minit)                 dengan menunjukkan sayur kangkung dan tomato di depan
                                kelas. (BBM 1- Sayur kangkung dan tomato)

                             2. Pelajar diminta meneliti sayur kangkung dan tomato yang
                                ditunjukkan

                             3. Pelajar diminta meneka tajuk pelajaran.

                             4. Guru memberi respon kepada jawapan pelajar dan mengaitkan
                                jawapan pelajar dengan tajuk yang akan diajar.

2    Maklumkan hasil         5. Guru memaklumkan hasil pembelajaran dan kepentingan
     pembelajaran                menguasai hasil pembelajaran berkenaan.
     (1 minit)
3    Input pengajaran        6. Guru membuat penerangan secara menyeluruh tentang klasifikasi
     (20 minit)                  sayur-sayuran dan contoh yang sesuai; konsep pemilihan ; dan
                                 penyimpanan sayur-sayuran. (BBM 2- Slaid Powerpoint)
4   Permodelan                     Kaedah PBL              Kaedah Koperatif-Kecerdasan
    ( 2 minit)                                               Pelbagai (Ruang/ Visual)
                           7. Guru membahagikan pelajar    9. Murid ke kumpulan
                              kepada kumpulan                 heterogenous
                              perbincangan PBL
                                                           10. Setiap kumpulan diberi
                           8. Guru mengedarkan                 sekeping gambar. Gambar
                              lembaran kertas yang             yang diberi berkaitan dengan
                              mempunyai artikel                isi pelajaran hari ini. (BBM 4-
                              berkaitan dengan tajuk           Gambar sayur-sayuran)
                              pembelajaran hari ini
                              kepada setiap kumpulan.      11. Pelajar perlu mengenalpasti
                              (BBM 3- Artikel)
                                                               jenis sayuran, klasifikasi
                                                               sayuran, cara pemilihan dan
                                                               penyimpanan sayuran.

5   Semak kefahaman        12. Pelajar diminta untuk       14. Guru mengemukakan
    murid                     merekodkan hasil                panduan bahan rangsangan
    ( 5minit)                 perbincangan daripada apa       (BBM 5 – GO banding beza
                              yang mereka faham               kosong) untuk membantu
                              mengenai artikel yang           murid membuat keputusan
                              diberi. Isi pelajaran           terbaik dalam aktiviti
                              berkaitan dengan
                              klasifikasi, pemilihan dan   15. Pelajar diminta untuk
                              pemyimpanan sayur-               merekodkan hasil
                              sayuran.                         perbincangan daripada apa
                                                               yang mereka lihat pada
                           13. Guru menerangkan                gambar itu dan dikaitkan
                              keperluan melakukan              dengan pembelajaran hari ini
                              tugasan secara
                              berkumpulan dengan           16. Guru menerangkan keperluan
                              memberi peluang kepada           melakukan tugasan secara
                              setiap rakan dalam               berkumpulan dengan memberi
                              kumpulan untuk                   peluang kepada setiap rakan
                              menyumbang idea                  dalam kumpulan untuk
                                                               menyumbang idea
6   Pantau dan ubah suai   17. Guru memantau               18. Guru memantau pergerakan
    (15 minit)                 pergerakan pelajar dan          pelajar dan memberi panduan
                               memberi panduan agar            agar perbincangan mereka
                               perbincangan mereka tidak       tidak tersasar.
                               tersasar.
7   Praktis terbimbing     19. Pelajar diberikan masa      21. Guru memberikan kertas
    (20 minit)                selama 20 minit untuk            mahjung kepada pelajar dan
                              melakukan perbincangan           meminta pelajar untuk
dalam kumpulan. Pelajar       menyediakan peta konsep
                           mengaplikasikan semua         merujuk daripada GO-kosong
                           pengetahuan dan kemahiran     (BBM 6) yang telah diisikan
                           mereka untuk                  mengikut kreativiti mereka.
                           menyelesaikan masalah.
                           Kemudian pelajar          22. Pelajar dikehendaki untuk
                           mengekpresikan maklumat       membentangkan hasil
                           yang mereka perolehi          perbincangan yang telah
                           dalam bentuk peta minda.      disiapkan bersama kumpulan.

                        20.Guru memantau       aktiviti 23. Guru akan memberikan
                           atau      tugasan     yang       penjelasan lanjut bagi
                           diberikan.                       mengukuhkan maklumat yang
                                                            dibentangkan.
8   Praktis bertempoh   24. Guru meminta pelajar merumuskan apa yang telah dipelajari.
    (10 minit)
                        25. Guru mengedarkan soalan taksiran dan memberi pelajar 5 minit
                            untuk menjawab diikuti dengan semakan jawapan yang ditulis
                            di papan putih.,
9   Penutup             26.Guru merumuskan apa yang telah dipelajari dan hasil
    ( 3 minit)              pencapaian hasil pembelajaran dan mengaitkan dengan
                            isipelajaran seterusnya

Mais conteúdo relacionado

Mais procurados

Ciri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiranCiri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksirannurul syifaa'
 
MODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN  DAN PEMBELAJARANMODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN  DAN PEMBELAJARAN
MODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANSteven Abraham
 
Program khas murid orang asli
Program khas murid orang asliProgram khas murid orang asli
Program khas murid orang asligemilangfaudzi
 
Model pengajaran
Model pengajaranModel pengajaran
Model pengajaranfiro HAR
 
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada muridImplikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada muridIzzat Najmi
 
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Zuzan Michael Japang
 
Topik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaranTopik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaranNik Ibrahim Nik Mat
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...Zuzan Michael Japang
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar Lemah
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar LemahRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar Lemah
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar LemahZuzan Michael Japang
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan MasalahHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan MasalahZuzan Michael Japang
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamMohd Aizat
 
Tajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tamb
Tajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tambTajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tamb
Tajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tambHashimah68
 
Kertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermaknaKertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermaknaNorliza Ahmad
 
model-model pengajaran
model-model pengajaran model-model pengajaran
model-model pengajaran Opie Mohamad
 
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianKonsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianWan Nor Faezah
 
Model pengurusan disiplin thomas gordon
Model pengurusan disiplin thomas gordonModel pengurusan disiplin thomas gordon
Model pengurusan disiplin thomas gordonamira nurfahmida
 
Penilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifPenilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifHanim Hanisha
 

Mais procurados (20)

Ciri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiranCiri dan prinsip pentaksiran
Ciri dan prinsip pentaksiran
 
MODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN  DAN PEMBELAJARANMODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN  DAN PEMBELAJARAN
MODEL ASSURE REALISASIKAN DALAM PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
 
Program khas murid orang asli
Program khas murid orang asliProgram khas murid orang asli
Program khas murid orang asli
 
Model pengajaran
Model pengajaranModel pengajaran
Model pengajaran
 
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada muridImplikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
Implikasi kepelbagaian sosiobudaya kepada murid
 
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
Rancangan Pengajaran Harian : Kecerdasan Pelbagai (Linguistik)
 
Topik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaranTopik 4 pembangunan media pengajaran
Topik 4 pembangunan media pengajaran
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah (Pelaja...
 
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar Lemah
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar LemahRPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar Lemah
RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Kecerdasan Pelbagai Pelajar Lemah
 
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan MasalahHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Pembelajaran Berasaskan Masalah
 
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
 
Tajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tamb
Tajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tambTajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tamb
Tajuk 1 konsep pengajaran & pembelajaran tamb
 
RPH WUDHUK
RPH WUDHUKRPH WUDHUK
RPH WUDHUK
 
MODEL DID
MODEL DIDMODEL DID
MODEL DID
 
Kertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermaknaKertas konsep pembelajaran bermakna
Kertas konsep pembelajaran bermakna
 
model-model pengajaran
model-model pengajaran model-model pengajaran
model-model pengajaran
 
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujianKonsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
Konsep pentaksiran, penilaian, pengukuran dan pengujian
 
Model sosial
Model sosialModel sosial
Model sosial
 
Model pengurusan disiplin thomas gordon
Model pengurusan disiplin thomas gordonModel pengurusan disiplin thomas gordon
Model pengurusan disiplin thomas gordon
 
Penilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatifPenilaian formatif & sumatif
Penilaian formatif & sumatif
 

Destaque

Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarZuzan Michael Japang
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan MasalahRancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan MasalahZuzan Michael Japang
 
Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza
Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza
Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza Zuzan Michael Japang
 
RPH kepelbagaian pelajar lampiran 1- nota guru
RPH kepelbagaian pelajar  lampiran 1- nota guruRPH kepelbagaian pelajar  lampiran 1- nota guru
RPH kepelbagaian pelajar lampiran 1- nota guruZuzan Michael Japang
 
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 3- soalan tafsiran
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 3- soalan tafsiranRancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 3- soalan tafsiran
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 3- soalan tafsiranZuzan Michael Japang
 
Huraian Rancangan Pengajaran Harian Informal
Huraian Rancangan Pengajaran Harian InformalHuraian Rancangan Pengajaran Harian Informal
Huraian Rancangan Pengajaran Harian InformalZuzan Michael Japang
 
Model model pengajaran
Model model pengajaranModel model pengajaran
Model model pengajarannik_ruslawati
 
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanRPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanZuzan Michael Japang
 
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 2- bbm
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 2- bbmRancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 2- bbm
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 2- bbmZuzan Michael Japang
 
Sokongan dan gerakan
Sokongan dan gerakanSokongan dan gerakan
Sokongan dan gerakanIzzat Hakim
 
Fasa-fasa dalam belajar mengajar
Fasa-fasa dalam belajar mengajarFasa-fasa dalam belajar mengajar
Fasa-fasa dalam belajar mengajarPuan Nyss Rasid
 
Rancangan Pengajaran Harian informal
Rancangan Pengajaran Harian informal Rancangan Pengajaran Harian informal
Rancangan Pengajaran Harian informal Zuzan Michael Japang
 
Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)
Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)
Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)Tan Pei Gyan
 
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2
2. krp 3974  latihan mengajar  minggu 22. krp 3974  latihan mengajar  minggu 2
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2che aishah abd aziz
 
Rph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalahRph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalahNadzari Baharom
 
Contoh rph latihan mengajar
Contoh rph latihan mengajarContoh rph latihan mengajar
Contoh rph latihan mengajarMohd Zaidy
 
Sokongan dan gerakan Tingkatan Dua
Sokongan dan gerakan Tingkatan DuaSokongan dan gerakan Tingkatan Dua
Sokongan dan gerakan Tingkatan Duacikgushidahmohd
 
Pengajaran dan Pembelajaran Alaf Baharu
Pengajaran dan Pembelajaran Alaf BaharuPengajaran dan Pembelajaran Alaf Baharu
Pengajaran dan Pembelajaran Alaf BaharuEow Yee Leng
 

Destaque (20)

Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajarHuraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
Huraian RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar
 
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan MasalahRancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
Rancangan Pengajaran Harian Pendekatan Pengajaran Berasaskan Masalah
 
Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza
Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza
Peta Konsep, Aras Taksonomi Bloom, JPK, RPH Model Hunter, Jadual Banding Beza
 
RPH kepelbagaian pelajar lampiran 1- nota guru
RPH kepelbagaian pelajar  lampiran 1- nota guruRPH kepelbagaian pelajar  lampiran 1- nota guru
RPH kepelbagaian pelajar lampiran 1- nota guru
 
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 3- soalan tafsiran
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 3- soalan tafsiranRancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 3- soalan tafsiran
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 3- soalan tafsiran
 
Huraian Rancangan Pengajaran Harian Informal
Huraian Rancangan Pengajaran Harian InformalHuraian Rancangan Pengajaran Harian Informal
Huraian Rancangan Pengajaran Harian Informal
 
Model model pengajaran
Model model pengajaranModel model pengajaran
Model model pengajaran
 
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai KecerdasanRPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
RPH Pendekatan Pengajaran Berteraskan Pelbagai Kecerdasan
 
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 2- bbm
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 2- bbmRancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar  lampiran 2- bbm
Rancangan Pengajaran Harian kepelbagaian pelajar lampiran 2- bbm
 
Sokongan dan gerakan
Sokongan dan gerakanSokongan dan gerakan
Sokongan dan gerakan
 
Fasa-fasa dalam belajar mengajar
Fasa-fasa dalam belajar mengajarFasa-fasa dalam belajar mengajar
Fasa-fasa dalam belajar mengajar
 
Rancangan Pengajaran Harian informal
Rancangan Pengajaran Harian informal Rancangan Pengajaran Harian informal
Rancangan Pengajaran Harian informal
 
Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)
Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)
Laporan rancangan pelajaran harian(cort 1)
 
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2
2. krp 3974  latihan mengajar  minggu 22. krp 3974  latihan mengajar  minggu 2
2. krp 3974 latihan mengajar minggu 2
 
Rph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalahRph penyelesaian masalah
Rph penyelesaian masalah
 
Contoh rph latihan mengajar
Contoh rph latihan mengajarContoh rph latihan mengajar
Contoh rph latihan mengajar
 
Sokongan dan gerakan Tingkatan Dua
Sokongan dan gerakan Tingkatan DuaSokongan dan gerakan Tingkatan Dua
Sokongan dan gerakan Tingkatan Dua
 
KONSEP DAN MODEL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KONSEP DAN MODEL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANKONSEP DAN MODEL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
KONSEP DAN MODEL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
 
Pengajaran dan Pembelajaran Alaf Baharu
Pengajaran dan Pembelajaran Alaf BaharuPengajaran dan Pembelajaran Alaf Baharu
Pengajaran dan Pembelajaran Alaf Baharu
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 

Semelhante a RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar

RPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan Lemah
RPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan LemahRPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan Lemah
RPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan LemahZuzan Michael Japang
 
Persekitaran fizikal
Persekitaran fizikalPersekitaran fizikal
Persekitaran fizikalCikgu Nisa
 
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN Nik Mansor
 
Stail latihan complete
Stail  latihan completeStail  latihan complete
Stail latihan completeAhmad Afnan
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Hemah Naidu
 
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3Rosell Roseliana Rusli
 
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihanLgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihanRashidah Zakaria
 
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihanLgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihanNurlia Sharif
 
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)Ieta Sa'ad
 
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitKomponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitAnn Soon
 
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayatiModel pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayatiHELMIZAM
 

Semelhante a RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar (20)

RPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan Lemah
RPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan LemahRPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan Lemah
RPH Gabungan Pelajar Cemerlang dan Lemah
 
Persekitaran fizikal
Persekitaran fizikalPersekitaran fizikal
Persekitaran fizikal
 
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN
PERANCANGAN UNIT PELAJARAN BERASASKAN SUKATAN PELAJARAN
 
KBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptxKBAT, iThink, VLE.pptx
KBAT, iThink, VLE.pptx
 
Uji minda
Uji mindaUji minda
Uji minda
 
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan KitaRPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
RPH SEJARAH TAHUN 5 : Bahasa Melayu Warisan Kita
 
Stail latihan complete
Stail  latihan completeStail  latihan complete
Stail latihan complete
 
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
Modul pengajaran dan pembelajaran sains tahun 3 sk (1)
 
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
KSSR SK: MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS TAHUN 3
 
12.3 isnin
12.3 isnin12.3 isnin
12.3 isnin
 
Rph 24 hb 2 isnin
Rph 24 hb 2 isninRph 24 hb 2 isnin
Rph 24 hb 2 isnin
 
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihanLgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
 
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihanLgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
Lgkh2 khusus-dlm-sesi-pemulihan
 
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
STRATEGI PENGAJARAN (PERBINCANGAN)
 
RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3RPH DST KSSR thn 3
RPH DST KSSR thn 3
 
Pemulihan kelas-biasa-khas
Pemulihan kelas-biasa-khasPemulihan kelas-biasa-khas
Pemulihan kelas-biasa-khas
 
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unitKomponen 1 tajuk dan tujuan unit
Komponen 1 tajuk dan tujuan unit
 
Rph sn thn 1
Rph sn thn 1Rph sn thn 1
Rph sn thn 1
 
Nota
NotaNota
Nota
 
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayatiModel pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
Model pengajaran behaviorisme disediakan oleh norhayati
 

Mais de Zuzan Michael Japang

RPH informal lampiran 3- soalan tafsiran
RPH informal  lampiran 3- soalan tafsiranRPH informal  lampiran 3- soalan tafsiran
RPH informal lampiran 3- soalan tafsiranZuzan Michael Japang
 
RPH informal lampiran 1- nota guru
RPH informal  lampiran 1- nota guruRPH informal  lampiran 1- nota guru
RPH informal lampiran 1- nota guruZuzan Michael Japang
 
RPH informal soalan dan jawapan aras sintesis, jpk
RPH informal  soalan dan jawapan aras sintesis, jpkRPH informal  soalan dan jawapan aras sintesis, jpk
RPH informal soalan dan jawapan aras sintesis, jpkZuzan Michael Japang
 
Soalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandungan
Soalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandunganSoalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandungan
Soalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandunganZuzan Michael Japang
 
Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuran
Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuranPemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuran
Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuranZuzan Michael Japang
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitanRancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitanZuzan Michael Japang
 
Laporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti Selayang
Laporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti SelayangLaporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti Selayang
Laporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti SelayangZuzan Michael Japang
 
KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN
KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN
KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN Zuzan Michael Japang
 
VET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan Inventori
VET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan InventoriVET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan Inventori
VET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan InventoriZuzan Michael Japang
 

Mais de Zuzan Michael Japang (17)

RPH informal lampiran 3- soalan tafsiran
RPH informal  lampiran 3- soalan tafsiranRPH informal  lampiran 3- soalan tafsiran
RPH informal lampiran 3- soalan tafsiran
 
RPH informal lampiran 2- bbm 2
RPH informal  lampiran 2- bbm 2RPH informal  lampiran 2- bbm 2
RPH informal lampiran 2- bbm 2
 
RPH informal lampiran 1- nota guru
RPH informal  lampiran 1- nota guruRPH informal  lampiran 1- nota guru
RPH informal lampiran 1- nota guru
 
RPH informal soalan dan jawapan aras sintesis, jpk
RPH informal  soalan dan jawapan aras sintesis, jpkRPH informal  soalan dan jawapan aras sintesis, jpk
RPH informal soalan dan jawapan aras sintesis, jpk
 
jadual banding beza
jadual banding bezajadual banding beza
jadual banding beza
 
Soalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandungan
Soalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandunganSoalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandungan
Soalan aras sintesis, jawapan aras sintesis da jadual penentu kandungan
 
Carta Fila
Carta FilaCarta Fila
Carta Fila
 
Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuran
Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuranPemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuran
Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Segar- sayur sayuran
 
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitanRancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
Rancangan Pengajaran Harian ERT-peralatan jahitan
 
JPU dan pembinaan item
JPU dan pembinaan item JPU dan pembinaan item
JPU dan pembinaan item
 
Laporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti Selayang
Laporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti SelayangLaporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti Selayang
Laporan Lawatan sambil Belajar ke Kolej Komuniti Selayang
 
Kepimpinan kurikulum bilik darjah
Kepimpinan kurikulum bilik darjahKepimpinan kurikulum bilik darjah
Kepimpinan kurikulum bilik darjah
 
Jadual Penentu Ujian
Jadual Penentu Ujian Jadual Penentu Ujian
Jadual Penentu Ujian
 
Jadual penentu kandungan
Jadual penentu kandunganJadual penentu kandungan
Jadual penentu kandungan
 
CARTA FILA
CARTA FILACARTA FILA
CARTA FILA
 
KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN
KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN
KPN 4043 -PENGUJIAN, PENGUKURAN & PENILAIAN PENDIDIKAN
 
VET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan Inventori
VET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan InventoriVET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan Inventori
VET 4093- Pengurusan Stor, Harta Modal dan Inventori
 

Último

Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1nurulaidahashim1
 
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.gs69955
 
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptxBab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptxFarid Salleh
 
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysiaSlaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysiaLUKTZECHINMoe
 
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptxBahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptxkedekut1
 
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaanBab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaanErnaKasran1
 

Último (6)

Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
Group Project (1).pdf pendidikan moral tingkatan 1
 
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
Mesyuarat kokurikulum sjk t bukit darah.
 
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptxBab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
Bab 2 Sebatian Karbon new copy kimi.pptx
 
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysiaSlaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
Slaid Taklimat Program NILAM 2021 malaysia
 
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptxBahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
Bahaya vape dan rokok (Seminar Remaja Kebangsaan)-1.pptx
 
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaanBab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
Bab 1 : Tujuan Perniagaan dan pemilikan perniagaan
 

RPH Kepelbagaian Pelajar Model Hunter Gabungan Kaedah dan pelajar

  • 1. RPH Kepelbagaian pelajar Matapelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tarikh : 30 Januari 2012 ( Rabu) Kelas : 4 ERT 2 Bilangan pelajar : 20 orang Masa : 8.20 – 9.40 pg (80 minit) Tajuk : Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Sub –tajuk : Makanan Segar- Sayur-sayuran Pengetahuan sedia ada : Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan segar semasa amali masakan semasa Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3. Hasil pembelajaran : Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar Tingakatan 4 ERT2 (A) dapat: 1. menyatakan ( B-aras) kesemua (D) klasifikasi sayur-sayuran 2. menghuraikan (B-aras) 80% (D) ciri-ciri pemilihan dan penyimpanan sayur- sayuran. Nilai : Kerjasama dan tolong menolong KBKK : Menjana minda Kemahiran Sosial : Menjadi penyokong yang baik Fasa-fasa pembelajaran Hunter Pelajar Pelajar cemerlang sederhana 1 Set induksi - sometimes called a "hook" to grab the student's attention: actions and statements by the teacher to relate the experiences of the students to the objectives of the lesson. To put students into a receptive frame of mind. • to focus student attention on the lesson. • to create an organizing framework for the ideas, principles, or information that is to follow (c.f., the teaching strategy called "advance organizers"). • to extend the understanding and the application of abstract ideas through the use of example or analogy...used any time a different activity or new concept is to be introduced. 2 Maklumkan hasil pembelajaran - Before the lesson is prepared, the teacher should have a clear idea of what the lesson outcomes are. What, specifically, should the student be able to do, understand, care about as a result of the teaching. Bloom's Taxonomy ofMager’s Educational Objectives.
  • 2. 3 Input pengajaran - The teacher provides the information needed for students to gain the knowledge or skill through lecture, film, tape, video, pictures, etc. 4 Permodelan - Once the material has been presented, the Kaedah PBL Pendekatan teacher uses it to show students examples of what is Koperatif expected as an end product of their work. The critical aspects are explained through labeling, categorizing, comparing, etc. (Kepelbagaian As much as possible, students are taken to the application Kecerdasan- level (problem-solving, comparison, summarizing, etc.) Ruang/ Visual) 5 Semak kefahaman murid - Determination of whether students have "got it" before proceeding. It is essential that students practice doing it right so the teacher must know that students understand before proceeding to practice. If there is any doubt that the class has not understood, the concept/skill should be retaught before practice begins. Usually through questionning 6 Pantau dan ubah suai – if required, reteach 7 Praktis terbimbing - An opportunity for each student to demonstrate grasp of new learning by working through an activity or exercise under the teacher's direct supervision. The teacher moves around the room to determine the level of mastery and to provide individual remediation as needed. Guided practice [in class "seat work." With the teacher circulating [e.g., "praise, prompt, and leave"]. Monitor students' work, providing corrective feedback as necessary, and assess performance of the group in determining whether the class is ready for the next instruction. Additional time for those whose aptitude calls for a longer learning period can be provided by giving "extra credit" assignments, supplementary activities, etc. 8 Praktis bertempoh - Once pupils have mastered the content or skill, it is time to provide for reinforcement practice. It is provided on a repeating schedule so that the learning is not forgotten. It may be in class formative testing, home work or individual work in class. It can be utilized as an element in a subsequent project. It should provide for decontextualization: enough different contexts so that the skill/concept may be applied to any relevant situation...not only the context in which it was originally learned. The failure to do this is responsible for most student failure to be able to apply something learned. Independent practice [additional class time or homework] begins when students have achieved an
  • 3. 85 to 90% accuracy level. To insure retention and develop fluency, students practice on their own without assistance and with delayed feedback [e.g., comments on graded papers]. Five or more brief practice activities distributed over a month or more may be required to "fix" the new concept/skill 9 Penutup - Those actions or statements by a teacher that are designed to bring a lesson presentation to an appropriate conclusion. Used to help students bring things together in their own minds, to make sense out of what has just been taught. "Any questions? No. OK, let's move on" is not closure. Closure is used: • to cue students to the fact that they have arrived at an important point in the lesson or the end of a lesson, • to help organize student learning, • to help form a coherent picture, to consolidate, eliminate confusion and frustration, etc., • to reinforce the major points to be learned...to help establish the network of thought relationships that provide a number of possibilities for cues for retrieval. Closure is the act of reviewing and clarifying the key points of a lesson, tying them together into a coherent whole, and ensuring their utility in application by securing them in the student's conceptual network
  • 4. Matapelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tarikh : 30 Januari 2012 ( Rabu) Kelas : 4 ERT 2 Bilangan pelajar : 20 orang Masa : 8.20 – 9.40 pg (80 minit) Tajuk : Pemilihan dan Penyimpanan Makanan Sub –tajuk : Makanan Segar- Sayur-sayuran Pengetahuan sedia ada : Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan segar semasa amali masakan semasa Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3. Hasil pembelajaran : Sebelum tamat pengajaran dan pembelajaran, dalam masa 5 minit (C), pelajar Tingakatan 4 ERT2 (A) dapat: 3. menyatakan ( B-aras) kesemua (D) klasifikasi sayur-sayuran 4. menghuraikan (B-aras) 80% (D) ciri-ciri pemilihan dan penyimpanan sayur- sayuran. Nilai : Kerjasama dan tolong menolong KBKK : Menjana minda Kemahiran Sosial : Menjadi penyokong yang baik Fasa-fasa Pelajar cemerlang Pelajar sederhana pembelajaran Hunter 1 Set induksi 1. Guru merangsangkan minda pelajar tentang pelajaran hari ini ( 4 minit) dengan menunjukkan sayur kangkung dan tomato di depan kelas. (BBM 1- Sayur kangkung dan tomato) 2. Pelajar diminta meneliti sayur kangkung dan tomato yang ditunjukkan 3. Pelajar diminta meneka tajuk pelajaran. 4. Guru memberi respon kepada jawapan pelajar dan mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk yang akan diajar. 2 Maklumkan hasil 5. Guru memaklumkan hasil pembelajaran dan kepentingan pembelajaran menguasai hasil pembelajaran berkenaan. (1 minit) 3 Input pengajaran 6. Guru membuat penerangan secara menyeluruh tentang klasifikasi (20 minit) sayur-sayuran dan contoh yang sesuai; konsep pemilihan ; dan penyimpanan sayur-sayuran. (BBM 2- Slaid Powerpoint)
  • 5. 4 Permodelan Kaedah PBL Kaedah Koperatif-Kecerdasan ( 2 minit) Pelbagai (Ruang/ Visual) 7. Guru membahagikan pelajar 9. Murid ke kumpulan kepada kumpulan heterogenous perbincangan PBL 10. Setiap kumpulan diberi 8. Guru mengedarkan sekeping gambar. Gambar lembaran kertas yang yang diberi berkaitan dengan mempunyai artikel isi pelajaran hari ini. (BBM 4- berkaitan dengan tajuk Gambar sayur-sayuran) pembelajaran hari ini kepada setiap kumpulan. 11. Pelajar perlu mengenalpasti (BBM 3- Artikel) jenis sayuran, klasifikasi sayuran, cara pemilihan dan penyimpanan sayuran. 5 Semak kefahaman 12. Pelajar diminta untuk 14. Guru mengemukakan murid merekodkan hasil panduan bahan rangsangan ( 5minit) perbincangan daripada apa (BBM 5 – GO banding beza yang mereka faham kosong) untuk membantu mengenai artikel yang murid membuat keputusan diberi. Isi pelajaran terbaik dalam aktiviti berkaitan dengan klasifikasi, pemilihan dan 15. Pelajar diminta untuk pemyimpanan sayur- merekodkan hasil sayuran. perbincangan daripada apa yang mereka lihat pada 13. Guru menerangkan gambar itu dan dikaitkan keperluan melakukan dengan pembelajaran hari ini tugasan secara berkumpulan dengan 16. Guru menerangkan keperluan memberi peluang kepada melakukan tugasan secara setiap rakan dalam berkumpulan dengan memberi kumpulan untuk peluang kepada setiap rakan menyumbang idea dalam kumpulan untuk menyumbang idea 6 Pantau dan ubah suai 17. Guru memantau 18. Guru memantau pergerakan (15 minit) pergerakan pelajar dan pelajar dan memberi panduan memberi panduan agar agar perbincangan mereka perbincangan mereka tidak tidak tersasar. tersasar. 7 Praktis terbimbing 19. Pelajar diberikan masa 21. Guru memberikan kertas (20 minit) selama 20 minit untuk mahjung kepada pelajar dan melakukan perbincangan meminta pelajar untuk
  • 6. dalam kumpulan. Pelajar menyediakan peta konsep mengaplikasikan semua merujuk daripada GO-kosong pengetahuan dan kemahiran (BBM 6) yang telah diisikan mereka untuk mengikut kreativiti mereka. menyelesaikan masalah. Kemudian pelajar 22. Pelajar dikehendaki untuk mengekpresikan maklumat membentangkan hasil yang mereka perolehi perbincangan yang telah dalam bentuk peta minda. disiapkan bersama kumpulan. 20.Guru memantau aktiviti 23. Guru akan memberikan atau tugasan yang penjelasan lanjut bagi diberikan. mengukuhkan maklumat yang dibentangkan. 8 Praktis bertempoh 24. Guru meminta pelajar merumuskan apa yang telah dipelajari. (10 minit) 25. Guru mengedarkan soalan taksiran dan memberi pelajar 5 minit untuk menjawab diikuti dengan semakan jawapan yang ditulis di papan putih., 9 Penutup 26.Guru merumuskan apa yang telah dipelajari dan hasil ( 3 minit) pencapaian hasil pembelajaran dan mengaitkan dengan isipelajaran seterusnya